Evropský neurochirurgický kongres s názvem 7th Central European Neurosurgical Society (CENS) Meeting, který se uskuteční ve dnech 13. - 15. 6. 2012 spolu se satelitními mikroanatomickými kurzy v Praze, je významnou událostí nejen novodobé historie české neurochirurgie. Kongres je výjimečný v tom, že je poprvé v historii pořádán společně s americkou neurochirurgickou společností – Congress of Neurological Surgeons (CNS).
Ve třech dnech se bude kongres věnovat nejmodernějším technikám zobrazení funkčních struktur a operacím v nejsložitějších oblastech mozku a výstupy z přednášek i operací budou internetově přenášeny do zemí Evropy i Asie. Prezidentem kongresu je neurochirurg prof. E. Zveřina z FN Motol, kongres spolupořádá Neurochirurgická klinika Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.
V týmu profesorů a lektorů kurzu jsou také dva prestižní odborníci dané problematiky prof. B. Meyer z Německa a prof. F. F. Lang z USA, jádro týmu pak tvoří lékaři Neurochirurgické kliniky Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem – její přednosta doc. M. Sameš, dr. R. Bartoš, dr. A. Hejčl a dr. A. Zolal. Ústečtí neurochirurgové se tak přiblížili k cíli, vybudovat v Evropě respektované laboratorní centrum pro hlubší poznání a výuku anatomických detailů mozku.
Kongresu se zúčastní současný president Světové neurochirurgické společnosti (WFNS) Yong Kwang-Tu Y (Taiwan) a dva bývalí prezidenti J. Brotchi (Belgie), M. Samii (Německo), nejvýznamnější neurochirurg druhé poloviny minulého století G. Yasargil a další osobnosti světové neurochirurgie. Fenomenální neurochirurg G. Yasargil změnil neurochirurgii v mikrochirurgický obor a svou precizní technikou a filozofií zmírnil počet komplikací a úmrtí na desetinu. Všichni moderní neurochirurgové navazují na jeho principy a mnohé z nich dodnes nejsou překonány. G. Yasargil navštěvuje Prahu po 41 letech.
Podrobnější informace:
CENS je evropská kontinentální organizace neurochirurgů, patřící pod křídla Světové neurochirurgické federace.
Kurz baze lební a bypassu na mozku
CENS kongresu předchází Mikroanatomický kurz, který bude pořádán v Praze v Klubu Lávka. Mikroanatomický disekční kurz trvá dva dny 11. - 12. 6. 2012 a jeho cílem je intenzivní výuka náročných neurochirurgických operačních přístupů na věrných anatomických modelech spánkové kosti s použitím operačního mikroskopu a vrtaček jako na skutečném operačním sále. Dále je kurz věnován nácviku náročných mikrochirurgických cévních mozkových bypassů. Pro lékaře specialisty bude novinkou testování speciálních anatomických modelů a cév. Tyto modely jsou vyráběny v Japonsku pomocí laserové technologie přesně podle 3D obrazu počítačové tomografie skutečných pacientů. Ústecká neurochirurgie se již druhým rokem podílí na vývoji těchto revolučních preparátů.
Tým lektorů a profesorů tvoří současní významní odborníci, prof. T. Kawase z Japonska, prof. T. Mathiesen ze Švédska, prof. U. Spetzger z Německa, z České republiky pak doc. M. Sameš a dr. P. Vachata z Ústí nad Labem, prof. E. Zvěřina z Prahy a doc. M. Vaverka z Olomouce.
Intenzivní práce a studia se zúčastní 20 lékařů ze zemí západní i východní Evropy a Asie. Celá akce je pořádána pod záštitou Světové federace neurochirurgických společností (World Federation of Neurosurgical Societies, WFNS). Pořádající Neurochirurgická klinika Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. má prestižní certifikát a licenci výukového centra WFNS „class A“ od roku 2008, tento certifikát má pouze 5 klinik v Evropě.
Průběh přednášek i simulací obtížných operací bude přenášen internetovým spojením společnostmi CESNET a APAN medical community do Japonska, Číny a dalších zemí Asie. Zájem má také Španělsko s přenosem i pro studenty, dále Itálie a Norsko.
Satelitní výukové operace a Mikroanatomický kurz je akcí nebývalého rozsahu a je současně zviditelněním solidní úrovně české medicíny a české neurochirurgie.
Kurz disekce bílé hmoty mozku a korelace se zobrazením mozkových drah traktografií (DTI)
Druhý satelitní kurz pořádaný 11. 6. 2012 v Klubu Lávka je věnován technice preparování mozkových drah na preparátech mozku. Operatérům umožní dokonalé poznání anatomie a funkce mozkových drah – především drah řídících pohyb, řeč a zrak, ale i komplexí funkce jako chování, emoce, sebeovládání, též paměť, rozhodování a motivace člověka. 3D představa o organizaci mozkových drah přináší chirurgům větší bezpečnost a vyšší radikalitu při operacích mozkových nádorů. Anatomie bílé hmoty bude současně korelována s nejmodernějším zobrazením mozkových drah pomocí magnetické rezonance, metodou traktografie. Na dvou plánovacích stanicích budou specialisté studovat technické možnosti zobrazení drah a poté je vypreparují a ověří na mozkovém preparátu.
Tento sofistikovaný kurz je pořádán poprvé v České republice a na kurz se přihlásili lékaři z 8 zemí. V týmu profesorů a lektorů kurzu jsou dva prestižní odborníci dané problematiky prof. B. Meyer z Německa a prof. F. F. Lang z USA, jádro týmu pak tvoří lékaři Neurochirurgické kliniky Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem – doc. M. Sameš, dr. R. Bartoš, dr. A. Hejčl a dr. A. Zolal. Ústečtí neurochirurgové se tak přiblížili k cíli, vybudovat v Evropě respektované laboratorní centrum pro hlubší poznání a výuku anatomických detailů mozku.
Garantem akce je Doc. MUDr. Martin Sameš, CSc, přední český neurochirurg a přednosta Neurochirurgické kliniky Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., Tel 731 535 611, e- mail: martin.sames@mnul.cz
Zpracoval:
Jiří Vondra
tiskový mluvčí Krajské zdravotní, a. s.
tel: +420 477 114 103
fax: +420 477 114 900
mobil: +420 774 711 478
email: jiri.vondra@kzcr.eu