13.5.2024

Pozvánka na preventivní akce v rámci Světového dne boje proti mozkové mrtvici – 15. května 2024

Avízo Krajské zdravotní: Pozvánka na preventivní akce v rámci Světového dne boje proti mozkové mrtvici 15. května 2024

Krajská zdravotní se již tradičně připojuje ke Světovému dni boje proti mozkové mrtvici, který probíhá každoročně 15. května. V rámci osvětově preventivních akcí v Chomutově, Litoměřicích a Mostě se veřejnosti budou věnovat odborníci z nemocnic Krajské zdravotní i zástupci neziskové iniciativy Čas je mozek.

Cévní mozková příhoda, lidově nazývaná mrtvice, patří k nejčastějším příčinám úmrtí a trvalé invalidity, a to i přes jasné pokroky v akutní léčbě, rehabilitaci a prevenci. Ročně v České republice postihne na 30 tisíc lidí. „Každému pátému či šestému člověku mozková mrtvice hrozí. Navíc mrtvice dnes není postrachem jen starších lidí, ale stále častěji ohrožuje zdraví i životy mladých. A bohužel, i přes tato vysoká čísla a hrozící následky, většina lidí neví, jakými příznaky se může mrtvice projevit a jak na ně správně reagovat,“ uvádí primář neurologického oddělení a iktového centra v chomutovské nemocnici Krajské zdravotní MUDr. Jiří Neumann, FESO. Také povědomí o tom, jak se před tímto onemocněním chránit není stále dostatečné.

Proto se na Světový den proti mrtvici, připadající každoročně na 15. května, konají po celé republice, a Ústecký kraj a Krajská zdravotní nejsou výjimkou, osvětové akce pro veřejnost. Lidé zde získají důležité informace o tomto závažném onemocnění, jak se před cévní mozkovou příhodou chránit, jaké jsou její příznaky, jak správně reagovat a rychle pomoci při jejím vzniku a informace o moderních vyšetřovacích a léčebných postupech poskytovaných v Iktových centrech (centrech vysoce specializované péče o pacienty s akutní cévní mozkovou příhodou) nemocnic Krajské zdravotní. Pro zájemce také bude k dispozici měření krevní tlaku, hladiny cukru v krvi a informace ke zdravému životnímu stylu.

 

Krajská zdravotní – Nemocnice Chomutov
15. května 2024 od 8 do 12 hodin, přízemí budovy polikliniky, adresa nemocnice: Kochova 1185, 430 12 Chomutov
 -       měření tlaku, hladiny cukru v krvi a osvěta 
 
Krajská zdravotní Nemocnice Litoměřice
15. května 2024, od 9 do 13 hodin, stánek u hlavního vstupu do nemocnice, adresa nemocnice: Žitenická 2084, 412 01 Litoměřice
-        k dispozici bude lékař neurolog
-        měření krevního tlaku a hladiny cukru v krvi
 
Krajská zdravotní Nemocnice Most v OC Central MOST
15. května 2024 od 9 do 14 hodin, OC Central Most, adresa: Radniční 3400, 434 01 Most
-        kontrola krevního tlaku, hladiny cukru v krvi a saturace O2 v krvi
-        vyšetření krčních tepen ultrazvukem

„Mrtvice je jednou z nejčastějších příčin úmrtí u nás a každý rok postihne skoro 30 tisíc lidí. Základními příznaky jsou pokleslý koutek nebo celá část obličeje, povislé končetiny na jedné straně těla a problémy s řečí. Za jaký čas je pacient dopraven k lékaři, patří mezi rozhodující faktory, které ovlivňují úspěšnost léčby, popřípadě i záchrany života mrtvicí postiženého pacienta,“ upozorňuje MUDr. Ing. David Černík, Ph.D., MBA z neurologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.  

 Jednoduchý test příznaků mozkové mrtvice nabízí tzv. metoda FAST (anglicky rychle). Je to právě čas, který je nejdůležitějším ovlivnitelným faktorem při postižení mozkovou mrtvicí. Mozkové buňky jsou schopny bez kyslíku a živin přežít jen několik minut. Každou minutu od vzniku mozkové mrtvice nenávratně umírá téměř 2 milióny mozkových buněk. Metoda FAST umožňuje rozpoznat toto postižení a urychlit léčbu pacienta.

 Jak aplikovat metodu FAST?

  • FACE [obličej]

Požádám člověka, aby se usmál. Je patrný pokles ústního koutku nebo očního víčka?

  • ARM [paže]

Zvednu mu ruce do předpažení. Nemůže udržet obě paže ve stejné výšce a jedna nápadně poklesne oproti druhé?

  • SPEECH [řeč]

Zeptám se ho, jak se jmenuje. Odpovídá nesrozumitelně či má potíže s porozuměním?

  • TIME [čas]

Pokud zaznamenám alespoň jeden z těchto příznaků, ihned volám linku 155. Prokáže-li se mrtvice, lékaři se snaží pacienta udržet ve stabilizovaném stavu. Pokud má být léčba účinná, musí být zahájena co nejdříve, ideálně během 4,5 hodin od vzniku příznaků.

 

Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu

 


Metoda FAST

Metoda FAST


13.5.2024

Flexibilnější, předvídatelnější a ještě transparentnější zadávání veřejných zakázek

Nový management Krajské zdravotní přidal mezi své procesy na začátku května 2024 nový způsob zadávání veřejných zakázek. Jedná se o zřizování tzv. dynamických nákupních systémů nebo laicky řečeno tržišť pro pravidelné nakupování na trhu běžně dostupného materiálu, výrobků, služeb nebo stavebních prací. Zadávání přes dynamický nákupní systém patří mezi velmi kvitované postupy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

 „Jedná se o předvídatelnější, flexibilnější a nepochybně i transparentnější způsob zadávání veřejných zakázek, který dosud Krajská zdravotní nepoužívala. Je to jedna z mnoha pozitivních změn, kterými aktuálně prochází Krajská zdravotní. S ohledem na únorové události je to také součást našeho závazku partnerům a veřejnosti, že Krajská zdravotní zreviduje některé dosavadní postupy a procesy v různých oblastech řízení organizace a posílí compliance management uvnitř Krajské zdravotní,“ uvádí na adresu spuštění prvních dynamických nákupních systémů generální ředitelka Krajské zdravotní Taťána Soharová.       

 V první vlně byla na začátku května vyhlášena tržiště (DNS) na nákup dezinfekcí a souvisejícího příslušenství, na dodávky lůžek, na dodávky osobních aut a na dodávky myček podložních mís. Všechna tržiště jsou vyhlašována na dobu 10 let.

 „Dodavatelé se do DNS kvalifikují buď při jeho zavádění, což se děje nyní, nebo se mohou přihlásit kdykoliv po jeho zavedení. Kvalifikovaní, zařazení dodavatelé budou následně vyzýváni k podání nabídek. Vytvořené „tržiště“ slouží nejen k rychlejšímu nakupování, umožňuje i získání rychlejší zpětné vazby od relevantních dodavatelů, díky které je nakupování efektivnější,“ uvádí obchodní náměstek Krajské zdravotní Jiří Šimon.

Dodavatelé, kteří budou mít o spolupráci s Krajskou zdravotní zájem se můžou kvalifikovat v iniciační fázi, případně se mohou přihlásit kdykoliv v průběhu již zavedeného DNS. Více se dozví dodavatel na profilu zadavatelele Přehled - E-ZAK Krajská zdravotní, a.s. (kzcr.eu) nebo Věstníku veřejných zakázek.

Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu

 


10.5.2024

Krajská zdravotní rozšiřuje péči v rumburské nemocnici o nutriční ambulanci

Rumburská nemocnice spadá již třetím rokem pod Krajskou zdravotní, konkrétně pod Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem. Jednou z velkých výhod propojení nemocnic je možnost efektivního využívání kapacit obou zařízení tak, aby byla obyvatelům Šluknovského výběžku zajištěna co nejdostupnější a nejkvalitnější zdravotní péče. Aktuálním příkladem spolupráce obou nemocnic je zahájení chodu nutriční ambulance v Rumburku. Ta bude sloužit klientům, kterým vstoupila do života nemoc a vhodně zvolená výživa jim pomůže k rychlejšímu zlepšení zdravotního stavu.

Pro pacienty s potřebou nutriční podpory z celého Šluknovského výběžku je skvělou zprávou otevření kvalifikovaného pracoviště v okolí jejich bydliště a přímo v budově rumburské nemocnice.. „Nově otevřená nutriční ambulance je určena nemocným pacientům odkázaným na umělou výživu, například s umělým vývodem střeva. Těmto pacientům se nyní přiblíží konzultační pracoviště a nemusí dojíždět mimo region. Zdejší detašované pracoviště poskytuje i podporu nemocným vedeným v Centru klinické výživy a intenzivní metabolické péče v ústecké Masarykově nemocnici, kteří bydlí v Rumburku a širším okolí,“ kvituje otevření nové ambulance ředitel rumburské nemocnice MUDr. Michal Tichý, Ph.D., MPH. a dodává: „Cílem nutriční ambulance není poskytování běžného výživového poradenství pro sportovce nebo osoby s nadváhou bez dalších onemocnění, ale pacientům, kterým do života vstoupila nemoc.“

 „Dále očekáváme, že do nutriční ambulance budou docházet i pacienti s komplikovanou podvýživou, obezitou spojenou s onemocněním diabetes mellitus, které řešíme nejčastěji i na odděleních nemocnice. Pacienti se s námi také mohou přijít poradit ohledně dietního režimu po operacích,“ doplňuje nutriční terapeutka Andrea Chajdurová.

 Rozšíření a zkvalitnění zdravotní péče v rumburské nemocnici je prioritou od chvíle, kdy nemocnice přešla pod správu Krajské zdravotní 1. června 2021. Dalším důkazem toho je právě otevřená nutriční ambulance. Ta nyní slouží více než 50 tisícům obyvatel Šluknovského výběžku.


Objednávání pacientů:

PONDĚLÍ   8:00 - 11:00 

Ordinační hodiny

STŘEDA     13:00 - 14:00  

 

NUTRIČNÍ AMBULANCE

Umístění: U Nemocnice 1298/6, Rumburk (vchod ze dvora)

Do ambulance je nutné objednání předem. Doporučení nutné není.

Objednat se můžete na telefonu +420 799 173 716 každé pondělí.

Činnost ambulance zajišťují kvalifikované nutriční terapeutky ve spolupráci s nutricionistou vykonávající supervizi.

 

Kontakt pro média:
Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu

Nutriční terapeutky v nově otevřené rumburské ambulanci

Nutriční terapeutky v nově otevřené rumburské ambulanci


6.5.2024

Krajská zdravotní upozorňuje na otevírací dobu lékáren na státní svátek Den vítězství

Krajská zdravotní, a.s., upozorňuje na otevírací dobu lékáren zajišťujících lékárenskou pohotovost na státní svátek Den vítězství 8. května 2024. Pohotovostní lékárenská služba ve městech působnosti nemocnic spadajících pod společnost Krajská zdravotní, a.s., v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě, Chomutově a Litoměřicích bude zajištěna takto:

Děčín:

Nemocniční lékárna Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Děčín, o.z., U Nemocnice 1 (telefon 412 705 440) bude otevřena pro veřejnost od 9:00 do 15:00 hodin.

Ústí nad Labem:

Nemocniční lékárna Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., Sociální péče 3316 /12A (telefon 477 112 147) bude otevřena pro veřejnost od 9:00 do 18:00 hodin.

Teplice:

Lékárna BENU – OC Galerie, Náměstí Svobody 3316 (telefon 731 638 173) bude otevřena pro veřejnost od 9:00 do 21:00 hodin.

Most:

Nemocniční lékárna Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z., J. E. Purkyně 270 (telefon 478 032 540) bude otevřena pro veřejnost od 9:00 do 19:00 hodin.

Chomutov:

Nemocniční lékárna Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Chomutov, o.z., Kochova 1185 (telefon 474 447 248) bude otevřena pro veřejnost od 10:00 do 20:00 hodin.

Litoměřice:

Nemocniční lékárna Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Litoměřice, o.z., Žitenická 2084 (telefon 416 723 505) bude otevřena pro veřejnost od 10:00 do 14:00 hodin.


Kontakt pro média:
Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu



3.5.2024

Primářka Marie Váchová je Osobností roku 2023 Ústeckého kraje

MUDr. Marie Váchová, primářka Dětského a dorostového oddělení s perinatologickým centrem Nemocnice Most, je „Osobností roku 2023 Ústeckého kraje“. V poslední dubnový den převzala ocenění v kategorii „Veřejná sféra“ v Zahradním domě v Teplicích, kde se tradičně konalo slavnostní vyhodnocení prestižní čtenářské ankety. Nominováno bylo celkem 25 mužů a žen v 5 kategoriích. Nad projektem převzal osobní záštitu hejtman Ústeckého kraje Ing. Jan Schiller, který se akce zúčastnil.

„Děkuji všem, kteří si udělali čas a poslali mi do ankety hlas. Děkuji svojí rodině za toleranci, radost a lásku. A v neposlední řadě děkuji všem spolupracovníkům z našeho oddělení, se kterými tvoříme báječný tým, a i díky nimž můžu říct, že do práce stále chodím ráda a můžu realizovat věci, které jsem si jako lékařka vysnila,“ uvedla MUDr. Marie Váchová.

Ocenění v kategorii „Veřejná sféra“ předali laureátům ředitel Policie České republiky – Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje plk. Mgr. Zbyněk Dvořák a senátor Bc. Hynek Hanza. Primářka Dětského a dorostového oddělení s perinatologickým centrem Nemocnice Most, které je jedním z 12 superspecializovaných pracovišť v České republice a zabezpečuje neonatologickou péči o novorozence všech váhových kategorií, získala v této kategorií nejvyšší počet čtenářských hlasů.

Primárka MUDr. Marie Váchová se senátorem Bc. Hynkem Hanzou při převzetí ocenění "Osobnost roku 2023 Ústeckého kraje" na slavnostním večeru v Zahradním domě v Teplicích

Primárka MUDr. Marie Váchová se senátorem Bc. Hynkem Hanzou při převzetí ocenění "Osobnost roku 2023 Ústeckého kraje" na slavnostním večeru v Zahradním domě v Teplicích


2.5.2024

Diagnózou Parkinson život nekončí, dokazuje výstava obrazů pacientky

Zveme vás na výstavu obrazů pacientky Zdenky Tučkové, která se již roky léčí s Parkinsonovou chorobou, statečně bojuje se všemi obtížemi s ní spojenými a stále studuje malbu i grafiku. A tvoří krásné obrazy.

Výstava se koná v Atriu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem (budova A), Sociální péče 3316, 400 11 Ústí nad Labem – Severní Terasa a vy i veřejnost si ji můžete prohlédnout až do konce května 2024.

Při této příležitosti vás dále zveme na veřejnou přednášku na téma Pokročilé metody léčby Parkinsonovy nemoci, která se uskuteční dne 7. května v 17:00 hodin rovněž v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, v budově B, 5. patro, učebně č.3 (Vzdělávací institut Krajské zdravotní).

Přednáška, kterou uvede Prof. MUDr. Robert JECH, Ph.D., přednosta Neurologické kliniky, UK v Praze, 1. LF a VFN v Praze a přední odborník na léčbu poruch hybnosti, představí nové a především intervenční způsoby léčby tohoto onemocnění. Následovat bude prostor pro dotazy pacientů, jejich rodinných příslušníků a zájemců.

-------------------------------

O nemoci

Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku, které postihuje zhruba jednoho z 200 lidí. Přesné příčiny rozvoje onemocnění se vědcům doposud nepodařilo odhalit. Naprostá většina pacientů je vyššího věku. Parkinsonova choroba se častěji rozvine u mužů. Zhruba v pětině případů se vyskytne u lidí, jejichž příbuzní se s ní také léčili/léčí. Největší problém je včasná diagnostika onemocnění. V době, kdy jsou příznaky této choroby zjevné, je už obvykle v příliš pokročilém stádiu.

Nejčastějším prvním příznakem je třes rukou, postupně tato choroba negativně ovlivňuje celkovou motoriku a nastávají problémy i s chůzí, stabilitou, později s mimikou a plynulým mluvením. V pokročilých fázích se zhoršuje schopnost myšlení a paměť.

Parkinsonovu nemoc dosud nelze vyléčit, ale lze tlumit její příznaky a významně tak zlepšit kvalitu života pacientů, přičemž spolupráce pacienta a jeho rodiny je v tomto případě zásadní.

Obdiv patří všem, kteří s nemocí bojují a za spolupráce s lékaři, fyzioterapeuty, eventuálně psychology a psychiatry se snaží vést naplněný život.

………………………………………

Zdenka Tučková

Malování se mi líbilo. Malování se mi líbí. Malování mě naplňuje a moc mě baví. Člověk se při takovéto činnosti zabere do svých obrazů, barev a fantazie, nepotřebuje k tomu už vůbec nic a nikoho … jen svoje LÉKY. Možná to někteří mají jinak. Taky o dost přijdou, každý nemůže mít stejné sny. Nebo ano? Tak to jsem já – Zdenka Tučková. 

 

Kontakt pro média:

Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu

jeden z obrazů Zdenky Tučkové na výstavě v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem

jeden z obrazů Zdenky Tučkové na výstavě v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem


2.5.2024

Krajská zdravotní dostala zelenou k zásadní rekonstrukci prostor oddělení rehabilitace v ústecké nemocnici

Krajská zdravotní uspěla se svou žádostí o finanční podporu z Národního plánu obnovy ČR na rekonstrukci zázemí oddělení rehabilitace v ústecké Masarykově nemocnici Krajské zdravotní. Projekt s názvem „Přestavba prostor pro neurorehabilitaci a revitalizace akutní rehabilitace“ získal dotační podporu v hodnotě 49 500 000 Kč bez DPH. Celkové výdaje projektu se předpokládají v hodnotě 59 895 000 Kč. Celkové způsobilé výdaje bez DPH jsou 100% hrazeny z prostředků Evropské unie, DPH pak z Krajské zdravotní. Od rozhodnutí o poskytnutí dotace, které vydalo Ministerstvo zdravotnictví dne 23. dubna, je zahájena realizace rekonstrukce, jejíž ukončení se předpokládá 31. 12. 2025.

Cílem projektu je přestavba původně rozsáhlého a ne zcela efektivně rozloženého úseku vodoléčby, která zajistí zvýšení prostorové terapeutické kapacity. Ta bude využívána jako neurorehabilitační zázemí společně pro lůžkové a ambulantní pacienty. Tím bude zajištěno zvýšení dostupnosti rehabilitační péče nejen pro pacienty v přímé návaznosti na péči v centrech vysoce specializované péče Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, ale i pro pacienty překládané a dojíždějící ze spádových oblastí Děčína, Teplic v Čechách a Litoměřic ke specializované a robotické rehabilitaci či k léčbě botulotoxinem v návazné ambulantní péči.

„Realizací projektu přestavby prostor našeho oddělení se nám splní naše přání koncentrovat ambulantní neurorehabilitační péči do jednoho místa, kde se budeme starat nejen o rehabilitaci pacientů se spastickou parézou včetně aplikace botulotoxinu a k tomu návazné rehabilitace, ale budeme poskytovat rehabilitaci a její koordinaci i pro další pacienty s neurologickým onemocněním,“ říká MUDr. Pavel Maršálek, primář Rehabilitačního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

 „Krajská zdravotní v maximální možné míře využívá všechny možnosti vícezdrojového financování, mezi které patří i dotační programy Evropské unie. V rámci zmiňovaného projektu, financovaného prostřednictvím Národního plánu obnovy ČR, dojde jednoznačně ke zkvalitnění poskytované vysoce specializované péče a také k navýšení její dostupnosti. Očekáváme zvýšení počtu ošetření pacientů minimálně o 10 %,“ konstatuje MUDr. Ondřej Štěrba, předseda představenstva Krajské zdravotní.

 

Informace o projektu:

Projekt „Přestavba prostor pro neurorehabilitaci a revitalizaci akutní rehabilitace“

Registrační číslo projektu: CZ.31.7.0/0.0/0.0/23_064/0008291

Rozpočet projektu: 59 895 000 Kč, z toho částka dotace 49 500 000,00 Kč

Doba trvání projektu: 23.4. 2024 – 31. 12. 2025

Výzva: č. 7 „Podpora rehabilitační péče pro pacienty po kritických stavech – podpora léčebné                 rehabilitace v rámci poskytovatelů vysoce specializované cerebrovaskulární a traumatologické péče I. typu“ z Národního plánu obnovy, 6.1. Zvýšení odolnosti systému zdravotní péče.

Projekt je financován Evropskou unií z Nástroje pro oživení a odolnost prostřednictvím Národního plánu obnovy ČR. Struktura financování uznatelných výdajů je 100% z Evropské unie.

         

Kontakt pro média:
Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu

 

30.4.2024

Pojďte s námi během či procházkou podpořit mostecká a ústecká „miminka do dlaně“

Věděli jste, že v Mostě a Ústí jsou specializovaná pracoviště, kde se každoročně narodí několik desítek miminek předčasně? A že je můžete podpořit, a přitom udělat něco pro své zdraví?

Jako už každoročně i letos právě probíhá charitativní akce s názvem „Běh a procházka pro miminka do dlaně“, kterou organizuje nezisková organizace Nedoklubko. Jejím cílem je podpořit rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediální péče 12 perinatologických center intenzivní a 15 center intermediální péče, kde se specializují na péči o nezralá a nemocná miminka. K projektu se připojují i nemocnice Krajské zdravotní v Mostě a Ústí nad Labem, jejichž zdravotnická pracoviště pro péči o novorozence patří mezi oněch 12 superspecializovaných perinatologických center. Akce vyvrcholí první květnovou neděli společnou „offline“ procházkou na 11 místech po celé České republice. Výtěžek ze startovného poputuje konkrétním neonatologickým oddělením.    

Poběžte, nebo pojďte na procházku pro naše neonatologie! Zaregistrujte se na https://www.darujme.cz/beh, a už tuto neděli 5. května s námi vyrazte ven. V registračním formuláři nezapomeňte označit jednu z nemocnic, kam poputuje vaše startovné. 

Registrace i platba je možná pouze on-line a to na https://www.darujme.cz/beh. Jedna registrace se rovná jedno startovní číslo. To vám přijde do vašeho e-mailu. Vybranému novorozeneckému oddělení můžete věnovat jakoukoliv částku, minimální startovné je 200 korun.

Na procházku můžete jít nebo běžet kdykoliv a jakkoliv, v neděli 5. května se ale můžete připojit k lékařům a sestřičkám z neonatologických oddělení v Mostě a Ústí nad Labem.

Most startuje v 10:00 na pláži pod kavárnou Lagarto. Potkat se můžete s paní primářkou MUDr. Marií Váchovou a ředitelem Nemocnice Most Ing. Pavlem Markalousem. 

Ústí nad Labem začíná v 10:00 na hlavní pláži u jezera Milada. Akci zde podpoří řada lékařů a sester z ústecké neonatologické kliniky včetně hlavní sestry Lenky Novákové.

Přijďte si užít originální procházku s vědomím, že pomáháte někomu, kdo pomoc potřebuje. Pojďte se projít pro miminka do dlaně!


30.4.2024

V děčínské nemocnici Krajské zdravotní zahájí od 2. května provoz urgentní příjem

Ve čtvrtek 2. května v 7 hodin ráno otevře své brány prvním pacientům nový urgentní příjem v děčínské nemocnici Krajské zdravotní (KZ). Pavilon, v němž postupně zahájily během dubna činnost nové operační sály s centrální sterilizací a poté oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzívní medicíny s jednotkou intenzivní péče, KZ slavnostně otevřela za účasti zástupců vedení Ústeckého kraje 20. března. Nyní začne sloužit 130 tisícům obyvatel spádové oblasti Děčínska nejmoderněji vybavené a pro nemocnici klíčové pracoviště, kterým urgentní příjem bezesporu je.

Na urgentní příjem, jehož součástí jsou akutní ambulance pro obory interní lékařství, chirurgie a neurologie, a také poměrně rozsáhlá lůžková část se sedmi lůžky expektačními, dvěma resuscitačními a jedním izolačním, se pacienti dostanou dvojím způsobem. Nová budova děčínské nemocnice má dva oddělené vchody –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ jeden z nich je vyhrazen pro pacienty transportované posádkami zdravotnické záchranné služby, opačná strana budovy je určena pro vstup pacientům, kteří přijdou takzvaně po svých. Z Lužické ulice do ní budou směřovat sanity záchranky, přímo z areálu zdravotnického zařízení budou do pavilonu vstupovat pacienti, kteří dorazí s akutními potížemi po vlastní ose.

Urgentní příjem bude nově fungovat jako hlavní místo vstupu akutních pacientů do nemocnice, a to napříč všemi odbornostmi a bez ohledu na závažnost jejich zdravotního stavu a časovou urgenci ošetření. Jeho základní filozofií bude kromě zlepšení návaznosti mezi přednemocniční neodkladnou péčí a akutní péčí v nemocnici i zajištění dostupnosti všech potřebných vyšetření na jednom místě. Jednoduše se dá říci, že přivede lékaře za pacienty, “ vysvětluje MUDr. Eva Smržová, primářka Oddělení urgentního příjmu Nemocnice Děčín a zároveň koordinátorka tohoto segmentu zdravotní péče v KZ.

„Centrální péče charakteru urgentního příjmu je pro záchranáře velkou výhodou, s pacienty nemusíme pojíždět v nemocnici po jednotlivých ambulancích. A především naše sanity jsou směřovány s pacienty v život ohrožujících stavech na jedno místo, kde je připraven multioborový tým. Šetří to, co je v takových okamžicích nejdůležitější – čas,“ doplňuje za Zdravotnickou záchrannou službu Ústeckého kraje její mluvčí Bc. Prokop Voleník.

KZ otevřela dva nové pavilony s urgentními příjmy – stejné zdravotnické pracoviště jako v Děčíně funguje od 22. dubna i v Chomutově.

Celkové náklady na nový pavilon v Děčíně přesáhly 950 milionů korun, na čemž se částkou 150 milionů korun podílela dotace z Evropských fondů – konkrétně z Integrovaného regionálního operačního programu a nejvyšší část byla kryta investiční podporou Ústeckého kraje a investičním úvěrem od Komerční banky, který si vzala Krajská zdravotní pro zajištění svých investičních plánů.


Kontakt pro média:
Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu

Nový pavilon urgentního příjmu v děčínské nemocnici

Nový pavilon urgentního příjmu v děčínské nemocnici


29.4.2024

Pozor na dětské úrazy! Jak jim po celý rok předcházet, připomeneme v Prokopni to

Úrazy u dětí jsou strašákem všech rodičů, ale vědí, jak nejlépe před nimi své potomky ochránit? U kterých věkových skupin a u jakých dětských aktivit být obzvlášť pozorní? Ve 30. díle Prokopni to odpovídá na nejčastější otázky MUDr. Petr Polák, primář Oddělení dětské chirurgie Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Dozvíte se také, kdy mívají ve zdejším traumacentru nejvíc práce…

Prokopni to je autorský videopodcast Krajské zdravotní, který běží od května 2023. Cílem pořadu Prokopni to je společně s Prokopem a Prokopem prokopnout strach a obavy z poskytování první pomoci či z návštěvy nemocnice. V hlavních rolích se představují MUDr. Prokop Seif, lékař Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice Most, a Bc. Prokop Voleník, záchranář a tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje.

Zleva Prokop Seif  Petr Polák a Prokop Voleník na Oddělení dětské chirurgie Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem

Zleva Prokop Seif, Petr Polák a Prokop Voleník na Oddělení dětské chirurgie Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem

Třicátý díl Prokopni to


Prosím, čekejte