20.10.2023

Krajská zdravotní dokončuje významné investiční akce ve čtyřech nemocnicích

Krajská zdravotní, a.s. (KZ), dokončuje významné investiční akce ve svých nemocnicích. S postupem prací v nemocnicích v Chomutově, Ústí nad Labem a Děčíně se v pátek 20. října seznámil hejtman Ústeckého kraje Ing. Jan Schiller spolu s radním pro finanční oblast Ing. Janem Růžičkou a dalšími zástupci Ústeckého kraje. Po nemocnicích je provázel předseda představenstva KZ MUDr. Ondřej Štěrba, místopředseda MUDr. Leoš Vysoudil, MBA, a další členové představenstva společnosti. Přítomen byl také generální ředitel KZ MUDr. Petr Malý, MBA, ředitelé jednotlivých nemocnic a další zástupci Krajské zdravotní, a.s. Čtvrtou probíhající investiční akcí je rekonstrukce porodnice v Teplicích, kde prohlídku aktuálně neumožňují probíhající nezbytné technologické postupy.

„S průběhem staveb jsme po tomto velkém kontrolním dnu víceméně spokojeni. I přes obtíže, které jsme v souvislosti se zajištěním těchto pro zdravotnictví v regionu strategických investičních akcí museli po převzetí od minulého vedení Ústeckého kraje řešit, stavby běží dobře. Očekáváme, že v dohledné době je převezmeme a začneme vybavovat. Díky investicím, na kterých se Ústecký kraj jako jediný akcionář Krajské zdravotní významně podílí, zkvalitníme ve zdravotnictví služby pro jeho obyvatele,“ řekl Ing. Jan Schiller, hejtman Ústeckého kraje.

„Pro vedení Krajské zdravotní je dostavba nemocnic a další zkvalitňování zdravotní péče jednoznačnou prioritou. Jsem přesvědčen, že všichni budou s výsledkem, který odpovídá moderním standardům zdravotnictví ve vyspělých zemích, spokojeni,“ uvedl MUDr. Ondřej Štěrba, předseda představenstva KZ.

„I dnešní prohlídka staveb jednoznačně ukázala, že realizace těchto v současnosti nejvýznamnějších projektů v rámci zdravotnictví v Ústeckém kraji se daří. Navzdory některým mylným informacím od věčných kritiků se nám daří čerpat dotace na výstavbu a zásadní rozvoj péče v Krajské zdravotní,“ podtrhl Ing. Jakub Komárek, člen představenstva KZ.

„To, že nyní dokončujeme stavby a v jednom případě rozsáhlou rekonstrukci zdravotnického pracoviště, je důležité především pro další rozvoj krajských nemocnic i v dalších desetiletích. Péče o naše pacienty dostane novou kvalitu a zaměstnanci získají pracovní prostředí odpovídající trendům 21. století,“ zdůraznil MUDr. Petr Malý, MBA, generální ředitel KZ.

V areálu ústecké Masarykovy nemocnice KZ dokončuje nový pavilon s operačními sály, odděleními JIP a standardními lůžkovými odděleními včetně umístění kardiochirurgie. V objektu bude 12 nových operačních sálů, 54 lůžek pro intenzivní či intermediární péči, 70 standardních lůžek a 11 ambulancí. Nechybí nezbytné technické a administrativní zázemí včetně například nového centrálního dispečinku pro sanitáře. Nový pavilon bude sloužit zejména pro ústecké Kardiocentrum, dále pak pro Oddělení centrálních operačních sálů a sterilizace, Kliniku anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny a Oddělení hrudní chirurgie.

Aktuálně jsou na stavbě v Ústí nad Labem hotové i všechny podlahy vyjma operačních sálů, probíhá pokládka PVC, montáž obkladů a další drobnosti, po kterých už bude následovat instalace techniky a přístrojů a drobnější dokončovací práce. Dokončena již byla také výstavba nové trafostanice včetně náhradního zdroje elektrické energie.

V děčínské nemocnici je předmětem investičního záměru nový objekt u stávajícího pavilonu „E“. Jedná se o I. etapu dostavby děčínské nemocnice, jejíž součástí je demolice stávajících objektů, výstavba nového pavilonu Emergency, čtyř operačních sálů, centrální sterilizace, JIP a ARO. Dále modernizace trafostanice včetně náhradního zdroje elektrické energie a výstavba patrového objektu pro parkování osobních automobilů. Výstavba v děčínské nemocnici bude následně pokračovat ještě druhou fází, při které vznikne nový Pavilon péče o matku a dítě včetně hemodialyzačního střediska a nadzemního propojovacího koridoru.

V Děčíně byly na stavbě pavilonu Emergency zahájeny montáže podhledů a pokračují práce na vnitřních omítkách. Na pavilonu E probíhají finální práce na střešní konstrukci a finální omítání.

V Nemocnici Chomutov vzniká nový pavilon s urgentním příjmem, centrální operační sály, centrální sterilizace, JIP, ARO a technické a administrativní zázemí, a to v návaznosti na stávající pavilon C. Novostavba je navržena jako samostatně stojící objekt, avšak s propojením na stávající pavilon C včetně nadzemního spojovacího koridoru na stávající pavilon D. Na stavbě v Chomutově již byly dokončeny fasády i střecha. Zahájena byla rekonstrukce ve spojovacím krčku pavilonu C a probíhá montáž teracových podlah.

V teplické nemocnici pak probíhá modernizace gynekologicko-porodnického oddělení, porodnice a stanice šestinedělí. Tato investiční akce je vedle probíhajících staveb nových nemocničních pavilonů v Ústí nad Labem, Děčíně a Chomutově nejvýznamnější právě realizovanou rekonstrukcí stávajících prostor v nemocnicích KZ.

Dostavbu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem za bezmála 1,4 miliardy korun společnost částečně financuje z dotačních zdrojů, a to konkrétně z 98. výzvy IROP částku 500 milionů korun, a také z finanční investiční podpory Ústeckého kraje. Pro zajištění vyrovnaného cash flow KZ využívá investiční úvěr od Komerční banky, a.s. Stejným způsobem je zajištěno financování dostavby nemocnic v Děčíně a Chomutově, kde dotace z evropských zdrojů činí shodně 150 milionů korun.

                       

Kontakt pro média:
Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu



Zástupci vedení Ústeckého kraje a Krajské zdravotní  a.s.  si prohlédli stavby nových pavilonů ve třech nemocnicích.

Zástupci vedení Ústeckého kraje a Krajské zdravotní, a.s., si prohlédli stavby nových pavilonů ve třech nemocnicích.


19.10.2023

Studenti medicíny ze Slovenska získají praxi v nemocnicích Krajské zdravotní

Ústecký kraj, Krajská zdravotní, a.s., a slovenská Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košicích (UPJŠ) uzavřely memorandum o spolupráci. Zajistit má rozvoj mezinárodní dlouhodobé spolupráce v oblasti vysokoškolského vzdělávání budoucích lékařů a dalšího zdravotnického personálu a vědeckého výzkumu v oblasti medicíny, zejména v Ústeckém kraji.

„Cílem spolupráce je mimo jiné umožnit studentům medicíny a dalších zdravotnických oborů absolvovat praktickou výuku vysokoškolského studia na základě akreditace UPJŠ v nemocnicích Krajské zdravotní a navázat také spolupráci ve vědeckém výzkumu mezi Lékařskou fakultou UPJŠ a Krajskou zdravotní. To vzhledem k lokaci klinické výuky v kraji otevírá prostor pro získání nového kvalifikovaného zdravotnického personálu a jeho uplatnění v rámci celého Ústeckého kraje,“ uvedl k podpisu memoranda hejtman Jan Schiller.

Memorandum podpoří výchovu a vzdělávání budoucích lékařů a rozvoj vědeckého výzkumu v oblasti medicíny v České republice a na Slovensku. I díky této spolupráci dojde k navýšení počtu studentů medicíny, což napomůže k řešení kritického nedostatku lékařů nejen v Ústeckém kraji, ale v celé České republice. 

Signatáři se rozhodli, že nejlepší čeští a slovenští studenti budou studovat bezplatně, jelikož je u nich perspektiva setrvání v České republice, případně ve Slovenské republice, po studiu nejvyšší. Zásadně plánují změnit přístup ke studentům ze zahraničí, a to zatraktivněním výuky, prostor pro ubytování či rozšířením možností pro jejich sportovní a kulturní vyžití.

„Příprava tzv. simulačního centra v Ústeckém kraji a moderní zdravotnická zařízení na území Ústeckého kraje přispějí k silnější motivaci studentů setrvat v tomto regionu. Pochopitelně největší význam přikládáme realizaci samotné klinické a praktické výuky ve zdravotnických zařízeních Krajské zdravotní, a.s., a to hlavně v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Chtěli bychom touto cestou poděkovat každému, kdo přispěl k úspěšnému uzavření tohoto memoranda. Zároveň věříme, že i na podkladě této spolupráce vzniknou v budoucnosti další příležitosti, které podpoří mezinárodní spolupráci ve vědě a vzdělávání a ze kterých budou profitovat především absolventi a široká veřejnost,“ řekl Daniel Pella, rektor UPJŠ.

„Krajská zdravotní má jako největší poskytovatel nemocniční péče v České republice na poli vzdělávání mediků určitě co nabídnout. A prostřednictvím akreditovaných zdravotnických pracovišť se špičkovými odborníky v řadě medicínských oborů tak dlouhodobě činí. Těšíme se na spolupráci s našimi slovenskými kolegy,“ uvedl Petr Malý, generální ředitel Krajské zdravotní, a.s.


Zdroj: kr-ustecky.cz
Hejtman Ústeckého kraje Ing. Jan Schiller (vpravo) a rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košicích prof. MUDr. Daniel  Pella  Ph.D.  při podpisu memoranda o spolupráci.

Hejtman Ústeckého kraje Ing. Jan Schiller (vpravo) a rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košicích prof. MUDr. Daniel Pella, Ph.D., při podpisu memoranda o spolupráci.


18.10.2023

Vedení Krajské zdravotní ocenilo celoživotní práci doktora Milana Zbořila. V litoměřické nemocnici působí 64 let

Zástupci vedení Krajské zdravotní, a.s. (KZ), a vedení Nemocnice Litoměřice se setkali s MUDr. Milanem Zbořilem. Vynikajícímu internistovi poděkovali za jeho práci ve prospěch pacientů litoměřické nemocnice v průběhu neuvěřitelných 64 let. Dosud stále činnému odborníkovi a mentorovi několika generací lékařů poděkovali MUDr. Ondřej Štěrba, předseda představenstva KZ, MUDr. Leoš Vysoudil, MBA, místopředseda představenstva KZ, a Ing. Vladimír Kestřánek, MBA, DiS., ředitel Nemocnice Litoměřice, o.z. K nim se připojil starosta Litoměřic Ing. Radek Löwy.

„Je mi velikou ctí, že mohu panu doktorovi, který se stal v oblasti zdravotnictví na Litoměřicku legendou v tom nejlepším smyslu slova, jménem společnosti poděkovat za jeho práci. Jeho věrnost lékařské profesi a oboru je obdivuhodná, stejně jako kondice, se kterou práci v litoměřické nemocnici i dnes vykonává,“ uvedl MUDr. Ondřej Štěrba. „Takto chceme poděkovat postupně všem zaměstnancům v našich nemocnicích, kteří v nich dlouhodobě pracují a starají se o pacienty a chod nemocnice. Chceme tuto tradici poděkování a oceňování nastavit do budoucna a jednou provždy,“ dodal předseda představenstva KZ.

„S panem doktorem Zbořilem jsem zažil hodně — od doby, kdy jsem jako mladý lékař začínal. Byl mým mentorem a učitelem v praxi. Stejně jako celá řada mých kolegů mu vděčím za mnohé. A tak mě moc těší, že mu takto mohu poděkovat,“ řekl MUDr. Leoš Vysoudil, MBA.

„Jsem velice rád, že pana doktora Zbořila na interním oddělení stále máme a že tu pacienti a personál mohou stále využívat jeho nezměrných zkušeností podpořených velmi lidským přístupem. Pana doktora si vážím i za jeho postoje, kdy byl osobním lékařem pronásledovaného kardinála Štěpána Trochty. Pro mě jste hrdina,“ vyjádřil svůj obdiv Ing. Vladimír Kestřánek, MBA, DiS.

„Myslel jsem si, že jste mě pozvali, abyste mi řekli, že mám skončit,“ glosoval důvod schůzky na ředitelství litoměřické nemocnice s humorem sobě vlastním MUDr. Milan Zbořil. „Nemocnice Litoměřice se připojila k velkému celku. Osobně jsme nebyl příliš velkým zastáncem její privatizace. Myslel jsem si, že nemocnice by měly být státní. Nestalo se tak. Ale krajské zařízení víceméně supluje nemocnici státní. To jsem rád, velice mě to potěšilo. Vedení akciové společnosti Krajská zdravotní je schopno vytvářet klinická pracoviště v největší nemocnici v Ústí nad Labem, která budou na úrovni pražských klinik a bude s nimi spolupracovat. A může určit poslání jednotlivých nemocnic,“ vyjádřil se již vážně lékař.

MUDr. Milan Zbořil (nar. 1935) je dlouholetým zaměstnancem nemocnice v Litoměřicích, specialistou v oboru interna a kardiologem, který se stále aktivně podílí na chodu kardiologické ambulance. Byl osobním lékařem čtyř litoměřických biskupů.

                                                            

Kontakt pro média:
Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu


MUDr. Milan Zbořil

MUDr. Milan Zbořil


17.10.2023

Tiskovou mluvčí Krajské zdravotní je Petra Roubíčková

Na pozici tiskové mluvčí a vedoucí Tiskového a komunikačního oddělení Krajské zdravotní, a.s., nastoupila Mgr. Petra Roubíčková. Do konce roku 2021 byla dlouholetou mluvčí Ministerstva životního prostředí. Poslední rok a půl se intenzivně věnovala především dokončení magisterského studia na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a různým PR projektům, mimo jiné pro Českou Kamenici. Medicínské téma je jí blízké díky působení v pozici mluvčí a PR manažerky tehdy vznikajícího Biotechnologického a biomedicínského centra Akademie věd a Univerzity Karlovy ve Vestci u Prahy. Působila i jako mluvčí Britského velvyslanectví v Praze.

„Budu pokračovat v dobře nastavené mediální komunikaci a spolupráci s médii, kterou přebírám po mé předchůdkyni Janě Mrákotové. Současně mě jako první úkol čeká sjednocení a modernizace vizuální a externí a interní komunikace Krajské zdravotní, a.s., která je největším poskytovatelem nemocniční péče v České republice, a sama se pod novým vedením v posledních letech výrazně rozvíjí a modernizuje. Ráda bych, aby to tak vnímali nejen klienti a pacienti našich nemocnic, ale i naši současní a budoucí lékaři a sestry, kteří nás utvářejí, a jejichž odbornost, empatie a péče jsou naší páteří,“ uvádí ke své nové misi Petra Roubíčková.  

Kontakt: Mgr. Petra Roubíčková, tel. 739242382, email: petra.roubickova@kzcr.eu


Zdroj: info@kzcr.eu


Mgr. Petra Roubíčková

Mgr. Petra Roubíčková


13.10.2023

Avízo: V chomutovské nemocnici vypukne požár. Cvičení prověří připravenost hasičů

Taktické cvičení Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje se uskuteční v sobotu 14. října 2023 v prostorách Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Chomutov, o.z.

Námětem cvičení bude požár, kde dojde vlivem technické závady k zahoření jednoho z elektrospotřebičů. Zplodiny se rozšíří do jednoho z pokojů a následně na chodbu oddělení. Díky včasnému zásahu zdravotního personálu nedojde k rozšíření kouře do jiných podlaží a dalších sekcí areálu.

Cílem taktického cvičení je ověření rozhodovacích schopností velitelů zásahu, nasazení sil a prostředků při evakuaci a záchraně většího počtu osob z prostoru zasaženého účinky požáru.

„Cvičení bude probíhat v dopoledních hodinách. Pacienty jsme o taktickém cvičení informovali předem a požádali je a jejich případné návštěvy, aby zachovali klid a nevstupovali do prostor cvičení,“ uvedl ředitel chomutovské nemocnice MUDr. Michal Zeman, Ph.D.


Zdroj: info@kzcr.eu


12.10.2023

Gastroenterologové se na odborném semináři v Ústí nad Labem zabývali tématem nutrice

Regionální setkání specialistů v oboru s názvem „Podzimní gastroenterologický seminář, téma: Nutrice“ uspořádalo 3. října 2023 na ústeckém výletním zámečku Větruše Gastroenterologické oddělení a Endoskopické centrum Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. Seminář, letos se 102 účastníky, se konal pod záštitou České gastroenterologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně, hejtmana Ústeckého kraje Ing. Jana Schillera a předsedy představenstva Krajské zdravotní, a.s., MUDr. Ondřeje Štěrby.

„Toto sympozium má tradici a myslím si, že jeho význam dále roste,“ uvedl MUDr. Ondřej Štěrba, jehož specializací je právě gastroenterologie. „S panem primářem Stehlíkem se známe dvacet let a velice si ho vážím. Dokud budu předsedou představenstva, velmi rád budu vytvářet podmínky pro další rozvoj gastroenterologie v Ústeckém kraji, speciálně v Krajské zdravotní,“ zdůraznil doktor Štěrba, který pozdravil účastníky setkání i jménem nemocného hejtmana Ústeckého kraje Ing. Jana Schillera.

„Hojná účast kolegů na semináři, která se stává již tradicí, mi udělala radost. Myslím si, že odborný program koncipovaný do několika hodin, je ideální platformou pro sdílení zkušeností, poznatků a novinek v našem oboru. Těší mě, že pozvání přijali doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D., z Centra výživy Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze, který hovořil o syndromu tenkého střeva, a Mgr. Renáta Kuželová z Oddělení klinické farmacie Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem s přednáškou o interakci léčiv s potravinami,“ řekl MUDr. Jiří Stehlík, primář Gastroenterologického oddělení a vedoucí Centra digestivní endoskopie Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., jenž byl spolu s vrchní sestrou oddělení Mgr. Martinou Jůzovou odborným garantem akce. 

Na semináři dále zazněly přednášky, které se zabývaly indikacemi k výživě a hodnocením nutričního stavu, péčí o cévní vstupy a bezlepkovou dietou. V dalším bloku na ně navázalo mj. odborné sdělení o akutní pankreatitidě, významu výživy a intenzivní péče a také firemní prezentace Druhy enterální výživy a Jorveza v léčbě eozinofilní ezofagitidy.

Gastroenterologické oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., má k dispozici lůžkovou část, specializované ambulance a Endoskopické centrum, které poskytuje široké spektrum diagnostických i terapeutických metod. Komplexní endoskopické pracoviště, které je součástí ústeckého gastroenterologického oddělení, patří k nejlépe vybaveným v České republice a poskytuje vyšší úroveň intervenčních výkonů digestivní endoskopie. Od letošního roku je zařazeno mezi Centra vysoce specializované péče pro digestivní endoskopii. Toto pracoviště získalo také statut centra pro screeningovou koloskopii v rámci Národního programu screeningu kolorektálního karcinomu. Gastroenterologické oddělení je akreditovaným pracovištěm vyššího typu pro postgraduální vzdělávání v oboru gastroenterologie. Centrum digestivní endoskopie je rovněž vzdělávací základnou pro endoskopické sestry z Národního centra ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů v Brně.                                                                                                                                   

Zdroj: info@kzcr.eu


MUDr. Jiří Stehlík  primář Gastroenterologického oddělení a vedoucí Centra digestivní endoskopie Krajské zdravotní  a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem  o.z

MUDr. Jiří Stehlík, primář Gastroenterologického oddělení a vedoucí Centra digestivní endoskopie Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z


10.10.2023

Kabelkománie v ústecké Masarykově nemocnici pomáhá zachraňovat životy

Vstupní vyšetření potenciálního dárce kostní dřeně pojišťovny nehradí. To má na starost Nadace pro transplantace kostní dřeně. A podpořit tuto nadaci může kdokoli. Třeba věnováním kabelky na Transfuzním oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.

Charitativní bazar kabelek „Kabelkománie“ v ústecké Masarykově nemocnici probíhá už osm let. Za tu dobu tam pro Nadaci pro transplantace kostní dřeně vybrali více než 400 tisíc korun.

„Pokud máte doma kabelku, kterou už nenosíte, nevyhazujte ji. Stačí ji ve všední dny mezi 7. a 14. hodinou přinést k nám na transfuzní oddělení ústecké nemocnice v budově C. My kabelku prodáme a výtěžek věnujeme Nadaci pro transplantace kostní dřeně,“ vysvětluje princip charitativního bazárku pracovnice transfuzního oddělení a koordinátorka Kabelkománie Blanka Virtová. „Ve stejném čase si lidé samozřejmě mohou také přijít kabelku koupit. Kormě kabelek si zájemci mohou ale zakoupit také šperky, šátky a další módní doplňky,“ dodává Markéta Smejkalová, další z koordinátorek oblíbené Kabelkománie.

„Zájem dárců krve o Kabelkománii nás velmi těší. Jsem moc rád, že se lidé nezastaví u toho, že nám přijdou darovat svou nejcennější tekutinu, ale řada z nich nám věnuje i kabelku, případně si zde nějaký módní kousek pro dobrou věc zakoupí. Děkuji všem, kteří spolu s námi pomáhají, stejně jako našim zaměstnancům, kteří tuto prospěšnou akci pořádají a koordinují,“ dodal primář transfuzního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice MUDr. Jiří Masopust.

Český národní registr dárců dřeně funguje už více než třicet let. Transfuzní oddělení ústecké Masarykovy nemocnice a nemocnice v Mostě s ním od počátku spolupracují jako dárcovská centra. S ústeckým dárcovským centrem kooperují náběrová střediska v nemocnicích v Teplicích a v Děčíně.


Zdroj: info@kzcr.eu

Blanka Virtová

Blanka Virtová


9.10.2023

Barča se dostane i na místa, kam sanitka nemůže. Loni letěla zhruba k 630 zásahům

Proč se vrtulníku ústecké letecké záchranky říká Barča? Nejen to zjistí diváci v 17. díle pořadu Prokopni to. Prokop lékař a Prokop záchranář se svého hosta, kterým byl vedoucí lékař Letecké záchranné služby Ústí nad Labem MUDr. Jan Bilík, ptali také na to, jak letecká záchranná služba funguje, jak daleko vrtulník létá, kolik lidí tvoří posádku nebo třeba na případy, ve kterých vrtulník vzlétnout nemůže.

Cílem pořadu je společně s Prokopem a Prokopem prokopnout strach a obavy z poskytování první pomoci či z návštěvy nemocnice. V hlavních rolích se představují MUDr. Prokop Seif, lékař Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice Most, a Bc. Prokop Voleník, záchranář a tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

Zleva: Bc. Prokop Voleník  MUDr. Jan Bilík  MUDr. Prokop Seif

Zleva: Bc. Prokop Voleník, MUDr. Jan Bilík, MUDr. Prokop Seif

17. díl pořadu Prokopni to


9.10.2023

Krajská zdravotní bude proti Covid-19 v ústecké Masarykově nemocnici očkovat ve středu a pátek

Krajská zdravotní, a.s., bude od 11. října 2023 očkovat proti Covid-19 nejen v pátek, ale i ve středu. Zájemci se mohou nechat očkovat na Infekčním oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. K dispozici je nejnovější typ vakcíny Comirnaty Omicron XBB.1.5.

„Vzhledem k velmi vysokému zájmu o očkování proti Covid-19 a nedostatečnému očkování praktickými lékaři dočasně otvíráme očkovací centrum i ve středu. Registrace je možná, ale není podmínkou,“ uvádí ředitel Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., MUDr. Aleš Chodacki.

Očkování probíhá v areálu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, ve 2. nadzemním podlaží pavilonu I. Očkovací centrum je otevřené každou středu a pátek, vždy od 11 do 17 hodin, bez polední přestávky. Očkovat se mohou nechat všechny osoby starší 12 let. Poslední klient bude očkován v 16.40 hodin. Ve dnech svátků bude očkovací centrum uzavřeno.


Zdroj: info@kzcr.eu


5.10.2023

Oddělení paliativní medicíny zahájilo provoz v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem

Zachovat kvalitu života pacienta, respektovat a chránit jeho důstojnost, léčit příznaky spojené s nevyléčitelnou nemocí a snažit se vytvořit podmínky pro to, aby mohl tuto fázi svého života pacient prožít ve vlídném prostředí a společnosti své rodiny a přátel. Takové jsou hlavní cíle paliativní péče. A právě pacientům vyžadujícím takou péči slouží Oddělení paliativní medicíny, které od 2. října 2023 funguje v Krajské zdravotní, a.s. – Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, o.z., pod vedením primářky MUDr. Jany Dušánkové.

„Specializovaná paliativní péče je v ústecké Masarykově nemocnici zajištěna od května 2013, kdy zahájila činnost paliativní ambulance pod hlavičkou onkologického oddělení. V září 2014 následovalo zahájení činnosti Mobilního hospice a od června 2019 zahájení činnosti konziliárního týmu paliativní medicíny. V říjnu 2019 pak bylo otevřeno šest paliativních lůžek pod Onkologickým oddělením Masarykovy nemocnice. Vznik samostatného lůžkového oddělení je dalším logickým krokem. Děkuji paní primářce Dušánkové za práci, kterou v ústecké nemocnici již léta vykonává, a přeji hodně štěstí při té, která ji ještě čeká,“ uvedl ředitel Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem MUDr. Aleš Chodacki.

Lůžka paliativní péče jsou určena pacientům s nevyléčitelným onemocněním v pokročilém stadiu, jejichž zdravotní a psychosociální situace vyžaduje intenzivní podporu specializovaného multidisciplinárního týmu a přesahuje možnosti ambulantní péče.

„Oddělení se nachází ve 3. nadzemním podlaží budovy T. K dispozici je osm lůžek na čtyřech dvoulůžkových pokojích. Lůžka jsou určena pro dospělé pacienty s onkologickou i neonkologickou diagnózou v terminálním stádiu onemocnění. Jedná se o lůžka určená k akutnímu přijetí destabilizovaných paliativních pacientů. Jejich hospitalizace slouží k nastavení symptomové léčby, komunikaci s pacientem a rodinou ohledně plánu další péče, eventuálně vyčkání pacienta do termínu překladu do lůžkového hospice nebo jiného domluveného zařízení, či předání pacienta do péče rodiny v domácím prostředí za podpory mobilního hospice,“ vysvětlila primářka MUDr. Jana Dušánková.

Přijetí pacientů na Oddělení paliativní péče probíhá cestou Emergency, překladem z jiných oddělení ve spolupráci s konziliárním týmem paliativní péče, z domácího prostředí po domluvě s rodinou či praktickým lékařem, nebo přímo od zdravotnické záchranné služby.

„Vzhledem k tomu, že v Ústeckém kraji jsou dostupné dva lůžkové hospice, není cílem paliativního oddělení v Masarykově nemocnici poskytovat dlouhodobou hospicovou péči,“ dodala primářka Dušánková.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

Primářka MUDr. Jana Dušánková (vpravo) a vrchní sestra Lucie Rejzková  DiS.

Primářka MUDr. Jana Dušánková (vpravo) a vrchní sestra Lucie Rejzková, DiS.


Prosím, čekejte