17.10.2023

Tiskovou mluvčí Krajské zdravotní je Petra Roubíčková

Na pozici tiskové mluvčí a vedoucí Tiskového a komunikačního oddělení Krajské zdravotní, a.s., nastoupila Mgr. Petra Roubíčková. Do konce roku 2021 byla dlouholetou mluvčí Ministerstva životního prostředí. Poslední rok a půl se intenzivně věnovala především dokončení magisterského studia na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a různým PR projektům, mimo jiné pro Českou Kamenici. Medicínské téma je jí blízké díky působení v pozici mluvčí a PR manažerky tehdy vznikajícího Biotechnologického a biomedicínského centra Akademie věd a Univerzity Karlovy ve Vestci u Prahy. Působila i jako mluvčí Britského velvyslanectví v Praze.

„Budu pokračovat v dobře nastavené mediální komunikaci a spolupráci s médii, kterou přebírám po mé předchůdkyni Janě Mrákotové. Současně mě jako první úkol čeká sjednocení a modernizace vizuální a externí a interní komunikace Krajské zdravotní, a.s., která je největším poskytovatelem nemocniční péče v České republice, a sama se pod novým vedením v posledních letech výrazně rozvíjí a modernizuje. Ráda bych, aby to tak vnímali nejen klienti a pacienti našich nemocnic, ale i naši současní a budoucí lékaři a sestry, kteří nás utvářejí, a jejichž odbornost, empatie a péče jsou naší páteří,“ uvádí ke své nové misi Petra Roubíčková.  

Kontakt: Mgr. Petra Roubíčková, tel. 739242382, email: petra.roubickova@kzcr.eu


Zdroj: info@kzcr.eu


Mgr. Petra Roubíčková

Mgr. Petra Roubíčková


13.10.2023

Avízo: V chomutovské nemocnici vypukne požár. Cvičení prověří připravenost hasičů

Taktické cvičení Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje se uskuteční v sobotu 14. října 2023 v prostorách Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Chomutov, o.z.

Námětem cvičení bude požár, kde dojde vlivem technické závady k zahoření jednoho z elektrospotřebičů. Zplodiny se rozšíří do jednoho z pokojů a následně na chodbu oddělení. Díky včasnému zásahu zdravotního personálu nedojde k rozšíření kouře do jiných podlaží a dalších sekcí areálu.

Cílem taktického cvičení je ověření rozhodovacích schopností velitelů zásahu, nasazení sil a prostředků při evakuaci a záchraně většího počtu osob z prostoru zasaženého účinky požáru.

„Cvičení bude probíhat v dopoledních hodinách. Pacienty jsme o taktickém cvičení informovali předem a požádali je a jejich případné návštěvy, aby zachovali klid a nevstupovali do prostor cvičení,“ uvedl ředitel chomutovské nemocnice MUDr. Michal Zeman, Ph.D.


Zdroj: info@kzcr.eu


12.10.2023

Gastroenterologové se na odborném semináři v Ústí nad Labem zabývali tématem nutrice

Regionální setkání specialistů v oboru s názvem „Podzimní gastroenterologický seminář, téma: Nutrice“ uspořádalo 3. října 2023 na ústeckém výletním zámečku Větruše Gastroenterologické oddělení a Endoskopické centrum Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. Seminář, letos se 102 účastníky, se konal pod záštitou České gastroenterologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně, hejtmana Ústeckého kraje Ing. Jana Schillera a předsedy představenstva Krajské zdravotní, a.s., MUDr. Ondřeje Štěrby.

„Toto sympozium má tradici a myslím si, že jeho význam dále roste,“ uvedl MUDr. Ondřej Štěrba, jehož specializací je právě gastroenterologie. „S panem primářem Stehlíkem se známe dvacet let a velice si ho vážím. Dokud budu předsedou představenstva, velmi rád budu vytvářet podmínky pro další rozvoj gastroenterologie v Ústeckém kraji, speciálně v Krajské zdravotní,“ zdůraznil doktor Štěrba, který pozdravil účastníky setkání i jménem nemocného hejtmana Ústeckého kraje Ing. Jana Schillera.

„Hojná účast kolegů na semináři, která se stává již tradicí, mi udělala radost. Myslím si, že odborný program koncipovaný do několika hodin, je ideální platformou pro sdílení zkušeností, poznatků a novinek v našem oboru. Těší mě, že pozvání přijali doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D., z Centra výživy Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze, který hovořil o syndromu tenkého střeva, a Mgr. Renáta Kuželová z Oddělení klinické farmacie Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem s přednáškou o interakci léčiv s potravinami,“ řekl MUDr. Jiří Stehlík, primář Gastroenterologického oddělení a vedoucí Centra digestivní endoskopie Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., jenž byl spolu s vrchní sestrou oddělení Mgr. Martinou Jůzovou odborným garantem akce. 

Na semináři dále zazněly přednášky, které se zabývaly indikacemi k výživě a hodnocením nutričního stavu, péčí o cévní vstupy a bezlepkovou dietou. V dalším bloku na ně navázalo mj. odborné sdělení o akutní pankreatitidě, významu výživy a intenzivní péče a také firemní prezentace Druhy enterální výživy a Jorveza v léčbě eozinofilní ezofagitidy.

Gastroenterologické oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., má k dispozici lůžkovou část, specializované ambulance a Endoskopické centrum, které poskytuje široké spektrum diagnostických i terapeutických metod. Komplexní endoskopické pracoviště, které je součástí ústeckého gastroenterologického oddělení, patří k nejlépe vybaveným v České republice a poskytuje vyšší úroveň intervenčních výkonů digestivní endoskopie. Od letošního roku je zařazeno mezi Centra vysoce specializované péče pro digestivní endoskopii. Toto pracoviště získalo také statut centra pro screeningovou koloskopii v rámci Národního programu screeningu kolorektálního karcinomu. Gastroenterologické oddělení je akreditovaným pracovištěm vyššího typu pro postgraduální vzdělávání v oboru gastroenterologie. Centrum digestivní endoskopie je rovněž vzdělávací základnou pro endoskopické sestry z Národního centra ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů v Brně.                                                                                                                                   

Zdroj: info@kzcr.eu


MUDr. Jiří Stehlík  primář Gastroenterologického oddělení a vedoucí Centra digestivní endoskopie Krajské zdravotní  a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem  o.z

MUDr. Jiří Stehlík, primář Gastroenterologického oddělení a vedoucí Centra digestivní endoskopie Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z


10.10.2023

Kabelkománie v ústecké Masarykově nemocnici pomáhá zachraňovat životy

Vstupní vyšetření potenciálního dárce kostní dřeně pojišťovny nehradí. To má na starost Nadace pro transplantace kostní dřeně. A podpořit tuto nadaci může kdokoli. Třeba věnováním kabelky na Transfuzním oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.

Charitativní bazar kabelek „Kabelkománie“ v ústecké Masarykově nemocnici probíhá už osm let. Za tu dobu tam pro Nadaci pro transplantace kostní dřeně vybrali více než 400 tisíc korun.

„Pokud máte doma kabelku, kterou už nenosíte, nevyhazujte ji. Stačí ji ve všední dny mezi 7. a 14. hodinou přinést k nám na transfuzní oddělení ústecké nemocnice v budově C. My kabelku prodáme a výtěžek věnujeme Nadaci pro transplantace kostní dřeně,“ vysvětluje princip charitativního bazárku pracovnice transfuzního oddělení a koordinátorka Kabelkománie Blanka Virtová. „Ve stejném čase si lidé samozřejmě mohou také přijít kabelku koupit. Kormě kabelek si zájemci mohou ale zakoupit také šperky, šátky a další módní doplňky,“ dodává Markéta Smejkalová, další z koordinátorek oblíbené Kabelkománie.

„Zájem dárců krve o Kabelkománii nás velmi těší. Jsem moc rád, že se lidé nezastaví u toho, že nám přijdou darovat svou nejcennější tekutinu, ale řada z nich nám věnuje i kabelku, případně si zde nějaký módní kousek pro dobrou věc zakoupí. Děkuji všem, kteří spolu s námi pomáhají, stejně jako našim zaměstnancům, kteří tuto prospěšnou akci pořádají a koordinují,“ dodal primář transfuzního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice MUDr. Jiří Masopust.

Český národní registr dárců dřeně funguje už více než třicet let. Transfuzní oddělení ústecké Masarykovy nemocnice a nemocnice v Mostě s ním od počátku spolupracují jako dárcovská centra. S ústeckým dárcovským centrem kooperují náběrová střediska v nemocnicích v Teplicích a v Děčíně.


Zdroj: info@kzcr.eu

Blanka Virtová

Blanka Virtová


9.10.2023

Barča se dostane i na místa, kam sanitka nemůže. Loni letěla zhruba k 630 zásahům

Proč se vrtulníku ústecké letecké záchranky říká Barča? Nejen to zjistí diváci v 17. díle pořadu Prokopni to. Prokop lékař a Prokop záchranář se svého hosta, kterým byl vedoucí lékař Letecké záchranné služby Ústí nad Labem MUDr. Jan Bilík, ptali také na to, jak letecká záchranná služba funguje, jak daleko vrtulník létá, kolik lidí tvoří posádku nebo třeba na případy, ve kterých vrtulník vzlétnout nemůže.

Cílem pořadu je společně s Prokopem a Prokopem prokopnout strach a obavy z poskytování první pomoci či z návštěvy nemocnice. V hlavních rolích se představují MUDr. Prokop Seif, lékař Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice Most, a Bc. Prokop Voleník, záchranář a tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

Zleva: Bc. Prokop Voleník  MUDr. Jan Bilík  MUDr. Prokop Seif

Zleva: Bc. Prokop Voleník, MUDr. Jan Bilík, MUDr. Prokop Seif

17. díl pořadu Prokopni to


9.10.2023

Krajská zdravotní bude proti Covid-19 v ústecké Masarykově nemocnici očkovat ve středu a pátek

Krajská zdravotní, a.s., bude od 11. října 2023 očkovat proti Covid-19 nejen v pátek, ale i ve středu. Zájemci se mohou nechat očkovat na Infekčním oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. K dispozici je nejnovější typ vakcíny Comirnaty Omicron XBB.1.5.

„Vzhledem k velmi vysokému zájmu o očkování proti Covid-19 a nedostatečnému očkování praktickými lékaři dočasně otvíráme očkovací centrum i ve středu. Registrace je možná, ale není podmínkou,“ uvádí ředitel Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., MUDr. Aleš Chodacki.

Očkování probíhá v areálu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, ve 2. nadzemním podlaží pavilonu I. Očkovací centrum je otevřené každou středu a pátek, vždy od 11 do 17 hodin, bez polední přestávky. Očkovat se mohou nechat všechny osoby starší 12 let. Poslední klient bude očkován v 16.40 hodin. Ve dnech svátků bude očkovací centrum uzavřeno.


Zdroj: info@kzcr.eu


5.10.2023

Oddělení paliativní medicíny zahájilo provoz v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem

Zachovat kvalitu života pacienta, respektovat a chránit jeho důstojnost, léčit příznaky spojené s nevyléčitelnou nemocí a snažit se vytvořit podmínky pro to, aby mohl tuto fázi svého života pacient prožít ve vlídném prostředí a společnosti své rodiny a přátel. Takové jsou hlavní cíle paliativní péče. A právě pacientům vyžadujícím takou péči slouží Oddělení paliativní medicíny, které od 2. října 2023 funguje v Krajské zdravotní, a.s. – Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, o.z., pod vedením primářky MUDr. Jany Dušánkové.

„Specializovaná paliativní péče je v ústecké Masarykově nemocnici zajištěna od května 2013, kdy zahájila činnost paliativní ambulance pod hlavičkou onkologického oddělení. V září 2014 následovalo zahájení činnosti Mobilního hospice a od června 2019 zahájení činnosti konziliárního týmu paliativní medicíny. V říjnu 2019 pak bylo otevřeno šest paliativních lůžek pod Onkologickým oddělením Masarykovy nemocnice. Vznik samostatného lůžkového oddělení je dalším logickým krokem. Děkuji paní primářce Dušánkové za práci, kterou v ústecké nemocnici již léta vykonává, a přeji hodně štěstí při té, která ji ještě čeká,“ uvedl ředitel Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem MUDr. Aleš Chodacki.

Lůžka paliativní péče jsou určena pacientům s nevyléčitelným onemocněním v pokročilém stadiu, jejichž zdravotní a psychosociální situace vyžaduje intenzivní podporu specializovaného multidisciplinárního týmu a přesahuje možnosti ambulantní péče.

„Oddělení se nachází ve 3. nadzemním podlaží budovy T. K dispozici je osm lůžek na čtyřech dvoulůžkových pokojích. Lůžka jsou určena pro dospělé pacienty s onkologickou i neonkologickou diagnózou v terminálním stádiu onemocnění. Jedná se o lůžka určená k akutnímu přijetí destabilizovaných paliativních pacientů. Jejich hospitalizace slouží k nastavení symptomové léčby, komunikaci s pacientem a rodinou ohledně plánu další péče, eventuálně vyčkání pacienta do termínu překladu do lůžkového hospice nebo jiného domluveného zařízení, či předání pacienta do péče rodiny v domácím prostředí za podpory mobilního hospice,“ vysvětlila primářka MUDr. Jana Dušánková.

Přijetí pacientů na Oddělení paliativní péče probíhá cestou Emergency, překladem z jiných oddělení ve spolupráci s konziliárním týmem paliativní péče, z domácího prostředí po domluvě s rodinou či praktickým lékařem, nebo přímo od zdravotnické záchranné služby.

„Vzhledem k tomu, že v Ústeckém kraji jsou dostupné dva lůžkové hospice, není cílem paliativního oddělení v Masarykově nemocnici poskytovat dlouhodobou hospicovou péči,“ dodala primářka Dušánková.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

Primářka MUDr. Jana Dušánková (vpravo) a vrchní sestra Lucie Rejzková  DiS.

Primářka MUDr. Jana Dušánková (vpravo) a vrchní sestra Lucie Rejzková, DiS.


4.10.2023

Seminář o dárcovském a transplantačním programu v Česku zaujal v mostecké nemocnici zdravotníky mnoha oborů

Zdravotníky mnoha oborů z Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z., zaujal seminář „Dárcovský a transplantační program v ČR“ s dovětkem „aneb nebojte se ptát“. Seminář, který se uskutečnil 27. září, byl koncipován tak, aby se mohli zúčastnit jak lékaři, tak střední zdravotnický personál.

Účast byla celkem široká, a to jak z anesteziologicko-resuscitačního oddělení, pro které byl seminář zamýšlen původně, tak z dalších oddělení, například neurologického, dětského a dorostového, či interního. Zúčastnily se ho i sestry centrálních operačních sálů, které se s touto problematikou občas setkávají tehdy, dochází-li k odběru orgánů přímo v mostecké nemocnici.

Prezentace doc. MUDr. Evy Pokorné, CSc., CETC, byla zaměřena na organizaci dárcovského a transplantačního programu v České republice. Přední česká specialistka přiblížila právní normy a jejich úpravy, úskalí diagnostiky smrti mozku a možnosti instrumentálních technik včetně neurosonologie. Dále zmínila novinky a přetrvávající mýty – a to včetně některých „městských legend“, které jsou i dnes rozšířeny i mezi těmi, kteří se intenzivní medicínou zabývají. Důraz byl kladen také na důležitost komunikace s pozůstalými, která je při odběru orgánů zásadní. Hovořilo se i o alokaci orgánů, problematice multiorgánových odběrů a svozu potenciálních dárců na pracoviště Transplantcentra Institutu klinické a experimentální medicíny (TC IKEM). Na závěr zazněla i pochvala na adresu Nemocnice Most, která se může za posledních 10 let v problematice indikace dárců k odběrům orgánů srovnávat s výrazně většími pracovišti. Takový kredit získala díky existenci institutu koordinátora pro transplantace, který byl ustaven v jednotlivých nemocnicích právě z iniciativy TC IKEM a jeho transplantační koordinátorky doc. MUDr. Evy Pokorné, CSc., CETC.

„Seminář splnil svůj účel a pro zúčastněné byl přínosný. Je totiž třeba si uvědomit zásadní věc. Smrt vůbec není sexy téma. Smrt člověka je konec něčí existence. Ale smrt jedince, jakkoliv nezvratná, může zároveň znamenat život pro několik dalších lidí, kterým orgány zemřelého umožní žít dál. A to je smysl existence transplantačního programu, jakkoli je jeho praktická realizace tragická pro pozůstalé a psychicky a pracovně nesmírně náročná pro zdravotníky, kteří se na něm podílejí, od stanovení smrti až k odběru orgánů. Proto je i pozitivní zpětná vazba, která se k indikujícím lékařům dostává cestou takových prezentací, jakou přednesla paní docentka Pokorná, nesmírně důležitá,“ shrnul za organizátory akce primář ARO Nemocnice Most MUDr. Miroslav Peleška.

                                                                                                                     

Zdroj: info@kzcr.eu



29.9.2023

Ústečtí kardiochirurgové rozšiřují portfolio zákroků, poprvé implantovali zevní oporu aortálního kořene

Rozšiřující se aortu devětačtyřicetiletého pacienta vyřešili na ústecké kardiochirurgii implantací speciální síťky, která zabrání do budoucna jejímu roztržení. Zákrok provedl primář oddělení MUDr. Miroslav Kolesár ve spolupráci s brněnským kolegou, primářem Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno MUDr. Petrem Filou, Ph.D. Šlo o první operaci tohoto druhu v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, o.z. Pacienti s touto diagnózou tak nyní nebudou muset cestovat za řešením svého problému do jiného regionu.

Diagnóza rozšiřování aortálního kořene a vzestupné aorty hrozí rizikem, že v budoucnu může dojít k jejímu prasknutí, což je smrtelná komplikace. Implantace na míru vyrobené síťky, která byla modelována na základě CT vyšetření tohoto konkrétního pacienta, zabrání další aortální dilataci. „Nevýhodou této diagnózy je, že pacienti často nepociťují žádné obtíže. Nemají bolesti, nejsou dušní, ale přesto tuto závažnou diagnózu mají,“ vysvětluje MUDr. Petr Fila, Ph.D., a hned dodává, že se diagnóza často objeví náhodným nálezem při vyšetření.

Implantace síťky kolem celé aorty je vlastně preventivní opatření, které má v budoucnu zamezit fatálním komplikacím. Tuto léčebnou metodu vymyslel anglický inženýr, který sám stejnou diagnózou trpí. Nechtěl se smířit s tím, že by ho před lety čekala náhrada aortální chlopně protézou, což byla v té době běžná léčba. Koncept síťky, kterou si pro sebe nechal vyrobit, mu po dohodě v Londýně kardiochirurgové implantovali. Dnes je tomu již devatenáct let od operace a sám pacient, nyní již také výrobce sítěk, je živoucí reklamou na to, že tento způsob prevence je nejlepší metodou řešení těchto obtíží.          

„Operace dopadla dobře. Pacient se rychle zotavil a je v pořádku. Pro nás to byla první operace tohoto typu na Kardiochirurgickém oddělení v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Je to významný posun v naší operativě a rozšíření portfolia kardiochirurgických operací pro naše pacienty,“ uzavřel MUDr. Miroslav Kolesár.

                                                                                                                                        Zdroj: info@kzcr.eu

      

Kardiochirurgové v ústecké Masarykově nemocnici implantovali speciální síťku vyrobenou pacientovi na míru.

Kardiochirurgové v ústecké Masarykově nemocnici implantovali speciální síťku vyrobenou pacientovi na míru.

Video z implantace zevní opory aortálního kořene - kardiochirurgická operace v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem


26.9.2023

Avízo – Krajská zdravotní upozorňuje na otevírací dobu lékáren na státní svátek Den české státnosti

Krajská zdravotní, a.s., upozorňuje na otevírací dobu lékáren na Den české státnosti, který připadá na čtvrtek 28. září 2023. Pohotovostní lékárenská služba ve městech působnosti jejích zdravotnických zařízení bude zajištěna takto:

Děčín:

Nemocniční lékárna Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Děčín, o.z, U Nemocnice 1, budova C (telefon 412 705 440) bude otevřena pro veřejnost od 9:00 do 15:00 hodin.

Ústí nad Labem:

Lékárna Dr. Max – Kaufland, Všebořická 396 (telefon 472 717 275) bude otevřena pro veřejnost od 8:00 do 18:00 hodin.

Teplice:

Lékárna BENU – OC Galerie Teplice, Náměstí Svobody 3316 (telefon 731 638 173) bude otevřena pro veřejnost od 9:00 do 21:00 hodin.

Most: 

Lékárna BENU – OC Central, Radniční 3400 (telefon 731 638 040) bude otevřena pro veřejnost od 8:00 do 20:00 hodin.

Chomutov:

Nemocniční lékárna Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Chomutov, o.z., Kochova 1185 (telefon 474 447 248) bude otevřena pro veřejnost od 10:00 do 20:00 hodin.

Litoměřice:

Nemocniční lékárna Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Litoměřice, o.z., Žitenická 2084 (telefon 416 723 505) bude otevřena pro veřejnost od 10:00 do 14:00 hodin.

Zdroj: info@kzcr.eu



Prosím, čekejte