20.5.2024

Alergie, anafylaxe, astma. Jak jsme s nimi připraveni bojovat, se dozvíte v Prokopni to

Život neohrožuje, ale znepříjemňuje. Jak moc to platí, ví každý, kdo trpí nějakou formou alergie. Alergií je celá řada, mnoho se jich projevuje celoročně, ale přece jen častěji o nich začínáme mluvit teď na jaře, kdy všechno kvete. Jak se před spouštěči alergické reakce chránit? Co může způsobit anafylaktický šok a čím ho lze eliminovat? Jak si pomáhají od obtíží astmatici a jak jim můžeme pomoct my? Hostem Prokopni to je tentokrát MUDr. Jiří Mudruňka, specialista z Oddělení klinické imunologie a alergologie Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a Centra pro léčbu těžkého astmatu.

Prokopni to je autorský videopodcast Krajské zdravotní, který běží od května 2023. Cílem pořadu Prokopni to je společně s Prokopem a Prokopem prokopnout strach a obavy z poskytování první pomoci či z návštěvy nemocnice. V hlavních rolích se představují MUDr. Prokop Seif, lékař Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice Most, a Bc. Prokop Voleník, záchranář a tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje.

Prokop Seif, Jiří Mudruňka a Prokop Voleník

Prokop Seif, Jiří Mudruňka a Prokop Voleník

Třicátý první díl Prokopni to


19.5.2024

Dárcovství tekutého zlata má svůj den v kalendáři

Každoročně je 19. květen oslavován jako Světový den dárcovství mateřského mléka. Tato celosvětová událost vznikla v Brazílii a propaguje důležitost darování mateřského mléka neziskovým mléčným bankám. Těch je více než 750 v 66 zemích a ročně poskytují více jak 1 milion litrů mléka více než 800 000 kojencům.

Mateřské mléko (MM) je nenahraditelným zdrojem výživy, které se svým složením přizpůsobuje potřebám miminka. Pro nedonošené děti je to lék a v některých případech i cenný zdroj záchrany.

Mateřské mléko:

  • snižuje riziko vzniku závažných a život ohrožujících onemocnění: nekrotizující enterokolitida, sepse, bronchopulmonální dysplasie, retinopatie nedonošených
  • zlepšuje toleranci krmení, neurologický vývoj, kognitivní funkce
  • snižuje počet hospitalizací během 1 roku po propuštění
  • v dospělosti snižuje riziko vzniku metabolického syndromu

Tekuté zlato, jak se často mateřskému mléku přezdívá, je jedinou fyziologickou potravou novorozence a kojence. Jestliže dítě nemůže být z jakéhokoliv důvodu kojeno, měla by mu být poskytnuta plnohodnotná náhrada. K tomuto účelu začaly ve světě při nemocnicích vznikat banky mateřského mléka. První, kdo formuloval myšlenku o konzervaci MM byl pražský pediatr Epstein. Bylo to v roce 1907 a za dva roky na to vznikla banka lidského mléka ve Vídni.

V České republice jsou pouze 4 banky mateřského mléka. Úplně první banka vznikla v Hradci Králové v roce 1958, další pak v Českých Budějovicích, v Praze Podolí a Mostě.

Získávání a zpracování MM je finančně a fyzicky velmi náročná práce, která zasluhuje uznání a úctu. Ženy, které chtějí mléko darovat, musí být naprosto zdravé, musí mít nadprodukci mléka, aby neošidily své vlastní miminko, nesmí užívat žádné léky, pít alkohol a kouřit. Projdou zdravotními testy, a i každé mléko je následně testované. Úprava mléka spočívá v tom, že se pasterizuje, tedy po dobu půl hodiny se zahřívá na 62,5 stupně Celsia. Tento proces zajistí, že se zahubí případné viry a bakterie. Pak se mléko zamrazí, přičemž takto skladováno může být tři měsíce. Mléko se využívá pro krmení nedonošenců a miminek, která ho aktuálně potřebují.

Dárcovství mateřského mléka je výrazem nejvyššího mateřského porozumění. Ke Světovému dni dárcovství chceme poděkovat všem dárkyním MM i mléčným bankám v ČR!

 

Banka mateřské mléka Most

Mostecká banka MM byla zřízena 1. října 1988 tehdejším primářem MUDr. Václavem Mendlem a MUDr. Jiřím Biolkem a v loňském roce oslavila 35. let od svého vzniku. Banka v mostecké nemocnici je součástí perinatologického centra při zdejším dětském a dorostovém oddělení.

„V průměru získáváme od našich dárkyň, pro jejichž mléko dojíždíme do měst a obcí Ústeckého kraje, ale občas i mimo něj, například až do Turnova, tedy do Libereckého kraje, ročně kolem 500 litrů mateřského mléka. Loňský rok byl výjimečný, od našich 22 dárkyň se podařilo získat 722 litrů,“ vyzdvihla zásluhy dárkyň primářka dětského a dorostového oddělení s perinatologickým centrem MUDr. Marie Váchová.

Loňskou rekordmankou mezi dárkyněmi mostecké banky z Ústeckého kraje byla Alžběta Elmanová s Postoploprt. Ta dokázala sama odevzdat 154 litrů, přičemž stále kojí své dvě děti.

I když je dárkyň MM obecně stále málo, neboť řada žen dosud netuší, že banky MM existují, zaznamenala mléčná banka v mostecké nemocnici za posledních 5 let narůstající trend počtu dárkyň. Zatímco v roce 2019 evidovala 11 dárkyň, které odevzdaly téměř 280 litrů MM, v roce 2021 už to bylo 16 maminek, které dohromady poskytly více jak 596 litrů tekutého zlata. V roce 2022 počet žen narostl na 18, a konečně v roce 2023 na zmiňovaných 22.

Nejvíce odstříkaného mléka na 1 dárkyni bylo zaznamenáno v roce 2021, kdy na ni připadlo 37,30 litrů.

Mostecká banka MM nabízí maminkám-dárkyním jako služby svoz mléka.

Podrobnosti o pracovišti najdete ZDE.


17.5.2024

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem láká žáky do svých řad

Kam po základní škole a jaké si zvolit povolání? Společnost Krajská zdravotní, která je největším poskytovatelem zdravotní péče v České republice a také největším zaměstnavatelem v Ústeckém kraji, směřuje své vzdělávací aktivity i na nejmladší generaci. Vedení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem proto připravilo pro žáky osmých tříd základních škol první ze seznamovacích akcí, jejichž cílem je, v době složité personální situace v segmentu nemocniční péče, představit práci zdravotníků a poukázat na její prospěšnost pro společnost. Exkurzi, při níž získali nejen mnoho důležitých informací, ale také měli možnost vyzkoušet si své znalosti a dovednosti při simulaci záchrany lidského života, si jako první vyzkoušeli 15. května žáci dvou osmých tříd Základní školy Vinařská v Ústí nad Labem.

„Za akci pro školáky, kterou jsme v naší nemocnici připravili, jsem velice rád. Většina z nich, jak jsme při debatě zjistili, tu jako pacienti někdy byla. Někteří rodiče zde pracují. Snažíme se takto dětem končícím základní školu, které ještě zcela jistě nevědí, jaké profesi se budou v životě věnovat, v jejich rozhodování pomoci. Chceme, aby tato návštěva nezůstala ojedinělou. Proto budeme v představování práce zdravotníků těm, kteří se rozhodují o směřování svého dalšího vzdělávání a o volbě povolání, systematicky pokračovat,“ uvedl MUDr. Aleš Chodacki, ředitel Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, který osmáky přivítal v prostorách Vzdělávacího institut Krajské zdravotní (VIKZ), a společně s Bc. Vojtěchem Fišerou, manažerem kvality v ústecké nemocnici, odpovídal na jejich zvídavé, často velmi bezprostřední dotazy.

Pro žáky ústecké základní školy byla připravena prohlídka klíčových pracovišť nemocnice. Klinikou anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny (KAPIM) s jednotkami intenzivní péče, které se řadí k největším pracovištím intenzivní medicíny v Česku, provázel Ervín Wittenberg, DiS., vrchní sestra KAPIM. Žáci měli možnost seznámit se i s pracovištěm angiolinky a operačním sálem, který je její součástí. Výklad tady poskytl MUDr. Petr Vojtíšek, primář KAPIM. Oddělení Emergency, tedy urgentní příjem, určený pro pacienty s akutními a život ohrožujícími stavy, byl další důležitou zastávkou, umožňující žákům více pochopit podstatu práce zdravotníků. Průvodkyní jim byla primářka MUDr. Jana Bednářová.

Na VIKZ se žáci osmých tříd základní školy vystřídali po skupinách na školení poskytnutí první pomoci při zástavě srdce, a to včetně práce s automatizovaným externím defibrilátorem. Odměnou pro ně jistě je dobrý pocit, že se jim při praktické části v simulaci podařilo dovednosti poměrně úspěšně osvojit.

 

Kontakt pro média:

Petra Roubíčková

Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.

Telefon: 739242382

Email: petra.roubickova@kzcr.eu

 

Žáci Základní školy Vinařská v Ústí nad Labem během exkurze v ústecké Masarykově nemocnici při nácviku kardiopulmonální resuscitace

Žáci Základní školy Vinařská v Ústí nad Labem během exkurze v ústecké Masarykově nemocnici při nácviku kardiopulmonální resuscitace


V Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem nebude o víkendu 18. a 19. května fungovat dětská pohotovost. Na službu se nepřihlásil žádný praktický lékař

Už od března 2024 přibylo dnů, kdy ústečtí praktičtí lékaři nenastupují na služby lékařské pohotovosti. Mnohé z nich vykrývají nemocniční lékaři Krajské zdravotní, ale i ti mají své limity vzhledem k 24hodinovým nebo nočním službám na dětském oddělení v nemocnici. Ústecká Masarykova nemocnice v těchto dnech směřuje dětské pacienty do okolních nemocnic v Děčíně, Teplicích a Litoměřicích.

O víkendu 18. a 19. května 2024 nebude v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem fungovat lékařská pohotovostní služba (LPS) pro děti a dorost. Rodiče musí s malými pacienty cestovat do Litoměřic, Děčína nebo Teplic, kde bude lékařská pohotovostní služba zajištěna.

Ze zákona mají provoz lékařské pohotovostní služby pokrývat praktičtí lékaři. Jedná se o službu, která zajišťuje první kontakt se zdravotními službami v době mimo běžné ordinační hodiny praktického lékaře. LPS poskytuje zdravotní péči v případech, které pacienta neohrožují na životě a vznikly v době, kdy byla ordinace praktického lékaře zavřená. Ze zákona pohotovosti slouží praktičtí lékaři, tedy lékaři tzv. primární péče. Povinnost organizačně zajistit službu pak mají kraje (v Ústeckém kraji přenesl kraj organizační zajištění pohotovostí na nemocnice Krajské zdravotní). Dnes jsou pohotovosti nejčastěji umístěny v nemocnicích nebo krajských centrech zdravotnické záchranné služby, slouží zde však praktičtí lékaři.

Od března 2024 výrazně přibylo dnů, kdy ústečtí praktičtí lékaři nenastupují na služby lékařské pohotovosti (LPS). Mnohé z nich vykrývají nemocniční lékaři Krajské zdravotní, ale i ti mají své limity vzhledem k 24 hodinovým nebo nočním službám na dětském oddělení v nemocnici. Ústecká Masarykova nemocnice v těchto dnech směřuje dětské pacienty do okolních nemocnic v Děčíně, Teplicích a Litoměřicích. Krajská zdravotní totiž nemá žádné legislativní možnosti, jak na praktických lékařích služby LPS vynutit.    

V Ústí nad Labem dnes sloužící praktičtí lékaři dokáží pokrýt ani ne polovinu denních služeb v měsíci. Většinu druhé poloviny služeb nad rámec svých povinností odslouží v Ústí nad Labem, ale i v mnoha okolních městech nemocniční lékaři Krajské zdravotní, kteří nechtějí nechat rodiče, respektive jejich děti bez ošetření. „Pokrývání pohotovostí nemocničními lékaři je však na hraně zákona a současně i na hraně fyzických i psychických možností nemocničních lékařů. Ti dosahují zákonných limitů v počtu přesčasových hodin už svými službami odpracovanými v nemocnici a není v jejich silách ani časových možnostech ke standardním službám v nemocnici odsloužit ještě další služby na pohotovosti, byť se to alespoň zčásti snaží nemocniční lékaři zajistit,“ vysvětluje náměstek pro zdravotní péči Krajské zdravotní MUDr. Jiří Laštůvka. 

„Omlouváme se všem rodičům, kteří musí za praktikem cestovat na pohotovost do okolních měst, a to i přesto, že chyba není na naší straně. Bohužel nemáme ani my, ani kraj, žádné nástroje, jak praktické lékaře ke službám na pohotovostech donutit. V tomto ohledu je potřeba změna zákona v gesci ministerstva zdravotnictví,“ vysvětluje tisková mluvčí Krajské zdravotní Petra Roubíčková. 


13.5.2024

Pozvánka na preventivní akce v rámci Světového dne boje proti mozkové mrtvici – 15. května 2024

Avízo Krajské zdravotní: Pozvánka na preventivní akce v rámci Světového dne boje proti mozkové mrtvici 15. května 2024

Krajská zdravotní se již tradičně připojuje ke Světovému dni boje proti mozkové mrtvici, který probíhá každoročně 15. května. V rámci osvětově preventivních akcí v Chomutově, Litoměřicích a Mostě se veřejnosti budou věnovat odborníci z nemocnic Krajské zdravotní i zástupci neziskové iniciativy Čas je mozek.

Cévní mozková příhoda, lidově nazývaná mrtvice, patří k nejčastějším příčinám úmrtí a trvalé invalidity, a to i přes jasné pokroky v akutní léčbě, rehabilitaci a prevenci. Ročně v České republice postihne na 30 tisíc lidí. „Každému pátému či šestému člověku mozková mrtvice hrozí. Navíc mrtvice dnes není postrachem jen starších lidí, ale stále častěji ohrožuje zdraví i životy mladých. A bohužel, i přes tato vysoká čísla a hrozící následky, většina lidí neví, jakými příznaky se může mrtvice projevit a jak na ně správně reagovat,“ uvádí primář neurologického oddělení a iktového centra v chomutovské nemocnici Krajské zdravotní MUDr. Jiří Neumann, FESO. Také povědomí o tom, jak se před tímto onemocněním chránit není stále dostatečné.

Proto se na Světový den proti mrtvici, připadající každoročně na 15. května, konají po celé republice, a Ústecký kraj a Krajská zdravotní nejsou výjimkou, osvětové akce pro veřejnost. Lidé zde získají důležité informace o tomto závažném onemocnění, jak se před cévní mozkovou příhodou chránit, jaké jsou její příznaky, jak správně reagovat a rychle pomoci při jejím vzniku a informace o moderních vyšetřovacích a léčebných postupech poskytovaných v Iktových centrech (centrech vysoce specializované péče o pacienty s akutní cévní mozkovou příhodou) nemocnic Krajské zdravotní. Pro zájemce také bude k dispozici měření krevní tlaku, hladiny cukru v krvi a informace ke zdravému životnímu stylu.

 

Krajská zdravotní – Nemocnice Chomutov
15. května 2024 od 8 do 12 hodin, přízemí budovy polikliniky, adresa nemocnice: Kochova 1185, 430 12 Chomutov
 -       měření tlaku, hladiny cukru v krvi a osvěta 
 
Krajská zdravotní Nemocnice Litoměřice
15. května 2024, od 9 do 13 hodin, stánek u hlavního vstupu do nemocnice, adresa nemocnice: Žitenická 2084, 412 01 Litoměřice
-        k dispozici bude lékař neurolog
-        měření krevního tlaku a hladiny cukru v krvi
 
Krajská zdravotní Nemocnice Most v OC Central MOST
15. května 2024 od 9 do 14 hodin, OC Central Most, adresa: Radniční 3400, 434 01 Most
-        kontrola krevního tlaku, hladiny cukru v krvi a saturace O2 v krvi
-        vyšetření krčních tepen ultrazvukem

„Mrtvice je jednou z nejčastějších příčin úmrtí u nás a každý rok postihne skoro 30 tisíc lidí. Základními příznaky jsou pokleslý koutek nebo celá část obličeje, povislé končetiny na jedné straně těla a problémy s řečí. Za jaký čas je pacient dopraven k lékaři, patří mezi rozhodující faktory, které ovlivňují úspěšnost léčby, popřípadě i záchrany života mrtvicí postiženého pacienta,“ upozorňuje MUDr. Ing. David Černík, Ph.D., MBA z neurologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.  

 Jednoduchý test příznaků mozkové mrtvice nabízí tzv. metoda FAST (anglicky rychle). Je to právě čas, který je nejdůležitějším ovlivnitelným faktorem při postižení mozkovou mrtvicí. Mozkové buňky jsou schopny bez kyslíku a živin přežít jen několik minut. Každou minutu od vzniku mozkové mrtvice nenávratně umírá téměř 2 milióny mozkových buněk. Metoda FAST umožňuje rozpoznat toto postižení a urychlit léčbu pacienta.

 Jak aplikovat metodu FAST?

  • FACE [obličej]

Požádám člověka, aby se usmál. Je patrný pokles ústního koutku nebo očního víčka?

  • ARM [paže]

Zvednu mu ruce do předpažení. Nemůže udržet obě paže ve stejné výšce a jedna nápadně poklesne oproti druhé?

  • SPEECH [řeč]

Zeptám se ho, jak se jmenuje. Odpovídá nesrozumitelně či má potíže s porozuměním?

  • TIME [čas]

Pokud zaznamenám alespoň jeden z těchto příznaků, ihned volám linku 155. Prokáže-li se mrtvice, lékaři se snaží pacienta udržet ve stabilizovaném stavu. Pokud má být léčba účinná, musí být zahájena co nejdříve, ideálně během 4,5 hodin od vzniku příznaků.

 

Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu

 


Metoda FAST

Metoda FAST


13.5.2024

Flexibilnější, předvídatelnější a ještě transparentnější zadávání veřejných zakázek

Nový management Krajské zdravotní přidal mezi své procesy na začátku května 2024 nový způsob zadávání veřejných zakázek. Jedná se o zřizování tzv. dynamických nákupních systémů nebo laicky řečeno tržišť pro pravidelné nakupování na trhu běžně dostupného materiálu, výrobků, služeb nebo stavebních prací. Zadávání přes dynamický nákupní systém patří mezi velmi kvitované postupy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

 „Jedná se o předvídatelnější, flexibilnější a nepochybně i transparentnější způsob zadávání veřejných zakázek, který dosud Krajská zdravotní nepoužívala. Je to jedna z mnoha pozitivních změn, kterými aktuálně prochází Krajská zdravotní. S ohledem na únorové události je to také součást našeho závazku partnerům a veřejnosti, že Krajská zdravotní zreviduje některé dosavadní postupy a procesy v různých oblastech řízení organizace a posílí compliance management uvnitř Krajské zdravotní,“ uvádí na adresu spuštění prvních dynamických nákupních systémů generální ředitelka Krajské zdravotní Taťána Soharová.       

 V první vlně byla na začátku května vyhlášena tržiště (DNS) na nákup dezinfekcí a souvisejícího příslušenství, na dodávky lůžek, na dodávky osobních aut a na dodávky myček podložních mís. Všechna tržiště jsou vyhlašována na dobu 10 let.

 „Dodavatelé se do DNS kvalifikují buď při jeho zavádění, což se děje nyní, nebo se mohou přihlásit kdykoliv po jeho zavedení. Kvalifikovaní, zařazení dodavatelé budou následně vyzýváni k podání nabídek. Vytvořené „tržiště“ slouží nejen k rychlejšímu nakupování, umožňuje i získání rychlejší zpětné vazby od relevantních dodavatelů, díky které je nakupování efektivnější,“ uvádí obchodní náměstek Krajské zdravotní Jiří Šimon.

Dodavatelé, kteří budou mít o spolupráci s Krajskou zdravotní zájem se můžou kvalifikovat v iniciační fázi, případně se mohou přihlásit kdykoliv v průběhu již zavedeného DNS. Více se dozví dodavatel na profilu zadavatelele Přehled - E-ZAK Krajská zdravotní, a.s. (kzcr.eu) nebo Věstníku veřejných zakázek.

Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu

 


10.5.2024

Krajská zdravotní rozšiřuje péči v rumburské nemocnici o nutriční ambulanci

Rumburská nemocnice spadá již třetím rokem pod Krajskou zdravotní, konkrétně pod Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem. Jednou z velkých výhod propojení nemocnic je možnost efektivního využívání kapacit obou zařízení tak, aby byla obyvatelům Šluknovského výběžku zajištěna co nejdostupnější a nejkvalitnější zdravotní péče. Aktuálním příkladem spolupráce obou nemocnic je zahájení chodu nutriční ambulance v Rumburku. Ta bude sloužit klientům, kterým vstoupila do života nemoc a vhodně zvolená výživa jim pomůže k rychlejšímu zlepšení zdravotního stavu.

Pro pacienty s potřebou nutriční podpory z celého Šluknovského výběžku je skvělou zprávou otevření kvalifikovaného pracoviště v okolí jejich bydliště a přímo v budově rumburské nemocnice.. „Nově otevřená nutriční ambulance je určena nemocným pacientům odkázaným na umělou výživu, například s umělým vývodem střeva. Těmto pacientům se nyní přiblíží konzultační pracoviště a nemusí dojíždět mimo region. Zdejší detašované pracoviště poskytuje i podporu nemocným vedeným v Centru klinické výživy a intenzivní metabolické péče v ústecké Masarykově nemocnici, kteří bydlí v Rumburku a širším okolí,“ kvituje otevření nové ambulance ředitel rumburské nemocnice MUDr. Michal Tichý, Ph.D., MPH. a dodává: „Cílem nutriční ambulance není poskytování běžného výživového poradenství pro sportovce nebo osoby s nadváhou bez dalších onemocnění, ale pacientům, kterým do života vstoupila nemoc.“

 „Dále očekáváme, že do nutriční ambulance budou docházet i pacienti s komplikovanou podvýživou, obezitou spojenou s onemocněním diabetes mellitus, které řešíme nejčastěji i na odděleních nemocnice. Pacienti se s námi také mohou přijít poradit ohledně dietního režimu po operacích,“ doplňuje nutriční terapeutka Andrea Chajdurová.

 Rozšíření a zkvalitnění zdravotní péče v rumburské nemocnici je prioritou od chvíle, kdy nemocnice přešla pod správu Krajské zdravotní 1. června 2021. Dalším důkazem toho je právě otevřená nutriční ambulance. Ta nyní slouží více než 50 tisícům obyvatel Šluknovského výběžku.


Objednávání pacientů:

PONDĚLÍ   8:00 - 11:00 

Ordinační hodiny

STŘEDA     13:00 - 14:00  

 

NUTRIČNÍ AMBULANCE

Umístění: U Nemocnice 1298/6, Rumburk (vchod ze dvora)

Do ambulance je nutné objednání předem. Doporučení nutné není.

Objednat se můžete na telefonu +420 799 173 716 každé pondělí.

Činnost ambulance zajišťují kvalifikované nutriční terapeutky ve spolupráci s nutricionistou vykonávající supervizi.

 

Petra Roubíčková

Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.

Telefon: 739242382

Email: petra.roubickova@kzcr.eu

Nutriční terapeutky v nově otevřené rumburské ambulanci

Nutriční terapeutky v nově otevřené rumburské ambulanci


6.5.2024

Krajská zdravotní upozorňuje na otevírací dobu lékáren na státní svátek Den vítězství

Krajská zdravotní, a.s., upozorňuje na otevírací dobu lékáren zajišťujících lékárenskou pohotovost na státní svátek Den vítězství 8. května 2024. Pohotovostní lékárenská služba ve městech působnosti nemocnic spadajících pod společnost Krajská zdravotní, a.s., v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě, Chomutově a Litoměřicích bude zajištěna takto:

Děčín:

Nemocniční lékárna Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Děčín, o.z., U Nemocnice 1 (telefon 412 705 440) bude otevřena pro veřejnost od 9:00 do 15:00 hodin.

Ústí nad Labem:

Nemocniční lékárna Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., Sociální péče 3316 /12A (telefon 477 112 147) bude otevřena pro veřejnost od 9:00 do 18:00 hodin.

Teplice:

Lékárna BENU – OC Galerie, Náměstí Svobody 3316 (telefon 731 638 173) bude otevřena pro veřejnost od 9:00 do 21:00 hodin.

Most:

Nemocniční lékárna Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z., J. E. Purkyně 270 (telefon 478 032 540) bude otevřena pro veřejnost od 9:00 do 19:00 hodin.

Chomutov:

Nemocniční lékárna Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Chomutov, o.z., Kochova 1185 (telefon 474 447 248) bude otevřena pro veřejnost od 10:00 do 20:00 hodin.

Litoměřice:

Nemocniční lékárna Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Litoměřice, o.z., Žitenická 2084 (telefon 416 723 505) bude otevřena pro veřejnost od 10:00 do 14:00 hodin.


Kontakt pro média:

Petra Roubíčková

Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.

Telefon: 739242382

Email: petra.roubickova@kzcr.eu


3.5.2024

Primářka Marie Váchová je Osobností roku 2023 Ústeckého kraje

MUDr. Marie Váchová, primářka Dětského a dorostového oddělení s perinatologickým centrem Nemocnice Most, je „Osobností roku 2023 Ústeckého kraje“. V poslední dubnový den převzala ocenění v kategorii „Veřejná sféra“ v Zahradním domě v Teplicích, kde se tradičně konalo slavnostní vyhodnocení prestižní čtenářské ankety. Nominováno bylo celkem 25 mužů a žen v 5 kategoriích. Nad projektem převzal osobní záštitu hejtman Ústeckého kraje Ing. Jan Schiller, který se akce zúčastnil.

„Děkuji všem, kteří si udělali čas a poslali mi do ankety hlas. Děkuji svojí rodině za toleranci, radost a lásku. A v neposlední řadě děkuji všem spolupracovníkům z našeho oddělení, se kterými tvoříme báječný tým, a i díky nimž můžu říct, že do práce stále chodím ráda a můžu realizovat věci, které jsem si jako lékařka vysnila,“ uvedla MUDr. Marie Váchová.

Ocenění v kategorii „Veřejná sféra“ předali laureátům ředitel Policie České republiky – Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje plk. Mgr. Zbyněk Dvořák a senátor Bc. Hynek Hanza. Primářka Dětského a dorostového oddělení s perinatologickým centrem Nemocnice Most, které je jedním z 12 superspecializovaných pracovišť v České republice a zabezpečuje neonatologickou péči o novorozence všech váhových kategorií, získala v této kategorií nejvyšší počet čtenářských hlasů.

Primárka MUDr. Marie Váchová se senátorem Bc. Hynkem Hanzou při převzetí ocenění

Primárka MUDr. Marie Váchová se senátorem Bc. Hynkem Hanzou při převzetí ocenění "Osobnost roku 2023 Ústeckého kraje" na slavnostním večeru v Zahradním domě v Teplicích


2.5.2024

Diagnózou Parkinson život nekončí, dokazuje výstava obrazů pacientky

Zveme vás na výstavu obrazů pacientky Zdenky Tučkové, která se již roky léčí s Parkinsonovou chorobou, statečně bojuje se všemi obtížemi s ní spojenými a stále studuje malbu i grafiku. A tvoří krásné obrazy.

Výstava se koná v Atriu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem (budova A), Sociální péče 3316, 400 11 Ústí nad Labem – Severní Terasa a vy i veřejnost si ji můžete prohlédnout až do konce května 2024.

Při této příležitosti vás dále zveme na veřejnou přednášku na téma Pokročilé metody léčby Parkinsonovy nemoci, která se uskuteční dne 7. května v 17:00 hodin rovněž v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, v budově B, 5. patro, učebně č.3 (Vzdělávací institut Krajské zdravotní).

Přednáška, kterou uvede Prof. MUDr. Robert JECH, Ph.D., přednosta Neurologické kliniky, UK v Praze, 1. LF a VFN v Praze a přední odborník na léčbu poruch hybnosti, představí nové a především intervenční způsoby léčby tohoto onemocnění. Následovat bude prostor pro dotazy pacientů, jejich rodinných příslušníků a zájemců.

-------------------------------

O nemoci

Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku, které postihuje zhruba jednoho z 200 lidí. Přesné příčiny rozvoje onemocnění se vědcům doposud nepodařilo odhalit. Naprostá většina pacientů je vyššího věku. Parkinsonova choroba se častěji rozvine u mužů. Zhruba v pětině případů se vyskytne u lidí, jejichž příbuzní se s ní také léčili/léčí. Největší problém je včasná diagnostika onemocnění. V době, kdy jsou příznaky této choroby zjevné, je už obvykle v příliš pokročilém stádiu.

Nejčastějším prvním příznakem je třes rukou, postupně tato choroba negativně ovlivňuje celkovou motoriku a nastávají problémy i s chůzí, stabilitou, později s mimikou a plynulým mluvením. V pokročilých fázích se zhoršuje schopnost myšlení a paměť.

Parkinsonovu nemoc dosud nelze vyléčit, ale lze tlumit její příznaky a významně tak zlepšit kvalitu života pacientů, přičemž spolupráce pacienta a jeho rodiny je v tomto případě zásadní.

Obdiv patří všem, kteří s nemocí bojují a za spolupráce s lékaři, fyzioterapeuty, eventuálně psychology a psychiatry se snaží vést naplněný život.

………………………………………

Zdenka Tučková

Malování se mi líbilo. Malování se mi líbí. Malování mě naplňuje a moc mě baví. Člověk se při takovéto činnosti zabere do svých obrazů, barev a fantazie, nepotřebuje k tomu už vůbec nic a nikoho … jen svoje LÉKY. Možná to někteří mají jinak. Taky o dost přijdou, každý nemůže mít stejné sny. Nebo ano? Tak to jsem já – Zdenka Tučková. 

 

Kontakt pro média:

Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu

jeden z obrazů Zdenky Tučkové na výstavě v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem

jeden z obrazů Zdenky Tučkové na výstavě v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem


Prosím, čekejte