7.9.2016

Cenu hejtmana Ústeckého kraje převzal dlouholetý primář otorinolaryngologického oddělení ústecké Masarykovy nemocnice MUDr. Karel Sláma

MUDr. Karel Sláma, dlouholetý primář Oddělení otorinolaryngologie (ORL) a chirurgie hlavy a krku Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., patřící ke špičkám svého oboru v České republice, převzal v úterý 6. září cenu hejtmana Ústeckého kraje pro rok 2015 za Sociální a zdravotní oblast včetně záchrany lidského života.

„Poděkování za vynikající zásluhy o rozvoj Ústeckého kraje formou Ceny hejtmana uděluje kraj již popáté a jsem nesmírně rád, že každoročně se počet navržených kandidátů zvyšuje,“ řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček ve svém vystoupení na pódiu ústeckého Severočeského divadla. Na udělení Ceny hejtmana za rok 2015 letos obdržel odbor kanceláře hejtmana Krajského úřadu 31 nominací, které splnily potřebná kritéria.

Oceněnému lékaři a vynikajícímu odborníkovi cenu v ústeckém divadle předal a poblahopřál předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s., Ing. Jiří Novák. „Práce, kterou doktor Sláma starší vykonal, si nesmírně vážím, stejně jako jeho další činnosti, kdy i po odchodu na zasloužený odpočinek dál pomáhá kolegům na ORL oddělení Masarykovy nemocnice. Zároveň jsem rád, že emeritní primář Karel Sláma je dalším z lékařů Krajské zdravotní, oceněných v minulých letech cenou hejtmana Ústeckého kraje. Tu v minulých ročnících obdržel nejprve přednosta Neurochirurgické kliniky Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem prof. MUDr. Martin Sameš, CSc., podruhé cenu obdržel přednosta Kliniky urologie a robotické chirurgie Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. MUDr. Jan. Schraml, Ph. D., stejně jako MUDr. Jana Bednářová, primářka Emergency Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem,“ připomněl Ing. Jiří Novák.

„Ocenění si velmi vážím. V průběhu své profesní kariéry jsem měl jednak velké štěstí na spolupracovníky, a také na kvalitní zázemí, důležité pro náročnou práci lékaře. Bez obojího bych jen těžko získal tuto cenu,“ řekl emeritní primář MUDr. Karel Sláma.

MUDr. Karel Sláma je uznávaným odborníkem a čestným členem společnosti pro ORL a chirurgii hlavy a krku. Byl dlouholetým členem Výboru společnosti pro ORL chirurgii hlavy a krku a členem Akreditační komise Ministerstva zdravotnictví České republiky pro ORL obor. Věnuje se i vědecké činnosti – pořádání vědeckých konferencí s mezinárodní účastí a přímými přenosy operací z operačních sálů do výukových místností. Dnes jsou pravidelné ústecké konference nazvány „Slámovy ORL dny“. Nelze také pominout jeho přínos na výrobě a zavedení ušní ventilační trubičky, po MUDr. Slámovi latinsky nazvaná „stipula“.

Cena hejtmana vyznamenává vynikající občanské zásluhy o rozvoj kraje, hrdinské a jiné výjimečné činy. Uděluje se v pěti kategoriích. Laureáti obdrželi od Ústeckého kraje také odměnu ve výši 50 000 Kč.

Za správnost: Mgr. Ivo Chrástecký, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 147, mobil: 734 415 792, email: ivo.chrastecky@kzcr.eu

S pozdravem

Jiří Vondra, tiskový mluvčí, email: jiri.vondra@kzcr.eu

Cenu hejtmana Ústeckého kraje převzal dlouholetý primář otorinolaryngologického oddělení ústecké Masarykovy nemocnice MUDr. Karel Sláma

Cenu hejtmana Ústeckého kraje převzal dlouholetý primář otorinolaryngologického oddělení ústecké Masarykovy nemocnice MUDr. Karel Sláma


5.9.2016

Krajská zdravotní otevřela v děčínské nemocnici lůžkovou část dětského oddělení

Krajská zdravotní, a. s., zajistila od 1. září 2016 plnohodnotný provoz dětského oddělení děčínské nemocnice včetně jeho lůžkové části. Během prázdnin se podařilo stabilizovat personální situaci a zajistit dostatečný počet lékařů. Představenstvo Krajské zdravotní, a. s., o tom informovali na jednání dne 2. 9. 2016 předseda představenstva Ing. Jiří Novák spolu s generálním ředitelem Ing. Petrem Fialou.

Mimo běžná každoroční prázdninová omezení, související s menším počtem pacientů a souběžným čerpáním dovolených zdravotnického personálu, byla Krajská zdravotní nucena omezit na dobu letních prázdnin provoz Dětského oddělení Nemocnice Děčín, o. z. Od 1. července tak byl omezen provoz dětského lůžkového oddělení a odborných dětských ambulancí, provoz novorozeneckého oddělení a porodnice zůstal nepřerušen. Omezení se nedotkla ani lékařské pohotovostní služby pro děti. Po třítýdenní přestávce byl obnoven provoz odborných ambulancí. Dětské pacienty, jejichž zdravotní stav vyžadoval hospitalizaci, přebírala sousední Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem. Kolegové děčínských zdravotníků z ústecké dětské kliniky a dětské chirurgie zvládli příjem dětí z Děčínska během prázdnin bez jakýchkoli problémů.

Za správnost: Mgr. Ivo Chrástecký, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 147, mobil: 734 415 792, email: ivo.chrastecky@kzcr.eu

S pozdravem

Jiří Vondra, tiskový mluvčí, email: jiri.vondra@kzcr.eu

 

Krajská zdravotní otevřela v děčínské nemocnici lůžkovou část dětského oddělení

Krajská zdravotní otevřela v děčínské nemocnici lůžkovou část dětského oddělení


5.9.2016

Krajská zdravotní uspořádala Den otevřených dveří k 8. výročí založení Centra robotické chirurgie, začala i výstava k 9. výročí vzniku společnosti

Krajská zdravotní, a. s., uspořádala v atriu pavilonu A ústecké Masarykovy nemocnice v pátek 2. září 2016 Den otevřených dveří k 8. výročí založení Centra robotické chirurgie, zahájila také výstavu, která připomíná devět let od vzniku akciové společnosti sdružující páteřní nemocnice regionu.

Výstava přibližuje na 16 panelech dosavadní devítiletou historii Krajské zdravotní po současnost. „V roce 2007 vzniklo unikátní zdravotní zařízení, jehož prostřednictvím je pro občany Ústeckého kraje dostupná síť pěti nemocnic, poskytujících zdravotní péči, které by měly svou kvalitou odpovídat nejmodernějším trendům současné medicíny. Cílem výstavy je upozornit na významné změny a momenty, které se od roku 2007 zrealizovaly,“ řekl Ing. Jiří Novák. „V současnosti je Krajská zdravotní dynamicky se rozvíjející společností, která nemá v rezortu zdravotnictví v České republice obdoby. Jsem rád, že jsem mohl být poslední čtyři roky její součástí,“ dodal.

„Deváté výročí vzniku Krajské zdravotní a osmé výročí ústecké robotické chirurgie je vhodnou příležitostí k tomu, abychom udělali bilanci dobrých výsledků společnosti za poslední roky. Krajská zdravotní se stala špičkovým zdravotnickým zařízením co do přístrojového vybavení, i co do personálního obsazení. Věřím, že tento pozitivní posun vnímají i pacienti a občané kraje. Současnému vedení se podařilo udržet v posledních letech i kladné výsledky hospodaření," shrnul hodnocení zástupce a 1. náměstek hejtmana Ústeckého kraje RSDr. Stanislav Rybák.

Krajská zdravotní, a. s., vznikla 1. září 2007 transformací pěti nemocnic do jednoho celku. O vytvoření této zastřešující společnosti rozhodlo Zastupitelstvo Ústeckého kraje. Pět největších nemocnic, spadajících do té doby, coby samostatné subjekty, pod kompetenci Krajského úřadu Ústeckého kraje, se z příspěvkových organizací stalo odštěpnými závody nově založené Krajské zdravotní, a.s. Konkrétně se jedná o Nemocnici Děčín, Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem, Nemocnici Teplice, Nemocnici Most a Nemocnici Chomutov. S ohledem na geografické rozmístění v regionu tvoří nemocnice jednu páteřní osu zdravotnických zařízení pro celý Ústecký kraj.

Na Dni otevřených dveří, který Krajská zdravotní uspořádala i v souvislosti s 8. výročím vzniku Centra robotické chirurgie se měla možnost veřejnost seznámit s nejmodernějším robotickým systémem da Vinci Xi, včetně nového operačního stolu Trumpf TruSystem 7000dV. Stůl je první a zatím jediný v České republice a v ústecké Masarykově nemocnici proběhla jedna z jeho prvních instalací na světě.

Centrum robotické chirurgie při Klinice urologie a robotické chirurgie ústecké Masarykovy nemocnice zahájilo svou činnost dne 19. 8. 2008 první roboticky asistovanou operací, jíž byla resekce tumoru ledviny. Centrum má své školicí centrum, které připravuje pro nově vzniklá robotická pracoviště lékaře ze střední a východní Evropy. Od roku 2009 do roku 2015 byly operatérům k dispozici dva robotické systémy da Vinci. V květnu loňského roku je nahradil nejmodernější dvoukonzolový robot série da Vinci čtvrté generace s typovým označením Xi, první v České republice, ale také ve střední Evropě. CRCH má své školicí centrum, které připravuje pro nově vzniklá robotická pracoviště lékaře ze střední a východní Evropy. Nejmodernější model robota přinesl významné vylepšení vzdělávání nových operatérů, kteří díky dvoukonzolovému ovládání mohou s operatérem instruktorem sdílet reálnou operaci.

„Od roku 2008 má Centrum robotické chirurgie za sebou 2150 výkonů s asistencí robotického systému da Vinci. Drtivá většina z nich představovala odstranění karcinomu prostaty. Takových operací zde proběhlo 1616. Dalšími indikacemi, při kterých se používá robotický systém da Vinci, jsou kromě radikální prostatektomie nádorová onemocnění ledvin, anatomické anomálie močových cest a radikální cystektomie – operace močového měchýře pro pokročilý nádor. V rámci chirurgie se na robotu provádějí operace tlustého střeva pro karcinom, tedy nízká resekce rekta, a žaludku. Tým ORL provádí operace kořene jazyka. Při radikálních hysterektomiích, tedy operacích dělohy pro nádor, robota používají gynekologové,“ přiblížil MUDr. Jan Schraml, Ph. D., přednosta Kliniky urologie a robotické chirurgie Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

Pro CRCH letos pořídila Krajská zdravotní operační stůl Trumpf TruSystem 7000dV za bezmála dva miliony korun (1 863 400 Kč z vlastních prostředků + 121 000 byl finanční dar neúčelový). Je unikátní svým přímým propojením přímo s robotickým systémem da Vinci Xi. Toto propojení umožňuje  měnit polohu pacienta i během operace se zavedenými robotickými nástroji. Díky synchronizaci a přímému propojení s robotem je změna polohy pacienta přímo následována změnou postavení robotických ramen, která se zcela přizpůsobují - synchronizují s polohou stolu.

„Systém umožňuje na displeji zobrazovat ve stupních nastavení podélného či příčného sklonu.  Díky tomu si lze přesně standardizovat postavení stolu pro každou fázi operace, nikoliv odhadem, jak tomu bylo dříve. Další velkou výhodou nového operačního stolu je jeho vyšší nosnost a je zcela využitelný i u ostatních urologických operací probíhajících nasále, tzn. jak k otevřené, tak miniinvazivní urologické operativě. Je tedy možné konstatovat, že operační stůl Trumpf TruSystem 7000Dv je pro urologii zcela univerzální,“ vyzdvihl přednosta kliniky unikátnost zatím posledního významného přírůstku Centra robotické chirurgie.

Fotografie z akce najdete na  http://www.kzcr.eu/         

 Za správnost: Mgr. Ivo Chrástecký, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 147, mobil: 734 415 792, email: ivo.chrastecky@kzcr.eu

S pozdravem

Jiří Vondra, tiskový mluvčí, email: jiri.vondra@kzcr.eu

 

 

Krajská zdravotní uspořádala Den otevřených dveří k 8. výročí založení Centra robotické chirurgie  začala i výstava k 9. výročí vzniku společnosti

Krajská zdravotní uspořádala Den otevřených dveří k 8. výročí založení Centra robotické chirurgie, začala i výstava k 9. výročí vzniku společnosti


26.8.2016

Krajská zdravotní představila Lithiatické centrum a nový přístroj – extrakorporální lithotryptor

Krajská zdravotní, a. s., představila v pátek 26. 8. 2016 Lithiatické centrum při Klinice urologie a robotické chirurgie Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. (KURCH). Centrum využívá pro léčbu kamenů v ledvinách a močovodu nový přístroj – extrakorporální lithotryptor. Ústecké pracoviště je první v republice, které moderní přístroj od firmy Siemens získalo.

Lithiatické centrum je komplexním pracovištěm, tzn., že pokud je pacientovi diagnostikován tzv. „kámen“, dokáží lékařští specialisté provést kompletní ošetření. Pracoviště je tudíž vybaveno pro tento účel veškerou potřebnou technikou, má pneumatické i ultrazvukové drtiče ledvinových kamenů, nově i laser na drcení kamenů.

Jedna z využívaných léčebných metod je prováděna právě pomocí extrakorporálního lithotryptoru. Léčba pacientů s kameny v ledvinách i v močovodu se uskutečňuje cestou jednodenní chirurgie. Pacient ráno přijde, týž den se provede výkon a je-li vše v pořádku, odchází v odpoledních hodinách domů. Další kontrole se podrobuje ambulantně za dva až tři týdny, kdy lékař zkontroluje, jestli je kámen rozdrcený a zda jej tělo samo vyloučilo nebo je případně nutné použít ještě nějakou další metodu.

„V loňském roce jsme představili jako špičku robotický systém da Vinci čtvrté generace, první v České republice, a nyní vám můžeme ukázat další přístroj, který máme také jako první v Česku. Lithotryptor od firmy Siemens, který nahrazuje celé desetiletí sloužící přístroj jiné značky, jsme pořídili z vlastních zdrojů, a to včetně pozáručního servisu na dobu pěti let. Cena za přístroj činila 6 376 700 Kč, za pozáruční servis 2 541 000 Kč. Krajská zdravotní tak za nový extrakorporální lithotryptor zaplatila celkem 8 917 700 Kč, včetně DPH. V Ústeckém kraji má Krajská zdravotní kromě Ústí nad Labem přístroj pracující na stejném principu i v mostecké nemocnici a má ho ještě Městská nemocnice v Litoměřicích,“ řekl Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s.

„Jsem rád, že na Klinice urologie a robotické chirurgie můžeme prezentovat vedle robotického systému da Vinci Xi další špičkovou zdravotnickou techniku, a to vysoce technologicky vyspělý extrakorporální lithotryptor. Lithiatické centrum je významné nejen pro ústeckou Masarykovu nemocnici, ale i pro léčbu pacientů ze spádové oblasti Děčínska a Teplicka. Do budoucna chystáme obměnu lithotryptoru i v nemocnici v Mostě,“ připojil Ing. Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, a. s.

MUDr. Josef Liehne je nejen ředitelem zdravotní péče Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., ale také primářem oddělení jednodenní chirurgie (JEPL), v jehož prostorách se Lithiatické centrum nachází. „JEPL znamená Jednodenní péče na lůžku a oddělení vzniklo v roce 2011 jako multioborové, první svého druhu v České republice. Jednodenní chirurgie je trend, který, domnívám se, je potřeba v tomto rozsahu vybudovat i v našich dalších nemocnicích. Když jsem před třiceti lety začínal coby urolog, vyndání kamenů nebyla jednoduchá operace a pacient po ní zůstával v nemocnici deset dní. Dnes lékař přiloží sondu, kámen se rozpadne v prach a není-li žádná komplikace, pacient odpoledne odchází domů,“ vysvětlil MUDr. Josef Liehne.

Nový extrakorporální lithotryptor Siemens Modularis Uro II je přístroj pracující na elektrohydraulickém principu. Extrakorporální znamená, že pacient podstupuje léčbu ledvinového kamene bez jakéhokoliv řezu či vpichu. Pouze leží na membráně, která do jeho těla pouští energii a ta se koncentruje do jednoho místa. Kámen se následně rozpadne na drobný písek a pacient tyto fragmenty sám z těla močovou soustavou vyloučí. „Současný přístroj je silnější než ten, který mělo Lithiatické centrum dosud – jinými slovy, produkuje více energie a procento léčby kamenů je tím pádem vyšší. Pro pacienta je nová léčba komfortnější, protože dříve musel zákrok na přístroji podstoupit dvakrát až třikrát, zatímco nyní stačí většinou pouze jedna návštěva,“ podtrhl jednu z hlavních výhod nového přístroje zástupce přednosty KURCH MUDr. Marek Broul, Ph.D., FECSM. Dodal, že denně absolvují výkon na extrakorporálním lithotryptoru čtyři pacienti a přístroj je v permanenci pět dní v týdnu.

Za správnost: Mgr. Ivo Chrástecký, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 147, mobil: 734 415 792, email: ivo.chrastecky@kzcr.eu

S pozdravem

Jiří Vondra, tiskový mluvčí, email: jiri.vondra@kzcr.eu

 

 

Krajská zdravotní představila Lithiatické centrum a nový přístroj – extrakorporální lithotryptor

Krajská zdravotní představila Lithiatické centrum a nový přístroj – extrakorporální lithotryptor


25.8.2016

Zástupci z čínské provincie Anhui zavítali v rámci návštěvy Ústeckého kraje do Krajské zdravotní

Představitelé partnerské provincie Anhui z Čínské lidové republiky v rámci dvoudenní návštěvy Ústeckého kraje zavítali 25. srpna do Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. Čínští politici a manažeři si prohlédli špičkové pracoviště Kliniky urologie a robotické chirurgie a její školicí centrum, akreditované ke vzdělávání operatérů pro střední a východní Evropu, a mj. zavítali i na heliport Masarykovy nemocnice.

„Jsem velice rád, že vedení Krajské zdravotní přijalo návštěvu Ústeckého kraje z provincie Anhui a umožnilo ji nahlédnout na své špičkové pracoviště. Tímto bych chtěl všem poděkovat,“ uvedl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

„Těší mě, že vás v rámci spolupráce s Ústeckým krajem mohu přivítat v Krajské zdravotní, respektive v ústecké Masarykově nemocnici, která je největší a nejvýznamnější z pěti nemocnic,“ přivítal čínskou delegaci Mgr. Radek Scherfer, místopředseda představenstva Krajské zdravotní, a. s., před další návštěvou největší z nemocnic společnosti.

Generální ředitel Krajské zdravotní, a. s., Ing. Petr Fiala doplnil, že s ohledem na geografické rozmístění v regionu tvoří nemocnice Krajské zdravotní v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově jednu páteřní osu zdravotnických zařízení pro celý Ústecký kraj. „V našich nemocnicích pracuje více jak 890 lékařů a zhruba 2600 zdravotních sester. Jedním z prestižních pracovišť naší společnosti, na které jsme se podívali, je Klinika urologie a robotické chirurgie. Od května 2015 disponuje novým dvoukonzolovým robotickým systémem da Vinci Xi. Tuto, v Česku nejmodernější verzi systému, využívají při operacích a výuce vedle urologů, také chirurgové, lékaři otorinolaryngologie (ORL) a gynekologové,“ řekl Ing. Petr Fiala při návštěvě školicího střediska robotické chirurgie, které čínské delegaci podrobněji představil přednosta Kliniky urologie a robotické chirurgie při ústecké Masarykově nemocnici MUDr. Jan Schraml, Ph. D. Hosté měli možnost sledovat průběh robotické operace na velkoplošné projekci a vyzkoušet si práci na robotickém simulátoru.

„Jsme velice rádi, že jsme si mohli za doprovodu pana hejtmana Oldřicha Bubeníčka, jeho náměstkyně Jany Vaňhové a místopředsedy představenstva Radka Scherfera prohlédnout krajskou nemocnici, seznámit se s její strukturou a poznat vámi používané lékařské technologie zejména v robotické chirurgii. V rámci spolupráce s Ústeckým krajem chceme spolupracovat i s vaší nemocnicí. Vaši lékaři by jezdili přednášet do naší univerzitní nemocnice. Také bychom rádi zahájili pravidelné návštěvy a stáže, při kterých by si naši lékaři vyměňovali zkušenosti s vašimi,“ zhodnotil návštěvu náměstek guvernéra provincie Anhui Xie Guangxiang.

Fotografie z akce najdete zde.

Za správnost: Petr Sochůrek, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 107, mobil: 733 783 894, email: petr.sochurek@kzcr.eu

S pozdravem

Jiří Vondra, tiskový mluvčí, email: jiri.vondra@kzcr.eu

Zástupci z čínské provincie Anhui zavítali v rámci návštěvy Ústeckého kraje do Krajské zdravotní

Zástupci z čínské provincie Anhui zavítali v rámci návštěvy Ústeckého kraje do Krajské zdravotní


16.8.2016

Krajská zdravotní drží pozitivní trend hospodaření

Výsledky hospodaření Krajské zdravotní, a. s., za první pololetí roku 2016 vykazují pozitivní trend hospodaření, který drží největší poskytovatel zdravotní péče v Ústeckém kraji. Dozorčí radu Krajské zdravotní, a. s., o tom informovali na jednání dne 15. 8. 2016 předseda představenstva Ing. Jiří Novák spolu s generálním ředitelem Ing. Petrem Fialou. Současně také Ing. Novák informoval o rozhodnutí představenstva společnosti navýšit objem finančních prostředků na motivační program pro zdravotnická oddělení na rok 2016 o 20 % oproti roku 2015.

„Čísla jasně dokazují, že Krajská zdravotní potvrzuje své místo mezi úspěšnými firmami v rámci České republiky. Jsem velmi rád, že po dosažení zlepšeného hospodářského výsledku v předloňském roce se ziskem 21,7 milionu korun a 15milionovým kladným výsledkem po zdanění za rok 2015 můžeme konstatovat dobrý ekonomický výsledek i po hodnocení pololetí 2016,“ oceňuje pozitivní ekonomický vývoj společnosti,  „kterého dosáhla nejen Krajská zdravotní jako celek, ale i každá z jejích pěti nemocnic,“ Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s.

„Pololetním výsledkem je zisk ve výši 19,67 milionu korun, tedy je o 3,7 milionu korun vyšší oproti plánovanému, což spolu s dalšími úsporami zejména v oblasti realizací veřejných zakázek představenstvu společnosti umožnilo navýšit ve srovnání s loňským rokem objem finančních prostředků na motivační program pro zdravotnická oddělení o 20 %. Hlavním cílem pro Krajskou zdravotní je udržení ekonomické stability společnosti a další investice podporující její rozvoj při důsledném využívání dotačních titulů,“ uvedl Ing. Jiří Novák.

Za správnost: Mgr. Ivo Chrástecký, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 147, mobil: 734 415 792, email: ivo.chrastecky@kzcr.eu

S pozdravem

Jiří Vondra, tiskový mluvčí, email: jiri.vondra@kzcr.eu

Krajská zdravotní drží pozitivní trend hospodaření

Krajská zdravotní drží pozitivní trend hospodaření


5.8.2016

Krajská zdravotní v atriu ústecké Masarykovy nemocnice hostí výstavu „Neviditelní lidé“

Podívat se pomocí fotografií na životní příběhy lidí s duševním onemocněním a schizofrenií mohou v těchto dnech pacienti a návštěvy mířící do Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. Atrium pavilonu A hostí výstavu Neviditelní lidé „aneb jsou schizofrenici nebezpeční?” Snímky ukazují nejčastější mýty, které se o lidech s duševním onemocněním ve společnosti vyskytují. Výstava v ústecké Masarykově nemocnici potrvá až do 8. září.

„Jde o destigmatizační kampaň, která má ukázat, že schizofrenici nejsou nebezpeční. Pokud mají dlouhodobou podporu, můžou žít v normálním prostředí jako my,“ přibližuje ředitelka Fokusu Labe a autorka projektu PhDr. Lenka Krbcová Mašínová.

Projekt podpořený Norskými fondy prostřednictvím Ministerstva zdravotnictví České republiky začal loni v říjnu billboardovou kampaní po České republice. „Výstava ukazuje, že když jsou lidé trpící schizofrenií pod kontrolou lékařů a pracuje se s nimi, tak nemusí být agresivní. Je to ukázka i toho, že lidé s duševním onemocněním nejsou v životě odepsaní,“ uvedla Mgr. Olga Mučicová, hlavní farmaceut Krajské zdravotní, a. s., která se vernisáže výstavy „Neviditelní lidé“ zúčastnila.

Za správnost: Petr Sochůrek, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 107, mobil: 733 783 894, email: petr.sochurek@kzcr.eu

S pozdravem

Jiří Vondra, tiskový mluvčí, email: jiri.vondra@kzcr.eu

Krajská zdravotní v atriu ústecké Masarykovy nemocnice hostí výstavu „Neviditelní lidé“

Krajská zdravotní v atriu ústecké Masarykovy nemocnice hostí výstavu „Neviditelní lidé“


5.8.2016

Krajská zdravotní dokončila modernizaci prostor šestinedělí gynekologicko-porodnického oddělení mostecké nemocnice

Krajská zdravotní, a. s., dokončila modernizaci prostor stanice šestinedělí gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Most, o. z. Rekonstrukci uskutečnila Krajská zdravotní díky daru Vršanské uhelné a. s. Darovací smlouva ve výši 3,2 milionu korun, sjednaná v rámci partnerství těžební společnosti s Ústeckým krajem, byla podepsána v březnu 2016. Na navazující projekt „Obnova přístrojové techniky a dovybavení šestinedělí a novorozenců“ v Nemocnici s poliklinikou v Mostě poskytlo dotaci jeden milion korun Krajské zdravotní ze svého rozpočtu město Litvínov.

„Pomoci Vršanské uhelné si velmi vážíme. Rekonstrukce mostecké stanice šestinedělí bezprostředně navázala na nedávnou modernizaci porodnice s porodními sály, kterou také spolufinancovala Vršanská uhelná darem ve výši 4,2 milionu korun. Nesmírně si ceníme také podpory města Litvínov, díky níž získá stanice šestinedělí nové přístroje a další vybavení, tak důležité pro její provoz,“ poděkoval Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s. Současně s poděkováním omluvil nepřítomnost donátorů, manželů Tykačových a generálního ředitele Vršanské uhelné, a. s. Ing. Vladimíra Roučka na slavnostní prezentaci rekonstruované stanice šestinedělí z důvodu dovolené mimo Českou republiku.

„Je zřejmé, že rekonstrukce šestinedělí přináší pro matky s dětmi zkvalitnění poskytované péče a zásadní zlepšení podmínek pro jejich pobyt. A zároveň to znamená výrazné zlepšení pracovního prostředí pro zdravotnický personál,“ připomněl Ing. Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, a. s., který poděkoval zhotoviteli rekonstrukce a všem, kteří se na jejím průběhu podíleli včetně personálu oddělení, před kterým ještě stojí úkol finálního dovybavení prostor a již netrpělivě očekávané stěhování maminek s dětmi z náhradního zázemí.

„Velice si vážím přístupu našich zastupitelů, kteří schválili dotaci jeden milion korun Krajské zdravotní na technické dovybavení a zázemí šestinedělí. Je to obrovský úspěch, protože většina našich maminek jezdí sem do Mostu, do pro nás nejbližší nemocnice,“ řekla starostka Litvínova Mgr. Kamila Bláhová.

Po stavebních úpravách na stanici šestinedělí vznikly čtyři nové nadstandardní jednolůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. Zároveň byly zrekonstruovány tři třílůžkové pokoje ve standardním provedení, modernizací prošlo také sociální zařízení a ostatní zázemí. Součástí investiční akce byla rovněž rekonstrukce centrální chodby, na níž došlo k výměně veškerých dveří včetně zárubní, opravě povrchů a instalaci rastrového podhledu s novými svítidly. Celkové náklady na rekonstrukci stanice šestinedělí mostecké nemocnice přesáhly 3,5 milionu korun, přičemž 3,2 milionu pokryl dar Vršanské uhelné, a.s. a zbývající část dodala Krajská zdravotní, a. s., z vlastních zdrojů.

Rekonstruované prostory díky stavebně - technickému řešení tzv. zájmových prostor byly přímo propojeny s již zmodernizovaným oddělením porodnice. Investiční akce si vyžádala částku 7,73  milionu korun, z níž 4,2 milionu korun šlo z daru Vršanské uhelné, a. s. Krajská zdravotní z vlastních zdrojů akci dofinancovala. Finanční prostředky umožnily rekonstrukci gynekologicko - porodnického oddělení včetně významných dispozičních změn a celkové modernizace porodnice a porodních sálů, ve které se během její 40 leté existence narodilo přes 40 tisíc dětí.

Po právě dokončených rekonstrukcích stavebních částí předpokládáme zprovoznění rekonstruované stanice šestinedělí v mostecké nemocnici od září.

V roce 2015 se v porodnici mostecké nemocnice narodilo 957 dětí, za první polovinu letošního roku se narodilo 478 novorozenců. Vedení Krajské zdravotní i zdravotníci z gynekologicko-porodnického oddělení jsou přesvědčeni, ze celková rekonstrukce porodnice a šestinedélí přispěje k zájmu budoucích rodiček o služby největší porodnice na Mostecku a přilehlých spádových oblastech. K dlouholeté zdravotní péči na velmi vysoké úrovni nyní získala mostecká porodnice i krásné, nové zázemí, odpovídající soudobým standardům i potřebám.

Fotografie naleznete na www.kzcr.eu

Za správnost: Mgr. Ivo Chrástecký, Organizační a tiskové oddělení, tel: +420 477 114 147,

mobil: +420 734 415 792, email: ivo.chrastecky@kzcr.eu

S pozdravem,

Jiří Vondra, tiskový mluvčí

email: jiri.vondra@kzcr.eu

 

Krajská zdravotní dokončila modernizaci prostor šestinedělí gynekologicko-porodnického oddělení mostecké nemocnice

Krajská zdravotní dokončila modernizaci prostor šestinedělí gynekologicko-porodnického oddělení mostecké nemocnice


25.7.2016

Přístroj na odsávání sekretu z dýchacích cest usnadní vykašlávání malým pacientům Krajské zdravotní

Přístrojem „Cought Assist“ na odsávání sekretu z dýchacích cest u dětí, které nedokáží efektivně vykašlávat, nově disponují zdravotníci Dětské kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. Takzvaného „kašlacího asistenta“ pro malé pacienty pořídila Krajská zdravotní, a. s., z daru od Nadace ČEZ, který obdržela v rámci tradiční charitativní akce „Krása pomáhá dětem“.

„Letošní ročník charitativní akce „Krása Pomáhá dětem“, ve prospěch nemocných dětí léčících se v Krajské zdravotní, přinesl celkem 450 tisíc korun.  Do ústecké Masarykovy nemocnice putovalo 350 tisíc Kč, za což patří velký dík Nadaci ČEZ, která přispěla částkou 150 tisíc korun, z nichž jsme pořídili přístroj „Cought Assist“ v hodnotě 128 012 Kč včetně DPH. Zbylé peníze pomohly k dovybavení dětského pavilonu, jehož část prošla v loňském roce první fází zásadní rekonstrukce. Velké poděkování rovněž patří naší kolegyni a organizátorce charitativní akce „Krása pomáhá dětem“ Lence Kocmanové Taussigové, že tuto akci již pojedenácté zorganizovala a těšíme se na ročník dvanáctý,“ uvedl generální ředitel Krajské zdravotní, a. s., Ing. Petr Fiala a dodal: „Zbylých sto tisíc Kč z celkové letošní částky získalo dětské a dorostové oddělení teplické nemocnice na dovybavení pokojů pro dětské pacienty s doprovodem a pro novorozeneckou stanici.“

MUDr. Josef Liehne, ředitel zdravotní péče ústecké Masarykovy nemocnice, rovněž poděkoval za finanční dar pro dětskou kliniku. „Jsem hrdý, že jsme vám mohli při dnešním slavnostním poděkování ukázat naši jednodenní pediatrii, která vyrostla v loňském roce v rámci první fáze zásadní rekonstrukce dětského pavilonu tady v ústecké Masarykově nemocnici. Věřím, že spolupráce mezi Nadací ČEZ a charitativní akcí „Krása pomáhá dětem“ bude i nadále pokračovat. Děkujeme moc,“ řekl MUDr. Josef Liehne.

Mgr. Soňa Holingerová, zástupkyně Nadace ČEZ a manažerka komunikace Skupiny ČEZ, uvedla, že s charitativní akcí „Krása pomáhá dětem“ spolupracují od samého počátku. Pomáhat nemocnici, zejména těm nejmenším pacientům, je stále potřeba. Veliké díky patří především zdravotníkům za jejich práci a péči, ale také Lence Kocmanové Taussigové za organizaci akce „Krása pomáhá dětem“, která finančními prostředky v léčbě dětí pomáhá,“ uvedla Mgr. Soňa Holingerová.

„Akci „Krása pomáhá dětem“ ve prospěch dětí hospitalizovaných v nemocnici jsem se rozhodla uspořádat téměř dva roky po soutěži krásy. Neustále jsem se zúčastňovala charitativních projektů a v Ústí nad Labem se žádná módní charitativní přehlídka nekonala. Každý rok mám radost z toho, že se mi podařilo někomu pomoci,“ uvedla Ing. Lenka Kocmanová Taussigová, Miss sympatie ČR 2002.

MUDr. Adam Cipra, lékař Dětské kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., všem přítomným vysvětlil, jak přístroj „Cought Assist“ na podporu uvolnění sekretu z dýchacích cest u dětí pracuje. „Jedná se o takzvaného „kašlacího asistenta“, který jednoduchým způsobem asistovaného nádechu a výdechu umožní zlepšení odsátí hlenu z dýchacích cest. Používá se zejména u neurologicky nemocných pacientů, kteří trpí svalovou slabostí a v jejím důsledku nedostatečnou silou kašle. Také u dětí napojených na ventilátor, které mají v řízeném umělém spánku sníženou schopnost kašlat a je nutné jim usnadnit odhlenění. Díky přístroji se snižuje doba jejich hospitalizace a léčení,“ dodal MUDr. Adam Cipra.

Fotografie z akce najdete zde.

Za správnost: Petr Sochůrek, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 107, mobil: 733 783 894, email: petr.sochurek@kzcr.eu                                    

S pozdravem Jiří Vondra, tiskový mluvčí, email: jiri.vondra@kzcr.eu

 

Přístroj na odsávání sekretu z dýchacích cest usnadní vykašlávání malým pacientům Krajské zdravotní

Přístroj na odsávání sekretu z dýchacích cest usnadní vykašlávání malým pacientům Krajské zdravotní


22.7.2016

Lékaři Krajské zdravotní varují před dehydratací z horkého počasí

Lékaři akutního příjmu - Emergency Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., v těchto letních dnech varují před náhlými kolapsy z horka. Nejohroženější skupinou jsou chroničtí pacienti a starší lidé s nedostatečným pravidelným pitným režimem. Právě dehydratace organizmu je hlavní příčinou náhlého kolapsu, a to nejen u seniorů, ale i lidí při zvýšené fyzické námaze, například u sportovců nebo dětí.

„V těchto letních dnech by lidé měli vypít minimálně dva a půl litru nealkoholických nápojů, i když uváděný objem je hodně individuální. U manuálně pracujících, kteří mají fyzicky namáhavou práci, by měl být přísun tekutin daleko vyšší. Záleží na fyzické aktivitě člověka a teplotě vzduchu. Starší a nemocní lidé by se měli v těchto dnech vyvarovat nadměrné námaze, a to zejména na přímém slunci. U těchto lidí je také vhodné správně naplánovat cestování, například hromadnou dopravou, kdy ve špičkách v plných vozech bývá často nedýchatelně. Při procházkách v parku nebo v lese je vhodné použít přikrývku hlavy a nezdržovat se dlouho v uzavřených prostorách, kde je nedostatek čerstvého vzduchu,“ upozornila primářka Emergency Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., MUDr. Jana Bednářová.

Za správnost: Petr Sochůrek, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 107, mobil: 733 783 894, email: petr.sochurek@kzcr.eu

S pozdravem

Jiří Vondra, tiskový mluvčí, email: jiri.vondra@kzcr.eu


Prosím, čekejte