Do rozběhnutého projektu Krajské zdravotní Zdravotníkem na týden se hlásí jak studenti ostatních lékařských profesí, tak mladé medičky a medici. V lednu nastoupili na svou stáž hned dva studenti lékařských fakult.
V ústecké Masarykově nemocnici jsme si o průběhu stáže popovídali s Natalií Annou Strolenou, studentkou čtvrtého ročníku Lékařské fakulty v Plzni. Dozvěděli jsme se mimo jiné, v čem se liší stáž Zdravotníkem na týden od běžné studentské praxe.
Jaký motiv vás vedl k další praxi nad rámec vaší povinné?
Vzhledem k velkému množství studujících ztrácí někdy pojem „praktická výuka“ svůj význam. Když jdeme do nemocnice, chodíme po oddělení ve skupině patnácti lidí. Ne vždy se jdeme podívat na pacienty, protože je to v takové skupině nevhodné. Býváme spíš v seminární místnosti. Řekla jsem si, že bych chtěla vidět opravdový provoz nemocnice. A to se mi tady splnilo.
Dostala jste se tedy na takovou individuální praxi, kterou během studia nemáte možnost zažít?
Ta možnost existuje. Jako studentka mám možnost stážovat na různých odděleních, ale organizace zůstává na studentovi. A mně přišlo fajn, že tuto stáž nachystal už někdo za mě. Já jsem jen vyplnila formulář a vše ostatní už Krajská zdravotní obstarala, včetně smluvního zaštítění.
Vybrala jste si neurologické oddělení. Co vás tam vedlo?
Z neurologie mě čeká v letním semestru těžší zkouška. Je potřeba pojmout hodně informací. To, co tady vidím prakticky, se mi pak z učebnic lépe učí. A už během těch prvních dní vidím, že se mi znalosti propojují.
Překvapilo vás během stáže něco?
Nevěděla jsem, že součástí oddělení je několik ambulancí, a tak jsem si myslela, že budu více na lůžkové části. Možnost podívat se právě na ambulanci je příjemným zpestřením. Každý den jsem někde jinde.
V čem je toto setkání s prostředím nemocnice jiné, než vaše dosavadní?
Poprvé zažívám intenzivní každodenní práci v nemocnici s lékaři. Moje první praxe po druhém ročníku byla vlastně ošetřovatelská a strávila jsem ji hlavně se sestřičkami a s ošetřovatelkami. Nyní mám možnost být na každodenních ranních hlášeních a chodím na vizity, takže zažívám takovou tu opravdovou doktořinu. Jsem součástí oddělení a poznávám i kolektiv. Vidím, co by moje práce obnášela.
Setkala jste se se zajímavým nebo komplikovaným případem pacienta?
Lékaři ví, že jsem studentka na stáži a přivolají mě vždy, když se děje něco zajímavého. Vidím jak běžný chod oddělení, tak i zajímavé případy. Některé dny jsou hodně intenzivní. Přijdu ráno, odcházím ve tři odpoledne a den uteče hrozně rychle. Chodím domů plná dojmů. Odpoledne pak trávím čas s rodinou, jelikož její část mám tady v Ústí.
To je tedy důvod, proč jste cestovala z Rokycan, kde žijete až do Ústí nad Labem za svou praxí a nyní i stáží?
Ano, to byl důvod. Mám tu přítele a část rodiny, u které po dobu stáže bydlím. Kombinuji nemocnici a rodinu. Tak se asi nebráním tomu tady zakotvit.
Je pro vás tedy Masarykova nemocnice zajímavá i s vidinou potenciálního budoucího zaměstnavatele?
Ano je. Je to krajská nemocnice s mnoha odděleními, kvalitním vybavením a funguje tu mezioborová spolupráce. Přijde mi, že se tady člověk může realizovat i ve vědě, a že je to tu podporované.
Jak se současná studentka lékařství rozhoduje o své budoucí profesní dráze? Táhnou vás věhlasná lékařská jména, kvalitní vybavení nemocnic nebo byste ráda pracovala ve své ambulanci?
Dříve jsem si sebe představovala hlavně v ambulanci. Ale po této zkušenosti by mi nemocnice přišla také moc fajn. Vnímám však rozdíl mezi fakultní a krajskou nemocnicí. Přes velké množství pacientů, potažmo lékařů, se člověk ve fakultní nemocnici nedostane k výkonům brzo. V okresních nemocnicích jsou sice menší kolektivy, ale náročnější případy zas putují do větších nemocnic. Krajská nemocnice mi přijde jako zlatý střed. Člověk se dostane k výkonům dříve a zároveň vidí zajímavé věci. Navíc má kolem sebe kolegy, na které se může obrátit. V ordinaci toto chybí, tam je člověk sám za sebe. V tom jsem trochu změnila názor.
Kdo byl vaším hlavním průvodcem během stáže?
Paní primářka Brušáková nebo i lékaři samotní. Ale vždy se můžu obrátit na paní primářku. Řekne mi, která ambulance je v provozu, a že se tam můžu jít podívat. Je moc milá, jsem spokojená.
Doporučila byste stáž svým spolužákům?
Doporučila bych to všem studentům, ať už uvažují o Ústí nad Labem nebo si vybírají obor či konkrétní oddělení v jiném městě. Místo praxe v seminární místnosti tu vidím realitu. Neexistuje lepší způsob, jak poznat svou budoucí práci a kolegy.
Co si v sobě ponesete, až sednete na koleji nad skripta?
Vzpomenu si na velmi milý kolektiv, příjemné prostředí pro pacienty a lidský přístup. A až se budu učit látku, vybavím si konkrétního pacienta.
Chtěla bych moc poděkovat paní primářce a celému oddělení, že si mě takto vzali k sobě. Beru to jako pozitivní zkušenost do dalších let. A neurologické oddělení bych doporučila všem.