19.4.2024

Světový den jater

Věděli jste, že játra jsou druhým největším tělesným orgánem a hned po lidském mozku také tím nejsložitějším? Vykonávají až 500 životně důležitých funkcí a hrají klíčovou roli v metabolismu, detoxikaci a ukládání živin. Jakýkoli problém s játry proto může mít zásadní vliv na správnou činnost celého organismu a způsobit vážné zdravotní potíže. Světový den zdraví jater, který dnes slavíme, je proto ideální příležitostí, jak upozornit na význam jater.

Ačkoliv játra mají unikátní schopnost regenerace i po velikých poškozeních, je důležité se o ně starat, protože jsou náchylná k nemocem.  Onemocnění jater může být způsobeno infekcí, poškozením léky nebo alkoholem či jinými toxickými látkami, poraněním, ale také genetickou zátěží, stresem nebo autoimunitními procesy. V evropských zemích se nejčastěji objevují onemocnění spojené se škodlivou konzumací alkoholu, virovými hepatitidami a není jistě překvapením, že velkou část nemocných tvoří lidé s nadváhou či obézní pacienti.

Právě nadváha či obezita je nejčastější příčinou onemocnění jater, tzv. ztučnění postihuje každého čtvrtého člověka na světě. Velice často se objevuje ve spojení s cukrovkou, dlouhodobě vysokou hodnotou krevního tlaku a výskytem kardiovaskulárních onemocnění. Příčinou je nejčastěji nadměrný příjem kalorií, špatná skladba stravy a nedostatek pohybu. 

Dalším závažným a rozšířeným onemocněním je cirhóza, která je konečným stupněm různých onemocnění jater. „Tvrdá játra“, jak je tato nemoc také nazvána, způsobuje nadměrná konzumace alkoholu či jiných toxických látek a postihuje 10 až 20 % těžkých pijáků. Do této skupiny patří lidé v případě, že dlouhodobě pijí alkoholické nápoje. U žen jsou to dva nápoje denně a u mužů tři, ale některé zdroje uvádějí pouze poloviční množství.

A jak o játra pečovat? Základním předpokladem pro zdravá játra je vyhnout se všem výše uvedeným příčinám, které jim škodí a v případě žloutenky typu A a B je nejlepší prevencí očkování. Nejúčinnější prevencí celkově je zdravá, vyvážená a pravidelná strava, vyhýbání se průmyslově zpracovaným potravinám a pravidelná fyzická aktivita, která pomáhá udržet tělesnou hmotnost pod kontrolou. V neposlední řadě jsou to preventivní prohlídky u obvodního lékaře, jejíchž součástí jsou i jaterní testy.

18.4.2024

Pozvánka na 23. dubna – Vyběhněte s námi proti mrtvici. Krajská zdravotní podpoří Charitativní běh Nadačního fondu Čas je mozek v Ústí nad Labem

Po roce se do Ústí nad Labem vrací charitativní běh proti mozkové mrtvici. Dobročinnou sportovní akci organizuje Česká společnost intervenční radiologie, Cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti ČLS JEP a Nadační fond Čas je mozek.

Cílem akce je upozornit na zákeřnost mozkové příhody, jejíž příznaky stále většina Čechů nerozpozná.

Letošní výtěžek z charitativního běhu bude věnován pacientovi po mrtvici a velkému bojovníkovi za návrat do běžného života, pětačtyřicetiletému Radkovi Tomanovi, který se zatím neobejde bez nepřetržité péče svých starých rodičů.

 Akce proběhne 23. dubna 2024 od 16:30 hodin. Start bude před hlavní budovou Speciální ZŠ Pod Parkem v Ústí nad Labem-Severní Terasa.

 Registrace účastníků běhu proběhne od 15:30 hodin v místě startu. Trasa dlouhá zhruba 3 kilometry povede Centrálním parkem Severní Terasa, má minimální převýšení a každý účastník jí může zdolat během, ale třeba i jen chůzí. Startovné je 200 Kč. Registrace a platba startovného bude možná pouze v místě charitativního běhu a v hotovosti.

 Předběhněte s námi mrtvici, udělejte něco pro své zdraví, a pomozte tak jednomu silnému a odhodlanému pacientovi!

 -------------------------------------------------

 Příběh Radka Tomana

Radek Toman, bývalý policista a celoživotní sportovec, který rád maloval portréty pro své blízké. Bylo mu čtyřicet, když mu jeho tělo poprvé dalo najevo, že něco není v pořádku. Nárazové bolesti hlavy a různých částí těla řešil léky na bolest. Léčení vysokého tlaku, který mu byl v té době zjištěn, podcenil zcela. V říjnu roku 2022 se mu úplně změnil život.
„V ten den jsme si měli se synem zavolat, bydlel v té době ve Velemíně, ale stále se neozýval. Když jsem mu zavolal, řekl, že je mu hrozně zle a motá se mu hlava. Neotálel jsme a zavolal záchranku, která z Litoměřic dorazila do zhruba 20 minut,“ popisuje otec Radka Jiří Toman. Ještě ten den byl převezen do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, kde mu byl diagnostikován uzávěr tří důležitých mozkových tepen.

Podstoupil svou první operaci, která vyřešila jednu z nich a zachránila levou polovinu mozku. Pro otékající ischemii mozečku se musel následně podrobit neurochirurgické operaci v zadní části mozku. Po operacích však Radkovi zůstala těžká porucha polykání (tzv. dysfagie), která si vyžádala zavedení umělého vstupu do žaludku pro podání výživy. Posléze byl z jednotky intenzivní péče převezen na oddělení následné intenzivní péče a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče do Mostu. Radek se ukázal jako velký bojovník. Po zhruba dvou měsících byl zrehabilitován natolik, že mohl být převezen zpět do ústecké nemocnice na rehabilitační oddělení. Zde se postupně učil chodit, začal se zlepšovat, až konečně dosáhl malého vítězství – mohl se pohybovat sám s chodítkem.

Radkova strastiplná cesta však ještě zdaleka neskončila. V květnu loňského roku přistoupili lékaři k řešení nedokrevnosti v pravé části mozku. Přestože se operace povedla, došlo následně ke komplikacím s nutností další operace. Poté ho čekala jednotka intenzivní péče a opětovná rehabilitace. A to opakovaně. V září podstoupil zatím svou poslední operaci – kranioplastiku, kdy mu byla „navrácena“ kost lebky.

V současné době se pohybuje na vozíku, je však schopen chůze s doprovodem. Má stále potíže s řečí, polykáním i pohybovým aparátem. Neobejde se bez nepřetržité péče svých starých rodičů, kteří se o něj s láskou starají. Pětačtyřicetiletý Radek se však nevzdává. Díky své houževnatosti se dostal tam, kde by to jiní už dávno vzdali. A stále bojuje za návrat do běžného života.


Kontakt pro média:
Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382

Email: petra.roubickova@kzcr.eu


17.4.2024

Dar děčínského patriota gynekologicko-porodnickému oddělení zdravotníci využijí k sebevzdělávání

K sebevzdělávání zdravotníků poslouží dar, který Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Děčín získalo od děčínského patriota. Majitel spedice a rejdařství pro nákladní říční dopravu EUREX SHIP, s.r.o., Ing. Alexandr Dudek, MBA, předal primáři oddělení dary v celkové výši sto tisíc korun.

„Jde o dva dary: padesát tisíc korun za mě jako fyzickou osobu a zhruba za stejnou částku bude televizor od firmy. Co mě k tomu vedlo? Jsem děčínský rodák a rád bych nemocnici v Děčíně podpořil. A zároveň i moje manželka tu rodila a byla velmi spokojená. Proto jsem dary směřoval právě k tomuto oddělení,“ řekl Ing. Alexandr Dudek, MBA.

„Velice děkujeme za každou podporu. A v případě tohoto donátora jde o podporu opakovanou, protože jsme od něj již získali chladničky pro bufetové snídaně. Televizor využijeme v rámci našeho týmu především pro přednáškovou činnost a vzdělávání. Padesátitisícový finanční dar půjde na zlepšení komfortu maminek,“ sdělil MUDr. Peter Kraus, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Děčín.

 

Kontakt pro média:
Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu
Ing. Alexandr Dudek  MBA  a prim. MUDr. Peter Kraus

Ing. Alexandr Dudek, MBA, a prim. MUDr. Peter Kraus


Z kapky krve u dětí odhalí diabetes ještě předtím, než se projeví

Teplická nemocnice Krajské zdravotní se počátkem dubna letošního roku zapojila do preventivního projektu Betty, který si klade za cíl diagnostikovat diabetes 1. typu u dětí ještě před tím, než se objeví jeho příznaky. K otestování je potřeba jen pár kapek krve z prstu dítěte. Brzké odhalení nemoci umožní účinnější léčbu a předejde komplikacím ohrožujícím zdraví malých pacientů. Vyšetření je určeno dětem bez odhaleného diabetu ve věku od 2 do 18 let a je nabízen zdarma.

Dětské a dorostové oddělení teplické nemocnice se zapojilo do projektu Betty, který je koordinován Centrem dětského diabetu Pediatrické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole. Je součástí evropského projektu EDENT1FI (www.edent1fi.eu) a podporován Českou pediatrickou a Českou diabetologickou společností.

„Jsme s novým projektem odhalování diabetu na začátku, ale očekáváme narůstající zájem rodičů. Odběr nabízíme většinou v rámci preventivních prohlídek nebo plánovaných odběrů. Do prevence se ale mohou zapojit i rodiče sami. V aplikaci projektu Betty získají potřebné informace a mohou si objednat testovací sety k domácímu vyšetření. Jsem velmi ráda, že můžeme být součástí projektu, který předchází vážným zdravotním problémům dětských pacientů,“ říká Kamila Koubková, vrchní sestra Dětského a dorostového oddělení Nemocnice Teplice. A dodává, že vyšetření i testovací sety k samoodběru poskytují zdarma.

„Po domácím odběru odešlou rodiče vzorek krve do laboratoří. Testování trvá obvykle 4–8 týdnů. Výsledek je oznámen rodičům e-mailem. V případě pozitivního nebo hraničního výsledku i s detailními informacemi, jak dále postupovat,“ doplňuje MUDr. Marcela Peremská z dětského a dorostového oddělení teplické nemocnice Krajské zdravotní.

Diabetes 1. typu je autoimunitní onemocnění převážně dětského věku, při kterém tělo ničí vlastní buňky produkující inzulin. Ten buňky potřebují, aby mohly využívat energii z cukrů. Jeho nedostatek se projevuje nadměrným pitím a močením, hubnutím, únavou. Pokud přijde dítě k lékaři příliš pozdě, dochází k celkovému rozvratu vnitřního prostředí – diabetické ketoacidóze (nedostatek inzulinu se zvýšenou hladinou stresových hormonů).

Pozitivní test na diabetes lékaři dnes zachytí zhruba jedno z 300 dětí. V případě záchytu autoprotilátek je výsledek ještě ověřen dalším odběrem. Následuje automatické kontaktování Centrem dětského diabetu Fakultní nemocnice v Motole. „Naši kolegové vám poskytnou potřebné informace a nabídnou pravidelné sledování dítěte. Pozitivní výsledek testu automaticky neznamená zahájení léčby inzulinem. Cílem sledování je prevence závažných komplikací, které začátek diabetu provázejí. Součástí screeningu může být i účast v inovativních klinických studiích zaměřených na zpomalení diabetu a oddálení léčby inzulinem,“ konstatuje prof. MUDr. Zdeněk Šumník, PhD. přednosta Pediatrické kliniky 2. lékařská fakulty Univerzity Karlovy, Fakultní nemocnice v Motole a garant projektu Betty.

Projekt Betty je součástí evropského grantu. Celkem bude otestováno 20 000 českých dětí. V rámci mezinárodního projektu probíhají screeningy v České republice, Dánsku, Německu, Itálii, Polsku, Portugalsku, Švédsku a Velké Británii.

 

Kontakt pro média: 
Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu

12.4.2024

Děčínská porodnice Krajské zdravotní rozšiřuje služby pro nastávající maminky. Nabízí speciálně sestavené těhotenské balíčky

Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Děčín rozšiřuje své portfolio služeb pro nastávající maminky o další příjemnou novinku. Každá budoucí maminka, která má zájem v průběhu těhotenství co nejintenzivněji sledovat vývoj svého dítěte, uchovávat si průběžně fotografie nebo si zajistit vyšší komfort pobytu, má nyní možnost využít speciálně sestavené těhotenské balíčky. Ty jsou zaměřeny především na monitorování plodu, ale také na možnosti konzultací a využití vybraných služeb zdarma.

Rodičky si mohou vybrat ze tří speciálně sestavených balíčků v různých cenových relacích: Základní balíček, Optimální balíček a Nadstandardní balíček. Základní balíček obsahuje ultrazvukový screening a echokardiografické vyšetření plodu, tedy vyšetření, při kterých lékaři sledují ozvy plodu a jeho pohyby. Právě hlasový záznam ozev a možnost vidět plod na monitoru vede k uklidnění maminky, která tento zážitek může sdílet se svým partnerem. V rámci ultrazvukových vyšetření obdrží pacientky také fotografie plodu. Tento základ je v dalších nabídkách doplněn například o 3D model, video plodu či další služby jako porodní kurzy, telefonické konzultace s porodní asistentkou a laktační poradkyní v období šestinedělí, nadstandardní pokoj po porodu po dobu tří nocí či občerstvení pro doprovod u spontánního porodu i císařského řezu zdarma a další.

„Nabídkou těhotenských balíčků chceme vyjít vstříc ženám, které touží sledovat co nejvíce vývoj miminka, chtějí si uchovávat průběžné fotografie a touží po větší jistotě, ať již v oblasti poradenství, tak v oblasti komfortu. Naším cílem je maminkám usnadnit bezstarostný průběh těhotenství a uspořit jim čas i finanční prostředky, neboť zajišťování služeb jednotlivě je pro ně zbytečně finančně náročné. Doporučujeme si zakoupit některý z balíčků již ve 12. týdnu těhotenství, rodičkám to ušetří spoustu starostí do budoucna,“ komentuje novinku MUDr. Johana Kubínová, lékařka gynekologicko-porodnického oddělení.

Porodnice v Děčíně je rodinnou porodnicí s individuálním přístupem k rodičce a respektem k porodnímu plánu. Umožňují zde doprovod nejen u přirozeného porodu, ale i císařského řezu, poskytují rooming in. Po spontánním ale i operačním porodu ve formě císařského řezu je bonding samozřejmostí. Rodičky si mohou vybrat analgesii ve formě epidurální analgesie 24/7 nebo entonoxu či nalbuphinu. Technické vybavení pracoviště umožňuje bezdrátový monitoring plodu. Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Děčín již před rokem zavedlo snídaně formou bufetu.  Maminky mohou využít různé pomůcky jako je balón, matrace, možnost napářky, akupunktury, aromaterapie apod. tak, aby fyziologický porod proběhl v jejich režii.

„V naší porodnici se snažíme o neustálé rozšiřování portfolia služeb, zkvalitňování zdravotní péče a komfortu rodiček. Rozšiřování seznamu benefitů pro nastávající maminky zvýhodněnými těhotenskými balíčky rozhodně nekončí. Do dvou let se ženy mohou těšit také na zcela nové, moderní zázemí v Pavilonu pro matku a dítě s veškerým komfortem pro pacientky, novorozence i personál, který vznikne v rámci dostavby naší nemocnice“, říká primář oddělení MUDr. Peter Kraus.


Kontakt pro média:
Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu


Dny otevřených center pro léčbu migrény se letos odehrají v dalších městech, prvním z nich je Ústí nad Labem

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku více než milion, mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném druhém ročníku otevřou letos své dveře další Centra pro léčbu bolestí hlavy. V dubnu se do osvětové akce jako první zapojí Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem. Setkání mají za cíl zlepšit povědomí o specializované péči a propojit pacienty s odborníky, kteří jim dokážou pomoci. Individuální konzultace budou k dispozici bez předchozího objednání, nebude třeba ani doporučení neurologa, bez kterého se lidé do centra běžně nedostanou. Na akci se představí i pacientská organizace Migréna-help.

První specializované centrum otevře své dveře 18. dubna v 15.00 v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Další centra budou postupně následovat, aktuality k akci lze sledovat na www.omigrene.cz

Konzultace bez předchozího objednání a žádanky

Součástí Dnů otevřených center je i možnost individuální konzultace. Jak mohou odborníci ze specializovaných center pomoci lidem s migrénou, vysvětluje neuroložka z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem MUDr. Vladimíra Saková: „V centrech máme bohaté zkušenosti s komplikovanými případy a můžeme pacientům nabídnout nejmodernější možnosti, jak dostat migrénu pod kontrolu, například i cílenou biologickou léčbu. Akci bych proto doporučila všem, kteří se chtějí o posunu v dostupné péči dozvědět více. Kromě specializovaného centra nabídne podporu i pacientská organizace a kariérová poradkyně. Naším společným cílem je vytvořit přátelské setkání pro všechny, které migréna trápí, a pomoci jim najít řešení.“ 

Přínos akce potvrzuje i účastnice loňského ročníku Marie: „Na akci bylo s návštěvníky skvěle zacházeno. Vše bylo perfektně vysvětleno a lidé mohli využít také konzultaci se specialistou. Měli tak možnost probrat své obtíže s lékařem v soukromí a zeptat se na cokoliv, co je v souvislosti s migrénou zajímá.“

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem otevře své dveře 18. 4. 2024 v 15.00

První Den otevřeného centra proběhne letos 18. dubna v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem (Sociální péče 3316/12A, 401 13 Ústí nad Labem). Akce odstartuje v 15.00 představením lékařů, kteří vysvětlí, jak funguje péče ve specializovaném centru a jaká léčba je nyní dostupná. Pokračovat bude seznámením s aktivitami pacientské organizace Migréna-help a tipy kariérové poradkyně, jak na migrénu v práci. Od 15.00 do 18.00 budou k dispozici individuální konzultace s odborníky přímo na místě. 

Možnost popovídat si s lidmi, které trápí stejné obtíže, ocenila při loňském ročníku akce i Marie: „Závěrečný kruh sdílení byl opravdu velmi přínosný. Nejen to, jak lidem pomáhá otevřít se a sdílet jejich problémy s ostatními, ale také moment, kdy zjistíte, že v tom nejste sami. Přesně v tu chvíli se vám hned uleví. Lidé se tam navíc dozvědí další informace o migréně a můžou si navzájem poradit.“

Správná léčba může změnit život

V České republice je pacientům k dispozici rozsáhlý systém specializované péče, který nabízí odbornou pomoc a nejmodernější terapii. „Ne každý neurolog je specialista na migrénu, takže pacienti s těmito potížemi mohou mít pocit, že už vyzkoušeli úplně všechno, a přesto čekají na úlevu i dlouhá léta. Často ani nemusejí vědět, že pomoc lze hledat právě ve specializovaných centrech. Těch v Česku existuje už téměř čtyřicet a věnujeme se tam především vážnějším případům migrén, které se nedaří v běžné péči vyřešit,“ doplňuje neuroložka Saková. Přijďte na Dny otevřených center pro léčbu migrény a vstupte do světa, kde migréna nevládne.


11.4.2024

Výsledky voleb členů Dozorčí rady Krajské zdravotní zaměstnanci společnosti

Ve dnech 9. a 10. dubna 2024 se konaly ve společnosti Krajská zdravotní, a.s., zaměstnanecké volby členů dozorčí rady. Voleb se zúčastnilo a hlasovací lístek odevzdalo celkem 3773 voličů z celkového počtu 9983 voličů. Voleb se tak zúčastnilo 37,79 % voličů. Bylo dosaženo nezbytné třetinové účasti oprávněných voličů a volba členů dozorčí rady je dle volebního řádu platná.

V jednotlivých volebních obvodech byla účast následující:

1 - UL + centrála - 32,45 %

2 - MO - 35,00 %

3 - TP - 39,60 %

4 - CV - 40,21 %

5 - DC - 44,62 %

6 - LT - 47,41 %

7 - RB - 50,34 %


Jednotliví kandidáti obdrželi následující počet platně odevzdaných hlasů:

  • MUDr. Tomáš Hanek – 922 hlasů
  • Květoslava Hlavatá – 927 hlasů
  • Ing. Jaroslav Kouba – 552 hlasů
  • MUDr. Jan Rejholec – 1432 hlasů
  • prof. MUDr. Martin Sameš, CSc. – 1828 hlasů

 

Členy dozorčí rady tak byli zvoleni tito kandidáti (3 kandidáti s nejvyšším počtem odevzdaných platných hlasů):

  • Květoslava Hlavatá
  • MUDr. Jan Rejholec
  • prof. MUDr. Martin Sameš, CSc.


Všem zaměstnancům, kteří se zúčastnili voleb, děkujeme za účast a novým členům dozorčí rady gratulujeme.


Dnes je Světový den Parkinsonovy nemoci

James Parkinson, londýnský praktický lékař, v roce 1817 popsal ve své eseji o "obrně třaslavé“ nemoc, která dnes nese jeho jméno.

Parkinsonova nemoc patří mezi nejčastější neurodegenerativní choroby. Je to choroba geneticky i fenotypicky různorodá, na jejích projevech se podílí řada endogenních i exogenních faktorů.

Výskyt stoupá s věkem, až na 500 pacientů na100 000 obyvatel starších80 let  a nemoc je o něco častější u mužů (asi 1,2:1). Průměrný věk začátku příznaků je 60 let, ale nemoc se může projevit již kolem 30. roku života, nebo naopak i v období opravdu pozdního stáří.

Parkinsonova choroba se projevuje charakteristickou pohybovou poruchou – parkinsonským syndromem tvořeným hypokinezí (tedy snížením frekvence i rychlosti pohybu, tím i omezenou mimikou, chudostí pohybů), rigiditou (zvýšeným napětím svalů obecně), třesem a poruchou stability/stoje a chůze a tzv. non-motorickými příznaky (neuropsychiatrickými, kognitivními, autonomními jako je např. ortostatická hypotenze, poruchy močení, gastrointestinální obtíže, poruchami spánku, čichu a chuti).

Hlavním patogenetickým podkladem motorických projevů je deficit dopaminu ve striatu v důsledku degenerativního zániku neuronů v substantia nigra. Zároveň ovšem dochází i k nedostatku mnoha dalších neurotransmiterů (např. serotoninu, noradrenalinu, acetylcholinu) a tím k multitransmiterové dysbalanci, která spolu s deficitem dopaminu (u léčených pacientů posléze různým způsobem suplementovanému) vede k dalším non-motorickým projevům.. Motorické příznaky parkinsonismu se rozvíjejí až po vyčerpání 80% dopaminu ve striatu, což odpovídá zániku 30-50% dopaminergních neuronů v substantia nigra.

Parkinsonovu nemoc dosud nelze vyléčit, ale lze tlumit její symptomy a významně tak zlepšit kvalitu života pacientů. Ráda bych zdůraznila, že spolupráce pacienta a jeho rodiny je v tomto případě velmi zásadní – používané léky je nutno užívat pravidelně v doporučeném dávkování, v pozdějších stadiích je třeba i dohled nad užíváním medikace, je nutno dodržovat různá režimová opatření (např. užívat levodopu s odstupem od požívání bílkovinné stravy) a nesmírně důležitou součástí léčby je pravidelná fyzická aktivita i cílená rehabilitace, u níž byl prokázán i efekt na prodloužení období kvalitní hybnosti a pozitivní vliv na kognitivní funkce.

Z farmakoterapie stále zlatým standardem zůstává levodopa (prekursor dopaminu, který se v mozku přeměňuje na dopamin a substituuje tak jeho deficit), doplněna o inhibitor DOPA dekarboxylasy (carbidopu/benserazid, který inhibuje extracerebrální dekarboxylaci levodopy, čímž zvyšuje množství levodopy transportované do mozku a přitom snižuje její nežádoucí periferní účinky), později se přidávají inhibitory katechol-O-methyltransferasy (entacapon či opicapon, které zvyšují dostupnost levodopy pro mozek a prodlužují tak účinek jednotlivých dávek). U mladších pacientů bez kognitivního deficitu se používají agonisté dopaminu (kteří se váží na dopaminové receptory v mozku a nahrazují tak do jisté míry funkci chybějícího dopaminu), u mladších pacientů s rezistentním třesem lze použít i anticholinergika. U pacientů s dominující poruchou chůze, event. u DOPA-indukovaných dyskinezí lze indikovat amantadin. Je to také lék, který je k dispozici v intravenosní formě, tudíž je možné jej využít v situaci, kdy dočasně perorální léčba není možná. V poslední době se stále vylepšují intervenční metody léčby – hluboká mozková stimulace a pumpové systémy umožňující podávat lék kontinuálně a vyhnout se tak fluktuacím hybnosti v pozdějších stadiích nemoci.

Pro lékaře jiných odborností a lékaře praktické je jistě důležité umět pacienta včas odeslat k neurologickému vyšetření při podezření na tuto chorobu, stejně tak jako je dobré vědět, že jsou léky, které mohou zhoršit příznaky u pacientů s Parkinsonovou chorobou či též u starších lidí, kteří dosud diagnostikováni nebyli (mezi tyto léky patří především typická antipsychotika - např. haloperidol, tisercin, levopromazin, prochlorperazin..atd; často užívaný lék při zažívacích obtížích degan či při vertiginosních obtížích s nevolností užívaný torecan; dále je rizikový cinarizin, promethazin, z antihypertensiv dopegyt a jiné. Doporučení lze najít též např. na stránkách www.parkinson-help.cz).

Rovněž je nutno zmínit, že jakýkoli drobný infekt (např. močových cest) či jiné onemocnění se u parkinsoniků může jako první manifestovat akutním zhoršením hybnosti u dosud slušně kompenzovaného pacienta, proto je vhodné nepodcenit komplexní vyšetření.

Na závěr bych chtěla ocenit práci pacientských organizací, které se snaží různými způsoby o podporu pacientů a jejich rodin! Stejně tak můj dík patří sestřičkám/bratrům, ošetřovatelkám/ošetřovatelům organizací domácí péče, které pomáhají pečovat o pacienty doma.

Život s touto nemocí má mnoho obtíží a omezení, a proto patří můj obdiv všem, kteří s nemocí bojují a za spolupráce s lékaři, fyzioterapeuty, event. psychology a psychiatry se snaží dál žít naplněný život. Můj velký obdiv i dík patří jistě i rodinám a dalším pečujícím – setkání s nimi je pro mne vždy darem, protože s láskou o svého člověka pečují i v tomto těžkém období. Slovy sv. Pavla: „Kdybych měl dar proroctví, rozuměl všem tajemstvím a obsáhl všecko poznání, ano, kdybych měl tak velikou víru, že bych hory přenášel, ale lásku bych neměl, nic nejsem. … Ať se děje cokoliv, láska vydrží, láska věří, láska má naději, láska vytrvá. Láska nikdy nezanikne.“

U příležitosti světového dne Parkinsonovy choroby si dovoluji pozvat vás na výstavu obrazů pacientky, která se již roky léčí s Parkinsonovou chorobou, statečně bojuje se všemi obtížemi s ní spojenými a stále studuje malbu a tvoří krásné obrazy. Výstava proběhne od 1.5.2024 v atriu budovy A ústecké Masarykovy nemocnice a potrvá celý květen 2024.

                                                                          MUDr. Marie Vinopalová, neurologie MNUL


9.4.2024

Prokopni to s Horskou službou o pravidlech, jak se bezpečně chovat na horách

Na Klínovci ještě zůstáváme! Prokopové se ptají náčelníka Horské služby Krušné hory Bc. Miroslava Račka, jak se bezpečně chovat na horách – nejen v zimě. Na co si mají návštěvníci dát pozor, když lyže a snowboard vymění za nordic walking hole a kola? Při jakékoli aktivitě, ale i při přípravě na ni, hory nepodceňte a do mobilu si stáhněte apku Záchranka. Sledujte 29. díl Prokopni to.

Prokopni to je autorský videopodcast Krajské zdravotní, který běží od května 2023. Cílem pořadu Prokopni to je společně s Prokopem a Prokopem prokopnout strach a obavy z poskytování první pomoci či z návštěvy nemocnice. V hlavních rolích se představují MUDr. Prokop Seif, lékař Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice Most, a Bc. Prokop Voleník, záchranář a tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje.                                                                                                                                                         

Na Klínovci (zleva) Prokop Seif  Miroslav Račko a Prokop Voleník

Na Klínovci (zleva) Prokop Seif, Miroslav Račko a Prokop Voleník

Dvacátý devátý díl Prokopni to


5.4.2024

Krajská zdravotní představila plán rozvoje své nemocnice v Rumburku

Jak bude vypadat v budoucnu rumburská nemocnice zajišťující dostupnost zdravotní péče ve Šluknovském výběžku pro 50 tisíc obyvatel dnes představilo zástupcům místní samosprávy vedení společnosti Krajská zdravotní spolu s radním Ústeckého kraje pro oblast majetku a investic Mgr. Bc. Tomášem Riegrem. Na setkání se starosty měst a obcí nejvýchodnější části Ústeckého kraje přiblížilo průběh přípravy a realizaci zejména I. etapy modernizace Nemocnice Rumburk. Ta je součástí komplexního generelu rozvoje nemocnice v horizontu 25 let. Zdravotnické zařízení je v portfoliu největšího poskytovatele nemocniční péče v České republice, jako pracoviště Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, od 1. 7. 2021. Generely rozvoje na čtvrt století dopředu začalo pro všechny své nemocnice připravovat vedení Krajské zdravotní již před dvěma lety.

„Mnohé investiční akce Ústeckého kraje dokončené v loňském roce ve Šluknovském výběžku dokazují, že vedení Ústeckého kraje na nejsevernější část kraje a její obyvatele nezapomíná. Další projekty máme navíc rozpracované, připomenu například investice do oken gymnázia v Rumburku za 70 milionů korun, do základní umělecké školy nebo místní pobočky oblastního muzea v Děčíně. V posledních dvou letech probíhaly intenzivně i práce na nemocnici a jsem rád, že můžeme jejich výsledek nejenom představit samosprávám, ale že se nová podoba rumburské nemocnice už i reálně buduje,“ otevřel dnešní setkání se zástupci samospráv radní Ústeckého kraje pro oblast majetku a investic Mgr. Bc. Tomáš Rieger.         

Časový horizont dostavby první, nejmarkantnější etapy rozvoje rumburské nemocnice je konec roku 2027.  Jedná se o etapu zahrnující modernizaci polikliniky a administrativní budovy, výstavbu urgentního příjmu a nového heliportu. Na část výstavby již máme peníze od Ústeckého kraje ve výší 400 milionů korun, další financování vyjednáváme s Evropskou investiční bankou, a počítáme i s vlastními zdroji díky ziskovému hospodaření Krajské zdravotní v posledních letech,“ řekl po setkání se starosty předseda představenstva Krajské zdravotní MUDr. Ondřej Štěrba. 

Mezi aktuální projekty již odstartované I. etapy modernizace Nemocnice Rumburk patří jednak rekonstrukce budovy polikliniky, kde se předpokládá zahájení stavby letos na podzim a ukončení v listopadu 2025 za – v tuto chvíli podle studie předpokládaných – 178 milionů korun. V současné době je dokončena studie záměru a probíhá zpracování projektové dokumentace v dalších stupních potřebných k vydání stavebního povolení a k realizaci veřejné zakázky na generálního dodavatele stavby.

Podobný časový harmonogram jako u prací na objektu polikliniky je v případě modernizace administrativní budovy rumburské nemocnice. Aktuálně je dokončena projektová dokumentace potřebná k vydání stavebního povolení a k realizaci veřejné zakázky na generálního dodavatele stavby. Před zahájením rekonstrukce administrativní budovy bude nutné vystěhovat hematologickou laboratoř do dočasné modulární stavby, na jejíž výstavbě již Krajská zdravotní v Rumburku pracuje od začátku letošního roku.

Další zásadní rozvoj rumburské nemocnice v nejbližších letech přinese novostavba Pavilonu urgentního příjmu včetně jednotky intenzivní péče, operačních sálů a laboratoří. V tomto ohledu nyní probíhají vyjednávání s Evropskou investiční bankou o možnostech čerpání úvěru.

Na novostavbu urgentního příjmu by měla navazovat i výstavba nového heliportu s předpokládanými náklady 8 milionů Kč včetně DPH na v současnosti městském pozemku, který se podařilo vytipovat ve spolupráci s městem, která je dle vedení Krajské zdravotní velmi funkční a prospěšná.

„Původní místo pro heliport nevyhovovalo místní dopravní situaci a kolidovalo s územním plánem s ohledem na letecké podmínky. Nově vytipovaný pozemek je přímo v sousedství nemocnice, vyhovuje technickým podmínkám a v současné době řešíme s Krajskou zdravotní podmínky prodeje pozemku,“ uvedl Mgr. Bc. Martin Hýbl, starosta Rumburku.

Pro heliport je již dokončena studie proveditelnosti. Ta obsahuje určení vzletových koridorů, definice výškových překážek včetně řešení, geodetické definování plochy a související nezbytné příjezdové komunikace pro zdravotnickou záchrannou službu. Zde je třeba upozornit, že nejzazší termín dokončení stavby heliportu rumburské nemocnice je zahájení provozu urgentního příjmu, jehož je podle legislativy nezbytnou součástí.

Generel rozvoje rumburské nemocnice už od počátku počítá také s optimalizací parkování jak u nemocnice, tak u polikliniky. Druhá a třetí etapa rozvoje rumburské nemocnice pak představuje dostavbu lůžkového pavilonu navazujícího na urgentní příjem. V poslední etapě se počítá s citlivou rekonstrukcí historické budovy nemocnice. Etapy by měly na sebe navazovat a předpokladem je podpora jejich financování ze strany Ústeckého kraje v budoucích letech.


Kontakt pro média:
Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu

Prezentace rozvoje rumburské nemocnice. Zleva Mgr. Bc. Tomáš Rieger  radní Ústeckého kraje pro oblast majetku a investic  MUDr. Ondřej Štěrba  předseda představenstva Krajské zdravotní  MUDr. Taťána Soharová  generální ředitelka Krajské zdravotní  a MUDr. Michal Tichý  Ph.D.  MPH  ředitel zdravotní péče Nemocnice Rumburk.

Prezentace rozvoje rumburské nemocnice. Zleva Mgr. Bc. Tomáš Rieger, radní Ústeckého kraje pro oblast majetku a investic, MUDr. Ondřej Štěrba, předseda představenstva Krajské zdravotní, MUDr. Taťána Soharová, generální ředitelka Krajské zdravotní, a MUDr. Michal Tichý, Ph.D., MPH, ředitel zdravotní péče Nemocnice Rumburk.


Prosím, čekejte