18.9.2014

Ústecký kraj potvrdil základní postavení pěti nemocnic Krajské zdravotní v oblasti poskytování zdravotní péče

Na svém posledním jednání (3. 9. 2014) potvrdili zastupitelé Ústeckého kraje základní postavení pěti nemocnic Krajské zdravotní, a. s. v oblasti poskytování zdravotní péče na území kraje.

„Společnost Krajská zdravotní, a. s. je hlavním poskytovatelem zdravotní péče v Ústeckém kraji a tvoří páteřní osu krajských nemocnic,“ je doslova uvedeno ve „Strategii podpory zdraví a rozvoje zdravotních služeb v Ústeckém kraji na období 2015-2020“, kterou schválilo Zastupitelstvo Ústeckého kraje svým usnesením, a kde dále konstatuje, že stávající poskytování zdravotní péče Krajskou zdravotní, a. s., zejména prostřednictvím pěti nemocnic v Ústí nad Labem, Děčíně, Teplicích, Mostě a Chomutově, je považováno za stabilní a efektivní způsob péče o zdraví občanů Ústeckým krajem.“

„Na vrcholu stojí ústecká Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, jako poskytovatel superspecializované péče. V dalších lokalitách kraje zajišťují zdravotní péči čtyři nemocnice s přirozenou spádovou oblastí,“ uvádí se dále ve schválené strategii Ústeckého kraje, komplexně pojednávající o podpoře zdraví a rozvoji zdravotních služeb na území kraje.

„Místo Krajské zdravotní ve strategickém dokumentu Ústeckého kraje je jednoznačným sdělením o pozici i vnímání naší společnosti nejen vedením kraje – naším jediným akcionářem, ale i širokou politickou reprezentací, která se s dokumentem ztotožnila. Je ale také jasným sdělením směrem k těm, kteří veřejnosti předkládají návrhy na rozložení tohoto logicky fungujícího zdravotnického celku,“ uvedl Ing. Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, a. s.

Dalšími neopomenutelnými aspekty souvisejícími s Krajskou zdravotní, a. s., které strategie Ústeckého kraje zmiňuje, jsou např. výchova a vzdělávání studentů všech typů zdravotnických škol, lékařských a farmaceutických fakult, pregraduální a postgraduální vzdělávání lékařů a farmaceutů, vzdělávání zdravotnických pracovníků i jiných odborných pracovníků pracujících ve zdravotnictví, ale také rozvoj vědeckovýzkumné činnosti, realizace vědeckovýzkumných projektů atd. Tedy činností, běžně Krajskou zdravotní, a. s. zajišťovaných.

 

Jiří Vondra, tiskový mluvčí
tel: +420 477 114 103,
mobil: +420 774 711 478,
email: jiri.vondra@kzcr.eu

 

 


17.9.2014

Krajská zdravotní jmenovala nové členy vědecké rady

V úterý 16. září se na svém prvním zasedání sešla nově jmenovaná Vědecká rada Krajské zdravotní, a. s.(KZ). V této vědecké radě jsou zastoupeni představitelé všech klinik Krajské zdravotní, a. s., každá z nemocnic má právo na svého zástupce, nechybí v ní ani představitel nelékařských profesí a nově je jmenován členem i doc. MUDr. Miroslav Tichý, CSc., děkan Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Zasedání bylo veřejné a zúčastnili se jej, kromě členů vědecké rady a generálního ředitele společnosti i zástupci nezdravotnických pracovišť, zajišťujících servis vědeckovýzkumné činnosti lékařům a dalším zdravotníkům.

Úvodem zasedání generální ředitel společnosti Krajské zdravotní, a. s. Ing. Petr Fiala zdůraznil mimořádný význam spolupráce Vědecké rady s vedením Krajské zdravotní, a. s. při zvyšování úrovně zdravotní péče v regionu. Vědecká rada přijala „Zprávu o vědecké, výzkumné a vývojové práci a postgraduálním vzdělávání z nezdravotnických pracovišť KZ“ a schválila výsledky hodnocení vědeckých a odborných aktivit zdravotnických pracovišť KZ za rok 2013. Nejlepších výsledků dosáhly Neurochirurgická klinika, Dětská klinika a Klinika úrazové chirurgie z ústecké Masarykovy nemocnice, nejlepšími mimoústeckými pracovišti jsou tradičně Neurologické oddělení teplické a Neurologické oddělení chomutovské nemocnice.

Dále se Vědecká rada KZ zabývala činností servisních pracovišť a to multimediálního studia, oddělení koordinace projektů v roli grantového střediska a lékařské knihovny jako střediska vědecko-informačních a knihovnických služeb. Všechna tato pracoviště představila své služby a diskutovala s Vědeckou radou o strategii jejich dalšího rozvoje. Děkan Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem ve svém vystoupení vyzdvihl mimořádný význam co nejtěsnější spolupráce fakulty s Krajskou zdravotní, a. s., jejímž důkazem jsou i vznikající společná pracoviště – kliniky, podílející se jak na výuce studentů, tak na vědeckovýzkumné činnosti univerzity.

Seznam členů Vědecké rady Krajské zdravotní, a. s.
jmenovaných s účinností od 1. září 2014 na funkční období 4 let

Prof. MUDr. Martin Sameš, CSc. - předseda
přednosta Neurochirurgické kliniky FZS UJEP v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, o. z.

MUDr. Jaroslav Škvor, CSc. - místopředseda
přednosta Dětské kliniky FZS UJEP v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, o. z.

Doc. MUDr. Miroslav Tichý, CSc.
děkan Fakulty zdravotnických studií UJEP
Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc.
Klinika urologie a robotické chirurgie FZS UJEP v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, o. z.
MUDr. Ivana Liehneová, Ph.D.
přednostka Oční kliniky FZS UJEP v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, o. z.
Doc. MUDr. Tomáš Binder, CSc.
přednosta Gynekologicko - porodnické kliniky FZS UJEP v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem,    o. z.
Prof. MUDr. Pavel Červinka, Ph.D.,
FESC, FSCAI
přednosta Kardiologické kliniky FZS UJEP v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, o. z.
MUDr. Karel Edelmann, Ph.D.
přednosta Kliniky úrazové chirurgie FZS UJEP v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, o. z.
MUDr. Jan Schraml, Ph.D.
přednosta Kliniky urologie a robotické chirurgie FZS UJEP v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, o. z.
MUDr. Marta Vachová
primářka Neurologického oddělení Nemocnice Teplice, o. z.
MUDr. Igor Greguš
ambulance chronické bolesti Nemocnice Most, o. z.
MUDr. Jiří Neumann
primář Neurologického oddělení Nemocnice Chomutov, o. z.
MUDr. Pavel Rubeš
primář Gynekologicko – porodnického oddělení Nemocnice Děčín, o. z.
Mgr. Vlasta Čejnová
Oddělení lékařské genetiky Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

Ing. Martin Zeman, DMS
tajemník Vědecké rady
Krajská zdravotní, a. s.
tel: +420 477 117 900
e-mail: martin.zeman@kzcr.eu

Uvolnil:
Jiří Vondra, tiskový mluvčí
tel: +420 477 114 103
fax: +420 477 114 900
mobil: +420 774 711 478
email:  jiri.vondra@kzcr.eu

 


16.9.2014

Krajská zdravotní pořádala závěrečnou konferenci k projektu „Podpora přeshraniční spolupráce ve zdravotnictví v oblasti vzdělávání, zvyšování kvalifikace a odborné spolupráce“

Hlavním tématem konference pořádané na ústeckém zámku Větruše bylo vyhodnocení tříletého mezinárodního projektu, podporujícího rozvoj spolupráce mezi nemocnicemi a zdravotnickými školami v regionu Sasko/Severní Čechy. Živá výměna zkušeností při setkáních, stážích, workshopech, seminářích i společných konzultacích, to vše vedlo k posílení kooperace mezi českými a německými zdravotníky, studenty, pedagogy a dobrovolníky ve zdravotnictví a přispělo k výměně zkušeností a porovnání pracovních metod a postupů, rozšiřování odborných, jazykových a interkulturních kompetencí účastníků projektu.

Na konferenci vystoupili zástupci zúčastněných organizací a několik aktivních účastníků projektu se podělilo o své zážitky a zkušenosti formou příspěvku. Jedním z partnerů projektu čítajícím na 180 aktivit s více než 2 400 účastníky, je i Krajská zdravotní, a. s. se svými 5 nemocnicemi. A právě v oblasti spolupráce nemocnic došlo k výměně zkušeností a porovnání pracovních metod a postupů během 67 konzultací, odborných seminářů, konferencí, studijních cest a stáží lékařů a zdravotních sester z 18 různých oborů, např. intenzivní medicíny, ortopedie, pediatrie a porodnictví, chirurgie, psychiatrie atd. Velmi důležité, a pro českou stranu podnětné, bylo téma paliativní péče.

V oblasti zdravotního vzdělávání pedagogové porovnávali na hospitacích a workshopech metodiku, jakou se vyučuje látka, a společně vyvíjeli vyučovací moduly. Pro sbližování příhraničních regionů je důležité setkávání mladých lidí. V projektu se uskutečnily výjezdy studentů do partnerské zdravotní školy, výměnné praxe např. zubních laborantů, ošetřovatelů, záchranářů atd. a společně se zpracovávaly preventivní programy. Také každoroční účast saského družstva na mezinárodním záchranářském cvičení RESCUE PATROL v Severních Čechách byla nejen velkou výzvou pro studenty, ale především i přínosnou zkušeností. Kromě nových poznatků se i zcela přirozeně odbourávaly přetrvávající předsudky. 

Poprvé se také setkali dobrovolníci z nemocnic na obou stranách hranice. Po živé výměně zkušeností při několika setkáních v Drážďanech a v Ústí nad Labem se uskutečnily dva společné mezinárodní workshopy.

Aktuálním tématům zdravotní politiky bylo věnováno 9 akcí. Velký zájem veřejnosti vzbudila např. témata dříve vysloveného přání pacienta, otázky dárcovství orgánů, etické otázky v nemocnici, vývoj péče o seniory nebo velmi důležité téma komunikace v nemocnici.

Realizovaná hodnocení ve všech oblastech dokládají, že projekt byl pro všechny účastníky velkým přínosem. Pokračování spolupráce a další rozvoj přeshraničních aktivit je velkým přáním všech zúčastněných. Dík za finanční podporu tedy patří programu Cíl 3 a Saské rozvojové bance, neboť bez těchto prostředků by úspěšná realizace nebyla možná.

Závěrečné konference se zúčastnila celá řada představitelů institucí participujících na projektu. PhDr. Jiří Kuděla, Ph.D., český generální konzul v Drážďanech, Beate Tharang, ředitelka péče Městské kliniky Dresden-Neustadt, Ing. Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, a. s., PhDr. Miroslava Zoubková, ředitelka Vyšší a střední zdravotnické školy v Ústí nad Labem, a také mnoho dalších odborníků, kteří se do projektu zapojili.

 

Jiří Vondra, tiskový mluvčí
tel: +420 477 114 103,
mobil: +420 774 711 478,
email:
jiri.vondra@kzcr.eu


5.9.2014

Krajská zdravotní pokračuje v úspěšném stipendijním programu

Krajská zdravotní, a. s. nabízí studentům medicínských oborů možnost zapojení do stipendijního programu, prostřednictvím svého nadačního fondu. V rámci stipendia mohou studenti získat až 7 000 Kč měsíčně na úhradu nákladů, spojených se studiem na vysoké škole.

Stipendijní program pro akademický rok 2014/2015 vyhlásil předseda správní rady Nadačního fondu Krajské zdravotní, a. s. pro studenty třetích ročníků vysokoškolského prezenčního studia oboru všeobecná sestra, radiologický asistent a pro studenty pátých a vyšších ročníků vysokoškolského prezenčního studia v oborech lékař a farmaceut. Stipendijní program funguje od roku 2008 a od svého počátku se těší vysokému zájmu.

Během akademického roku 2013/2014 se do stipendijního programu přihlásilo 43 studentů a do pracovního poměru v nemocnicích Krajské zdravotní, a. s. nastoupilo již 7 stipendistů. Pro akademický rok 2014/2015 se mohou studenti stále ještě přihlásit, a to do 10. 10. 2014.

Žádost o stipendium musí být podána v termínu určeném výzvou na adresu: Krajská zdravotní, a. s., Sociální péče 3316/12A, odbor personální, 401 13 Ústí nad Labem. Obálka by měla být označena „Stipendium“. Veškeré informace spolu se žádostí o stipendium, směrnicí a smlouvou zájemci naleznou na internetových stránkách Krajské zdravotní, a. s. /cz/kz/verejnost/nadacni-fond/

 

Jiří Vondra
tiskový mluvčí
tel: +420 477 114 103,
mobil: +420 774 711 478

 


1.9.2014

Výstava předčasně narozených dětí v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem pokračuje

Fotografie nedonošených dětí narozených v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem nahradí putovní výstavu občanského sdružení Nedoklubko. Problematiku předčasně narozených dětí bude dále prezentovat výstava, kterou pořádá Krajská zdravotní, a. s. – Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. ve spolupráci s rodiči, kteří poskytli fotografie svých dětí. Expozice výstavy potrvá od 1. do 30. září 2014 v atriu ústecké nemocnice.

V průběhu srpna 2014 měla široká veřejnost možnost seznámit se v atriu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. s příběhy předčasně narozených dětí, které prezentovala výstava občanského sdružení Nedoklubko. Cílem výstavy bylo zvýšení povědomí široké veřejnosti o předčasných porodech a na konkrétních příbězích dětí ukázat, že si zaslouží naši péči. Amatérské fotografie zachytily malé bojovníky od prvních chvil na světě, kdy jim šlo o život, až po současnost, kdy díky špičkové zdravotní péči a lásce svých rodičů vyrostly v děti, které se nikterak neliší od svých donošených vrstevníků.

Zástupci Novorozeneckého oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem se rozhodli pokračovat v expozici fotografií a prezentovat děti, které se předčasně narodily ve své domovské nemocnici.  Pro tento projekt byly použity fotografie z kalendáře, vydaného u příležitosti mezinárodního kongresu „XXIX. Neonatologických dnů“, pořádaného v Ústí nad Labem v roce 2013. Děti z kalendáře vystupovaly také na slavnostním zahájení kongresu pohádkou o Sněhurce a trpaslících a podílely se v rámci kongresu na křtech dvou knih.

„Navázáním na výstavu Nedoklubka vlastní výstavou „našich dětí“ bychom rádi podpořili stejný záměr a myšlenku, se zaměřením na náš severočeský region. V Ústeckém kraji se rodí nejvíce nedonošených dětí z celé České republiky a jejich počet stále stoupá. I přesto se díky péči našeho zdravotnického personálu daří zlepšovat kvalitu života i u dětí s extrémně nízkou porodní hmotností. Výsledky jsou srovnatelné s výsledky v ostatních perinatologických centrech v České republice,“ říká MUDr. Petr Janec, MHA, primář Novorozeneckého oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.  O tyto děti se v Česku stará dvanáct specializovaných perinatologických center. Krajská zdravotní má dvě perinatologická centra, v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem a v mostecké nemocnici.

 

 Ing. Eva Urbanová
Organizační a tiskové oddělení Krajské zdravotní, a. s.
tel: +420 477 114 145
mobil: +420 731 535 684
email:  eva.urbanova@kzcr.eu

 


29.8.2014

Chirurgické ambulance teplické nemocnice v „novém“

Krajská zdravotní, a. s. – Nemocnice Teplice, o. z. dnes (29. 8. 2014) představila prostory chirurgických ambulancí, které prošly celkovou opravou interiérů a novým uspořádáním tak, aby pacienti měli dostupné vše na jednom místě a v prostředí odpovídajícímu soudobým potřebám těch, kteří za poskytováním zdravotní péče přicházejí, i těch, kteří tuto péči poskytují. Do vlastního provozu a užívání veřejností budou nové chirurgické ambulance uvedeny 1. září 2014.

„Poslední dobou zažívám s Krajskou zdravotní úspěšné období. Podařilo se nám získat statut spolupracujícího onkologického pracoviště v chomutovské nemocnici a těžce nemocní pacienti již nemusí za léčbou jezdit z celého kraje až do Ústí nad Labem. Minulý pátek jsme zahájili rok a půl připravovaný projekt rekonstrukce pavilonů mostecké nemocnice. A dnes jsem v novotou zářících prostorách chirurgických ambulancí teplické nemocnice. Věřím, že je ocení nejen pacienti, ale i lékaři a zdravotní sestry,“ uvedl během slavnostní prezentace zadaptovaných prostor Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s.

„Jako Tepličák vím, o čem mluvím, když na tomto místě srovnávám staré ambulance s novými. S výsledkem úprav jsem po všech stránkách spokojen a jsem rád, že pacienti i zaměstnanci dostávají hezké, kultivované a příjemné prostředí. Všem, kteří se na adaptaci podíleli, děkuji,“ ocenil výsledek adaptace ambulancí Ing. Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, a. s.

„Vracíme se do původních prostor, ale nikoli do starého provozu, ten doznal významných změn. Chirurgické ambulance jsme se snažili nastavit co nejvstřícněji vůči našim pacientům. Těm se v době pohotovostního provozu dostane ošetření prakticky v celém spektru chirurgických oborů zastoupených v teplické nemocnici. Běžný provoz chirurgické ambulance, během ranní pracovní směny mezi sedmou a patnáctou hodinou bude beze změn. V této době zde budou ošetřovány nově vzniklé úrazy, budou zde prováděny následné kontroly z předchozích vyšetření chirurgem a budou zde přijímáni pacienti k hospitalizaci,“ přiblížil nastávající chod chirurgických ambulancí MUDr. Tomáš Hrubý, ředitel zdravotní péče Nemocnice Teplice, o. z.

Nejmarkantnější změnou, patrnou na první pohled, je kompletně opravený interiér a nové vybavení ordinací a čekáren. Občané Teplic si jistě pamatují původní obraz interiéru, který nedošel změn od jeho výstavby v 70tých letech. Vybavení bylo zastaralé, interiér neútulný, okna již příliš netěsnila, do střechy zatékalo. Cílem adaptačních prací bylo vytvořit příjemné a moderní pracoviště. Stará okna byla vyměněna za plastová, došlo k výměně dlažby a obkladů, obnovy se dočkal zákrokový sálek, sádrovna, sociální zařízení, technické zázemí, a denní místnost pro personál. Proměnou prošla čekací zóna a byla vytvořena čekárna pro ležící pacienty na lůžku a čekací místnost s šatnou pro pacienty objednané na chirurgické ošetření na zákrokovém sálku.

„Čekárna pro ležící pacienty je v rámci nemocnice jedinečná. Tato místnost bude pacientům zaručovat soukromí, klid a dohled zdravotnického personálu. Sloužit by měla hlavně pro pacienty na vozíku, čekající na ošetření lékařem nebo na sanitku. Dále, pro ty, kterým by se udělalo nevolno nebo došlo k náhlému zhoršení zdravotního stavu,“ přiblížila jednu z novinek Mgr. Kateřina Vágnerová, hlavní sestra Nemocnice Teplice, o. z.

Slavnostní prezentace zadaptovaných chirurgických ambulancí se zúčastnili také Ing. Jaroslav Dubský, místopředseda Dozorčí rady Krajské zdravotní, a. s. a zástupci Výboru pro zdravotnictví a sociálních věcí Ústeckého kraje, ale také primáři, lékaři a zdravotní sestry teplické nemocnice.


Jiří Vondra, tiskový mluvčí
tel: +420 477 114 103,
mobil: +420 774 711 478,
email: jiri.vondra@kzcr.eu


Krajská zdravotní, a. s. zahájila rekonstrukci pavilonů mostecké nemocnice

Slavnostním odhalením symbolického základního kamene dnes (22. 8. 2014) Krajská zdravotní, a. s. zahájila projekt „Rekonstrukce pavilónů Krajské zdravotní, a. s., - Nemocnice Most, o. z. včetně optimalizace vnitřních prostor“, spolufinancovaný z prostředků dotačního programu Regionálního operačního programu regionu soudržnosti NUTS 2 Severozápad, podporovaného z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

„Mostecká nemocnice je druhou největší nemocnicí Ústeckého kraje, sloužící veřejnosti desítky let a zub času i nepřetržitý provoz se na jejím stavu značně podepsali. Těší mě, že se Krajské zdravotní daří realizovat to, co od ní Ústecký kraj jako vlastník očekává. A právě zahájená rekonstrukce je toho příkladem. Navíc s využitím dotačních prostředků, čehož si cením i s ohledem na permanentní nedostatek financí v českém zdravotnictví,“ uvedl Oldřich Bubeníček, hejtman Ústeckého kraje na tiskové konferenci, konané u příležitosti zahájení realizační části projektu.

„Je dobře, že po předchozích projektech zaměřených na přístrojové vybavení nemocnic, které bylo samozřejmě nezbytné, se Krajská zdravotní dostává k rekonstrukcím budov. Nejde samozřejmě jen o lepší vzhled, ale také praktické dopady pro pacienty i zdravotnický personál,“ doplnil hejtmana jeho první náměstek RSDr. Stanislav Rybák.

„Jsem rád, že po více než ročních přípravách zahajujeme rekonstrukci mostecké nemocnice. S ohledem na stáří budov a jejich infrastruktury, které jsou dlouhodobě ve velmi špatném stavu, je celková rekonstrukce nutností. V podstatě se jedná o první akci takového rozsahu od dob výstavby nemocnice. Letos je to 40 let, kdy začala sloužit veřejnosti a opravu si jistě zaslouží,“ uvedl k dlouho očekávané rekonstrukci Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s.

O následujícím postupu projektu informoval Ing. Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, a. s. „Jsme den po podpisu smlouvy, ale nezahálíme, proběhla již schůzka za účasti dr. Luďka Hyky, ředitele zdravotní péče mostecké nemocnice se zástupci zhotovitele, koordinátora bezpečnosti práce a technického dozoru stavby. Byly dohodnuty postupné etapy uzavírky sekcí jednotlivých budov směřující k přesnému harmonogramu, který bude konzultován a projednáván se zdravotníky. Poté bude předán harmonogram ostatním dotčeným, aby ho mohli zapracovat do svých postupů. Nyní jsme ve fázi nezbytné administrativy. Další kroky, příprava staveniště, navážení lešení, materiálu a vlastní zahájení prací budou následovat“.

Rozsah projektu v kostce představil Miroslav Štýbr, zástupce firmy METALL QUATRO spol. s r. o., zastupující sdružení firem, které vyhrálo veřejnou zakázku na rekonstrukci mostecké nemocnice. „Projekt počítá s rekonstrukcí plášťů nemocničních pavilonů včetně zateplení, modernizací hydroizolací a zateplením střech i výměnou oken. Rekonstrukcí projdou i rozvody vody a kanalizace, na sociálních zařízeních dojde ke zvětšení dveří, výměně van i sprchových koutů, přibudou také další bezbariérové přístupy a modernizací projdou další výtahy“. Dalšími společníky „Společnosti Nemocnice Most“ , jak se uskupení nazvalo, jsou Herkul, a. s. a Stavební a obchodní společnost Most, spol. s r. o.

„Věřím, že rekonstrukce výrazně přispěje k nápravě nevyhovujících podmínek při poskytování zdravotních služeb v mostecké nemocnici. Nejen nová sociální zařízení, ale i očekávaný tepelný komfort jistě ocení pacienti i zaměstnanci,“ zdůraznil MUDr. Luděk Hyka, ředitel zdravotní péče Nemocnice Most, o. z.

„Nechtěli jsme pouze oprášit starý, několikrát odkládaný projekt. Nový projekt vyhovuje také platné legislativě v oblasti energetických úspor a tepelných ztrát pro dotační tituly. Předpokládáme úspory na teple cca 9 mil. korun, které bude moct mostecká nemocnice využít jinde,“ doplnil k otázce energetických úspor Ing. Jiří Novák předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s.

Realizace projektu je rozsáhlá a hodnota veřejné zakázky vzešlá z otevřeného výběrového řízení je bezmála 157 milionů korun. Rekonstrukce proběhne ve fázích, podle harmonogramu, za plného provozu. Projekt bude ukončen v roce 2015, prakticky rok po zahájení.

„Na tomto místě se patří také poděkovat všem, kteří se na přípravě projektu rekonstrukce mostecké nemocnice podíleli, ale také zastupitelům Ústeckého kraje, kteří napříč politickým spektrem záměr podpořili, a to včetně nezbytné finanční spoluúčasti,“ dodal Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s.

 

Tisková konference je součásti publicity projektu, spolufinancovaného Evropskými dotačními prostředky.

 

Jiří Vondra
tiskový mluvčí
tel: +420 477 114 103
fax: +420 477 114 900
mobil: +420 774 711 478
email: jiri.vondra@kzcr.eu
Sociální péče 3316/12, 401 13 Ústí nad Labem

 


22.8.2014

Mobilní hospic pomůže onkologickým pacientům

Krajská zdravotní, a. s. - Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., zavádí od 1. září 2014 novou službu pro krajské město a jeho okolí. Jedná se o domácí hospic tvořený týmem zdravotníků a dobrovolníků, kteří pomohou těžce nemocnému onkologickému pacientovi zůstat až do posledních chvil ve svém vlastním sociálním prostředí a v kruhu rodiny.

Domácí hospic je provozován bez finanční spoluúčasti pacienta.  Jeho provoz byl umožněn grantovou finanční podporou Nadačního fondu AVAST, kterou získala na zahájení provozu Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. v květnu 2014. Nadační fond AVAST  se značným způsobem podílí na rozvoji mnoha oblastí paliativní péče v České republice.

Zkušební provoz této služby byl zahájen již k 1. 10. 2013, dosud v rozsahu návštěv paliativního lékaře u pacientů doma. Do dnešního dne bylo takto pečováno o 43 pacientů v domácím prostředí a 21 z nich také v domácím prostředí a v kruhu rodiny zemřelo. „Tato služba je určena pacientům, u kterých jsou veškeré možnosti léčby vyčerpány a jejich celkově se zhoršující stav neumožňuje nadále dojíždět na kontroly do zdravotnického zařízení a sám pacient si přeje zůstat v domácím prostředí. Odborný tým je důležitý i pro rodinné příslušníky a ostatní pečující osoby, neboť i pečující osoby potřebují odbornou pomoc, informace z oblasti sociálních služeb a zejména psychologickou pomoc,“ uvedla MUDr. Jana Dušánková.

Cílem tohoto projektu je dosáhnout provozu mobilního hospice, jehož financování je plně zajištěno cestou zdravotních pojišťoven (hrazené výkony lékaře, zdravotní sestry, psychologa, ev. sociálních pracovníků) a jež je součástí standardní nemocniční péče. Krajské zdravotní, a. s. se podařilo dosáhnout schválení úhrady paliativních výkonů lékaře všemi zdravotními pojišťovnami. Tím jsou umožněny návštěvy paliativního lékaře u pacientů v domácím prostředí. Sesterskou domácí péči zajišťují agentury domácí péče působící v Ústeckém kraji, které mají zkušenosti s paliativní hospicovou péčí a mají smlouvy se zdravotními pojišťovnami na poskytování tohoto druhu péče.

Cílovou skupinou jsou v současné době pouze onkologičtí pacienti v paliativní péči ve spádové oblasti Ústí nad Labem a okolí do cca 30 km. Výhledově při rozšíření péče a navýšení počtu lékařů lze zařazovat i pacienty s jinými onemocněními v terminálních stadiích.

Pro umírající v České republice by prokázání ekonomické udržitelnosti tohoto modelu domácího hospice, mohl znamenat naději na zařazení domácí paliativní péče do standardní zdravotní péče a tím i výrazné zlepšení její dostupnosti. „Mohl by to být impulz, jak pro zdravotní pojišťovny, tak pro zdravotnická zařízení k rozvoji této oblasti zdravotní péče.  Je třeba přesvědčit jak zdravotnická zařízení, tak zdravotní pojišťovny, že kvalita života pacientů v terminálních a preterminálních stavech daná kvalitou péče je modalita, jež významně vypovídá o stavu naší společnosti,“ dodala MUDr. Jana Dušánková.

MUDr. Jana Dušánková
onkolog, paliativní lékař
Onkologické oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

Uvolnil:
Jiří Vondra
tiskový mluvčí
tel: +420 477 114 103
fax: +420 477 114 900
mobil: +420 774 711 478
email:  jiri.vondra@kzcr.eu

 

 


6.8.2014

Komplexní onkologické centrum v chomutovské nemocnici navštívil ministr zdravotnictví ČR Svatopluk Němeček

Komplexní onkologické centrum Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Chomutov, o. z. navštívil 5. srpna ministr zdravotnictví ČR MUDr. Svatopluk Němeček, MBA. V doprovodu Mgr. Radka Scherfera, místopředsedy představenstva Krajské zdravotní, a. s. a Ing. Petra Fialy, generálního ředitele Krajské zdravotní, a. s. navštívil onkologické oddělení a oddělení nukleární medicíny, kde se setkal s dalšími zaměstnanci společnosti. Návštěvy se dále zúčastnili RSDr. Stanislav Rybák, 1. náměstek hejtmana Ústeckého kraje, MUDr. Jaroslav Krákora, poslanec Parlamentu ČR a místopředseda Výboru pro zdravotnictví, Jana Vaňhová, náměstkyně hejtmana Ústeckého kraje a členka Rady statutárního města Chomutov a Ing. Petr Severa, vedoucí odboru zdravotnictví Krajského úřadu Ústeckého kraje.

V souvislosti se zápisem do věstníku Ministerstva zdravotnictví ČR, který Krajské zdravotní, a. s. dává možnost poskytovat komplexní onkologickou péči nejen v Ústí nad Labem, ale také v chomutovské nemocnici, navštívil ministr zdravotnictví onkologické oddělení a oddělení nukleární medicíny v chomutovské nemocnici. Při své návštěvě se seznámil s přístrojovým vybavením a s prostory oddělení, kterými přítomné doprovázeli MUDr. Jiří Mrázek, ředitel zdravotní péče Nemocnice Chomutov, o. z., MUDr. Martina Chodacká, primářka Onkologického oddělení KZ, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. a Nemocnice Chomutov, o. z. a MUDr. Aleš Chodacki, primář Oddělení nukleární medicíny oddělení KZ, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. a Nemocnice Chomutov, o. z. Oba primáři prezentovali ministrovi výhody sloučení obou onkologických pracovišť, jako je zlepšení spolupráce na všech úsecích léčebné péče a zlepšení dostupnosti a spolupráce v oblasti nutriční péče pro pacienty z Chomutovska a okolí.

„Jsem rád, že se nám podařilo splnit jednu z významných priorit a tímto panu ministrovi děkuji. Toto rozhodnutí nám umožní přejít na systém poskytování onkologické péče, běžný u jiných, zejména fakultních nemocnic. Držitel takového oprávnění může poskytovat plnohodnotnou onkologickou léčbu na dvou spolupracujících pracovištích, v závislosti na potřebách pacientů v dané oblasti,“ poděkoval ministrovi zdravotnictví při prezentaci komplexního onkologického centra, místopředseda představenstva KZ, a. s. Mgr. Radek Scherfer.

 

Ing. Eva Urbanová
Organizační a tiskové oddělení Krajské zdravotní, a. s.
tel: +420 477 114 145
mobil: +420 731 535 684
email:  eva.urbanova@kzcr.eu

 


4.8.2014

Výstava předčasně narozených dětí doputovala do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem

Na problematiku předčasně narozených dětí upozorňuje putovní výstava v atriu Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. Pořádá ji občanské sdružení Nedoklubko ve spolupráci s Masarykovou nemocnicí v Ústí nad Labem, o. z., společností AbbVie a rodiči, kteří poskytli fotografie svých dětí. Výstava potrvá od 1. do 31. srpna 2014.

Cílem výstavy je zvýšit povědomí široké veřejnosti o předčasných porodech a na konkrétních příbězích předčasně narozených dětí ukázat, že si zaslouží naši péči. Amatérské fotografie zachycují malé bojovníky od prvních chvil na světě, kdy jim šlo o život, až po současnost, kdy díky špičkové zdravotní péči a lásce svých rodičů vyrostly v děti, které se nikterak neliší od svých donošených vrstevníků.

Za předčasně narozené se považují děti, které přijdou na svět před 37. týdnem těhotenství. Dolní hranicí životaschopnosti byl stanoven 24. týden těhotenství. O tyto děti se v Česku stará dvanáct specializovaných perinatologických center. Krajská zdravotní má dvě perinatologická centra, v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem a v mostecké nemocnici.

„Předčasně narozených dětí se u nás rodí méně než je evropský průměr, přesto se jejich počty každoročně zvyšují. Tyto děti vyžadují zvýšenou a dlouhodobou péči a jejich rodiče jsou vystavováni těžké životní zkoušce. Proto se snažíme na problematiku systematicky upozorňovat a rodinám s předčasně narozenými dětmi poskytovat co nejširší podporu,“ vysvětluje Lucie Žáčková, ředitelka sdružení Nedoklubko.

„V Ústeckém kraji se rodí nejvíce nedonošených dětí z celé České republiky a jejich počet stále stoupá jak v České republice, tak v našem kraji. V roce 2011 se v České republice narodilo 7,64 procent dětí s porodní hmotností pod 2500 g, v roce 2013 8,1 procent. V Ústeckém kraji došlo od roku 2011 do roku 2013 ke zvýšení počtu narozených dětí s porodní hmotností pod 2 500 g z 10,48 procent na 12,3 procent. Také ukazatelé kvality perinatální péče jsou v Ústeckém kraji za průměrem České republiky. Ústecký kraj má ve srovnání s ostatními kraji nejvyšší podíl mrtvorozenosti a perinatální úmrtnosti. Hlavní příčinou této skutečnosti jsou především faktory demografické. Přesto se díky péči našeho zdravotnického personálu daří snižovat úmrtnost dětí s extrémně nízkou porodní hmotností, zvyšují se šance na normální vývoj dítěte a výsledky jsou srovnatelné s výsledky v ostatních perinatologických centrech v České republice,“ říká MUDr. Petr Janec, MHA, primář Novorozeneckého oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

 

Ing. Eva Urbanová
Organizační a tiskové oddělení Krajské zdravotní, a. s.
tel: +420 477 114 145
mobil: +420 731 535 684
email:  eva.urbanova@kzcr.eu

 


Prosím, čekejte