24.11.2020

Předsedou Představenstva Krajské zdravotní, a. s., je Jindřich Zetek

Představenstvo Krajské zdravotní, a. s., (KZ) na svém prvním jednání v novém složení v pondělí 23. listopadu 2020 v budově ředitelství společnosti zvolilo předsedu a místopředsedu statutárního orgánu. Předsedou představenstva je Mgr. Ing. Jindřich Zetek, místopředsedou MUDr. Leoš Vysoudil, MBA. Dalšími členy jsou Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA, MUDr. Ondřej Štěrba a prof. Ing. Josef Šedlbauer, Ph.D. Rada Ústeckého kraje, který je jediným akcionářem KZ, jmenovala členy představenstva KZ s účinností od 17. listopadu 2020.  

Představenstvo KZ, které jednalo až do podvečerních hodin, odvolalo dosavadního generálního ředitele KZ Ing. Petra Fialu. Na pozici KZ vyhlásí výběrové řízení. Z rozhodnutí představenstva funkci generálního ředitele nyní vykonává jeho statutární zástupce MUDr. Aleš Chodacki, ředitel zdravotní péče Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

Představenstvo KZ se seznámilo s aktuální situací kolem pandemie nemoci COVID-19 v nemocnicích KZ, prozatím rámcově s hospodařením a kondicí společnosti, která je největším poskytovatelem lůžkové zdravotní péče v České republice a největším zaměstnavatelem v Ústeckém kraji. Další jednání Představenstva KZ se uskuteční ve čtvrtek 3. prosince 2020.

 

Zdroj: info@kzcr.eu


23.11.2020

Představenstvo Krajské zdravotní odvolalo generálního ředitele společnosti

Akcionář volbou nového Představenstva Krajské zdravotní, a. s., jasně vyjádřil vůli k zásadní změně ve směřování společnosti. Tento záměr se musí logicky promítnout i do pozice generálního ředitele. Proto současného ředitele Ing. Petra Fialu představenstvo z funkce k dnešnímu dni odvolalo.

Na pozici bude vyhlášeno výběrové řízení, jehož detaily budou zveřejněny dne 3. 12. 2020. Prozatím bude funkci generálního ředitele vykonávat současný statutární zástupce generálního ředitele společnosti MUDr. Aleš Chodacki.


Zdroj: info@kzcr.eu


18.11.2020

Krajská zdravotní se v Ústí a Mostě připojila k oslavám Světového dne předčasně narozených dětí

Zdravotníci Neonatologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (FZS UJEP) a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., a Dětského a dorostového oddělení Nemocnice Most, o. z., si připomněli Světový den předčasně narozených dětí, který připadá každoročně na 17. listopadu.

„Perinatologické centrum na neonatologické klinice v ústecké Masarykově nemocnici se řadí mezi centra excelence v Krajské zdravotní. Naší vizí je udržet status špičkového zdravotnického centra, nadále se rozvíjet, vzdělávat, být připraveni poskytnout našim klientům tu nejlepší péči. Spádová oblast zdravotnického pracoviště přesahuje hranice Ústeckého kraje a sahá až do kraje Libereckého,“ představil centrum MUDr. Patrik Hitka, Ph.D., přednosta Neonatologické kliniky FZS UJEP a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

Oslavy Světového dne předčasně narozených dětí v Ústí nad Labem vyvrcholily 17. listopadu nasvícením dominanty města - výletního zámečku Větruše purpurovou barvou. Záštitu nad akcí převzal primátor statutárního města Ústí nad Labem PhDr. Ing. Petr Nedvědický. O den dříve 16. listopadu 2020 se do purpurové barvy zahalila mostecká dominanta – hrad Hněvín. Nad akcí převzal záštitu primátor statutárního města Most Mgr. Jan Paparega.

„Perinatologické centrum v mostecké nemocnici je dalším vysoce specializovaným centrem Krajské zdravotní. Vedle zabezpečení péče o novorozence všech váhových kategorií a o mateřské komplikace spojené s komplikovaným a předčasným porodem, je jeho součástí i novorozenecká transportní služba a banka mateřského mléka. Spádová oblast pracoviště přesahuje hranice Ústeckého kraje až do kraje Karlovarského,“ uvedla MUDr. Marie Váchová, která vede Dětské a dorostové oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Most, o. z.

Letošní oslavy Světového dne předčasně narozených dětí se přesunuly do pomyslného virtuálního prostoru. Každoroční osobní setkání personálu neonatologických pracovišť s již odrostlými dětmi a jejich rodiči se z epidemiologických důvodů letos nekonala. 

Součástí ústeckého perinatologického centra jsou Neonatologická klinika a Gynekologicko-porodnická klinika FZS UJEP a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. Součástí mosteckého perinatologického centra jsou Dětské a dorostové oddělení a Gynekologicko-porodnické oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Most, o. z. Obě centra patří mezi 12 republikových center vysoce specializované intenzivní péče v perinatologii.


Zdroj: info@kzcr.eu

 

Do purpurové barvy se 16. listopadu 2020 zahalila mostecká dominanta – hrad Hněvín.

Do purpurové barvy se 16. listopadu 2020 zahalila mostecká dominanta – hrad Hněvín.


18.11.2020

Krajská zdravotní rozšiřuje seznam center specializované péče

Centrum pro biologickou léčbu revmatických chorob funguje už řadu let v Krajské zdravotní, a. s. – Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, o. z. V letošním roce k němu přibylo obdobné centrum v Nemocnici Most, o. z. Centrum biologické léčby pro obor revmatologie se tak zařadilo mezi více než tři desítky specializovaných center v nemocnicích Krajské zdravotní, a. s.

„Krajská zdravotní klade důraz na zajištění důležitých oblastí specializované péče. Kromě 16 center vysoce specializované péče a 3 screeningových center uvedených ve Věstníku Ministerstva zdravotnictví ČR máme dalších 14 center specializované péče. Cílem je samozřejmě všechna centra udržet a v co nejkratší době získat také statut Centra komplexní vysoce specializované kardiovaskulární péče. Všem, kdo se na činnosti center podílejí, za jejich práci velice děkuji,“ uvedl náměstek pro řízení zdravotní péče Krajské zdravotní, a. s., MUDr. Tomáš Hrubý.

„Masarykova nemocnice, která je největší z nemocnic Krajské zdravotní, má těchto center nejvíce. Jestliže tvrdíme, že tato nemocnice může být srovnávána s celou řadou fakultních nemocnic, musíme také říct, proč to tak je. A propagace center je jednou z cest,“ řekl ředitel zdravotní péče Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., MUDr. Aleš Chodacki.

V mostecké nemocnici fungují tři centra specializované péče „Na naše centra jsme náležitě hrdí. Děkuji za odváděnou práci jejich vedoucím i personálu,“ doplnil ředitel zdravotní péče Nemocnice Most, o. z., MUDr. Miroslav Peleška.

Cílem centra biologické léčby pro obor revmatologie v mostecké nemocnici je především zvýšit dostupnost léčby. Biologická léčba je určená pacientům se závažným průběhem vybraných onemocnění, u nichž je nedostatečný efekt terapie konvenčními chorobu modifikujícími léky. „Zřízením našeho centra chceme usnadnit dostupnost této specializované péče zejména pacientům z jihozápadní části našeho kraje, ale dle potřeby revmatologů z ambulancí, kde nemají možnost indikovat biologickou léčbu, je po dohodě možné převzít do naší péče i pacienty z jiných lokalit. Snažíme se poskytovat dle možností léčbu v co nejširším rozsahu a pokračovat v udržení i rozvoji oboru revmatologie, který má v Mostě dlouholetou tradici. V současné době jsme již léčbu prvních pacientů zahájili a další pacienty budeme k terapii indikovat dle jejich zdravotního stavu,“ uvedla vedoucí Centra biologické léčby pro obor revmatologie v Nemocnici Most, o. z., MUDr. Ivana Malecká.

V Krajské zdravotní, a. s. – Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, o. z., funguje Centrum pro biologickou léčbu revmatických chorob od roku 2001. Centrum vede MUDr. Zdeňka Burianová. „Biologická léčba působí cíleně do různých míst imunopatologického děje, zastavuje zánět, a tudíž nedojde ke kloubnímu poškození a vzniku deformit. Onemocnění sice nevyléčí, ale uvede do remise nebo nízké aktivity, čímž výrazně zlepší kvalitu života u pacientů,“ vysvětlila MUDr. Zdeňka Burianová.

V revmatologické ambulanci v ústecké Masarykově nemocnici je v současnosti dispenzarizováno kolem 800 pacientů, biologickou léčbu užívají desítky z nich. Léčeni jsou zde pacienti z Ústecka i širokého okolí.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

Vedoucí Centra biologické léčby pro obor revmatologie v Nemocnici Most  o. z.  MUDr. Ivana Malecká.

Vedoucí Centra biologické léčby pro obor revmatologie v Nemocnici Most, o. z., MUDr. Ivana Malecká.


16.11.2020

Oddělení laboratorního komplementu mostecké nemocnice Krajské zdravotní stanovuje marker karcinomu prostaty novou metodou

Oddělení laboratorního komplementu Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Most, o. z., začalo stanovovat neinvazivní metodou marker karcinomu prostaty. Výhodou je rychlejší diagnostika u nemocných s vysokou hodnotou prostate health index (PHI) s předchozí negativní biopsií.

„V naší laboratoři je k dispozici stanovení tohoto markeru na analyzátoru Access 2. Jedná se o  chemiluminiscenční stanovení využívající paramagnetických částic pro kvantitativní určení hladin prostatického specifického antigenu – PSA – volného PSA a hlavně -2 pro PSA, které slouží pro výpočet multivariačního indexu – PHI. Doba měření zhruba 20 minut,“ uvádí Ing. Eva Herkommerová Ph.D., MBA, vedoucí Oddělení laboratorního komplementu Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Most, o. z.

Karcinom prostaty patří mezi jedno z nejčastějších zhoubných nádorových onemocnění mužů v České republice a tvoří asi 4 % všech nádorů.  Velmi důležitou roli při určení hraje laboratorní diagnostika a prostatický sérový antigen. Pacientům se odebírá krev před případným vyšetřením prostaty skrz konečník.

Zdroj: info@kzcr.eu

Nemocnice Most  o. z. Ilustrační snímek. Foto: KZ  a. s./Petr Sochůrek

Nemocnice Most, o. z. Ilustrační snímek. Foto: KZ, a. s./Petr Sochůrek


13.11.2020

Krajská zdravotní se připojí v Ústí a Mostě ke Světovému dni předčasně narozených dětí

Krajská zdravotní, a. s., se stejně jako v uplynulých letech připojí k oslavám Světového dne předčasně narozených dětí, který každoročně připadá na 17. listopadu. Tento den je na celém světě věnován problematice předčasných porodů a zároveň má za cíl podpořit a povzbudit všechny rodiče, kterým se narodilo nedonošené miminko. Symbolem Světového dne předčasně narozených dětí je purpurová barva.

V úterý 17. listopadu 2020 dojde, stejně jako předchozích letech, k nasvícení ústecké dominanty – výletního zámečku Větruše. O den dříve 16. listopadu 2020 se do purpurové barvy zahalí mostecká dominanta – hrádek Hněvín.

Součástí ústeckého perinatologického centra jsou Neonatologická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., a Gynekologická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. Součástí mosteckého perinatologického centra je Dětské a dorostové oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Most, o. z., a Gynekologicko-porodnické oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Most, o. z.

Zdroj: info@kzcr.eu

Výletní zámeček Větruše.

Výletní zámeček Větruše.


12.11.2020

Děčínská nemocnice dočasně omezuje provoz lůžek neurologického oddělení, nemocnice v Teplicích již dočasné opatření provedla na dětském oddělení

Neurologické oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Děčín, o. z., dočasně omezuje provoz standardní lůžkové stanice zdravotnického pracoviště. Reaguje tak na vývoj epidemiologické situace související s šířením nákazy způsobující onemocnění COVID-19.

„Provoz lůžkové části neurologického oddělení jsme dočasně omezili kvůli nedostatku personálu, který musel do karantény. V provozu zůstává iktové centrum určené pacientům s akutní ischemickou cévní mozkovou příhodou, lůžka intenzivní péče a ambulance. V případě potřebné hospitalizace na standardním lůžku přijmou nemocné neurologická oddělení nemocnic Krajské zdravotní v Ústí nad Labem a Mostě. Předpokládám, že omezení potrvá zhruba jeden týden,“ řekl MUDr. Michal Hanauer, MBA, ředitel zdravotní péče Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Děčín, o. z.

Krajská zdravotní, a. s., již přistoupila k dočasnému omezení provozu lůžkové části v případě dětského oddělení ve své teplické nemocnici. „Novorozenecké stanice a dětská ambulance zůstávají nadále v provozu. Dětští pacienti, u kterých si zdravotní stav vyžádá hospitalizaci, budou po dobu omezení transportováni do okolních nemocnic Krajské zdravotní, primárně do Mostu. V posledních týdnech jsme zde měli hospitalizováno velmi málo pacientů. Personál jsme proto přesunuli na oddělení, na kterých nám aktuálně chybí,“ vysvětlil důvod opatření MUDr. Tomáš Hrubý, náměstek pro řízení zdravotní péče Krajské zdravotní, a. s., který je zároveň ředitelem zdravotní péče Nemocnice Teplice, o. z.

Zdroj: info@kzcr.eu

Nemocnice Děčín  o. z. Ilustrační snímek. Foto: KZ  a. s./Petr Sochůrek

Nemocnice Děčín, o. z. Ilustrační snímek. Foto: KZ, a. s./Petr Sochůrek


11.11.2020

Krajská zdravotní v teplické nemocnici omezuje provoz lůžkové části dětského a dorostového oddělení

Dětské a dorostové oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Teplice, o. z., přistupuje k omezení provozu lůžkové části zdravotnického pracoviště. Reaguje tak na vývoj epidemiologické situace související s šířením nákazy způsobující onemocnění COVID-19.

„Novorozenecké stanice a dětská ambulance zůstávají nadále v provozu. Dětští pacienti, u kterých si zdravotní stav vyžádá hospitalizaci, budou po dobu omezení transportováni do okolních nemocnic Krajské zdravotní v Děčíně, Ústí nad Labem, Mostě a Chomutově,“ informuje náměstek pro řízení zdravotní péče Krajské zdravotní, a. s., MUDr. Tomáš Hrubý, který je zároveň ředitelem zdravotní péče Nemocnice Teplice, o. z.

Nemocnice Teplice  o. z. Ilustrační snímek. Foto: KZ  a. s./ Mgr. Ivo Chrástecký

Nemocnice Teplice, o. z. Ilustrační snímek. Foto: KZ, a. s./ Mgr. Ivo Chrástecký


5.11.2020

Lékaři Krajské zdravotní použili jako první v České republice plicní ventilátor CoroVent

Lékaři Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., (KAPIM) jako první v České republice použili přístroj CoroVent vyvinutý v tuzemsku u pacienta s těžkým selháním plicních funkcí v důsledku nemoci COVID-19. Ventilátor, který je určen přímo pro pacienty léčící se z tohoto onemocnění, vyvinul tým pod vedením prof. Ing. Karla Roubíka, Ph.D., na Fakultě biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického v Praze (FBMI ČVUT). Na vývoji techniky se podílela také lékařka KAPIM MUDr. Lenka Horáková, DESA.

„Jedná se o nouzový plicní ventilátor určený pro pacienty s onemocněním COVID-19 vyžadující připojení na umělou plicní ventilaci. Ačkoliv je ventilátor CoroVent poměrně jednoduchý přístroj, který se doporučuje používat při nedostatku standardních plicních ventilátorů při léčbě onemocnění způsobeného novým typem koronaviru, poskytuje dostatečně kvalitní ventilaci podle nejnovějších lékařských doporučení,“ představuje CoroVent MUDr. Lenka Horáková, DESA, lékařka KAPIM, jež pracuje také jako doktorandka na FBMI ČVUT.

„CoroVent byl zároveň navržen z komponent běžně dostupných na trhu, což umožňuje jeho rychlou výrobu ve velkém počtu kusů, jelikož není třeba čekat na speciální a na zakázku vyráběné díly,“ doplňuje Ing. Václav Ort z FBMI ČVUT, jeden z vynálezců přístroje. 

„V polovině března letošního roku vznikl na FBMI ČVUT malý tým pod vedením prof. Ing. Karla Roubíka, Ph.D., kdy má úloha při vývoji CoroVentu spočívala v konzultování návrhu dle současné úrovně vědeckých znalostí o této nové nemoci a v optimalizaci designu pro klinické použití. Využila jsem poznatky a zkušenosti z práce na velké jednotce intenzivní péče zde na KAPIM i v zahraničí,“ říká o vývoji plicního ventilátoru pro boj s nemocí COVID-19 MUDr. Lenka Horáková, DESA.

„Je to skvělý pocit, když po několika měsících vývoje a testování CoroVentu v Kladně může přístroj konečně pomáhat v nemocnicích,“ konstatuje Bc. Šimon Walzel, který se v týmu profesora Roubíka podílel na vývoji tohoto ventilátoru.

„Lékaři KAPIM použili nouzový plicní ventilátor CoroVent poprvé o uplynulém víkendu,“ informuje MUDr. Josef Škola, EDIC, primář KAPIM. „Cílem bylo získat zkušenosti s jeho použitím. Pacient byl připojen po dobu 24 hodin a vše proběhlo bez problémů.”

„Bezproblémový přechod z klasického ventilátoru na CoroVent a zpět prokázal, že ventilátor byl dobře navržen a umožňuje plnohodnotnou ventilaci pacientů s respiračním selháním, jakou umožňují standardní ventilátory,” uvádí prof. Roubík. „Jsme rádi, že jsme mohli přispět ke zvýšení připravenosti našeho zdravotnictví na současný nepříznivý vývoj pandemie COVID-19 v naší vlasti,” dodává.

               

Fotografie naleznete na www.kzcr.eu


Zdroj: info@kzcr.eu

Na Klinice anesteziologie  perioperační a intenzivní medicíny (KAPIM) s ventilátorem CoroVent zprava MUDr. Lenka Horáková  DESA  primář MUDr. Josef Škola  EDIC  a MUDr. Tomáš Pařízek. Foto: Krajská zdravotní  a. s.

Na Klinice anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny (KAPIM) s ventilátorem CoroVent zprava MUDr. Lenka Horáková, DESA, primář MUDr. Josef Škola, EDIC, a MUDr. Tomáš Pařízek. Foto: Krajská zdravotní, a. s.


4.11.2020

Krajská zdravotní děkuje všem, kteří se přihlásili s nabídkou personální pomoci v nemocnicích

Vedení společnosti Krajská zdravotní, a. s., děkuje všem, kteří nabídli personální výpomoc pro nemocnice v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově. Do dnešního dne na výzvu zareagovalo více než 1300 lidí.

„Všichni zaměstnanci naší společnosti dělají maximum pro zajištění nepřetržitého poskytování zdravotní péče a zajištění činností související s mimořádnou situací při výskytu onemocnění COVID-19 způsobené koronavirem SARS-CoV-2. Zdravotnictví v České republice ale trpí nedostatkem personálu dlouhodobě, proto jsme velmi vděční všem, kteří se v době současné pandemie rozhodli pomoci, vážíme si toho,“ uvedl předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s., Ing. Jiří Novák.

Krajská zdravotní, a. s., se na veřejnost s prosbou o pomoc obrátila ve středu 14. října. „Potřebovali bychom zaměstnat několik desítek lidí. Nejvíce potřebujeme zdravotníky. Ti, kteří nastoupí na hlavní pracovní poměr, na částečný pracovní úvazek či na dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti dostanou řádně zaplaceno. Dobrovolníci, kteří nastoupí v rámci dobrovolnického programu, budou působit v rámci pravidel tohoto programu,“ doplnil generální ředitel společnosti, Ing. Petr Fiala.

Se zdravotnickým vzděláním se v rámci výzvy dosud přihlásilo do pěti našich nemocnic v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově 314 zájemců. V nezdravotnických profesích nabídlo pomoc 1018 zájemců.

„Výzva směřuje především ke kvalifikovanému zdravotnickému personálu, který nyní pracuje mimo zdravotnictví. Dále k bývalým kolegům, kteří odešli mimo naši společnost, případně do důchodu. Zástupce nezdravotnických profesí rádi začleníme do našich obslužných provozů, ať jsou to stravovací provozy, prádelna, úklid, údržba a podobně. Uchazeče, kteří na výzvu zareagovali, postupně kontaktujeme a domlouváme se s nimi na konkrétních možnostech spolupráce,“ dodala náměstkyně pro řízení lidských zdrojů Krajské zdravotní, a. s., Ing. Mgr. Bc. Vlasta Kašparová.

Zájemce uvítáme v našich nemocnicích i nadále. Ty, kteří jsou ochotni nabídnout pomoc ve svém volném čase, zařadíme do činností, jež odpovídají jejich kvalifikaci a znalostem. Všichni budou náležitě proškoleni a vybaveni ochrannými pomůckami. Možnost pomoci má každý. Zájemci o pomoc se mohou hlásit prostřednictvím tohoto formuláře: https://www.kzcr.eu/covid-pomoc/.

 

Zdroj: info@kzcr.eu


Prosím, čekejte