3.5.2018

Krajská zdravotní otevřela rekonstruované prostory teplického centra pro léčbu roztroušené sklerózy

Krajská zdravotní, a. s., otevřela v pondělí 30. dubna nově rekonstruované prostory Centra pro diagnostiku a léčbu demyelinizačních onemocnění při Neurologickém oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Teplice, o. z. Nové uspořádání zdravotnického pracoviště odpovídá trendům nejmodernější medicíny. Veškeré náklady na realizaci v hodnotě 3 726 431,77 Kč včetně DPH byly hrazeny z vlastních zdrojů neurologického oddělení.

V úvodu všechny přítomné přivítal předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s., Ing. Jiří Novák. „I když tato akce nebyla tolik finančně náročná, jde o krok dopředu správným směrem. Centrum pro léčbu roztroušené sklerózy pod vedením primářky MUDr. Marty Vachové má třináctiletou tradici s nadregionální působností. Je úžasné, co paní primářka dokázala. Zároveň bych chtěl poděkovat celému kolektivu teplického neurologického oddělení za jejich práci,“ uvedl Ing. Jiří Novák a dodal: „Při této příležitosti musím připomenout, že v současné době v teplické nemocnici probíhá několik dalších investičních akcí, o které se svým aktivním přístupem zasloužil především ředitel zdravotní péče MUDr. Tomáš Hrubý, který si se svými návrhy našel cestu ke generálnímu řediteli Krajské zdravotní Ing. Petru Fialovi. Jsem přesvědčen, že zde za sebou zanechá velký kus dobře odvedené práce, ze které budou těžit další generace zdravotníků.“

„Je třeba zdůraznit, že tato rekonstrukce byla hrazena z prostředků oddělení, což společnosti významně pomáhá. Realizace dalších investičních akcí, které zmínil ve své řeči předseda představenstva Krajské zdravotní Ing. Jiří Novák, je v současné době v teplické nemocnici vidět. Výstavba operačních sálů, urgentního příjmu nebo protialkoholní a protitoxikomanické záchytné stanice, jejíž otevření se plánuje na podzim letošního roku, jsou možné pouze za podmínek, které vytvořilo současné představenstvo naší společnosti právě pod vedením Ing. Jiřího Nováka, který usilovně vede jednání s Ústeckým krajem o investiční podpoře Krajské zdravotní. Za to vše patří poděkování,“ dodal Ing. Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, a. s.

Otevření teplického centra pro léčbu roztroušené sklerózy se účastnila členka představenstva Krajské zdravotní, a. s., Jitka Hanousková. „Dovolte mi se připojit s poděkováním. Nově rekonstruované prostory budou sloužit nejen pacientům z Teplic a okolí, ale i všem obyvatelům Ústeckého, Libereckého i Karlovarského kraje, což zahrnuje více jak jeden a půl milionu obyvatel. Ačkoliv počty pacientů s onemocněním roztroušenou sklerózou stále stoupají, díky moderní medicíně se jim daří následky nemoci zpomalit a léčbu zpříjemnit,“ uvedla Jitka Hanousková.

Primářka Neurologického oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Teplice, o. z., MUDr. Marta Vachová v prezentaci všem přítomným představila své zdravotnické pracoviště. „Centrum pro diagnostiku a léčbu demyelinizačních onemocnění je nadregionální centrum pro léčbu roztroušené sklerózy při neurologickém oddělení Krajské zdravotní v teplické nemocnici. Jde o vysoce specializované zdravotnické pracoviště, které oficiálně zahájilo svou činnost 1. dubna v roce 2005. V tuto chvíli je zde sledováno přes 1500 nemocných s diagnózou roztroušené sklerózy mozkomíšní, z nichž je 1002 na vysoce účinné biologické léčbě, dalších 130 je léčeno novými léky cestou klinických studií. Po revitalizaci splňujeme podmínky výzvy Ministerstva zdravotnictví České republiky k získání statutu centra vysoce specializované péče. Nově tak centrum disponuje prostory pro monitorování nemocných, prostory pro podávání několikahodinových infuzí a ambulantního provádění lumbálních punkcí, chodbou pro vyšetření chůze. Zdravotnické pracoviště má prostory pro práci psychologa, psychoterapeuta a sociálního pracovníka, došlo k rozšíření pracoviště fyzioterapie,“ uvedla MUDr. Marta Vachová. Prezentace je součástí této tiskové zprávy.

V lednu letošního roku primářka oddělení MUDr. Marta Vachová převzala z rukou předsedy představenstva Krajské zdravotní, a. s., Ing. Jiřího Nováka, ocenění za absolutní vítězství v kategorii Veřejná správa prestižní čtenářské ankety Osobnost roku Ústeckého kraje 2017. Právě Ing. Jiří Novák získal již v roce 2015 tuto cenu v kategorii Podnikání a management, za osobní přínos pro rozvoj největšího poskytovatele zdravotní péče v Ústeckém kraji při modernizaci pěti nemocnic, investic do nejmodernějšího přístrojového vybavení, zvyšování mezd zaměstnanců i měnícího se obrazu vnímání společnosti u veřejnosti.

 

Zdroj: info@kzcr.eu


Prohlídka rekonstruovaných prostor. Foto: KZ  a. s./Petr Sochůrek

Prohlídka rekonstruovaných prostor. Foto: KZ, a. s./Petr Sochůrek


3.5.2018

Krajská zdravotní upozorňuje na lékárenskou pohotovost na státní svátek 8. května

Krajská zdravotní, a. s., upozorňuje na otevírací dobu lékáren zajišťujících lékárenskou pohotovost ve státní svátek v úterý 8. května 2018 na Den vítězství. Pohotovostní lékárenská služba ve městech působnosti nemocnic spadajících pod společnost Krajská zdravotní, a. s., v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově bude zajištěna takto:

Děčín: Nemocniční lékárna Krajské zdravotní, a. s. - Nemocnice Děčín, o. z., U Nemocnice 1, 405 99, Děčín II, telefon 412 705 440, bude otevřena pro veřejnost od 9:00 do 18:00 hodin.

Ústí nad Labem: Nemocniční lékárna Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., Sociální péče 3316/12A,  401 13, Ústí nad Labem, telefon 477 112 153, bude otevřena pro veřejnost od 9:00 do 18:00 hodin.

Teplice: Lékárna BENU - OC Galerie Teplice, náměstí Svobody 3316, 415 01, Teplice, telefon 731 638 173, bude otevřena pro veřejnost od 9:00 do 21:00 hodin.

Most: Lékárna BENU - OC Centrál Most, Radniční 3400, 434 01, Most, telefon 731 638 040, bude otevřena pro veřejnost od 8:00 do 20:00 hodin.

Chomutov: Nemocniční lékárna Krajské zdravotní, a. s. - Nemocnice Chomutov, o. z., Kochova 1185, 430 12, Chomutov, telefon 474 447 248, bude otevřena pro veřejnost od 10:00 do 20:00 hodin.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

Ilustrační foto: KZ  a. s./Petr Sochůrek

Ilustrační foto: KZ, a. s./Petr Sochůrek


30.4.2018

Krajská zdravotní uspořádala V. Krajskou konferenci sester

Pátá Krajská konference sester, tentokrát s mottem: Jsme jedné krve, se uskutečnila ve středu 25. dubna v přednáškových prostorách Vzdělávacího institutu Krajské zdravotní, a. s.  Záštitu nad akcí převzal hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček a generální ředitel Krajské zdravotní Ing. Petr Fiala.

„V nemocnicích máme kvalitní lékaře, odborníky, které nám závidí i ostatní nemocnice v republice. Ale já říkám, že sebelepší lékař se neobejde bez zdravotní sestry. Nikdy to nemůže dělat sám, vždy k tomu potřebuje ostatní zdravotnický personál. A já bych vám chtěl za vaší práci moc poděkovat, protože, když se spojí lékař, zdravotní sestra a další zdravotnický personál, pak jsou i ty výsledky, které naše Krajská zdravotní má,“ uvedl hejtman Oldřich Bubeníček a připomněl pondělní rozhodnutí zastupitelstva Ústeckého kraje, které uvolnilo pro Krajskou zdravotní 200 milionů korun z přebytku rozpočtu za loňský rok. „Myslím, že finančně je Krajská zdravotní pro rok 2018 dobře zajištěna, myslím, že dobře funguje. Kolegové z jiných krajů nám závidí, protože většina nemocnic se potýká s těžkými finančními problémy a já jim vždy říkám, ať se k nám přijedou podívat, že to jde, když se chce,“ dodal hejtman.

Generální ředitel Krajské zdravotní, a. s., Ing. Petr Fiala vyřídil přítomným pozdravy od předsedy představenstva společnosti Ing. Jiřího Nováka a upřesnil, že celých 365 milionů korun, tedy 165 milionů z rozpočtu i aktuálně uvolněných 200 milionů korun, využije Krajská zdravotní na investiční akce. „Na rozdíl od nemocnic v jiných krajích nedostáváme provozní podporu. To, abychom si každý rok vydělali na nárůst osobních nákladů, musíme zvládnout sami, a zatím se to poslední čtyři roky dařilo,“ připomněl generální ředitel. I on přidal poděkování zdravotnickému personálu a hlavní sestře Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., Mgr. Markétě Svobodové, která byla odborným garantem celé akce. „Dnešní program je obsáhlý a zajímavý, takže věřím, že vám přinese nové užitečné poznatky,“ dodal Ing. Petr Fiala.

Mgr. Markéta Svobodová všem popřála, aby si konferenci užili jako poděkování za vykonávanou práci. „Mottem akce je: Jsme jedné krve, a proto jsem sestavovala program tak, abychom se dozvěděli o práci jiných lidí a profesí, kteří s námi úzce souvisejí,“ uvedla Mgr. Markéta Svobodová.

Účastníci V. Krajské konference sester si vyslechli celkem dvanáct zajímavých přednášek. Dozvěděli se něco o historii kardiologie v Ústí nad Labem, kojení s podporou, či poruchách příjmu potravin. Představení České asociace sester se ujala ředitelka asociace PhDr. Martina Šochmanová, MBA, o službě řeholních sester přišla vyprávět sestra Tobia Matějková z České provincie Kongregace Milosrdných sester svatého Kříže. O hrozbách 21. století hovořil policista Mgr. Ladislav Jelínek, o vzteku účastníky poučil PhDr. et Mgr. Otakar Fleischmann, Ph.D., z Katedry psychologie Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Rady jak si vybudovat zdravé sebevědomí poskytl koordinátor kaplanské péče Krajské zdravotní, a. s., B.th Zbyšek Jonczy.  Studenti SZŠ a VOŠ Ústí nad Labem pak pohovořili především o očekáváních a realitě z pohledů studentů.

 

Zdroj: info@kzcr.eu


27.4.2018

Krajská zdravotní uspěla s žalobou u rozhodčího soudu kvůli chybné administraci veřejné zakázky

Krajská zdravotní, a. s., uspěla s  žalobou, jíž bránila svá práva a požadovala náhradu škody po administrátorovi veřejné zakázky za uhrazenou pokutu od Úřadu ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Rozhodčí soud při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR vydal dne 23. dubna 2018 nález ve sporu, v němž Krajská zdravotní žalovala o zaplacení 500 000 Kč s příslušenstvím za chybnou administraci veřejné zakázky  „Nákup přístrojového vybavení Nemocnice Chomutov, o. z., a Nemocnice Most, o. z." společnost PROKONZULT advisory, a. s., dříve Vaharina, a. s. Žalovaný je povinen uhradit žalobci kromě uvedené částky úrok z prodlení ve výši 8,05 % ročně od 16. 6. 2017 do zaplacení a také náklady rozhodčího řízení ve výši 165 683 Kč. Jde o veřejnou zakázku z období před rokem 2014, než začalo pracovat představenstvo společnosti v novém složení, v čele s jeho předsedou Ing. Jiřím Novákem. 

Předtím rozsudkem ze dne 16. listopadu 2017 Obvodní soud pro Prahu 3 rozhodl o tom, že žalovaný je povinen zaplatit žalobci plnou škodu svým jednáním způsobenou co do rozsahu částky 200 000 Kč, kdy tato částka představovala uhrazenou pokutu ÚHOS za chybnou administraci ve veřejné zakázce „Šicí materiály“. Žalovaný je rovněž povinen uhradit úrok z prodlení ve výši 7,75 % p. a. ode dne 1. 12. 2015 do zaplacení.

„Nález rozhodčího soudu jen potvrdil úspěšnost Krajské zdravotní jako žalobce.  Nález je jednoznačným potvrzením toho, že snaha vedení společnosti, z pozice dobrého hospodáře, přistupovat k dalšímu využití možných právních prostředků, je správnou a účinnou cestou. Znovu musím zdůraznit, že není pravda, že Krajská zdravotní dostává pokuty od ÚOHS pravidelně. Za roky 2014-2017 byla udělena jediná pokuta ve výši 8000 Kč. Neobhajujeme minulost, naopak se s ní snažíme vypořádat. Úspěchy, kterých bylo dosaženo za dobu, kdy se s ostatními členy představenstva podílím na obchodním vedení společnosti, hovoří za vše,“ zdůraznil v reakci na nález rozhodčího soudu Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s.

Rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 3 k veřejné zakázce „Šicí materiály“ z loňského roku a nyní rozhodčí nález Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR nejsou prvními úspěchy Krajské zdravotní ve snaze očistit své jméno. Ve třech případech byla na základě naší právní obrany pokuta snížena, a to podstatným způsobem. Jeden z těchto případů je nedávno mediálně zveřejněná pokuta 300 000 Kč za nákup zdravotnických přístrojů. Původně se totiž jednalo o částku 700 000 Kč. Snaha využívat právní obrany se tak ukazuje jako účelná a je zcela odůvodnitelná. V uvedeném případě jsme ušetřili 400 000 Kč. V dalším případě byla pokuta snížena ze 600 000 Kč na pouhých 40 000 Kč.

Od prosince 2015 Krajská zdravotní podala dvě žaloby o zaplacení náhrady škody za pokuty, které ji ÚOHS udělil za veřejné zakázky administrované v roce 2009 a 2011.

 Zdroj: info@kzcr.eu


27.4.2018

Krajskou zdravotní navštívila velvyslankyně Norského království

Do ústecké Masarykovy nemocnice, největší a nejvýznamnější z pěti nemocnic, které společnost Krajská zdravotní, a. s. (KZ), sdružuje, zavítala ve čtvrtek 26. dubna 2018 velvyslankyně Norského království v České republice paní Siri Ellen Sletner a její poradce pan Terje B. Englund. Během své návštěvy si prohlédli Novorozenecké oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., které je jedním z 12 perinatologických center v České republice. Norské hosty doprovodili Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s., generální ředitel Ing. Petr Fiala, ředitel zdravotní péče Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., MUDr. Josef Liehne a hlavní sestra Mgr. Markéta Svobodová a zástupci vedení novorozeneckého oddělení MUDr. Patrik Hitka, Ph.D., a Lenka Nováková.

V lékařské knihovně Vzdělávacího institutu KZ generální ředitel Ing. Petr Fiala představil Krajskou zdravotní, a. s., a jejích pět nemocnic v prezentaci, která paní velvyslankyni velmi zaujala. „Můj dojem je, že jste špičková moderní nemocnice,“ uvedla po prezentaci, ve které ji oslovila především robotická chirurgie.

„Robotická chirurgie v ústecké nemocnici letos oslaví 10 let. V dubnu zahájili provoz v motolské fakultní nemocnici, v největším zdravotnickém zařízení v České republice, a profesor, který ji tam vede, se dlouho školil právě v našem Centru robotické chirurgie,“ upozornil Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s.

„Robotických center je v České republice osm, v Masarykově nemocnici byl robot druhý Česku. Soustředí se na operace urologické, chirurgické, gynekologické, ale navíc tady robotickou asistencí využíváme pro krční chirurgii,“ doplnil MUDr. Josef Liehne, ředitel zdravotní péče Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

Velvyslankyně Norského království v České republice paní Siri Ellen Sletner se dále zajímala především o rozdíly mezi zdravotnictvím v Norsku a České republice. „Norsko je poměrně velká země, takže jsme provedli rozsáhlou reformu a zemi rozdělili do čtyř center. Každá oblast má jednu špičkovou instituci a řadu méně špičkových. V Norsku říkáme, že například čím víc má chirurg pacientů, tím bude lepší. Právě proto došlo v Norsku k jisté specializaci, takže jedna nemocnice se stará třeba jen o srdeční choroby. Jak je tomu tady?“ zajímala se. 

„Každá z našich nemocnic poskytuje základní a specializovanou péči, řada z nich, zejména pak ústecká nemocnice, i péči superspecializovanou. V Ústeckém kraji máme více chorob onkologických, ale i těch srdečních, proto usilujeme i o kardiochirurgii,“ vysvětlil generální ředitel Ing. Petr Fiala.

Novorozenecké oddělení, které je součástí ústeckého perinatologického centra, v uplynulých letech Norské fondy v rámci tří projektů významně podpořily nákup přístrojů a vybavení. „V České republice máme tři stupně péče: základní, střední – tedy intermediární – a pak jsou to perinatologická centra. To v ústecké Masarykově nemocnici je jedno z 12 perinatologických center a zajišťuje tak všechny tři úrovně péče,“ přiblížil během prohlídky novorozeneckého oddělení MUDr. Patrik Hitka, Ph.D. Následně vzácné návštěvě ukázal jednotku intenzivní a resuscitační péče s inkubátory. Velvyslankyně si tak mohla prohlédnout i nové patchworkové deky nebo kamerky, díky nimž mohou děti v inkubátorech sledovat i jejich rodiče.

Projekty Norských fondů podpořily v letech 2008 – 2017 perinatologická centra Krajské zdravotní, a. s., v Masarykově nemocnici v Ústí Labem, o. z., a Nemocnici Most, o. z. Z celkové hodnoty projektů 26 435 206 Kč, ze které dotace činila celkem 20 280 918 Kč, bylo pořízeno pro obě centra 52 přístrojů a vybavení, z toho pro ústeckou Masarykovu nemocnici 40 přístrojů a dalšího vybavení za 20 869 679,10 Kč a pro Nemocnici Most 12 přístrojů a dalšího vybavení v ceně 5 565 526,90 Kč. Součástí jednoho z projektů byly i vzdělávací akce pro lékařský a nelékařský zdravotnický personál, preventivní program pro rodiče nedonošených dětí a osvětová akce pro studenty středních škol s náklady celkem 391 447,20 Kč.

Fotografie z akce naleznete na http://www.kzcr.eu/

Zdroj: info@kzcr.eu

 


25.4.2018

Krajská zdravotní uspořádala konferenci na téma péče o nedonošené děti

Odbornou konferenci s názvem „Individualizovaná péče o nedonošené děti“ uspořádalo Novorozenecké oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. Akce, která se v dubnu uskutečnila v přednáškových prostorách Vzdělávacího institutu Krajské zdravotní, a. s., byla určena především pro sestry z neonatologických oddělení, zúčastnili se jí i lékaři. Účastníků bylo celkem 85.

Na programu bylo sedm přednášek prezentovaných ve dvou blocích, mezi přednášejícími měl zastoupení například Ústav pro péči o matku a dítě v Praze - Podolí. Nejnovějšími trendy v oblasti individualizované péče o nezralé děti ve světě a v České republice se ve své prezentaci v úvodu konference zabýval MUDr. Jozef Macko, Ph.D., primář Novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s., ve Zlíně.

„Konference byla zaměřena na individualizovanou péči o novorozence s důrazem na časný úzký kontakt dítěte s rodiči. Řada klinických studií prokázala, že brzký a především častý kontakt rodičů s předčasně narozeným dítětem přináší těmto dětem zřetelný prospěch pro jejich další vývoj. Konference nám byla inspirací, kterým směrem soustředit své úsilí v péči o nezralé děti,“ zhodnotil letošní odborné setkání  MUDr. Petr Janec, MHA, z Novorozeneckého oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., který byl odborným garantem konference.      

Fotografie z akce a naleznete na http://www.kzcr.eu/   

Zdroj: info@kzcr.eu


24.4.2018

Patchworkové deky z mezinárodní výstavy navodí nedonošeným novorozencům pocit maminčina lůna

Čtyřicet patchworkových dek z mezinárodní textilní výstavy Prague Patchwork Meeting získala Krajská zdravotní, a. s., na novorozenecké jednotky intenzivní péče. Ručně šité přikrývky, které zdravotníci používají jako přehoz přes inkubátory, zajistí nedonošeným miminkům pocit maminčina lůna.

Hlavní sestra Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., Mgr. Markéta Svobodová uvedla, že využívat patchworkové deky místo klasických přehozů přes inkubátory se rozhodla se třemi kolegyněmi zhruba před šesti lety. „Tehdy jsme ušily první patchworkové deky na inkubátory, jejichž využití se velmi osvědčilo. Patchwork je technika šití a prošívání textilu, která vznikla v Americe a postupně získala příznivce po celém světě a dostala se i k nám. Deky využíváme raději než klasické přehozy na inkubátory z několika důvodů. Jedním je ekonomický přínos, navíc tím, že jsou patchworkové deky vzorované, také zpříjemňují nemocniční prostředí jednotky intenzivní péče, kdy ho přibližují domácímu. Dají se prát a rodiče si je chválí,“ řekla hlavní sestra ústecké Masarykovy nemocnice.

Patchworkové deky zdravotní personál novorozeneckých jednotek využívá k zastínění inkubátorů, v nichž jsou umístěna předčasně narozená miminka. „Jelikož se jedná o nezralé předčasně narozené novorozence, zakrytím inkubátoru u takových dětí vytváříme ticho, klid, přítmí a pocit bezpečí. Díky štědrým dárcům a organizaci ředitelky mezinárodní textilní výstavy Prague Patchwork Meeting Jany Štěrbové patchworkové deky neputují jen k nám do perinatologického centra v Ústí nad Labem, ale také do dalších pracovišť pro hospitalizaci předčasně narozených novorozenců v našich nemocnicích,“ dodala Mgr. Markéta Svobodová.

Fotografie naleznete na www.kzcr.eu

Zdroj: info@kzcr.eu

Patchworkové deky z mezinárodní výstavy navodí nedonošeným novorozencům pocit maminčina lůna. Na snímku staniční novorozenecké JIRP sestra Kamila Pacáková. Foto: KZ  a. s./Petr Sochůrek

Patchworkové deky z mezinárodní výstavy navodí nedonošeným novorozencům pocit maminčina lůna. Na snímku staniční novorozenecké JIRP sestra Kamila Pacáková. Foto: KZ, a. s./Petr Sochůrek


23.4.2018

Děčínská nemocnice prezentovala veřejnosti oddělení ORL a rehabilitace

Hned dva dny otevřených dveří si v minulém týdnu pro návštěvníky připravila Krajská zdravotní, a. s. – Nemocnice Děčín, o. z. Ve středu 18. dubna pozvala zájemce na rehabilitační oddělení, v pátek 20. dubna potom na otorinolaryngologické oddělení (ORL).

Na rehabilitačním oddělení se akce pro veřejnost konala poprvé. „Den otevřených dveří jsme uspořádali proto, že obyvatelé Děčína často nevědí, že v nemocnici je ambulantní i lůžková rehabilitace. Návštěvníci akce si mohli prohlédnout prostory ambulantní části, kde je vodoléčba, elektroléčba, cvičebny a léčba parafinem. Představili jsme i lůžkovou rehabilitaci, kde máme nové přístroje v rámci iktového centra a k vidění byla i tělocvična, kterou jsme na lůžkové části nově vybudovali,“ uvedla primářka rehabilitačního oddělení MUDr. Petra Straussová.

Návštěvníci dne otevřených dveří si tak mohli prohlédnout například Hubbardův tank, robotický přístroj pro vertikalizaci, mobilizaci a nácvik chůze, nově vybudovaný bezbariérový nadstandardní pokoj a mnoho dalšího. Nejvíce je zaujal robotický přístroj, který se využívá při léčbě horní končetiny – k návratu její síly, úchopu ruky, funkčnosti ruky. Nechyběla možnost vyzkoušet vířivky pro horní i dolní končetiny či se nechat odborně vyšetřit rehabilitační lékařkou prim. MUDr. Petrou Straussovou. K dispozici byla také fyzioterapeutka Andrea Mahnová, která zájemce zasvětila do tajů kineziotapingu.

V rámci této akce si prostory rehabilitace přišlo prohlédnout 63 zájemců, mezi nimi i zaměstnanci nemocnice jiných odborností a také z dalších rehabilitačních pracovišť.

Páteční den otevřených dveří na ORL byl zaměřený na hlasovou tématiku a konal se při příležitosti Mezinárodního dne hlasu. I zde se dveře široké veřejnosti otevřely poprvé.

„K vyšetření klientů byly zapůjčeny videoendoskopické přístroje Xion a Olympus. Přístroj Olympus je vybaven NBI technikou úzkopásmového zobrazení. „Jedná se o videoendoskopickou metodu využívající osvětlení tkání filtrovaným světlem, při které se zvýrazňuje cévní kresba sliznice. Pathologická  neovaskularisace je spojena s každým výskytem slizniční malignity,“ vysvětlil primář ORL oddělení MUDr. Pavel Csuhaj.

Klienti byli vyšetřeni a následně se dozvěděli informace o podstatě vyšetření, povaze nálezu a důležitosti prevence onemocnění oblasti hlasivek, ale i oblasti oro a hypofaryngu. „Vyšetřili jsme celkem 41 klientů z řad široké veřejnosti, ale i zdravotnického personálu. Byl zachycen jeden suspektní nález, který bude dále dovyšetřován,“ doplnil MUDr. Pavel Csuhaj s tím, že v budoucnu by se akce mohla opakovat, tentokrát se zaměřením na jiné oblasti v ORL oboru.

Zdroj: info@kzcr.eu

Prezentace rehabilitačního oddělení. Foto: KZ  a. s./Martin Klimeš

Prezentace rehabilitačního oddělení. Foto: KZ, a. s./Martin Klimeš


20.4.2018

Krajská zdravotní úspěšně pokračuje v revitalizaci ústecké Masarykovy nemocnice

Krajská zdravotní, a. s., pokračuje v plánované revitalizaci Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. S jejími dosavadními výsledky, probíhajícími i chystanými investičními akcemi se v pátek 20. dubna 2018 seznámili členové vedení Krajské zdravotní, a. s. - Ing. Jiří Novák, předseda představenstva, Ing. Petr Fiala,  generální ředitel, a MUDr. Aleš Chodacki, náměstek pro řízení zdravotní péče, které doprovodil MUDr. Josef Liehne, ředitel zdravotní péče Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. Tyto akce předtím proběhly v dalších čtyřech nemocnicích Krajské zdravotní, kde se realizuje také celá řada investic.

„Jsem přesvědčen, že nepřeženu s konstatováním, že počet investičních akcí v rámci Krajské zdravotní je v současnosti ohromný. A proinvestovat v letošním roce jeden a půl miliardy není jednoduché. Musím zároveň zdůraznit, že jsme kvůli tomu museli přijmout celou řadu opatření. Pochopitelně se snažíme, aby investice byly rozděleny do všech pěti nemocnic, přičemž je samozřejmé, že největší jejich část spadá právě sem, do ústecké Masarykovy nemocnice,“ zdůraznil Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s.

„Děkuji současnému vedení představenstva, Ing. Jiřímu Novákovi, za to, že inicioval masivní podporu Krajské zdravotní. Proto jsme v posledních letech svědky nebývalé obnovy jejího majetku. Prezentace je tudíž zaměřena na připomenutí toho, co bylo v Masarykově nemocnici dokončeno v nedávné době, dále na probíhající akce a také na další záměry,“ přiblížil Ing. Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, a. s.

Podrobnou prezentaci investičních akcí v ústecké Masarykově nemocnici přítomným zprostředkoval Jan Vágner, vedoucí Odboru investic a obnovy majetku Krajské zdravotní, a. s. Prezentace je přílohou této tiskové zprávy.

Do Centra komplexní onkologické péče V Podhájí Krajská zdravotní investovala s důsledným využíváním dotačních titulů a za finanční investiční podpory Ústeckého kraje 280 960 839,54 Kč, z toho stavební náklady do onkologie činí 75 410 710,46 Kč, do nukleární medicíny 19 380 993,60 Kč, další náklady 6 543 952,33 Kč, a to i včetně zateplení a zřízení nemocniční lékárny. Náklady za pořízení přístrojů pro onkologii činí 78 928 106  Kč, pro nukleární medicínu 97 763 642,62 Kč. V současné době probíhá úprava a rozšíření stávajícího parkoviště včetně pořízení nového oplocení a vjezdových bran, zřízení terapeutické části a příjem a skladování radiofarmak, to vše celkem za přibližně 8,4 milionů Kč včetně DPH. Celková částka investice do areálu V Podhájí činí tedy téměř 290 milionů včetně DPH.

Kromě revitalizace areálu V Podhájí  probíhají v Masarykově nemocnici i další významné stavební akce. Administrativní nástavba na dětském pavilonu v areálu na Bukově, kam se přestěhuje zázemí anesteziologie, umožní přemístit dětskou jednotku intenzivní péče (JIP) do přízemí tohoto pavilonu blíže k rentgenům a Emergency. Významnou akcí, která byla zahájena v závěru loňského roku, je vybudování následné rehabilitace v pavilonu T, kam se oddělení přesune ze stávajících prostor. Třetí významnou akcí je vybudování pracoviště kardiochirurgie a s ní související nový pavilon, kde se pracuje na přípravě projektu.

 „V historii Masarykovy nemocnice, po jejím úplném přestěhování do areálu na Severní Terase, nikdy neprobíhala v tak krátkém čase několika let realizace takového množství investičních akcí vedoucích k její modernizaci. Proto si velmi vážím práce představenstva Krajské zdravotní a děkuji také Ústeckému kraji za dlouhodobou investiční podporu,“ uvedl MUDr. Josef Liehne, ředitel zdravotní péče Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

Další informace o Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.:

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., je největším zdravotnickým zařízením z pěti nemocnic Krajské zdravotní, a. s. – je „vlajkovou lodí“ jednoho z nevětších poskytovatelů zdravotní péče v České republice. Úzce spolupracuje s Fakultou zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Díky této spolupráci zde vzniklo již 10 klinik, zatím poslední z nich je od 1. 1. 2018 Radiologická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice  Ústí nad Labem, o. z. O tom, jak úzká je spolupráce mezi Krajskou zdravotní respektive Masarykovou nemocnicí a ústeckou univerzitou, svědčí i připravovaný projekt na vybudování zcela nového objektu fakulty přímo v areálu na Severní Terase na pozemku poskytnutém univerzitě Krajskou zdravotní. Rektor Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem doc. RNDr. Martin Balej, Ph.D., naposledy deklaroval zájem o vybudování objektu pro Fakultu zdravotnických studií přímo v areálu nemocnice 22. ledna letošního roku během aktu slavnostního ustavení radiologické kliniky s tím, že vedení univerzity udělá maximum pro to, aby v roce 2018 získalo finanční prostředky a dokončilo projekt stavby. Odhad nákladů na výstavbu objektu Fakulty zdravotnických studií UJEP činí 305 milionů Kč včetně DPH.

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., disponuje 47 primariáty, včetně oddělení následné péče v Ryjicích. K 31. 12. 2017 měla ústecká Masarykova nemocnice celkem 1261 lůžek, z toho 1106 lůžek akutní péče, 122 tzv. jipových lůžek, 30 lůžek následné péče a 115 lůžek následné péče v Ryjicích a 10 lůžek následné péče DIOP Ryjice – JIP.

Fotografie z akce a prezentaci naleznete na http://www.kzcr.eu/        

    

Investice byly podpořeny Ústeckým krajem

Zdroj: info@kzcr.eu


19.4.2018

Teplická nemocnice má nový komunikační systém sestra - pacient

Nový komunikační systém instalovala Krajská zdravotní, a. s., v Nemocnici Teplice, o. z. Zařízení umožňuje spojení mezi hlavní ústřednou, pacienty, lékaři a ostatními propoje­nými hlavními terminály po strukturované kabeláži s využitím nejmodernější technologie umožňující zobrazení informací na displeji přístroje. Instalace systému se uskutečnila na kožním oddě­lení, na stanicích 1 a 2 chirurgického oddělení, na gynekologicko-porodnickém oddělení a urologii.

„Nový komunikační systém sestra - pacient posouvá kvalitu kontaktu mezi zdravotnickým personálem samotným, ale také s hospitalizovanými, opět o kus dál. Zprovoznění systému nám umožňuje mnohem efektivnější komunikaci, což může být v závažnějších situacích rozhodujícím faktorem. Jsem velmi rád, že se právě tuto investiční akci podařilo v teplické nemocnici Krajské zdravotní realizovat a že společnost na ni uvolnila finanční prostředky,“ řekl Ing. Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, a. s.

Předmětem veřejné zakázky, kterou odborná firma dokončila 30. března letošního roku, byla dodávka, montáž a zprovoznění komunikačních systémů sest­ra - pacient a s tím související stavební práce v teplické ne­mocnici. Cena zakázky byla 2 359 687,46 Kč včetně DPH.  

Fotografie naleznete na www.kzcr.eu

   

„INVESTICE BYLA PODPOŘENA ÚSTECKÝM KRAJEM“

Zdroj: info@kzcr.eu


Prosím, čekejte