10.11.2015

Internistický den přilákal do Krajské zdravotní stovku zdravotníků z celé České republiky

Interní oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. ve spolupráci s Okresním sdružením České lékařské komory (OS ČLK) a Profesní a odborovou unií zdravotnických pracovníků (POUZP) uspořádalo v Oddělení vědy, výchovy a dalšího vzdělávání Krajské zdravotní, a. s. v Ústí nad Labem 4. ročník regionální odborné konference „Internistický den“. Celodenní odborná konference obsahovala řadu přednášek z oborových a akutních témat, řešených v rámci interního oddělení.

V úvodu všechny účastníky 4. ročníku ústeckého Internistickýho dne pozdravil MUDr. Josef Liehne, ředitel zdravotní péče Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., který nad celou akcí převzal záštitu. „Odborný program je pestrý, všichni účastníci konference mají možnost načerpat nové informace v internistických oborech. Vážíme si toho, že do ústecké Masarykovy nemocnice přijeli přednášet všichni pozvaní hosté. Přeji vám, aby se vám v Ústí nad Labem líbilo,“ pozdravil více jak stovku zdravotníků z celé České republiky MUDr. Josef Liehne.

Odborným garantem 4. ročníku regionální oborové konference „Internistický den“ byl MUDr. Jiří Laštůvka, primář Interního oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. „Ústecký Internistický den se snaží každoročně zahrnout co největší spektrum internistických pododborů. Interna není dneska samostatný obor, ale sdružuje právě všechny možné pododbory, jako je například hematologie, nefrologie nebo diabetologie. Cílem konference je, aby se na ní všichni specialisté sešli a vyměnili si své zkušenosti, což je dnešním cílem interny,“ řekl MUDr. Jiří Laštůvka.

Jiří Vondra,
tiskový mluvčí,
tel: +420 477 114 103,
mobil: +420 774 711 478,
email:  jiri.vondra@kzcr.eu


10.11.2015

Krajská zdravotní se představila na veletrhu Trimed

Na veletrhu práce Trimed, který 10. listopadu pořádala pražská 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, se představila i Krajská zdravotní a. s. Cílem akce bylo přiblížit studentům a absolventům lékařské fakulty jejich možnosti po ukončení studia a pomoci jim při důležitých rozhodnutích týkajících se jejich následného pracovního uplatnění.

„Krajská zdravotní medikům a absolventům představila například stipendijní program, jehož prostřednictvím podporuje studenty medicíny, specifika svých jednotlivých nemocnic a vzdělávací obory, které jsou v nich akreditované. Široce byly pochopitelně prezentovány i možnosti, které nabízí lékařům absolventům, kteří se rozhodnou zahájit svou kariéru v některé z našich nemocnic,“ uvedl Ing. Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, a. s.

Kromě představení nemocnic v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově pak prezentace Krajské zdravotní, a. s. na veletrhu Trimed zahrnovala i projekci 3D záznamu z operačních výkonů prováděných v ústecké Masarykově nemocnici, odkud bylo již mj. provedeno také několik mezikontinentálních edukačních přenosů, ať už např. z oblasti neurochirurgie nebo robotické chirurgie.  

Letos byl program veletrhu kromě lékařských oborů zaměřen i na obory bakalářské, konkrétně na obory Všeobecná sestra a Fyzioterapie. Kromě prezentace zdravotnických zařízení bylo připraveno i velké množství zajímavých přednášek uznávaných odborníků z lékařského prostředí, které studentům přiblížily jednotlivé obory ze zcela jiného úhlu, než jak je tomu při standardní výuce.

Jiří Vondra,
tiskový mluvčí,
tel: +420 477 114 103,
mobil: +420 774 711 478,
email:
  jiri.vondra@kzcr.eu


9.11.2015

Nový monitor životních funkcí pomůže zdravotníkům v péči o novorozence

Novorozenecké oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. disponuje novým monitorem životních funkcí Carescape B450, který je určen k monitorování kriticky nemocných novorozenců u lůžka nebo během transportu. Primáři MUDr. Petru Jancovi, MHA přístroj v rámci projektu „Krása pomáhá dětem,“ slavnostně předala v pondělí 9. listopadu Mgr. Soňa Holingerová, zástupkyně Nadace ČEZ, která na nákup monitoru životních funkcí přispěla částkou 150 tisíc korun.

Za dar ve prospěch novorozeneckého oddělení poděkoval Nadaci ČEZ generální ředitel Krajské zdravotní, a. s. Ing. Petr Fiala. „Moc děkujeme a doufám, že nám nadále zůstanete věrní. Nadace ČEZ patří k našim tradičním dárcům. A přístroj, ten ať spolehlivě slouží k účelům, ke kterým byl vyroben a dlouho nám na oddělení vydrží,“ řekl Ing. Petr Fiala.

Ing. Petr Fiala zároveň poděkoval Ing. Lence Kocmanové Taussigové, že dokázala uspořádat deset ročníků akce „Krása pomáhá dětem“, která dlouhodobě podporuje ústeckou Masarykovu nemocnici, respektive její dětská oddělení. „Akce přinesla za svých deset let působení přes 3,1 milionu Kč, za což velmi děkujeme. Věřím, že se podaří paní Lence Kocmanové Taussigové, naší pracovní kolegyni, ve spolupráci s Nadačním fondem Krajské zdravotní uspořádat další ročník s dvěma jedničkami ve svém označení, který bude na jedničku úspěšný, stejně jako ty předchozí,“ řekl Ing. Petr Fiala.

MUDr. Josef Liehne, ředitel zdravotní péče Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., doplnil, že měl tu čest se zúčastnit šesti z deseti večerů charitativní akce „Krása pomáhá dětem“. „Byl to vždy krásný večer, nejen tím, že Masarykova nemocnice něco získala, ale i atmosférou a účinkujícími. Vždy na závěr večera pro mě bylo ctí se postavit na podium a poděkovat všem. Jak už naznačil pan generální ředitel, doufám, že charitativní akce bude nadále pokračovat a budu mít tu možnost se postavit na podium na závěr večera v Severočeském divadle po sedmé,“ dodal MUDr. Josef Liehne.

Mgr. Soňa Holingerová za Nadaci ČEZ uvedla, že velmioceňuje snahu všech, kteří dlouhodobě a pravidelně věnují svoji energii na pomoc dobré věci. „Proto jsme podpořili projekt Krása pomáhá dětem, který už deset let pomáhá ústecké nemocnici zkvalitňovat péči o děti v Ústeckém kraji,“ řekla Mgr. Soňa Holingerová.

MUDr. Petr Janec, primář Novorozeneckého oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. uvedl, že přístroj zdravotníkům pomáhá u kriticky nemocných novorozenců hlídat srdeční funkci, elektrokardiografický záznam, dechovou frekvenci, tlak i sycení krve kyslíkem, což jsou ty nejdůležitější životní funkce. „V tuto chvíli už je monitor na naší jednotce intenzivní péče novorozeneckého oddělení a hlídá jedno z hospitalizovaných dětí. Bez tohoto přístroje bychom si nedokázali představit naší práci," řekl MUDr. Petr Janec.

Letošní 10. jubilejní ročník akce „Krása pomáhá dětem“ se uskutečnil 16. 4. v Severočeském divadle a přinesl výtěžek Krajské zdravotní, a. s. - Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, o. z. v hodnotě 340.000 Kč. Výtěžek Ing. Lenka Kocmanová Taussigová rozdělila tak, že částka 240 tisíc Kč byla věnována novorozeneckému oddělení a sama organizátorka akce věnovala dětskému úrazovému centru na zkrášlení a dovybavení oddělení 100 tisíc Kč.

Jiří Vondra,
tiskový mluvčí,
tel: +420 477 114 103,
mobil: +420 774 711 478,
email: 
jiri.vondra@kzcr.eu


22.10.2015

Operatéři centra robotické chirurgie Krajské zdravotní provedli v přímém přenosu resekci ledviny

Tým zdravotníků Kliniky urologie a robotické chirurgie Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., ve čtvrtek 22. října provedl v přímém přenosu resekci ledviny. Operace byla online přenesena na „61. výroční konferenci České urologické společnosti ČLS JEP,“ v Olomouci. Více jak osm set účastníků akce mělo možnost sledovat sekundu po sekundě ústecké špičkové pracoviště.

MUDr. Jan Schraml, Ph.D. přednosta Kliniky urologie a robotické chirurgie Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., upozornil na unikátnost přímého přenosu, která spočívala v tom, že  dva operační týmy na dvou nejnovějších přístrojích, ve dvou nemocnicích, v různých městech, provedli stejnou operaci resekci tumoru ledviny. „Tým ústecké kliniky operoval roboticky pod mým vedením na nejnovějším systému da Vinci Xi. Operatéři z Urologické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni provedli resekci pod vedením profesora  Milana Hory  laparoskopicky na nejnovější 3D technologii Olympus. Účastníci výroční konference tak měli živě možnost porovnání robotické a laparoskopické operace,“ řekl přednosta kliniky.

Přímý přenos z operačního sálu ústeckého centra robotické chirurgie v 3D kvalitě zajišťovala firma Cesnet, z. s. p. o., za podpory multimediálního týmu Oddělení vědy, výchovy a dalšího vzdělávání Krajské zdravotní, a. s. „Je pro nás ctí, že byla vybrána naše klinika, které se tak v rámci výroční urologické konference, jíž se zúčastnili lékaři nejen z České republiky, ale také Slovenska, prezentovala svou práci v robotické chirurgii,“ dodal MUDr. Jan Schraml, Ph.D.

Klinika urologie a robotické chirurgie Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. od dubna letošního roku disponuje nejnovějším typem robotického systému da Vinci Xi. Díky dvěma konzolím, které systém má, se od září letošního roku v novém školícím centru zdokonalují ve svých dovednostech týmy operatérů nejen z České republiky, ale také východní Evropy.

 

Jiří Vondra,
tiskový mluvčí,
tel: +420 477 114 103,
mobil: +420 774 711 478,
email:   jiri.vondra@kzcr.eu


16.10.2015

Do zastupitelských lavic usedli oční lékaři

Oční klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. uspořádala v pátek 16. října 2015 „26. Ústecký oftalmologický den“ v prostorách Krajského úřadu Ústeckého kraje. Do lavic hlavního konferenčního sálu tak místo krajských zastupitelů usedlo na 150 lékařů z celé České republiky.

 Záštitu nad konferencí převzal MUDr. Josef Liehne, ředitel zdravotní péče Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. „Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem je největší nemocnicí v Ústeckém kraji. V roce 2014 v ní provedli lékaři 22 223 operací, z toho bezmála 2 500 bylo na oční klinice. Ústecká Masarykova nemocnice má osm klinik a jedenáct specializovaných zdravotnických center. Biologickou léčbu zajišťuje osm zdravotnických pracovišť,“ řekl v úvodu MUDr. Josef Liehne.

Odborným garantem konference „26. Ústecký oftalmologický den“ byla přednostka Oční kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. MUDr. Ivana Liehneová, Ph.D. „Tato tradiční akce se věnovala chorobám napříč celým okem. Tématem letošního setkání bylo seznámení s novou technologií v chirurgii šedého zákalu pomocí soustavy přístrojů Verion a Centurion, který je v této konstituci v České republice jako první instalován právě na oční klinice ústecké Masarykovy nemocnice. Přístroj umožňuje lékaři použít obrazem řízený navigační systém. Novinka pomáhá operatérovi zejména při komplikovaných operacích nitroočních čoček,“ dodala MUDr. Ivana Liehneová, Ph. D.

Mezi hostujícími přednášejícími byly například lékařky Centra pro uveitidy  Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, vedeného docentkou Evou Říhovou, doc. MUDr. Zuzana Hlinomazová z Evropské oční kliniky Lexum a lékaři oční kliniky FNKV z Prahy.

Oční klinika Krajské zdravotní, a   s., patří mezi centra excelence Masarykovy nemocnice, o. z. Ročně zde lékaři odoperují bezmála 2500 pacientů. Nachází se zde jediné Vitreoretinální centrum pro operace zadního segmentu oka v Ústeckém kraji. Pacienti s onemocněním glaukomu jsou na pracoviště odesíláni z celé České republiky. Ústecká oční klinika má statut makulárního centra, probíhají zde výuky mediků i sester, lékaři přednáší a publikují nejen v České republice, ale i v zahraničí.

Jiří Vondra,
tiskový mluvčí,
tel: +420 477 114 103,
mobil: +420 774 711 478,
email:   jiri.vondra@kzcr.eu


14.10.2015

Rodičkám se v ústecké Masarykově nemocnici opět otevřelo oddělení šestinedělí nadstandard

Dětský křik a pláč je opět slyšet na oddělení porodnice (šestinedělí) nadstandard Gynekologicko – porodnické kliniky Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. Rodičky tak od 13. října mohou po necelých třech měsících využívat nadstandardních služeb, které ústecká porodnice nabízí.

Iva Černá, vrchní sestra Gynekologicko-porodnické kliniky Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., uvedla, že pokoje lůžkové části porodnice (šestinedělí) nadstandard během uzavírky prošly částečnou obměnou vybavení. „Rekonstrukcí se dočkaly koupelny, na pokojích jsou nové přebalovací a koupací pulty pro novorozence, nové postele pro maminky a nové televizory. Nové postele jsme zakoupili za dotační podpory Ústeckého kraje a zbylé vybavení z vybraných prostředků, resp. z úhrad za ubytování na nadstandardním pokoji,“ řekla Iva Černá.

Na Gynekologicko-porodnické klinice Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice, o. z. zaplatí maminky se svým miminkem za nadstandardní pokoj 1 100 Kč za den. Oddělení disponuje deseti jednolůžkovými pokoji, které mají oproti standardním vícelůžkovým pokojům vlastní sociální zařízení, televizor, vestavěnou ledničku a vlastní telefonní pevnou linku. Nadstandardní pokoj rovněž umožňuje možnost přistýlky pro doprovod maminky.

K uzavření porodnice (šestinedělí) nadstandard došlo kvůli rekonstrukci části dětského pavilonu Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. Oddělení sloužilo jako spojovací chodba pro zdravotníky mezi pavilony D1 a D2. Zdravotníci pro přesun mezi budovami opět využívají spojovací chodby ve druhém nadzemním podlaží na novém dětském stacionáři. Nadále zůstává uzavřen hlavní vchod do budovy D2 dětského pavilonu, kdy návštěvy na jednotlivá oddělení využívají zadního vchodu budovy. Pacienti mířící na dětskou pohotovost, do příjmové ambulance dětské chirurgie (akutní poradny) a příjmové ambulance dětské kliniky nadále využívají vchodu z vedlejší budovy D1. Trasy jsou značené směrovkami a nadále zůstává i posílení pracovníků ostrahy ústecké Masarykovy nemocnice, kteří pacientům a návštěvám mířícím do dětského pavilonu pomohou s orientací na jednotlivá oddělení, či je případně doprovodí.

Jiří Vondra,

tiskový mluvčí,
tel: +420 477 114 103,
mobil: +420 774 711 478,
email:  jiri.vondra@kzcr.eu

10.6.2015

Amatérští běžci pomohli dobrovolníkům z teplické nemocnice

Studenti a pedagogové Biskupského gymnázia, Základní školy a Mateřské školy Bohosudov ve spolupráci s dobrovolníky Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Teplice, o. z., uspořádali v sobotu 3. října 2015 třetí ročník „Charitativního běhu Krupkou aneb Pomáháme teplické nemocnici“. Letos se povedlo organizátorům na startovném a dobrovolných příspěvcích vybrat částku 16 500 Kč.

Jedním z účastníků charitativního běhu Krupkou byl Ing. Jaroslav Dubský, místopředseda dozorčí rady Krajské zdravotní, a. s. „Moc, moc děkuji biskupskému gymnáziu, že na tuto myšlenku přišlo. Chtěl bych poděkovat všem, kteří přišli. Zájem lidí je každý rok obrovský a je vidět, že je mezi nimi stále solidarita, což je dobře. Při nemoci každý pozná kdo je přítel, a je solidární. Pakliže mi to zdraví dovolí, budu se charitativního běhu pravidelně účastnit,“ řekl Ing. Jaroslav Dubský, místopředseda dozorčí rady Krajské zdravotní, a. s. Podpořit „Charitativní běh Krupkou aneb Pomáháme teplické nemocnici“ přišli za Nemocnici Teplice, o. z. hlavní sestra Mgr. Kateřina Vágnerová, MUDr. Mohammed Ghaleb, primář oddělení následné péče a další zdravotníci.


Výtěžek z letošního ročníku poputuje na rozvoj Dobrovolnického programu Krajské zdravotní, a. s. -Nemocnice Teplice o. z. „
Dovolte mi prosím touto cestou poděkovat vám všem, kteří jste se na této krásné akci podíleli a jakkoli přispěli pro dobrou věc. Děkujeme,“ řekla Jana Obermannová, koordinátorka dobrovolníků.

S myšlenkou pomáhat teplické nemocnici charitativním během přišli pedagogové Biskupského gymnázia, Základní školy a Mateřské školy v Bohosudově. „Jsme církevní škola. Chceme děti nejen vzdělávat, ale také je učit pomáhat druhým. Každý z nás v životě potřebuje pomoc lékařů a zdravotních sester, proto jsme se rozhodli podporovat teplickou nemocnici,“ shodli se jednohlasně organizátoři a tvůrci akce.

V rámci „Charitativního běhu Krupkou aneb Pomáháme teplické nemocnici“ proběhl také doprovodný program, který zajistili rovněž studenti a učitelé Biskupského gymnázia, Základní školy a Mateřské školy v Bohosudově, pracovníci Městské policie v Krupce, mládež Českého červeného kříže, studentský tým Agilitya také dobrovolníci teplické nemocnice s ukázkami činností, kterým se u pacientů věnují.

 

 

Jiří Vondra,
tiskový mluvčí,
tel: +420 477 114 103,
mobil: +420 774 711 478,
email:  jiri.vondra@kzcr.eu


10.1.2015

Zdravotníci internistických oborů se na děčínském zámku zúčastnili mezinárodní konference

Krajská zdravotní, a. s. – Nemocnice Děčín, o. z. ve spolupráci s Okresním sdružením České lékařské komory (ČLK) a Profesní a odborovou unií (POUZ) uspořádala na děčínském zámku odbornou konferenci s mezinárodní účastí „3. Děčínský den komplexní interní péče“. Akce se zúčastnilo na dvě stě zdravotníků z celé České republiky.

V úvodu konference přivítala účastníky ředitelka zdravotní péče Krajské zdravotní, a.s. - Nemocnice Děčín, o. z. MUDr. Anna Briestenská. „Jsem potěšena, že konání této konference se stává v Děčíně tradicí. V tomto ročníku se máme možnost seznámit také s příspěvky zahraničních přednášejících. Setkávání lékařů a sester vítám také z pohledu předávání si vzájemných profesních zkušeností na poli medicíny,“ řekla MUDr. Anna Briestenská.

Témata přednášek byla zaměřena na problematiku léčby krvácení do gastrointestinálního ústrojí, ischemické nemoci periferních tepen, účinnou hypolipidemickou léčbu, laboratorní markery v interním lékařství, na znalecké posudky nejen v sexuologii, srdeční slabost. „Původní práci, retrospektivní studii otrav v suicidálním úmyslu přednesla MUDr. Krollová z interního oddělení děčínské nemocnice. Profesor Králinský z Bánské Bystrice ve své druhé přednášce seznámil s osobními zkušenostmi nelehké zdravotní péče při hromadných neštěstích. Děčínský zámek nabídl opět tomuto setkání krásnou kulisu a na závěr i pozvání na prohlídku zámeckých komnat. Zároveň bych chtěl poděkovat Organizačnímu a tiskovému oddělení a multimediálnímu týmu OVVDV Krajské zdravotní, a. s. za dobře odvedenou práci,“ zhodnotil akci MUDr. Antonín Novák, primář Interního oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Děčín, o. z., který byl odborným garantem konference.

Jiří Vondra,
tiskový mluvčí,
tel: +420 477 114 103,
mobil: +420 774 711 478,
email:  jiri.vondra@kzcr.eu


10.1.2015

Celosvětový den srdce přilákal do ústecké Masarykovy nemocnice návštěvníky z řad veřejnosti

Nechat si změřit krevní tlak a cholesterol, ale také si prohlédnout prostory Kardiologické kliniky Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. měli možnost návštěvníci v rámci Světového dne srdce, který proběhl 27. září. Zdravotníci během dvou hodin, kdy se akce konala, vyšetřily zhruba stovku návštěvníků.

Na základě měření krevního tlaku, hodnot cholesterolu, hmotnosti, věku či kouření, zdravotní personál ústecké kardiologické kliniky všem zájemcům vyhodnotil míru rizika vzniku kardiovaskulární příhody během následujících deseti let a zároveň je poučil o režimových opatřeních, která ke snížení rizika vedou. „Akci jsme zaměřili zejména na prevenci ischemické nemoci srdeční. S radostí můžeme sdělit, že naprostá většina zájemců o vyšetření se nacházela v nízkém či středním riziku vzniku příhod,“ řekl přednosta kardiologické kliniky profesor MUDr. Pavel Červinka Ph.D., FESC., FSCAI.

Součástí „Dne otevřených dveří na Kardiologické klinice“ byla prezentace přednosty, ve které vysvětlil způsoby léčby srdečních chorob a statistiku výsledků v rámci této problematiky. Kromě vyšetření probíhaly po celou dobu akce komentované prohlídky Kardiologické kliniky Krajské zdravotní, a. s – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. Zájemci tak nahlédli jak do prostor standardního oddělení, tak měli ojedinělou možnost navštívit tzv. „zákrokový sálek“, volný pokoj koronární jednotky nebo si mohli prohlédnout ambulance odborných poraden.

Jiří Vondra,
tiskový mluvčí,
tel: +420 477 114 103,
mobil: +420 774 711 478,
email:  jiri.vondra@kzcr.eu


Pravidelné malování uzavře porodnici ústecké Masarykovy nemocnice

Porodní sál, oddělení šestinedělí a novorozenecký JIP Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. se ve dnech 14. 9. – 27. 9. uzavře maminkách a novorozencům. Důvodem je pravidelné malování a drobné stavební opravy.

Iva Černá, vrchní sestra Gynekologicko-porodnické kliniky ústecké nemocnice, uvedla, že nastávající maminky jsou zdravotním personálem na uzavírku upozorňovány od 32. týdne těhotenství, kdy vedení kliniky také zajistilo dostupnost informace u privátních lékařů gynekologických ambulancí. „Rodičky budou po dobu uzavření oddělení směřovány do okolních porodnic Krajské zdravotní, a. s. v nemocnicích Děčín, Teplice, Most a Chomutov. Dále podle toho, kde si samy zajistily sepsání k porodu,“ řekla vrchní sestra.

„I v době uzavření porodního sálu je na ústecké gynekologicko – porodnické klinice zajištěna nepřetržitá služba. Lékař, na základě porodního nálezu, rozhodne o transportu rodičky do jiné porodnice, a to buď porodnice předem domluvené s pacientkou nebo jiné. Pro případ akutního porodu nebo nutnosti provedení císařského řezu je po celou dobu uzavírky stále k dispozici jeden porodní box včetně operačního sálu,“ doplnila Iva Černá.

V rámci uzavření porodního sálu a oddělení šestinedělí dojde také k uzavírce novorozenecké jednotky intenzivní péče, která sídlí na stejném podlaží a je určena předčasně narozeným dětem a nemocným novorozencům vyžadujícím intenzivní péči. „Již před uzávěrkou oddělení jsme omezili příjem rodiček s hrozícím předčasným porodem, zvláště extrémně a velmi nezralých dětí. Proto nebude potřeba překládat mnoho dětí. Většina z nich dosáhla takové zralosti, že je bylo možno přeložit do spádových intermediárních center v České Lípě, Liberci nebo Teplicích. I během malování budou připravena intenzivní lůžka - inkubátory s veškerým personálem. O děti, které by se narodily předčasně během malování, se  budeme schopni  postarat. K překladu do blízkého perinatologického centra v Mostě by došlo jedině tehdy, pokud by stav dítěte byl stabilní a překlad transportním inkubátorem jej neohrožoval,“ uvedl MUDr. Petr Janec, MHA, primář Novorozeneckého oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

Porodnická část gynekologicko-porodnické kliniky ústecké nemocnice tvoří spolu s novorozeneckým oddělením jedno z 12 perinatologických center v České republice, kde se koncentrují pacientky s patologickým těhotenstvím nebo porodem.

Jiří Vondra,
tiskový mluvčí,
tel: +420 477 114 103,
mobil: +420 774 711 478,
email:  jiri.vondra@kzcr.eu


Prosím, čekejte