29.11.2021

Krajská zdravotní uspořádala odbornou konferenci 14. Mostecký pediatrický den

Regionální odborná konference s názvem 14. Mostecký pediatrický den se uskutečnila 25. listopadu 2021 v konferenční místnosti restaurace Benedikt v Mostě. Akci určené pro zdravotníky se zaměřením na dětské pacienty uspořádalo pod záštitou České pediatrické společnosti a hejtmana Ústeckého kraje Ing. Jana Schillera Dětské a dorostové oddělení s perinatologickým centrem Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z. Jejím odborným garantem byla primářka mosteckého oddělení MUDr. Marie Váchová.

„Jsem rád, že jsme se ještě mohli potkat osobně, protože na nějakou dobu bude setkávání obecně kvůli dalším protiepidemickým opatřením hůře realizovatelné. Proto chci omluvit pro aktuální pracovní povinnosti nepřítomného pana generálního ředitele Krajské zdravotní MUDr. Petra Malého, MBA, a pana hejtmana Ústeckého kraje Ing. Jana Schillera. Chtěl bych Vám lékařům, mostecké nemocnici, ale i celé Krajské zdravotní svým i jejich jménem vyjádřit velký obdiv, úctu a poděkování za práci, kterou odvádíte nejen ve svém oboru, ale i v současné době, kdy je vše těžší a musíte tomu věnovat větší úsilí,“ řekl v úvodu Ing. Pavel Markalous, ředitel Krajské zdravotní, a.s. - Nemocnice Most, o.z.

Konferenci dominovala témata z oblasti dětské neurologie. Křečové stavy u dětí, spinální muskulární atrofie a nové možnosti léčby přednesli MUDr. Martin Kudr a MUDr. Petra Fuchsová, specialisté z renomované Kliniky dětské neurologie Fakultní nemocnice Motol. Komplexní problematiku a péči o PEG přednesla nutriční terapeutka z Nutriční poradny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Iveta Kosáčková. Druhý blok programu byl věnován spolupráci intervenčního centra Spirála, Ústecký kraj, z.s., s pediatry v případech domácího násilí, a dále invazivním meningokokovým onemocněním u dětí a možnostem jejich prevence. Odborné setkání tradičně zakončily oblíbené kazuistiky z mosteckého dětského a dorostového oddělení.

„Děkuji všem přítomným včetně přednášejících, kteří se konference zúčastnili. Bylo jich celkem 90. V tomto náročném období si velice vážíme toho, že se sjeli z celého Ústeckého kraje a věnovali svůj vzácný volný čas této vzdělávací akci,“ zdůraznila k letošnímu odbornému setkání pediatrů v Mostě primářka MUDr. Marie Váchová.

Dětské a dorostové oddělení s perinatologickým centrem Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z., poskytuje široké spektrum zdravotní péče o novorozence, děti a dorost nejen z okresu Most, ale i z přilehlých regionů. Svým rozsahem a zaměřením oddělení zajišťuje jak péči o neodkladné stavy včetně komplexní resuscitační péče, tak i standardní diagnostickou a léčebnou péči o děti a dorost ve většině pediatrických podoborů. Perinatologické centrum, které zabezpečuje specializovanou péči o novorozence všech váhových kategorií, je jedním z 12 superspecializovaných pracovišť v České republice. Nedílnou součástí je transportní služba a banka mateřského mléka. Ambulantní část oddělení pokrývá podstatnou část pediatrických subspecializací.


Zdroj: info@kzcr.eu

 


Mostecký pediatrický den.

Mostecký pediatrický den.


23.11.2021

Nadační fond Krajské zdravotní obdržel dar ve výši 200 tisíc korun od C SYSTEM CZ

Dar ve výši 200 tisíc korun obdržel Nadační fond Krajské zdravotní, a.s., od společnosti C SYSTEM CZ, která navrhuje a dodává zákazníkům IT produkty a služby. Do firem, zdravotnických zařízení, státních institucí a třeba do škol dodává počítače, servery, datová úložiště, síťové prvky, software, ale i komplexní IT řešení.

„Děkujeme společnosti C SYSTEM CZ za tento dar. Jedná se začátek dlouhodobé spolupráce, která bude jistě přínosná pro obě strany,“ uvedl generální ředitel Krajské zdravotní, a.s., MUDr. Petr Malý, MBA.

„Část financí z tohoto daru jsme již využili pro publikační činnost zdravotníků Krajské zdravotní. Další využití bude realizováno dle potřeb pro další podporu publikační činnosti nebo na podporu některého z oddělení Krajské zdravotní,“ uvedl předseda správní rady Nadačního fondu Krajské zdravotní, a.s., Mgr. Miroslav Pajonk.

Nadační fond Krajské zdravotní, a.s., byl založen v srpnu 2009 společností Krajská zdravotní, a.s., největším poskytovatelem nemocniční péče v České republice, sdružujícím v Ústeckém kraji v současné době 7 nemocnic v Ústí nad Labem, Litoměřicích, Teplicích, Chomutově, Mostě, Děčíně a Rumburku. Jednou z hlavních činností nadačního fondu je podpora budoucích zdravotnických pracovníků formou stipendia určeného pro financování nákladů vzniklých v souvislosti s prezenčním studiem, jehož hlavním záměrem je získat zájem studentů lékařských a nelékařských zdravotnických oborů, pro práci v nemocnicích Krajské zdravotní, a.s.

 

Zdroj: info@kzcr.eu


23.11.2021

Krajská zdravotní se připojila v Ústí a Mostě, kde má perinatologická centra, k oslavám Světového dne předčasně narozených dětí

Zdravotníci Neonatologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., a Dětského a dorostového oddělení Nemocnice Most, o.z., se zapojili do oslav Světového dne předčasně narozených dětí, který připadá každoročně na 17. listopad. Tento den je na celém světě věnován problematice předčasně narozených dětí a zároveň má za cíl podpořit a povzbudit všechny rodiče, kterým se narodilo nedonošené miminko. Symbolem Světového dne předčasně narozených dětí je purpurová barva, proto jí byl 16. listopadu nasvícen hrad Hněvín v Mostě a 17. listopadu kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem.  

Organizátorem Světového dne předčasně narozených dětí v České republice je rodičovská organizace Nedoklubko, která také letos na pracoviště starající se o nedonošená miminka přivezla dárky. Zástupci Nedoklubka předali purpurové léčivé balíčky rodičům a také limitovanou edici dárkových balíčků 2021 všem lékařům, sestrám a dalším pracovníkům, kteří na neonatologických odděleních působí. 

„Každý rok v rámci oslav světového dne s radostí a vděkem spolu s ostatními rodiči děkujeme zdravotníkům, kteří pečují o předčasně narozená a nemocná miminka. Ať už vyzdvihnutím jejich ohromného nasazení, šířením osvěty o problematice předčasného porodu a neonatologické péče, drobným dárkem nebo osobním poděkováním,“ uvedla Lucie Žáčková, výkonná ředitelka Nedoklubko, z.s.

Dále společnost Vygon věnovala u příležitosti Světového dne předčasně narozených dětí sestrám z ústecké neonatologické kliniky, které se starají o nedonešené novorozence, purpurová trička. Jejich předání se 16. listopadu zúčastnila i Lucie Žáčková z Nedoklubka. 

Předsedkyně spolku Ústecké miniděti, z.s., Mgr. Bc. Jana Jelínková pak 18. listopadu zástupcům kliniky předala dar v podobě osmi skládacích křesel pro rodičovské návštěvy předčasně narozených dětí.

„Velmi si vážíme přízně, kterou cítíme jak od Nedoklubka a Ústeckých minidětí, tak i od dalších sponzorů. Je velmi důležité, že díky těmto aktivitám se rodiče nedonošených dětí necítí osamoceni, mají se kam obrátit pro laickou podporu,“ poděkoval donátorům za přízeň MUDr. Patrik Hitka, Ph.D., přednosta Neonatologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.

„Nadace Nedoklubko plní neocenitelnou roli v rámci podpory rodin nedonošených dětí. Každé perinatologické centrum má svoji koordinátorku, která má také osobní zkušenost s narozením nedonošeného miminka a se kterou mohou maminky sdílet svoje bezprostřední pocity a obavy. Podporují se navzájem nejen v nemocnici, ale i v následné péči. Jsme rádi, že v Mostě se podařilo dne 16. listopadu s podporou Nedoklubka uspořádat lampionový průvod k purpurově nasvícenému hradu Hněvín za hojné účasti našich vypiplaných dětiček a jejich statečných rodičů. Rádi jsme se ho zúčastnili i my zdravotníci,“ připojila se MUDr. Marie Váchová, primářka Dětského a dorostového oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z.

Součástí ústeckého perinatologického centra jsou Neonatologická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., a Gynekologická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. Součástí mosteckého perinatologického centra je Dětské a dorostové oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z., a Gynekologicko-porodnické oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z.


Zdroj: info@kzcr.eu

 


22.11.2021

Prohlášení Krajské zdravotní, a.s., k poskytování zdravotní péče

Nemocnice Krajské zdravotní, a.s., (KZ) zaznamenávají v posledních týdnech, stejně jako po celé republice, narůstající počet osob hospitalizovaných s nemocí COVID-19. Na základě informací o šíření COVID-19 v populaci Ústeckého kraje zároveň předpokládáme, že tento počet bude v příštích týdnech dále narůstat. Péče o pacienty s COVID-19 je náročná a významným způsobem čerpá zdroje KZ. V současné situaci proto není možné poskytovat méně akutní (elektivní) péči v rozsahu, v jakém bylo původně plánováno.

KZ v souladu s platnou legislativou respektuje právo člověka na poskytování zdravotních služeb podle pravidel vědy a uznávaných medicínských postupů, při respektování individuality pacienta, s ohledem na konkrétní podmínky a objektivní možnosti. V případě vyčerpání vzácných zdrojů je přípustné (zejména dle příslušných ustanovení zákona o zdravotních službách a v souladu s aktuálně platnými mimořádnými opatřeními) omezení běžného standardu péče nezbytné pro udržení co největšího stále ještě možného rozsahu dané péče, pokud nelze v konkrétním případě postupovat jinak. I tento postup je považován za postup „de lege artis“. Alokace zdrojů přitom může vést k omezení práva pacientů na ochranu zdraví a přístup ke zdravotní péči. Jakákoli diskriminace na základě kritérií přímo nesouvisejících s předpokládaným klinickým výsledkem péče (zejména na základě sociální nerovnosti, rasy, pohlaví, disability, diagnózy, stavu vakcinace či pouze věku) je nepřípustná.

KZ v souladu s etickými principy medicíny při zajištění péče respektuje mj. princip spravedlivosti, férovosti a rovného přístupu k pacientům (všichni jsou si rovni, nelze nikoho diskriminovat na základě kritérií přímo nesouvisejících s předpokládaným klinickým výsledkem péče).

KZ v kontextu výše uvedeného řídí zdravotní péči zejména s ohledem na její bezprostřední naléhavost. Primárně je zajišťována péče o pacienty s hrozícím selháním životních funkcí, bez ohledu na příčinu takového stavu. V případě dostatku zdrojů je pak dále poskytována v co největším rozsahu i péče méně akutní (elektivní). S předpokládaným dalším nárůstem počtu akutních pacientů s onemocnění COVID-19 tak může být tato elektivní péče na nezbytně nutnou dobu omezena.

KZ v souladu s poznatky lékařské vědy apeluje na všechny obyvatele Ústeckého kraje, aby přispěli k omezení šíření COVID-19 důsledným dodržování protiepidemických opatření. Dále vyzývá všechny dosud neočkované osoby starší dvanácti let (či v případě nezletilých jejich rodiče), aby neprodleně postoupily očkování proti viru SARS-CoV-2. U osob starších šedesáti let pak naléhavě doporučuje třetí posilující dávku očkování. Očkování významně snižuje riziko závažného průběhu COVID-19 o více než 80 %.

 

V Ústí nad Labem, 22. 11. 2021

 

MUDr. Petr Malý, MBA

generální ředitel Krajské zdravotní, a.s.

 


19.11.2021

POMOC!

Původně jsme chtěli požádat o spolupráci, ale ne, voláme o pomoc.

Prosím pomozte nám, zdravotníkům. Již rok a půl žijeme v neustálém stresu a napětí. Mnoho z vás bylo doma, uklidili jste si byty a domy, měli čas na rodinu a na děti. My byli v práci. Pracovali jste z domova, my běhali okolo lůžek nemocných. Učili jste se s dětmi, naše děti čekaly, až se večer vrátíme domů.

Přicházíme již o druhý rok civilního života. Ani nevíme, jak uteklo příšerné jaro, kdy jsme bojovali s covidem, s neustálým příjmem nových pacientů a také bohužel se stovkami úmrtí. Často předčasných a zbytečných.

Léto bylo pro nás ve znamení toho, že jsme se snažili naočkovat všechny lidi, aby se situace neopakovala. A je to tady znovu.

Počty nakažených rostou neuvěřitelně a my budeme prožívat Vánoce s pacienty na kyslíku, u infuzních stojanů a v ochranných oblecích. Už toho máme dost. Jsme profesionálové, zkušení zdravotníci, ale nejsme řeholníci, máme také svoje životy. A do těch nepatří 25 dvanáctihodinových směn v měsíci.

Prosím vás, proč si myslíte, že očkujeme? Neočkujeme a nechceme očkovat kvůli různým lobby, ale kvůli jedinému – kvůli zdraví a také kvůli úplně normálnímu životu, po kterém všichni tolik voláme.

Očkujeme proto, abyste byli zdraví, abyste nemocniční pomoc nepotřebovali. Viděli jste, jak těžce umírají pacienti s covidem? Proč vznikla představa, že to všechno musíme zvládnout, když jsme si toto povolání zvolili? Na nemocné, na umírání jsme zvyklí, jsme připraveni na hodně práce, ale může nastat situace, kdy se to prostě a jednoduše zvládnout nedá. I my máme své limity, své hranice sil – těch fyzických, ale i těch psychických.

Na jaře jsme museli přeměnit mnoho standardních oddělení na infekční, covidová. Zrušili jsme standardní oddělení, gynekologické, chirurgické JIPy, dětské JIPy, části ARO. Pacienty jsme překládali na různá vzdálená pracoviště. Stovky lůžek. Tím pádem se k nám nedostali pacienti, kteří péči těchto oddělení potřebovali. Ano, bylo to nutné, ale je to traumatizující pro ně i pro nás. Na jaře bylo očkování nedostupné pro všechny, ale teď je vakcín dost. Pro každého! Také vám to přijde nelogické? Na jaře jeden druhého pomalu udával, aby nebyl naočkovaný mimo pořadí a teď? Musíme skoro prosit, aby si lidi pro vakcínu přišli.

Ano, i naočkovaný může mít v těle virus, ale kdyby nebyl zdroj, nenakazí se. Svým odporem k očkování jen pomáháte šíření covidu a jeho mutacím.

Proboha, co je to za řeči o neozkoušené látce. Myslíte si opravdu, že by Evropská léková agentura pustila do světa jed? Miliony lidí jsou naočkovány, co chcete za větší studii? Kde bychom byli bez očkování proti jiným nemocem? Mrtví!

Když se dostanete do nemocnice, bude vám indikovaná spousta léků, budeme to do vás rvát horem dolem, abychom vás zachránili. A některé ty léky mají vedlejší účinky, nikdo to nikomu netají. To chcete? A jen připomenutí – vedlejší účinky má pro někoho i tolik známá a oblíbená růžová pilulka, kterou do sebe někteří sypou jako čokoládové lentilky.

A ti, kteří nevěří těmto slovům, popírají současnou situaci a nebojí se té chřipečky, ty prosíme, aby nám přišli pomoci. Nepotřebujete dle vašich názorů ani ochranné pomůcky, bude se vám jednoznačně pracovat pohodlněji a my ušetříme finance. Někdo musí donést pacientovi mísu, umýt ho nebo asistovat u toho, když už mu není pomoci. Ano, i to je práce v nemocnicích a není na ni třeba žádné přehnané zdravotnické vzdělání, všichni vás rádi jako dobrovolníka zaškolíme. Sestry připravují léky, ředí a zavádějí infuze, obsluhují dýchací přístroje a umělé ledviny. A navíc je nás málo a bude nás ještě méně. Takže pomoc uvítáme, tím si buďte jistí.

Prosím pomozte nám. Naočkujte se. Nepodceňujte nařízená opatření. Zůstaňte zdraví.

POMOC!

 

Hlavní sestry nemocnic Krajské zdravotní, a.s.
Mgr. Šárka Gregušová
Mgr. Lenka Kalábová, Ph.D., LL.M.
Mgr. Andrea Prchalová
Mgr. Markéta Svobodová
Ing., Bc. Lucie Šimková
Mgr. Danuše Tomášková
Mgr. Kateřina Vágnerová

16.11.2021

V Krajské zdravotní se uskutečnil workshop vlhkého hojení ran

Workshop vlhkého hojení ran uspořádala ve čtvrtek 11. listopadu 2021 Klinika úrazové chirurgie Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.

„Za dobu, co se pohybuji v medicíně, se úrazová chirurgie hodně posunula vpřed, a původní metody, s nimiž jsem začínal, jsou v podstatě zapomenuty. Sleduji, jak výborných dosahujete výsledků, a musím říct, že sestřičky o problematice vědí víc než my, lékaři. Za to jim moc děkujeme, stejně jako všem, kteří se o pacienty s chronickými ranami, bércovými vředy a ostatními obtížemi staráte,“ pozdravil před zahájením odborného programu účastníky workshopu MUDr. Petr Malý, MBA, generální ředitel Krajské zdravotní, a.s.

„Pamatuji, jak jsme obkládali třikrát denně hypertonickým roztokem a byla s tím hrozná práce. Pokrok od té doby je obrovský. Metoda vlhkého hojení se prosadila v naší běžné klinické praxi. Efekt, který přináší pacientům, je velký a péče se hlavně dá prodlužovat na domácí ošetření. Pro pacienty je to obrovský komfort: neleží v nemocnici, nemusí podstupovat bolestivé procedury,“ řekl v úvodu MUDr. Karel Edelmann, Ph.D., přednosta Kliniky úrazové chirurgie v ústecké Masarykově nemocnici.

Odborné setkání se uskutečnilo v přednáškových prostorech Vzdělávacího institutu Krajské zdravotní, a.s., a zúčastnilo se ho 90 zájemců, většinou zdravotních sester. Program workshopu obsahoval celkem 14 prezentací ve třech blocích, mezi nimiž byla možnost seznámit se i otestovat produkty důležité právě pro úspěšné vlhké hojení ran.

„Historicky druhý Workshop vlhkého hojení ran, který díky Covidu probíhal po roční pauze, se nesl ve velmi příjemném a přátelském duchu. Nejen, že jsme si osvěžili své znalosti, které jsme si naživo mohli vyzkoušet díky prezentujícím firmám, ale opět jsme se dozvěděli spoustu novinek, které určitě uplatníme v praxi. Jsem velmi ráda, že tento workshop edukuje nejen sestřičky, ale že, dle ohlasů, je přínosný i pro lékaře. Už teď se těším na další a věřím, že bude stejně vydařený jako dva předcházející,“ zhodnotila akci Ing. Bc. Soňa Brabcová, vrchní sestra pořádající kliniky, která byla odborným garantem workshopu.


Zdroj: info@kzcr.eu

 

Odborným garantem workshopu byla Ing. Bc. Soňa Brabcová  vrchní sestra Kliniky úrazové chirurgie v ústecké Masarykově nemocnici. Foto: Krajská zdravotní  a.s.

Odborným garantem workshopu byla Ing. Bc. Soňa Brabcová, vrchní sestra Kliniky úrazové chirurgie v ústecké Masarykově nemocnici. Foto: Krajská zdravotní, a.s.


15.11.2021

Výtěžek dobročinné akce pro dětské oddělení litoměřické nemocnice je opět obrovským úspěchem

Pátý ročník dobročinné akce na podporu dětského oddělení litoměřické nemocnice, při které vařil Jozef Pásztor se svými přáteli, se opět vydařil. Za pravou maďarskou kapustnici a guláš lidé v sobotu 13. listopadu v Krušovické pivnici v Litoměřicích během několika hodin přispěli celkem 42 tisíc korun.

Kapustnice uvařil Jozef Pásztor se svými pomocníky 60 litrů, guláše bylo přes 50 litrů. „Guláš, který jsme uvařili z 20 kilogramů kližky a 15 kilogramů cibule, zmizel během necelé hodiny, kapustnice došla kolem páté odpoledne,“ zhodnotil Jozef Pásztor s tím, že jej velmi potěšilo nejen to, že příchozím chutnalo, ale i skutečnost, že se letošní výtěžek i přes nepříznivou epidemiologickou situaci přiblížil doposud rekordnímu výsledku z roku 2019, který činil 45 tisíc korun.

Radost z jubilejního pátého ročníku této dobročinné akce a ze spolupráce s Jozefem Pázstorem neskrýval ani ředitel Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Litoměřice, o.z., Ing. Vladimír Kestřánek, MBA, DiS.: „Jsem velmi rád, že se z této akce stala tradice, která si získává stále více příznivců. Panu Pásztorovi a jeho přátelům patří za jejich úsilí a obětavost velký dík. Velmi si samozřejmě vážíme i podpory všech, kteří přišli a přispěli tím dobré věci.“

Celková suma, kterou tato dobročinná iniciativa za pět let konání dětskému oddělení litoměřické nemocnice vynesla, již dosáhla částky 133 tisíc korun.


Zdroj: info@kzcr.eu

Za pravou maďarskou kapustnici a guláš lidé letos přispěli celkem 42 tisíc korun.

Za pravou maďarskou kapustnici a guláš lidé letos přispěli celkem 42 tisíc korun.


15.11.2021

Avízo – Krajská zdravotní se připojí v Mostě a Ústí nad Labem ke Světovému dni předčasně narozených dětí

Krajská zdravotní, a.s., se připojí k oslavám Světového dne předčasně narozených dětí, který připadá každoročně na 17. listopadu. Tento den je na celém světě věnován problematice předčasně narozených dětí a zároveň má za cíl podpořit a povzbudit všechny rodiče, kterým se narodilo nedonošené miminko. Symbolem Světového dne předčasně narozených dětí je purpurová barva.

V předvečer Světového dne předčasně narozených dětí, v úterý 16. listopadu 2021, bude purpurově nasvícena dominanta Mostu hrádek Hněvín a ve středu 17. listopadu od 19 do 22 hodin kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem. 

Součástí ústeckého perinatologického centra jsou Neonatologická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., a Gynekologická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. Součástí mosteckého perinatologického centra je Dětské a dorostové oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z., a Gynekologicko-porodnické oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z.


Zdroj: info@kzcr.eu

 

Purpurovou barvou nasvícený hrad Hněvín v Mostě. Foto: archiv KZ

Purpurovou barvou nasvícený hrad Hněvín v Mostě. Foto: archiv KZ


12.11.2021

Lékařští specialisté se sešli na konferenci Internistický den Ústeckého kraje

Krajská zdravotní, a.s. (KZ), za odpory Ústeckého kraje uspořádala regionální odbornou konferenci jako „Internistický den Ústeckého kraje“. Akce se v Ústí nad Labem uskutečnila již po deváté, ale poprvé v Kampusu Univerzity J. E. Purkyně. Setkání specialistů, které kvůli kovidové pandemii v loňském roce neproběhlo, se letos 10. listopadu zúčastnilo na 150 lékařů a dalších zdravotnických pracovníků.

„Záměrem Internistických dnů Ústeckého kraje je ukázat, co interna umí, co nabízí, a věřím, že vás dnešní setkání obohatí. Na závěr zazní kazuistiky a program bude obohacen o soutěž. Takže předpokládáme, že vás to bude motivovat do dalších ročníků a kazuistik bude víc,“ řekl v úvodu konference MUDr. Petr Malý, MBA, generální ředitel KZ. Poprvé totiž v rámci konference proběhla soutěž o „Cenu generálního ředitele“, kterou si odnesl autor nejlepšího popisu a výkladu konkrétního případu – kazuistiky.

Odborný program uvedla přednáška o historii interního oddělení v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, na kterou navázaly příspěvky o poznatcích kardiologie a neurologie k léčbě fibrilace síní. Pozvání na konferenci přijal prof. MUDr. Petr Neužil, CSc., primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce, který vystoupil na závěr prvního bloku s příspěvkem o možnostech intervenční terapie fibrilace síní v 21. století.

Ve druhém bloku odborného programu byly tématy „Novinky v léčbě dyslipidémií“, „Nové možnosti léčby těžkého astma bronchiale“, „Standardní postupy při krvácení do horního GIT“ a „Paliativní péče u neonkologických pacientů“. Kromě interny se u přednáškového pultíku vystřídali i specialisté z dalších oddělení ústecké Masarykovy nemocnice - plicního, gastroenterologického a onkologického.

„Závěrečná část konference byla věnována kazuistikám. V tomto bloku zaznělo několik zajímavých případů z interních oddělení napříč celou Krajskou zdravotní. Jednotlivé kazuistiky hodnotila odborná porota a vybrala nejlepší prezentaci, která získala Cenu generálního ředitele. Tuto cenu za nejlepší prezentaci si odnesl MUDr. Martin Vyoral z Gastroenterologického oddělení ústecké Masarykovy nemocnice s kazuistikou nazvanou Stenóza pyloru jako komplikace kaustického poškození,“ uvedl MUDr. Jiří Laštůvka, primář Interního oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., jenž byl odborným garantem akce společně s MUDr. Janem Mudruňkou ze stejného pracoviště a MUDr. Janem Kordíkem z Interního oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Teplice, o.z.

 

Zdroj: info@kzcr.eu


MUDr. Jiří Laštůvka  primář Interního oddělení Krajské zdravotní  a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem  o.z.

MUDr. Jiří Laštůvka, primář Interního oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.


8.11.2021

Celostátní Cenu Ď získala primářka teplické neurologie a vedoucí RS centra MUDr. Marta Vachová

Celostátní Cena Ď za podporu a rozvoj zdravotních programů a zdraví byla za rok 2020 udělena MUDr. Martě Vachové, primářce Neurologického oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Teplice, o.z., a vedoucí tamního RS centra pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Slavnostní vyhlášení Cen Ď se uskutečnilo v Nové scéně Národního divadla. Cenu Ď lékařka, která se nemohla pražského galavečera zúčastnit, nyní převzala na Konferenci O roztroušené skleróze (ne)jen pro rodinu v Institutu klinické a experimentální medicíny – IKEM. 

„Jsem velmi potěšená, jde o ocenění práce nejen mé ale i celého našeho pracovního týmu. Snažíme se nemocným co nejvíce ulehčit život s chronickými neurologickými chorobami. Toto je potvrzení, že jdeme správným směrem naším osobním a individuálním přístupem k nemocným,“ uvedla oceněná MUDr. Marta Vachová.

„Paní primářce za celé vedení gratuluji a moc děkuji za vše, co pro naše pacienty dělá. Víme, že odvádí skvělou práci a jsme rádi, že to neuniklo pozornosti ostatních,“ pogratuloval a poděkoval oceněné lékařce generální ředitel Krajské zdravotní MUDr. Petr Malý, MBA.

Z nominační vizitky MUDr. Marty Vachové na Cenu Ď 2020:

Od dokončení studia medicíny na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni v roce 1996 pracuje na neurologickém oddělení teplické nemocnice. Od školy se věnuje problematice roztroušené sklerózy mozkomíšní (RS). Její úsilí vedlo v roce 2005 k zařazení původní ambulance pro RS do sítě RS center, kterých je v České republice nyní 15. Jako vedoucí lékař tohoto centra vysoce specializované péče pracuje doposud. Centrum kromě standardní léčby poskytuje nemocným i možnost účasti v mezinárodních studiích s novými léky pro nemocné s RS.V  tomto směru MUDr. Marta Vachová zastává funkci hlavního investigátora od roku 2006.

Neurologické oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Teplice, o.z., má nejvyšší typ akreditace (akreditace II. typu) pro vzdělávání specialistů v oboru Neurologie. Nadregionální centrum pro léčbu roztroušené sklerózy, disponuje statutem centra vysoce specializované péče. Při tomto oddělení dále funguje Centrum vysoce specializované péče o pacienty s iktem, které opakovaně obdrželo prestižní diamantový statut za péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou a má mezinárodní certifikát evropské asociace ESO pro léčbu mozkových příhod. Třetím specializovaným pracovištěm při tomto oddělení je Centrum specializované péče pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. Oddělení má lůžkovou, ambulantní a diagnostickou část. Spolupracuje s organizacemi nemocných: ROSKA, SMS, Parkinson, Aura, Iktus a Sdružení nemocných s CMP.

Paní primářka každoročně pořádá odborné konference pro lékaře, lékárníky, zdravotní sestry ze spádové oblasti pracoviště – Ústeckého, Libereckého, ale také Karlovarského kraje, studenty Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, zástupce pacientské organizace ROSKA. Je iniciátorkou mnoha charitativních akcí.

Paní primářka se stala absolutní vítězkou v kategorii Veřejná správa prestižní čtenářské ankety Osobnost roku Ústeckého kraje 2017. Jde o anketu, ve které hlasuje široká veřejnost.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

 

MUDr. Marta Vachová obdržela celostátní Cenu Ď za podporu a rozvoj zdravotních programů a zdraví. Foto: Krajská zdravotní  a.s.

MUDr. Marta Vachová obdržela celostátní Cenu Ď za podporu a rozvoj zdravotních programů a zdraví. Foto: Krajská zdravotní, a.s.


Prosím, čekejte