29.9.2016

Krajská zdravotní odprezentovala modernizované prostory ORL ambulancí v ústecké Masarykově nemocnici

Krajská zdravotní, a. s., odprezentovala modernizované prostory otorinolaryngologických ambulancí (ORL) v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. o. z. Stavební práce se uskutečnily za běžného provozu ambulancí, což kladlo zvýšené nároky na lékaře, sestry a další pracovníky oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku, jehož jsou ambulance v budově pavilonu D1 součástí.

Trpělivost pochopitelně museli projevit také pacienti, kteří však nakonec jistě kvitují příjemné prostředí vzniklé rekonstrukcemi chodby a ordinací v přízemí nemocničního pavilonu. Požadavky na moderní pracoviště 21. století splňuje i nově pořízená audiometrická komora.

„Prostředí nyní odpovídá statusu krajského pracoviště, které naše oddělení má, protože přijímáme pacienty ze spádového regionu s počtem 1,5 milionu obyvatel. Oddělení by potřebovalo ještě přístrojově dovybavit. Jsme velmi vděčni za velkou rekonstrukci foniatrie a audiometrie,“ řekl primář Oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.,  MUDr. Karel Sláma.

„Ústecké ORL je zásadním krajským pracovištěm, proto bylo naší povinností zásadně ho zmodernizovat,  dovybavení přístrojovou technikou bude v dalších etapách následovat,“ ujistil Ing. Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, a. s.

„Procházet zastaralými ambulancemi před jejich rekonstrukcí bylo velmi tristní. V plánu jsme rekonstrukci dlouho měli, ale nevycházely na ni peníze. Letos jsme začali včas, aby nechyběly, a proto to zde takto pěkně vypadá,“ uvedl MUDr. Josef Liehne, ředitel zdravotní péče Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

Rekonstrukce chodby a ambulancí si vyžádaly částku 1 435 220 Kč včetně DPH. Audiometrická komora stála 212 707 Kč včetně DPH. Krajská zdravotní, a. s., vše hradila z vlastních zdrojů.

Fotografie naleznete na www.kzcr.eu

Za správnost: Mgr. Ivo Chrástecký, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 147, mobil: 734 415 792, email: ivo.chrastecky@kzcr.eu

S pozdravem

Jiří Vondra, tiskový mluvčí, email: jiri.vondra@kzcr.eu

Krajská zdravotní odprezentovala modernizované prostory ORL ambulancí v ústecké Masarykově nemocnici

Krajská zdravotní odprezentovala modernizované prostory ORL ambulancí v ústecké Masarykově nemocnici


27.9.2016

Celosvětový den srdce přilákal na Kardiologickou kliniku desítky lidí

Nechat si změřit cholesterol, krevní tlak, popovídat si s lékaři o prevenci kardiovaskulárních chorob, ale také si prohlédnout prostory Kardiologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., přišli v neděli 25. září desítky lidí. V Atriu ústecké nemocnice proběhl pod záštitou 1. náměstka hejtmana Ústeckého kraje RSDr. Stanislava Rybáka druhý ročník Dne otevřených dveří, a to v rámci akce nazvané „Světový den srdce“.

„Akce byla dobře připravená, což se projevilo na vysokém počtu návštěvníků, kteří do nemocnice dorazili. Kardiovaskulární choroby ohrožují lidské životy a jejich nárůst bohužel vzrůstá. Chválím, že kromě změření cholesterolu a krevního tlaku zdravotníci návštěvníkům vysvětlili, jak kardiovaskulárním chorobám předcházet,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Ústeckého kraje RSDr. Stanislav Rybák.

Na základě měření krevního tlaku, hodnot cholesterolu, hmotnosti, věku či kouření, zdravotní personál ústecké kardiologické kliniky všem zájemcům vyhodnotil míru rizika vzniku kardiovaskulární příhody během následujících deseti let a zároveň je poučil o preventivních režimových opatřeních. „Akce splnila účel. Dorazila zhruba stovka návštěvníků, kteří projevili zájem nejen o prevenci před cerebrovaskulárními chorobami, ale také o kliniku. Akce tohoto typu jsou určitě do budoucna potřeba, zejména vzhledem k vyššímu výskytu srdečních onemocnění v Ústeckém kraji,“ řekl přednosta kardiologické kliniky profesor MUDr. Pavel Červinka Ph.D., FESC., FSCAI.

Světový den srdce byl poprvé vyhlášen v roce 2000 na datum 29. září. Připomíná se ve více než 100 zemích. Cílem kampaně je propagovat zdravý životní styl, jako je například zdravá strava nebo přiměřená fyzická aktivita, jako způsob ochrany srdce před srdečně-cévními chorobami, které jsou nejčastější příčinou úmrtí v Evropě.

Vybrané fotografie z akce najdete zde.

Za správnost: Petr Sochůrek, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 107, mobil: 733 783 894, email: petr.sochurek@kzcr.eu

S pozdravem

Jiří Vondra, tiskový mluvčí, email: jiri.vondra@kzcr.eu

Celosvětový den srdce přilákal na Kardiologickou kliniku desítky lidí

Celosvětový den srdce přilákal na Kardiologickou kliniku desítky lidí


27.9.2016

V Krajské zdravotní se setkali nemocniční ombudsmani z celé České republiky

V Krajské zdravotní, a. s., proběhlo II. pracovní setkání nemocničních ombudsmanů a zaměstnanců nemocnic zabývajících se agendou vyřizování podnětů zaměstnanců, pacientů a veřejnosti z celé České republiky. Akce se konala pod záštitou 1. náměstka hejtmana Ústeckého kraje RSDr. Stanislava Rybáka.

„Jsem rád, že celorepublikové setkání nemocničních ombudsmanů probíhá u nás v Ústeckém kraji. Často je náš kraj vnímán, že zde máme průmyslem zdevastovanou krajinu, což není úplně tak pravda. Máme tu vyhlášené turistické lokality, jako je například Českosaské Švýcarsko, Labské pískovce a další lokality. Důkazem, že se rok od roku Ústecký kraj mění k lepšímu, je vzrůstající počet návštěvníků, kteří k nám míří,“ řekl v úvodu akce RSDr. Stanislav Rybák.

Účastníky setkání pozdravil také generální ředitel Krajské zdravotní, a. s., Ing. Petr Fiala. „Název dnešní akce napovídá, že nemocniční ombudsman se nezabývá jen stížnostmi, ale celkově agendou podnětů pacientů i veřejnosti vůči zdravotnickým zařízením. Jsem s naším nemocničním ombudsmanem v kontaktu a z praxe mohu konstatovat, že pozice nemocničního ombudsmana je všestranně přínosná,“ uvedl na úvod jednání nemocničních ombudsmanů Ing. Petr Fiala.

„Z rozhodnutí představenstva, byla v naší společnosti před dvěma a půl roky zřízena kancelář nemocničního ombudsmana, ze které se za tu dobu stalo samostatné oddělení s působností ve všech pěti nemocnicích Krajské zdravotní, tedy nejen zde v ústecké Masarykově nemocnici, ale také v nemocnicích v Děčíně, Teplicích, Mostě a Chomutově. Ročně zdravotníci v našich pěti nemocnicích hospitalizují více jak 124 tisíc nemocných, ambulantně ošetří bezmála 1,7 milionu pacientů a provedou téměř 49 tisíc operací, což přináší i určitý počet podnětů, kterými se musí právě nemocniční ombudsman zabývat. Tímto bych chtěl jemu i jeho asistence za jejich práci poděkovat,“ doplnil ing. Petr Fiala.

Mgr. Milan Schoř, nemocniční ombudsman Krajské zdravotní, a. s., a hostitel druhého pracovního setkání nemocničních ombudsmanů z celé České republiky hodnotil setkání jako přínosné, vedené v pracovním a družném duchu. „Přítomní si vyměnili řadu zkušeností s vyřizováním podnětů od pacientů i veřejnosti. Vyjádřili spokojenost s obsahem setkání a ohodnotili ho jako velice přínosné pro jejich další práci. V závěru setkání jsme si společně prohlédli, pod vedením primářky Jany Bednářové, oddělení Emergency včetně návštěvy heliportu. Pro velký úspěch jsme si další setkání nemocničních ombudsmanů naplánovali i na rok 2017,“ dodal Mgr. Milan Schoř.

Vybrané fotografie z akce najdete zde.

Za správnost: Petr Sochůrek, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 107, mobil: 733 783 894, email: petr.sochurek@kzcr.eu

 

S pozdravem

Jiří Vondra, tiskový mluvčí, email: jiri.vondra@kzcr.eu

V Krajské zdravotní se setkali nemocniční ombudsmani z celé České republiky

V Krajské zdravotní se setkali nemocniční ombudsmani z celé České republiky


26.9.2016

Krajská zdravotní představila projekt umožňující rodičům vizuální kontakt s novorozencem v inkubátoru

Novorozenecké oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., jako druhé v České republice nabízí rodičům pomocí kamerky umístěné nad inkubátorem čtyřiadvacetihodinový vizuální kontakt s novorozencem. V současné době díky sponzorskému daru společnosti HiPP Czech s.r.o., oddělení disponuje dvěma kamerkami.

 

MUDr. Petr Janec, MHA, uvedl, že inspiraci na zavedení takzvaných on-line přenosů novorozenců umístěných v inkubátorech načerpal při návštěvě nemocnice v Drážďanech v Německu. „Vše máme ošetřeno po právní stránce, zavedení kamerek jsme konzultovali s právníky. Rodiče, kteří o tuto službu projeví zájem, nám musí nejdříve podepsat souhlas, kdy poté dostanou veškeré pokyny, jak se připojit on-line. Ačkoliv optika kamerky snímá inkubátor čtyřiadvacet hodin denně, máme po dohodě s rodiči stanovené časy, ve kterých zaručíme, že mohou vidět miminko bez zásahu zdravotního personálu, pakliže se nestane nic výjimečného. Neznamená to ovšem, že v jinou hodinu by se nemohli rodiče na kamerku připojit, může se však stát, že právě bude probíhat krmení, přebalování a další práce. V současné době disponujeme dvěma kamerkami a rádi bychom pořídili další, abychom uspokojili více rodičů. Tato služba není zpoplatněna,“ řekl MUDr. Petr Janec, MHA.

Markéta Mihalová, maminka novorozence umístěného v inkubátoru, právě této služby využívá. „Miminko se mi narodilo v šestadvacátém týdnu těhotenství a vážilo pouhých 800 gramů. V inkubátoru je již šestý týden. Jsem z Nového Boru a doma mám dvě malé děti. Když už nemůžeme mít miminko doma, jsem ráda, že ho vidíme alespoň on-line,“ řekla Maminka Mihalová.

Nákup dvou kamerek sponzorovala firma HiPP Czech, s.r.o. „Dlouhodobě spolupracujeme s  novorozeneckým oddělením ústecké nemocnice. Když pan primář přišel s tímto zajímavým projektem, rádi jsme ho podpořili,“ dodal Ing. Marek Pacúch, zástupce HiPP Czech s.r.o.

Kamerky nad inkubátory jsou vybavené vhodným typem optiky, která snímá obraz i za zhoršených světelných podmínek. Optika nesnímá žádný citlivý údaj a ani se nevytváří archív záznamu. Po každém přijmutí nového pacienta je nutné vytvořit nové heslo, aby nedošlo k připojení na kamerku rodičů již dříve hospitalizovaného novorozence.

Za správnost: Petr Sochůrek, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 107, mobil: 733 783 894, email: petr.sochurek@kzcr.eu

 

Vybrané fotografie z akce najdete zde.

 

S pozdravem

Ing. Eva Urbanová, vedoucí Organizačního a tiskového oddělení Krajské zdravotní, a. s., email: eva.urbanova@kzcr.eu


13.9.2016

Krajská zdravotní odprezentovala revitalizaci prostranství před poliklinikou teplické nemocnice

„Revitalizace prostranství před budovou A – poliklinika, Krajská zdravotní, a. s. – Nemocnice Teplice, o. z.,“ je název akce, která v současné době probíhá v Teplicích. Krajská zdravotní, a. s. ji za účasti zástupců vedení společnosti, statutárního města Teplice a médií odprezentovala ve čtvrtek 22. září 2016. Cena vzešlá z veřejné podlimitní zakázky činí 8 260 tisíc korun včetně DPH. V rámci návštěvy zástupců statutárního města Teplice současně došlo k převzetí a prezentaci inventáře z daru, věnovaného Nemocnici Teplice, o. z.

„Jsem rád, že realizace této investiční akce přinese i zlepšení možností pro parkování. Vznikne tu   85 nových kolmých stání a 36 obnovených šikmých stání v ulici U nemocnice. Účelovou investiční dotací ve výši 4 miliony korun akci podpořilo statutární město Teplice. Teplice patří k málu pravidelných donátorů, které Krajská zdravotní má. Od roku 2010 poskytlo dary na nákup přístrojů a zařízení za bezmála pět a půl milionu korun. Za tuto stálou přízeň děkuji nejen panu primátorovi a jeho náměstkům, ale celému zastupitelstvu,“ zdůraznil Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s.

„Spolupráce s Krajskou zdravotní trvá již velmi dlouho. Město není zřizovatelem nemocnice, ale ta je určena pro teplické občany a my jsme považovali za dobré pomoci. Jak lidé bohatnou, většina nejezdí do nemocnice trolejbusem, ale autem. V této části města je málo parkovacích míst obecně a plocha před poliklinikou byla nevyužitá. Ve spolupráci s Krajskou zdravotní budeme pokračovat dál, jako to děláme dosud, protože pro Tepličany je důležitá i modernizace přístrojového vybavení v nemocnici,“ vysvětlil Jaroslav Kubera, primátor statutárního města Teplice a senátor.

„Připojuji se k  poděkování statutárnímu městu Teplice, ale v případě revitalizace prostranství před poliklinikou také Ústeckému kraji, který investiční akci rovněž podpořil. Město Teplice, kromě získávání nových přístrojů pro nemocnici, podporuje také stabilizaci a získávání lékařů poskytováním bytů,“ řekl Ing. Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, a. s., který poté přítomným prezentoval významné investiční akce Krajské zdravotní v teplické nemocnici v dalších letech.

Zástupci Krajské zdravotní, a. s., a statutárního města Teplice pak podepsali smlouvu.

Statutární město Teplice letos poskytlo také osm set tisíc korun teplické nemocnici na elektricky polohovatelná lůžka s příslušenstvím, včetně antidekubitních matrací a nočních stolků s výklopnou deskou. Zakoupeno bylo celkem 17 lůžek a 19 nočních stolků, které byly rozděleny na ortopedické oddělení, urologické oddělení, na oddělení Interna I a Interna II, na oddělení neurologie a rehabilitace a na kožní oddělení. Celková částka za nový inventář činila 807 204 korun včetně DPH. Vše bylo dodáno v polovině měsíce června.

Doplňující informace k akci „Revitalizace prostranství před budovou A – poliklinika, Krajská zdravotní, a. s. – Nemocnice Teplice, o. z.,“

Stavba před poliklinikou nijak neomezuje veřejný provoz ulice U Nemocnice a dochází pouze k omezení části počtu parkovacích ploch před poliklinikou. Třetí etapa stavby začala 22. 9. 2016, uzavřeno bylo parkovací stání před poliklinikou v ulici U Nemocnice. Předpokládané opětovné zpřístupnění je do měsíce listopadu.

Do současné doby byl v prostranství, s výjimkou části parkovacích míst z ulice, před poliklinikou zákaz vjezdu nebo zastavení a parkování v místě se tak stalo spíše zvykovým právem. V průběhu rekonstrukce je prostor hlídán členem ostrahy teplické nemocnice, který současně na místě koordinuje možnosti parkování pacientů a umožňuje průjezd a parkování tam, kde nebudou vozidla bránit průjezdu vozidel nebo blokovat nástupní plochu pro potřebu zásahu hasičského záchranného sboru.

Součástí projektu je vybudování nové kanalizace včetně retenční nádrže a odlučovače ropných látek. Dále pak vybudování nového veřejného osvětlení včetně elektrických rozvodů a revitalizace zelených ploch. Kromě zvýšení počtu parkovacích míst pro pacienty nemocnice dojde také k narovnání výše uvedeného zvykového práva parkování v zákazu zastavení či nedodržování zákazu vjezdu. Výsledkem úprav bude i celkové zkulturnění prostředí odpovídající současné době.

Fotografie z akce a prezentaci „Revitalizace teplické nemocnice“ najdete na  http://www.kzcr.eu/

Za správnost: Mgr. Ivo Chrástecký, Organizační a tiskové oddělení, tel: +420 477 114 147,

mobil: +420 734 415 792, email: ivo.chrastecky@kzcr.eu

S pozdravem

Jiří Vondra, tiskový mluvčí,

email: jiri.vondra@kzcr.eu

 

Krajská zdravotní odprezentovala revitalizaci prostranství před poliklinikou teplické nemocnice

Krajská zdravotní odprezentovala revitalizaci prostranství před poliklinikou teplické nemocnice


13.9.2016

Krajská zdravotní představila v mostecké nemocnici nový přístroj pro detekci sentinelové mízní uzliny

Krajská zdravotní, a. s., pořídila pro Chirurgické oddělení Nemocnice Most, o. z., nový přístroj SentiMag Systém SMS02 pro detekci sentinelové mízní uzliny, a to díky účelovému finančnímu daru od společnosti Vršanská uhelná a. s., spojené se jménem Pavla Tykače. Náklady na pořízení přístroje ve výši 1 127 115 Kč dar celkově pokryl. Zdravotníci oddělení mostecké nemocnice představili veřejnosti nový přístroj ve středu 21. září 2016 za účasti donátorů.

„Pomoc zvyšování úrovně lékařské péče v mostecké nemocnici považuji za velmi důležitou, a to i s ohledem na to, že jejího zázemí využívají zaměstnanci těžebních skupin. Proto jsme již před několika lety v rámci spolupráce s Ústeckým krajem začali investovat do nákupu přístrojového vybavení a modernizace zařízení,“ uvedl Pavel Tykač.

„Na našem chirurgickém oddělení je prezentovaná metoda detekce sentinelové mízní uzliny používána při operaci karcinomu prsů, což představuje zhruba 2 - 4 případy týdně. Využívá se zcela nová detekční látka Sienna+, respektive její elektromagnetické vlastnosti. Pro tento způsob detekce tedy není třeba využívat radioaktivní látky, což s sebou přináší několik zcela zásadních výhod. Lékařský personál ani pacientky nejsou vystaveny expozici záření, byť v malých dávkách; operatér je při použití detekční látky schopen sám provést injektáž detekční látky bez nutné spolupráce s jiným oddělením. Detekční látka Sienna+ zajišťuje rovněž delší trvání signálu,“ vysvětlil primář chirurgického oddělení mostecké nemocnice MUDr. František Janů.

Sentinelová mízní uzlina je tzv. strážní uzlina, která pro danou oblast těla poskytuje jakousi filtraci škodlivých nox – tedy i nádorových buněk. Již jsou zmapována všechna lymfatická povodí jednotlivých orgánů či částí těla, která zajištují pro lidské tělo tuto službu. Nejvíce se tato metoda ujala u operací a diagnostiky zhoubných nádorů prsu a poté zhoubných kožních nádorů - melanomů.

Vršanská uhelná a. s. je pravidelným donátorem Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Most, o. z. Letos již darovala 3,2 milionu na rekonstrukci stanice šestinedělí gynekologicko-porodnického oddělení a ve výši 4,2 milionu korun spolufinancovala modernizaci porodnice s porodními sály v loňském roce.   Z daru Vršanské uhelné 1,5 milionu korun bylo v roce 2014 nakoupeno přístrojové a další vybavení pro několik oddělení nemocnice.

Fotografie z akce naleznete na  http://www.kzcr.eu/

Za správnost: Mgr. Ivo Chrástecký, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 147, mobil: 734 415 792, email: ivo.chrastecky@kzcr.eu

S pozdravem

Jiří Vondra, tiskový mluvčí, email: jiri.vondra@kzcr.eu

 

Krajská zdravotní představila v mostecké nemocnici nový přístroj pro detekci sentinelové mízní uzliny

Krajská zdravotní představila v mostecké nemocnici nový přístroj pro detekci sentinelové mízní uzliny


13.9.2016

Krajská zdravotní otevřela oddělení sportovní medicíny v ústecké Masarykově nemocnici

Krajská zdravotní, a. s., otevřela nové Oddělení sportovní medicíny v ústecké Masarykově nemocnici, které bude poskytovat komplexní zdravotní péči o rekreační i závodní sportovce všech věkových kategorii různé výkonnosti v regionu Ústeckého kraje. Široká problematika sportu vedla Krajskou zdravotní, a. s., k užší spolupráci s Univerzitou J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP), deklarované memorandem o spolupráci, uzavřeném mezi Ústeckým krajem, Univerzitou J. E. Purkyně a Krajskou zdravotní, a. s. Zdravotní péče daného rozměru bude poskytována v úzké spolupráci s ostatními interními i chirurgickými obory ústecké Masarykovy nemocnice.

„V případě nového oddělení půjde o komplexní sportovní medicínu. To znamená, že se nebude starat jen o prevenci, ale také následně o pacienty po sportovních úrazech. Oddělení je proto připraveno spolupracovat se všemi odbornými pracovišti jako je chirurgie, ortopedie a další. I když prevenci, kterou zde budou lékařští specialisté poskytovat, zdravotní pojišťovny nehradí, je potřeba, aby každý malý žáček prošel vstupní prohlídkou. Oddělení bude vybavené tak, aby jeho pracovníci v budoucnu mohli i vyjíždět za sportovci do oddílů,“ vyzdvihl možnosti nově vzniklého oddělení Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s., při slavnostním otevření oddělení 14. září 2016.

„Oddělení sportovní medicíny v kraji chybělo a jsem rád, že se podařilo Krajské zdravotní realizovat jeden z dalších jejích cílů. Poděkování patří všem, kteří se o to zasloužili, a těm, kdo budou na oddělení pracovat, přeji, aby pomohli k uzdravení co nejvíce sportovců,“ řekl 1. náměstek hejtmana Ústeckého kraje RSDr. Stanislav Rybák.

„Univerzita dlouhodobě spolupracuje s Krajskou zdravotní a Masarykovou nemocnicí v Ústí nad Labem a to, že se zde podařilo otevřít pracoviště sportovní medicíny, je pomyslným kamínkem do mozaiky vzájemné spolupráce. Docenti a profesoři z Masarykovy nemocnice přednášejí na Fakultě zdravotnických studií. To je velmi důležité, protože budoucí zdravotnický personál dostává informace od špičkových a erudovaných odborníků. Jsme za to velmi rádi, protože vysoká škola není jen o teoretických poznatcích, ale studenti by je měli umět aplikovat i do praxe,“ zdůraznil doc. Ing. Martin Novák, Ph.D., prorektor UJEP.

Novým oddělením, které je situováno do pavilonu T,   provedl hosty MUDr. Pavel Neckař, primář Oddělení sportovní medicíny Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. Mezi hosty byl mj. i fotbalista FK Teplice Štěpán Vachoušek, sportovní osobnost Ústeckého kraje.

„Provoz oddělení lze rozdělit do dvou základních oblastí. První z nich je prevence. Cílem preventivního vyšetření je stanovit individuální limity jednotlivce vzhledem k sportovní aktivitě. Ve spolupráci s Univerzitou J. E. Purkyně v Ústí nad Labem bude možné provést úzce specializované sportovně specifické testy pohybových schopností a dovedností jednotlivců i sportovních týmů. Druhou oblastí je pohybový aparát. Pacientům je k dispozici ortopedicko-traumatologická ambulance, včetně ultrazvukového přístroje k diagnostice poranění měkkých tkání. Ambulance je specializována na léčbu kloubních poruch, které limitují sportovce ve sportovní aktivitě,“ vysvětlil MUDr. Pavel Neckař.

Prostory pro Oddělení sportovní medicíny v pavilonu T Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem bylo nutné stavebně připravit. Cena za stavební práce dosáhla výše 1,2 milionu Kč. Z investičních prostředků Krajské zdravotní, a. s., byl za cenu 744 029 Kč  zakoupen ergospirometrický systém BTL CardioPoint CPET od firmy BTL. Nový ultrazvukový přístroj bude pořízen z dotace Ministerstva zdravotnictví ČR, zatím zde pracují se zapůjčeným. Další vybavení oddělení spolu s dalším dlouhodobým drobným hmotným majetkem stálo více než tři čtvrtě milionu korun. 

Fotografie z akce najdete na http://www.kzcr.eu/

Za správnost: Mgr. Ivo Chrástecký, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 147, mobil: 734 415 792, email: ivo.chrastecky@kzcr.eu

S pozdravem

Jiří Vondra, tiskový mluvčí, email: jiri.vondra@kzcr.eu

 

Krajská zdravotní otevřela oddělení sportovní medicíny v ústecké Masarykově nemocnici

Krajská zdravotní otevřela oddělení sportovní medicíny v ústecké Masarykově nemocnici


13.9.2016

Krajská zdravotní předávala srbským partnerům zkušenosti s využíváním Evropských fondů

Delegace ze Srbského Jižního Banátu zavítala v minulém týdnu do Ústeckého kraje, se kterým má tato oblast navázány družební vztahy, a to za účelem získání znalostí a zkušeností s využíváním Evropských dotačních fondů v oblasti zdravotnictví a sociální péče. V té souvislosti delegace Srbů navštívila také Krajskou zdravotní, a. s. a prohlédla si vybraná pracoviště ústecké Masarykovy nemocnice, vybavená s přispěním evropských peněz.

Návštěva se uskutečnila za účasti zástupců Oddělení řízení projektů a veřejných zakázek Krajské zdravotní, a. s., resp. zástupců Střediska evropských projektů. Právě s projekty, které byly spolufinancovány z tzv. evropských fondů a které společnost Krajská zdravotní, a. s., realizovala od roku 2006, seznámila šestici kolegů ze Srbska prostřednictvím prezentace Mgr. Jitka Salačová. Spolu s tím byly představeny i projekty, které v současné době společnost připravuje pro další období.

Součástí návštěvy byla  prohlídka Kardiologické kliniky Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.,  kde se členům delegace   věnoval přednosta kliniky prof. MUDr. Pavel Červinka, Ph. D., FESC, FSCAI, který je provedl prostorami kliniky a ukázal   přístroje, které Krajská zdravotní, a. s., získala díky spolufinancování z Evropských fondů.

 

Pro členy delegace byla dále připravena prezentace robotického systému da Vinci Xi, včetně ukázky použití v praxi prostřednictvím cvičného programu. Přednosta Kliniky urologie a robotické chirurgie Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., MUDr. Jan Schraml, Ph. D., předvedl, jak robot pracuje, a popsal, k jakým výkonům je využíván a seznámil je také s činností certifikovaného školícího centra robotické chirurgie.   Dále delegace   navštívila také novorozenecké oddělení, kterým ji provedl MUDr. Ing. Martin Pánek. Závěrem, na přání členů delegace, proběhla prohlídka heliportu nad ústeckým Emergency.

 

Návštěva ze Srbského Jižního Banátu byla další z řady předchozích, kdy se srbští lékaři a zástupci zdravotnického managementu seznamovali s činností nemocnic Krajské zdravotní, a. s., nebo v těchto nemocnicích pobývali na odborných výukových stážích. Krajská zdravotní, a. s., také v minulosti pomáhala konkrétním nemocnicím ze Srbského Jižního Banátu v době po rozsáhlých povodních, když například darovala nepotřebnou přístrojovou techniku a další zdravotnické vybavení.

 

Doplňující informace:

 

Ústecký kraj již několik let spolupracuje s regionem Jihobanátského okruhu – městy Vršac, Bela Crkva, Pančevo v rámci projektů rozvojové spolupráce. Rok 2016 je ve znamení projektu „Příprava projektových manažerů na fondy EU a udržování tradičních prvků české a srbské kultury“. Cílem projektu je zvýšit odborné dovednosti projektových manažerů v oblasti fondů EU; vydat kuchařku tradičních českých a srbských pokrmů včetně podpory zájmu srbské strany připomenout si a obohatit se o prvky tradiční české gastronomie a naopak, a vzájemně prezentovat tradiční jídla a představit kulturní zvyky. Dalším cílem aktuálně probíhajícího projektu je podpora navázání kontaktů mezi středními školami a podpora udržení českého jazyka, kdy se krajané České besedy Vršac a z dalších krajanských spolků dostanou do kontaktu s živým českým jazykem. Finančně projekt opět podpořila Česká rozvojová agentura a Ústecký kraj.   Jednou z partnerských institucí podílejících se na projektu je Vzdělávací institut Krajské zdravotní (VIKZ) Krajské zdravotní, a. s.

 

Za správnost: Mgr. Ivo Chrástecký, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 147, mobil: 734 415 792, email: ivo.chrastecky@kzcr.eu

 

S pozdravem, Jiří Vondra, tiskový mluvčí, email: jiri.vondra@kzcr.eu

 

Krajská zdravotní  předávala srbským partnerům zkušenosti s využíváním Evropských fondů

Krajská zdravotní předávala srbským partnerům zkušenosti s využíváním Evropských fondů


9.9.2016

Lékaři Krajské zdravotní jako první v České republice operovali glaukom novým typem laserového přístroje

Lékařský tým Oční kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., provedl pod vedením přednostky MUDr. Ivany Liehneové, Ph.D., jako první v České republice unikátní operaci novým typem laserového přístroje, který je určen k léčbě glaukomového onemocnění. Laserový systém IRIDEX Cyclo G6 je diodový laser, který aplikuje pomocí kontaktní sondy přes skléru (stěnu oka) vlny infračerveného laserového světla k výběžkům řasnatého tělesa.

Operační výkon se uskutečnil za účasti zástupců vedení Krajské zdravotní, a. s. „Oční oddělení získalo statut Oční kliniky na počátku roku 2014. Od samého počátku kliniku vede MUDr. Ivana Liehneová, Ph.D., která nasbírala zkušenosti v problematice operací glaukomu na nejprestižnějších pracovištích jako je Moorfield Eye Institut v Londýně a univerzita v Basileji. Oční klinika při ústecké Masarykově nemocnici je největším očním zdravotnickým pracovištěm nejen v Krajské zdravotní, ale v Ústeckém kraji,“ uvedl předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s., Ing. Jiří Novák.

Generální ředitel Krajské zdravotní, a. s., Ing. Petr Fiala doplnil, že Oční klinika v ústecké Masarykově nemocnici se jako jediná v kraji zabývá chirurgií předního a zadního segmentu oka. „V chirurgii glaukomu si dlouhá léta zachovává přední postavení v České republice. Některé speciální výkony jako třeba kanaloplastika se provádí pouze zde. Proto do ústecké Masarykovy nemocnice za léčbou dojíždějí pacienti z celé České republiky,“ řekl Ing. Petr Fiala.

Ředitel zdravotní péče Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., MUDr. Josef Liehne k unikátní operaci upřesnil, že laserové systémy se v léčbě glaukomu využívají dlouhou dobu. „Jedinečností nového přístroje je, že laserová energie je přenášena v mikropulzech a nezpůsobuje v očích žádné viditelné změny. K nitroočním strukturám je ve srovnání s ostatními metodami šetrnější. Bezpečnost tohoto typu laseru  umožňuje využít operační techniku mikropulzní cyklofotokoagulace k léčbě glaukomového onemocnění i u pacientů v počínajícím stadiu onemocnění. Cyklofotokoagulace v principu snižuje produkci nitrooční tekutiny a tím sníží nitrooční tlak. U některých pacientů by laserová operace - mikropulzní cyklofotokoagulace - mohla nahradit  trvalé kapání léků ke snížení nitroočního tlaku,“ dodal MUDr. Josef Liehne.

MUDr. Ivana Liehneová, Ph.D., přednostka Oční kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., řekla, že první operací na laserovém systému IRIDEX Cyclo G6 podstoupil pacient Jindřich Čech z Prahy, kterému byl diagnostikován glaukom již před delším časem. „Pan Čech si naši oční kliniku vyhledal sám. Onemocnění měl již v pokročilém stadiu. U nás prodělal nejprve chirurgický zákrok a ošetření laserem jsme udělali jako doplňující,“ řekla MUDr. Ivana Liehneová, Ph.D., a dodala: „Samotná operace novým typem laserového přístroje trvá tři minuty. Pacient nepodstupuje celkovou anestezii, výkon je prováděn pouze v místním znecitlivění. Zákrok podstupuje ambulantně, takže po výkonu hned odchází domů.“

„Nejhorší na tomto zákroku bylo u mě to lokální umrtvení. Pak jsem cítil v oku pouze šimrání. Chtěl bych poděkovat paní přednostce, že mi zachránila zrak,“ řekl pacient Jindřich Čech.

Fotografie z akce najdete zde.

Za správnost: Petr Sochůrek, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 107, mobil: 733 783 894, email: petr.sochurek@kzcr.eu

S pozdravem

Jiří Vondra, tiskový mluvčí, email: jiri.vondra@kzcr.eu

Lékaři Krajské zdravotní jako první v České republice operovali glaukom novým typem laserového přístroje

Lékaři Krajské zdravotní jako první v České republice operovali glaukom novým typem laserového přístroje


9.9.2016

Zdravotníci Krajské zdravotní se zúčastnili taktického cvičení Integrovaného záchranného systému Ústeckého kraje simulujícího pád dopravního letadla

Zdravotníci Krajské zdravotní, a. s., v děčínské nemocnici, ústecké Masarykově nemocnici, teplické nemocnici a mostecké nemocnici se ve čtvrtek 8. října zapojili do taktického cvičení Integrovaného záchranného systému (IZS) Ústeckého kraje, simulujícího pád dopravního letadla u obce Modlany na Teplicku, které mělo za cíl prověřit spolupráci jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému Ústeckého kraje při řešení hromadného neštěstí. Celkem nemocnice Krajské zdravotní, a. s., od krajských záchranářů přijali 22 pacientů (figurantů) s různými stupni zranění.

Nejtěžší zraněné záchranáři transportovali na Emergency v ústecké Masarykově nemocnici, protože se zde nachází traumacentrum a cerebrovaskulární centrum se spádovostí pro celý Ústecký kraj. „Celkem jsme přijali čtyři pacienty převážně se simulací těžkých a středně těžkých zranění. Po převozu jsme figuranty roztřídili podle akutnosti ošetření, jako by tomu bylo při reálném hromadném neštěstí. Celkem jsme přijali čtyři pacienty převážně se simulací těžkých a středně těžkých zranění. Po převozu jsme figuranty roztřídili podle akutnosti ošetření, jako by tomu bylo při reálném hromadném neštěstí. Při opravdové nehodě by po prvotním nezbytném vyšetření přišly na řadu sály, lůžka jednotky intenzivní péče a specialisté dalších oborů a klinik, nejenom traumatologové, kteří samozřejmě byli přítomni při cvičení,“ uvedla primářka Emergency MUDr. Jana Bednářová. Figuranti byli následně ztotožňováni příslušníky Policie České republiky. 

Figuranty s méně závažnými zraněními převáželi krajští záchranáři do ostatních nemocnic ve spádu simulované letecké katastrofy. „V teplické nemocnici, v jejímž katastru se cvičení simulující pád dopravního letadla odehrálo, přijali k ošetření celkem šest pacientů.  Jednalo se o figuranty, kteří měli při nehodě utrpět poranění, která si nevyžádala transport přímo na specializovaná pracoviště,“ uvedl Ing. Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, a. s. V děčínské a mostecké nemocnici ošetřil personál shodně šest „zraněných“. Stejně jako v ústecké Masarykově nemocnici, i v ostatních nemocnicích Krajské zdravotní, a. s., zdravotníci spolupracovali nejen bezprostředně se Zdravotnickou záchrannou službou Ústeckého kraje, ale následně i s Policií ČR, která ve zdravotnických zařízeních zjišťovala totožnost transportovaných pacientů.

Na koordinaci příjmu pacientů ze simulovaného hromadného neštěstí dohlížel generální ředitel Krajské zdravotní, a. s., Ing. Petr Fiala spolu s náměstkem pro zdravotní péči Krajské zdravotní, a. s., MUDr. Jiřím Mrázkem, MHA, který byl koordinátorem akce, a Jiřím Vondrou, ředitelem Odboru vnitřních věcí Krajské zdravotní, a. s., do jehož úseku spadají záležitosti krizového řízení.

Pacientů se taktické cvičení nijak nedotklo. Po celou dobu byl na všech odděleních a zdravotnických pracovištích přítomen sloužící personál.

Fotografie z akce najdete zde.

Za správnost: Petr Sochůrek, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 107, mobil: 733 783 894, email: petr.sochurek@kzcr.eu

S pozdravem

Ing. Eva Urbanová, vedoucí Organizačního a tiskového oddělení Krajské zdravotní, a. s., email: eva.urbanova@kzcr.eu

Zdravotníci Krajské zdravotní se zúčastnili taktického cvičení Integrovaného záchranného systému Ústeckého kraje simulujícího pád dopravního letadla

Zdravotníci Krajské zdravotní se zúčastnili taktického cvičení Integrovaného záchranného systému Ústeckého kraje simulujícího pád dopravního letadla


Prosím, čekejte