27.11.2018

O transplantaci orgánů hovořil v Krajské zdravotní docent Jiří Froněk z pražského IKEM

Další z řady přednášek cyklu „Osobnosti české medicíny“ připravila Klinika anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., ve spolupráci se Vzdělávacím institutem Krajské zdravotní, a. s. Ve středu 21. listopadu 2018 do Ústí nad Labem přijel s přednáškou „Abdominální orgánové transplantace“ doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D., FRCS, přednosta Kliniky transplantační chirurgie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze.

„Posluchači by měli získat přehled, které transplantace se rutinně provádějí, jací pacienti jsou k transplantacím vhodní. Chci hovořit o tom, že transplantační chirurgie není medicína exkluzivní, ale běžná, patřící do spektra léčebných výkonů, a že je potřeba zvažovat každého pacienta, který je k transplantaci vhodný. Raději uvidíme deset referencí, z nichž u dvou pacientů budeme transplantovat, nežli tři pacienty, kteří jsou referováni pozdě a ta šance na úspěch už je malá,“ řekl před zahájením přednášky doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D., FRCS.

„Jsem rád, že jsme mohli v našem cyklu přivítat obzvlášť výraznou osobnost české medicíny, pana docenta Froňka. Jeho téma je jistě zajímavé. Transplantologie je v Masarykově nemocnici - po vzniku pracoviště kardiochirurgie - asi jediným oborem, který nemáme ve spektru specializací zastoupen, a určitě se do něj pouštět nebudeme. Samozřejmě ale dodáváme pro transplantace dárce, jak dospělé, tak dětské. IKEM považuji za top pracoviště České republiky, proto mě vždy potěší, když do Ústí nad Labem přijede některý z mnoha jeho špičkových odborníků,“ uvedl MUDr. Josef Liehne, ředitel zdravotní péče Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

Projekt „Osobnosti české medicíny“ od roku 2016 umožňuje především mladým lékařům načerpat v krátké době mnoho poznatků a informací od těch nejlepších, kteří v České republice v různých medicínských oborech působí. Přednášky se konají jednou měsíčně, výjimkou je prázdninové období červenec - srpen.

Fotografie z akce naleznete na www.kzcr.eu

    

Zdroj: info@kzcr.eu


26.11.2018

Tématem odborné konference v Ryjicích byla ošetřovatelská péče v geriatrii

Oddělení následné péče Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., uspořádalo 16. listopadu 2018 odbornou konferenci „Ošetřovatelská péče v geriatrii“. Akce, která se po loňské premiéře znovu uskutečnila ve společenském sále obce Ryjice, se zúčastnilo 70 zdravotníků.

„Snažíme se, abychom postupně ryjický areál udělali ještě přívětivějším jak pro pacienty, tak pro zaměstnance. Je šance, aby zde vznikl nový pavilon. Za vedení Krajské zdravotní přislíbil podpořit záměr pavilon vybudovat předseda představenstva Ing. Jiří Novák, který ryjické pracoviště navštívil s generálním ředitelem Ing. Petrem Fialou 16. srpna letošního roku. Na výzvu ministerstva pro místní rozvoj vypsala Krajská zdravotní záměry se stanovením priorit pro Národní investiční plán, který schválila Rada Ústeckého kraje. Mezi nimi figuruje i nový pavilon pro ryjické oddělení následné péče. Existuje studie stará přes deset let, která ale vznikla za jiných okolností a je nutné ji revidovat, aby se z ní mohlo vyjít pro realizaci záměru,“ uvedl MUDr. Josef Liehne, ředitel zdravotní péče Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., který jako první převzal od vědeckého týmu oddělení následné péče skřítka Zlatoryje jako výraz ocenění za pozornost, kterou ryjickému zařízení věnuje.

„Forma konference, kterou jsme loni v úvodním ročníku konference zvolili, měla dobrý ohlas. Zopakovali jsme ji a k tématu se opět vyjádřili společně lékař i sestra. Děkuji všem za účast, zajímavé příspěvky do programu a za podporu,“ řekla k druhému ročníku konference, pro niž byla odborným garantem, MUDr. Petra Kozmová, primářka Oddělení následné péče Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

Oddělení následné péče v Ryjicích Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., prošlo v roce 2016 úspěšnou reakreditací, obhájilo akreditaci z roku 2013 a získalo certifikát na základě splnění akreditačních standardů Spojené akreditační komise, o. p. s., (SAK ČR). Akreditace je platná tři roky, do listopadu 2019.

Na oddělení jsou přijímáni pacienti, u kterých je nutná dlouhodobá rehabilitační nebo následná péče po úrazech nebo akutních onemocněních, pacienti s kožními defekty, pacienti v paliativním režimu péče, v terminálních stadiích onemocnění, pacienti, jejichž zdravotní stav předpokládá dlouhodobou péči v oblasti výživy nebo hydratace. Pacienti jsou překládáni především z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, dále pak z Nemocnice Děčín a jiných zdravotnických zařízení. Z terénu jsou pacienti přijímáni po domluvě s praktickými lékaři nebo po indikaci z geriatrické ambulance.

Celková kapacita oddělení následné péče je 105 lůžek na třech úsecích. Nově byla vytvořena stanice DIOP (dlouhodobá intenzivní ošetřovatelská péče) se čtyřmi pokoji, když prostory prošly rekonstrukcí. Byly provedeny opravy podlah, zdí, oken, výměna lina, drobná úprava elektroinstalace, nové obklady a umyvadla a další úpravy.

Fotografie z akce naleznete na http://www.kzcr.eu/    

  

Zdroj: info@kzcr.eu

 


23.11.2018

Krajská zdravotní se připojila v Ústí a Mostě k oslavám Světového dne předčasně narozených dětí

Zdravotníci Neonatologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., a Dětského a dorostového oddělení Nemocnice Most, o. z., se zapojili do oslav Světového dne předčasně narozených dětí, který připadá každoročně na 17. listopad. Záštitu nad doprovodnými aktivitami převzali zástupci obou zúčastněných měst, tehdejší primátorka města Ústí nad Labem Ing. Věra Nechybová a náměstkyně primátora města Most Ing. Markéta Stará.

V Ústí nad Labem v tento sváteční den proběhlo již páté setkání ústeckých minidětí, které letos hostilo rodinné centrum Pampalánie. Rodinné příslušníky spolu s dětmi, které trávily na neonatologické klinice první své týdny života, přivítali MUDr. Patrik Hitka, Ph.D., přednosta neonatologické kliniky, Lenka Nováková, vrchní sestra kliniky, další personál zdravotnického pracoviště a předsedkyně spolku Ústecké Miniděti Mgr. Bc. Jana Jelínková.

„Spádová oblast ústecké neonatologické kliniky přesahuje hranice Ústeckého kraje a sahá až do kraje Libereckého. Naší vizí je si stále držet status špičkového perinatologického centra, rozvíjet se, vzdělávat, abychom neustále poskytovali našim pacientům tu nejlepší péči. Snažíme se zachytit i nové trendy v péči o donošené děti. Za zmínku určitě stojí revize v přístupu k fyziologickým novorozencům podle posledních doporučení světové zdravotnické organizace World Health Organization,“ uvedl MUDr. Patrik Hitka, Ph.D.

„Na akci dorazilo 75 dětí se svými rodiči. Jednalo se zatím o rekordní účast. Z původních drobečků v inkubátorech vyrostly usměvavé čilé děti, které svojí šikovností a pílí rodičů dohání své donošené vrstevníky. Oslavy probíhaly i na neonatologické klinice, kde ještě hospitalizované děti byly oblečeny do purpurové barvy a dostaly dárečky od šikovných maminek a babiček, které se tak snaží zpříjemnit těžkou etapu života rodičů nedonošených dětí. Oslavy vyvrcholily purpurovým nasvícením výletního zámečku Větruše v Ústí nad Labem,“ uvedl MUDr. Ing. Martin Pánek, lékař ústecké neonatologické kliniky.

O den dříve proběhly oslavy Světového dne předčasně narozených dětí v Mostě, kde spolek Nedoklubko uspořádal historicky první Purpurový ples. Hlavní část večera patřila představení práce mosteckých neonatologických sester. V kategorii Nejmilejší sestřička získala ocenění Petra Bláhová, v kategorii Nejmilejší sestřička následné péče si cenu odnesla Karla Jankovičová, MUDr. Marie Váchová získala ocenění v kategorii Nejmilejší lékařka. „Purpurový ples uspořádala zástupkyně Nedoklubka paní Markéta Kučerová ve spolupráci s městem Most jako poděkování za péči o nedonošené děti v mosteckém perinatologickém centru. Byla zde vyzdvižena práce zejména zdravotních sestřiček, které denně nedonošeným dětem a jejich maminkám věnují nejen svůj pracovní čas, ale mnohdy i své srdce a často se stávají na dlouhou dobu součástí jejich rodiny,“ uvedla MUDr. Marie Váchová, která vede Dětské a dorostové oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Most, o. z. V rámci Světového dne předčasně narozených dětí se do purpurové barvy zahalila dominanta města Most – Hrad Hněvín.

Neonatologická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., a Dětské a dorostového oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Most, o. z., každé z těchto zdravotnických pracovišť je součástí perinatologického centra, Krajská zdravotní, a. s., tak disponuje dvěma centry z dvanácti v České republice.

     

Zdroj: info@kzcr.eu


Sraz ústeckých minidětí a jejich nejbližších. Foto: KZ  a. s./Eva Urbanová

Sraz ústeckých minidětí a jejich nejbližších. Foto: KZ, a. s./Eva Urbanová


22.11.2018

Krajská zdravotní se připojila ke Světovému dni chronické obstrukční plicní nemoci

Krajská zdravotní, a. s., se stejně jako v předchozích letech i v tomto roce připojila na svých zdravotnických pracovištích v ústecké Masarykově nemocnici a v mostecké nemocnici ke Světovému dni CHOPN (chronické obstrukční plicní nemoci). Zdravotnický personál na Oddělení funkčního vyšetřování Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., a na Plicním oddělení Nemocnice Most, o. z., ve středu 21. listopadu příchozím bezplatně vyšetřil plicní funkce. V případě nálezu ho s pacienty konzultoval pneumolog.

Personál oddělení funkčního vyšetřování v ústecké Masarykově nemocnici provedl třiadvacet spirometrií. „U dvou pacientů jsme zjistili patologický nález. Jednoho jsme odeslali k jeho praktickému lékaři, druhého podrobněji vyšetříme na našem oddělení. V rámci Světového dne CHOPN na ústecké oddělení funkčního vyšetřování zavítali i dva mimoústečtí návštěvníci z Teplic a ze Žatce,“ uvedla primářka MUDr. Jarmila Fišerová.

Zdravotníci plicního oddělení mostecké nemocnice během Světového dne CHOPN vyšetřili dvaapadesát návštěvníků. „Patologický nález jsme zaznamenali u 16 pacientů. K dalšímu vyšetření prostřednictvím našeho pracoviště se jich objednalo deset. Všichni příchozí v rámci Světového dne CHOPN byli ze spádové oblasti mosteckého plicního oddělení z měst Most a Litvínov,“ zhodnotila akci primářka MUDr. Hana Mrázková.

Důvodem pravidelného zapojování plicních zdravotnických pracovišť Krajské zdravotní, a. s., v Ústí nad Labem a Mostě do Světového dne CHOPN je vyhledávání pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí. Zatímco klesá úmrtnost na srdeční a cévní onemocnění, úmrtnost na CHOPN stoupá. Přitom fatálním následkům se dá vyhnout včasnou diagnózou, zahájením léčby a změnou životních návyků, především přestat kouřit, protože CHOPN onemocní z osmdesáti procent kuřáci. Podle odhadů v České republice trpí CHOPN tři sta tisíc obyvatel, kteří o své diagnóze neví.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

Krajská zdravotní se připojila ke Světovému dni chronické obstrukční plicní nemoci. Foto: KZ  a. s./Petr Sochůrek

Krajská zdravotní se připojila ke Světovému dni chronické obstrukční plicní nemoci. Foto: KZ, a. s./Petr Sochůrek


16.11.2018

Krajská zdravotní se připojí ke Světovému dni chronické obstrukční plicní nemoci

Kuřáci, chcete vědět, jak na tom jsou vaše plíce?

Nechat si bezplatně vyšetřit plicní funkce mohou obyvatelé Ústeckého kraje ve dvou nemocnicích Krajské zdravotní, a. s. Oddělení funkčního vyšetřování Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. (budova T, přízemí) a Plicní oddělení Nemocnice Most, o. z. (budova E, přízemí) se připojí ke Světovému dni chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Zájemcům bude provedena spirometrie, v případě patologického nálezu budou mít možnost konzultace s pneumologem. Akce je pořádaná v rámci Světového den CHOPN pod heslem „Zdravé plíce pro život“.

Akce se uskuteční ve středu 21. listopadu 2018 od 9:00 do 14:00 hodin,
na Oddělení funkčního vyšetřování Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., budova „T“, přízemí, Sociální péče 3316/12A, 401 13 Ústí nad Labem a na Plicním oddělení Nemocnice Most, o. z., budova „E“, přízemí, J. E. Purkyně 270, 434 64 Most.

Chronickou obstrukční plicní nemocí trpí v České republice asi osm procent dospělých, kdy výskyt onemocnění stoupá zejména u žen. Typickými příznaky jsou dušnost, chronický kašel, únava a vykašlávání hlenů. Spirometrie je jednoduché, nebolestivé, vyšetření, které může chronickou obstrukční plicní nemoc odhalit. Asi osmdesát procent případů onemocnění má na svědomí kouření. Chronickou obstrukční plicní nemoc nelze vyléčit, ale včasná diagnóza a zahájení léčby výrazně zpomalí zhoršování stavu a zmírní potíže.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

Spirometrie je jednoduché  nebolestivé  vyšetření  které může chronickou obstrukční plicní nemoc odhalit. Foto: KZ  a. s./Petr Sochůrek

Spirometrie je jednoduché, nebolestivé, vyšetření, které může chronickou obstrukční plicní nemoc odhalit. Foto: KZ, a. s./Petr Sochůrek


15.11.2018

Krajská zdravotní začala jednat se zástupci města Rumburk

Krajská zdravotní, a. s., (KZ) vstoupila do jednání se zástupci města Rumburk. Společnost je připravena převzít část obchodního závodu Lužické nemocnice a polikliniky, a. s. (LNaP). To je výsledek schůzky, které se na půdě ředitelství KZ ve čtvrtek 15. listopadu 2018 zúčastnili za KZ předseda představenstva Ing. Jiří Novák a generální ředitel Ing. Petr Fiala, a za město Rumburk starosta Ing. Lumír Kus, místostarosta Ing. Ladislav Růžička a předseda představenstva LNaP Ing. Karel Schäfer.

„Dohodli jsme se, že budeme jednat o zajištění zdravotní péče nejméně v oborech interny a chirurgie. Možnosti spolupráce v dalších oborech vyplynou z hloubkové prověrky due diligence Lužické nemocnice a polikliniky. Zástupci Lužické nemocnice a polikliniky deklarovali připravenost prověrku podstoupit. Zadání a realizaci prověrky město Rumburk projedná s vedením Ústeckého kraje,“ řekl k výsledku schůzky Ing. Jiří Novák, předseda představenstva KZ.


Zdroj: info@kzcr.eu

 


14.11.2018

Krajská zdravotní představila v teplické nemocnici nový pokoj paliativní péče

Komfortnější pokoj pacientkám v těžké životní situaci nově nabídne Gynekologicko-porodnické oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Teplice, o. z. Na lůžkové stanici za podpory Nadačního fondu Evy Matějkové (NFEM) byl vybudován pokoj paliativní péče, který nabízí větší soukromí, možnost celodenního pobytu rodinného příslušníka, a to i s možností přespání.

MUDr. Lukáš Pondělíček, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Teplice, o. z., poděkoval za příspěvek od NFEM a uvedl, že pokoj bude hlavně určen pacientkám, které postihne perinatální ztráta ve druhém a třetím trimestru těhotenství. „Jedná se o indukované potraty kvůli vrozeným vadám plodu, samovolné potraty ve vyšším stadiu těhotenství a samozřejmě nejnáročnější z perinatálních ztrát, kterým je porod mrtvého plodu. Chtěli jsme, aby zde žena měla soukromí a možnost přítomnosti partnera, což pomůže v této těžké situaci,“ vysvětlil při návštěvě zástupců NFEM v teplické nemocnici 5. listopadu 2018 MUDr. Lukáš Pondělíček.

Hlavní sestra Nemocnice Teplice, o. z., Mgr. Kateřina Vágnerová doplnila, že pokoje paliativní péče se od standardních odlišují hlavně zajištěním absolutního soukromí, příjemným prostředím s možností využití dobrovolnické i kaplanské služby. „Pobyt na pokoji paliativní péče je zcela bezplatný,“ dodala Mgr. Kateřina Vágnerová.

„Jsme rádi za jakoukoliv podporu. Není to jen otázka absolutní částky, ale že někdo má zájem s námi takto spolupracovat. A to má význam,“ zdůraznil na adresu donátora MUDr. Tomáš Hrubý, ředitel zdravotní péče Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Teplice, o. z.

Ing. Josef Matějka, předseda správní rady NFEM do teplické nemocnice zavítal společně s členkou správní rady NFEM Mgr. Petrou Čopovou. „Je jasné, že zařízení, kterému jsme finance dali, je krásně a smysluplně zužitkovalo. Náš nadační fond nedává peníze tak, že je to jen jednou a tím vše končí. Dokladem toho – přímo v Krajské zdravotní – je ústecký mobilní hospic, jemuž přispíváme každý rok,“ uvedl Ing. Josef Matějka.

Nadační fond Evy Matějkové, jenž na vybudování pokoje věnoval finanční částku ve výši 50 tisíc Kč, v teplické nemocnici již v roce 2016 přispěl 30 tisíc Kč na vybavení paliativního pokoje na II. interním oddělení.

Fotografie z akce naleznete na http://www.kzcr.eu/

  

Zdroj: info@kzcr.eu


13.11.2018

Krajská zdravotní v chomutovské nemocnici představila dalších deset nových sanitek

Krajská zdravotní, a. s., (KZ) představila v areálu Nemocnice Chomutov, o. z., dalších deset nově pořízených sanitních vozidel v rámci postupné obnovy autoparku své vlastní zdravotnické dopravní služby. Sanitky nahradí vozy, které již přestávají vyhovovat současným potřebám pro přepravu nemocných osob a provozu na pozemních komunikacích.  Akce se ve středu 7. 11. 2018 zúčastnili členové vedení Krajské zdravotní, a. s. - Ing. Jiří Novák, předseda představenstva, generální ředitel Ing. Petr Fiala a náměstek pro řízení zdravotní péče MUDr. Aleš Chodacki, které doprovodila MUDr. Irena Voříšková, ředitelka zdravotní péče Krajské zdravotní, a. s. - Nemocnice Chomutov, o. z.

„Ve zdravotnické dopravní službě máme během dvou let vyměněno 29 vozidel, podle rámcové smlouvy jich převezmeme ještě dvakrát po deseti. Jestliže řidiči najedou při přepravě pacientů v průměru na jedno auto 2600 kilometrů za měsíc, určitě s obnovou autoparku neskončíme. Budeme muset do budoucna v každém ročním investičním plánu počítat s výměnou nejméně pěti sanitek. To je důležité, ale rozhodně to nebude jednoduché. Musíme v co nejkratší době přijmout opatření, abychom šli cestou ještě větších úspor a hledali další rezervy,“ zdůraznil Ing. Jiří Novák, předseda představenstva KZ.

„Jestliže prezentujeme dokončené investiční akce, je třeba poděkovat za podporu současnému představenstvu a za významnou investiční finanční podporu našemu jedinému akcionáři Ústeckému kraji.  V tomto období po desetiletích uvádíme nemocnice a jejich vybavení do kondice, ve které by měly podle současných měřítek být. To se týká i zdravotnické dopravní služby a jejího vozového parku, jehož obnovu Krajská zdravotní realizuje z vlastních zdrojů,“ řekl Ing. Petr Fiala, generální ředitel KZ.

„Například zde v Chomutově nyní vyřadíme tři sanitní vozy pořízené v letech 1997 až 1999, z nichž jeden je benzinový. Pořízení nových strojů bude dalším krokem k vylepšení ekonomiky naší zdravotnické dopravní služby. Je třeba také připomenout, že v Lounech probíhá rozšiřování pracoviště dialýzy, které přinese zvýšené nároky na přepravování pacientů,“ připomněl MUDr. Aleš Chodacki, náměstek pro řízení zdravotní péče KZ.

„Já, zaměstnanci i pacienti vnímáme pozitivně změny, které přicházejí a jsou velmi vidět. Dokončuje se projekt Emergency a zahájení stavby příští rok bychom uvítali jako veliký počin. Je patrné, že podmínky se tu zlepšují, což je velice důležité, protože díky dobrým podmínkám a dobrým pracovištím se nám bude dařit oslovovat nové kvalitní lékaře. Proto panu předsedovi představenstva, generálnímu řediteli a managementu společnosti děkuji za podporu naší nemocnice,“ uvedla MUDr. Irena Voříšková, ředitelka zdravotní péče Krajské zdravotní, a. s. - Nemocnice Chomutov, o. z.

Krajská zdravotní uzavřela rámcovou smlouvu na dodávku celkem 40 sanitních vozů za období čtyř let. Celková cena 10 sanitních vozů Fiat Ducato Light, vzešlá z veřejné soutěže, činí 11 355 050 Kč včetně DPH, kdy jeden vůz stál 1 135 505 Kč. V ceně je rovněž zahrnuta zdravotnická výbava, jako jsou například nosítka Medirol, infarktové křeslo Medirol Clubman nebo tři sedačky s tříbodovým bezpečnostním pásem. Nové sanitky se od současných liší tím, že mohou převézt až pět osob najednou. Větší počet sedadel je výhodou pro doprovod převážených nemocných, úhrada za převoz od pojišťoven je pouze pro čtyři přepravované osoby v jednom sanitním vozidle. Čtyři auta dostane zdravotnická dopravní služba v Děčíně, tři v Chomutově, dvě v Teplicích a jeden vůz bude pro stanoviště zdravotnické dopravní služby v Lounech, kde tuto službu zajišťuje KZ od 1. 4. 2013. Prvních devět sanitních vozidel v rámci obnovy autoparku KZ zakoupila již před dvěma lety. Šlo o sedm vozů Fiat Ducato a dva automobily Volkswagen Transporter se zástavbou upravenou pro přepravu nedonošených a patologických novorozenců. Společnost je představila 8. 7. 2016, rovněž v chomutovské nemocnici. Prvních deset vozidel, pořízených na základě čtyřleté rámcové smlouvy, KZ v Chomutově představila letos 22. února. V období od června 2016 do listopadu 2018 bylo vyměněno celkem 29 sanitních vozidel.

Doplňující informace o nových sanitních vozidlech a Zdravotnické dopravní službě Krajské zdravotní, a. s.:

Nové sanitní vozy nejenže obnoví vozový park Krajské zdravotní, a. s., kdy průměrné stáří vozů je třináct let, ale také nabídnou přepravovaným pacientům lepší komfort při cestování, jako je například větší prostor, nižší hlučnost auta nebo lepší teplotní pohodlí (klimatizace, vytápění). Zlepší se také pracovní podmínky pro řidiče a posádku zdravotnické dopravní služby. Měsíčně najedou řidiči se sanitními vozidly při přepravě pacientů v průměru 2 600 kilometrů (bráno na jedno vozidlo). Krajská zdravotní, a. s., ve všech pěti nemocnicích nyní disponuje celkem 63 sanitními auty určenými pro zdravotnickou dopravní službu, v níž pracuje 95 zaměstnanců. Počet systemizovaných míst na pozici řidič je 81, v současné době není obsazeno pět  systemizovaných míst na pozici řidič  a dvě systemizovaná místa na pozici sanitář.

Zdravotnická dopravní služba, kterou v současné době Krajská zdravotní, a. s., provozuje, byla založena 1. dubna 2013 a zajišťuje převozy nemocných na základě příkazu k zdravotnickému transportu vystaveného ošetřujícím lékařem. Krajská zdravotní, a. s., zdravotnickou dopravní službu převzala od Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje, p. o., která ji provozovala pod názvem Doprava nemocných, raněných a rodiček. Výjimkou je zdravotnická dopravní služba v Chomutově, která je samostatně provozována již od 1. února 2004.

Zdravotnická dopravní služba Krajské zdravotní, a. s., má v Ústeckém kraji celkem pět stanovišť, v Děčíně, v Ústí nad Labem, v Teplicích, v Chomutově a v Lounech, kde je odloučené pracoviště (ulice Rybalkova, Louny). Hlavní dispečink Zdravotnické dopravní služby KZ je v ústecké Masarykově nemocnici, jeho provoz je zajištěn po 24 hodin.

Součástí tiskové zprávy je prezentace dokončených, probíhajících a připravovaných investičních akcí v chomutovské nemocnici.

Fotografie z představení sanitek a prezentaci naleznete na http://www.kzcr.eu/  

Zdroj: info@kzcr.eu


13.11.2018

Avízo – Krajská zdravotní se připojí v Ústí a Mostě ke Světovému dni předčasně narozených dětí

Krajská zdravotní, a. s., se připojí k oslavám Světového dne předčasně narozených dětí, který připadá každoročně na 17. listopad. Tento den je na celém světě věnován problematice předčasných porodů a zároveň má za cíl podpořit a povzbudit všechny rodiče, kterým se narodilo nedonošené miminko. Symbolem Světového dne předčasně narozených dětí je purpurová barva.

V sobotu 17. listopadu 2018 dojde, stejně jako předchozích letech, k nasvícení ústecké dominanty – výletního zámečku Větruše. Letos poprvé bude nasvícena mostecká dominanta – hrádek Hněvín.

Součástí Neonatologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., i Dětského a dorostového oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Most, o. z., je perinatologické centrum. Obě tato zdravotnická pracoviště spadají mezi dvanáct center v celé České republice.

  

Zdroj: info@kzcr.eu


12.11.2018

V Krajské zdravotní přednášel pplk. MUDr. Martin Oberreiter o misích v Afghánistánu

Účastník tří vojenských misí v Afghánistánu pplk. MUDr. Martin Oberreiter, zástupce primáře Chirurgického oddělení Vojenské nemocnice Brno byl dalším zajímavým hostem cyklu přednášek „Osobnosti české medicíny“. Projekt, který byl zahájen v roce 2016, je určen  především mladým lékařům, kteří tak mají jedinečnou možnost načerpat v krátké době mnoho poznatků a informací od českých špičkových odborníků z různých medicínských oborů. Říjnové setkání v prostorách Vzdělávacího institutu Krajské zdravotní, a. s., bylo svým způsobem jedinečné, protože poslechnout si odborníka s bohatými zkušenostmi z práce ve válečných podmínkách se ani ostříleným lékařským specialistům nepodaří často.

To potvrdil i vojenský lékař, když přijal nabídku na přednášku z cyklu, který připravuje Klinika anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., ve spolupráci se Vzdělávacím institutem Krajské zdravotní, a. s. „Válečné prostředí je oblastí, se kterou se lékaři méně často setkávají. A právě teď jde o téma aktuální, protože má mise Armády České republiky v Afghánistánu ztráty. Proto jsem připravil přednášku z tohoto prostředí – jde o osobní zkušenost z let 2006 až 2014, kdy jsem byl v Afghánistánu na třech misích, pokaždé čtyři až pět měsíců. Poprvé jsem byl na pozici náčelníka akutního příjmu, v dalších dvou případech jsem působil jako velitel chirurgických týmů na kábulském letišti,“ přiblížil pplk. MUDr. Oberreiter.

Ve svém nevšedním vystoupení s tématy „Polní nemocnice v Afghánistánu“ a „Práce a život vojenského chirurga v bojové misi“ představil jednotlivé případy a snažil se auditorium vtáhnout i do příběhů pacientů, které velmi dobře poznal. Přítomné v přednáškovém sále si tak získal nejen svou profesionalitou, ale podařilo se mu v nich probudit také emoce.

Fotografie z akce naleznete na www.kzcr.eu

    

Zdroj: info@kzcr.eu


Prosím, čekejte