9.3.2010

Oční oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem připomnělo světový týden glaukomu unikátní operací

Oční oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., uspořádalo den otevřených dveří, kterým veřejnosti připomnělo Světový den glaukomu (zeleného zákalu). Světový den glaukomu probíhá od 7. do 13. března 2010.

V rámci Dne otevřených dveří Očního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, byla provedena unikátní operace pokročilého stadia glaukomu (zeleného zákalu), metodou zvanou kanaloplastika. Principem této operace je rozšíření přirozených odtokových cest oka speciálním katétrem – tenkou odtokovou trubičkou, čímž dochází ke snížení nitroočního tlaku. Kanaloplastika se provádí jako první v ČR pouze na očním oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a je novou perspektivní mikrochirurgickou metodou, která může zastavit progresi zeleného zákalu.

Možnost organizovaného přístupu přímo k průběhu operace využili zástupci médií, kteří byli seznámeni nejen s průběhem operačního zákroku a s danou problematikou, ale také navštívili ambulance očního oddělení, kde se seznámili s průběhem připraveného dne otevřených dveří. Operaci zeleného zákalu v reálném prostředí operačních sálů přítomným prezentovala MUDr. Ivana Liehneová, primářka očního oddělení Masarykovy nemocnice. S připraveným dnem otevřených dveří očního oddělení seznámila novináře MUDr. Miroslava Kokošková na glaukomové ambulanci.

Doprovodné informace:

7.-13.březen 2010- Světový týden glaukomu
Pořádá Světová asociace glaukomu /WGA/ a Česká glaukomová společnost /ČGS/
Glaukom /zelený zákal/


Glaukom je hlavní příčinou zbytečné slepoty lidí na celém světě. Podle posledních odhadů WHO to je přibližně 67 milionů lidí.

Z medicínského hlediska je zelený zákal onemocněním, při kterém dochází k odumírání nervových vláken zrakového nervu, což se projevuje nejdříve drobnými výpadky v zorném poli a může skončit až jeho úplnou ztrátou. Poškozená vlákna zrakového nervu již nelze nahradit. Glaukom proto nelze vyléčit, můžeme pouze zastavit jeho postup.

V počátečních stádiích nemoci člověk necítí žádnou bolest, nemá žádné obtíže, a proto ani nevyhledá lékaře. Plíživě postupující onemocnění vede postupně ke ztrátě zraku.

Dobrou zprávou je, že pokud je glaukom včas rozpoznán a léčen, lze ve většině případů postižení zraku předcházet. Preventivní vyšetření osob nad 40 let je naprosto nezbytné.

Rizikové faktory pro vznik onemocnění:

- věk nad 40 let
- zvýšený nitrooční tlak
- dědičnost v rodině
- diabetes (cukrovka)
- dlouhodobé používání steroidů
- velmi silná krátkozrakost

Základní metody léčby:

- oční kapky
- laserový zákrok
- operace (nutná v případě neúspěšnosti nebo nevhodnosti předchozích metod)

Tradice glaukomových dnů navázala na Projekt prevence glaukomu v ČR, jehož autorkou byla MUDr. Ivana Liehneová, primářka očního oddělení Krajské zdravotní, a.s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, dlouholetá prezidentka ČGS a nyní viceprezidentka. Tento projekt přiblížil glaukom laické veřejnosti.

V případě zájmu zašleme fotografie v tisknutelné kvalitě z operace zeleného zákalu a ze dne otevřených dveří na Očním oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.

Jiří Vondra
tiskový mluvčí
tel: +420 477 114 103
mobil: +420 774 711 478


5.3.2010

Oční oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. pořádá den otevřených dveří

Krajská zdravotní, a.s. – Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., Oční oddělení, pořádá den otevřených dveří, kterým připomene Světový den glaukomu (zeleného zákalu). Den glaukomu v České republice probíhá od 7. -13. března 2010

V rámci Dne otevřených dveří Očního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. bude provedena unikátní operace pokročilého stadia glaukomu (zeleného zákalu) metodou zvanou kanaloplastika. Principem této operace je rozšíření přirozených odtokových cest oka speciálním katétrem – tenkou odtokovou trubičkou, čímž dochází ke snížení nitroočního tlaku. Kanaloplastika se provádí jako první v ČR pouze na očním oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a je novou perspektivní mikrochirurgickou metodou, která může zastavit progresi glaukomu.

akce proběhne 9. března 2010 od 8:15 hodin,
na očním oddělení Krajské zdravotní a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. – budova G, 1. patro, zasedací místnost, Sociální péče 3316/12A, 401 13, Ústí nad Labem.

Zástupci médií mohou využít možnost organizovaného přístupu přímo k průběhu operace a dále budou seznámeny s průběhem dne otevřených dveří v ambulancích očního oddělení.

Program:
8:15 hodin – sraz v bodově G, 1. patro, zasedací místnost
8:30 hodin – hromadný přístup na operační sály

Akce proběhne za účasti MUDr. Ivany Liehneové, primářky očního oddělení MNUL, o.z.
 
Jiří Vondra
tiskový mluvčí
tel: +420 477 114 103
mobil: +420 774 711 478

5.3.2010

Zřízeno nové pracoviště pro centrální ředění cytostatik

Krajská zdravotní, a.s. vybudovala v ústavní lékárně Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. nové pracoviště pro centrální ředění cytostatik.

Ústavní lékárna Krajské zdravotní, a.s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. (MNUL) se rozšiřuje o nové pracoviště - centrální ředění cytostatik. V rámci modernizace a zlepšování podmínek pro chemoterapii a pro přípravu látek v chemoterapii aplikovaných, bylo vybudováno nové pracoviště jejich centrálního ředění. Příprava sterilních léčivých přípravků s obsahem cytostatických látek probíhá za aseptických podmínek v tzv. čistých prostorách v podtlakových bezpečnostních boxech s laminárním vertikálním prouděním.

Těmto podmínkám zcela vyhovují tři dvourukávcové podtlakové izolátory Pharmagard NTE – 797, kterými je pracoviště vybaveno. Připravovat se zde budou vedle klasických cytostatik např. antimetabolity, alkylační látky, rostlinné alkaloidy či antibiotika i monoklonální protilátky, které se řadí mezi tzv. cílenou či biologickou léčbu. Připravená cytostatika budou dodávána v rámci MNUL na jednotlivá oddělení, především onkologické, plicní a urologické oddělení a v neposlední řadě také na detašované pracoviště onkologického oddělení v teplické nemocnici. Zřízení nového pracoviště obnášelo nejen instalaci potřebného technického a technologického vybavení, ale v přípravné fázi rovněž významné stavební úpravy v části zázemí ústavní lékárny MNUL. Před uvedením do „rutinního“ provozu jej ještě čekají některé provozní a administrativní záležitosti.

Přínosem nového zařízení na vybudovaném pracovišti je jednak zvýšení ochrany imunosupresivních pacientů zpracováním materiálu v aseptickém prostředí, jednak ochrana personálu zabezpečujícího přípravu cytostatik před jejich škodlivými vlivy, za respektování všech požadavků a norem daných zákonem č.378/2007 Sb. o léčivech a vyhláškou 84/2008 Sb. o správné lékárenské praxi.

Podtlakové izolátory byly zakoupeny v rámci projektu „Modernizace a obnova přístrojového vybavení centra komplexní onkologické péče KZ-MN v Ústí nad Labem“, který je z 85 % financován Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci Integrovaného operačního programu, zbývajících 15 % je hrazeno ze státního rozpočtu.

Jiří Vondra
tiskový mluvčí
tel: +420 477 114 103
mobil: +420 774 711 478



2.3.2010

Vyjádření Krajské zdravotní k článku aktuálně.cz

Musíme se kategoricky ohradit proti článku, který opět napsal redaktor Petr Holub v on-line deníku aktuálně.cz. Již samotný titulek článku je velmi zavádějící „Janota posílá kontrolu do Ústí, ztrácejí tam peníze.“

Titulek článku považujeme za zcela nepravdivý, zavádějící a nekorektní. Podstata článku spočívá v tom, že Ministerstvo financí ČR provede audit čerpání evropských prostředků. Jeho výsledek v tuto chvíli nikdo nezná a o „ztracených penězích“ již v dalším textu není ani jedno slovo.

V několika předchozích tiskových zprávách jsme jasně uvedli, že v Krajské zdravotní, a.s. bylo již provedeno několik auditů ohledně prověření výběrového řízení na nákup přístrojů a to nejen auditorskou společností, ale i Úřadem na ochranu hospodářské soutěže. Žádná z těchto kontrol neprokázala pochybení jak v cenách, tak v samotném výběrovém řízení.

Zároveň jsme několikrát jasně deklarovali, že se nebráníme žádné kontrole či auditu, ať již z Ministerstva financí ČR nebo jiné kontrolní instituce, či evropské organizace. Jasně se však musíme ohradit proti ničím nepodloženým tvrzením, poškozujícím naši společnost. Jsme přesvědčeni, že audit potvrdí správnost nakládání s evropskými prostředky, stejně jako předchozí audity.

Jiří Vondra
tiskový mluvčí
tel: +420 477 114 103
mobil: +420 774 711 478

24.2.2010

Odvolání ředitele teplické nemocnice

Na posledním jednání představenstva Krajské zdravotní, a.s., které se konalo 23. února 2010, byl odvolán z pozice ředitele odštěpného závodu Nemocnice Teplice Ing. Robert Pelíšek, MBA.

Ing. Robertu Pelíškovi byla nabídnuta pozice v centrále Krajské zdravotní, a.s.
Důvodem odvolání ředitele teplické nemocnice byly výhrady k některým manažerským pochybením, které se představenstvo rozhodlo neakceptovat a proto se s panem Pelíškem dohodlo o přechodu z pozice ředitele na jinou pozici v rámci společnosti.

Dočasné řízení teplické Nemocnice převezme ředitel Krajské zdravotní, a.s. Ing. Eduard Reichelt.

Jiří Vondra
tiskový mluvčí
tel: +420 477 114 103
mobil: +420 774 711 478

15.2.2010

Nadační fond Kapka naděje podpořil dětská oddělení Krajské zdravotní

Nadační fond Kapka naděje podpoří projektem „Strom naděje a splněných přání“ již podruhé Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem a nově i dětské oddělení mostecké nemocnice, v rámci II. ročníku charitativního, celorepublikového projektu.

Ve středu, 3. února 2010 proběhlo v ústecké nemocnici koncipované představení dětí z dětského sboru Koťata z Chlumce u Ústí nad Labem. Děti přijely svým vystoupením potěšit nemocné kamarády do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Cílem tohoto projektu je aktivní zapojení dětí do charitativní činnosti, vzbudit v nich zájem a chuť pomáhat druhým a zároveň ukázat, že pomáhat může být i zábava.

Patronátu nad akcí se ujal zpěvák Miro Žbirka, který navštívil Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem i mosteckou nemocnici, kde se setkal s primářem dětské kliniky Masarykovy nemocnice MUDr. Jaroslavem Škvorem, CSc., a primářem dětského oddělení mostecké nemocnice MUDr. Jiřím Biolkem. S oběma primáři Miro Žbirka hovořil před kamerou České televize o práci jejich dětských oddělení. Odvysílaný záznam rozhovorů, spolu s vystoupením sboru Koťata z Chlumce, tak přispěje k charitativní akci, během jejíhož vysílání budou moct diváci posílat tzv. dárcovské, DMS zprávy.

Další doplňující informace o projektu:

Převzato z tiskové zprávy Nadačního fondu Kapka naděje ze dne 29. 1. 2010:

Svým rozsahem jedinečný projekt připravil Nadační fond Kapka naděje ke svému desetiletému výročí založení. V průběhu měsíce února navštíví NF Kapka naděje sedm nemocnic, aby od lékařů zjistil, s jakými zdravotními problémy se u dětských pacientů setkávají. Zároveň svojí přítomností a kulturním programem podpoří a potěší malé pacienty v nemocnicích děti ze základních škol. Základní školy, které jsou do projektu zapojeny, předvedou zábavný program pro nemocné kamarády v příslušné nemocnici. Každá nemocnice má svého patrona, kterým je známá osobnost.

Celý projekt vyvrcholí 20. 2. 2010 v pražské kapli Sarce Coeur, kde proběhne slavnostní benefiční koncert, na kterém vystoupí mnoho známých osobností a který bude v přímém přenosu přenášet Česká televize na ČT 1 od 21 hodin. Součástí programu budou i spoty kulturních vystoupení základních škol pořízené z návštěv jednotlivých nemocnic. V průběhu večera bude mít široká veřejnost možnost prostřednictvím tzv. DMS zpráv (dárcovských SMS) věnovat finanční prostředky. Každá nemocnice má svého mecenáše, za jehož finanční dar bude nemocnici, resp. jejímu dětskému či novorozeneckému oddělení, zakoupeno potřebné vybavení nebo přístrojová technika.

Reakce na článek „Jak končí miliardy? Otvíráme dveře komandu z EU“, uveřejněný na aktuálně.cz

Reakce na článek „Jak končí miliardy? Otvíráme dveře komandu z EU“, uveřejněný na aktuálně.cz

Dobrý den,
Vážený pane Holube, píši Vám po přečtení Vašeho posledního článku na téma dotačních titulů Krajské zdravotní, a.s. pod názvem „Jak končí miliardy? Otvíráme dveře komandu z EU“. Domnívám se, že v článku se objevují nepřesnosti, které by bylo třeba vyjasnit.
Opakovaně jsem poměrně detailně odpovídal na Vaše dotazy k pochybnostem, vznášeným k prostředkům, které získala Krajská zdravotní, a.s. na přístrojové vybavení svých pěti nemocnic z evropských prostředků. Společnost také vydala řadu tiskových zpráv, které jste obdržel. Udivuje mě proto, že přes jasné odpovědi se ve Vašich článcích objevují stále stejné nepřesnosti.
Ve svém článku píšete, že „případ“ Krajské zdravotní zašel tak daleko, že se o něj OLAF začal zajímat. Na Krajskou zdravotní, a.s. se do dnešního dne neobrátil nikdo z „bruselské antikorupční agentury OLAF“. Vaše tvrzení považujeme za nepravdivé a tendenční.
Řadu měsíců se na naši společnost obracíte s množstvím dotazů, na které dostáváte jasné odpovědi. Mohu si také dovolit jeden dotaz. Bylo by možné Vaše tvrzení o kontrole, prováděné OLAFem podpořit nějakým oficiálním prohlášením této agentury, které by potvrdilo Vámi opakovaně deklarované tvrzení o prošetřování naší společnosti?
Znovu opakuji, že naše společnost „evropské projekty“ do svých pěti nemocnic vysoutěžila ve veřejné soutěži, která proběhla dle pravidel zákona o zadávání veřejných zakázek. Do soutěže se mohla přihlásit kterákoli firma nejen z České republiky, ale také ze zemí EU. Správnost soutěže potvrdily nejen standardně prováděné kontroly správce dotačních titulů - orgánu regionální rady soudržnosti, ale také mimořádné kontroly tohoto subjektu a navíc také nezávislý audit.
Krajská zdravotní, a.s. opakovaně deklarovala a nadále deklaruje svou vstřícnost a připravenost k součinnosti při jakékoli kontrole, prováděné odpovědnými subjekty. Toto prohlášení naší společnosti jsem v žádném Vašem článku nikdy nezaznamenal – škoda. Musím zopakovat, na Krajskou zdravotní, a.s. se neobrátil nikdo z agentury OLAF, zatím tak stále můžeme konstatovat, že se spíš jedná o „přání, které je otcem myšlenky“.
S pozdravem, Jiří Vondra, tiskový mluvčí Krajské zdravotní, a.s.


Sporné udělení ceny projednalo vedení Krajské zdravotní, a.s. se zástupci LOK - SČL

Vedení Krajské zdravotní, a.s. se dnes sešlo se zástupci LOK – SČL, sdruženými v Krajské zdravotní, a.s., aby mmj. projednali sporné udělení ceny za statečnost MUDr. Aleně Dernerové.

Ředitel Krajské zdravotní, a.s. Ing. Eduard Reichelt spolu s náměstkem pro zdravotní péči MUDr. Janem Lamim se dnes sešli na jednání se zástupci LOK - SČL (Lékařský odborový klub – Sdřužení českých lékařů), sdruženými v Krajské zdravotní, a.s. Na jednání bylo diskutováno i udělení ceny LOK – SČL za statečnost za rok 2009, kterou obdržela MUDr. Alena Dernerová v sobotu 30. 1. 2010 v pražském paláci Žofín.

Zástupci LOK – SČL sdružení v Krajské zdravotní, a.s. sdělili, že sami neiniciovali udělení ceny pro MUDr. Alenu Dernerovou, a dokonce s nimi nebyl tento záměr ani konzultován. Cena byla paní doktorce udělena z rozhodnutí vedení LOK – SČL.

Tato cena byla, podle tiskové zprávy LOK – SČL paní MUDr. Aleně Dernerové udělena pro její statečný postoj při nákupu přístrojů v Krajské zdravotní, a.s.
Musíme zopakovat, že na nákup těchto přístrojů byly provedeny audity, které neprokázaly žádné pochybení. Celý nákup proběhl v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek.

Krajská zdravotní, a.s. cenu přístrojů do svých pěti nemocnic vysoutěžila, a to ve veřejné soutěži, které se mohla zúčastnit libovolná firma, splňující zákonné podmínky. Veřejnou soutěž vyhrálo sdružení dvou firem, které požadavky dané zákonem splnily.

15.2.2010

Mostecká nemocnice obdržela monitory dechu pro nejmenší pacienty

Krajská zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z., obdržela od Nadace Křižovatka 7 nových monitorů dechu pro malé pacienty z Dětské kliniky a Novorozeneckého oddělení. Celková hodnota Apnea monitorů BABYSENSE II činí 20 300, - Kč

Apnea monitor BABYSENSE II je mobilní přístroj, sloužící ke sledování dechu novorozenců. Čidla, umístěná v podložce dětské postýlky, sledují dech novorozence a případné selhání bezprostředně signalizují prostřednictvím připojeného akustického hlásiče. Jednoduchý přístroj je významným pomocníkem v prvních měsících života novorozence.

Monitory dechu pomáhají nejen zdravotnímu personálu, ale i samotným maminkám. Významnou měrou se podílejí na snížení rizika „Syndromu náhlého úmrtí novorozenců – SIDS“, v souvislosti s případnou zástavou dechu.

Nadace Křižovatka zprostředkovala sponzorské dary od firem Česká rafinérská, a.s., RWE TRANSGAS, a.s. Monitory dechu převzal od zástupců firem MUDr. Jiří Biolek, primář dětského oddělení nemocnice Most.

Doplňující informace:

Převzato z tiskové zprávy Nadace Křižovatka, ze dne 4. 2. 2010

Nadace Křižovatka byla založena počátkem roku 1995, s cílem pomáhat postiženým dětem a spoluobčanům. Za střed svého zájmu si nadace zvolila -jako jediná organizace v České republice - pomoc dětem, ohroženým „ Syndromem náhlého úmrtí novorozenců – SIDS“.

Za dobu svého působení předala Nadace Křižovatka k dnešnímu dni 3310 monitorů BABYSENSE II, do nemocnic ve všech regionech České republiky. V průběhu roku 2010 a další léta se bude Nadace Křižovatka snažit doplňovat těmito monitory všechna dětská a novorozenecká oddělení nemocnic v celé České republice

11.2.2010

Krajská zdravotní otevře zubní pohotovost

Krajská zdravotní, a.s. představila novou zubní pohotovost, jejíž provoz začne od soboty, 13. února 2010 a to každý víkend, včetně svátků, v době od 9 do 18 hodin. Provoz pohotovosti bude bez regionálního omezení a zajišťovat ho bude celkem pět lékařů a tři sestry z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

S ohledem na dlouhodobý neuspokojivý stav v oblasti služeb stomatologických pohotovostí v Ústeckém kraji, inicioval na konci minulého roku Ing. Petr Benda, předseda představenstva Krajské zdravotní, a.s., jednání s Ing. Eduardem Reicheltem, ředitelem společnosti a MUDr. Jiřím Madarem, ředitelem Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Cílem bylo zajištění stomatologické pohotovosti v režii Krajské zdravotní, a.s. V krátké době se podařilo záměr realizovat a 11. února v 15 hodin byla veřejnosti představena nová zubní pohotovost, která zahájí svůj provoz již v sobotu, 13. února.

Při prezentaci nové pohotovosti Petr Benda k problematice uvedl „Nemusím zřejmě zvláště zdůrazňovat, jak nelehké je hledání případného poskytovatele stomatologické pohotovosti. Nedostatek těchto pohotovostí nepostihuje jen Ústecký kraj, ale je bezesporu problémem celorepublikovým. Jsem proto rád, že se nám povedlo ve velmi krátké době zrealizovat záměr na poskytování služeb zubní pohotovosti pod Krajskou zdravotní“.

Novou zubní pohotovost, nacházející se v budově zdravotního střediska v Mírové ulici na Severní Terase, si prohlédli nejen zástupci vedení Krajské zdravotní, a.s., ale také Ing. Jiří Paroubek, předseda ČSSD a poslanec PČR za Ústecký kraj. Věříme také, že přítomní zástupci médií zprostředkují informaci o nové zubní pohotovosti široké veřejnosti.

Ředitel Krajské zdravotní, a.s. Eduard Reichelt řekl „Pohotovostní službu zajišťují zatím pouze lékaři Krajské zdravotní, a.s. Do budoucna nevylučujeme rozšíření provozní doby, ale je třeba si uvědomit, že Ústí je aglomerací, kde působí velmi úspěšně řada soukromých stomatologů, kteří jsou jedinými možnými partnery pro další pokrývání pohotovostní služby. Celá záležitost má také své ekonomické aspekty. Pohotovost není komerční službou, proto si na sebe musí vydělat, a to z příjmů od zdravotních pojišťoven“.

V Masarykově nemocnici nebyly momentálně volné vhodné prostory pro umístění zubní pohotovosti, proto jsme hledali nejkratší možnou variantu uskutečnění daného záměru. Ta se nám naskytla ve využití daného prostoru. Náklady na zřízení ambulance činily necelý milion korun, 800 tisíc stál rentgen, na 120 tisíc korun přišly nezbytné úpravy a zařízení interiéru. Návratnost investice je odhadována na dobu 5 let. Za ošetření se neplatí, je kryto ze zdravotního pojištění. Na ošetření se vztahuje pouze platba příslušného regulačního poplatku, včetně možnosti přijmutí nabídky Ústeckého kraje na proplacení tohoto poplatku.

Nová stomatologická ambulantní pohotovostní péče – zubní pohotovost se nachází v budově zdravotního středisku, v Mírové ulici č. p. 8, v Ústí nad Labem, ve čtvrti Severní Terasa.
Telefon do ambulance: 477117898

Jiří Vondra
tiskový mluvčí
tel: +420 477 114 103
mobil: +420 774 711 478



Prosím, čekejte