12.6.2017

Krajská zdravotní má novou kolektivní smlouvu

Krajská zdravotní, a. s., ve čtvrtek 8. června 2017 uzavřela novou kolektivní smlouvu se všemi jedenácti odborovými organizacemi, které ve společnosti působí. Dokument je platný od 1. 7. 2017 do 30. 6. 2019. Nová kolektivní smlouva navazuje na dodatek předešlé kolektivní smlouvy, který obsahuje letošní navýšení mzdových tarifů o deset procent.

„Snahou současného představenstva Krajské zdravotní, je i nadále naplňovat požadavky zaměstnanců a zvyšovat příjmy, tak aby byl udržen sociální smír mezi vedením společnosti a odboráři. Již dnes jsme v odměňování lékařů v rámci České republiky na prvním místě a u zdravotních sester je Krajská zdravotní do třetího místa. Děkuji všem předsedům odborových organizací za vstřícný přístup k vedení naší společnosti a jejich prostřednictvím i všem členům odborových organizací,“ uvedl Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s.

„Podstatné je, že došlo se všemi jedenácti odborovými organizacemi působícími v Krajské zdravotní k dohodě při kolektivních vyjednáváních. Smlouva, kterou jsme dnes stvrdili podpisem, je důstojným vyvrcholením korektního sociálního dialogu. Oceňuji garanci mzdových nárůstů, včetně kvalifikačních časových automatů. Krajská zdravotní je první nestátní zdravotnickou společností, která navýšení o deset procent provedla. Zároveň představenstvo Krajské zdravotní přislíbilo, pakliže dojde k navýšení tarifní části úhradové vyhlášky, vstřícnost i k dalšímu navýšení mezd. V neposlední řadě došlo k nárůstu sociálních nákladů o zhruba šest milionů korun,“ dodal Ing. Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, a. s.

Ing. Pavel Velký, předseda základní odborové organizace II. Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., za odborové organizace uvedl, že děkuje vedení a představenstvu Krajské zdravotní, a. s., za vstřícnost při vyjednávání o nové kolektivní smlouvě. „Korektní vztahy mezi managementem společnosti, odborovými organizacemi a samotnými zaměstnanci, jsou důležité právě v těchto chvílích, kdy nejen Krajská zdravotní, ale celá Česká republika bojuje s nedostatkem zdravotnického personálu. Chtěl bych poděkovat celému vedení společnosti za to, jakým způsobem přistupuje k nám zaměstnancům,“ dodal Ing. Pavel Veliký.

Nová kolektivní smlouva, opět s dvouletou platností, přináší pro zaměstnance Krajské zdravotní, a. s., stabilitu pracovních a sociálních podmínek a s účinností od 1. 1. 2018 také rozšíření některých stávajících zaměstnaneckých benefitů. Celkový objem sociálních nákladů vynakládaných ročně zaměstnavatelem se zvýší o 20 % na částku 39,6 milionu Kč. V tomto navýšení se odráží například zvýšení hodnoty daru za odběry krve a krevní plazmy, zvýšení celkové částky určené na sport a kulturu, zvýšení základní hodnoty daru poskytovaného při výročích trvání pracovního poměru a také vyšší hodnota daru při odchodu do důchodu u zaměstnanců, kterým trval pracovní poměr u zaměstnavatele 25 a více let. Zaměstnanci oblíbený příspěvek na rekreaci bude v případě jeho nevyčerpání zaměstnancem v daném roce převáděn do roku následujícího, tedy pokud zaměstnanec nevyužije příspěvek v  roce 2018, je převeden k čerpání do roku 2019 a částky se za dva roky sčítají, minimální požadované trvání rekreace pro poskytnutí příspěvku se sníží na třídenní pobyt.     

Zdroj: info@kzcr.eu


9.6.2017

Krajská zdravotní zahájila v děčínské nemocnici revitalizaci pavilonu interních oborů

Krajská zdravotní, a. s., v minulých dnech zahájila v areálu Nemocnice Děčín, o. z., revitalizaci pavilonu I, kde sídlí pracoviště interních oborů. Okolo budovy vyrostlo lešení a ve vyšších podlažích se začala postupně vyměňovat stará okna za nová. Jedna z největších investičních akcí v děčínské nemocnici za poslední roky by měla být ukončena letos v prosinci, protože předpokládaná doba prací je sedm měsíců.   

Předmětem realizace díla je mj. zateplení obvodového pláště budovy, výměna oken, výměna výtahů, výměna radiátorů a nová výměníková stanice. Cena dle veřejné zakázky je 27 milionů korun včetně DPH. 

Omezení v areálu jsou minimalizována, prostor zařízení staveniště a zázemí zhotovitele je umístěno nad budovou mimo komunikační trasy. Kompletní revitalizace pavilonu I si nicméně vyžádala přestěhování lůžek. Ošetřovatelská lůžka z budovy I (5. podlaží) se nachází v budově E (1. podlaží - původně chirurgie B), a to po celou dobu revitalizace. Na dobu zhruba dvou týdnů se 1. června 2017 přestěhovala lůžka oddělení rehabilitace z 6. podlaží na podlaží páté.

Zdroj: info@kzcr.eu


9.6.2017

Krajská zdravotní představila v chomutovské nemocnici nejmodernější mamodiagnostické centrum

Krajská zdravotní, a. s., představila v pátek 9. června 2017 v chomutovské nemocnici činnost nejnovějšího a nejmodernějšího mamodiagnostického centra v Ústeckém kraji, které vzniklo po rekonstrukci a rozšíření prostor při Radiodiagnostickém oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Chomutov, o. z. Chomutovské mamodiagnostické centrum registruje ročně již čtrnáct tisíc mamografických vyšetření. Během dvanácti let počet vyšetření vzrostl na téměř šestinásobek.

Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s., uvedl, že stavební úpravy mamodiagnostického centra a nákup mamografu vyšly Krajskou zdravotní na 12,05 milionu Kč, z čehož 3,1 milionu Kč z této částky pokryly vlastní zdroje. „Ústecký kraj stavební úpravy podpořil 6 miliony Kč, na pořízení mamografu v hodnotě 3,69 milionu Kč získala Krajská zdravotní dotaci ze státního rozpočtu od Ministerstva zdravotnictví České republiky, která činí 2,95 miliony Kč. Dalších 400 tisíc za vybavení zaplatila Krajská zdravotní. Všechny uvedené částky jsou včetně DPH,“ řekl Ing. Jiří Novák.

Na slavnostní otevření mamodiagnostického centra v Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnici Chomutov, o. z., zavítal náměstek hejtmana Ústeckého kraje RSDr. Stanislav Rybák. „Jménem jediného akcionáře Krajské zdravotní, kterým je Ústecký kraj, si dovolím poděkovat celému vedení společnosti, zejména chomutovské nemocnice, za zřízení tohoto pracoviště. Stále se hovoří o nárůstu žen, které se nechávají vyšetřit v těchto mamodiagnostických centrech, proto se i do budoucna předpokládá, díky osvětě a prevenci, nárůst vyšetření prsu. Chomutovskému mamodiagnostickému centru přeji co nejlepší výsledky v oblasti medicíny a spousty spokojených pacientek,“ řekl náměstek hejtmana Ústeckého kraje RSDr. Stanislav Rybák.

Ing. Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, a. s., poděkoval všem, kteří se zasadili o uvedení mamodiagnostického centra do provozu. „Poděkování za investiční podporu si opakovaně zaslouží jediný akcionář Krajské zdravotní, kterým je Ústecký kraj, jež dlouhodobě naší společnost podporuje při řadě dalších investičních aktivit. Jsem přesvědčen, že uvedením do provozu dvou mamografů na zdejším pracovišti se zvýší nejen počet vyšetřených, ale i spokojených pacientek, které ocení zejména nové zrekonstruované prostory. Poděkování také patří chomutovským hokejistům, kteří při jednom ze svých utkáních hráli pro chomutovskou nemocnici ve speciálních dresech, které byly následně vydraženy a výtěžek pomohl k zakoupení části vybavení mamodiagnostického centra,“ dodal Ing. Petr Fiala.

MUDr. Dagmar Kollertová, primářka Radiodiagnostického oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Chomutov, o. z., doplnila, že mamodiagnostické centrum je určeno zejména pacientkám z jihozápadního regionu Ústeckého kraje a přilehlé oblasti. „V současné době v našem centru evidujeme okolo pětatřiceti tisíc pacientek, které chodí opakovaně na vyšetření, kterých jsme v loňském roce provedli zhruba čtrnáct tisíc. Rozšířením chomutovského mamodiagnostického centra očekáváme v průběhu jednoho roku nárůst až na dvacet tisíc vyšetření,“ řekla závěrem MUDr. Dagmar Kollertová.

Právě nárůst vyšetření a nevyhovující zázemí si vyžádaly radikální řešení. Mamodiagnostické centrum, tísnící se v prostorově nedostatečných místnostech ve druhém podlaží budovy B, se přestěhovalo do nových modernizovaných prostor ve čtvrtém podlaží, jež jsou třikrát větší než původní. Kromě vybavení novým inventářem je zásadně větší čekárna. „Jde o další výstavbu a rekonstrukci pracoviště v chomutovské nemocnici, za což jsme nesmírně rádi. Prostory v druhém patře již byly nevyhovující a mamodiagnostické centrum je pro zdejší oblast důležité. Statistiky jasně ukazují stoupající počet diagnóz rakoviny prsu u žen,“ uvedla při slavnostní prezentaci Dagmar Klimešová, předsedkyně základní organizace Odborového svazu zdravotnictví České republiky v Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnici Chomutov, o. z.

Kromě moderní snímkovny a druhého moderního mamografu chomutovské mamodiagnostické centrum získalo velké prostory pro přestěhované archivy.

Zdroj: info@kzcr.eu

Krajská zdravotní představila v chomutovské nemocnici nejmodernější mamodiagnostické centrum. Foto: KZ  a. s./Petr Sochůrek

Krajská zdravotní představila v chomutovské nemocnici nejmodernější mamodiagnostické centrum. Foto: KZ, a. s./Petr Sochůrek


8.6.2017

V Krajské zdravotní proběhl třináctý ročník mezioborové odborné konference Interlab 2017

Oddělení klinické biochemie Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., uspořádalo ve Vzdělávacím institutu Krajské zdravotní, a. s., ve středu 7. června již 13. ročník tradiční regionální mezioborové konference pod názvem Interlab 2017. Záštitu nad akcí převzal generální ředitel Krajské zdravotní, a. s., Ing. Petr Fiala. Program se tradičně zaměřil na pracovníky klinických laboratoří, kdy zazněly nejen přednášky z laboratorních oborů, ale také příspěvky prezentující zkušenosti jednotlivých oddělení spolupracujících s klinickými laboratořemi.

„Mezioborová odborná konference Interlab je tradiční a velmi potřebnou akcí, kterou pořádá ústecké oddělení klinické biochemie, za což bych chtěl poděkovat paní inženýrce Pavle Eliášové, která je odborným garantem těchto konferencí. Pravidelně na této akci zaznívají přednášky věnované tématům, bez kterých si nelze dnešní moderní medicínu představit. Těší mě rovněž letošní hojná účast, která dosáhla téměř sto třiceti účastníků,“ uvedl Ing. Petr Fiala.

Úvod programu „Interlabu 2017“ se zaměřil na správné odebírání krve v odběrových ambulancích a na lůžkových stanicích nemocnice. Další témata obsahovala například zkušenosti s Imunofixací proteinů, Monoklonální gamatatie v klinické praxi, možností využití průtokové cytometrie na oddělení klinické hematologie, analýzu pleurálních výpotků jako významná podpora diagnostiky postižení orgánů dutiny hrudní, Presepsin – nový marker sepse. Odpolední blok byl věnovaný Preeklampsii – tiché hrozbě, Preeklampsie v laboratoři, praktickému významu vyšetření poměru sFlt/PlGF v těhotenství, záchytu mikrodelecí/mikroduplikací zahrnující oblast 22q11.2 chromosomu 22.

„Jsme potěšeni velkým zájmem a účastí na této konferenci. Prezentovaná témata byla přínosem pro všechny přítomné. Všichni účastníci i sponzoři byli potěšeni kvalitou příspěvků a při odchodu se těšili na další ročník,“ zhodnotila  Interlab 2017 Ing. Pavla Eliášová, vedoucí Oddělení klinické biochemie ústecké Masarykovy nemocnice, která byla odborným garantem akce.

Zdroj: info@kzcr.eu

Záštitu nad konferencí převzal generální ředitel Krajské zdravotní  a. s.  Ing. Petr Fiala. Na snímku s odborným garantem akce Ing. Pavlou Eliášovou. Foto: KZ  a. s./Petr Sochůrek

Záštitu nad konferencí převzal generální ředitel Krajské zdravotní, a. s., Ing. Petr Fiala. Na snímku s odborným garantem akce Ing. Pavlou Eliášovou. Foto: KZ, a. s./Petr Sochůrek


7.6.2017

Krajská zdravotní uspořádala 4. Děčínské chirurgické dny

Miniinvazivní chirurgie, traumatologie, varia, sesterská sekce a videosekce byly odbornými tématy konference IV. Děčínské chirurgické dny. Dvoudenní setkání, které uspořádalo Chirurgické oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Děčín, o. z., v prostorách Zámku Děčín, se uskutečnilo 5. a 6. června 2016. Záštitu nad akcí, jejímž odborným garantem byl primář děčínského chirurgického oddělení MUDr. Jan Rejholec, převzali hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, primátorka města Děčín Mgr. Marie Blažková a předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s., Ing. Jiří Novák.

„Ústecký kraj si je vědom, že pokrok lékařství jde mílovými kroky a v té souvislosti je potřeba věnovat pozornost i významné finanční prostředky na vzdělávání lékařů, sester i dalšího zdravotnického personálu. Proto i takové akce, jako je děčínská odborná konference, Ústecký kraj podporuje. Jsem také rád, že pořadatelem celé řady značně navštěvovaných akcí, i odborníky ze zahraničí, je Krajská zdravotní, jejímž akcionářem je právě Ústecký kraj,“ řekl náměstek hejtmana Ústeckého kraje RSDr. Stanislav Rybák, který na  konferenci zastoupil hejtmana Oldřicha Bubeníčka.

Primátorka Mgr. Marie Blažková účastníky konference přivítala na děčínském zámku, který je majetkem statutárního města Děčín. „Jde o akci již tradiční, kde se můžete seznámit a pohovořit o odborných tématech, a věřím, že pomůže v práci vám všem,“ popřála děčínská primátorka lékařům a sestrám, kteří přijeli na odborné setkání, jež se v Děčíně koná jednou za dva roky.

„Velmi si vážím vaší práce a uvědomuji si, že svou každodenní prací posouváte úroveň chirurgie dál. Dovolte mi, abych vám za to poděkoval a vaším prostřednictvím i vašim spolupracovníkům, a povzbudil vás do další práce,“ uvedl Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s. „Jsme si vědomi toho, že současné operační sály ve všech krajských nemocnicích je potřeba revidovat, tedy i v děčínské. Plánujeme zde vybudovat nové operační sály včetně urgentního příjmu náklady asi 320 milionů korun,“ zdůraznil Ing. Jiří Novák, který také poděkoval za práci a poblahopřál k  úspěchům na poli robotické chirurgie primáři MUDr. Janu Rejholcovi, který se specializuje na nízkou resekci rekta a resekci sigmatu.

„Jsem rád, že jsou tady i lékaři z nemocnic mimo Krajskou zdravotní, pražských fakultních nemocnic i ze Slovenska a jsem také rád, že existuje určité sepětí Krajské zdravotní vyjádřené v tom, že kromě děčínských pořadatelů v čele s panem primářem Rejholcem konferenci předsedají chirurgové z ústecké, teplické a  mostecké nemocnice a jsou zde i z chomutovské nemocnice,“ řekl Ing. Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, a. s. „Velké poděkování patří statutárnímu městu Děčín v čele s paní primátorkou za poskytnutí krásných reprezentativních prostor zámku,“ zdůraznil generální ředitel.

„Na dvoudenním setkání jsme přivítali 150 přihlášených účastníků. Letošní Děčínské chirurgické dny vysoce odborným programem navázaly na tři předchozí ročníky. Děkuji všem, kdo se na pořadatelství tak velké akce podíleli,“ řekl MUDr. Jan Rejholec.

Během konání konference měli její účastníci možnost seznámit se a vyzkoušet si práci s nejmodernějším chirurgickým systémem da Vinci Xi pro roboticky asistované operace z Centra robotické chirurgie při Klinice urologie a robotické chirurgie Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

Tiskovou zprávu a fotografie naleznete na http://www.kzcr.eu/

                              

                                        Statutární město Děčín

  Zdroj: info@kzcr.eu



7.6.2017

Avízo - Krajská zdravotní představí v chomutovské nemocnici nejmodernější mamodiagnostické centrum

Krajská zdravotní, a. s., připravuje prezentaci nejnovějšího a nejmodernějšího mamodiagnostického centra v Ústeckém kraji. Centrum, které je součástí Radiodiagnostického oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Chomutov, o. z., se přestěhovalo do větších, rekonstruovaných prostor, v nichž zahájí provoz také druhý mamograf. 

Akce se uskuteční za účasti zástupců vedení a managementu Krajské zdravotní, a. s., náměstka hejtmana Ústeckého kraje RSDr. Stanislava Rybáka a novinářů v pátek 9. června 2017 od 11 do 12 hodin.

Sraz zástupců médií je v pátek 9. června 2017 v 10:55 hodin v budově B polikliniky, 2. NP ve stávajícím mamodiagnostickém centru.

Novináře žádáme o potvrzení účasti do čtvrtka 8. června, 13:00 hodin na email: info@kzcr.eu

Z akce vydáme tiskovou zprávu a zveřejníme fotografie na http://www.kzcr.eu/         

 

Zdroj: info@kzcr.eu

                                                        


6.6.2017

Avízo – Krajská zdravotní přiblíží veřejnosti v ústecké Masarykově nemocnici práci robota – da Vinci Xi chirurgického systému

VYZKOUŠEJTE SI PRÁCI CHIRURGA S ROBOTICKOU ASISTENCÍ!

Prezentaci da Vinci Xi chirurgického systému připravila pro veřejnost v rámci tzv. Pacientských dnů Klinika urologie a robotické chirurgie Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnici v Ústí nad Labem, o. z. Zájemci se mohou přijít podívat, zeptat se i vyzkoušet práci s robotickým systémem ve středu 7. 6. 2017 od 9 do 13 hodin a ve čtvrtek 8. 6. 2017 od 9 do 18 hodin do atria pavilonu A Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.   

Kromě možnosti prohlídky technologie a vlastního vyzkoušení systému a trenažéru mohou návštěvníci Pacientských dnů vidět na obrazovce i operace s využitím robota.

Zdroj: info@kzcr.eu


5.6.2017

Nové kamery nad inkubátory umožňují vizuální kontakt s novorozencem

Šest nových kamer umožňuje rodičům čtyřiadvacetihodinový vizuální kontakt s novorozencem v inkubátoru. Optiky věnoval Novorozeneckému oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., hotel Ostrov, který ve prospěch ústeckého novorozeneckého oddělení uspořádal projekt „Pomáhejme“. Celý projekt podpořily společnosti SMWorks s.r.o. a UNAR s.r.o.

Primář ústeckého novorozeneckého oddělení MUDr. Petr Janec, MHA, uvedl, že Krajská zdravotní, a. s., je druhým zařízením v České republice, které nabízí rodičům novorozence v inkubátoru vizuální kontakt pomocí kamer. „Loni v září jsme uvedli do provozu první dvě kamery jako pilotní projekt. Zavedení kamer se osvědčilo, rodiče, zvláště maminky nedonošených dětí oceňují možnost vizuálního kontaktu se svým dítětem. Jsme rádi, že díky sponzorskému daru se nám povedlo získat dalších šest kamer a že můžeme nabídnout tuto službu více rodičům. V projektu bychom rádi pokračovali,“ řekl MUDr. Petr Janec, MHA.

Svoji dceru, která se narodila ve dvacátém čtvrtém týdnu s porodní váhou 500 gramů, pravidelně sleduje maminka Irena Bačkovská z Děčína. „Této služby využívám zhruba měsíc. Jsem z Děčína a do ústecké nemocnice musím dojíždět, navíc jsem byla v minulých dnech nemocná, takže jsem nemohla být pravidelně se  svou dcerou. Hodně pomáhá mé psychice, když se na ni mohu v jakoukoliv hodinu podívat a mám radost, že je v pořádku,“ řekla Irena Bačkovská.

Ředitel hotelu Ostrov Ondřej Kulič uvedl, že cílem projektu „Pomáhejme“ bylo podpořit skvělou práci perinatologického centra ústecké Masarykovy nemocnice. „V našem hotelu jsme kompletně změnili spánkový komfort našich hostů, kdy všechny postele jsou hypoalergenní a v současnosti nabízí nejvyšší standard. Projekt pod názvem Pomáhejme proběhl 19. dubna, kdy vybrané peníze za tento den z ubytování jsme vynásobili dvěma a věnovali na ústecké novorozenecké oddělení,“ doplnil Ondřej Kulič.   

Kamery nad inkubátory jsou vybavené vhodným typem optiky, která snímá obraz i za zhoršených světelných podmínek. Optika nesnímá žádný citlivý údaj a ani se nevytváří archiv záznamu. Po každém přijmutí nového pacienta je vytvořeno nové heslo, aby nedošlo k připojení na kameru rodičů již dříve hospitalizovaného novorozence. Jelikož hotel Ostrov získal v projektu více finančních prostředků, než bylo očekáváno, pořídilo navíc ústecké novorozenecké oddělení kočárek, který poslouží k převozu miminek na vyšetření.

Zdroj: info@kzcr.eu

Nové kamery nad inkubátory umožňují vizuální kontakt s novorozencem. Foto: KZ  a. s./Petr Sochůrek

Nové kamery nad inkubátory umožňují vizuální kontakt s novorozencem. Foto: KZ, a. s./Petr Sochůrek


2.6.2017

Krajská zdravotní zahájila provoz nového oddělení NIP a DIOP v mostecké nemocnici

Krajská zdravotní, a. s., slavnostně zahájila provoz nového oddělení NIP (následné intenzivní péče) a DIOP (dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče) v Nemocnici Most, o. z. Akce za účasti zástupců vedení a managementu Krajské zdravotní, a. s., náměstka hejtmana Ústeckého kraje RSDr. Stanislava Rybáka, senátorky MUDr. Aleny Dernerové, místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Ing. Ivany Břeňkové a dalších hostů proběhla v pátek 2. června 2016.

„Nové oddělení mostecké nemocnice je mezi nemocnicemi Krajské zdravotní, a. s., prvním s takovým zaměřením a zároveň je počtem lůžek největším v Ústeckém kraji. Vzniklo na základě naléhavých potřeb, které přináší neustále se zvyšující počet chronicky nemocných pacientů. Velké poděkování patří Ústeckému kraji, který zásadní částkou přispěl na nákup vybavení a přístrojové techniky. Z celkové částky 27,63 milionu korun včetně DPH se Ústecký kraj podílel 26 miliony Kč. Děkujeme i zhotoviteli, kterým byla Stavební a obchodní společnost Most spol. s r. o. Rekonstrukce ve dvou podlažích byla prováděna na ploše větší než 1000 m2. Cena z veřejné zakázky byla 16 782 862 Kč včetně DPH,“ přiblížil Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s.

„Poděkování patří všem, kteří se na vzniku oddělení podíleli. Získáváme velice potřebná lůžka, protože dosud bylo v kraji takových pouze 10 v Lounech a Ústecký jich měl ze všech krajů v České republice na počet obyvatel nejméně. Oddělení je velice potřebné a chtěl bych ještě jednou poděkovat Krajské zdravotní, že se do této akce dala. Týmu paní primářky a dalších lidí, kteří se budou na chodu oddělení podílet, přeji mnoho úspěšně léčených pacientů,“ řekl náměstek hejtmana Ústeckého kraje RSDr. Stanislav Rybák.

„Rád bych poděkoval řediteli zdravotní péče, jak tomu, který po 10 letech skončil ve funkci a pokračuje s námi jako primář, což je MUDr. Luděk Hyka, tak novému řediteli MUDr. Petru Najmanovi. Z mé strany rovněž poděkování akcionáři a představenstvu, ale i zastupitelstvu Ústeckého kraje, které ve své Strategii podpory zdraví nasměrovalo Krajskou zdravotní, aby otevřela toto oddělení,“ uvedl Ing. Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, a. s.

Primářkou na oddělení NIP a DIOP nemocnice Most, o. z., je MUDr. Lucia Prusíková, do té doby lékařka Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny (KAPIM) Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., která účastníkům akce předvedla krátkou prezentaci nového oddělení. Vrchní sestrou oddělení je Kateřina Toronicová.

Následná intenzivní péče  (NIP) je péče o pacienty, u nichž došlo ke stabilizaci stavu, ale jsou dosud závislí na podpoře základních životních funkcí, typicky na umělé plicní ventilaci (UPV). Posláním pracoviště NIP je bezpečné a v závislosti na stavu pacienta rychlé odpojení od UPV, optimalizace zdravotního stavu a překlad na DIOP nebo propuštění do následné, ošetřovatelské či domácí péče.

Dlouhodobá intenzivní ošetřovatelská péče (DIOP) je péče o pacienty s poruchou vědomí ve stabilizovaném stavu, kteří již nejsou závislí na podpoře základních životních funkcí. Posláním pracoviště DIOP je zabezpečení intenzivní ošetřovatelské péče dlouhodobého charakteru, která kromě jiného zahrnuje dlouhodobou ošetřovatelskou péči o dýchací cesty (pravidelná toaleta dýchacích cest, oxygenoterapie, odsávání, nebulizace a péče o tracheostomii) a intenzivní rehabilitaci.

První pacienty bude postupně přijímat mostecké oddělení NIP a DIOP, umístěné ve 3. a 4. podlaží budovy A, po zacvičení a doplnění odborného zdravotnického personálu, v průběhu následujících měsíců.

Stěžejní vybavení NIP a DIOP:

NIP disponuje 12 lůžky pro 12 ventilovaných, trvale monitorovaných pacientů, kteří budou na parenterální výživě v kombinaci s enterální výživou, a to pomocí infuzních a enterálních pump. Lůžka Multicare umožňují maximální komfort jak pro pacienta, tak i pro personál. Manipulace s nimi není složitá, všechna lůžka jsou s váhou, možností laterálních náklonů a v případě potřeby z nich lze z nich vytvořit křeslo. Hygiena pacienta, pokud to jeho stav umožní, se provede na koupacím lůžku v koupelně, kde bude možnost pomocí kyslíkové tlakové láhve  aplikovat inhalaci kyslíku, samozřejmě za dodržení všech bezpečnostních zásad. Nebude-li možno, z jakéhokoli důvodu, pacienta transportovat do koupelny, veškerá toaleta se uskuteční na lůžku pacienta. Každé lůžko je vybaveno odsávačkou, toulcem s odsávacími katétry, ambu vakem (ruční dýchací přístroj), inhalací O2.

Ve službě na jeden pokoj připadají 2 sestry a 1 ošetřovatelka, 1 sanitář na oba pokoje.

DIOP má 15 lůžek (monitorovaných zatím 5, do budoucna všech 15) a jeden záložní ventilátor. Všechny pokoje mají lůžka Eleganza, rovněž s možností laterálních náklonů, váhy. Všechna lůžka mají odsávačky, toulce s odsávacími katétry, inhalace O2. Ošetřovatelská péče o pacienty bude stejná jako o pacienty na NIP. Ve službě budou 2 sestry, 2 ošetřovatelky a 1 sanitář.

Na obou částech oddělení budou mít sestry na pomoc k práci pracovní vozíky se základním vybavením pro léčbu lékovou, infuzní atd. a dále převazové vozíky, instrumentační. Obě části oddělení jsou plně klimatizovaná, mají skladové prostory a prostory pro lékárnu. Jak NIP, tak DIOP budou mít pro pacienty dva televizory na pojízdném stojanu, aby bylo možné přejíždět od pacienta k pacientovi.

Fotografie z akce naleznete na http://www.kzcr.eu/

Zdroj: info@kzcr.eu


2.6.2017

Den s Porsche potěšil onkologicky nemocné děti a jejich blízké

Krajská zdravotní, a. s., u příležitosti Mezinárodního dne dětí uspořádala 1. června ve spolupráci s občanským sdružením Můj nový život pro onkologicky nemocné děti a jejich blízké akci s názvem „Den s Porsche“. Připravena byla pro návštěvníky balonková show, pohádka a projížďky v exkluzivních vozech.

Na akci zavítala Monika Hanauerová se svou dcerou Lenkou Táborskou, která před třemi lety ukončila onkologickou léčbu. „Akce tohoto typu máme rádi. Vždy se na nich potkáme s dětmi a jejich rodinami, se kterými jsme trávili při léčbě čas v nemocnici. Děkujeme sestřičce Sokolové za pravidelné pozvání na akci,“ řekla maminka Monika Hanauerová.

Zdroj: info@kzcr.eu

Den s Porsche potěšil onkologicky nemocné děti a jejich blízké. Foto: KZ  a. s./Petr Sochůrek

Den s Porsche potěšil onkologicky nemocné děti a jejich blízké. Foto: KZ, a. s./Petr Sochůrek


Prosím, čekejte