Psychologická péče:
© je součástí multidisciplinární péče o onkologického pacienta.
Klinický psycholog – „psychoonkolog“:
© je nedílnou součástí zdravotnického týmu a podílí se na komplexní péči o pacienty.
© tato pomoc je zajištěna jak pro pacienty hospitalizované, tak pro pacienty léčené ambulantně.
© může být poskytnuta jednorázově, nebo v několika setkáních po delší časové období v průběhu léčby.
Poskytované služby:
© krizové intervence – tento typ psychologické pomoci je v případě potřeby uplatňován zejména na počátku léčby po sdělení diagnózy a při výskytu závažných negativních událostí v průběhu léčby.
© individuální podpůrnou spolupráci a systematickou psychoterapii po dobu trvání léčby, a v případě zájmu i po jejím ukončení – cílem setkávání je dlouhodobější spolupráce, která vede pacienta k motivaci „na sobě pracovat“ a převzít odpovědnost za své bytí a za svůj život s vědomím základního postoje k životu: „že všechno smysl má..“, a to odstraňováním rigidních postojů a vzorců chování, negativního emočního ladění ke světu, ale i ve zvládání psychosomatických potíží, bolesti a mobilizaci tělesných a duševních sil pro boj s nemocí.
© klinicko-psychologická diagnostika - onkologické onemocnění a jeho léčba může u pacientů vyvolávat řadu reaktivních potíží, jež obecně souvisí s vysokou psychickou zátěží a dlouhodobě působícím stresem. Psychodiagnostické vyšetření kognitivních funkcí a osobnosti je většinou provedeno jako součást vstupních vyšetření.
© klinicko-psychologické poradenství pro rodiny - psycholog ve spolupráci se zdravotnickým personálem napomáhá příbuzným a blízkým vytvořit pro pacienta co nejoptimálnější podmínky pro udržení psychické pohody v průběhu celé léčby.
© provázení terminálně nemocných – psychologické provázení léčbou po celou dobu jejího trvání a vyrovnání se se změnami a problémy, které s sebou nemoc a léčba přináší do života nemocných.