18.6.2015

Iktové centrum v teplické nemocnici má nové vybavení

Iktové centrum Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Teplice, o. z., (IC, KZ, NEMTEP) získává nové přístroje z projektu „Modernizace a obnova přístrojového vybavení iktového centra KZ v Teplicích“, podpořeného Evropskou unií z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj.

V roce 2011 podala Krajská zdravotní, a. s., žádost o financování projektu z prostředků Integrovaného operačního programu, pro oblast podpory 6.3.2 Služby v oblasti veřejného zdraví. Společnost se svou žádostí uspěla a projekt byl s registračním číslem CZ.1.06/3.2.01/08.07654 schválen k realizaci. Financování projektu je z 85 % pokryto z prostředků EU, zbývajících 15 % je hrazeno z vlastních prostředků Krajské zdravotní, a. s. V současné době probíhají dodávky posledních přístrojů, které byly součástí projektu.

„Krajská zdravotní, a. s. se snaží udržovat co nejvyšší standard poskytované zdravotní péče ve všech svých nemocnicích. Snaží se pružně reagovat na neustálý vývoj v oblasti zdravotnické techniky a průběžně obnovuje přístrojové vybavení na jednotlivých odděleních,“ uvedl Ing. Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, a. s. „Pro specializovaná pracoviště, jakým je i iktové centrum, je modernizace a doplnění přístrojového vybavení řešeno vždy samostatným projektem, který koncepčně řeší jeho specifické potřeby. Realizaci projektu předcházela analýza stávajícího stavu vybavenosti centra a byly navrženy požadavky na modernizaci jeho techniky tak, aby bylo dosaženo optimálního stavu, který bude v souladu se standardy bezpečného provozu a s evropskými standardy poskytované péče,“ doplnil generálního ředitele MUDr. Jiří Mrázek, náměstek pro řízení zdravotní péče. 

„Nové přístrojové vybavení iktového centra bude využíváno k zlepšení diagnostiky, zkvalitnění terapie a rehabilitační péče u pacientů s akutním cévním onemocněním mozku. Přístrojové vybavení se dotýká oddělení neurologie, rehabilitace a ARO, která jsou součástí Iktového centra teplické nemocnice,“ uvedl MUDr. Tomáš Hrubý, ředitel zdravotní péče Nemocnice teplice, o. z.

Podrobné představení projektu, jeho cílů a přínosu pro pacienty Iktového centra teplické nemocnice proběhne na tiskové konferenci, která se koná 25. června 2015 ve 12:00 hodin, zasedací místnostiKZ, a. s. – Nemocnice Teplice, o. z., pavilon H, přízemí (bývalá kaple).

Základní informace k projektu najdete na www.kzcr.eu/iop

Jiří Vondra
tiskový mluvčí
tel: +420 477 114 103
mobil: +420 774 711 478
email: jiri.vondra@kzcr.eu


18.6.2015

Modernizace děčínského iktového centra pokračuje

Iktové centrum Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Děčín, o. z., (IC, KZ, NEMDC) je nejmladším iktovým centrem v rámci společnosti. Statut iktového centra poskytujícího cerebrovaskulární péči druhého stupně získalo dle tehdy platných kritérií Ministerstva zdravotnictví České republiky k 1. 1. 2011.

„V dubnu 2012 byl tento statut dočasně pozastaven, celé neurologické oddělení prošlo náročnou rekonstrukcí a bylo vybudováno nové rehabilitační oddělení. V rámci rekonstrukce došlo k rozšíření JIP, vybudování izolačního boxu, rozšíření standardního lůžkového fondu, byla vybudována nová sociální zařízení a vyměněna okna na pacientských pokojích. Na základě provedené rekonstrukce byl k 1. 10. 2012 obnoven statut iktového centra, které ihned začalo poskytovat péči v plném rozsahu,“ uvedla MUDr. Anna Briestenská, ředitelka zdravotní péče děčínské nemocnice.

„Aby iktové centrum plně odpovídalo platným normám nejen po stránce kapacitní, ale i po stránce technické, dochází k modernizaci a doplnění stávajícího vybavení v rámci realizace projektu pod názvem Modernizace a obnova přístrojového vybavení iktového centra KZ v Děčíně. Hodnota projektu dosahuje téměř 17 milionů a je z 85 % financován Evropskou unií z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj, zbývajících 15 % je hrazeno z vlastních prostředků Krajské zdravotní,“ přiblížil projekt Ing. Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, a. s.

Krajská zdravotní, a. s. uspěla se svou žádostí o financování projektu z prostředků Integrovaného operačního programu, pro oblast podpory 6.3.2 Služby v oblasti veřejného zdraví vyhlášeného MZd ČR a projekt byl s registračním číslem CZ.1.06/3.2.01/08.07650 schválen k realizaci. V současné době proběhly všechny dodávky přístrojového i technického vybavení a projekt bude k 30. 6. 2015 ukončen.

„Iktové centrum děčínské nemocnice poskytuje specializovanou diagnostickou, terapeutickou a rehabilitační péči pacientům z okresu Děčín, Rumburk a části Českolipska. Meziročně se mírně zvyšují počty odléčených pacientů s CMP, výrazně se pak zvyšuje počet podaných systémových trombolýz. Prostřednictvím modernizace přístrojového vybavení iktového centra děčínské nemocnice dochází ke včasnému záchytu cerebrovaskulárních onemocnění a tím ke zlepšení prognózy a zmírnění postižení. Dochází tak k měřitelnému zvýšení kvality poskytované péče pacientům ze spádové oblasti nemocnice,“ doplnil MUDr. Jiří Mrázek, náměstek pro řízení zdravotní péče Krajské zdravotní, a. s.

Podrobné představení projektu, jeho cílů a přínosu pro pacienty Iktového centra děčínské nemocnice proběhne na závěrečné tiskové konferenci, která se koná 26. června 2015 v 10:00 hodin v zasedací místnosti KZ, a. s. – Nemocnice Děčín, o. z., pavilon C, 3. patro.

Základní informace k projektu najdete na www.kzcr.eu/iop

Jiří Vondra
tiskový mluvčí

tel: +420 477 114 103
mobil: +420 774 711 478
email: jiri.vondra@kzcr.eu
Sociální péče 3316/12, 401 13 Ústí nad Labem


16.6.2015

Masarykova nemocnice pořádala sraz nedonošených dětí a jejich blízkých

Každoročně se v ústecké nemocnici narodí zhruba 100 dětí s porodní hmotností menší než 1500 g, které potřebují péči perinatologického centra. Právě pro tyto děti pořádalo Novorozenecké oddělení Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., pořádalo v sobotu 13. června sraz nedonošených dětí a jejich blízkých, pod názvem „Slavnosti ústeckých minidětí.“

MUDr. Ing. Martin Pánek uvedl, že akce měla za úkol ukázat rodičům nedonošených dětí, že v tom takříkajíc nejsou sami. „Vzhledem k tomu, že rodiče těchto dětí spojují diametrálně odlišné problémy na rozdíl od rodičů dětí donošených a řeší řadu problémů spojených s nezralostí jejich minidětí, rozhodli se právě proto uspořádat historicky první „Slavnosti ústeckých minidětí“. Jednalo se v podstatě o opožděný dětský den, kde děti měly šanci si zasoutěžit, zaskotačit a byla pro ně připravena i edukační stanoviště. Zaměstnanci novorozeneckého oddělení také rádi viděli, jak se daří jejich bývalým pacientům,“ dodal MUDr. Ing. Martin Pánek, lékař Novorozeneckého oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

Pro nedonošené děti a jejich rodiče byly v areálu ústecké Masarykovy nemocnice připraveny soutěže, naučná stanoviště například s resuscitací, čištěním zubů, lékařskou pomocí a nechybělo ani opékání vuřtů. „Super akce. Byla dobře zajištěná jak organizace, tak zábava pro děti,“ pochvalovala si Iveta Štěrbová, maminka nedonošených dvojčátek.

Jiří Vondra
tiskový mluvčí
tel: +420 477 114 103,
mobil: +420 774 711 478
email:  jiri.vondra@kzcr.eu


15.6.2015

Neurochirurgická klinika Masarykovy nemocnice pořádala třetí interaktivní workshop s Live Surgery a mikroanatomickým kurzem

Neurochirurgická klinika Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. pořádala v pátek 12. června již třetí interaktivní workshop s Live Surgery s mikroanatomickým kurzem. Do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem přijelo 50 neurochirurgů z 8 zemí světa a z většiny neurochirurgických klinik České republiky.

Hlavním hostem workshopu s Live Surgery byl profesor Rokuya Tanikawa ze Sapporo Stroke Center v Japonsku. Tento odborník je špičkovým specialistou na mozkové bypassy, které se indikují u gigantických mozkových aneurysmat a aterosklerotickém uzávěru mozkových tepen. Obvyklý čas sutury cév je kolem 30 minut, ale profesor Rokuya Tanikawa je schopen bypass provést za čas kratší než polovinu. Neurochirurgická klinika Masarykovy nemocnice, o. z. je součástí Komplexního cerebrovaskulárního centra Krajské zdravotní,  a. s., které je po dlouhá léta aktivním pracovištěm v provádění těchto bypassů a s profesorem Tanikawou udržuje již 10 let odborné kontakty.

Profesor Rokuya Tanikawa ze Sapporo Stroke Center v Japonsku na workshopu s Live Surgery na Neurochirurgické klinice Krajské zdravotní, a. s.  – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. odoperoval pacienta s  aterosklerotickým uzávěrem střední mozkové arterie, který potřeboval zesílit tok krve postiženou hemisférou. „Pacientovi jsem provedl dvojitý bypass. Složitost operace byla v tom, že mozek po vypuštění lykvuru (mozkomíšní mok) byl hodně hluboko. Musel jsem dělat jemné sutury (stehy) jemných cévek ve velké hloubce. Naštěstí mám s takovýmito operacemi velké zkušenosti, takže to nebyl velký problém. Vše probíhalo standardně, tok se povedlo zesílit. Operace trvala čtyři hodiny včetně příprav pacienta, což je běžná délka,“ řekl profesor Rokuya Tanikawa.

Profesor MUDr. Martin Sameš, CSc., primář Neurologické kliniky v Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., uvedl, že třetí interaktivní workshop  s Live Surgery byl výjimečný v tom, že lékaři z České republiky a okolních států měli možnost vidět nejlepší operatéry světa ve svém oboru v přímém přenosu. „Šlo o první takovouto možnost ve střední Evropě. Na jiných konferencích lékaři dosud viděli pouze sestřihaná videa. Když vidí minutu po minutě, jak operuje Rokuya Tanikawa, který je uznávaným světovým odborníkem na mozkové bypassy, tak je to pro ně velký přínos,“ doplnil profesor MUDr. Martin Sameš, CSc.

Další dvě páteční výukové operace vedla světová osobnost a tvůrce miniinvazivních přístupů v neurochirurgii profesor Takanori  Fukushima z Duke University v USA, a to mikrovaskulární dekompresi trojklanného nervu a adenom hypofýzy.  Na živé operace navázal v sobotu 13. května mikroanatomický diskreční kurz mozkových bypassů a přístupů skrze temporální kost (kost skalní) na speciálních anatomických preparátech vytvořených podle počítačové tomografie. Profesoři Rokuya Tanikawa a Takanori  Fukushima spolu s profesorem Ondřejem Choutkou ze Cincinnati v USA, specialistou z Berlína, Jordánska a čtyřmi cévními neurochirurgy z České republiky vyučovali dvacet účastníků kurzu z Evropy a Asie.

Live Surgery i anatomický kurz přenesla ve spolupráci s multimediálním týmem Krajské zdravotní, a. s. internetová síť sdružení Cesnet, z. s. p. o., která odvysílala operace i na internetu. Podle prvotních informací přenos sledovalo několik neurochirurgických klinik z celého světa, například z Japonska, Číny, Spojených států amerických, Mexika nebo Kostariky.

Jiří Vondra
tiskový mluvčí
tel: +420 477 114 103,
mobil: +420 774 711 478
email:  jiri.vondra@kzcr.eu


15.6.2015

Krajská zdravotní uspořádala regionální mezioborovou odbornou konferenci „Interlab 2015“

Krajská zdravotní, a. s. – Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., uspořádala ve svém výukovém centru ve středu 10. června již 11. ročník tradiční regionální mezioborové konference pro pracovníky klinických laboratoří „Interlab 2015.“ V programu konference zazněly přednášky jak z laboratorních oborů, tak i zkušenosti ze strany lékařů včetně pochvalných ohlasů na adresu laboratoří, se kterými při své práci úzce spolupracují.

Účastníky odborné konference v úvodu pozdravil generální ředitel Krajské zdravotní, a. s. Ing. Petr Fiala, pod jehož záštitou se konference konala. „Rád jsem převzal záštitu nad 11 ročníkem Interlabu, akce nejen s velkou tradicí, ale ve srovnání s běžnými konferencemi v oblasti zdravotnictví také tak trochu výjimečnou, odhalující prostředí vysoce odborné oblasti, bez níž si dnešní vyspělou medicínu prakticky nelze představit,“ uvedl Ing. Petr Fiala.

Akci navštívilo zhruba sto účastníků, laboratorních pracovníků, lékařů a zdravotníků. V úvodní přednášce pod názvem „Vzorku, kam běžíš“ představila v zajímavé časové retrospektivě vývoj práce s laboratorním vzorkem pořadatelka konference Ing. Pavla Eliášová z Oddělení klinické biochemie (OKB)Masarykovy nemocnice. O PCR (řetězové polymerátové reakci) v mikrobiologické diagnostice pohovořila primářka MUDr. Lenka Dvořáková. Následovaly další přednášky pracovníků Krajské zdravotní, a. s. z oddělení mikrobiologie, PCR metody prováděné na oddělení klinické biochemie přednesla Bc. Lenka Buřičová. Klinický význam PCR v infekční hepatologii představil primář Infekčního oddělení MUDr. Pavel Dlouhý. Klinické využití laboratorních vyšetření v péči o pacienty na peritoneální dialýze přednesla za lékaře z nefrologicko – dialyzačního oddělení MUDr. Eva Svítilová. Primář patologického oddělení MUDr. Martin Čegan pohovořil na téma Cirkulující nádorové buňky (CTC) a tekutá biopsie (liquid biopsy): Fikce nebo realita?   Cytologicko-energetický princip monitorování břišní dutiny u pacientů na peritoneální dialýze uvedl RNDr. Ing. Petr Kelbich z oddělení klinické biochemie.

„Z reakcí účastníků bylo patrné, že příspěvky přednesené na této konferenci posluchače zaujaly a vyvolaly diskuzi nad jednotlivými tématy, a to mě těší. Atmosféra celého dne byla velmi příjemná,“ zhodnotila  Interlab 2015 za pořádající OKB Masarykovy nemocnice Ing. Pavla Eliášová.

Jiří Vondra
tiskový mluvčí
tel: +420 477 114 103,
mobil: +420 774 711 478
email:  jiri.vondra@kzcr.eu


11.6.2015

V Krajské zdravotní se školili lékaři ze Srbska

V Krajské zdravotní, a. s. – Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, o. z. se od 18. května do 5. června školilo dvacet lékařů z oblastí Jižního Banátu v Srbsku, zejména z partnerských měst Ústeckého kraje Bela Crkva a Vršac. Přijeli si do Krajské zdravotní nejen zvýšit odborné znalosti a dovednosti, ale také získat informace o možnostech modernizace zdravotnické infrastruktury.

V Krajské zdravotní, a. s. – Masarykově nemocnici, o. z. v Ústí nad Labem se od 18. května do 5. června školilo dvacet lékařů z oblastí Jižního Banátu v Srbsku, zejména z partnerských měst Ústeckého kraje Bela Crkva a Vršac. Přijeli si do Krajské zdravotní nejen zvýšit odborné znalosti a dovednosti, ale také získat informace o možnostech modernizace zdravotnické infrastruktury.

V průběhu dnů prošli stážisté odděleními chirurgických oborů, internou, plicním oddělením, odbornými ambulancemi, novorozeneckým oddělením a ARO. Získali tak zejména nové informace a praktické zkušenosti s využíváním moderních zdravotnických přístrojů, léčebných postupů i řízení procesu zdravotní péče.

Návštěva srbských zdravotníků se koná v rámci projektu Zvyšování kompetencí pracovníků ve zdravotnictví a navázání dlouhodobé spolupráce mezi studenty středních škol ve městech Vršac a Bela Crkva a Ústeckém kraji, který byl podpořen z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí České republiky v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

Spolupráce se Srbskem byla zahájena v roce 2010 projektem Zvyšování absorpční kapacity pro rozvoj venkova. Dlouhodobá spolupráce je oboustranně hodnocena jako velmi přínosná a postupně se zaměřuje na konkrétní oblasti.

 

Jiří Vondra
tiskový mluvčí
tel: +420 477 114 103
mobil: +420 774 711 478
email:  jiri.vondra@kzcr.eu


9.6.2015

Krajská zdravotní pořádala „14. Perinatologické dny Ústeckého kraje"

V Ostrově u Tisé ve dnech 4. a 5. 6. 2015 proběhly již 14. Perinatologické dny Ústeckého kraje. Účastníky odborné konference v úvodu pozdravil přednosta Gynekologicko - porodnické kliniky FZS UJEP a Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem doc. MUDr. Tomáš Binder, CSc. a 1. náměstek hejtmana Ústeckého kraje RSDr. Stanislav Rybák, pod jehož záštitou se konference konala. Každoroční setkání porodníků, neonatologů, ambulantních gynekologů, porodních asistentek a dětských sester je již tradičně v úvodu věnováno prezentaci celorepublikových výsledků perinatologické péče za uplynulý rok.

Česká republika se může pochlubit za rok 2014 výsledky, které ji řadí mezi světovou špičku oboru. Perinatologická centra Krajské zdravotní, a. s. se umístila na špici při srovnání s ostatními pracovišti v ČR v přežití extremně nezralých novorozenců s porodní hmotností pod 1000 g. V programu následovala podrobná kritická analýza dosažených výsledků v rámci perinatologických center Ústeckého kraje a bylo konstatováno, že ve srovnání s ostatními pracovišti v ČR se potýkají s vysokým podílem předčasných porodů (více jak 11% všech porodů). Obě centra, jak v Mostě, tak v Ústí nad Labem zajišťují navíc porodní a neonatologickou péči o předčasně narozené děti částečně i pro Karlovarský a Liberecký kraj, které žádným perinatologickým centrem nedisponují. I když prezentované výsledky dokládají, že poskytovaná péče je na vysoké úrovni a výsledky lze hodnotit jako velmi dobré, odborníci se shodli na tom, že je nutné hledat cesty jak výsledky v současné složité socio-ekonomické situaci dále zlepšovat. Letošních Perinatologických dnů Ústeckého kraje se zúčastnilo 125 zdravotníků.

Na konferenci jsou již tradičně zváni přednášející z jiných špičkových porodnických pracovišť republiky. Letos přijali pozvání odborníci z Nemocnice Jihlava, konkrétně prof. MUDr. Aleš Roztočil, CSc., primář Gynekologicko – porodnického oddělení a jeho zástupce MUDr. Roman Peschout. Z Fakultní nemocnice Ostrava přednášeli primář doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA a MUDr. Igor Michalec. O novorozenci drogově závislé matky pohovořila MUDr. Barbora Fišárková z FN Motol. Analýzu faktorů ovlivňující vedení porodu přednesla MUDr. Blanka Vavřinková z České lékařské společnosti, Praha.  Každoročně je tak zajištěna informovanost lékařů z regionu o novinkách a nejnovějších postupech v oblasti péče o těhotnou ženu, plod či novorozence.

Doc. MUDr. Tomáš Binder, CSc. uvedl, že letošní konferenci můžeme považovat za malou generálku na příští rok, kdy Ústecký kraj pořádá celostátní konferenci Sekce perinatologie a feto-maternální medicíny.  „Úspěch konference je vždy odrazem spokojenosti účastníků jak s odborným, tak společenským programem. Nelze opomenout ani organizaci celé akce, která byla tradičně na vysoké úrovni. Z ohlasů, které se ke mně dostaly soudím, že letošní konference patřila k velmi úspěšným. Jistě k tomu přispělo i nádherné počasí,“doplnil doc. MUDr. Tomáš Binder, CSc.

Jiří Vondra
tiskový mluvčí
tel: +420 477 114 103,
mobil: +420 774 711 478
email:  jiri.vondra@kzcr.eu


4.6.2015

Krajská zdravotní uspořádala regionální mezioborovou odbornou konferenci „Interlab 2015“

Krajská zdravotní, a. s. – Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., uspořádala ve svém výukovém centru ve středu 10. června již 11. ročník tradiční regionální mezioborové konference pro pracovníky klinických laboratoří „Interlab 2015.“ V programu konference zazněly přednášky jak z laboratorních oborů, tak i zkušenosti ze strany lékařů včetně pochvalných ohlasů na adresu laboratoří, se kterými při své práci úzce spolupracují.

Účastníky odborné konference v úvodu pozdravil generální ředitel Krajské zdravotní, a. s. Ing. Petr Fiala, pod jehož záštitou se konference konala. „Rád jsem převzal záštitu nad 11 ročníkem Interlabu, akce nejen s velkou tradicí, ale ve srovnání s běžnými konferencemi v oblasti zdravotnictví také tak trochu výjimečnou, odhalující prostředí vysoce odborné oblasti, bez níž si dnešní vyspělou medicínu prakticky nelze představit,“ uvedl Ing. Petr Fiala.

Akci navštívilo zhruba sto účastníků, laboratorních pracovníků, lékařů a zdravotníků. V úvodní přednášce pod názvem „Vzorku, kam běžíš“ představila v zajímavé časové retrospektivě vývoj práce s laboratorním vzorkem pořadatelka konference Ing. Pavla Eliášová z Oddělení klinické biochemie (OKB)Masarykovy nemocnice. O PCR (řetězové polymerátové reakci) v mikrobiologické diagnostice pohovořila primářka MUDr. Lenka Dvořáková. Následovaly další přednášky pracovníků Krajské zdravotní, a. s. z oddělení mikrobiologie, PCR metody prováděné na oddělení klinické biochemie přednesla Bc. Lenka Buřičová. Klinický význam PCR v infekční hepatologii představil primář Infekčního oddělení MUDr. Pavel Dlouhý. Klinické využití laboratorních vyšetření v péči o pacienty na peritoneální dialýze přednesla za lékaře z nefrologicko – dialyzačního oddělení MUDr. Eva Svítilová. Primář patologického oddělení MUDr. Martin Čegan pohovořil na téma Cirkulující nádorové buňky (CTC) a tekutá biopsie (liquid biopsy): Fikce nebo realita?   Cytologicko-energetický princip monitorování břišní dutiny u pacientů na peritoneální dialýze uvedl RNDr. Ing. Petr Kelbich z oddělení klinické biochemie.

„Z reakcí účastníků bylo patrné, že příspěvky přednesené na této konferenci posluchače zaujaly a vyvolaly diskuzi nad jednotlivými tématy, a to mě těší. Atmosféra celého dne byla velmi příjemná,“ zhodnotila  Interlab 2015 za pořádající OKB Masarykovy nemocnice Ing. Pavla Eliášová.

Jiří Vondra
tiskový mluvčí
tel: +420 477 114 103,
mobil: +420 774 711 478
email:  jiri.vondra@kzcr.eu


3.6.2015

V děčínské nemocnici proběhlo taktické cvičení složek IZS

V Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnici Děčín, o. z. v úterý 2. června 2015 mezi 13 a 14 hodinou proběhlo taktické cvičení Integrovaného záchranného systému (IZS) pod vedením Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje, územní odbor Děčín, a to ve spolupráci s Krajskou zdravotní, a. s. – Nemocnicí Děčín, o.z. a Střední zdravotnickou školou Děčín.

Šlo o simulaci požáru, který vypukl na Neurologickém oddělení, které se nachází v sedmém podlaží budovy „I“. Hořet začalo v místnosti na čisté prádlo, ve které  "šlehaly  plameny "  kvůli závadě na elektroinstalaci, odkud se rozšířily na další zařízení, konstrukce a materiál v místnosti a po té do dalších prostor oddělení.

Sloužící personál si všimne dýmu z pod dveří a vše oznámí na ohlašovnu požáru nemocnice,  která zavolá mimořádnou událost na tísňovou linku 112. Hasiči museli nejen požár lokalizovat a uhasit, ale ve spolupráci s Policií ČR a Městskou policií města Děčín evakuovat z oddělení dvacet osob. Studenti Střední zdravotnické školy Děčín v roli figurantů simulovali, jak pohyblivé, tak ležící pacienty, včetně pacienta hospitalizovaného na Jednotce intenzivní péče. (Sedm  schopných  samostatného pohybu, čtyři na kolečkových křeslech, sedm na lůžkách). Evakuovaní  byli umístěni do zasedací místnosti budovy ředitelství a evakuačního stanu na přilehlém prostranství budovy „I“. /V případě opravdového požáru by pacienty zdravotníci transportovali na jiná zdravotnická oddělení v rámci nemocnice, případně do jiných zdravotnických zařízení v koordinaci se Záchrannou zdravotnickou službou Ústeckého kraje/. Pacienta (figuranta) z Jednotky intenzivní péče odvezla rychlá záchranná služba.

Za Krajskou zdravotní, a.s. - Nemocnici Děčín, o.z. se taktického cvičení aktivně zúčastnilo devatenáct zdravotníků Neurologického oddělení (lékaři, zdravotní setry, sanitáři), kteří pomáhali hasičům, policistům a strážníkům hlavně s orientací na oddělení a evakuací osob. Na zásah simulovaného požáru dohlížel generální ředitel Krajské zdravotní, a. s. Ing. Petr Fiala spolu s ředitelkou zdravotní péče děčínské nemocnice MUDr. Annou Briestenskou, hlavní sestrou Mgr. Barborou Mudrovou a Jiřím Vondrou, pod něhož oblast řízení krizového managementu v Krajské zdravotní, a. s., spadá.

Pacientů na oddělení se taktické cvičení nijak nedotklo. Po celou dobu byl přítomen na Neurologii zdravotnický personál. Figuranti obsadili pouze dva volné pokoje. Samotný zásah složek IZS trval na Neurologickém oddělení zhruba 25 minut.  Bezprostředně po taktickém cvičení proběhlo jeho vyhodnocení za účasti zástupců zúčastněných složek přímo v děčínské nemocnici.

Bc. Markéta Rybínová
tiskový referent
tel: +420 477 114 104
mobil: +420 731 535 634
email: marketa.rybinova@kzcr.eu


29.5.2015

Děčínská nemocnice bude součástí taktického cvičení Integrovaného záchranného systému

V úterý 2. června 2015 proběhne v Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnici Děčín, o. z. mezi 13 a 14 hodinou taktické cvičení Integrovaného záchranného systému (IZS) pod vedením Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje, územní odbor Děčín, a to ve spolupráci s Krajskou zdravotní, a. s. – Nemocnicí Děčín, o.z. a Střední zdravotnickou školou Děčín.

Cílem taktického cvičení bude nácvik evakuace osob v případě požáru, prověření spolupráce složek Integrovaného záchranného systému, prověření činnosti personálu zdravotnického zařízení před příjezdem složek daného systému a následná společná koordinace činností s velitelem zásahu.

Místo taktického cvičení:
Areál Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Děčín, o. z. (U Nemocnice 1, 405 99, Děčín II, Budova „I“, Oddělení neurologie)

Omezení: Dne 2. 6. 2015 od 12:00 do 15:00 hodin bude omezeno parkování a pohyb osob v horní části areálu Nemocnice Děčín, o. z. 

Fyzická bezpečnost bude zajišťována Policií České republiky, Městskou Policií a pověřenými zaměstnanci nemocnice.

Pacientů na oddělení se taktické cvičení nijak nedotkne, ke cvičení budou využiti figuranti – studenti Střední zdravotnické školy Děčín.

Autobusová doprava linky č. 7, která prochází areálem Nemocnice Děčín, o. z., také nebude nijak omezena.

Návštěvy nemocnice
V době cvičení od 13:00-14:00 prosíme o zvýšenou opatrnost při návštěvách, případně si návštěvy naplánujte mimo tento časový rozsah.

 
Jiří Vondra
tiskový mluvčí
tel: +420 477 114 103
fax: +420 477 114 900
mobil: +420 774 711 478
email:  jiri.vondra@kzcr.eu


Prosím, čekejte