11.7.2017

Neurochirurgové v Krajské zdravotní používají na deformity páteře jako první v Česku tyče vyrobené pacientovi na míru

Lékařští specialisté Neurochirurgické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., jako první v Česku použili při operaci skoliózy páteře implantát vyrobený, ještě před samotným operačním výkonem, pacientovi na míru. Výroba implantátu ve Francii trvala tři týdny, ústečtí neurochirurgové se připravovali na první operaci, kterou podstoupila jako první 67letá žena z Českolipska, dva měsíce. Do konce června stihli specialisté tři takové zákroky. Do operačního programu se dál hlásí zájemci z celé České republiky.

Operační řešení skolióz a páteřních deformit patří k nejsložitějším operacím v chirurgii páteře. Tyto dlouhé a náročné chirurgické výkony jsou zatíženy vysokým rizikem komplikací a jsou prováděny pouze na specializovaných pracovištích. Neurochirurgická klinika ústecké Masarykovy nemocnice patří k nejlepším pracovištím svého zaměření v České republice.

„Principem operačního výkonu je korekce patologického zakřivení páteře ve všech třech rovinách s dosažením trvalého postavení pomocí kostní fúze. Náprava abnormálního postavení se provádí pomocí systému šroubů zavedených v jednotlivých obratlových tělech a následně pospojovaných pomocí dlouhých tyčí,“ vysvětluje operatér MUDr. Petr Vachata, Ph.D., MBA.

„Pro každého pacienta na základě jeho individuálních dat získaných z radiologického vyšetření a našeho plánu individuální operační korekce provedeme počítačovou simulaci. Analýzou výsledného plánovaného upraveného zakřivení páteře, které pacientovi přinese největší prospěch, vznikne virtuální model a na jeho základě jsou vyrobeny pro pacienta specificky připravené tyče z titanu nebo ocelové slitiny,“ přibližuje MUDr. Petr Vachata, Ph.D., MBA, co je před samotnou mnohahodinovou operací potřeba.

Operatéři tak získají pro pacienta optimální referenci, kterou operačním výkonem následně dosáhnou v sagitální rovině, tedy rovnoběžné se střední rovinou těla, aby pacientovi nabídli co nejoptimálnější výsledek tvaru páteře spojený s odstraněním jeho předoperačních obtíží.

„Nezanedbatelným benefitem je také významná úspora času při vlastním výkonu, kdy tvarování tyčí spojujících velké množství šroubů kleštěmi operatérem zabere nemalou dobu,“ upozorňuje na další výhodu neurochirurg s tím, že navíc každá změna zakřivení tyče následným ohýbáním oslabuje pevnost materiálu a zvyšuje riziko selhání v budoucnosti.

„Optimalizovaná terapie upravená podle individuálních potřeb pacienta, tedy zjednodušeně pro každého na míru, je typickým příkladem moderní personalizované medicíny,“ dodává přednosta Neurochirurgické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., prof. MUDr. Martin Sameš, CSc.

Na operacích páteře se podílí v ústeckém komplexním neurochirurgickém centru celý tým specialistů  od radiologů, radiologických asistentů, anesteziologů, elektrofyziologů, protetických odborníků až po rehabilitační pracovníky. „Na neurochirurgii provedeme každý rok kolem tisíce operací páteře s využitím nejmodernějších technologií včetně intraoperační navigace pomocí CT přístroje, která zajišťuje správné a přesné zavedení jednotlivých implantátů a šroubů. Výkony tohoto typu patří k vrcholům ve spektru našich spondylochirurgických operací,“ upozorňuje profesor Sameš.        

Fotografie naleznete na http://www.kzcr.eu/                                                                                                                                                                

Zdroj: info@kzcr.eu

 

 


10.7.2017

Krajská zdravotní obdržela darem pět televizorů pro oddělení následné péče v Ryjicích

Krajská zdravotní, a. s., obdržela dar pro Oddělení následné péče Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice, o. z., v Ryjicích. Je jím pět nových televizorů do pacientských pokojů v celkové hodnotě 25 tisíc korun. Donátorem je pan Jiří Starý z Ústí nad Labem.

„Poprvé jsem měl možnost podívat se do Ryjic před několika měsíci, kdy jsem navštívil hospitalizovaného strýce, a velmi mile mě překvapil přístup personálu. Řekl jsem si, proč nepřispět na to, aby se lidé tady cítili ještě víc jako doma,“ vysvětlil Jiří Starý, který pracuje jako geolog a velmi rád cestuje po světě. „Mohu srovnávat. My se tady máme poměrně dobře a mnoho lidí řeší starosti, které starostmi podle mého soudu  nejsou. Ale každý může přispět – někdo korunou, někdo větší částkou,“ nepovažuje své donátorství za nic mimořádného.

„Myslím si, že jde o mimořádný počin. Líbí se mi přístup, když chce člověk udělat dobrý skutek, když přispěje na něco, co slouží všem. Zdejší pacienti jsou omezeni ve všech svých činnostech a televize jim určitě je výborným  společníkem,“ řekla Mgr. Markéta Svobodová, hlavní sestra Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice, o. z.

Primářka ryjického oddělení MUDr. Petra Kozmová připomněla, že oddělení následné péče není první, které Jiří Starý obdaroval. Podle jejích slov již dříve přispěl onkologickému oddělení ústecké Masarykovy nemocnice a přispívá stále. „Nedělá to každý, obdivuji to. Vždy jsem velmi ráda, když pacient nebo rodina poděkují. Je to hezké a je tím vidět, že se práce dělá dobře. Jsme i za to vděční,“ dodala MUDr. Petra Kozmová.

Fotografie naleznete na http://www.kzcr.eu/                                                                                                                                                                

Zdroj: info@kzcr.eu


3.7.2017

Lékařům v Krajské zdravotní přednášel profesor Jabor

Prof. MUDr. Antonín Jabor, CSc., přednosta Pracoviště laboratorních metod Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), přednášel ve středu 28. června 2017 ve Vzdělávacím institutu Krajské zdravotní, a. s., v Ústí nad Labem (VIKZ). V cyklu „Osobnosti české medicíny“ zahájeném na jaře loňského roku představil svůj pohled na obor, v němž vynikl nejen v České republice, ale především se stal uznávaným odborníkem i pro zahraniční odbornou veřejnost.

„Určitě nic odborného, ale spíš přehled toho, co jsem zažil, co mě těší a proč se mi líbí klinická biochemie,“ odpověděl profesor Antonín Jabor před začátkem své přednášky v Ústí nad Labem na otázku, co především chce posluchačům předat. „Myslím si, že jedním z významných předmětů je pro studenty medicíny patofyziologie a klinickou biochemii beru vlastně jako aplikovanou patofyziologii, ačkoli někteří tvrdí, že patofyziologie neexistuje a jsou jen důležité obory interna a chirurgie. A ta pestrost spočívající v setkávání se s chemií, matematikou, intenzivní péčí, internou se mi na klinické biochemii líbí. Navíc jsem měl to štěstí, že jsem potkal v životě hodně zajímavých učitelů, na které se také v přednášce odvolávám,“ vysvětlil, v čem spatřuje kouzlo v oboru, jemuž zasvětil svůj profesní život.

Klinická biochemie je jedním ze základních a integrujících lékařských oborů. Nezbytnou podmínkou její správné funkce je součinnost zdravotnických pracovníků s různým pregraduálním vzděláním a využití jejich znalostí a dovedností k analytické, informační a lékařské činnosti oboru. Klinická biochemie je aplikací chemických, molekulárních a buněčných principů a technologií s účelem porozumět lidskému zdraví a nemoci a umožnit jejich hodnocení.

V rámci cyklu „Osobnosti české medicíny“ ve VIKZ již přednášeli například prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc., emeritní přednosta III. chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol, prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., přednosta kardiocentra IKEM nebo předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny prof. MUDr. Karel Cvachovec, CSc., MBA, který působí ve Fakultní nemocnici Motol a vede Katedru anesteziologie a intenzivní medicíny Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.

Fotografie z akce naleznete na www.kzcr.eu

        

Zdroj: info@kzcr.eu


30.6.2017

Sestry v nemocnicích Krajské zdravotní mohou dostat v druhém pololetí příplatek 2000 Kč měsíčně

Sestry a další nelékařští zdravotničtí pracovníci, kteří pracují bez odborného dohledu v nemocnicích Krajské zdravotní, a. s., ve třísměnném nebo nepřetržitém režimu, mají v druhém pololetí letošního roku obdržet zvláštní příplatek 2000 Kč. Představenstvo Krajské zdravotní, a. s., na svém jednání 28. června 2017 odsouhlasilo jeho poskytnutí s tím, že společnost získá finanční prostředky na tento příplatek z dotace Ministerstva zdravotnictví České republiky.

„Nelékařští zdravotničtí pracovníci v našich nemocnicích nový příplatek dostanou. Na základě dostupných informací připravujeme podklady pro podání žádosti o dotaci. Předpokládám, že prostředky získáme a následně je budeme rozdělovat jako zvláštní příplatek příslušným zaměstnancům,“ uvedl Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s.

Podmínky dotace, z níž by měly být příspěvky financovány, stanoví, že je určena pro definovanou skupinu zaměstnanců, kteří pracují bez odborného dohledu ve třísměnném nebo nepřetržitém provozním režimu (tedy zaměstnanci se stanovenou týdenní pracovní dobou 37,5 hodiny týdně, nebo tomu úměrně zkrácenou pracovní dobou dle pracovního úvazku). V Krajské zdravotní, a. s., jde o profese: všeobecná sestra, porodní asistentka, dětská sestra, zdravotnický záchranář, radiologický asistent, zdravotní laborant, fyzioterapeut, nutriční terapeut a zdravotně-sociální pracovník.

Termín, od něhož bude příplatek poskytován, není zatím konkrétně stanoven - závisí na termínu přiznání dotace. Vedení Krajské zdravotní, a. s., předpokládá, že pokud bude administrace dotace trvat déle, bude příplatek vyplacen zpětně k 1. červenci 2017.

Zdroj: info@kzcr.eu


29.6.2017

Avízo - Krajská zdravotní přejde ve svých nemocnicích k prázdninovému provozu na většině oddělení

Krajská zdravotní, a. s., během letních měsíců omezí provoz na odděleních ve všech pěti nemocnicích, které pro Ústecký kraj spravuje. Každoroční prázdninová omezení souvisejí s menším počtem pacientů a souběžným čerpáním dovolených zdravotnického personálu. Krajská zdravotní, a. s., se při plánování prázdninového provozu snaží o to, aby pacienti pocítili dočasná omezení co nejméně.

Prázdninový provoz se týká oddělení v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově, přičemž Krajská zdravotní, a. s., využije toto období pro provedení potřebných oprav, drobných úprav a k malování, tak jako každoročně. Doporučujeme sledovat web, neboť o dočasných změnách Krajská zdravotní, a. s., informuje na svých webových stránkách http://www.kzcr.eu/

Zdroj: info@kzcr.eu


27.6.2017

Krajská zdravotní uspořádala akci „Když se chceš opalovat, musíš se chránit“

Přibližně 140 návštěvníků si nechalo v pátek 23. června 2017 bezplatně a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka na Kamencovém jezeře v Chomutově. Akci „Když se chceš opalovat, musíš se chránit“ uspořádalo Kožní oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Chomutov, o. z.

„Ze sto čtyřiceti lidí, které jsme vyšetřili, jsme deseti doporučili návštěvu ordinace, abychom znaménko vyndali a potvrdili, že se nejedná o kožní nádor. Běžně je počet nových nádorů u pacientů asi 15 na 100 000 obyvatel. V Česku je zvýšený počet objevených nádorů u dívek a žen ve věku od 10 do 29 let,“ informovala primářka kožního oddělení chomutovské nemocnice MUDr. Radka Neumannová.

Hlavním smyslem akce bylo upozornit na stoupající počet lidí, u nichž se vyskytl zhoubný kožní nádor. „Pozitivní ale je, že nestoupá počet těch, kteří na zhoubné nádory kůže umírají,“ dodala MUDr. Radka Neumannová.

Dermatologové u jezera lidem také radili, jak se správně chránit před slunečním zářením, jak provádět samovyšetření kůže a jak poznat kožní nádorové a přednádorové změny. Pro všechny, kteří bezplatné vyšetření podstoupili, byly připraveny vzorky opalovacích krémů s UV filtrem.

Fotografie z akce naleznete na http://www.kzcr.eu/                                                                                                                                                                

Zdroj: info@kzcr.eu


26.6.2017

Krajská zdravotní zahájila stavební práce na parkovišti před protetickým oddělením ústecké Masarykovy nemocnice, jeho kapacita se zdvojnásobí

V areálu Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., začaly 26. června 2017 stavební práce na zřízení a úpravu parkovací plochy před budovou O, sídlem protetického oddělení. Předmětem veřejné zakázky je realizace rozšíření stávajícího parkoviště a úprava dosavadního veřejného osvětlení. Parkoviště se nachází podél ulice Sociální péče na Bukově.

Důvodem rozšíření parkoviště je  navýšení parkovacích míst pro zaměstnance a pacienty Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. Parkoviště bude rozšířeno o 25 nových parkovacích míst, takže celkem bude po dokončení stavby k dispozici 50 stání. V souvislosti s rozšířením stávajícího parkoviště je nutná úprava veřejného osvětlení, která spočívá v navýšení počtu lamp. Cena díla dle veřejné zakázky je 4,67 milionu Kč včetně DPH.

Realizace bude probíhat po dobu osmi týdnů ve třech etapách tak, aby omezení přístupu do nemocnice bylo minimální.

Fotografie naleznete na  http://www.kzcr.eu/                                                                                                                                                                

Zdroj: info@kzcr.eu


26.6.2017

Avízo – Dětská klinika Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem má nová telefonní čísla

Dětská klinika Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., má nová telefonní čísla. Změny nastaly u příjmové ambulance a dětské pohotovosti.

Konkrétně došlo k následujícím změnám telefonním čísel:

  • 477 112 346 (příjmová ambulance) – nahrazeno novým telefonním číslem 477 114 230

  • 472 778 335 (dětská pohotovost) – nahrazeno novým telefonním číslem 477 114 231

Zdroj: info@kzcr.eu

 


23.6.2017

Krajská zdravotní zahájila v teplické nemocnici výstavbu pavilonu operačních sálů a sterilizace

Krajská zdravotní, a. s., ve čtvrtek 22. června 2017 slavnostně zahájila v Nemocnici Teplice, o. z., výstavbu pavilonu pro čtyři operační sály a sterilizaci. Poklepání na základní kámen se uskutečnilo v pavilonu F za účasti zástupců vedení a managementu Krajské zdravotní, a. s., hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka, zástupců statutárního města Teplice, zhotovitele – firmy VW Wachal a. s., a dalších hostů.

„Rád bych zdůraznil, že výstavba nového pavilonu pro operační sály bude největší investicí v areálu teplické nemocnice za deset let existence Krajské zdravotní. Investiční náklady byly podle projektového rozpočtu 217 800 000 Kč včetně DPH, přičemž cena vzešlá z veřejné zakázky je 184 milionů 840 tisíc Kč. V současné době je zajištěno financování s využitím prostředků od Ústeckého kraje. Pořízení přístrojové techniky by mělo přijít dle projektu na dalších přibližně 53 milionů Kč,“ uvedl Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s.

„Je to veliká investice, jejíž výsledek bude sloužit mnoha dalším generacím. Krajská zdravotní je základem zdravotní péče pro všechny obyvatele Ústeckého kraje a její založení byl dobrý nápad, ať už se to někomu líbí nebo ne. Děkuji všem v teplické nemocnici – lékařům, zdravotním sestrám i pomocnému personálu – protože když je pacient spokojen, nic neřekne. A když se mu něco nelíbí, jde si stěžovat. Ale já si myslím, že je tu dobrý kolektiv a personál, který se snaží udělat maximum pro to, aby byla poskytnuta našim občanům taková zdravotní péče, jakou si zaslouží,“ vyzdvihl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

„Je to poprvé během deseti let existence Krajské zdravotní, kdy se bude stavět něco nového. Celé generace teplických lékařů čekaly na tento okamžik, protože stávající operační sály skutečně neodpovídaly moderním požadavkům a standardům. Chci poděkovat panu hejtmanovi a zastupitelům Ústeckého kraje, protože akce bude postupně financována za podpory jediného akcionáře Krajské zdravotní, kterým je Ústecký kraj,“ řekl Ing. Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, a. s.

„Teplická nemocnice je pro mě částečně citová záležitost: jednak jsem se tu narodil a moje maminka zde začínala jako zdravotní sestra právě na operačních sálech. Městu záleží, i když mu nemocnice nenáleží, aby měla dobré jméno, proto dlouhodobě spolupracuje s Krajskou zdravotní na zajištění přístrojového a dalšího vybavení. Budeme rádi, když nemocnice bude mít – i díky novým operačním sálům – ještě lepší renomé,“ řekl první náměstek primátora statutárního města Teplice Bc. Hynek Hanza.

Nová budova pro operační sály vznikne v prostoru jižně od pavilonu F, v němž jsou soustředěny chirurgické obory, směrem k ulici Anglická. S chirurgickým pavilonem bude propojena spojovacím krčkem, dílčí úpravy proběhnou i v pavilonu F.

V nových operačních sálech bude realizováno veškeré současné spektrum operačních výkonů, které jsou v teplické nemocnici prováděny. Operovat se zde budou cévy, klouby, břišní dutiny a provádět laparoskopické zákroky. Nyní mají lékaři v teplické nemocnici k dispozici deset operačních sálů, u čtyř z nich počítá Krajská zdravotní, a. s., s dalším používáním i po realizaci výstavby nových sálů. Dosavadní prostory tak budou zachovány pro operační výkony v oblasti očního lékařství, urologické endoskopické operativy, jednodenní gynekologické operativy a akutní porodnické operativy. Zbývající sály budou sloužit k rozvoji jednodenní chirurgie a jejího zázemí.

Projekt počítá také s výstavbou 92 parkovacích míst pro osobní auta zaměstnanců, dvě z nich budou vyhrazena pro tělesně postižené. Díky tomu dojde k uvolnění parkovacích míst pro návštěvníky nemocnice přímo v jejím areálu.  

Výstavba pavilonu s novými operačními sály bude probíhat od července 2017, hotovo by mělo být do dvou let od uzavření smlouvy o dílo s vítězem tendru.

Fotografie z akce a vizualizace naleznete na http://www.kzcr.eu/       

               

Zdroj: info@kzcr.eu


22.6.2017

Avízo - Krajská zdravotní na čtyři dny zcela přeruší provoz mamodiagnostického centra v Chomutově kvůli jeho stěhování

Krajská zdravotní, a. s. - Nemocnice Chomutov, o. z., na čtyři dny zcela přeruší provoz mamodiagnostického centra. Důvodem je stěhování centra z 2. podlaží do 4. podlaží v budově B. Mamodiagnostické centrum nebude v provozu od pondělí 26. 6. do čtvrtka 29. 6. 2017.  V dané dny nebude dostupné ani objednávání na vyšetření. Provoz v novém centru bude zahájen v pátek 30. 6. 2017.

Mamodiagnostické centrum v chomutovské nemocnici je nejnovějším a nejmodernějším zdravotnickým pracovištěm s takovým zaměřením v Ústeckém kraji, které vzniklo po rekonstrukci a rozšíření prostor při Radiodiagnostickém oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Chomutov, o. z. Centrum registruje ročně již čtrnáct tisíc mamografických vyšetření. Během dvanácti let počet vyšetření vzrostl na téměř šestinásobek.

Stavební úpravy mamodiagnostického centra a nákup druhého mamografu vyšly Krajskou zdravotní na 12,05 milionu Kč, z čehož 3,1 milionu Kč z této částky pokryly vlastní zdroje. Ústecký kraj stavební úpravy podpořil 6 miliony Kč. Na pořízení mamografu v hodnotě 3,69 milionu Kč získala Krajská zdravotní, a. s., dotaci ze státního rozpočtu od Ministerstva zdravotnictví České republiky, která činí 2,95 milionu Kč. Dalších 400 tisíc korun za vybavení zaplatila Krajská zdravotní, a. s. Všechny uvedené částky jsou včetně DPH.

Zdroj: info@kzcr.eu


Prosím, čekejte