Kardiologická klinika Krajské zdravotní, a.s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., učinila další významný krok v oblasti kardiologie, když použila Integrovaný intrakoronární ultrazvukový přístroj s analýzou virtuální histologií a měřením frakční průtokové rezervy. Kardiologické klinice Krajské zdravotní a.s., Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. (MNUL) přístroj v hodnotě 7,085 mil korun darovala firma A care s.r.o.
Jedná se o nejmodernější technologickou platformu v rámci zobrazovacích metod a funkční diagnostiky na koronárním intervenčním pracovišti, které integruje vše do jednoho celku. Přístroj představuje vizi budoucnosti moderního pracoviště, kde všechny potřebné technologie budou dostupné z jednoho vyšetřovacího místa. Nový přístroj znamená bezesporu velký přínos v péči o pacienty Ústeckého kraje.
Produkt firmy VOLCANO je kombinací různých, dříve oddělených, diagnostických zařízení do jediného zobrazovacího a měřícího přístroje. Lze tak provádět jak ultrazvukové vyšetření s vyhodnocením informací o velikosti lumen, plátu i tepny, tak vyšetření angiografické, na jednom zařízení. Speciální software navíc umožňuje podrobit získaná data virtuální histologii (VH) a určit tak složení jednotlivých vrstev diagnostikovaných tepen.
Díky funkci FFR lze na témže přístroji měřit rezervu frakčního průtok krve a získat tak informace o významnosti stenózy. Tento systém umožňuje jednoduchou a flexibilní integraci do nových či do již existujících katetrizačních laboratoří. Protože bývá často kladen důraz na úsporu místa v katetrizačních laboratořích, lze využít distribuovaného rozmístění a umístit řídící jednotku, příp. ovládací konzoli a monitor do ovladovny a ušetřit tak v cathlabu místo.
Systém je homologovaný pro použití s rentgenovými přístroji výrobců Siemens, Phillips, Toshiba a GE. Samozřejmostí je možnost připojení k DICOM síti a sdílet tak data o pacientech v rámci sítě. Standardní intravaskulární ultrazvukové zobrazení je tomografický, průřezový snímek tepen a cév. Na rozdíl od toho, zobrazení In-Line Digital je dvourozměrný, podélný obraz v reálném čase s rotací 360° vytvořený navrstvením stovek průřezových snímků IVUS. Obrázek uvádí koncept rekonstrukce ILD.
Pro přesnou rekonstrukci obrazu ILD je důležité, aby byla data zachycována rovnoměrně. Zařízení pullback posunuje zobrazovacím katétrem rovnoměrně a přesně pro rovnoměrné zachycování dat. Pomocí přesně definované rychlosti stažení je možné provést podélné měření délky cévy. Obraz je rovněž možné otočit o 360° v 10-ti stupňových intervalech, což umožňuje kompletní vizualizaci cévy.
25. listopadu 2008 proběhlo na Kardiologické klinice Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem oficiální předání přístroje s podpisem darovací smlouvy. Slavnostní události se zúčastnil ředitel společnosti Krajská zdravotní, a.s. Ing. Eduard Reichelt, Masarykovu nemocnici zastupoval náměstek pro léčebnou péči MUDr. Daniel Nalos a Doc. MUDr. Pavel Červinka, primář Kardiologické kliniky MNUL, spolu s ostatními lékaři a personálem. Akce se zúčastnil také zástupce sponzorské firmy A care s.r.o., jednatel Ing. Jan Duda. Přítomní se zúčastnili prezentace nového přístroje, včetně následné praktické ukázky nové zobrazovací metody.
Doplňkové informace – popis zařízení
Virtuální histologie
Tradiční IVUS zlepšují efektivitu koronární léčby na základě použití katétru, avšak jejich činnost končí ještě před schopností charakterizovat a analyzovat postižené místo. Pokud by mohlo být postižené místo přesněji analyzováno, mohl by být léčebný postup upraven na míru vzhledem k postupu nemoci. Lepší provedení diagnostické analýzy použitím VH IVUS by mělo vést ke zlepšeným výsledkům léčby pacienta za předpokladu, že by diagnostika měla vliv na léčbu. Software VH vylepšuje běžnou šedou IVUS diagnostiku onemocnění koronární tepny automatickou detekcí okrajů cévy a poskytnutím uživateli barevně kódovaných obrazů, které přesněji identifikují typ přítomného plátu. Systém VH IVUS je určen pro automatickou vizualizaci okrajů cévy a poskytnutí podrobné analýzy postiženého místa rozdělením a barevným označením složení tkáně. Software VH IVUS je schopen rozlišit čtyři typy tkáně z dat RF. Všechny prvky hranic plátu definovaných okrajem budou zobrazeny do jednoho ze čtyř typů tkáně. Kromě toho se i implantační zařízení jako jsou stenty, svorky, grafty a svody zobrazí jako jeden ze čtyř typů tkáně.
ChromaFlo
Funkce ChromaFlo využívá patentovanou technologii pro poskytnutí visuálního zobrazení cévního průtoku krve. Zobrazení je uskutečňováno překrýváním dvourozměrného barevného zobrazení relativní rychlosti průtoku krve a šedého ultrazvukového obrazu. Místa, kde dochází k rychlejšímu pohybu červených krvinek, jsou spojena s vyšší hranicí barevné škály. Místa, kde dochází k pomalejšímu pohybu červených krvinek, jsou spojena s nižší hranicí barevné škály. Místa, kde nedochází k žádnému pohybu nebo je pohyb pomalý kolmo k vysílači, jsou označena jako prázdná nebo bezbarvá. Při standardním zobrazení jsou tato místa označena šedou barvou. Když je aktivována funkce ChromaFlo, je cévní průtok krve na obrazu zobrazen pomocí červeno-žluté barevné škály. Procesor ChromaFlo zjišťuje průtok částic (červené krvinky) kolmo k rovině zobrazení nebo podél osy katétru. Toto je hlavním rozdílem oproti běžnému Dopplerovu zobrazování, při kterém musí krev protékat směrem k nebo od vysílače. Tento unikátní typ zobrazení je možný použitím vysoce rychlostní elektroniky a patentovaného algoritmu společnosti Volcano.
FFR
Měřením krevního tlaku se získají údaje o hemodynamice, užitečné v diagnóze a terapii patologicky změněných cév. Aby se mohl měřit intravaskulární krevní tlak, je třeba propojit vodící drát pro měření tlaku (PrimeWire) se systémem s5ix. Jakmile se PrimeWire v cévě umístí, snímač na zakončení vodícího drátu začne zaznamenávat tlakové signály, které pak putují do systému s5ix, kde se zpracují a zobrazí v časovém průběhu vlny a numerických hodnotách.
Popis důležitých komponent tohoto systému
CPU
Počítač je srdcem platformy s5i. Tuto část je vhodné umístit do ovladovny, neboť obsahuje taktéž CD a DVD vypalovací mechaniky pro zálohování případů. Zdravotnický personál může „na dálku“ provádět měření či jiné pomocné práce pro urychlení a zjednodušení celého zákroku. Rozměry: 39,6 x 16,2 x 51 cm (v x š x h), hmotnost ~15 kg.
PIM
PIM (modul rozhraní pacienta) slouží pro propojení počítače s prostředím pacienta pomocí kabelu PIM. Používaný katétr je připojen přímo do PIM. Kabel PIM je k dispozici ve dvou délkách, 5 a 30 metrů (16,4 a 98,4 stop) a disponuje rychlo ‐ odpojovací koncovkou pro oddělení PIM od kabelu PIM. Rozměry: 3,8 x 9,6 x 17,75 cm (v x š x h), hmotnost ~2 kg.
Monitor
Monitor 19“ lze umístit buďto nový na rameno rentgenového přístroje, případně použít monitor „sdílený“ (tzn. využít pro IVUS již instalovaný monitor, běžně používaný pro výstupy z fyziologické jednotky, příp. angiogramu). Pokud je RTG přístroj staršího typu a k zobrazení se používají CRT monitory, pak doporučujeme využít 15“ monitor, který se připevní přímo ke stolu pacienta na vlastní rameno. Do ovladovny lze taktéž umístit monitor buďto nový, nebo použít existující a sdílet ho. Tento monitor musí mít rozlišení nejméně 1280x1024 pixelů.
Ovládací konzole
Ovládací panel umožňuje plné ovládání systému IVUS. Tento je možno použít jak u pacientského stolu, tak v ovladovně. Při umístění u pacientského stolu je navíc třeba zakoupit montážní soupravu. Rozměry: 12 x 36 x 24 cm (v x š x h), hmotnost ~3 kg.
Touchpad
Toto dotykové ovládací zařízení je vhodné umístit přímo k pacientskému lůžku. Lékař pak může provádět měření a ovládat IVUS přímo v místnosti laboratoře.
Joystick
Joystick neboli pákový ovladač je alternativou k touchpadu, tedy je určeno přímo do laboratoře ke stolu pacienta.
Video switch
Slouží k přepojování videosignálu, pokud je monitor sdílen mezi více aplikacemi.
Archivace/tisknutí
Pomocí ethernetové sítě je možné data z počítače odeslat a uložit do pracovní stanice DICOM. Z počátku je možné data ukládat na lokálním pevném disku počítače. Tato data jsou však omezena na 20 případů, po jejichž vyčerpání musí zákazník archivovat data z pevného disku na jiné médium před prováděním mazání případů. Data je možné archivovat na nosiče DVD pomocí DVD vypalovačky, která je součástí počítače, nebo pomocí přídavné vzdálené DVD vypalovačky USB-2. Pro tisknutí snímků je možné k počítači připojit volitelnou barevnou tiskárnu.
Doplňkové informace o Masarykově nemocnici v Ú stí nad Labem
Krajská zdravotní, a.s. – Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., je zdravotnickým zařízením s bohatou tradicí a minulostí, a v současné době jedno z nejmodernějších zdravotnických zařízení v České republice. Nemocnice zajišťuje komplexní a specializovanou péči ve všech medicínských oborech pro Ústecký kraj. Od roku 2007 je Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem součástí společnosti Krajská zdravotní, a.s.
Popis oddělení
Kardiologická klinika Krajské zdravotní, a.s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., poskytuje kompletní diagnostickou i léčebnou kardiologickou péči pro celý Ústecký kraj. Oddělení je členěno do pěti segmentů:
- neinvazivní kardiologie,
- invazivní kardiologie,
- koronární jednotka,
- oddělení kardiostimulace a elektrofyziologických vyšetřování,
- standardní kardiologické oddělení.
Popis výkonů
Neinvazivní kardiologie: zajišťuje provádění zátěžových testů, EKG (elektrokardiografie) i TK Holter (24hodinový monitoring krevního tlaku), transthorakální (ultrazvuk přes hrudní stěnu)i jícnovou echokardiografii (metoda vyšetřování srdce odrazem ultrazvuku na tkáni) a dobutaminových (farmakologických) zátěžových testů.
Koronární jednotka: poskytuje neodkladnou péči nemocným s akutními projevy srdečního onemocnění.
Standardní kardiologické oddělení: poskytuje lůžkovou základnu pro diagnostické i léčebné zákroky a doléčení akutně vzniklých onemocnění.
Oddělení kardiostimulace a elektrofyziologických vyšetřování: zajišťuje implantaci pacemakerů (přístroj aktivující elektrickými impulzy srdeční sval - kardiostimulátor)nemocným s poruchami srdečního rytmu, provádí diagnostiku a léčbu srdečních arytmií (poruchy rytmu).
Invazivní kardiologie: poskytuje diagnostickou i léčebnou péči nemocným s vrozenými či získanými srdečními vadami nebo s ischemickou chorobou srdeční (místní nedokrevnost tkání nebo orgánů).
Doc. MUDr. Pavel Červinka, PhD, FESC, FSCAI
Vysokoškolské vzdělání:
- 1982 - 1988: všeobecné lékařství, Universita Karlova Praha, Lékařská fakulta Hradec Králové
- 1991: atestace z vnitřního lékařství 1. stupně
- 1995: atestace z nadstavbového oboru - kardiologie
- 1998: licence pro provádění diagnostických i intervenčních zákroků v kardiologii
V letech 1995 a 1999 absolvoval studijní pobyt v Thoraxcentru Rotterdam, Netherland. Od roku 2003 pracuje jako primář na kardiologickém oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, kde se současně podílí na praktické výuce vnitřního lékařství studentů. V roce 2005 absolvoval studijní pobyt v University of Florida, Division of Cardiology, Shands Jacksonville, v témže roce byl jmenován Fellow of Society for Coronary Angiography and Interventions (FSCAI) a také jmenován docentem pro obor vnitřní lékařství. V roce 2006 byl zvolen do výboru Pracovní skupiny intervenční kardiologie České kardiologické společnosti. V listopadu 2007 byl jmenován ministrem zdravotnictví členem odborného kolegia Ministerstva zdravotnictví České republiky. V dubnu 2008 jmenován členem Oborové komise Interní grantové agentury Ministerstva zdravotnictví České republiky.
Doc. Pavel Červinka se také podílí na postgraduálním vzdělávání lékařů. Pravidelně přednáší kardiologickou problematiku na předatestačních kurzech před atestací z interního lékařství I. stupně. Dvakrát byl jmenován členem Atestační komise v Ústí nad Labem pro obor vnitřní lékařství I. stupně. Doc. P. Červinka je autorem bezmála dvaceti publikací s impact faktorem.