12.8.2020

Krajská zdravotní získala pro zdravotníky ústecké nemocnice šeky od Nadačního fondu SLEVOMAT

Krajská zdravotní, a. s., získala šeky na tříchodové menu v ústecké restauraci Pepe Lopez pro zdravotníky pečující o pacienty v době světové pandemie viru způsobující onemocnění COVID - 19. Zástupci Nadačního fondu SLEVOMAT je předali v úterý 11. srpna 2020 hlavní sestře ústecké Masarykovy nemocnice Mgr. Markétě Svobodové a hlavní farmaceutce Krajské zdravotní, a. s., Mgr. Olze Mučicové.

„Opatření přijatá v souvislosti se zamezením šíření nového typu koronaviru nemají historicky ve zdravotnictví obdoby. Je to čas nesmírně tvrdé práce. Nemocnicím chybí zdravotníci a je nutné obsadit i zdravotnická pracoviště související s onemocněním COVID–19. Do pomoci byli zapojeni všichni, i nezdravotníci. Přímo v nemocnicích se ze zdravotníků do současné doby nenakazil nikdo, což dokazuje, že přijatá opatření jsou velmi dobrá,“ uvedl MUDr. Tomáš Hrubý, náměstek pro řízení zdravotní péče Krajské zdravotní, a. s.

„Výrazně nám v začátcích pomohli hasiči, kteří zapůjčili a postavili stany a naistalovali stavební buňky, ve kterých jsme prováděli odběry. Poděkovat musím policii za zajištění bezpečnostního servisu a dalších nezbytných věcí. Zmínit musím také vojáky, kteří nás následně vystřídali a objížděli sociální zařízení a jejich klientům prováděli výtěry z nosohltanu přímo na místě. Velké poděkování si zaslouží nemocniční dobrovolníci i ti z Českého červeného kříže, studenti zdravotnických škol a lékařských fakult, zejména medici, kteří byli úžasní. Jsem přesvědčena, že celou situaci od začátku zvládáme dobře,“ uvedla Mgr. Markéta Svobodová, hlavní sestra Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., která za šeky pro zdravotníky poděkovala.

„Čas tvrdé práce je to i pro všechny nemocniční lékárny a farmaceuty. Jak události posledních dní ukazují celosvětová pandemie související s onemocněním Covid – 19 stále není u konce. Moc si vážíme podpory od Nadačního fondu SLEVOMAT,“ dodala Mgr. Olga Mučicová, hlavní farmaceutka Krajské zdravotní, a. s. 

Zdroj: info@kzcr.eu

Předání šeku. Zleva hlavní farmaceutka Krajské zdravotní  a. s.  Mgr. Olga Mučicová  hlavní sestra ústecké Masarykovy nemocnice Mgr. Markéta Svobodová a zástupkyně Nadačního fondu SLEVOMAT. Foto: KZ  a. s./Mgr. Ivo Chrástecký

Předání šeku. Zleva hlavní farmaceutka Krajské zdravotní, a. s., Mgr. Olga Mučicová, hlavní sestra ústecké Masarykovy nemocnice Mgr. Markéta Svobodová a zástupkyně Nadačního fondu SLEVOMAT. Foto: KZ, a. s./Mgr. Ivo Chrástecký


10.8.2020

Krajská zdravotní získala hračky do kufříků pro novorozence určené k adopci

Neonatologická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., získala v rámci projektu Život v kufříku háčkované hračky pro novorozence určené k adopci. Od dárkyně Aleny Pechové z Ústí nad Labem je převzala vrchní sestra Lenka Nováková a staniční sestra Vladislava Mocová.

Lenka Nováková, vrchní sestra ústecké neonatologické kliniky, uvedla, že projekt Život v kufříku pomáhá nejen novorozencům určeným k adopci, ale také výrazně usnadňuje práci zdravotníkům. „Ať už u miminka, které se rozhodne dát rodička po porodu k pěstounské péči či adopci nebo ho odloží do babyboxu, my zdravotníci o dítěti moc informací podat nemůžeme. Díky projektu Život v kufříku tak alespoň můžeme adoptivním rodičům předat například první hračku dítěte, oblečení, dudlík, záznam o porodní váze a míře a podobně,“ řekla Lenka Nováková.

Vladislava Mocová, staniční sestra ústecké neonatologické kliniky, doplnila, že v první polovině letošního roku bylo určeno k adopci třináct novorozenců. „Osm děvčat a pět kluků,“ dodala Vladislava Mocová.

Zdroj: info@kzcr.eu

Zprava vrchní sestra Lenka Nováková  dárkyně Alena Pechová a Iva Olyšarová  staniční sestra Vladislava Mocová. Foto: KZ  a. s./Petr Sochůrek

Zprava vrchní sestra Lenka Nováková, dárkyně Alena Pechová a Iva Olyšarová, staniční sestra Vladislava Mocová. Foto: KZ, a. s./Petr Sochůrek


6.8.2020

Krajskou zdravotní ministerstvo zapsalo na seznam výzkumných organizací

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky rozhodlo o zápisu Krajské zdravotní, a. s., (KZ) do seznamu výzkumných organizací. K  naplnění tohoto cíle přispěla velkým dílem zvýšená publikační aktivita systematicky podporovaná vedením KZ, a. s., pravidelným ročním hodnocením a vyhlašováním nejlepších prací a výzkumných počinů.

„Po mnoha letech úsilí se tak podařilo naplnit významný strategický cíl Krajské zdravotní, a. s., ale i Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a Ústeckého kraje. V době jeho formulování byl mnohými považován za téměř nedosažitelný a nerealistický, přesto však za žádoucí. Byl tak učiněn další krok na cestě k nemocnici univerzitního typu v Ústeckém kraji,“ přivítal mimořádný úspěch předseda představenstva KZ Ing. Jiří Novák, který rovněž ocenil dlouhodobě kvalitní práci Vědecké rady KZ v čele s prof. MUDr. Martinem Samešem, CSc., přednostou Neurochirurgické kliniky Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

„Významným pozitivem společnosti Krajská zdravotní je aktivní vnitřní grantová agentura IGA KZ, která byla založena v březnu 2016 a za dobu své činnosti podpořila v sedmi kolech více než šest desítek projektů a rozdělila 23 milionů Kč. Byly též vytvořeny předpoklady pro partnerskou spolupráci s renomovanými pracovišti a nové podmínky pro řešení dalších projektů financovaných z vnějších zdrojů,“ ocenil předseda Vědecké rady KZ prof. MUDr. Martin Sameš, CSc.

„Každoročně konané výroční vědecké konference ústecké Masarykovy nemocnice a výroční vědecké konference Krajské zdravotní jsou příležitostí k prezentaci a ocenění výsledků vědy a výzkumu našich lékařů i reprezentantů nelékařských zdravotnických profesí dosažených i díky naší masivní kontinuální již pětileté grantové podpoře. Ti všichni přispívají k dalšímu zvyšování renomé Krajské zdravotní v očích odborné i laické veřejnosti. Velmi si toho vážíme,“ zdůraznil Ing. Petr Fiala, generální ředitel KZ.

„Pokud budeme nadále předávat výsledky výzkumu do databáze RIV a budeme úspěšně hodnoceni podle nové Metodiky 17+, budeme se moci dle zákona č. 130/2002 Sb. § 4 odst. 2, písm. a) bod 1) ucházet také o institucionální podporu výzkumu, experimentálního vývoje a inovací, která je poskytována na výzkum, vývoj a inovace z veřejných prostředků,“ přiblížil prof. MUDr. Martin Sameš, CSc. 

Zápis na seznam výzkumných organizací, o němž v případě KZ ministerstvo rozhodlo 9. 7. 2020, znamená, že společnost prokázala naplnění definičních znaků organizace pro výzkum a šíření znalostí stanovených předpisy Evropské unie a je důkazem toho, že správní orgán v řízení o zápisu do seznamu ověřil naplnění těchto definičních znaků. Výzkumná organizace zapsaná v seznamu nemusí opakovaně různým orgánům státní správy prokazovat, že splňuje definiční znaky organizace pro výzkum a šíření znalostí stanovené předpisy Evropské unie. Orgány státní správy nemusí u subjektů zapsaných v seznamu zkoumat, zda splňují definici organizace pro výzkum a šíření znalostí stanovenou předpisy Evropské unie.

„To například znamená, že v grantových agenturách, poskytujících účelovou podporu na výzkum, vývoj a inovace jako je Agentura pro zdravotnický výzkum ČR nebo Technologická agentura ČR, se můžeme v nových projektových žádostech ucházet o nejvyšší povolenou intenzitu podpory pro výzkumné organizace na jeden projekt, tedy až o 100 % celkových uznaných nákladů, zatímco dosud jsme byli zatíženi spoluúčastí v desítkách procent,“ vysvětlil předseda Vědecké rady KZ.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

Předsedou Vědecké rady KZ je prof. MUDr. Martin Sameš  CSc.  přednosta Neurochirurgické kliniky Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní  a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem  o. z. Foto: Krajská zdravotní  a. s.

Předsedou Vědecké rady KZ je prof. MUDr. Martin Sameš, CSc., přednosta Neurochirurgické kliniky Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. Foto: Krajská zdravotní, a. s.


5.8.2020

Krajské zdravotní se díky výzvě pro dárce krve nula negativní podařilo stabilizovat univerzální skupinu v ústecké nemocnici

Transfuzní oddělení Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnici v Ústí nad Labem, o. z., děkuje všem dobrovolným dárcům krve s univerzální skupinou 0 negativní, kteří přišli na základě výzvy v uplynulých dnech darovat nejcennější tekutinu potřebnou k léčbě. Zdravotnické pracoviště zásobující krví několik nemocnic v Ústeckém kraji – Rumburk, Děčín, Ústí nad Labem, Teplice, Litoměřice, Roudnice nad Labem – na konci měsíce disponovalo kvůli zvýšené spotřebě nedostatkem krve univerzální krevní skupiny 0 negativní.

„Rádi bychom poděkovali všem dárcům za to, že v minulých dnech na základě naší výzvy přišli darovat krev kriticky nedostatkové univerzální krevní skupiny 0 negativní. Zásoby koncentrátů červených krvinek této krevní skupiny se tak alespoň prozatím podařilo stabilizovat. Děkujeme samozřejmě i dárcům ostatních krevních skupin za jejich ochotu přijít na odběr krve, neboť její potřeba pro krvácející či chudokrevné pacienty neutuchá,“ uvedl MUDr. Jiří Masopust, primář Transfuzního oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.   

Dárce krve všech krevních skupin se mohou i nadále hlásit každý všední den na Transfuzním oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., budova „C“, 2. nadzemní podlaží, Sociální péče 3316/12A, 401 13 Ústí nad Labem, telefonní kontakt +420 477 113 468 nebo +420 477 113 437. Všechny potřebné informace o darování krve jsou zveřejněny na www.kzcr.eu.

Transfuzní oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., skladuje a vydává transfuzní přípravky pro velkou spádovou oblast, dodává plazmu k průmyslovému zpracování na krevní deriváty (hlavně pro výrobu albuminu, imunoglobulinů, koncentrátů faktoru VIII a antitrombinu III), provádí imunohematologická vyšetření příjemců transfuzních přípravků a testy slučitelnosti krve příjemců s transfuzními přípravky.  

Zdroj: info@kzcr.eu

Ilustrační snímek. Foto: KZ  a. s./Petr Sochůrek

Ilustrační snímek. Foto: KZ, a. s./Petr Sochůrek

4.8.2020

Krajská zdravotní nakoupila přístroje usnadňující léčbu malých pacientů v ústecké nemocnici

Transportním emergency vozíkem a přístrojem na rozmrazování plazmy disponují nově zdravotníci Dětské kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. Techniku usnadňující léčbu malých pacientů pořídil největší poskytovatel zdravotní péče v Ústeckém kraji z daru od Nadace ČEZ, který obdržel v rámci tradiční charitativní akce „Krása pomáhá dětem“.

Slavnostního představení techniky se zúčastnil ředitel zdravotní péče ústecké Masarykovy nemocnice MUDr. Aleš Chodacki. „Jsem velmi rád za každoroční podporu od Nadace ČEZ pro dětská zdravotnická pracoviště ústecké Masarykovy nemocnice. Letos to bude již patnáct let této významné pomoci v rámci akce „Krása pomáhá dětem“, za což jsme velmi rádi,“ uvedl MUDr. Aleš Chodacki.

Mgr. Soňa Holingerová, zástupkyně Nadace ČEZ a manažerka komunikace Skupiny ČEZ, doplnila, že s charitativní akcí „Krása pomáhá dětem“ spolupracují od samého počátku. Pomáhat nemocnici, zejména těm nejmenším pacientům, je stále potřeba. Veliké díky patří především zdravotníkům za jejich práci a péči, ale také Lence Kocmanové Taussigové za organizaci akce „Krása pomáhá dětem“, která finančními prostředky v léčbě dětí pomáhá,“ řekla Mgr. Soňa Holingerová.

Dalším obdarovaným zdravotnickým pracovištěm Krajské zdravotní, a. s., v rámci akce „Krása pomáhá dětem“ je Otorinolaryngologické oddělení Nemocnice Most, o. z., na které putuje částka v hodnotě 50 tisíc Kč na vybavení herny pro malé pacienty. Třetím místem, kam přichází část výtěžku, je Dětské a dorostové oddělení Nemocnice Chomutov, o. z. Ze získaných 105 tisíc Kč zrekonstruují lůžkové pokoje pro maminky s dětmi na stanici batolat.

Zdroj: info@kzcr.eu

MUDr. Adam Cipra  zástupce přednosty ústecké dětské kliniky představuje Mgr. Soně Holingerové  zástupkyni Nadace ČEZ a manažerce komunikace Skupiny ČEZ  transportní emergency vozík. Foto: KZ  a. s./Mgr. Ivo Chrástecký

MUDr. Adam Cipra, zástupce přednosty ústecké dětské kliniky představuje Mgr. Soně Holingerové, zástupkyni Nadace ČEZ a manažerce komunikace Skupiny ČEZ, transportní emergency vozík. Foto: KZ, a. s./Mgr. Ivo Chrástecký


28.7.2020

Krajská zdravotní má na ústecké onkologii nový rodinný pokoj paliativní péče

Centrum vysoce specializované onkologické péče pro dospělé Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., má nový rodinný pokoj paliativní péče pro hospitalizovaného pacienta a jeho blízké. Přestavěním prostor vznikla nadstandardně vybavená stanice paliativní péče odpovídající potřebám medicíny 21. století.

Na stavebních úpravách se finančně podílela prostřednictvím Nadačního fondu Evy Matějkové (NFEM) společnost CS-Beton částkou 300 tisíc Kč. Vybavení rodinného pokoje a dalších několika standardních pokojů bylo pořízeno z daru ve výši 8000 EUR společnosti Henkel ČR. „Podpora Nadačního fondu Evy Matějkové má ve společnosti Krajská zdravotní nebývalý finanční rozsah. Vybavení nebo finance, které již prostřednictvím fondu, zejména na ústeckou onkologii, doputovaly, nemají za existenci naší společnosti obdoby,“ poděkoval generální ředitel Krajské zdravotní, a. s., Ing. Petr Fiala, který se společně s ředitelem zdravotní péče ústecké Masarykovy nemocnice MUDr. Alešem Chodackým zúčastnil slavnostního představení rodinného pokoje paliativní péče.  

„Rodinný pokoj paliativní péče je určen blízkým nemocného, kteří s ním chtějí trávit společné poslední chvíle jeho života. Je využíván nejčastěji pro mladé pacienty, se kterými v nemocnici zůstávají rodiče. Pokoj vznikl spojením dvou jednolůžkových pokojů s propojením na vlastní sociální zařízení. Pokud není aktuálně takto využíván, dá se opět upravit na dva samostatné jednolůžkové pokoje. Na stanici je celkem šest paliativních lůžek se snahou o zachování jednolůžkového uspořádání tak, aby bylo dosaženo maximálního komfortu pro pacienta a jeho blízké,“ uvedla MUDr. Martina Chodacká, primářka ústeckého onkologického oddělení.

„Podpora přišla v čase, kdy se v ústecké Masarykově nemocnici vytváří další forma paliativní péče s nemocničním konziliárním týmem. Na našem zdravotnickém pracovišti vzniklo zároveň komplexní zázemí pro tento tým. Mobilní hospic ústecké Masarykovy nemocnice, jako další forma paliativní péče, působí v budově onkologického oddělení V Podhájí od roku 2014,“ doplnila lékařka ústeckého onkologického oddělení a vedoucí lékařka ústeckého mobilního hospice MUDr. Jana Dušánková.

„Nadační fond Evy Matějkově byl primárně založen na podporu zdravotnictví. Co člověk může potřebovat více, když má zdravotní problémy, než kvalitní nemocnici s příjemným a vzdělaným personálem. Já navíc razím heslo, že každý člověk si má v životě na sebe umět vydělat. U nemocného je to většinou o tom, že mu osud nedal tuto možnost, tak mu pomozme,“ řekl závěrem Ing. Josef Matějka, předseda Správní rady NFEM a jednatel společnosti CS Beton, s. r. o. 

Již od vzniku Mobilního hospice v ústecké Masarykově nemocnici trvá úzká spolupráce a podpora ze strany firmy CS-Beton, s. r. o., cestou NFEM. Díky fondu získalo ústecké onkologické oddělení koupací lůžko, oxygenátor, přenosný infuzní dávkovač, příspěvek na pořízení nového vozidla a darem i služební auto Hyundai Santa Fe.

Fotografie z akce najdete na www.kzcr.eu

Zdroj: info@kzcr.eu

Krajská zdravotní má na ústecké onkologii nový rodinný pokoj paliativní péče. Foto: KZ  a. s./Petr Sochůrek

Krajská zdravotní má na ústecké onkologii nový rodinný pokoj paliativní péče. Foto: KZ, a. s./Petr Sochůrek


23.7.2020

Krajská zdravotní rozšiřuje provoz odběrových míst, reaguje na vývoj epidemiologické situace s COVID-19

Krajská zdravotní, a. s., na testovacích místech v každé z pěti svých nemocnic - v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově – rozšiřuje od 27. července 2020 provoz u odběrů na přítomnost nákazy způsobující onemocnění COVID-19. Největší poskytovatel zdravotní péče v Ústeckém kraji tak reaguje na vývoj epidemiologické situace v České republice související s šířením viru SARS-Cov-2.

„Epidemiologickou situaci v České republice, zejména v Ústeckém kraji, neustále sledujeme a jsme připraveni na ni okamžitě reagovat,“ uvedl MUDr. Aleš Chodacki, ředitel zdravotní péče Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., v zastoupení generálního ředitele Krajské zdravotní, a. s.

Jedno vyšetření zahrnující odběr a zpracování vzorku přijde samoplátce na 1 756 Kč.

Provoz odběrových míst ke stěru z nosohltanu na COVID–19 od 27. července 2020:

 

  • Nemocnice Děčín, o. z., U Nemocnice 1, 405 99  Děčín, budova „H“, telefon: 603 392 217 (úterý a pátek od 10:00 do 13:00 hodin)

  • Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., Sociální péče 3316/12A, 400 11 Ústí nad Labem, budova „I“, telefon: 477 112 625 (pondělí až pátek od 8:00 do 10:00 hodin)

  • Nemocnice Teplice, o. z., Duchcovská 53, 415 29 Teplice, budova „J“, telefon: 730 849 970 (úterý a čtvrtek od 8:00 do 11:00 hodin)

  • Nemocnice Most, o. z., J. E. Purkyně 270, 434 64 Most, budova „F“, telefon: 704 873 960 (úterý a čtvrtek od 7:30 do 10:00 hodin)

  • Nemocnice Chomutov, Kochova 1185, 430 12 Chomutov, budova „A“, telefon: 477 755 361 (pondělí až pátek od 8:00 do 12:00 hodin)

Zdroj: info@kzcr.eu

Ilustrační snímek. Foto: KZ  a. s./Mgr. Dana Vaculíková

Ilustrační snímek. Foto: KZ, a. s./Mgr. Dana Vaculíková


22.7.2020

Avízo – Transfuzní oddělení Krajské zdravotní v ústecké nemocnici hledá dárce krve s univerzální skupinou 0 negativní

Transfuzní oddělení Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., které zásobuje krví několik nemocnic Ústeckého kraje v Rumburku, Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Litoměřicích a Roudnici nad Labem, se v současné době potýká s kritickým nedostatkem krve univerzální krevní skupiny 0 negativní.

 

„Prosíme všechny dárce 0 negativní, kteří jsou minimálně tři měsíce od posledního odběru plné krve a zároveň jsou zdravotně v pořádku, aby se dostavili k odběru na transfuzní oddělení v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Prosíme i ostatní obyvatele okresu Ústí nad Labem, Litoměřice a Teplice ve věku 18 až 60 let s krevní skupinou 0 negativní, kteří doposud krev nedarovali, aby zvážili možnost pomoci pacientům závislým na transfuzích a navštívili naše transfuzní oddělení. Odběry se provádějí v pracovní dny mezi 7:00 až 9:00 hodinou. Roušky nejsou nutné! Děkujeme za pochopení,“ žádá o pomoc MUDr. Jiří Masopust, primář Transfuzního oddělení Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

Dárce krve s krevní skupinou 0 negativní se může hlásit na Transfuzním oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., budova „C“, 2. nadzemní podlaží, Sociální péče 3316/12A, 401 13 Ústí nad Labem, telefonní kontakt +420 477 113 468 nebo +420 477 113 437: 

  • v pracovní dny mezi 7:00 až 9:00 hodinou

  • neprodělal-li nebo netrpí-li závažnějším onemocněním, kdy by odběr krve mohl ohrozit jeho zdraví

  • souhlasí s odběrem, provedením předepsaných vyšetření a vedením vybraných údajů v registru dárců (při zachování povinné mlčenlivosti transfuzním zařízením) 

  • nepatří mezi osoby s vyšším rizikem výskytu vybraných infekčních chorob (AIDS, infekční žloutenky apod.) nebo tyto choroby neprodělal

  • není mu nařízena karanténa a není pozitivní na onemocnění COVID-19.

Zdroj: info@kzcr.eu

Ilustrační snímek. Foto: KZ  a. s./Petr Sochůrek

Ilustrační snímek. Foto: KZ, a. s./Petr Sochůrek


21.7.2020

Heliport v ústecké nemocnici Krajské zdravotní slouží patnáct let, ročně přijme od leteckých záchranářů desítky pacientů

Již patnáct let přijímá heliport na střeše budovy „B“ Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., pacienty, přepravené leteckou záchrannou službou na urgentní příjem nemocnice, neboli Emergency. Pacientům v ohrožení života se tak dostává akutní péče v nejrychlejším možném čase.

Střešní heliport je s Emergency propojen výtahem, kterým zdravotníci po přistání vrtulníku pacienta dopraví přímo na oddělení k okamžitému zákroku lékařů akutního příjmu, ale i dalších specialistů, přizvaných podle aktuálních potřeb stavu a poranění pacienta. „Heliport začali letečtí záchranáři spolu s ústeckou Masarykovou nemocnicí využívat v roce 2005. Dva roky od otevření nového nemocničního areálu dostavěného na Bukově. Neopomenutelnou podmínkou bylo doplnění všech statických zkoušek pro bezpečné přistávání vrtulníků,“ uvádí MUDr. Jana Bednářová, primářka Emergency Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z, pod které heliport spadá.

Letečtí záchranáři přes heliport transportují do ústecké Masarykovy nemocnice zejména pacienty do traumacentra, cerebrovaskulárního centra a kardiocentra. „Počet přepravených pacientů leteckou záchrannou službou do ústecké nemocnice od roku 2005 stoupl. Tehdy ho využili letečtí záchranáři při 85 transportech. V roce 2019 to bylo 198 transportů. V první polovině letošního roku přistál záchranářský vrtulník na heliportu v 60 případech,“ dodala MUDr. Jana Bednářová.

Zdroj: info@kzcr.eu

Ilustrační snímek. Zdroj foto: Krajská zdravotní  a. s.

Ilustrační snímek. Zdroj foto: Krajská zdravotní, a. s.


9.7.2020

V Krajské zdravotní se školili robotičtí operatéři z Čech a Polska na asistované plastice močovodu

Klinika urologie a robotické chirurgie Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, o. z., uspořádala ve školicím centru na konci měsíce června další workshop s názvem Roboticky asistovaná Boariho plastika. Součástí školicí akce, které se zúčastnili urologové z České republiky a Polska, byly dva live přenosy z operačního sálu.

Princip výkonu spočívá v nahrazení poškozené části pánevního močovodu lalokem z močového měchýře. Je potřeba obnovit pasáž cesty moče z ledviny močovodem do močového měchýře. „Tento výkon – Boariho plastika nebo Boariho lalok – se provádí desítky let. Běžně se dělal tzv. otevřenou cestou. Aby urolog mohl operaci provést, musel vést řez o délce 10 – 20 centimetrů. Což v důsledku znamenalo, že pacientovi po operaci zůstala velká jizva a rekonvalescence trvala několik týdnů. Pak začala některá pracoviště alternativně provádět výkon laparoskopicky. Bohužel to ale nešlo ve všech případech, technika laparoskopie možnosti limitovala. Provádět operace s asistencí robota nás posunula dále. Výkon probíhá miniinvazivně – pouze pěti vstupy, tedy pěti porty, díky kterým lze kompletně močové cesty pomocí Boariho laloku zrekonstruovat na jednu či druhou stranu, nebo na obě. Podle toho, kde je močovod poškozen,“ uvedl MUDr. Jan Schraml, Ph.D., hlavní školitel a přednosta Kliniky urologie a robotické chirurgie Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, o. z.

Vedle robotických chirurgů z České republiky se workshopu účastnili robotičtí operatéři z Polska. „Chci zdůraznit, že roboticky asistované operace tohoto typu můžeme provádět i díky vstřícnému přístupu vedení Krajské zdravotní. Společnost je podporuje, ačkoli je zdravotní pojišťovny nehradí a zaplatí jen výkony provedené laparoskopicky,“ dodal přednosta MUDr. Jan Schraml, Ph.D.

Robotická chirurgie je jedním z oborů, který z Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., dělá špičkové zdravotnické zařízení ve střední a východní Evropě. Díky robotickému systému da Vinci Xi a operačnímu stolu Trumph TruSystem 700dV lékaři operují pacienta nejšetrněji dostupným způsobem.

Zdroj: info@kzcr.eu

Školicí místnost kliniky urologie a robotické chirurgie v ústecké nemocnici. Foto: KZ  a. s./Petr Sochůrek

Školicí místnost kliniky urologie a robotické chirurgie v ústecké nemocnici. Foto: KZ, a. s./Petr Sochůrek


Prosím, čekejte