Na výletním zámečku Větruše v Ústí nad Labem se ve dnech 12. a 13. dubna 2012 sešlo více než 120 lékařů, vědců, inženýrů a manažerů na 3. ročníku konference „Biomedicínský výzkum s podporou evropských zdrojů v nemocnicích“.
Konference, pořádaná Krajskou zdravotní, a. s. a Technologickým centrem Akademie věd ČR, ve spolupráci s Fakultou zdravotnických studií Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Českou společností zdravotnické informatiky a vědeckých informací ČLS JEP, představila možnosti rozvoje vědy a výzkumu v regionálních nemocnicích s podporou externích zdrojů financování, zejména rámcových programů Evropské komise pro podporu vědy a výzkumu a z národních grantových programů. Novinkou v letošním roce, bylo představení připravovaného projektu EU na období 2014 – 2020, HORIZONT 2020, se zaměřením na biomedicínský výzkum.
„Jsem hrdý na to, že Krajská zdravotní, a. s. tvoří spolu s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a ústeckým Zdravotním ústavem znalostní, personální i technologickou základnu pro jakékoliv smysluplné počínání v oblasti biomedicínského výzkumu v Ústeckém kraji. Za účelem žádoucího posílení vědeckovýzkumného potenciálu uvedených pracovišť i celého regionu, s cílem účelného využití všech dostupných, přesto omezených kapacit, realizuje od letošního roku Krajská zdravotní spolu s nově vzniklou Fakultou zdravotnických studií ústecké univerzity projekt společného biomedicínského centra, jehož cílem je dosáhnout optimálního provázání zdravotnické výuky, zdravotní péče a biomedicínského výzkumu“, řekl mj. při zahájení konference předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s. Mgr. Radek Scherfer.
V duchu programu pokračovali v úvodních proslovech MUDr. Jiří Madar, náměstek pro zdravotní péči Krajské zdravotní, a. s., prof. Ing. Jiřina Jílková, CSc., prorektorka pro vědu a další tvůrčí činnost Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Zmínili se o projektu univerzitní nemocnice a spolupráci ústecké Masarykovy nemocnice s nově vzniklou Fakultou zdravotnických studií UJEP, které ústecká nemocnice poskytuje klinické zázemí. Zmíněny byly i probíhající intenzivní společné přípravné práce na vzniku biomedicínského centra, které má ambice sdružit medicínský výzkum celého regionu.
V úvodu vystoupila také Doc. RNDr. Judita Kinkorová, CSc., z Technologického centra Akademie věd ČR, která ocenila založení tradice pořádání konferencí s tematikou biomedicínského výzkumu v Ústeckém regionu a v následujícím přednáškovém bloku představila možnosti využití finančních prostředků, určených Evropskou unií pro danou oblast v následném období.
V samotných přednáškách, které byly rozděleny do tematických celků, byl představen připravovaný projekt EU Horizont 2020, který je zaměřen na biomedicínský výzkum. Dále podpora vědy a výzkumu v nemocnicích Ústeckého kraje, samostatné přednášky se týkaly vědeckovýzkumné činnosti Krajské zdravotní, a. s. či nabídky pro vědeckovýzkumnou spolupráci nově vzniklé zdravotnické fakulty.
V rámci přednášek vystoupil host konference, náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní pojištění Ing. Petr Nosek, který se zmínil o perspektivách elektronizace zdravotnictví v ČR. V pátečním bloku přednášek se hovořilo zvláště o prioritách v oblasti eHealth.
V průběhu celé konference probíhala demonstrace 3D Full HD záznamů robotické operativy Centra robotické chirurgie Krajské zdravotní, a. s.
Paralelně s konferencí probíhal certifikovaný kurz pro zdravotníky Masarykovy nemocnice s názvem „Správná klinická praxe (Good clinical practice), EU directive a Česká legislativa – základ pro vedení klinického oddělení“.
Jiří Vondra
tiskový mluvčí
Krajská zdravotní, a. s.
tel: +420 477 114 103
e-mail: jiri.vondra@kzcr.eu