Stejně jako ostatní nemocnice Krajské zdravotní, a.s., také chomutovská nemocnice pořídila v průběhu a především v závěru minulého roku celou řadu přístrojů a zdravotnického vybavení, především z evropských dotačních prostředků. Celá řada oddělení získala vybavení, které výrazně pomohlo zkvalitnit poskytovanou lékařskou péči.
Ve středu, 20. ledna se při své návštěvě chomutovské nemocnice seznámila s některými přístroji přímo v provozu také hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová. Hejtmanku doprovázel Jaroslav Krákora, poslanec PČR za Ústecký kraj a předseda Výboru pro zdravotnictví PČR. Na přístroje se přijela podívat také starostka Vejprt Jitka Gavdunová, jejíž obec s chomutovskou nemocnicí v poslední době úzce spolupracuje.
Nově pořízených přístrojů je celá řada. Proto se ředitel chomutovské nemocnice Petr Hossner rozhodl prezentovat návštěvníkům přístroje na dvou odděleních. Nejdříve byl představen nový, moderní skiagrafický přístroj na radiodiagnostickém oddělení. Oddělením provedl návštěvu ředitel chomutovské nemocnice spolu s ředitelem Krajské zdravotní, a.s. Eduardem Reicheltem, do jejíhož celku chomutovská nemocnice patří.
Ředitel Reichelt upozornil, že společnost je velmi úspěšná při zapojování evropských dotačních prostředků, krom toho ale pořizuje vybavení a techniku také z vlastních zdrojů. Nový skiagrafický přístroj v hodnotě 1,7 milionu korun je toho důkazem. Přístroj bude sloužit k vyšetřování ambulantních i hospitalizovaných pacientů a jeho zprovozněním dojde ke zkrácení doby nutné pro „snímkování“ pacienta a tím ke zvýšení průchodnosti RDG oddělení, které tímto rozšíří počet „snímkoven“ z dvou na tři.
Nový skiagrafický přístroj zajišťuje již nyní snímky pro více než 40% z celkového počtu pacientů, kteří denně využijí služeb „snímkoven“. Radiodiagnostické oddělení chomutovské nemocnice využívá denně více než 300 pacientů – prováděny jsou kromě RTG snímků také vyšetření ultrazvuková, mamografická, CT a angiografie. S podrobnostmi seznámil přítomné Jan Kraner, primář radiodiagnostického oddělení, které tvoří celkem 26 nelékařských zdravotnických pracovníků a 8 lékařů.
Dalším oddělením, které představilo nové přístroje, bylo gynekologicko-porodnické oddělení chomutovské nemocnice. Oddělením provedl návštěvu jeho primář, Michal Zeman, který přítomným představil nově pořízené vybavení. Tři nové kardiotokografy byly pořízeny z evropských prostředků, ultrasonograf, operační stoly a osvětlení pak zakoupila nemocnice z vlastních zdrojů. Finanční náklady na pořízení těchto investic dosáhly téměř 3,5 mil.
Kardiotokografy se používají na posouzení stavu plodu v děloze, jak před porodem, tak zejména pro sledování stavu plodu během 1. a 2. doby porodní. Kardiotokografy jsou využívány také v ambulantní péči o těhotné, které tvoří asi jednu třetinu pacientek, u kterých lékaři přístroj využijí. K další nové investici patří ještě přenosný ultrasonografický zobrazovací přístroj, určený k vyšetření vnitřních orgánů pacientek v reálném čase
a v pohybu, nezatěžující pacientky žádným zářením..
Kvalitní a moderní vybavení pracovišť tvoří předpoklad pro kvalifikovanou práci lékařů
i sester chomutovské nemocnice.
Doplňkové informace:Pro umístění skiagrafického přístroje na radiodiagnostické oddělení chomutovské nemocnice bylo nutné provést stavební úpravy „snímkovny“, které proběhly již koncem září 2009. Vlastní instalace zařízení se poté mohla uskutečnit začátkem prosince. Finanční náklady, které činily více než 1,7 milionu korun, byly vyčleněny z rozpočtu nemocnice. Nový skiagrafický přístroj, jehož dodávku zajistila firma AURA Medical s.r.o., umožňuje, kromě zhotovení klasického RTG filmu, také bezfilmový provoz, a to pomocí nepřímé digitalizace. Nový přístroj disponuje elevačním (polohovatelným) stolem a umožní lepší vyšetření i hůře mobilních pacientů. Zabudovaný software přístroje zároveň umožní snížit radiační zátěž pacientů. Uvedený skiagrafický přístroj Polyrad Premium slouží také ke zhotovení snímků kostí a kloubů, zejména lebky, končetin, páteře a dále ke zhotovení snímků plic a dalších speciálních vyšetření, např. snímků paranazálních dutin.
Přístroj bude sloužit k vyšetřování ambulantních i hospitalizovaných pacientů a jeho zprovozněním dojde ke zkrácení doby nutné pro „snímkování“ pacienta a tím ke zvýšení průchodnosti RDG oddělení, které tímto rozšíří počet „snímkoven“ z dvou na tři. Tímto se zároveň zvýší i celkový počet snímkovaných pacientů, který činí více než 120 pacientů denně. V současné době, kdy došlo k plánované odstávce RDG pracoviště ve Vejprtech, bude skiagrafický přístroj sloužit i pacientům z Vejprt. Uvedený skiagrafický přístroj zajišťuje již teď snímky pro více než 40% z celkového počtu pacientů, kteří denně využijí služeb „snímkoven“. Radiodiagnostické oddělení chomutovské nemocnice využívá denně více než 300 pacientů. Prováděna jsou kromě RTG snímků také vyšetření ultrazvuková, mamografická, CT a angiografie. Kolektiv pracovníků radiodiagnostického oddělení, který tvoří celkem 26 nelékařských zdravotnických pracovníků a 8 lékařů, vede primář MUDr. Jan Kraner.
Na gynekologicko-porodnické oddělení bylo v roce 2009 pořízeno následující vybavení: jeden přenosný ultrasonograf, tři kardiotokografy. Dále dva operační stoly a operační světla k dovybavení gynekologie a centrálních operačních sálů. Zatímco kardiotokografy byly pořízeny z prostředků ROP a náklady činily 320 000,- korun, ultrasonograf, operační stoly a osvětlení zakoupila nemocnice z vlastních zdrojů a finanční náklady na pořízení těchto investic dosáhly téměř 3,5 mil. korun.
Kardiotokografy – dva pro snímání akce srdeční plodu u jednočetných těhotenství a jeden pro snímání srdeční akce plodů u dvoučetné gravidity, slouží ke kontinuálnímu sledování srdeční frekvence plodu v děloze. Zároveň je sledována děložní činnost. Uvedené přístroje se používají na posouzení stavu plodu v děloze, jak před porodem ve 3. trimestru těhotenství, tak zejména pro sledování stavu plodu během 1. a 2. doby porodní. Kardiotokografy jsou využívány také v ambulantní péči o těhotné, které tvoří asi jednu třetinu pacientek, u kterých lékaři přístroj využijí. Dostatečný počet těchto přístrojů a jejich kvalita je základním předpokladem pro poskytování kvalitní a moderní porodnické péče.
K dalším novým investicím chomutovské nemocnice patří ještě přenosný ultrasonografický zobrazovací přístroj, určený k vyšetření vnitřních orgánů pacientů v reálném čase a v pohybu, nezatěžující pacienty žádným zářením. K dispozici je abdominální sonda, používaná zejména u těhotných žen na vyšetření plodu v děloze a vaginální sonda, používaná zejména v gynekologii. Mobilita a lehkost zakoupeného sonografického přístroje umožňuje použití u lůžka pacientky a také na detašovaném pracovišti Vejprty. Tímto ultrasonografickým přístrojem je ročně vyšetřeno přibližně 3 000 pacientek.
Pracoviště gynekologie a centrálních operačních sálů bylo v loňském roce vybaveno ještě dvěma novými operačními stoly a operačními světly, které významnou měrou dopomohly k modernizaci operačního provozu. Operační stoly, doplněné moderními operačními světly, jsou plně polohovatelné, obsluhované personálem pomocí dálkového ovládání. Kvalitní a moderní vybavení pracoviště tvoří předpoklad pro kvalifikovanou práci lékařů i sester chomutovské nemocnice. Kolektiv gynekologicko-porodnického oddělení, pod vedením primáře MUDr. Michala Zemana, Ph.D., byl nedávno posílen o nově příchozího lékaře MUDr. Lukáše Pondělíčka, který je zařazen na pozici zástupce primáře. Přišel z gynekologicko porodnické kliniky FN Praha – Motol, je plně erudován v oboru gynekologie a porodnictví a zároveň se specializuje na techniky minimálně invazivní chirurgie.