16.11.2017

Vyjádření Krajské zdravotní k nešťastné události na neurologickém oddělení v Teplicích

Krajská zdravotní se zásadně vyhrazuje vůči výrokům syna napadeného pacienta Martina Chaloupeckého o tom, že „Byly zameteny stopy krve…“ a proti tvrzení o podivném chování útočícího pacienta v kontextu nezabránění útoku ze strany zdravotnického personálu.

Po napadení, ještě v noci, volala zdravotní sestra neurologického oddělení na linku 158. Útočící pacient byl poté v doprovodu Policie České republiky dopraven do jiného zdravotnického zařízení, a to z důvodu, aby byla zajištěna bezpečnost na oddělení. Následný úklid pokoje nebyl v žádném případě spojen se „zametáním stop“.

Vzhledem k jednoznačnému určení pachatele, zajištění předmětu doličného a jasným okolnostem napadení, upřednostnil zdravotnický personál ochranu pacientů. V biologickém materiálu, který má tendenci k rychlé bakteriální kontaminaci, viděl potenciální riziko a ohrožení pacientů oddělení.

V právních předpisech se hovoří, že každý poskytovatel zdravotních služeb je povinen dělat vše pro to, aby nedošlo ke vzniku nebo šíření nákaz spojených se zdravotní péčí. Jakmile dojde ke kontaminaci ploch biologickým materiálem, je třeba okamžitě místo kontaminované biologickým materiálem překrýt mulem namočeným v dezinfekčním přípravku s virucidním účinkem, nechat působit po dobu uvedenou výrobcem přípravku a poté místo uklidit obvyklým způsobem. Zdravotnický personál tak provedl dezinfekci a úklid kontaminovaného pokoje standardizovaným postupem v souladu s právními předpisy.

Pacienti o změně chování útočníka, o němž pan Martin Chaloupecký v médiích hovořil, zdravotnický personál neinformovali, jelikož dle slov jednoho z nich nepovažovali jeho chování za nebezpečné.

Bohužel se jedná o nešťastnou událost, jíž nebylo v silách zdravotnického personálu  v žádném případě možné zabránit.

Zdroj: info@kzcr.eu


16.11.2017

Avízo - Krajská zdravotní se připojí ke Světovému dni chronické obstrukční plicní nemoci

„Kuřáci chcete vědět, jak na tom jsou vaše plíce?“

Obyvatelé Ústeckého kraje si mohou nechat bezplatně vyšetřit plicní funkce ve dvou nemocnicích Krajské zdravotní, a. s. Oddělení funkčního vyšetřování Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. (budova T, přízemí) a Plicní oddělení Nemocnice Most, o. z. (budova E, přízemí) se připojí ke Světovému dni chronické obstrukční plicní nemoci. Zájemcům bude provedena spirometrie, v případě patologického nálezu budou mít možnost konzultace s pneumologem. Akce je pořádaná v rámci Světového den CHOPN pod heslem „Zdravé plíce pro život“.

Akce se uskuteční ve středu 22. listopadu 2017 od 9:00 do 14:00 hodin,

na Oddělení funkčního vyšetřování Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., budova „T“, přízemí, Sociální péče 3316/12A, 401 13 Ústí nad Labem a na Plicním oddělení Nemocnice Most, o. z., budova „E“, přízemí, J. E. Purkyně 270, 434 64 Most.

Chronickou obstrukční plicní nemocí trpí v České republice asi čtrnáct procent dospělých, ale téměř půl milionu lidí o své diagnóze neví. Spirometrie je jednoduché, nebolestivé, vyšetření, které může onemocnění odhalit. Typickými příznaky chronické obstrukční plicní nemoci je dušnost, chronický kašel, únava a vykašlávání hlenů. Asi osmdesát procent případů onemocnění má na svědomí kouření. Nemoc nelze vyléčit, ale včasnou diagnózou je možné včas zahájit léčbu, která výrazně zpomalí zhoršování stavu a zmírní potíže.

 

Zdroj: info@kzcr.eu


15.11.2017

Kardiologové na konferenci v Ústí nad Labem tradičně sledovali přenosy z katetrizačního sálu

Kardiologická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., uspořádala pod záštitou předsedy představenstva Krajské zdravotní, a. s., Ing. Jiřího Nováka, ve čtvrtek 9. listopadu 2017 „14. Ústecký kardiologický den“ v prostorách Clarion Congress Hotelu v Ústí nad Labem. Akce se zúčastnilo 90 lékařů a 130 sester z celé České republiky.

Mezi tématy letošního ročníku tradiční konference byla v lékařské sekci například diagnostika a léčba chronické tromboembolické plicní hypertenze, úskalí léčby fibrilace síní nebo DAPT (dlouhodobá duální antiagregační léčba) po koronárních intervencích, novinky v antikoagulaci u nemocných s fibrilací síní po implantaci lékového stentu. Sesterská sekce nabídla kazuistiku katetrizační léčby pacienta s onemocněním dvou srdečních chlopní či přednášku na téma ošetřovatelské péče o pacienta na mimotělní podpoře ECMO (extrakorporální membránová oxygenace). Účastníci konference měli možnost zhlédnout také dva přímé přenosy z katetrizačního sálu, konkrétně TAVI s použitím nového typu chlopně a balónkovou mitrální valvuloplastiku.

„Již delší dobu usilujeme o to, aby se z centra vysoce specializované kardiovaskulární péče v ústecké Masarykově nemocnici stalo centrum komplexní kardiovaskulární péče, tedy chceme doplnit kardiologickou kliniku o kardiochirurgii. Víme, že někde je tento záměr brán jako kontroverzní, zejména tam, kde centra jsou - především v pražských fakultních nemocnicích. Ale také víme, jak vypadá mapa republiky, tedy že Ústecký kraj, ale ani Liberecký a Karlovarský taková pracoviště nemají. Jsme přesvědčeni, že naši obyvatelé, naši pacienti, si péči přímo v regionu zaslouží,“ zdůraznil při zahájení Ing. Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, a. s., který tlumočil pozdravy předsedy představenstva Ing. Jiřího Nováka.

Poděkoval také týmu multimediální podpory Krajské zdravotní za každoroční zajištění přímých přenosů z katetrizačních sálů. „Pro pořadatele v čele s panem přednostou Červinkou je to poněkud náročné, ale ve výsledku nesmírně zajímavé. A za to jim speciálně děkuji,“ dodal Ing. Petr Fiala.

Odborným garantem konference „14. Ústeckého kardiologického dne“ byl přednosta Kardiologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., profesor MUDr. Pavel Červinka, Ph.D., FESC., FSCAI. „Domnívám se, že letošní kardioden proběhl úspěšně. Hlavním tématem odborného programu byly perkutánní léčba chlopenních vad, srdeční selhávání, ischemická choroba srdeční a arytmologie. Zazněly i žhavé novinky v doporučených postupech pro léčbu akutních infarktů. Potěšila nás bohatá účast i aktivní diskuze u jednotlivých přednášek,“ zhodnotil letošní konferenci profesor Pavel Červinka.

Vysokou úroveň, podobně jako v minulých ročnících, měly příspěvky i v sesterské sekci, jejímž odborným garantem byla vrchní sestra ústecké kardiologické kliniky Květoslava Hlavatá.

V roce 2003 došlo v tehdejší ústecké Masarykově nemocnici k zásadní změně ve struktuře interních oddělení. Vyčleněno bylo samostatné kardiologické oddělení v čele s primářem, současným přednostou, profesorem MUDr. Pavlem Červinkou, Ph.D., FESC., FSCAI. Úkolem nově vzniklého lékařského pracoviště bylo poskytnout obyvatelům celého Ústeckého kraje odpovídající diagnostickou péči podle nejnovějších poznatků současné medicíny na poli kardiologie. V roce 2007 byl oddělení udělen Ministerstvem zdravotnictví České republiky statut kardiologické kliniky. Následně se ústecká kardiologie stala součástí společných klinických pracovišť Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. Na ústecké kardiologii kromě léčby probíhá pregraduální výuka studentů medicíny Univerzity Karlovy v Praze a Plzni. Je zde realizována řada mezinárodních multicentrických studií i vlastní výzkumné projekty.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

Ústecký kardiologický den

Ústecký kardiologický den


15.11.2017

Krajská zdravotní, a.s., Vás zve na Adventní koncert

Adventní koncert se uskuteční ve čtvrtek 30. listopadu 2017 od 15:00 hodin v Atriu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Akce je určena pro zaměstnance a pacienty nemocnice i pro širokou veřejnost.

Součástí koncertu bude výstava k 10. výročí založení Krajské zdravotní, a.s., charitativní bazar kabelek a prodej vánočních dekorací, perníčků, a to vše v čase od 9:00 – 17:00 hodin.

Koupí kabelky podpoříte Nadaci pro transplantaci kostní dřeně, která zajišťuje finanční krytí testování nových potenciálních dárců kostní dřeně. Koupě kabelky za symbolickou cenu udělá radost nejen Vám, ale především těm, kterým tento nákup pomůže zachránit život!

Na akci vystoupí ústecký pěvecký sbor "Ústecké Bambini", pěvecký sbor "Písklata" a taneční kroužek "Dancing girls" z teplické základní školy Maršovská.

15.11.2017

Avízo - Po zrušení ordinace ve Vejprtech mohou ženy navštěvovat gynekologické a porodnické oddělení chomutovské nemocnice

Na základě rozhodnutí Zastupitelstva města Vejprty bude ukončena k 31. 12. 2017 spolupráce mezi Krajskou zdravotní, a. s. - Nemocnice Chomutov, o. z., a městem Vejprty, a tím i činnost místní gynekologické ordinace.

„Vzhledem k faktu, že jde o jednostranný akt, se kterým nesouhlasíme, hodláme i nadále zachovat možnost  gynekologické péče od chomutovských lékařů. Pacientkám, které budou mít i nadále o tuto péči zájem, nabízíme gynekologickou ambulanci v nemocnici v Chomutově. Objednání je a bude možné na telefonním čísle 474 447 556. V této ambulanci bude dostupná i dosavadní zdravotní dokumentace,“ informoval MUDr. Michal Zeman, Ph.D., primář Gynekologického a porodnického oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Chomutov, o. z.

Těhotným pacientkám bude péče zajištěna až do konce těhotenství v těhotenské poradně v nemocnici v Chomutově (budova D, 5. nadzemní podlaží). Během pracovních dnů tato ambulance funguje bez objednání od 8:30 a 10:00 hodin.

„Za případné nepříjemnosti se pacientkám omlouváme, ale vzniklá situace není naším rozhodnutím a eventuální dopady s námi nebyly konzultovány,“ zdůraznil primář Zeman.

Zdroj: info@kzcr.eu


14.11.2017

Avízo – V pavilonu F teplické nemocnice je naplánována krátkodobá odstávka elektrické energie

V sobotu 18. listopadu 2017 dojde v Nemocnici Teplice o. z., k opětovné plánované opravě rozvodné skříně v pavilonu F. V důsledku opravy bude od 13:00 do 16:00 hodin přerušena dodávka elektrické energie do tohoto pavilonu, bez možnosti využití náhradního zdroje energie.

Odstávkou budou dotčena tato oddělení:
- příjmové chirurgické ambulance
- oddělení chirurgie, gynekologicko-porodnické oddělení, ortopedie a urologie, včetně všech těchto oborových operačních sálů a chirurgie JIP
- anesteziologicko-resuscitační oddělení
- stanice patologických novorozenců

O trpělivost žádáme také pacienty, kteří budou v sobotu 18. listopadu potřebovat zprávy z ambulancí chirurgických oborů, ty bude možno vydat až po obnově dodávky energie.

Odstávka bude řešena jak organizačními změnami uvnitř nemocnice, tak také krátkodobým uzavřením některých oddělení a směřováním dotčených pacientů mimo teplickou nemocnici.

„V souvislosti s touto opravou je nutno v sobotu 18. listopadu od 00:00 do 16:00 hodin uzavřít porodní sál a odklánět rodičky mimo Teplice, od 10:00 do 16:00 přerušit příjem pacientů, u nichž je předpoklad provedení neodkladného operačního výkonu a od 08:00 do 16:00 hodin zastavit příjem pacientů vyžadující resuscitační péči na anesteziologicko-resuscitačním oddělení teplické nemocnice. Pacienti budou transportováni do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem,“ uvedl ředitel zdravotní péče Krajské zdravotní, a. s. - Nemocnice Teplice, o. z., MUDr. Tomáš Hrubý s tím, že diagnosticko-léčebný proces nebude narušen. Provoz laboratorního a RTG komplementu bude zajištěn beze změn.

Zdroj: info@kzcr.eu


14.11.2017

Krajská zdravotní se připojí ke Světovému dni předčasně narozených dětí

Krajská zdravotní, a. s., se připojí k oslavám Světového dne předčasně narozených dětí, který připadá každoročně na 17. listopadu. Tento den je na celém světě věnován problematice předčasných porodů a zároveň má za cíl podpořit a povzbudit všechny rodiče, kterým se narodilo nedonošené miminko. Ve čtvrtek 16. listopadu 2017 proběhne v Muzeu města Ústí nad Labem tradiční setkání rodičů a jejich předčasně narozených dětí, které strávily první dny svého života na novorozeneckém oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. Symbolem Světového dne předčasně narozených dětí je purpurová barva, proto v pátek 17. listopadu 2017 dojde, stejně jako v minulém roce, k nasvícení ústecké dominanty – výletního zámečku Větruše. Záštitu Světovému dni předčasně narozených dětí udělila primátorka města Ústí nad Labem Ing. Věra Nechybová.

 

Ve čtvrtek 16. listopadu 2017 od 14:00 hodin proběhne Sraz ústeckých minidětí,

v Muzeu města Ústí nad Labem, Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem

 

Program setkání ústeckých minidětí a jejich blízkých proběhne v Císařském sále a přilehlých prostorách:

  • Přivítání

  • Předtančení Baletního studia Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem

  • Křest charitativního kalendáře ústeckých minidětí s hráči amerického fotbalu SC BLADES

              (výtěžek bude věnován Novorozeneckému oddělení ústecké Masarykovy nemocnice)

  • Přednášky pro rodiče - očkování nedonošených dětí a ergoterapie

  • Pouštění balonků s připomenutím významu Světového dne předčasně narozených dětí (atrium muzea)

Program pro veřejnost v sále v přízemí:

  • 16:00 – 16:45 Přednáška s názvem „Střípky z historie a současnosti neonatologie v severních Čechách (MUDr. Jana Pánková Hrabáková, Novorozenecké oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem)

V pátek 17. listopadu 2017 Krajská zdravotní, a. s., se rozsvítí purpurovou barvou výletní zámeček Větruše.

 

Zdroj: info@kzcr.eu


13.11.2017

V teplické nemocnici pacient neurologického oddělení zranil dva další

V sobotu 11. 11. 2017 ve 2:15 hodin došlo na Neurologickém oddělení Krajské zdravotní,  a. s. – Nemocnice Teplice, o. z., k mimořádné události. Šestaosmdesátiletý pacient na lůžkové části oddělení napadl a kapesním nožíkem zranil dva pacienty. Napadení byli odesláni na chirurgii, kde byly jejich rány ošetřeny, a oba se poté vrátili na neurologické oddělení.

Útočící pacient byl ihned po incidentu ještě v noci, z důvodu své nebezpečnosti pro okolí, v doprovodu přivolaných policistů převezen do Psychiatrické léčebny v Horních Beřkovicích.

Pacient, který zaútočil, měl být po čtrnáctidenní hospitalizaci v sobotu, tedy týž den, propuštěn do domácího léčení. Během hospitalizace dodržoval léčebný režim a nejevil žádné známky agresivity. K situaci došlo náhle a události nešlo zabránit.

Vzhledem k tomu, že událost vyšetřuje Policie České republiky, se k ní nyní nemůžeme více vyjadřovat.

Zdroj: info@kzcr.eu


10.11.2017

Internisté se pošesté sešli na konferenci v Ústí nad Labem

Interní oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., uspořádalo regionální odbornou konferenci s názvem „6. Internistický den v Ústí nad Labem“. Setkání proběhlo v úterý 7. listopadu 2017 v přednáškových prostorech Vzdělávacího institutu Krajské zdravotní, a. s., a zúčastnilo se ho 130 lékařských specialistů.

Účastníky konference pozdravil generální ředitel Krajské zdravotní, a. s., Ing. Petr Fiala: „Interní lékařské obory vždy patřily k pilířům zdravotní péče v každé nemocnici a nejinak je tomu i v nemocnicích Krajské zdravotní. Děkuji za práci lékařům a všem internám. Jsem rád, že umožňují i touto formou předávat mnoho svých zkušeností. Věřím, že akce, na níž se setkávají nejen internisté, ale také lékaři dalších specializací, bude úspěšně pokračovat i v příštích letech.“

„Program konference i letos obohatily přednášky předních odborníků z Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze,  1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Plzeň, a jeden blok byl zaměřen na kazuistiky. Velmi cennou součástí letošního 6. Internistického dne v Ústí nad Labem byla účast primářů a specialistů spolupracujících oborů. Velmi mě potěšil zájem o účast, koneckonců program nabídl nejen velmi kvalitní přednášky, ale jeho součástí byla také panelová diskuze, z níž vzešlo mnoho zajímavých podnětů pro naši práci do budoucna,“ zhodnotil letošní ročník MUDr. Jiří Laštůvka, primář Interního oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., jenž byl odborným garantem akce.

Interní oddělení ústecké Masarykovy nemocnice pokrývá svou diagnostickou a léčebnou činností celou oblast interny. Dlouhodobě je oddělení zaměřeno na nemocné s metabolickými onemocněními, chorobami ledvin, zvláště pak na diabetes mellitus a jeho komplikace. S nadregionální působností pracuje diabetologické centrum a také osteologické centrum s denzitometrií a revmatologie. Oddělení úzce spolupracuje se všemi odděleními nemocnice, zvláště s kardiologickou klinikou, gastroenterologickým oddělením a s nefrologicko - dialyzačním oddělením. V ambulantní činnosti pokrývá oblast diabetologie, revmatologie, endokrinologie, klinické imunologie a všeobecné interny.

Zdroj: info@kzcr.eu


9.11.2017

Profesor Pavel Rozsíval, přední český oftalmolog, přednášel v Krajské zdravotní

Oftalmolog prof. MUDr. Pavel Rozsíval, CSc., FEBO, byl dalším hostem cyklu „Osobnosti české medicíny“. Setkání se uskutečnilo ve středu 1. listopadu 2017 ve Vzdělávacím institutu Krajské zdravotní, a. s., v Ústí nad Labem. Projekt přednášek předních českých odborníků, zástupců celé škály lékařských oborů, který Krajská zdravotní, a. s., zahájila na jaře roku 2016, přinesl tentokrát téma „Bostonská keratoprotéza typ 1“.

„Bostonská keratoprotéza je specialita oční chirurgie pro pacienty s těžkým poškozením oka, pečlivě vybrané, kterým normální transplantace nemůže pomoci. Operací proběhne ve světě asi zhruba jen dva tisíce ročně. Jde o skutečně výjimečný zákrok, protože transplantací rohovky se uskuteční za rok tři sta tisíc. U nás v České republice se bostonských keratoprotéz voperuje jen několik ročně, proto jsem si jej dovolil jako téma přednášky zařadit,“ vysvětlil na úvod profesor Pavel Rozsíval, který provedl více než 50 000 očních operací, především šedého zákalu a více než 8 500 laserových operací.

„Jsem velice rád, že jsem mohl v rámci cyklu Osobnosti české medicíny přivítat profesora Rozsívala, který je oftalmologem - bez přehánění - evropského formátu. Vedl ústecké oční oddělení v letech 1986-1993 a má obrovskou zásluhu na rozvoji moderní oftalmologie v Masarykově nemocnici. Svoji odbornou prezentaci se záznamem z unikátní operace spojil s osobními vzpomínkami na působení v Teplicích a Ústí nad Labem - bylo to jedno z nejhezčích setkání z celého cyklu,“ řekl MUDr. Josef Liehne, ředitel zdravotní péče Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

Fotografie z akce naleznete na www.kzcr.eu

        

Zdroj: info@kzcr.eu



Prosím, čekejte