Centrum robotické chirurgie Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem provedlo robotickou operaci nádoru kořene jazyka, jako prezentaci minimálně invazivního zákroku pro operovaného pacienta, i tým operatérů.
V Krajské zdravotní, a. s. – Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, o. z., proběhla robotická operace v oblasti ORL, kdy byl operován onkologický pacient s nádorem na kořeni jazyka. Cílem prezentace operativního zákroku bylo seznámení s možnostmi minimálně invazivních metod, dosahovaných právě při robotické chirurgii.
Prezentovaný, minimálně invazivní zákrok, přináší mnoho výhod pro operovaného pacienta i tým operatérů. V oboru roboticky prováděné chirurgie lze přistupovat k operovaným oblastem velice šetrně, oproti velmi invazivním zákrokům při standardních operačních postupech, jak dokládá právě předvedený případ ORL zákroku přes dutinu ústní.
Výhody robotické chirurgie se zaměřením na oblast ORL byly prezentovány v Centru výchovy a dalšího vzdělávání Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., primářem Centra robotické chirurgie Masarykovy nemocnice, MUDr. Janem Schramlem a následně v Centru robotické chirurgie Krajské zdravotní, a. s. pří konkrétním operačním zákroku, prováděném operačním týmem pod vedením MUDr. Karla Slámy jun., lékaře ORL oddělení MNÚL.
Operace se zúčastnil také Hubert Stein, vedoucí klinického týmu společnosti Intuitive, z centrály San Francisco v Californii, který byl velmi potěšen kvalitou provedeného zákroku. Pan Stein je zároveň členem týmu, který se podílí na řešení chronického chrápání pomocí robotické chirurgie, které je v současnosti nejlepším řešením pomoci pacientům, postižených těžkou formou chrápání.
Akce proběhla za účasti zástupců vedení Krajské zdravotní, a. s. a zástupců Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z (MNÚL). S Centrem robotické chirurgie Krajské zdravotní, a. s. v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem a jeho činností, seznámil v úvodu akce přítomné náměstek Krajské zdravotní, a. s. pro oblast zdravotní péče, MUDr. Jan Lami, a primář robotického centra MUDr. Jan Schraml.
Provedená ORL operace onkologického pacienta s odstraněním nádoru na kořeni jazyka trvala tři hodiny. Rekonvalescence odoperovaného pacienta bude trvat zhruba čtyři až pět dnů, což je čtyřnásobně rychleji, než při klasicky provedeném, invazivním operačním zákroku. Významným benefitem pro pacienta je také výrazné snížení bolesti při hojení ran, ale i dřívější odchod do domácího léčení.
Robotická chirurgie ORL v Krajské zdravotní, a. s.
V srpnu 2008 byl v Ústecké Masarykově nemocnice zahájen provoz robotického systému daVinci, umožňujícího provádění chirurgických zákroků na člověku. Kromě jiných oborů bylo operování robotem zavedeno také na ORL oddělení a oddělení chirurgie hlavy a krku.
Roboticky asistovaná chirurgie využívá principy minimálně invazivních přístupů a je možné ji označit za další stupeň vývoje laparoskopické chirurgie. V oblasti ORL se jedná o „dutinové“ operace, a to v prostoru ústní dutiny, trubice hltanu, včetně horních etáží hlasového ústrojí - hrtanu.
Zvláštní pozornost je věnována problematice řešení onemocnění kořene jazyka právě pomocí robotického systému daVinci. Díky „robotu“ je možné operovat šetrně skrze dutinu ústní bez použití zevních přístupů na krku, které jsou náročnější na hojení a délku hospitalizace.
Robotické operace nádorů kořene jazyka a dále také operace prostého zbytnění kořene jazyka, které jeho nositeli způsobuje těžké formy chrápání či polykací potíže, jsou středem pozornosti ústecké ORL robotické chirurgie.
V tomto směru je ústecké ORL oddělení zařazeno do jednoho z pěti světových center, které se podílí na řešení zmenšení kořene jazyka pro syndrom spánkové nedostatečnosti (Sleep Apnea Syndrom), právě pomocí robotického přístroje daVinci. Místem, kde se pak shromažďují a vyhodnocují výsledky operací je výzkumné a školící centrum IRCAD Training Center ve Štrasburku, ve Francii.
Mimo toto centrum spolupracuje ORL oddělení také s americkou University of Pennsylvania ve Philadelphii, konkrétně s profesorem Gregory Weinsteinem. Profesor Weinstein na svém pracovišti uskutečnil od roku 2005 přes 300 robotických ORL výkonů a provedl školení více než 10 lékařů z celého světa, včetně MUDr. Karla Slámy juniora, lékaře ORL oddělení MNÚL.
Roboticky asistovanou operaci provádí lékař a technické zařízení – robot se 4 rameny. V ORL oboru robot využívá 3 ramena, prostřední -kamerové a pravé a levé s operačními nástroji. Lékař - operatér ovládá ramena ze samostatně umístěné konzole. Na dálku ovládá nástroje umístěné na ramenech robota a ten přesně reprodukuje jeho pohyby v operačním poli. Rozhodně se nejedná o samostatné operování robota, nýbrž o „ roboticky asistovanou chirurugii“, kde je i nadále role člověka operatéra nezastupitelná.
Spolu s lékařem operatérem se na operaci podílí také asistující lékař, který zajišťuje kontrolu nástrojů. Minimálně invazivní chirurgické výkony provedené robotem v krční oblasti přinášejí pacientovi mnohé benefity. Je to především možnost operace bez zevního přístupu, snížení pooperační bolesti, ale také rychlejší rekonvalescence a tím i brzký návrat pacienta do běžného života.
Díky zavedení dvou robotických systemů daVinci na pracoviště Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, se Krajská zdravotní, a. s. posunula mezi zdravotnická zařízení, poskytující vysoce specializovanou péči nejen z pohledu České republiky, ale i v rámci celé Evropy.
MUDr. Karel Sláma jun., lékař ORL oddělení MNUL