Krajská zdravotní, a. s. se ohrazuje proti informacím, uvedeným v článku zpravodajského serveru Aktuálně.cz, který se vrací k opakovanému mediálnímu klišé na téma využití dotačních prostředků společností Krajská zdravotní, a. s. Nadpis a dále prakticky celý obsah článku staví na spekulacích a neověřených informacích, které byly společností již několikrát vysvětleny a současně byly nezávislými orgány prověřeny.
Ve věci opakovaně mediálně napadaných dotačních prostředků z evropských fondů si Krajská zdravotní, a. s. nechala zpracovat nezávislý audit, jehož cílem bylo ověřit, zda výběrové řízení na nákup zdravotních zařízení bylo provedeno v souladu s požadavky zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, a zda zařízení, přístroje a technologie dodané na základě smlouvy s dodavatelem, který byl vybraný na základě výběrového řízení, jsou v souladu s výběrovým řízením, pokud jde o jejich kvalitu, technicko-ekonomické parametry a lhůty dodání.
Audit byl proveden nezávislým auditorem, společností BENE FACTUM a. s. Podle tohoto nezávislého auditu bylo výběrové řízení „Doplnění zdravotnického zařízení a přístrojů Krajské zdravotní, a. s.“ realizováno v souladu se zákonem o veřejných zakázkách.
Rovněž druhá část auditu potvrdila, že bylo naplněno zadání výběrového řízení v oblasti kvality dodávek přístrojů a technologií, dodržování harmonogramu a plnění techniko-ekonomických parametrů u realizovaných dodávek.
Nezávislý auditor potvrdil, že nakoupené zdravotnické zařízení bylo dodáno v souladu se zákonem, ve sjednané kvalitě a za odpovídající ceny.
Výše zmíněný nezávislý audit podporuje také stanovisko, vydané Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vydání tohoto stanoviska iniciovala Regionální rada regionu soudržnosti Severozápad (dále Úřad regionální rady - ÚRR), která podala podnět k prošetření zadávání sedmi veřejných zakázek Krajské zdravotní, a. s.
Společnost Krajská zdravotní, by podle šetření Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad i antimonopolního úřadu neměla přijít o téměř půlmiliardovou evropskou dotaci na modernizaci svých zařízení. Médiím to sdělil mluvčí Úřadu regionální rady Vojtěch Krump. Uvedl, že pochybení v postupu Krajské zdravotní při zadávání zakázek neshledal podle písemného stanoviska ani Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Regionální rada o výsledku šetření informovala ministerstva pro místní rozvoj a financí. Současně probíhají i další (běžné – plánované) kontroly podkladů, souvisejících se žádostí o proplacení dotace, které by měly být ukončeny v průběhu letošního září.
Na stále opakovanou mediální polemiku k cenám přístrojů nezbývá, než odpovědět již použitým příkladem. Pokud si otevřeme ceník vozů Škoda Octavia, pak si můžeme vybrat vůz v ceně 350 tis. Kč a rovněž v ceně 790 tis.Kč. Vizuálně se jedná o srovnatelné vozy, které však srovnatelné rozhodně nejsou.
Je také otázkou, zda autor článku skutečně zná dokonale technické zadání společnosti a potřebné SW vybavení, které je v článku popisováno. Krajská zdravotní, a. s. nezadávala prostou dodávku přístroje skiagrafického RTG přístroje, ale poptávala kompletní vybavené pracoviště. To znamená vlastní přístroj, k tomu kompletní sadu SW produktů pro diagnostiku a dovybavení pracoviště potřebným příslušenstvím, které však autor článku nezohledňuje.
Fakturovaná cena odpovídá dodávané konfiguraci. Důvodem pro požadavek vyšší kvality byl nejen rozsah požadovaných záruk a spektrum použití, ale hlavně i plánovaný provoz 24 hod./ 7 dní v týdnu.
Nepravdivé je také zpochybňování přesnějšího popisu přístrojů. Dodávka popisovaných přístrojů je jednoznačně specifikována zadávací dokumentací, nabídkou uchazeče a smlouvou a jsou tak splněny veškeré potřebné právní náležitosti. Přístroje jsou v rámci přejímek s těmito podklady konfrontovány a splňují veškeré požadované parametry. Toto je předmětem nejen interních kontrol, ale současně i kontrol ze strany externích subjektů – jak auditorů, tak i správce programu – Úřadu regionální rady.
Účetnictví společnosti rozhodně není „tajemné“, jak autor článku popisuje. Rozdíl v ceně přístrojů mezi cenou účetně vedenou a nabídkovou, je dán tím, že nabídka dodavatele vychází z ceny bez DPH, ale Krajská zdravotní, a. s., jako zdravotnické zařízení, poskytuje zdravotnické služby, které podle zákona č. 235/2004 Sb. patří mezi plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet, to znamená, že společnost tak nemůže uplatnit nárok na odpočet DPH a eviduje v účetnictví majetek s pořizovací cenou, včetně DPH.