31.5.2024

Nadační fond Krajské zdravotní obdržel dar ve výši 100 tisíc korun na paliativní péči. Jde o projev díků dárce za poskytnutou péči blízkému

Sto tisíc korun obdržel Nadační fond Krajské zdravotní, a.s., od společnosti Diagnostika s.r.o. z Ústí nad Labem, provozující klinickou laboratoř. Dar, který je určitou formou poděkování a výrazem vděku, poputuje – na žádost vlastníků rodinné firmy, do Oddělení paliativní medicíny ústecké Masarykovy nemocnice na rozvoj paliativní péče.

 Šestasedmdesátiletý Ing. Josef Ondřej, spoluzakladatel společnosti Diagnostika s.r.o. a známá ikona v oblasti zdravotnictví v Ústeckém kraji, se ve svém profesním životě věnoval zdraví ostatních. Své vlastní zdravotní problémy však dlouhá léta neřešil. Do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem se dostal poté, co se jeho zdravotní stav prudce zhoršil a byl záchrankou převezen na Emergency. Lékaři Masarykovy nemocnice diagnostikovali terminální stádium karcinomu močového měchýře. Vzhledem ke stavu pana Ondřeje bylo rodině doporučeno kontaktovat místní oddělení paliativní medicíny.

„Ráda bych vyjádřila veliké poděkování paliativnímu oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, zejména paní doktorce Janě Dušánkové a jejímu týmu, který nám pomohl ve velmi bolestné chvíli, kdy nás opouštěl můj tatínek. Díky existenci tohoto oddělení nám bylo umožněno tatínka důstojně doprovodit v momentech jeho odcházení. Personál oddělení byl neskutečně empatický, citlivý, poskytoval tatínkovi neuvěřitelnou péči do poslední chvíle jeho života. Tatínek odcházel smířený a i my, jako rodina, jsme zde cítili klidně a beze strachu,“ svěřila své pocity paní Helena Hantychová, dcera pana Ondřeje a spolumajitelka firmy Diagnostika a dodala: „Až jednou přijde můj čas, chci odejít v klidu a důstojně tak, jako to zdejší oddělení paliativní medicíny dopřálo mému otci. Kéž by taková oddělení byla k dispozici při všech nemocnicích.“

 Jako výraz vděku zaslala paní Hantychová jménem svého otce a jménem své rodiny prostřednictvím společnosti Diagnostika s.r.o. sto tisíc korun Nadačnímu fondu Krajské zdravotní na rozvoj paliativní péče.

 „Zpětná vazba od pacientů i rodin je pro nás nesmírně významná.  Je pro nás opravdu důležité slyšet, že je naše péče chtěná, potřebná, že má smysl a je důležitá nejen pro pacienty, ale i pro jejich blízké.  Paliativní péče je to nejlepší

řešení u nemocných lidí na sklonku života, kde již klasická medicína nedokáže život zachránit. Byli bychom rádi, kdyby se povědomí o tom, že taková péče existuje, že ji lidé mohou mít, rozšířilo co nejvíce,“ říká MUDr. Jana Dušánková, vedoucí lékařka oddělení paliativní medicíny. Ta zároveň poděkovala za finanční dar, který poputuje na zlepšení podmínek a zvelebení prostor oddělení.

Kontakt pro média:
Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu
Helena Hantychová a MUDr. Jana Dušánková

Helena Hantychová a MUDr. Jana Dušánková


31.5.2024

Dětská pohotovost v ústecké Masarykově nemocnici bude 1. června uzavřena

Z důvodu absence dětského praktického lékaře bude v sobotu 1. června UZAVŘENA dětská pohotovost v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.
K dispozici vám budou lékaři na nejbližších pohotovostech v nemocnici Teplice, Děčín nebo Litoměřice. Kontakty na jednotlivé ordinace, popř. další ordinace, které lze navštívit, najdete na stránkách Ústeckého kraje zde: https://bit.ly/pohotovostÚK
Omlouváme se za způsobené potíže, které nevznikly na naší straně a děkujeme za pochopení.

31.5.2024

Požár v mostecké nemocnici Krajské zdravotní: aktuální informace

Požár, ke kterému došlo v úterý 28. 5. vlivem poruchy na hlavním přívodu elektrické energie v mostecké nemocnici, si vyžádal omezený provoz a pozastavení plánovaných operací, a to do doby vyřešení celé situace. Následující den, ve středu 29. 5. v pozdních odpoledních hodinách byl připojen poslední potřebný agregát a spuštěny veškeré dotčené provozy a zařízení k testování, které probíhalo po celý čtvrtek bez jakýchkoliv komplikací. Dnešním dnem přechází mostecká nemocnice do standardního provozu, bez omezení.

„Po připojení všech potřebných agregátů a testování funkčnosti jednotlivých provozů můžeme v tuto chvíli konstatovat, že vše probíhá bez problémů a mostecká nemocnice je opět plně funkční a běží v obvyklém režimu.  Již během včerejšího dne byli kontaktování a přijímáni pacienti na dnes plánované operační výkony. Všichni pacienti, kteří dorazí na urgentní příjem budou standardně vyšetřeni a ošetřeni,“ říká Ing. Pavel Markalous, ředitel mostecké nemocnice.

O dalším vývoji a případných změnách bude Krajská zdravotní veřejnost průběžně informovat.


Kontakt pro média:

Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu

30.5.2024

Oslavme Světový den roztroušené sklerózy nádherným příběhem pacientky RS centra teplické nemocnice

Tohle je naše pacientka Anna Pechová. Má roztroušenou sklerózu, a i tak si splnila sen, který se před 23 lety zdál jako neuskutečnitelný. Ale díky naší primářce našeho RS centra Martě Vachové se to nakonec podařilo. A co to bylo? Výstup na Kilimandžáro. Toto je její příběh. Posaďte se, začínáme.

Můj deník Per aspera ad astra‘ (přes překážky ke hvězdám)

Když jsem jednoho dne v mých nácti letech otevřela časopis National Geographic a uviděla fotku hory se zasněženým vrcholem a pod ním savanu se žirafami, rozhodla jsem se, že jednoho dne se na to místo podívám. Bylo to Kilimanjaro, střecha Afriky, vrchol s výškou 5895m. n m.

Tehdy jsem studovala střední školu a o nějakém cestování jsem si mohla nechat tak akorát zdát. Pak přišlo období vstupu do dospěláckého života a ze snu o Kilimanjaro se stal boj o každou korunu a života na vlastních nohách. V roce 2006, v mých 23 letech, se mi život obrátil vzhůru nohama. Vešla do něj ROZTROUŠENÁ SKLEROZA. Všechny sny šly stranou. A ten hlavní sen, sen o výstupu na Kilimanjaro, se rozplynul úplně. Jenže paní primářka mi tehdy řekla, abych snila dál, i přes to, že mým  Kilimanjarem se stalo ranní vstávání, samostatný život, pokusy o sport…

Byla to těžká doba, s nemocí jsem neustále bojovala, pokoušela se ji přervat, zvítězit. Ale to se prostě nedařilo, každý pokus se setkal s atakou nebo totální vyčerpaností organismu a následnému dlouhodobému odpočinku, při kterém jsem vypadla z rytmu a kondice. Další pokusy byly horší a horší. Trvalo to několik let než mi došlo, že s touto nemocí nemá smysl bojovat, ale naopak. Staly jsme se kamarádkami, bez sebe už neuděláme ani krok. Naučila jsem se naprosto bezvýhradně poslouchat své tělo. Odpočívat, když si tělo řekne. Sportovat, když to tělo dovolí. A tělo dovoluje čím dál více, chce to jen správné načasování a dostatek relaxu. Sem tam se i tak objeví ataka, která mě zase vrátí nohama na zem, když to ‚přeženu‘, ale už to není tak často a tak silné.

Po  letech, když jsem se cítila lépe, jsem opět začala snít o cestách – výstup na Kilimanjaro. Začala jsem o něm uvažovat čím dál více, zjišťovat dostupné informace, plánovat. A taky to říct doma, partnerovi. Bála jsem se jeho reakce, protože je to člověk, který mě zná nejlépe a zažil se mnou těžké chvíle v souvislosti s ereskou. Jeho reakce byla ale přesně ta, kterou jsem chtěla. Souhlasil. A začali jsme plánovat spolu. Na jaře l roku 2023 jsem strávila měsíc v Janských Lázních, které naprosto miluju, protože kde jinde může člověk strávit lázeňský pobyt než v horách. Poslední den jsem sečetla nachozené kilometry v horách a za 4 týdny ‚relaxace‘ v lázních jsem nachodila neuvěřitelných 400 km. Ale důležitým okamžikem tohoto pobytu bylo seznámení se s člověkem, který zde byl také na lázeňském pobytu a který je do hor zapálený ještě víc než já. Rozuměli jsme si od prvního setkání, podnikali různě dlouhé a náročné výlety. Až nakonec došla slova i na sen o Kilimanjaru. No, a výsledkem je výprava 4 lidí, já, Petr z lázní a naši partneři. Hned po Novém roce, 2. ledna odlétáme do Tanzanie, kde se pokusíme o 6ti denní výstup na vrchol Kilimanjara.

Po 23 letech přichází den D, Kilimanjaro je tu. Do Tanzanie letíme natěšení, ale zároveň s velkým respektem k hoře, o jejíž vrchol se každý rok pokusí desítky tisíc lidí, z nichž přibližně polovina se na vrchol nedostane. Nakonec patříme k těm šťastnějším, ale je to boj.

Trek jdeme cestou Rongai, 6 dní. Tato trasa je tzv. severní a první dva dny hledíme směrem na Keňské stepi. Bohužel, počasí nám nepřeje, okolí i hora jsou v mlze. Častokrát mokneme. Stoupáme postupně, aby se tělo stíhalo aklimatizovat na nadmořskou výšku a zároveň na počasí. Cesta do základního tábora, ze kterého se vychází na vrchol, trvá 4 dny. Base camp KIBO HUT leží ve výšce  4700 m. Čtvrtý den ráno, ještě v campu MAWENZI Tarn Hut, je pekelné, doslova. Výšková nemoc se projevuje v plné parádě – zvracení, bolest hlavy, průjem, nechutenství, zimnice. To ráno je opravdu strašné, nejsem schopna ani vylézt ze spacáku, zvracím přímo ze stanu. Hlavou se mi honí šílené věci, můj sen o Kilimanjaru se rozpadá během jedné noci jako domeček z karet. Brečím. Vydala jsem tolik energie a času, abych toto dobrodružství uskutečnila… Naštěstí, něco, a opravdu nevím co, se v mé hlavě přepíná, myšlenky se zase upínají na vrchol a jdu dál. Dělá se mi lépe a od té chvíle mi je opravdu báječně. Dokonce zapomínám i na včerejší ‚akci‘, kdy mi do stanu vběhl čipmánek (malá, tlustá, pruhovaná myš, která se uvelebila v mém spacáku).

Večer, v base campu Kibo Hut,  vstáváme ve 23,00, lehce svačíme, doplňujeme zásoby vody a čaje, do kapes strkáme Snickersky, nasazujeme čelovky a o půlnoci vyrážíme na vrchol. Cesta je strmá a nekonečná. Nad hlavami máme hvězdy, je jasná obloha. V batohu nesu vlajku, kde jsem dopsala text „přes překážky ke hvězdám“, teď jdu opravdu ke hvězdám. Různě zaměstnávám mozek, abych nemyslela stále jen na to, že krok za krokem stoupám k vrcholu. Naši průvodci nám občas zpívají, je to důležité, zvedají nám morálku. V tuto chvíli, po asi 6 ti hodinách chůze, už vím, že to dám. Nemám žádné problémy s dechem a v hlavě mám jen pozitivní myšlenky. Vysněné Kilimanjaro se blíží. Za ještě úplné tmy dorážíme na Gilman Point, už jsme na hoře, ale musíme ještě obejít krátery a vystoupat posledních 200 výškových metrů na nejvyšší bod – UHURU PEAK. Tato část treku se mi zdá obzvláště nebezpečná, je zde hodně sněhu a jedno klopýtnutí by znamenalo sešup neznámo kam, každopádně po velmi strmém svahu. Svítá, slunce vychází přesně za Mawenzi Peak, kde jsem před 24 hodinami zvracela a rozpadal se mi můj sen. Je -12 °C, oblékám péřovku, zbývá posledních 150 výškových metrů, poslední cca hodina chůze. Najednou jsem plná energie, běžím před naši skupinu a natáčím příchod na vrchol, zpívám si. Mrznou mi prsty na rukou, ale nevnímám to.

VRCHOL! Konečně. 8. ledna 2024 v 7,30. KILIMANJARO, 5895 m. 

Jasná, modrá obloha. Slunce nám vrací energii, jsme šťastní, absolutně šťastní. Opět brečím, tentokrát radostí a štěstím. Ten 23 let starý sen se stal skutečností. Toto celé dobrodružství bylo mostem mezi snem a realitou. Teď už jsem si zcela jista, že snít je důležité, a ještě důležitější je, se toho snu nikdy nevzdat, opravdu nikdy.

Splnila jsem si nejen sen o Kilimanjaru, nebylo to jen o tom stát na vrcholu, celá akce byla hlavně o dobrodružství, o zážitcích. Užila jsem si opravdu každý krok stoupání, ale i klesání. Užila jsem si pobyt s místními lidmi, povídala si s nimi o jejich rodinách, životech, kultuře, jídle. Užila jsem si čas strávený se svým partnerem a s přáteli, ujistila jsem se, že mít dobré parťáky, se kterými se dokážete vzájemně podpořit, je nesmírně důležité. Zažila jsem plné slunce na vrcholu, ale i 4 dny plné deště, větru, mlhy, sněhu a bláta. A co bylo pro mě asi nejkrásnější? Poslední den ráno, když jsem vylezla ze stanu po úžasném 11 ti hodinovém spánku v nadmořské výšce 3700 m a uviděla v dáli zasněžený vrchol Kilimanjara na jedné straně, a mraky pod námi na straně druhé. Ten pocit, kdy pijete ranní čaj z ušmudlaného hrnku s tímto výhledem, ten je prostě k nezaplacení.


30.5.2024

Omezení v mostecké nemocnici Krajské zdravotní: aktuální informace

Požár, ke kterému došlo v úterní podvečer vlivem poruchy na hlavním přívodu elektrické energie v mostecké nemocnici, si vyžádal omezený provoz a pozastavení plánovaných operací, a to do doby vyřešení celé situace. Ta nastala včera v podvečerních hodinách připojením posledního potřebného agregátu. Od té chvíle jsou spuštěny veškeré provozy k testování. Pokud nedojde během dnešního dne k výpadku, přechází nemocnice do standardního režimu.

„Dotčené provozy a zařízení se pomalu rozbíhají, v tuto chvíli běží vše, tak jak má. Ode dneška již přijímáme pacienty na zítřejší operace. Předpokládáme, že od pátku již přejdeme do standardního provozu, jak jsme avizovali,“ říká Ing. Pavel Markalous, ředitel mostecké nemocnice.

O dalším vývoji bude Krajská zdravotní veřejnost průběžně informovat.


Kontakt pro média:
Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu


Areál Nemocnice Most

Areál Nemocnice Most


30.5.2024

Neurochirurgie ústecké Masarykovy nemocnice zanechává další nesmazatelnou stopu ve světě

Ve dnech 11. – 12. 5. 2024 se ve španělské Malaze konal prestižní kongres Světové akademie neurologické chirurgie. Nezisková neurochirurgická společnost World Academy of Neurological Surgery (WANS) byla založena v roce 2005 s cílem podporovat spolupráci mezi světovými lídry neurochirurgie, rozvíjet výměnu vědeckých poznatků a vytvářet a stanovovat hlavní směry v oboru. Každý člen je volen na základě svých vědeckých příspěvků, inovací, vzdělávacího úsilí, a především své role na rozvoji neurochirurgie ve své zemi, ale i ve světě. Od letošního roku mají své zastoupení v této světové akademii i neurochirurgové z ústecké Masarykovy nemocnice Krajské zdravotní, a to díky přednostovi neurochirurgické kliniky prof. MUDr. Martinu Samešovi, CSc.

Na kongresy a setkání akademie WANS jsou zváni respektovaní, vybraní profesoři z oboru neurochirurgie z celého světa, kteří jsou výrazem té nejlepší neurochirurgické vědy. Přijetí do WANS představuje komplikovaný proces alespoň dvou doporučení od stávajících členů akademie. Poté následují volby všech aktivních členů a pro přijetí je nutný souhlas 80 % členů akademie. A konečně kandidát musí předložit vědeckou prezentaci na jednom ze setkání WANS jako předpoklad pro případné členství.

Na zmiňovaný kongres v Malaze byl pozván i prof. MUDr. Martin Sameš, CSc. Byl tak přijat do organizace, kterou tvoří jen osm desítek špičkových lékařů v oboru z celé planety. Při své inaugurální přednášce nazvané „Chirurgie pro prevenci mozkové mrtvice – nová perspektiva oboru neurochirurgie“ předvedl jedinečný program Masarykovy nemocnice, který je zde budován společně s neurology, neuroradiology, anesteziology a rehabilitačními odborníky od osmdesátých let.

„Program obsahuje operace karotických tepen při prevenci mozkové mrtvice, nově i operace krční tepny následně po trombolytické léčbě. V této oblasti máme díky spolupráci s neurology a neuroradiology unikátní podmínky, neboť iktový program léčby mrtvice trombolýzou patří v Ústeckém kraji k nejlepším na světě. Mluvíme zde o 200 mechanických trombolýzách na 100 tisíc obyvatel za rok. Další oblastí pak jsou mozkové bypassy v předním i vertebrobazilárním povodí,“ říká k programu přednosta Sameš.

Ústecká neurochirurgie působí jako mezinárodní výukové centrum mozkových bypassů, neboť využívá nejmodernější diagnostické metody (QMRA) a disponuje anatomickou laboratoří pro výuku mozkových anastomóz.  Výukový program formou fellowshipu absolvovalo již 10 neurochirurgů z Evropy, Afriky, Asie a Ameriky, konkrétně z Velké Británie, Tuniska, Panamy, Kostariky, Venezuely, Uzbekistánu, Pákistánu a Malajsie. Úspěšní absolventi po získání mezinárodního certifikátu WFNS zavádějí tento program ve svých zemích.

Zastoupení v této prestižní organizaci je zároveň zárukou mimořádně kvalitního pracoviště, kterým se Ústecký kraj může chlubit.

 

Kontakt pro média:
Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu
prof. MUDr. Martin Sameš  CSc.  přednosta Neurochirurgické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní  a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem  o.z.

prof. MUDr. Martin Sameš, CSc., přednosta Neurochirurgické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.


29.5.2024

Požár v mostecké nemocnici: aktuální informace

Mostecká nemocnice funguje v omezeném provozu. Ten se nijak nedotkl hospitalizovaných pacientů, kterým se dostává plné zdravotní péče. Návštěvy rodinných příslušníků nejsou nijak redukovány. Plánované operační výkony jsou prozatím pozastaveny a Krajská zdravotní doporučuje využít služeb okolních nemocnic pro nedostupnost některých zobrazovacích metod a analýz. 

V úterý 28. května večer došlo, při výpadku proudu na straně dodavatele a jeho opětovném spuštění, k poruše na hlavním přívodu elektrické energie do Nemocnice Most Krajské zdravotní, která zapříčinila požár, při němž zasahoval záchranný hasičský sbor. Na několik hodin fungovala nemocnice na záložní zdroje – generátory, a to až do doby, kdy byly všechny napájecí trafostanice, za spolupráce společnosti ČEZ, nahrazeny záložními mobilními zdroji.

Nemocnice v tuto chvíli běží v omezeném režimu. „Prozatím na dva dny je pozastavena plánovaná operativa. Ambulance běžně fungují, nicméně nejsou k dispozici všechny potřebné diagnostické metody, proto veřejnosti doporučujeme, aby v případě potřeby využila okolní zdravotnická zařízení. Nemocnice Krajské zdravotní jsou připraveny, stejně tak i Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje,“ ujišťuje Ing. Pavel Markalous, ředitel mostecké nemocnice.

Pacienti, kteří přesto na urgentní příjem dorazí, budou informováni o nedostupnosti zobrazovacích metod (jako například rentgenu, CT) a biochemických analýz, tedy o nemožnosti poskytnout jim plnohodnotné vyšetření, a bude jim doporučeno vyhledat jiné zdravotní zařízení v okolí. V případě potřeby akutního ošetření bude pacient k dalšímu vyšetření do jiného zařízení přímo převezen. Omezený provoz se nijak nedotkl hospitalizovaných pacientů, kterým se dostává plné zdravotní péče. Návštěvy rodinných příslušníků nejsou nijak redukovány.

„Na řešení celé situace intenzivně pracujeme. V tuto chvíli předpokládáme, že již tento pátek bude nemocnice fungovat v běžném provozu,“ dodává ředitel Markalous.

O dalším vývoji bude Krajská zdravotní veřejnost průběžně informovat.

 

Kontakt pro média:
Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu
Mapa Ústeckého kraje s nemocnicemi Krajské zdravotní

Mapa Ústeckého kraje s nemocnicemi Krajské zdravotní


29.5.2024

Mostecká nemocnice Krajské zdravotní kvůli požáru trafostanice pracuje v omezeném režimu, doporučujeme využít okolní nemocnice

Mostecká nemocnice je po úterním večerním požáru trafostanice v omezeném provozu.

„Doporučujeme veřejnosti, aby využila okolní zdravotnická zařízení, nemocnice Krajské zdravotní jsou připraveny, stejně tak i Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje. V mostecké nemocnici jsou také pozastaveny plánované operační výkony. Další informace budeme poskytovat v průběhu celého dne. Samozřejmě intenzivně pracujeme na řešení situace,“ uvedla mluvčí Krajské zdravotní Petra Roubíčková.    


Kontakt pro média:
Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu

Nemocnice Most

Nemocnice Most


28.5.2024

Krajská zdravotní rozjela v ústecké Masarykově nemocnici unikátní mezioborovou laboratoř 3D tisku, pacientům přinese mnoho benefitů

Se žhavou novinkou přichází Krajská zdravotní (KZ). Společnost, která je největším poskytovatelem nemocniční péče v České republice, zakládá a financuje ve spolupráci s Fakultou zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (FZS UJEP) novou mezioborovou laboratoř 3D tisku. Ojedinělé pracoviště má za cíl zavést do rutinního používání metodu 3D tisku modelů pro předoperační plánování a výuku v rámci KZ a FZS UJEP. Benefity bude mít nová laboratoř hlavně pro pacienty: zkrácení operační doby, snížení krevní ztráty, snížení operačního zásahu do těla pacienta a rychlejší rekonvalescenci. Atraktivní pak bude i pro mladé lékaře se zájmem o moderní technologie a inovace.

Přednosta Ortopedické kliniky v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem MUDr. Tomáš Novotný, Ph.D., MBA, který spolu s dalšími kolegy chirurgy a specialisty za projektem nové laboratoře stojí, předpokládá propojení vědy a výuky s praktickou aplikací. Počítá se zapojením nejprve šesti chirurgických pracovišť ústecké Masarykovy nemocnice, a dále s rozšířením kapacity laboratoře pro zájemce z celé KZ. V České republice je nové pracoviště rozsahem a mezioborovým propojením, narozdíl od zahraničí, zcela ojedinělé. Supervizi zde budou zajišťovat špičkoví technici z Fakulty strojní Českého vysokého učení technického a Akademie věd České republiky. Modely kostí a orgánů pro předoperační plánování, a také pro výuku, budou vznikat na nové tiskárně české výroby.

„Co 3D tisk v předoperačním plánování v praxi znamená? Lékař si na tiskárně podle dat z (počítačové tomografie) může vytisknout v rámci předoperačního plánování část těla, kterou plánuje operovat, například poškozenou či deformovanou kost: obratel, pánev, lebku nebo třeba nádorové či zánětlivé ložisko uvnitř orgánu či kosti. Na ní si chirurg může ještě před operací vyzkoušet plánovanou terapii, může si vizualizovat jinak nedostupné struktury, eventuálně zjistit přesně jejich vztah ke zdravé, respektive nepoškozené tkáni. Podle zahraničních studií tato praxe snižuje operační čas a množství komplikací v chirurgii. Při rozšíření po České republice přináší metoda velký potenciál pro lékaře chirurgických oborů a tím zejména benefit pro pacienty: prokazatelné snížení krevní ztráty, zkrácení doby operace a rychlejší rekonvalescenci. Také umožňuje provedení menších operačních intervencí vzhledem k předoperačně vyzkoušené simulaci,“ přibližuje výhody 3D tisku v medicíně MUDr. Tomáš Novotný, Ph.D., MBA.

V Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem je v současnosti 3D tisk využíván na špičkové úrovni přímo k terapii, a to pro individualizované implantáty, jakými jsou náhrady defektů skeletu v ortopedii, náhrady defektů lebky v neurochirurgii nebo pro konstrukci dlah v maxilofaciální chirurgii, tedy v oboru zabývajícím se chirurgií dutiny ústní, čelistí a obličeje.

Zejména lékařům chirurgických pracovišť v České republice, a zároveň mladým lékařům se zájmem o moderní technologie, byl určen workshop „Využití 3D tisku v předoperačním plánování“. Za velkého zájmu proběhl 28. května na FZS UJEP a vystoupili na něm specialisté chirurgických oborů KZ, kteří tyto metody do své praxe jak v implantologii, tak i v předoperačním plánování již rutinně zařadili. Odborníci účastníkům workshopu nejen představili cestu zpracování obrazového materiálu z CT vyšetření modelových anonymizovaných pacientů do podoby dat, která je možné použít pro 3D tisk, ale také prakticky demonstrovali 3D tisk na velké moderní tiskárně.


Kontakt pro média:
Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu

MUDr. Tomáš Novotný  Ph.D.  MBA  přednosta Ortopedické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní  a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem  o.z.

MUDr. Tomáš Novotný, Ph.D., MBA, přednosta Ortopedické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.


28.5.2024

Jak se starat o naše nejmenší aneb přijďte se podívat na dětské a dorostové oddělení děčínské nemocnice, pořádá den otevřených dveří

Během dne nabitého informacemi k péči o děti budou mít všichni zájemci možnost si prohlédnout prostory dětského a dorostového oddělení děčínské nemocnice Krajské zdravotní a seznámit se s denním provozem a službami oddělení pro děti i rodiče. Pediatři a sestry přímo na místě rodičům zodpoví otázky ohledně péče o děti, se kterými se při kontaktu s rodiči setkávají nejčastěji. Den otevřených dveří připravili pro veřejnost přímo pediatři a sestry Dětského a dorostového oddělení Nemocnice Děčín Krajské zdravotní na poslední květnový den. 

 

Co dělat, když mému dítěti neklesá teplota?

MUDr. Kateřina Ácsová, Bc. et Bc. Eliška Kyprá Holubová

Jaká výživa je pro mé dítě nejlepší?

MUDr. Renata Přibíková, Jana Mrvíková, DiS.

Jaké životní funkce má moje dítě? – prohlídka JIP, měření životních funkcí

MUDr. Anna Kašparová, Hana Vondráčková

Jak předcházet respiračním nákazám a jak je léčit?

MUDr. Marie Přichystalová, Gabriela Honzová

Jak předcházet úrazům a otravám u dětí?

MUDr. Nicolas Alvarez, Tomáš Škoda

 

Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalšího k péči o děti se dozvíte na akci, která se uskuteční

v pátek 31. května od 8:00 do 15:00 hodin na Dětském a dorostovém oddělení Nemocnice Děčín, pavilon „I“, U Nemocnice 1, Děčín II.

 

Kontakt pro média:

Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu


Prosím, čekejte