16.8.2022

Krajská zdravotní se aktivně prezentuje na sociálních sítích

Žijeme v rychlé době a stejně jako medicína i komunikace se vyvíjí a určuje současné trendy. Krajská zdravotní, a.s. (KZ), rozhodně nijak nezaostává a využívá moderní způsoby předávání informací. Interakce s pacienty, širokou veřejností a zaměstnanci je pro správně fungující zdravotnická zařízení nutností.

„Lidé si rychle zvykli dostávat informace téměř okamžitě. Zatímco dříve stačilo využívat především tištěná média, dnes je doba zcela jiná. Ani my tuto realitu nemůžeme ignorovat, a tak jdeme s dobou a dokážeme s moderními technologiemi adekvátně pracovat,“ komentuje využívání současných informačních kanálů MUDr. Petr Malý, MBA, generální ředitel KZ.

Kde tedy informace o dění v KZ najít? Především v klasické webové prezentaci na adrese www.kzcr.eu. Největší množství novinek a aktualit s vysokým počtem návštěvnosti je na facebookové stránce https://www.facebook.com/kzcr.eu. K velmi rychlé a úderné prezentaci se lze dostat na instagramové stránce www.instagram.com/krajska_zdravotni a v neposlední řadě je tu kanál na platformě youtube.com - www.youtube.com/channel/UCzdd_kifvgMAGhAfRez2O6Q/featured, kam jsou pravidelně umísťována různá videa z nemocnic KZ. Personalisté využívají také LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/krajsk%C3%A1-zdravotn%C3%AD-a-s. Prezentace na různých platformách oslovuje různé vrstvy populace a předávat informace a osvětu ze zdravotnictví je třeba všem.

 „Veškeré informace nyní dáváme k nahlédnutí ihned na naše webové stránky a na sociální sítě. Je obrovskou výhodou, že právě v tomto prostoru s veřejností můžeme komunikovat v reálném čase online,“ doplňuje Jana Mrákotová, tisková mluvčí KZ.

KZ využívá k informování také svou aplikaci Kázetka, kde jsou na jednom místě přehledné a aktuální informace k očkování proti Covid-19, odběrová místa, či akční nabídka nemocničních lékáren. Aplikace se neustále vyvíjí o další novinky a rozšíření. Cílem je, aby pacienti našli vše na jednom místě ve svém telefonu. Aplikaci lze stáhnout v Google Play a App Store.

  

Zdroj: info@kzcr.eu


15.8.2022

V chomutovské nemocnici potěšili dárky herec Zdeněk Godla a jeho kamarádi z projektu Socki na ruby

Radost a úsměvy na tvářích vykouzlila spolu s dárky v chomutovské nemocnici Krajské zdravotní, a. s., (KZ) skupina aktérů z projektu krátkých videí pod názvem „Socki na ruby“ v čele s hercem Zdeňkem Godlou. Se sladkostmi, tričky a reklamními předměty se dárci nejprve zastavili na tamním dětském a dorostovém oddělení, ale nezůstalo jen u něj.

„Byli jsme za dětmi, rozdali jim naše reklamní předměty a čokolády. Měly radost, i sestřičky, a zbytek jsme rozdali nemocným seniorům na oddělení následné péče. A také venku dělníkům. Moc vám za tu možnost děkujeme,“ zrekapituloval návštěvu chomutovské nemocnice, která potěšila malé i velké pacienty, Zdeněk Godla, který se do povědomí veřejnosti dostal především díky divácky oblíbenému seriálu Most.

„Takové návštěvy na oddělení, kde musí děti trávit i část svých letních prázdnin, dělají radost. Setkání s panem Godlou a jeho kamarády bylo velmi příjemné. Dárky moc potěšily děti a personál, děkujeme,“ řekla Anna Žižková, vrchní sestra Dětského a dorostového oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Chomutov, o.z.

Své poděkování připojila i Mgr. Lenka Splitková, vrchní sestra oddělení následné péče: „Návštěva pana Godly a jeho přátel zpestřila odpoledne našim pacientům, kteří vítají každou novou událost a zážitek. Děkujeme.“

 

Zdroj: info@kzcr.eu

 

Socki na ruby na Dětském a dorostovém oddělení Krajské zdravotní  a.s. - Nemocnice Chomutov  o.z.

Socki na ruby na Dětském a dorostovém oddělení Krajské zdravotní, a.s. - Nemocnice Chomutov, o.z.


9.8.2022

Novým ředitelem chomutovské nemocnice Krajské zdravotní je dosavadní primář gynekologicko-porodnického oddělení Michal Zeman

Krajská zdravotní, a. s., (KZ), která sdružuje sedm zdravotnických zařízení v Ústeckém kraji, má od 1. srpna 2022 nového ředitele ve své chomutovské nemocnici. Na pozici ředitele odštěpného závodu Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Chomutov, o.z., na základě výsledku výběrového řízení, nastoupil MUDr. Michal Zeman, Ph.D., primář tamního gynekologicko-porodnického oddělení. Dosavadní ředitelka zdravotní péče Nemocnice Chomutov, o.z. MUDr. Irena Voříšková zůstává v KZ jako primářka anesteziologicko-resuscitačního oddělení chomutovské nemocnice.

„Chomutovská nemocnice v současnosti zažívá velmi přelomové období, v jejím areálu je realizovaná významná stavební investice, na kterou nejen pacienti z Chomutova a okolí dlouho čekali, ale v konečném důsledku ovlivní i zaměstnance. Hledali jsme proto do jejího čela někoho, kdo tento úkol společně s vedením Krajské zdravotní, a.s., dovede do zdárného konce. Doktor Zeman ve zdejší nemocnici dlouhodobě působí a zná ji. Přejeme mu v jeho funkci hodně úspěchů,“ říká generální ředitel Krajské zdravotní, a.s., MUDr. Petr Malý, MBA.

„Přestože nejsem původem zdejší rodák, tak zde dlouhodobě působím a jak se říká, zapustil jsem zde ony pomyslné kořeny, a to jak pracovně, tak soukromě. Čeká nás všechny hodně práce a také úsilí, to nezastírám, ale děkuji vedení Krajské zdravotní, a.s., za důvěru. Mým cílem jednoznačně je zkvalitnit zdravotní péči a služby v naší nemocnici a také pomoci zajistit všem kolegům zázemí, které odpovídá vyspělému zdravotnictví 21. století,“ komentuje svoji novou pozici MUDr. Michal Zeman, Ph.D.

V organizačním řádu KZ došlo v roce 2021 k významnému posunu, jímž se nově definuje pozice ředitele odštěpného závodu, tedy nemocnice. Dosavadní post ředitele zdravotní péče odštěpného závodu získal nové kompetence a zodpovědnosti. Konkrétně jde o větší pravomoci i odpovědnost především v provozních záležitostech, mzdové politice a hospodářském výsledku daného odštěpného závodu. Od 1. října 2021 se řediteli odštěpných závodů – nemocnic – stali Ing. Pavel Markalous v Mostě a Ing. Vladimír Kestřánek, MBA, DiS., v Litoměřicích. Odštěpné závody – nemocnice – v Děčíně a Teplicích vedou ředitelé MUDr. Michal Hanauer, MBA, a MUDr. Tomáš Hrubý. Oba v nich již působili v předchozí době jako ředitelé zdravotní péče.


Zdroj: info@kzcr.eu


MUDr. Michal Zeman  Ph.D.

MUDr. Michal Zeman, Ph.D.


3.8.2022

V atriu ústecké Masarykovy nemocnice nabízíme ohlédnutí za INFOLISTY, časopisem Krajské zdravotní

Zajímá vás oblast zdravotnictví – ať už v oboru pracujete nebo jste pacient či návštěvník v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem? V letech 2007 – 2021 společnost Krajská zdravotní jako největší poskytovatel zdravotní péče v Ústeckém kraji, spravující páteřní síť nemocnic v regionu, vydávala vlastní periodikum. Časopis INFOLISTY a jeho odbornou přílohu STATIM, výběr z vydání posledních let, nyní představujeme v atriu pavilonu „A“ na 10 panelech formou malé výstavy.

Základem časopisu Krajské zdravotní, a.s., byly původní INFOLISTY ústecké Masarykovy nemocnice a odborná příloha STATIM. Ta tvořila součást časopisu a měla svůj původ v časopise chomutovské nemocnice. INFOLISTY  představovaly ve své době důležitý informační kanál, který přinášel veřejnosti zprávy o dění v nemocnicích, o nových metodách, které lékařští specialisté zavedli, unikátních operacích, kazuistikách, investičních akcích, modernizaci pracovišť či o obyčejných příbězích našich zaměstnanců a pacientů.

Ale žijeme v rychlé době a stejně jako medicína, i komunikace se vyvíjí. A zrychlit jsme museli i my. Veškeré informace nyní dáváme k nahlédnutí ihned na náš web či sociální sítě, kde s vámi můžeme komunikovat v reálném čase online. Určitě nenechte bez povšimnutí ani náš Youtube kanál, kam pravidelně umísťujeme různá videa z našich nemocnic.

Pro staromilce ale máme dobrou zprávu - i my patříme mezi milovníky vůně papíru, vážně. A víme, že v klidu si sednout a prolistovat si zajímavý časopis má své nezaměnitelné kouzlo. Proto jsme se rozhodli připravit publikaci k výročí 15 let od vzniku Krajské zdravotní, a.s., a aktuálně ji intenzivně chystáme. Věříme, že vás tento dárek potěší stejně jako nás. 


Tým Tiskového a komunikačního oddělení Krajské zdravotní, a.s.


Zdroj: info@kzcr.eu


Výstavu o časopisu INFOLISTY a jeho příloze STATIM si můžete prohlédnout v atriu pavilonu "A" ústecké Masarykovy nemocnice.

Výstavu o časopisu INFOLISTY a jeho příloze STATIM si můžete prohlédnout v atriu pavilonu "A" ústecké Masarykovy nemocnice.


2.8.2022

Tým Ortopedické kliniky v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem provedl operaci s unikátní technologií – individualizovaný 3D tisk endoprotézy

Lékaři Ortopedické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., v čele s přednostou MUDr. Tomášem Novotným, Ph.D., MBA, provedli unikátní ortopedický výkon. Nahradili poškozenou část pánve pacienta kloubním implantátem, který byl zkonstruován metodou 3D tisku z titanového prachu přímo na míru pacientovi na základě výpočtů počítačového modelování z CT vyšetření z Masarykovy nemocnice. Z takto získaných dat bioinženýři v Německu navrhli a vytvořili implantát, který v rámci jedné operace umožnil vyplnit a pevně zafixovat rozsáhlý defekt pánve pacienta. Implantát z 3D tisku se poté stal součástí nového kyčelního kloubu, jenž nahradil ten dosavadní, poškozený mnoha lety používání. Aplikací této inovativní technologie, která byla za těchto okolností použita poprvé mimo Německo, byl pacientovi umožněn časnější návrat k soběstačnosti a k možnostem aktivní rehabilitace. Ortopedická klinika v Ústí nad Labem, jako největší ortopedické pracoviště v kraji, tak do svého portfolia získala další unikátní technologii k řešení těch nejkomplikovanějších případů revizní endoprotetiky.

Sedmdesátiletý pacient, kterému byla před mnoha lety implantována totální náhrada kyčelního kloubu, začal v posledních letech pociťovat narůstající bolestivost a postupné omezení hybnosti této kyčle. Po vyšetření u svého ortopeda a provedení základních vyšetření bylo pacientovi správně stanoveno podezření na poruchu funkce a uložení jeho endoprotézy a byl odeslán k dalšímu řešení na ortopedickou kliniku do Ústí nad Labem. Zde byla provedena doplňující klinická, laboratorní a zobrazovací vyšetření, která potvrdila uvolnění náhrady kyčle a navíc ještě upozornila na možnou pokročilou destrukci kostí kolem endoprotézy, k níž vlivem její porušené funkce došlo.

Nejprve bylo přistoupeno k tzv. dvoudobé reimplantaci, při které je provedeno kompletní vyjmutí původního implantátu a následné odstranění zničených tkání v okolí porušené endoprotézy. Terén je při tomto výkonu pečlivě připraven na tzv. reimplantaci, tedy v pořadí druhou operaci, při které je pacientovi voperována endoprotéza nová. Prostor po vyjmutém implantátu v době mezi první a druhou operací vyplní tzv. dočasný spacer, vytvořený z kostního cementu a směsi antibiotik. Již při této operaci se u pacienta potvrdilo podezření na rozsáhlou destrukci kostní tkáně v okolí původní endoprotézy, zejména v místě jamky kyčelního kloubu na pánvi. Zde vytvořil původní poškozený implantát kráter, zcela prostupující skrz kost pánve. „Vzhledem k tomuto pokročilému nálezu jsme se snažili vymyslet co nejlepší řešení v souladu se současným mezinárodním stavem poznání našeho oboru a rozhodli jsme se pro inovativní metodu 3D tisku implantátu přesně na míru pacientova problému,“ přibližuje situaci přednosta kliniky MUDr. Tomáš Novotný, Ph.D., MBA. „Nejprve bylo provedeno CT vyšetření, na jehož podkladě bioinženýři specializované technologické firmy zhotovili 3D model defektu pánve, a na jeho základu jsme se dohodli na vhodné podobě a rozsahu nového implantátu a na možnostech jeho ukotvení do stávajícího skeletu pacienta. Takto vytvořený digitální model byl následně vyroben metodou 3D tisku z titanového prachu, a při v pořadí druhé operaci byl pacientovi voperován. Součástí implantátu byl též individuálně navržený čep, který umožnil fixaci takto složité konstrukce k pánvi pacienta,“ pokračuje přednosta Novotný.

Celý implantát byl v průběhu tisku pokryt speciální porézní 3D sítí umožňující srůst endoprotézy s kostí, ke které je připevněn. Dále byla pacientovi při operaci implantována náhrada komponenty ve stehenní kosti a samotné místo skloubení bylo svěřeno modernímu systému artikulace „Dual mobility“, který snižuje riziko dalších pooperačních komplikací endoprotézy ve smyslu nestability. Operace a perioperační období proběhlo zcela bez komplikací a pacient podle plánu časně zahájil pooperační rehabilitaci a nácvik chůze o francouzských holí, které odloží za tři měsíce.

Technologické řešení implantátů 3D tiskem již probíhá v řadě oborů medicíny a v Masarykově nemocnici je již použili například neurochirurgové. Přednosta ortopedické kliniky se netají tím, že ho možnost pracovat s nejšpičkovějšími technologiemi v Krajské zdravotní, a.s. (KZ), těší: „Jsme rádi, že nyní obohacuje i možnosti revizní endoprotetiky v ortopedii, kde má tato technologie své opodstatněné uplatnění. Vzhledem ke stále rostoucímu počtu těchto složitých výkonů prováděných na našem pracovišti individualizovaný 3D tisk implantátů dále rozšíří naše možnosti a tím i spektrum péče, které jsme schopni zajistit pacientům Ústeckého kraje. Slibně se také rýsuje výzkumná spolupráce na vývoji 3D tisku v medicíně mezi Krajskou zdravotní, českými vysokými školami a vědeckými institucemi, které se tímto tématem zabývají.“

Také vedení KZ, pod kterou Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem spadá, věří, že v následujících letech bude tento typ technicky, personálně a ekonomicky náročné ortopedické operativy dále významně zefektivněn. „Aktuálně probíhá moderní dostavba sálových kapacit Krajské zdravotní. Vznikající specializovaný sál v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, plánovaně sdílený řadou oborů této nemocnice, bude pro tento typ operativy vybaven špičkovými perioperačními zobrazovacími metodami, jako je například perioperační CT či magnetická rezonance,“ nastiňuje budoucnost MUDr. Petr Malý, MBA, generální ředitel KZ.

 

Video z operace naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=OMPNQAeL3Bg


Zdroj: info@kzcr.eu

Tým Ortopedické kliniky v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem  vedený přednostou MUDr. Tomášem Novotným  Ph.D.  MBA  nahradil poškozenou část pánve pacienta kloubním implantátem  který byl zkonstruován metodou 3D tisku z titanového prachu přímo na míru pacientovi.

Tým Ortopedické kliniky v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, vedený přednostou MUDr. Tomášem Novotným, Ph.D., MBA, nahradil poškozenou část pánve pacienta kloubním implantátem, který byl zkonstruován metodou 3D tisku z titanového prachu přímo na míru pacientovi.


1.8.2022

Krajská zdravotní zahájila provoz PET centra v chomutovské nemocnici

Krajská zdravotní, a.s., (KZ) otevřela nové pracoviště na Oddělení nukleární medicíny Nemocnice Chomutov, o.z.  Pro vyšetření pacientů, především ze západní části Ústeckého kraje, byl spuštěn do klinického provozu přístroj PET pro pozitronovou emisní tomografii. Jeho pořízení bylo financováno z dotačního titulu „REACT-EU výzva č. 99 – rozvoj a zvýšení odolnosti poskytovatelů péče o zvlášť ohrožené pacienty“. Stavební úpravy umožňující instalaci této zdravotnické techniky byly financovány z dotace Ústeckého kraje. Identické pracoviště má KZ již od roku 2016 v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.

Slavnostního otevření chomutovského PET centra se 29. července zúčastnili představitelé vedení Ústeckého kraje, KZ, chomutovské nemocnice a oddělení nukleární medicíny.

„Jsem moc rád, že jsme mohli dokončit projekt, který byla plánován od roku 2020. Komplexní onkologické centrum má dvě pracoviště, a sice v Ústí nad Labem a Chomutově. Ústecké PET centrum bylo poměrně přetížené a pořízením přístroje na chomutovské oddělení nukleární medicíny jsme pacientům z Chomutova, Mostu a přilehlých oblastí ušetřili cestování sedmdesát kilometrů. Chomutov má onkologii vybavenou velmi kvalitně a přístroj byl posledním kamínkem do mozaiky vyšetřovacích a léčebných metod, které ve zdejší nemocnici máme. Jsem velmi rád, že nám v tom Ústecký kraj pomohl a že jsme získali dotaci na pořízení přístroje, abychom tuto investiční akci realizovali,“ řekl MUDr. Petr Malý, MBA, generální ředitel KZ.

„Velmi mě těší, že toto zdravotnické pracoviště vzniklo. Slyším, že přístroj je velmi drahý, ale pro mě je nejdražší to, aby byly ochráněny životy lidí, kteří takové vyšetření potřebují. Jsme rádi, že Ústecký kraj mohl investiční akci, která vedla ke vzniku PET centra v Chomutově, finančně podpořit. Nastavili jsme cestu, kterou chceme zlepšovat zdravotnictví v celém kraji, a smysluplně do ní zapadá i toto centrum. Děkuji za ně, protože se nyní můžeme věnovat dalším pacientům,“ uvedl Ing. Jan Schiller, hejtman Ústeckého kraje.

Cílem projektu pořízení hybridního přístroje PET/CT bylo zabezpečení diagnostické metody pro efektivní práci Oddělení nukleární medicíny Nemocnice Chomutov, o.z. Nemocnice v Chomutově spádově zabezpečuje specializovanou onkologickou diagnostiku a léčbu především pro okresy Chomutov, Most a Louny.

„Princip metody PET umožňuje zachytit funkční metabolické změny, které předcházejí změnám strukturálním, a lze tedy mnohdy odhalit onemocnění či progresi choroby dříve než při použití standardních vyšetřovacích metod. Přístroj tedy umožňuje časnou detekci onkologických lézí u pacienta a následně efektivní nasazení účinné onkologické terapie v léčebném postupu,“ přiblížil výjimečnost přístroje MUDr. Aleš Chodacki, primář Oddělení nukleární medicíny Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Chomutov, o.z.

V minulých letech prošlo oddělení významnou rekonstrukcí a modernizací, která proběhla ve dvou etapách, a KZ do ní investovala, s výraznou finanční podporou Ústeckého kraje, bezmála 43 milionů korun včetně DPH.  

Podrobnější informace k novému pracovišti:

PŘÍSTROJ

Na základě veřejné zakázky Krajská zdravotní, a.s. (KZ), pořídila hybridní přístroj PET/CT od dodavatele Siemens Healthcare s.r.o. Kupní cena přístroje Biograph Vision 450 včetně příslušenství byla 73 670 850 Kč včetně  DPH. Jeho pořízení bylo financováno z dotačního titulu „REACT-EU výzva č. 99 – rozvoj a zvýšení odolnosti poskytovatelů péče o zvlášť ohrožené pacienty“. Název projektu a jeho registrační číslo je Obnova a doplnění vybavení Komplexního onkologického centra v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem CZ.06.6.127/0.0/0.0/21_122/0016660. Instalace nového PET/CT včetně všech měření v souladu s platnou legislativou byla dokončena na konci února roku 2022 a přístroj byl KZ předán ke spuštění do klinického provozu.

Jedná se o celotělový tomograf PET/CT určený pro účely onkologického, neurologického a kardiologického zobrazování, a také pro diagnostiku. Pomocí jedné neinvazivní procedury vytváří CT a PET/CT obrazy, které odhalují podrobnou anatomii a biologické procesy na molekulární úrovni. Je tedy možné použití pro aplikace a zobrazování pomocí spirální počítačové tomografie (CT), a zároveň zobrazování metabolických a fyziologických procesů na bázi pozitronové emisní tomografie (PET) s vysokým rozlišením a vysokou frekvencí impulzů. Přínosem této technologie je tedy především prostorové srovnání, slučování a fúzování anatomických a metabolických obrazů vysoké kvality pro optimální detekci a identifikaci lézí v těle. Plně integrovaná gantry PET/CT obsahuje sestavy CT a PET detektorů a elektroniky v efektivní a kompaktní konstrukci. Velký a průchozí otvor pro pacienta v gantry (apertura 78 cm, rychlost otáčení gantry 182 ot/min s dobou otáčky 330 ms) a krátká délka tunelu umožňují snadné polohování pacientů až do hmotnosti 227 kg a pomáhá minimalizovat jejich pocity klaustrofobie.

STAVEBNÍ ČÁST

Instalaci zdravotnické techniky PET/CT předcházely stavební práce pro přípravu pracoviště. Zhotovitelem veřejné zakázky v hodnotě 22 144 356 Kč včetně DPH, která byla financována z dotace Ústeckého kraje, byla firma  METALL QUATRO spol. s r.o.

Jednalo se o stavební práce spojené se změnou stávajících, aktuálně nevyužívaných prostor bývalé nemocniční lékárny v 1. NP pavilonu B – Poliklinika, sekce L, v Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnici Chomutov, o.z. Předmětem této investiční akce byly stavební práce spočívající ve zhotovení stavební připravenosti pro instalaci PET/CT na pracovišti Oddělení nukleární medicíny. Vedle vlastních stavebních prací, spočívajících zejména v úpravě stávajících dispozic a úpravě povrchů, byly provedeny i zdravotně technické instalace, nové rozvody elektroinstalace, medicinálních plynů a vzduchotechnických zařízení. Součástí stavebních úprav byly i stavební úpravy spojené s exteriérem budovy – nový střešní plášť a fasáda na zájmové části objektu, nová elektropřípojka NN ze stávající trafostanice, oprava zpevněných ploch u nově zřízeného východu z pracoviště PET/CT.


Zdroj: info@kzcr.eu


Primář MUDr. Aleš Chodacki prezentuje nový přístroj pro pozitronovou emisní tomografii při slavnostním zahájení provozu PET centra na Oddělení nukleární medicíny Krajské zdravotní  a.s. - Nemocnice Chomutov  o.z.

Primář MUDr. Aleš Chodacki prezentuje nový přístroj pro pozitronovou emisní tomografii při slavnostním zahájení provozu PET centra na Oddělení nukleární medicíny Krajské zdravotní, a.s. - Nemocnice Chomutov, o.z.


29.7.2022

Krajská zdravotní doporučuje používání ochrany nosu a úst v čekárnách a na lůžkových odděleních nemocnic

Vedení Krajské zdravotní, a.s. (KZ), s ohledem na současný vývoj situace v souvislosti s onemocněním COVID-19, doporučuje používání respirátorů případně roušek, a to v čekárnách a také při návštěvách lůžkových oddělení zdravotnických zařízení KZ.

„Osoby s jakýmikoliv příznaky respiračního onemocnění (např. rýma, kašel, pocit nachlazení nebo zvýšená teplota) žádáme, aby nemocnici zbytečně nenavštěvovaly. Pokud je její návštěva nezbytná  a nesnese odkladu, žádáme, aby používaly respirátor. Děkujeme za pochopení, spolupráci a hlavně ohleduplnost,“ uvedl MUDr. Petr Malý, MBA, generální ředitel Krajské zdravotní, a.s.


Zdroj: info@kzcr.eu



20.7.2022

Práce neurologického a dermatologického oddělení chomutovské nemocnice získala prestižní Cenu Arnolda Picka

Republikové prvenství si připsal kolektiv autorů společné práce neurologického a dermatologického oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Chomutov, o.z. Práce na téma „Neurosyfilis jako příčina ischemické cévní mozkové příhody“ autorů MUDr. Kamila Slowika, MUDr. Radky Neumannové a MUDr. Jiřího Neumanna, FESO, publikovaná v odborném časopise Neurologie pro praxi byla zvolena jako nejlepší prakticky zaměřená práce a byla jí udělena Cena Arnolda Picka za rok 2021.

Syfilis je zákeřné pohlavně přenosné onemocnění, jehož výskyt v ČR v posledních letech opět stoupá. Projevuje se pestrou škálou klinických příznaků, především na pohlavních orgánech a kůži, ale postižen může být i systém pohybový, cévní a nervový. Typické je střídání příznakového a bezpříznakového období. Publikovaná práce upozornila na to, že i v dnešní době může neléčená syfilis mít za následek zánětlivé postižení mozkových cév způsobující závažné mozkové infarkty u mladších osob. Včasná diagnostika, efektivní léčba jak syfilis, tak cévních mozkových příhod, vedly k vyléčení všech pacientů.    

Slavnostní předání ceny se uskutečnilo v době konání 19. Sympozia praktické neurologie v Brně počátkem června letošního roku. „Udělení této ceny je o to hodnotnější, že za posledních 10 let ji získaly pouze neurologické kliniky fakultních nemocnic,“ těší primáře Neurologického oddělení Nemocnice Chomutov, o.z., MUDr. Jiřího Neumanna, FESO.

Chomutovské neurologické oddělení se do zájmu médií přitom nedostává poprvé. V nedávné době získalo jeho iktové centrum Diamantový statut za péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou. Jde o nejvyšší stupeň ocenění udělovaný Evropskou iktovou společností (ESO) a mezinárodní iniciativou Angels. Diamantový status získalo iktové centrum chomutovské nemocnice potřetí za sebou, což ho řadí nejen k národní, ale i k evropské špičce. „Ocenění bylo vyhlášeno na mezinárodní konferenci ESOC, která se konala za naší aktivní účasti v květnu v Lyonu. Slavnostně byla předána u příležitosti 50. výročního Cerebrovaskulárního kongresu v červnu v Mikulově“ uvedl primář Neumann. Na tomto kongresu chomutovští neurologové také zanechali významnou stopu třemi odbornými přednáškami. Dvě přednášky na téma Cévní mozková příhoda z hlediska sesterské a ošetřovatelské péče přednesla staniční sestra JIP chomutovské neurologie Petra Pöschlová, jejíž sdělení měla velký ohlas. „Petra Pöschlová se také významně angažuje v mezinárodním projektu QASC a v zavádění nových ošetřovatelských postupů u cévní mozkové příhody do běžné praxe, na republikové úrovni,“ dodává primář Neumann, který na tomto sjezdu byl členem programového výboru, předsedal odborné sekci a prezentoval novinky a praktické zkušenosti s intravenózní trombolýzou v léčbě pacientů s wake-up iktem.

Primář Neumann se letos aktivně účastnil také 34. českého a slovenského neurologického sjezdu v Olomouci, kde byl členem čestného předsednictva sjezdu, předsedal jedné ze sekcí a přednesl dvě odborné přednášky.

Na zámku Červený Hrádek MUDr. Jan Kubík, MUDr. Petra Bodnárová a MUDr. Jiří Neumann, FESO, již tradičně pořádali celostátní neurologickou konferenci „Podkrušnohorské elektrofyziologické dny“. Letos se konal již 27. ročník, za účasti 150 lékařů z celé České republiky.

Mezi další vědecké a odborné aktivity neurologického oddělení chomutovské nemocnice patří zapojení do řady projektů, grantů a klinických studií, přednášky a také publikační činnost.


Zdroj: info@kzcr.eu

Cena Arnolda Picka

Cena Arnolda Picka


19.7.2022

Nadační fond Krajské zdravotní připravil pro studenty zdravotnických oborů stipendijní program pro další rok

Stipendijní program Nadačního fondu Krajské zdravotní, a.s. (NF KZ), již řadu let podporuje formou finančního příspěvku určeného na úhradu nákladů spojených se studiem nejen studenty lékařských fakult, ale také studenty vybraných nelékařských oborů, kteří v budoucnu uzavřou dle smluvních stipendijních podmínek pracovní poměr s Krajskou zdravotní, a.s. (KZ). Pro akademický/školní rok 2022 - 2023 NF KZ připravil stipendijní program, který byl po schválení správní radou NF KZ vyhlášen předsedou správní rady NF KZ.

Stipendijní program NF KZ podpoří KZ i letošní rok, shodlo se na tom představenstvo společnosti. Členové představenstva souhlasili s podporou Stipendijního programu NF KZ pro akademický/školní rok 2022 - 2023 dle předložených dispozic v předpokládané výši 5,1 milionu Kč.

„Spolupráci se studenty lékařských fakult, ale také se studenty nelékařských oborů, považujeme za velmi důležitou. Chceme, aby u nás absolventi po ukončení studia začali pracovat. Proto se je snažíme motivovat právě i formou stipendijních programů,“ říká generální ředitel Krajské zdravotní, a.s., MUDr. Petr Malý, MBA.

Stipendium ze Stipendijního programu NF KZ může získat:

- student 6. ročníku vysokoškolského prezenčního studia v oboru lékař ve výši 200 000 Kč, pokud se současně zaváže pracovat na interním oddělení některé ze zdravotnických zařízení Krajské zdravotní, a.s. (Nemocnice Děčín, Nemocnice Chomutov, Nemocnice Litoměřice a Nemocnice Most, Nemocnice Rumburk);

- student 6. ročníku vysokoškolského prezenčního studia v oboru lékař ve výši 150 000 Kč pokud se současně zaváže pracovat na některém z uvedených oddělení - urologické oddělení (Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, Nemocnice Most), otorinolaryngologické oddělení (Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, Nemocnice Děčín, Nemocnice Most), neurologické oddělení (Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, Nemocnice Děčín, Nemocnice Litoměřice, Nemocnice Teplice, Nemocnice Most), radiodiagnostické oddělení (Nemocnice Děčín, Nemocnice Chomutov, Nemocnice Teplice, Nemocnice Most, Nemocnice Rumburk), chirurgické oddělení (Nemocnice Děčín, Nemocnice Chomutov, Nemocnice Teplice, Nemocnice Litoměřice, Nemocnice Most, Nemocnice Rumburk), sportovní medicína (Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem), psychiatrické oddělení (Nemocnice Most), dětské oddělení (Nemocnice Rumburk, Nemocnice Teplice), anesteziologicko-resuscitační oddělení (Nemocnice Rumburk, Nemocnice Litoměřice, Nemocnice Děčín), rehabilitační oddělení (Nemocnice Rumburk, Nemocnice Teplice), klinická biochemie a hematologie (Nemocnice Rumburk), gynekologie (Nemocnice Litoměřice), ortopedie (Nemocnice Teplice), gastroenterologie (Nemocnice Teplice), hematologicko-transfuzní oddělení (Nemocnice Chomutov), plicní oddělení (Nemocnice Chomutov), onkologie a oddělení nukleární medicíny (Nemocnice Chomutov), oddělení následné péče (Nemocnice Chomutov);

- student 4. a vyššího ročníku vysokoškolského prezenčního studia v oboru lékař ve výši 100 000 Kč;

- student 3. ročníku vysokoškolského prezenčního studia nebo vyššího odborného prezenčního studia v oboru všeobecná sestra a radiologický asistent ve výši 200 000 Kč;

- student 2. ročníku vysokoškolského prezenčního studia nebo vyššího odborného prezenčního studia v oboru všeobecná sestra a radiologický asistent ve výši 100 000 Kč;

- student 2. a vyššího ročníku vysokoškolského prezenčního studia nebo vyššího odborného prezenčního studia v oboru zdravotnický záchranář, zdravotní laborant, dětská sestra a porodní asistentka ve výši 100 000 Kč;

- student 4. a vyššího ročníku vysokoškolského prezenčního studia nebo student 1. a vyššího magisterského navazujícího studia s předpokladem následného získání specializované způsobilosti ve zdravotnictví v oboru psycholog, logoped ve výši 100 000 Kč;

- student 3. a vyššího ročníku středoškolského prezenčního studia v oboru zdravotnický asistent – praktická sestra ve výši 50 000 Kč.

Rozsah poskytovaných stipendií je pro jednotlivé obory omezen.

Žádosti lze podávat v době od vyhlášení do 28. 11. 2022.

Další podmínky programu zájemci naleznou na: nf.kzcr.eu.


Zdroj: info@kzcr.cz


15.7.2022

Centrum plánované chirurgie ruky a nohy Krajské zdravotní si osvojilo totální endoprotézu lokte

Ortopedické oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Chomutov, o.z., se svým Centrem plánované chirurgie ruky a nohy se stalo jedním z mála pracovišť v České republice, které do spektra standardně prováděných výkonů zařadilo implantaci totální endoprotézy lokte. V polovině června tohoto roku byly pod vedením primáře MUDr. Jiřího Jurči úspěšně provedeny dvě tyto operace. Jedná se o vysoce specializovaný výkon umožňující v indikovaných případech dosáhnout rekonstrukce loketního kloubu.

Loketní kloub je významnou funkční jednotkou horní končetiny a je zcela zásadní pro její komplexní pohyb. Spolu s ramenem umožňuje předloktí a ruce zaujmout jakoukoliv pozici v prostoru. V loketním kloubu se odehrávají pohyby, které mají zásadní význam pro sebeobsluhu, kdy především umožňují přiblížit ruku k ústům, čímž dovolují člověku základní životní úkon – najíst se. Dále se pak uplatňují při hygieně, oblékání a celkové sebeobsluze a i při lokomoci – opora na berlích nebo vstávání z lůžka či židle.

Z biomechaniky loketního kloubu vyplývá technická komplikovanost totální náhrady lokte. Právě pro její složitost, vysoká rizika přidružených komplikací a přísné indikace, patří celosvětově totální náhrada loketního kloubu k nepříliš frekventovaným výkonům. Ten je pak rezervovaný zejména pro podobor revmatochirurgie. Nicméně jako jediný z radikálních výkonů dokáže pomoci nemocným s těžkým postižením loketního kloubu, ať už revmatoidní artritidou, těžkou artrózou nebo následkem úrazu, a tím zajistit možnost sebeobsluhy.

Nejčastější indikací k implantaci endoprotézy je revmatoidní artritida, kdy loketní kloub podléhá destrukci zánětlivým procesem u více než poloviny pacientů s revmatoidní artritidou. Pacient je limitován bolestí a sníženým funkčním rozsahem pohybu. Tato omezení, zejména při současném postižení ramene a zápěstí, vedou k progresivní dysfunkci loketního kloubu a mohou výrazně narušovat pacientovu práceschopnost a vykonávání každodenních aktivit. Další indikací je těžké artrotické postižení lokte, kdy se nejčastěji vyskytuje poúrazová artróza. Její příčinou je nárůst dopravních, pracovních i sportovních úrazů. Mezi další, méně časté, indikace totální náhrady loketního kloubu, patří kostní tumory v oblasti lokte, kdy možnosti rekonstrukce a obnovy funkce lokte po resekci kostního nádoru jsou jinak výrazně omezené.

„Totální náhrada loketního kloubu je v odborné literatuře zmiňována již od čtyřicátých let minulého století a má tedy za sebou stejné časové období vývoje jako implantáty kolena a kyčle. Během této doby se zkoušely různé systémy plně stištěných, nestištěných a polostištěných náhrad, až se vyvinuly v moderní polostištěné – semiconstrain implantáty, které se díky možnostem širších indikací a dobrým dlouhodobým výsledkům staly metodou volby řešení těžkého postižení loketního kloubu. Právě semiconstrain náhrada Coonrad-Morrey byla použita při prvních dvou operacích tohoto druhu v Centru plánované chirurgie ruky a nohy v Chomutově. V prvním případě se jednalo o řešení těžkého poúrazového stavu s pakloubem proximální ulny, který byl opakovaně neúspěšně řešen traumatology ve Středočeském kraji, což současně vedlo k artrotické destrukci a ankylóze loketního kloubu. Druhým byl pacient s těžkou revmatickou destrukcí loketního kloubu, která vedle bolestivosti vedla k výraznému omezení hybnosti a sebeobsluhy,“ vysvětluje primář ortopedického oddělení chomutovské nemocnice MUDr. Jiří Jurča.

S rehabilitací se začíná časně. Hned po odstranění drénu z rány se začíná s individuálním a bezprostředně i řízeným pasivním cvičením. Po pěti až šesti týdnech je možné přistoupit k cvičení aktivnímu. Pooperační rehabilitace lokte je náročný a dynamický proces, je nedílnou součástí léčebného procesu a významně ovlivňuje celkový funkční výsledek. Je zde tedy důležitá komunikace mezi lékařem, členy rehabilitačního týmu a zejména pacientem.

„Perioperační i pooperační průběh u našich pacientů byl doposud bez komplikací. Bezprostředně po operaci se pacienti zbavili výrazných bolestí, které je sužovaly poslední roky. Časná rehabilitace vedla k výraznému zlepšení rozsahu hybnosti. Dosavadní rentgenové snímky a klinické výsledky odoperovaných pacientů nás tedy naplňují velkým optimizmem,“ pokračuje primář Jurča a dodává: „Hledáme-li možnosti obnovy funkce loketního kloubu těžce destruovaného zánětlivým nebo degenerativním procesem, případně traumatem, musíme mít na paměti, že hlavními atributy jsou pohyblivost, nebolestivost a stabilita. Totální endoprotéza loketního kloubu je jediným řešením, které může současně zajistit výraznou úlevu od bolesti, zlepšit rozsah pohybu a obnovit stabilitu. Jsme rádi, že můžeme našim pacientům tento výkon nabídnout.“


Zdroj: info@kzcr.eu

Totální endoprotéza lokte

Totální endoprotéza lokte


Prosím, čekejte