Součástí poslání KZ je výchova a vzdělávání studentů všech typů zdravotnických škol, lékařských
a farmaceutických fakult, pregraduální a postgraduální vzdělávání lékařů a farmaceutů, vzdělávání zdravotnických pracovníků i jiných odborných pracovníků pracujících ve zdravotnictví a rozvoj vědecko-výzkumné činnosti ve zdravotnictví. Věda, výchova a vzdělávání jsou tedy součástí základních hodnot KZ. Dlouhodobým záměrem KZ je vybudování nemocnice univerzitního typu jako střediska špičkové medicíny, zdravotnické vědy a výuky transformací z krajské Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.
Vědecko-výzkumná činnost jako proces je v KZ pevně zakotvena a prolíná všemi zdravotnickými obory v KZ zastoupenými. Vědecko-výzkumné projekty využívají potenciálu a šíře oborů pokrytých pracovišti KZ a jsou dále prohlubovány spoluprací s pracovišti univerzitními, zvláště Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, s pracovišti Univerzity Karlovy v Praze, Českého vysokého učení technického v Praze, Akademie věd ČR a s řadou dalších národních i mezinárodních institucí.
KZ aktivně pracuje na zabezpečení této činnosti a aktivně se zapojuje do získávání národních i mezinárodních grantových projektů, výzkumných záměrů i dalších forem podpory vědy a výzkumu. Cílem je mj. získávat prostředky na podporu vědecké a výzkumné činnosti v rozsahu jednotek procent obratu KZ. K základním cílům KZ patří vybudování infrastruktury vědy a výzkumu v nemocnicích Ústeckého kraje.
Vědecká rada KZ
Vědecká rada se zabývá rozvojem vědecké, výzkumné a vývojové práce a postgraduálního vzdělávání v KZ. Zpracovává koncepci (strategii) této činnosti a stanovuje mj. kritéria hodnocení vědecké, výzkumné a vzdělávací činnosti jednotlivců a pracovišť a zásady pro udělování cen za nejlepší vědeckou práci.
Vědecká rada je poradním orgánem ředitele a náměstka pro zdravotní péči.
V roce 2014 došlo ke změnám ve složení vědecké rady. Předsedou je nadále prof. MUDr. Martin Sameš, CSc., členy Vědecké rady KZ se nově stali přednostové všech klinik a děkan Fakulty zdravotnických studií UJEP. Dále mají ve vědecké radě své zastoupení další významní představitelé oborů, v nichž KZ uskutečňuje vzdělávací a vědeckou, výzkumnou a vývojovou nebo další tvůrčí činnost, všechny nemocnice Krajské zdravotní, a.s. a nelékařská zdravotnická povolání. V roce 2014 bylo snahou dosáhnout intenzivnější zapojení Vědecké rady KZ do řízení zdravotní péče, výuky a vzdělávání a do rozvoje vědeckovýzkumné činnosti v Krajské zdravotní, a.s. Zároveň bylo úkolem Vědecké rady dosáhnout těsnější spolupráce s Univerzitou J.E. Purkyně v Ústí nad Labem.
Kliniky FZS UJEP a KZ Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem
Kliniky jsou společnými zařízeními fakulty a nemocnice, kde se uskutečňuje pedagogický, výzkumný, vývojový a inovační proces a léčebně preventivní péče. Krajská zdravotní, a. s. – Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., ve spolupráci s Fakultou zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem ustavili v roce 2014 dalších pět společných pracovišť – klinik: Dětskou kliniku, Oční kliniku, Kliniku urologie a robotické chirurgie, Kliniku úrazové chirurgie a Kliniku anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny. Celkově bylo tedy ke konci roku 2014 v nemocnici osm klinik.
Vzdělávací institut Krajské zdravotní, a.s.
Vzdělávací institut Krajské zdravotní poskytuje ve spolupráci se Střediském evropských projektů KZ metodickou, technickou a organizační pomoc při přípravě výzkumných projektů (grantů) a projektů na podporu vědy a výzkumu, výběru námětů a výběru metod. Zastřešuje koordinaci grantové činnosti na úrovni řešitelů, spoluřešitelů a grantových agentur. Hledá cesty hodnotné výzkumné spolupráce s průmyslem (granty MPO, zahraniční a domácí průmyslové organizace), akademickými institucemi a dalšími partnery KZ, iniciuje, podporuje a udržuje partnerskou spolupráci s těmito institucemi. Pomáhá při výběru a plnění témat doktorandského studia, při výběru zaměření klinických témat na experimentální oblast (obligátní část klinických témat doktorandů) a propojení výzkumných projektů (grantů) a doktorandských prací. Spoluorganizuje zahraniční návštěvy a zahraniční spolupráce v KZ. Podporuje publikační činnosti v KZ a na FZS UJEP s cílem publikovat v českých (recenzovaných!) a především zahraničních časopisech s impact faktorem. Podle možností organizuje či podporuje činnost členů redakčních rad z řad pracovníků KZ a FZS UJEP s cílem zvýšit publikační úspěšnost obou institucí (KZ i FZS). Vytváří zkušené překladatelské zázemí pro autory publikující v časopisech v anglickém jazyce, organizuje skupiny překladatelů a konzultantů pro zpracování statistických dat. Institut se podílí na organizování odborných a vědeckých konferencí a dalších vědeckých a odborných setkání, kde je KZ pořadatelem či spolupořadatelem a iniciuje pořádání takových akcí a aktivní roli KZ v nich. Podporuje medializaci vědeckovýzkumné činnosti KZ.
Jedním z cílů Vzdělávacího institutu KZ je ve spolupráci s Lékařskou knihovnou KZ a Vědeckou radou KZ vybudovat komplexní informační systém, který bude obsahovat přehled publikační činnosti jednotlivých klinik, oddělení a center za sledovaná období a bude součástí webových stránek KZ.
Zastřešuje metodologickou podporu vědeckovýzkumné činnosti v KZ.