Na Kardiologické klinice Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. byla provedena unikátní operace perkutánní náhrady aortální chlopně. Jedná se o novou možnost náhrady nemocné chlopně perkutánní cestou, přes tepnu v pravém třísle.
Chlopeň je připevněna na zaváděcí cévku, která se přes tepny zavede až do místa nemocné chlopně, kde dojde k uvolnění a umístění chlopně nové. Jedná se o převratný výkon, který znamená zásadní změnu v léčbě nemocných se srdečními vadami.
Kardiologická klinika Krajské zdravotní, a.s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. byla vybrána jako jedno ze čtyř pracovišť v České republice, kde se tyto velmi nákladné a technicky náročné výkony budou provádět.
Za účasti Ing. Eduarda Reichelta, ředitele Krajské zdravotní, a.s. a zástupců vedení Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem o.z. primáře Kliniky kardiologie Masarykovy nemocnice Doc. MUDr. Pavla Červinky, Ph, FESC, FSCAI a jeho kardiologického týmu, se 15. května 2009 uskutečnila na Kardiologické klinice prezentace výsledků prvních dvou provedených operací.
Perkutánní náhrada aortální chlopně
Získané srdeční vady postihují asi 1% populace. Vzhledem k poklesu revmatického postižení srdce (používání antibiotik), došlo v rozvinutých zemích k poklesu výskytu některých vad (zejména mitrální stenózy), ale vlivem prodlužování věku dochází k nárůstu degenerativních vad - především aortální stenózy (zúžení chlopně mezi levou komorou a srdečnicí).
Až do 80. let minulého století byla jedinou účinnou léčbou chirurgická náhrada nemocné chlopně, s rozříznutím hrudníku, připojením na mimotělní oběh, vynětím nemocné chlopně a přišitím chlopně umělé. Nicméně, až 1/3 nemocných není operována pro vysoký věk nebo příliš vysoké operační riziko.
Pro tyto nemocné se v nedávné době objevila nová možnost, a to náhrada nemocné chlopně perkutánní cestou (přes tepnu v pravém třísle). Chlopeň je „namontována“ na zaváděcí cévku, která se přes tepny zavede až do místa nemocné chlopně a tam dojde k uvolnění a umístění chlopně nové. Jedná se o převratný výkon, který znamená zásadní změnu v léčbě nemocných se srdečními vadami.
Celý výkon probíhá pod rentgenologickou kontrolou a pouze v lokálním znecitlivění místa vpichu v třísle. Jedná se o výkon nebolestivý, trvající cca 1,5 - 2 hodiny. Nemocní pacienti jsou z nemocnice propouštěni v průměru pátý den po provedeném výkonu.
Výkony jsou zatím prováděny pouze a výlučně na firmou (CoreValve) vybraných pracovištích, která splňují nejpřísnější podmínky pro tyto procedury (předchozí zkušenosti s léčbou srdečních vad, vhodný tým + odpovídající technické vybavení).
Klinika kardiologie Krajské zdravotní a.s., - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. byla vybrána jako jedno z mále pracovišť v ČR (celkem 3 pracoviště) i na světě, kde se tyto velmi nákladné (náklady na jeden výkon jsou cca 800 000 Kč) a technicky náročné výkony budou provádět. Je předpoklad, že pracoviště se stane centrem pro léčbu těchto pacientů z celého severozápadního regionu ČR.
Výkony nejsou zatím hrazeny ze všeobecného zdravotního pojištění, ale je předpoklad, že se tak stane v roce 2010.
Doc. MUDr. Pavel Červinka, PhD, FESC, FSCAI
Primář Kliniky kardiologie
Krajská zdravotní, a.s. - Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.
Doplňkové informace
O Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem
Krajská zdravotní, a.s. – Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. je zdravotnickým zařízením s bohatou tradicí a minulostí, a v současné době jedno z nejmodernějších zdravotnických zařízení v České republice. Nemocnice zajišťuje komplexní a specializovanou péči ve všech medicínských oborech pro Ústecký kraj. Od roku 2007 je Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem součástí společnosti Krajská zdravotní, a.s.
Popis oddělení
Kardiologická klinika Krajské zdravotní, a.s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. poskytuje kompletní diagnostickou i léčebnou kardiologickou péči pro celý Ústecký kraj. Oddělení je členěno do pěti segmentů:
- neinvazivní kardiologie,
- invazivní kardiologie,
- koronární jednotka,
- oddělení kardiostimulace a elektrofyziologických vyšetřování,
- standardní kardiologické oddělení.
Popis výkonů
Neinvazivní kardiologie: zajišťuje provádění zátěžových testů, EKG (elektrokardiografie) i TK Holter (24hodinový monitoring kravního tlaku), transthorakální (ultrazvuk přes hrudní stěnu)i jícnovou echokardiografii (metoda vyšetřování srdce odrazem ultrazvuku na tkáni) a dobutaminových (farmakologických) zátěžových testů.
Koronární jednotka: poskytuje neodkladnou péči nemocným s akutními projevy srdečního onemocnění.
Standardní kardiologické oddělení: poskytuje lůžkovou základnu pro diagnostické i léčebné zákroky a doléčení akutně vzniklých onemocnění.
Oddělení kardiostimulace a elektrofyziologických vyšetřování: zajišťuje implantaci pacemakerů (přístroj aktivující elektrickými impulzy srdeční sval - kardiostimulátor)nemocným s poruchami srdečního rytmu, provádí diagnostiku a léčbu srdečních arytmií (poruchy rytmu).
Invazivní kardiologie: poskytuje diagnostickou i léčebnou péči nemocným s vrozenými či získanými srdečními vadami nebo s ischemickou chorobou srdeční (místní nedokrevnost tkání nebo orgánů).
Doc. MUDr. Pavel Červinka, PhD, FESC, FSCAI
Vysokoškolské vzdělání:
- 1982 - 1988: všeobecné lékařství, Universita Karlova Praha, Lékařská fakulta Hradec Králové
- 1991: atestace z vnitřního lékařství 1. stupně
- 1995: atestace z nadstavbového oboru - kardiologie
- 1998: licence pro provádění diagnostických i intervenčních zákroků v kardiologii
V letech 1995 a 1999 absolvoval studijní pobyt v Thoraxcentru Rotterdam, Netherland. Od roku 2003 pracuje jako primář na kardiologickém oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, kde se současně podílí na praktické výuce vnitřního lékařství studentů. V roce 2005 absolvoval studijní pobyt v University of Florida, Division of Cardiology, Shands Jacksonville, v témže roce byl jmenován Fellow of Society for Coronary Angiography and Interventions (FSCAI) a také jmenován docentem pro obor vnitřní lékařství.
V roce 2006 byl zvolen do výboru Pracovní skupiny intervenční kardiologie České kardiologické společnosti. V listopadu 2007 byl jmenován ministrem zdravotnictví členem odborného kolegia Ministerstva zdravotnictví České republiky. V dubnu 2008 jmenován členem Oborové komise Interní grantové agentury Ministerstva zdravotnictví České republiky.
Doc. Pavel Červinka se také podílí na postgraduálním vzdělávání lékařů. Pravidelně přednáší kardiologickou problematiku na předatestačních kurzech před atestací z interního lékařství I. stupně. Dvakrát byl jmenován členem Atestační komise v Ústí nad Labem pro obor vnitřní lékařství I. stupně. Doc. P. Červinka je autorem bezmála dvaceti publikací s impact faktorem.