Výsledky ústecké Masarykovy nemocnice na poli vědy a výzkumu v loňském roce i očekávané novinky v roce letošním, spolu s oceněním za nejlepší výsledky v oblasti vědy a výzkumu za rok 2012 nejúspěšnějším jednotlivcům a kolektivům, to vše se vešlo do III. výroční vědecké konference Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, která se uskutečnila 3. dubna v ústeckém Clarion Congress Hotelu.
Na 160 účastníků akce, mezi nimiž nechyběli představitelé Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a její vědecké rady, ředitel Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem, zástupci Vědecké rady Krajské zdravotní, a. s., vědečtí pracovníci, primáři, vrchní sestry a další zdravotníci z ústecké Masarykovy nemocnice, využilo příležitosti ke společné diskuzi nad dalším směřováním nemocnice v oblasti vědy a výzkumu.
V úvodu programu Ing. Martin Zeman z Odboru vědy, výchovy a dalšího vzdělávání Krajské zdravotní, a. s. seznámil přítomné s tím, jak si Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem vedla na poli vědy a výzkumu v loňském roce a co ji v této oblasti čeká letos. Hlavní blok konference byl zasvěcen předání ocenění za nejlepší výsledky v oblasti vědy a výzkumu za rok 2012 nejúspěšnějším jednotlivcům a kolektivům z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.
Celkově bylo vyhlášeno 23 cen spojených s finanční odměnou a to v 6 kategoriích a vybrané příspěvky byly předneseny. Ceny předávali MUDr. Josef Liehne, náměstek pro léčebně preventivní péči Masarykovy nemocnice, prof. MUDr. Martin Sameš, Ph.D., předseda Vědecké rady Krajské zdravotní, a. s. a Mgr. Bc. Michaela Rothová, zástupkyně hlavní sestry Masarykovy nemocnice, kteří spolu s Ing. Zemanem tvořili hodnotící komisi. Na závěr předseda Vědecké rady Krajské zdravotní, a. s. prof. Sameš informoval přítomné o výsledcích hodnocení vědecké činnosti jednotlivých pracovišť nemocnice v historické perspektivě.
Po skončení oficiální části programu byl dán prostor k neformálním diskuzím při občerstvení v kongresových prostorách ústeckého hotelu Clarion.
Doplňující informace:
V kategorii „Vědecká činnost oddělení“ se na první pozici opět umístila Neurochirurgická klinika, dále Kardiologická klinika a Gastroenterologické oddělení.
V kategorii „Republiková prvenství“ získala diplom Neurochirurgická klinika za preparace mozkových drah Klinglerovou metodou na mražených preparátech mozku a korelace se zobrazením traktografie MRI. Tato technika byla zavedena prioritně v České republice v anatomické laboratoři Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, byly publikovány 2 práce v časopise s IF, byl vypracován manuál v anglickém jazyce a uspořádán první mezinárodní kurz společně se světovými odborníky této oblasti neurochirurgie (prof. Lang USA, prof. Meyer Německo), kurzu se účastnilo 20 lékařů z 10 zemí.
V kategorii „Příkladná reprezentace MNUL“ získal první cenu kolektiv traumatologie pod vedením MUDr. Petra Obruby za organizaci symposia k 60 letům samostatného traumatologického oddělení v MNUL. Druhou cenu obdržela prim. MUDr. Jarmila Fišerová z Oddělení funkčního vyšetřování za aktivní účast v kampani Světový den spirometrie a třetím oceněným byl přednosta Kardiologické kliniky doc. MUDr. Pavel Červinka, Ph.D., FESC, FSCAI za aktivní účast na kurzech invazivní kardiologie v Londýně, s přihlédnutím k publikační činnosti a předsednictvím na prestižních mezinárodních symposiích.
V kategorii „Publikace“ si ocenění odnesli MUDr. Josef Škola a MUDr. Karel Štěpánek z Oddělení intenzivní medicíny za autorský podíl na publikaci „Standardy první pomoci“. Na druhém místě byl prim. MUDr. Jaroslav Škvor, CSc. z Dětské kliniky za publikaci „Selhání tělesného růstu“ a jako třetí získal ocenění prim. MUDr. Jiří Masopust z Transfuzního oddělení, který byl editorem a vedoucím kolektivu autorů publikace Transfuzní lékařství.
V kategorii „Článek v impaktovaném časopise“ uspěl kolektiv autorů z neurochirurgie vedený profesorem Samešem s článkem „P Com-P1 Aneurysm Formation in a Patient with Bilateral Internal Carotid Occlusion“ s IF 0,634, následovaný dalším neurochirurgickým kolektivem, tentokrát vedeným MUDr. Alešem Hejčlem s „Elevated Intracranial Pressure, Low Cerebral Perfusion Pressure, and Impaired Brain Metabolism Correlate with Fatal Outcome After Severe Brain Injury“ s IF 0,634, jako třetí uspěl traumatologický autorský tým vedení MUDr. Lubomírem Koppem s „Artroskopicky asistovaná osteosystéza kalkanea“ s IF 0,394, čtvrtým oceněným byl opět traumatologický kolektiv, tentokrát vedený MUDr. Petrem Obrubou s „Léčba zlomenin diafýzy humeru nitrodřeňovou fixací svazkem hřebů dle Hackethala“ s IF 0,394 a pátým úspěšným kolektivem byl tým Oddělení lékařské genetiky vedený Mgr. Vlastou Čejnovou s posterem „Triploidies identified at prenatal diagnosis“, jehož abstrakt byl uveden v European Journal of Human Genetics (IF 3,669).
Poslední kategorií, ve které bylo uděleno dokonce osm cen z velkého množství nominací, byly „Sesterské prezentace“. Získaly je Jana Nečilová z Chirurgické kliniky, Jana Štěpková s Olgou Klimendovou rovněž z Chirurgické kliniky, Bc. Soňa Brabcová z Traumacentra, Naděžda Urbanová s kolektivem sálových sester z Očního oddělení, Kamila Martincová z Gastroenterologie, Petra Jelínková s Renatou Janstovou z Neurochirurgické kliniky a Anna Marklová z Infekčního oddělení.
Oceněným patří blahopřání a poděkování všem ostatním, jejichž práce byly zaslány do soutěže, ale které se mezi oceněné nedostaly. Počet přihlášených prací byl opět vyšší než v minulém ročníku, práce byly kvalitní a budou dál propagovány i jinými způsoby než právě skončenou soutěží. Organizátoři akce se těší na další ročník soutěže a znovu všem připomínají: piště, publikujte, přednášejte a především, dejte o svých úspěších vědět.
Jiří Vondra
tiskový mluvčí
Krajská zdravotní, a. s.
tel: +420 477 114 103