4.7.2018

Krajská zdravotní přešla ve svých nemocnicích k prázdninovému provozu

Krajská zdravotní, a. s., každoročně během letních měsíců omezuje provoz na některých odděleních svých nemocnic, které pro Ústecký kraj spravuje. Prázdninový provoz se týká zdravotnických pracovišť v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově.

Důvodem plánovaných omezení bývá souběžné čerpání dovolených zdravotnického personálu. Při plánování prázdninového provozu se Krajská zdravotní, a. s., snaží, aby pacienti tato dočasná omezení pocítili co nejméně. Zároveň je o těchto omezeních informována Zdravotnické záchranná služba Ústeckého kraje. Doporučením pro pacienty je sledovat webové stránky Krajské zdravotní, a. s., kde jsou informace o dočasných změnách pravidelně aktualizovány. http://www.kzcr.eu/.

Zdroj: info@kzcr.eu


3.7.2018

Vyjádření ke kauze Tomáše Horáčka a První chráněné dílny

Společnost První chráněná dílna s.r.o., kterou vlastní podnikatel Tomáš Horáček, obviněný v souvislosti s údajnými manipulacemi zakázek v některých pražských nemocnicích, získala dle vyjádření médií za poslední dva roky na státních zakázkách 650 milionů korun.

Ve vztahu ke Krajské zdravotní, a.s., bylo dne 3. 7. 2018 v médiích uvedeno, že na serveru Hlídačstátu.cz je zveřejněno 55 smluv za 11,52 mil. Kč, kdy se tyto týkají odvozu a odstranění odpadu a jsou v hodnotě od 100 do 350 tisíc korun vyjma jedné smlouvy za 2,47 mil. Kč.

K výše uvedenému se Krajská zdravotní vyjadřuje následovně:

Krajská zdravotní se účasti První chráněné dílny na jejích veřejných zakázkách v době, kdy platilo zákonné zvýhodnění uchazečů zaměstnávajících zdravotně postižené, účinně bránila. Krajská zdravotní tak předcházela nebezpečí nekvalitního plnění veřejných zakázek osobou, která zaměstnávání hendikepovaných lidí používala jen jako zástěrku pro veřejné soutěže. Práce těchto lidí se totiž nijak na veřejných zakázkách neprojevovala a zadavatelům mohla následně působit obtíže se zajištěním kvalitního plnění, za které byla navíc uhrazena vyšší cena. Obrana Krajské zdravotní spočívala zejména ve volbě přísnějšího režimu veřejné zakázky. Zakázky byly vyhlašovány jako nadlimitní veřejné zakázky. U nadlimitních veřejných zakázek nebyla zákonem určena povinnost pro zadavatele uplatnit 15% zvýhodnění při hodnocení nabídek.

Přes silnou snahu První chráněné dílny prosadit se v Krajské zdravotní uspěla pouze v jedné veřejné zakázce z roku 2014 z celkových 11 veřejných zakázek vyhlašovaných za starého zákona o veřejných zakázkách. Jednalo se o dodávku 85 ks pacientských lůžek MOVITA včetně příslušenství (antidekubitní matrace, stolky, stojany na infuze,..)za cenu 2 460 529 Kč bez DPH.

Druhou veřejnou zakázkou je v médiích uvedená veřejná zakázka z roku 2018 na dodávku baretů s gumičkou, jednalo se o jednu z částí veřejné zakázky na dodávky zdravotnického materiálu a ochranných pomůcek. Celková hodnota veřejné zakázky je 2.044.520 Kč bez DPH (2,47 mil. Kč s DPH). Za platnosti nového zákona o zadávání veřejných zakázek První chráněná dílna uspěla pouze v jedné z jejích šesti účastí. Sedmou účastí byla účast ve veřejné zakázce na odvoz a likvidaci odpadu. Do jedné zakázky se přihlásila ve sdružení se společností PURUM s.r.o.

V médiích 54 zmíněných smluv se týká odvozu a likvidace odpadů pro pět nemocnic na základě měsíčního plnění za každou nemocnici zvlášť, kdy První chráněná dílna nabídla v následně zrušené veřejné zakázce na tyto služby nejnižší nabídkovou cenu. Z důvodu povinnosti jednat s péčí řádného hospodáře zajišťovala První chráněná dílna odvoz a likvidaci odpadů za nejnižší nabídnutou cenu do řádného ukončení veřejné zakázky na likvidaci odpadů. Tuto činnost prováděla pro Krajskou zdravotní prostřednictvím svého poddodavatele firmy PURUM s.r.o., do konce května 2018, kdy byla spolupráce ze strany Krajské zdravotní jednostranně ukončena. K okamžitému ukončení závazkových vztahů došlo po alarmujícím zjištění, o kterých byla Krajská zdravotní informována Českou inspekcí životního prostředí. 

Odpad představuje vysoké riziko poškození veřejného zdraví i životního prostředí. Dle zákona o odpadech platí, že každý je povinen nakládat s odpady a zbavovat se jich pouze způsobem stanoveným tímto zákonem a ostatními právními předpisy vydanými na ochranu životního prostředí.

Kontrolou České inspekce životního prostředí bylo zjištěno, že zástupce společnosti PURUM pozměňoval ohlašovací listy a vytvářel falzifikáty. Dalšími šetřeními bylo zjištěno, že příjemcem odpadů není společnost PURUM s.r.o., UVR Hard, jak je uvedeno v ohlašovacích listech, ale mobilní zařízení společnosti PURUM s.r.o., které není oprávněno přijímat odpady určitých kategorií.

Krajská zdravotní byla uvedena společností PURUM v omyl, že jsou nebezpečné odpady odváženy do místa, kam ve skutečnosti vůbec nebyly odvezeny. Lze se tak obávat, že nebezpečné odpady končily bez úpravy na skládce komunálního odpadu.

Z výše uvedených důvodů byla spolupráce se společností První chráněná dílna s.r.o. včetně jejich poddodavatelské firmy okamžitě ukončena. Je snahou Krajské zdravotní, a.s., zajišťovat odvoz a likvidaci nebezpečného odpadu vlastními silami. Tomuto rozhodnutí však brání napadání veřejné zakázky, předmětem které je výběr spalovny, právě společností PURUM s.r.o., která se do této veřejné zakázky přihlásila ve sdružení s První chráněnou dílnou s.r.o. Sdružení se snaží využitím všemožných prostředků o změnu zadávacích podmínek k získání této veřejné zakázky. Krajská zdravotní však na manipulativní snahu sdružení v žádném případě nepřistupuje. I přes uvedené obtíže je Krajská zdravotní připravena v blízké budoucnosti zajišťovat odvoz a likvidaci nebezpečného odpadu vlastními silami, již proto, aby měla co nejvyšší kontrolu nad tím, co se s jejím odpadem děje, aby tento nebyl posléze zdrojem rizika pro veřejné zdraví a životní prostředí.

Zdroj: info@kzcr.eu


3.7.2018

V Krajské zdravotní měl premiéru dvoudenní Kurz chirurgie periferních nervů

Kurz chirurgie periferních nervů uspořádala ve dnech 14. a 15. června 2018 Neurochirurgická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., pod záštitou České neurochirurgické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně (ČLS JEP), České společnosti chirurgie ruky ČLS JEP a Ing. Petra Fialy, generálního ředitele Krajské zdravotní, a. s. (KZ). Dvoudenní akce se uskutečnila v přednáškových prostorách Vzdělávacího institutu KZ a sjeli se na ní odborníci věnující se chirurgii periferních nervů z nejrůznějších koutů České republiky.

Všechny přítomné v úvodu konference pozdravil generální ředitel KZ Ing. Petr Fiala. „Je mi opravdu velkou ctí, že mohu zahájit akci, která je v České republice v tomto formátu ojedinělá. Krajská zdravotní má nyní již 11 klinik a jednou z prvních dvou, které byly současně ustaveny, byla neurochirurgická klinika. Je to pracoviště, které provádí vysoce specializovanou diagnostiku, léčbu, ale i výzkum chorob nervového systému. Krátce bych se zastavil u slova výzkum: Krajská zdravotní má svou vědeckou radu, které předsedá prof. MUDr. Martin Sameš, CSc., přednosta neurochirurgické kliniky. Máme systém grantové podpory, poslední tři roky na úrovni 15 milionů z vlastních zdrojů nebo za přispění našeho jediného akcionáře Ústeckého kraje, což je – mimo fakultní nemocnice – suma nevídaná. Ústeckému kraji se sluší poděkovat za podporu této akce i některých dalších, které ze svého programu podporuje, i za podporu vědecké a výzkumné práce. Neurochirurgická klinika prezentuje své výsledky pravidelně na evropských a světových kongresech, její specialisté ročně publikují šest až osm článků v odborných časopisech,“ upozornil na úspěchy pořádající kliniky Ing. Petr Fiala.

 „Chirurgie periferních nervů je, s přihlédnutím ke spektru výkonů, oblast poměrně široká a stává se problematikou, kterou je nutné řešit interdisciplinárně, multioborově. Kromě neurochirurga na ní participuje jistě neurolog, elektrofyziolog, ale také plastický chirurg, chirurg ruky, ortoped, traumatolog, ke správné grafické diagnostice přispívají rentgenologové. Klíčovou roli sehrávají rehabilitační lékaři, fyzioterapeuté a ergoterapeuté. Nejlepší péče se dostane pacientovi, pokud tyto odbornosti navzájem spolupracují. Jedině tak je možné dosáhnout pro pacienty největšího benefitu. Že jde o téma aktuální dokládá velký počet kurzů a kongresů zaměřených na chirurgii periferních nervů pořádaných po Evropě a po celém světě. Protože problematika chirurgie periferních má v ústecké nemocnici dlouholetou tradici a zdejší neurochirurgická klinika koncentruje pacienty nejen ze svého regionu, ale i z nejrůznějších míst naší republiky, rozhodli jsme se uspořádat dvoudenní kurz zaměřený na tuto problematiku na půdě Masarykovy nemocnice,“ vysvětlil odborný garant akce MUDr. Ivan Humhej z Neurochirurgické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

„Periferní nervy jsou velice důležitá součást neurochirurgie. Toto setkání považuji za výborný nápad, protože téma si zaslouží samostatný kurz. Děkuji všem přednášejícím, kteří přijali pozvání a s kurzem nám pomohou,“ řekl na úvod prof. MUDr. Martin Sameš, CSc., přednosta Neurochirurgické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. Dále přítomné posluchače seznámil s historií chirurgie periferních nervů v Masarykově nemocnici a současném postavení Neurochirurgické kliniky mezi ostatními neurochirurgickými pracovišti ČR. Mezi odborníky, kteří na kurzu vystoupili, byli např. prof. MUDr. Eduard Zvěřina, DrSc., FCMA z Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole, MUDr. Radek Kaiser, Ph.D., z Neurochirurgické a neuroonkologické kliniky 1. lékařské fakulty a Ústřední vojenské nemocnice v Praze, prof. MUDr. Pavel Haninec, CSc., přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, prof. MUDr. David Kachlík, Ph.D., z Ústavu anatomie 2. lékařské fakulty v Praze či prim. MUDr. Alena Schmoranzová z Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou. Zastoupení měly i Neurochirurgická klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové, Neurochirurgická klinika Fakultní nemocnice Plzeň, Rehabilitace ruky a fyzioterapie Praha, Neurochirurgické oddělení Nemocnice Na Homolce v Praze a Neurochirurgická klinika Fakultní nemocnice Brno.

  

Zdroj: info@kzcr.eu

V Krajské zdravotní měl premiéru dvoudenní Kurz chirurgie periferních nervů. Foto: KZ  a. s./Lukáš Vajc

V Krajské zdravotní měl premiéru dvoudenní Kurz chirurgie periferních nervů. Foto: KZ, a. s./Lukáš Vajc


29.6.2018

Krajská zdravotní uspořádala odbornou konferenci 16. Perinatologické dny Ústeckého kraje

Gynekologicko-porodnická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (FZS UJEP) a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., uspořádala odbornou konferenci 16. Perinatologické dny Ústeckého kraje. Akce proběhla 21. – 22. června 2017 v hotelu Ostrov u Tisé na Ústecku.

Záštitu nad konferencí převzal hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, kterého zastoupil náměstek hejtmana pro zdravotnictví RSDr. Stanislav Rybák. „Dovolte mi nejprve poděkovat vám za vaši práci, kterou vykonáváte a které si velmi vážím nejen já, ale i celé vedení Ústeckého kraje. Chci také poděkovat doc. MUDr. Tomáši Binderovi, CSc., a jeho kolektivu za přípravu letošních Perinatologických dnů, které mají vždy velmi vysokou úroveň a které vám určitě přinesou nové poznatky a zkušenosti. Před několika týdny byla ustavena v ústecké Masarykově nemocnici již jedenáctá, neonatologická klinika. Tedy klinika, s jejíž prací vás mnohé spojuje. Napadlo mne v souvislosti s právě probíhajícím mistrovstvím světa malé srovnání. Chcete-li uspět v kopané, potřebujete jedenáct špičkových hráčů. Dnes máme jedenáct špičkových pracovišť. K úspěchu ale potřebujete i potřebné zázemí včetně kvalitního vedení. To také máme. Vždyť v Masarykově nemocnici doplňují špičku klinik výborně pracující další oddělení a primariáty počínaje Emergency, přes centrální operační sály až po rehabilitaci. Přeji nám všem, aby se špičková úroveň práce nejen udržela, ale i zlepšovala a tím byla zajištěna i kvalitní péče o zdraví našich občanů. Ještě jednou vám za vaši velmi potřebnou a záslužnou práci děkuji,“ uvedl RSDr. Stanislav Rybák.

Všechny přítomné v úvodu pozdravila primátorka statutárního města Ústí nad Labem Ing. Věra Nechybová, která také převzala nad akcí záštitu. „Na vaší  konferenci vždy zazní mnoho zajímavého a přínosného. Nejen jako primátorka, ale hlavně jako žena a matka si velmi vážím práce lékařů a sestřiček a jsem moc ráda, že nemocnice v Ústí nad Labem poskytuje služby na špičkové úrovni. Jsem na to velmi pyšná,“ řekla Ing. Věra Nechybová.

Mezi návštěvníky konference zavítal ředitel zdravotní péče Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., MUDr. Josef Liehne. „Jsem rád, že se opět po roce scházíme v tomto krásném prostředí, abychom se pochlubili skvělými výsledky našeho perinatologického centra a vyměnili si zkušenosti. Toto centrum patří mezi dvanáct center v České republice a skládá se z největší  porodnice v kraji a neonatologické kliniky. Děkuji všem pracovníkům centra za jejich každodenní nasazení v boji o zdraví a životy našich nejmenších. Jsem rád, že v krátké době začne realizace perinatologického programu, kdy pořídíme pro centrum nové vybavení v řádu 70 milionů Kč,“ uvedl MUDr. Josef Liehne.

Přednášky byly po oba dny rozděleny do jednotlivých bloků napříč zdravotnickými obory, se kterými se lze v perinatologii setkat. Odborným garantem byl přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FZS UJEP v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., doc. MUDr. Tomáš Binder, CSc. „Konference se jako každý rok zabývala hodnocením výsledků perinatologické péče v regionu za uplynulý rok 2017. Celkově lze dosažené výsledky hodnotit jako velmi dobré, došlo k mírnému zlepšení ve srovnání s rokem 2016. Přetrvává ve srovnání s celorepublikovými ukazateli zatížení perinatologických center regionu vysokým procentem předčasných porodů. Dále se konference jako každoročně zabývala nejakutnějšími problémy oboru. Program obsahoval tři stěžejní témata. První bylo věnováno kritickému rozboru indikací k císařskému řezu, jeho potenciální rizika pro další život ženy a koordinovaná spolupráce ambulantních gynekologů a nemocničních lékařů. U druhého z témat se jednalo o doporučení k přístupu k rodičkám, které přicházejí s alternativními požadavky pro vlastní porod. Kdy je možné jim vyhovět, kdy to již není možné a jak se chránit. Třetím probraným tématem bylo očkování v průběhu těhotenství,“ zhodnotil šestnácté perinatologické dny doc. MUDr. Tomáš Binder, CSc.

Neonatologie patří k oborům, v nichž Česká republika dosahuje jedny z nejlepších výsledků na světě. Lékařští specialisté jsou schopni zachraňovat děti s porodní hmotností 500 gramů a z nejkritičtější nejnižší věkové skupiny a hmotnosti pod 1000 gramů přes 50 % procent úspěšně vrátit, vesměs bez většího hendikepu, do života. V České republice existuje 12 perinatologických center a z nich má společnost Krajská zdravotní dvě, v nemocnicích v Ústí nad Labem a v Mostě. Jde o centra vysoce specializované péče, prostřednictvím kterých zdravotníci poskytují komplexní péči o nejzávažnější stavy během těhotenství, porodu a šestinedělí, vyskytující se u matky, plodu či novorozence. Ústecké centrum má přesah do Libereckého kraje, mostecké na Lounsko a do Karlovarského kraje.

        

Zdroj: info@kzcr.eu

Krajská zdravotní uspořádala odbornou konferenci 16. Perinatologické dny Ústeckého kraje. Foto: Lukáš Vajc

Krajská zdravotní uspořádala odbornou konferenci 16. Perinatologické dny Ústeckého kraje. Foto: Lukáš Vajc


28.6.2018

Den s Porsche potěšil onkologické pacienty ústecké Masarykovy nemocnice a jejich blízké

Pro onkologicky nemocné děti a jejich blízké uspořádala Dětská klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., ve spolupráci s občanským sdružením Můj nový život, tradiční akci s názvem „Den s Porsche“. Návštěvníci si užili malování, pohádku a nechyběly tradiční projížďky v exkluzivních autech.

Setkání, které se uskutečnilo 21. června na výletním zámečku Větruše v Ústí nad Labem, se celkem zúčastnilo čtrnáct malých pacientů, kteří jsou v současné době v tzv. udržovací léčbě, v péči zdravotníků ústecké dětské kliniky. Centrum vysoce specializované hematoonkologické péče pro děti je regionálním centrem pro léčbu vybraných typů leukémie. V průměru je léčeno na lůžkové stanici centra osm malých pacientů s leukémií.

Na akci zavítala i Michaela Moravcová ze Šluknovska se svou osmiletou dcerou. „Setkání tohoto typu se účastníme pravidelně. Potkáme se na nich s dětmi a jejich rodinami, se kterými jsme trávili při léčbě čas v nemocnici,“ řekla maminka Michaela Moravcová.

„Hlavním cílem Dne s Porsche je každoročně odpoutat děti a jejich blízké od starostí, které jim nemoc přináší. My zdravotníci máme zase zpětnou vazbu, jak se našim malým pacientům daří,“ uvedla dětská zdravotní sestra Dana Sokolová, která pomáhá občanskému sdružením Můj život s pořádáním akce.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

Den s Porsche potěšil onkologické pacienty ústecké Masarykovy nemocnice a jejich blízké. Foto: KZ  a. s./Petr Sochůrek

Den s Porsche potěšil onkologické pacienty ústecké Masarykovy nemocnice a jejich blízké. Foto: KZ, a. s./Petr Sochůrek


26.6.2018

Krajská zdravotní má v ústecké Masarykově nemocnici pneumoonkochirurgické centrum

Statut Centra vysoce specializované pneumoonkochirurgické péče (POCH) od Ministerstva zdravotnictví České republiky získala Krajská zdravotní, a. s. – Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. S předpokládanou spádovostí 1 250 000 obyvatel na jedno centrum POCH ústecké pracoviště bude jedním z osmi ustavených v České republice. Stává se tak spádovým nejen pro Ústecký kraj, ale také pro sousedící Karlovarský kraj a Liberecký kraj.

„Ministerstvo zdravotnictví ustavováním center POCH deklaruje snahu, aby se co nejvíce hrudně-chirurgických výkonů koncentrovalo do těchto pracovišť. Jednou z podmínek pro přiznání statutu je odpovídající množství výkonů. Například tzv. anatomických plicních resekcí má být ročně provedeno minimálně 65, přičemž v Masarykově nemocnici jich děláme dvakrát tolik, 120 až 130 do roka. Požadavek je na provedení nejméně 250 výkonů ročně celkem. Ty nejsou jen onkologické, ale celkově pneumochirurgické. Takový počet výkonů respektive tolik pacientů může získat pouze pracoviště, které úzce spolupracuje s dalšími. Většina pacientů tak přichází z plicních středisek našeho a okolních krajů, z plicních lůžkových oddělení, především pak z plicního oddělení naší nemocnice, které díky svojí vysoké specializaci tvoří spolu s oddělením hrudní chirurgie centrum vysoce specializované odborné péče v rámci definovaného POCH centra.  Další nepodkročitelnou podmínkou pro přiznání POCH centra je existence Komplexního onkologického centra, což je v případě Masarykovy nemocnice též splněno,“ vysvětlil MUDr. Ivan Staněk, MBA, primář Oddělení hrudní chirurgie Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

Podle MUDr. Daniela Doležala, pověřeného vedením Plicního oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., je POCH centrum primárně projekt zaměřený na komplexní chirurgicko-onkologickou péči o pacienty s chirurgicky řešitelnými stádii plicní rakoviny. Plicní oddělení je nedílnou složkou této péče, a to jak v období operaci předcházejícím, tak i pooperačním.

„Předoperačně provádíme diagnostiku a určení stádia plicních nádorů, k čemuž máme k dispozici odpovídající bronchologické vybavení včetně možnosti RTG navigované bronchoskopie a endobronchiálního ultrazvuku. Provádíme také předoperační stanovení únosnosti rizika operačního výkonu, ve spolupráci s dobře vybaveným oddělením funkčního vyšetřování. V pooperačním období spolupracujeme na řešení případných pooperačních komplikací, poskytujeme 24hodinovou bronchologickou příslužbu, přičemž nejčastěji provádíme na JIP zprůchodnění průdušek odstraněním hlenových zátek či koagul u odoperovaných pacientů. V neposlední řadě také indikujeme a podáváme pooperační, tzv. adjuvantní onkologickou léčbu.  Pacienty po resekčních výkonech pro onkologická onemocnění pravidelně kontrolujeme v naší pneumoonkologické ambulanci. Na péči o tyto pacienty spolupracujeme i s Komplexním onkologickým centrem Masarykovy nemocnice,“ popsal MUDr. Daniel Doležal.

„Získání každého ocenění zvyšuje kredit Krajské zdravotní a jejích nemocnic. Přiznání statutu tohoto centra pro ústeckou Masarykovu nemocnici takovým oceněním jednoznačně je. Kritéria pro tak vysoce specializované zdravotnické pracoviště není jednoduché naplnit, proto jsem rád, že jsme centrum pro obyvatele Ústeckého kraje získali,“ zdůraznil Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s.

Generální ředitel společnosti Ing. Petr Fiala vnímá přiznání statutu centra POCH ministerstvem zdravotnictví jako potvrzení dosavadní vynikající práce lékařských specialistů, kteří nyní budou spolupracovat v ústecké Masarykově nemocnici v rámci centra. „Statut Centra vysoce specializované pneumoonkochirurgické péče je přidělován na dobu pěti let. Jsem přesvědčen, že vzhledem k dosavadním výsledkům participujících oddělení největší krajská nemocnice ani v budoucnu nebude mít problém jej obhájit. Týmům těchto oddělení přeji co nejvíce spokojených pacientů,“ uvedl Ing. Petr Fiala.

„Přidělení statutu pneumoonkochirurgického centra Masarykově nemocnici je důsledkem vynikajících výsledků a komplexní péče o pacienty s nádory dýchacího traktu oddělení hrudní chirurgie, plicního oddělení a oddělení funkčního vyšetřování. Všechna jmenovaná oddělení mají v naší nemocnici velkou tradici. Všem lékařům z těchto pracovišť je potřeba poblahopřát a poděkovat za jejich vynikající náročnou práci. Statut nás však také zavazuje neustrnout a všechna tato oddělení dále rozvíjet ku prospěchu našich pacientů,“ řekl MUDr. Josef Liehne, ředitel zdravotní péče Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

Důvodem vzniku center POCH je podle ministerstva zdravotnictví fakt, že zvyšující se náročnost a individualizace požadavků na vedení specializované léčebné péče v onkologii klade zvýšené požadavky na vytvoření a rozvoj potřebné erudice všech členů multidisciplinárních týmů se zaměřením na problematiku orgánů, které jsou nádorovými chorobami postižené. Prevalence nejčastějšího nitrohrudního nádoru - karcinomu plic - vzrůstá a u tohoto onemocnění je snížení mortality možné jedině tehdy, když budou tyto činnosti spolu s ekonomicky náročnou individualizovanou léčbou vedeny multidisciplinárním týmem odborníků.

Zdroj: info@kzcr.eu


25.6.2018

Otevřený dopis představenstva Krajské zdravotní, a. s., Ing. Jaroslavu Sykáčkovi

Vážený pane starosto města Rumburk a místopředsedo dozorčí rady Krajské zdravotní, a. s.,

jak jste byl již seznámen, představenstvo společnosti Krajská zdravotní, a. s., se na svém jednání dne 27. dubna 2018 zabývalo problematikou možnosti obnovení jednání o Lužické nemocnici a poliklinice, a. s. Představenstvo vzalo na vědomí informaci o zajištění zdravotní péče ve Šluknovském výběžku s ohledem na dosavadní vývoj poskytování zdravotní péče v Lužické nemocnici a poliklinice. Poskytování zdravotní péče nebylo shledáno jako udržitelné, a to ani v případě realizace určitých okamžitých opatření a případného zúžení stávajícího rozsahu poskytování zdravotní péče.

Představenstvo rozhodlo, že není v současné době možný návrat k původním podmínkám a není možné v současné době jednat ani o podmínkách nových. S uvedeným rozhodnutím předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s., Ing. Jiří Novák a generální ředitel Ing. Petr Fiala seznámili 2. května Radu Ústeckého kraje. Představenstvo poté vydáním tiskové zprávy reagovalo na informace, které se objevily v některých médiích po jednání krajských radních se starosty ze Šluknovského výběžku dne 6. června 2018, v níž zdůraznilo neměnnost svého rozhodnutí. Za současné situace a znalosti všech problémů, se kterými se rumburská nemocnice potýká, proto stále setrvává na svém již ustáleném názoru.

Další jednání s městem Rumburk Rada Ústeckého kraje, která pro Krajskou zdravotní, a. s., plní funkci valné hromady společnosti, také odmítla.  Svůj nesouhlas s obnovou jednání Ústeckého kraje s městem Rumburk o podmínkách převzetí nemocnice Ústeckým krajem deklarovala v usnesení ze svého jednání, které se uskutečnilo 2. května.

Ze své pozice místopředsedy dozorčí rady podrobně znáte problematiku Krajské zdravotní a víte také, jaká je současná personální situace v nemocnicích, které společnost spravuje. Nedostatek lékařů a sester, ale i zástupců dalších profesí na zdravotnických pracovištích, kopíruje stav v tomto segmentu v České republice a odráží krizi současného českého zdravotnictví. Personální krize dnes a denně významně omezuje možnosti úspěšně řešit celou řadu situací, které jsou nuceni naši zdravotníci zvládat jen s vypětím sil.

Je potřeba si rovněž uvědomit, že ačkoli Krajská zdravotní, a. s., patří k největším firmám v regionu a je největším zaměstnavatelem v Ústeckém kraji, její možnosti jsou značně omezené. Na druhé straně jsou zde očekávání ze strany představitelů města Rumburk, která však představenstvo vnímá jako neúměrná.

Představenstvo Krajské zdravotní, a. s., v souvislosti s plánovaným ekonomickým výsledkem za rok 2018 již mnohokrát deklarovalo, že hodlá hospodařit vyrovnaně, když v předchozích letech společnost měla roční závěrku vždy s plusovým výsledkem. S vědomím povinnosti plnit úkoly v souvislosti s obchodní činností s péčí řádného hospodáře je přesvědčeno, že by převzetí závazků Lužické nemocnice a polikliniky, a. s., ve výsledku ani jedné ze stran nepomohlo a výrazně by negativně ovlivnilo snahy o udržení trendu dlouhodobého a systematicky řízeného rozvoje Krajské zdravotní, a. s., a aktuálně během posledních čtyř let dosažené a ne snadno udržované stability společnosti.

Za představenstvo Krajské zdravotní, a. s.,

Ing. Jiří Novák, předseda

Zdroj: info@kzcr.eu 


21.6.2018

Krajská zdravotní dokončila rekonstrukci plicního pavilonu v mostecké nemocnici

Krajská zdravotní, a. s., (KZ) ve čtvrtek 21. června 2018 v Nemocnici Most, o. z., slavnostně otevřela plicní pavilon E, jenž prošel revitalizací. Rekonstrukce spočívala ve výměně oken, zateplení objektu včetně nové střechy, instalace nového zábradlí před budovou a malování interiérů. Jde o další krok v plánované dlouhodobé revitalizaci mostecké nemocnice, která začala – stejně jako v dalších čtyřech krajských nemocnicích – s příchodem nového představenstva společnosti v roce 2014. A to jen tři týdny poté, co KZ otevřela v Mostě veřejnou část Nemocniční lékárny, kterou přestěhovala do rekonstruovaných prostor v prvním nadzemním podlaží pavilonu A.

Akce se zúčastnili Ing. Jiří Novák, předseda představenstva KZ, Ing. Petr Fiala, generální ředitel KZ, MUDr. Petr Najman, ředitel zdravotní péče Nemocnice Most, o. z., hlavní sestra mostecké nemocnice Mgr. Šárka Gregušová a MUDr. Hana Mrázková, primářka Plicního oddělení Nemocnice Most, o. z., a další zaměstnanci společnosti Kromě plicního pavilonu se na místě seznámili s realizací dalších investičních akcí v mostecké nemocnici, například „Zřízení ambulantní části a administrativního zázemí dětského a dorostového oddělení“, „Nové komunikační řešení vstupu na dětskou pohotovost a nové venkovní schodiště mezi budovami A a B“ a „Zřízení pracoviště nové magnetické rezonance“.

„Chvíle, jako je tato, kdy předáváme dokončenou investiční akci a můžeme pokračovat dál, jsou pro mě šťastné. Je pravda, že než k takovému okamžiku může dojít, znamená to pro mě a generálního ředitele absolvovat celou řadu náročných jednání. Jsem rád, že se rekonstrukce pavilonu plicního oddělení tady v Mostě podařila. Každá nemocnice Krajské zdravotní má pracoviště, které je takovou výkladní skříní, kterou se může chlubit. Byl bych rád, kdyby to v mostecké nemocnici bylo právě plicní oddělení. Děkuji všem, kteří se na jeho kvalitním fungování podílejí, paní primářce, zdravotnickým i nezdravotnickým pracovníkům, a přeji vám do budoucna vše dobré,“ uvedl Ing. Jiří Novák, předseda představenstva KZ.

„Jakou proměnou prošel mostecký pavilon E, dokazují fotografie před rekonstrukcí a ty současné. Nejde jen o krásu, protože ta investice přináší i provozní úspory a jistý typ komfortu. Pokud se vymění okna a zateplí objekt, je to významná změna k lepšímu. Děkuji současnému představenstvu, které myslí na investiční podporu nutnou pro další rozvoj nejen zdejší nemocnice, ale všech nemocnic pod hlavičkou Krajské zdravotní,“ dodal Ing. Petr Fiala, generální ředitel KZ.

„Děkuji za podporu vedení společnosti a děkuji pracovníkům oddělení hlavně za trpělivost, s jakou snášeli stavbu, protože probíhala za provozu. Jsme rádi, že se to povedlo a doufáme, že představenstvo bude nad mosteckou nemocnicí dál držet ochrannou ruku a podaří se i další věci,“ řekl MUDr. Petr Najman, ředitel zdravotní péče Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Most, o. z.

„Rády bychom touto cestou poděkovaly představenstvu a celému vedení společnosti za podporu a zajištění zdařilé rekonstrukce pavilonu E v areálu mostecké nemocnice. Došlo tak k výraznému zlepšení komfortu pro pacienty během jejich pobytu v nemocnici. Pevně věříme, že tato investice povede k navýšení spokojenosti nejen naší klientely, ale i stávajícího  personálu,“ uvedly MUDr. Hana Mrázková, primářka Plicního oddělení Krajské zdravotní, a. s. - Nemocnice Most, o. z., a Bc. Naděžda Dohnalová, vrchní sestra oddělení.

Konečná cena díla dle veřejné zakázky „Revitalizace pavilonu E – plicní oddělení“ je 13 802 371,89 Kč včetně DPH. Zhotovitelem byla společnost Raeder Falge, s.r.o. Kolaudační souhlas byl vystaven dne 24. 5. 2018. Investice byla podpořena Ústeckým krajem. Související je zakázka na instalaci zábradlí před budovou E s cenou 142 780 Kč včetně DPH, kterou zhotovitel, firma A – P.S.K. Technology, provedl ve dnech 18. a 19. 6. 2018.

V mostecké nemocnici byla dokončena i další investiční akce, kterou podpořil Ústecký kraj, „Zřízení ambulantní části a administrativního zázemí dětského a dorostového oddělení“. Oddělením provedla přítomné MUDr. Marie Váchová, pověřená jeho vedením. Celková cena dle veřejné zakázky činila 5 310 019,50 Kč včetně DPH.

Dokončení dalších z celé řady zakázek, které KZ ve své druhé největší nemocnici realizuje, jen dokládá fakt, že KZ pokračuje v revitalizaci areálu Nemocnice Most, o. z., s níž začala s příchodem nového představenstva společnosti v roce 2014. Zásadní investiční akcí, kterou společnost realizovala v letech 2014 – 2015, byla „Rekonstrukce pavilónů KZ, a. s., Nemocnice Most, o. z., včetně optimalizace vnitřních prostor“. Realizace projektu byla rozsáhlá a hodnota veřejné zakázky vzešlá z otevřeného výběrového řízení byla na úrovni 150 milionů korun včetně DPH.

Prezentace v poslední době realizovaných a připravovaných investičních akcí v mostecké nemocnici je součástí této tiskové zprávy.

Fotografie z akce naleznete na www.kzcr.eu

Investice byla podpořena Ústeckým krajem
https://www.kr-ustecky.cz/

Zdroj: info@kzcr.eu


19.6.2018

Krajská zdravotní je mezi stovkou nejstabilnějších firem v Česku

Krajská zdravotní, a. s., patří mezi sto nejstabilnějších firem v České republice. Společnost Bisnode zveřejnila jejich přehled v rámci samostatné kategorie žebříčku CZECH TOP 100. V TOP 100 nejstabilnějších firem v ČR za rok 2018 dle CZECH Stability Rating figuruje Krajská zdravotní, a. s., jako jeden ze tří oceněných poskytovatelů zdravotní péče.

„Velmi nás těší, že Krajská zdravotní je ve společnosti nejlépe hodnocených firem v Česku. Od roku 2014 se představenstvu daří naplňovat cíle, mezi něž patří celková stabilizace ekonomiky firmy, systematický rozvoj všech jejích nemocnic a postupná modernizace zdravotnické techniky - vše s důsledným využíváním dotačních titulů a za významné investiční finanční podpory akcionáře, kterým je Ústecký kraj. To by ale nešlo bez zaměstnanců, proto klademe zvláštní důraz na progresivní politiku v oblasti jejich odměňování v závislosti na hospodářském výsledku a na sociální dialog. I proto se Krajské zdravotní v posledních letech daří. Na druhou stranu to bereme jako jistý závazek a vnímáme za další směřování společnosti velkou odpovědnost,“ uvedl v reakci na zveřejněné výsledky Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s.

Výsledky vycházejí z metodiky skóringového modelu Bisnode, který měří stabilitu jednotlivých společností. Model zároveň poskytuje nezávislý pohled na současný stav firem, jejich finanční situaci, a to včetně predikce rizika úpadku firmy v následujících dvanácti měsících, což zákazníkům Bisnode pomáhá omezovat rizika v podnikání.

Skóringový model Bisnode je založen na ekonometrických technikách, exaktní statistické analýze a principech data miningu. Do analýzy vstupuje množství ukazatelů z oblasti individuálních charakteristik firmy (demografická data, informace o platebních zkušenostech, finanční údaje, vazby mezi subjekty i negativní informace) a makroekonomická data. Model je vyvíjen tak, aby bylo dosaženo maximální výkonnosti, která je dána především kvalitou a rozsahem dat z databází Bisnode.

Krajská zdravotní, a. s., je největším poskytovatelem zdravotní péče v Ústeckém kraji, kde je se 6900 zaměstnanci i největším zaměstnavatelem, a patří mezi největší zdravotnická zařízení v České republice. V loňském roce měla společnost obrat 6 miliard 760 milionů korun, při kladném hospodaření. S ohledem na geografické rozmístění v regionu tvoří nemocnice Krajské zdravotní jednu páteřní osu zdravotnických zařízení pro celý Ústecký kraj, který prostřednictvím Krajské zdravotní, a. s., spravuje pět nemocnic – v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově včetně několika specializovaných pracovišť v dalších místech Ústeckého kraje.

Zdroj: info@kzcr.eu


14.6.2018

Světový den dárců krve připomněli v mostecké nemocnici strážníci

Světový den dárců krve, který připadá na 14. června, oslovil strážníky Městské policie Most. Přijali výzvu a ve spolupráci s mosteckým pracovištěm Hematologicko - transfuzního oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Chomutov, o. z., jako dobrovolní dárci krev darovali hromadně. Cílem jejich společné návštěvy mostecké nemocnice bylo dát příklad ostatním a svým činem vyzvat ty, kteří jsou zdraví, ale krev dosud nedarovali, aby se dárci krve stali.

„V řadách strážníků máme 25 pravidelných dárců krve. K nim se přidalo dalších 10 strážníků - prvodárců, tedy lidí, kteří sebrali odvahu a rozhodli se stát pravidelnými dárci krve. Strážníci jsou ideálními dárci, protože jsou v dobré fyzické kondici a bývají zdraví,“ uvedla Veronika Loucká, manažerka prevence kriminality statutárního města Most.

„Iniciativy, s jakou přišla mostecká městská policie, jsou velmi potřebné a chvályhodné. Mostečtí strážníci mohou také inspirovat další dárce, jednotlivce i organizace. Lidé často o dárcovství uvažují, jen jim chybí ten potřebný impulz. A tím by mohla být právě tato akce městské policie. Všem, kdo přišli darovat krev, patří velké poděkování,“ řekla primářka hematologicko – transfuzního oddělení MUDr. Vladimíra Kašková.

V roce 2017 bylo v registrech transfuzních oddělení nemocnic Krajské zdravotní evidováno 13 495 dárců krve.

Fotografie z akce naleznete na www.kzcr.eu

             

Zdroj: info@kzcr.eu


Prosím, čekejte