15.1.2025

Středoškoláci a jejich učitelé darovali krev v ústecké Masarykově nemocnici

Studenti středních škol a členové pedagogického sboru v tomto týdnu hned dvakrát pomohli zdravotníkům z Transfuzního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem doplnit zásoby krve.

V úterý 14. ledna to byla dvacítka studentů Gymnázia Lovosice, kteří sem jezdí již pravidelně. „Tato naše aktivita má více než pětiletou tradici. Důvod je jasný: snažíme se přivést mladé lidi k dobrovolnému dárcovství. Pokud je potřebujete přesvědčit a motivovat, musíte jít příkladem, jinak by to nezafungovalo. Snažíme se na ústecké transfuzní oddělení dorazit dvakrát během školního roku,“ řekl ředitel lovosického gymnázia Mgr. Marek Bušek, který ani tentokrát mezi dobrovolnými dárci nechyběl.

Stejně tak Bc. Petr Volek, který o den později, ve středu 15. ledna, přivedl jako třídní učitel dvacet svých svěřenců ze Střední průmyslové školy v Ústí nad Labem. Polovina z nich bylo starších osmnácti let a mohla již darovat krev. Po skončení odběrů MUDr. Klára Váchová uspořádala pro všechny prohlídku zdejšího transfuzního oddělení. „Studenti jsou v posledním ročníku, tak jsem se rozhodl zajistit pro ně touto formou osvětu, která dnes ve školách není běžná – aby získali představu, co se s darovanou krví děje a jak se dále zpracovává,“ dodal Bc. Petr Volek.

Děkujeme dárcům krve za jejich ochotu a jsme velmi rádi za spolupráci se školami. Populace stárne a s ní se zvyšuje i průměrný věk dárcovské základny. Akce tohoto typu nám přivádějí především prvodárce, což je předpokladem pro další a nejlépe celoživotní dárcovství. Krev zatím neumíme ničím nahradit a potřeba nejdražší tekutiny pro krvácející či chudokrevné pacienty je trvalá,“ uvedl MUDr. Jiří Masopust, primář Transfuzního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Ústecké pracoviště zásobuje krví hned několik nemocnic v Ústeckém kraji – v Děčíně, Duchcově, Litoměřicích, Roudnici nad Labem, Rumburku, Teplicích, Varnsdorfu a Ústí nad Labem.


13.1.2025

Inovativní supermikrochirurgický zákrok pomáhá s léčbou lymfedému v ústecké Masarykově nemocnici

Oddělení rekonstrukční a plastické chirurgie Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem provedlo u prvních pacientů inovativní supermikrochirurgický zákrok zaměřený na léčbu lymfedému – otoku končetin způsobeného poruchou lymfatického systému. Principem je propojení mimořádně drobných lymfatických cév o průměru kolem 0,3 - 0,5 mm s žílami podobného průměru, čímž vzniká nová cesta pro odtok lymfy.

Lymfedém je otok měkkých tkání vzniklý poruchou toku lymfy. V důsledku neprůchozích cév dochází k jejímu hromadění a otokům – nejčastěji v oblasti končetin po odstranění lymfatických uzlin a následné onkologické léčbě. Hromadící se tekutina způsobuje bolest, omezení hybnosti a sníženou kvalitu života pacientů. Pokud se během konzervativní léčby stav nelepší, pomůže chirurgický zákrok. Běžně se při chirurgickém řešení lymfedémů napojují lymfatické cévy na žíly v oblasti podpaží. MUDr. Adam Bajus, Ph.D. z Oddělení rekonstrukční a plastické chirurgie Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem nyní využil inovativní, přesnější a šetrnější mikrochirurgický postup propojení drobných cév u prvních pěti pacientů.

„Supermikrochirurgická léčba dokáže částečně zpřístupnit uzavřené lymfatické cesty a zmírnit tak přímo příčinu otoku. U vybraných pacientů se tím může snížit nutnost nošení kompresních návleků nebo riziko opakovaných lymfodrenáží. Výsledný efekt vždy závisí na pokročilosti lymfedému, struktuře tkání i dalších faktorech. Rozhodně nejde o univerzální řešení, nýbrž o součást komplexní léčby zahrnující i konzervativní přístup,“ vysvětluje MUDr. Adam Bajus, Ph.D. 

Klíčovým diagnostickým krokem je ICG lymfografie, kdy se pacientovi podá indocyaninová zeleň zvýrazňující průběh lymfatických cest. Lze tak odhalit místa největšího hromadění lymfy. Následný výkon se provádí pod operačním mikroskopem s vysokým rozlišením, což umožňuje velmi precizní spojení drobných cév. Ve srovnání s tradičními chirurgickými metodami, jako je liposukce nebo radikální redukční operace, je tento zákrok méně rozsáhlý a vyznačuje se nižšími krevními ztrátami, přesto jde o náročnou mikrochirurgickou operaci vyžadující zkušený tým.

V raných stádiích onemocnění mohou být výsledky velmi výrazné až téměř s úplným potlačením otoku; v pokročilejších případech mívá pacient spíše částečnou úlevu. Pro úspěch léčby je stále nutné kombinovat chirurgický zásah s konzervativním přístupem, tedy nosit kompresní pomůcky, provádět lymfodrenáže, cvičit a dodržovat vhodnou životosprávu. V nejtěžších formách lymfedému s fibrotizací a nadbytkem měkkých tkání nacházejí své uplatnění i nadále liposukce či radikální redukční zákroky.

Co znamená:

  • Lymfedém: Chronický otok měkkých tkání, vznikající v důsledku zúžení nebo poškození lymfatických cest. Nejčastěji postihuje končetiny po chirurgickém odstranění lymfatických uzlin a následné radioterapii (například u karcinomu prsu či gynekologických nádorů).    
  • ICG lymfografie: Zobrazovací metoda, při níž se injekčně podá barvivo (indocyaninová zeleň). Speciální kamera detekuje jeho průchod lymfatickým řečištěm a umožňuje zviditelnit mízní řečiště.
  • Supermikrochirurgie: Pokročilá forma mikrochirurgie využívající velmi vysoké zvětšení. V léčbě lymfedému se pomocí těchto technik propojují lymfatické cévy s žilami o průměru kolem 0,3 - 0,5 mm, čímž vzniká nový kanál pro odtok lymfy.
  • Konzervativní léčba: Kompresní pomůcky, manuální lymfodrenáže, aktivní cvičení a zdravá životospráva; nezbytné pro kontrolu a prevenci opětovného otoku i po chirurgických výkonech.

V České republice jde o relativně nový léčebný přístup, který v zahraničí nabývá na významu. Pro trvalejší zlepšení stavu je nezbytné dlouhodobé sledování pacientů a komplexní rehabilitační program. Očekává se, že supermikrochirurgické výkony se v budoucnu zařadí mezi standardní terapeutické možnosti vybraných center a bude znamenat významný posun v péči o pacienty s lymfedémem, zejména pokud konzervativní léčba nedostačuje.

MUDr. Bajus během mikrochirurgického zákroku

MUDr. Bajus během mikrochirurgického zákroku


10.1.2025

Město Děčín věnovalo své nemocnici finanční prostředky na porodní vany

Magistrát města Děčín daroval Gynekologicko-porodnickému oddělení děčínské nemocnice Krajské zdravotní prostředky na nákup dvou porodních van.  Dar ve výši 1,2 milionu korun schválili v listopadu minulého roku na svém jednání zastupitelé. Vany najdou své místo v nově budovaném Pavilonu matka a dítě.

„Je to od nás poděkování Krajské zdravotní a Ústeckému kraji za rozsáhlé investice do modernizace děčínské nemocnice. Dostavbou nyní rozestavěného Pavilonu matka a dítě se nemocnice v Děčíně definitivně posune na úroveň velmi moderních zdravotnických zařízení 21. století,“ říká primátor města Děčín Ing. Jiří Anděl, CSc. Vany pomohou budoucím maminkám ulevit od porodních bolestí bez použití farmakologických prostředků.

„Velmi si vážím dlouhodobé a v této chvíli i finanční podpory magistrátu města Děčín. Nově budovaný Pavilon matka a dítě poskytne našim budoucím maminkám zařízení moderního, rodinného a nadstandardního typu, jehož součástí budou i tyto porodní vany,“ doplňuje ředitel děčínské nemocnice Krajské zdravotní MUDr. Michal Hanauer, MBA.

Na konci roku 2023 zahájila Krajská zdravotní druhou etapu dostavby areálu Nemocnice Děčín. Vzniká zde Pavilon matka a dítě. V současné době již stojí hrubá stavba hned vedle nového pavilonu Emergency, který začal pacientům sloužit letos na jaře. Projekt by měl být dokončen na konci tohoto roku.

Nový objekt gynekologicko-porodnického oddělení vzniká na místě stávající nevyužívané budovy bývalého dětského pavilonu a bude tu umístěna porodnice, oddělení šestinedělí, lůžkové oddělení gynekologie včetně zákrokového sálu a hemodialyzační středisko.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gynekologicko-porodnické oddělení děčínské nemocnice_architektonická vizualizace

Gynekologicko-porodnické oddělení děčínské nemocnice_architektonická vizualizace


10.1.2025

Akademie pro pacienty přiblíží závažné téma závislostí. V litoměřické nemocnici Krajské zdravotní proběhne již počtvrté

Chcete se dozvědět více o nemocech, o režimových opatřeních při jejich léčbě a dostat odpovědi od zdravotnických specialistů na své dotazy? Loni v říjnu litoměřická nemocnice Krajské zdravotní zahájila sérii přednášek pro širokou veřejnost ze škály lékařských oborů pod názvem Akademie pro pacienty. Zájemcům zpřístupnila formou přednášek frekventovaná témata, aby pomohla odbourávat mýty a pacientům přinesla uspokojivé odpovědi reflektující současné medicínské poznatky.

Pacientská akademie se uskuteční v Nemocnici Litoměřice v úterý 14. ledna 2025 od 13 hodin.

Přednášku na téma „Závislosti“ povede adiktolog Mgr. Barbora Povýšilová a vrchní sestra Interního oddělení Nemocnice Litoměřice Mgr. Romana Heringová.

Další připravovaná témata Akademie pro pacienty v Nemocnici Litoměřice:

Onemocnění žil
Onemocnění kloubů
Hypertenze
Mozková mrtvice
Onemocnění ledvin

Přednášky se budou konat každé druhé úterý v měsíci a je nutné se na ně předem nahlásit, a to na telefonu 416 723 225 nebo přes email: romana.heringova@kzcr.eu.


3.1.2025

Za prvním miminkem Ústeckého kraje v novém roce zavítal do teplické porodnice hejtman Richard Brabec

Hejtman Ústeckého kraje Richard Brabec navštívil v pátek 3. ledna 2025 Gynekologicko-porodnické oddělení teplické nemocnice Krajské zdravotní, aby popřál mamince, které se narodilo první miminko v novém roce 2025 v Ústeckém kraji. Holčičku Lauru přivedla na svět 1. ledna ve 2:08 hodin Sára Bartošová z Kostomlat pod Milešovkou.

„Malé Laurince i její mamince přeji hodně štěstí, zdraví a radost ze života. Jsem rád, že se první miminko letošního roku v našem kraji narodilo v jedné z porodnic v rámci sítě nemocnic Krajské zdravotní. Užívejte si první chvíle s vaším děťátkem plnými doušky,“ řekl hejtman Ústeckého kraje Mgr. Richard Brabec, kterého doprovázel primář gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Lukáš Pondělíček

Ústecký kraj daroval mamince finanční hotovost ve výši 30 tisíc Kč. Na místě jí předal hejtman gratulační dopis a dárkovou tašku s regionálními potravinami, pro miminko pak přívěsek ve tvaru medvídka z českého granátu.

Hejtman Richard Brabec předal Sáře Bartošové dar

Hejtman Richard Brabec předal Sáře Bartošové dar


1.1.2025

Prvním miminkem narozeným v roce 2025 v porodnicích Krajské zdravotní je Laura

Zdravotníci Krajské zdravotní, znají své první novoroční miminko.

V porodnici Nemocnice Teplice, o.z., se jako první na svět v roce 2025 podívala 1. ledna ve 2:08 hodin holčička Laura, vážila 3100 gramů a měřila 49 centimetrů. Maminkou je Sára Bartošová z Kostomlat pod Milešovkou.
 

 

Laura s maminkou

Laura s maminkou


27.12.2024

Krajská zdravotní informuje o stěhování odborných ambulancí z rumburské polikliniky do areálu nemocnice

Krajská zdravotní, a.s., avizuje od 2. ledna 2025 přestěhování neurologické a gynekologické odborné ambulance z rumburské polikliniky do prostor rumburské nemocnice. Děje se tak z důvodu rekonstrukce polikliniky. Zároveň informujeme o přesunu odběrové ambulance, jejíž služby budou poskytovány na nové adrese v Podhájí. Od výše uvedeného data je také pozastaven příjem pacientů do rumburské kožní ambulance.

Adresy pracovišť přestěhovaných k 2. 1. 2025:
Neurologická ambulance a Gynekologická ambulance: U Nemocnice 1298/6 – Pavilon nemocnice (u bazénu), přízemí.
Odběrová ambulance: služby budou poskytovány v odběrové ambulanci Podhájí – Lesní 1062/26. (Původní ambulance bude v provozu do 31. 12. 2024).
 
Kožní ambulance od 2. 1. 2025 až do odvolání pozastavuje příjem pacientů.
 
Podrobnosti o provozních hodinách a telefonních číslech sledujte na webových stránkách www.kzcr.eu.

27.12.2024

Krajská zdravotní díky dotaci zvýší kvalitu a dostupnost preventivního screeningového programu kolorektálního karcinomu

Krajská zdravotní uspěla se svou žádostí o finanční podporu z Národního plánu obnovy ČR na zlepšení technologického vybavení Gastroenterologického oddělení v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, pro prevenci kolorektální rakoviny s certifikací pro screeningové kolonoskopie zapojené do programu screeningu kolorektálního karcinomu. Projekt s názvem „Preventivní screeningový program – kolorektální karcinom, Krajská zdravotní, a.s.– Masarykova nemocnice Ústí nad Labem o. z.“ získal dotační podporu v hodnotě 2 000 000 Kč bez DPH. Celkové výdaje projektu se předpokládají v hodnotě 2 420 000 Kč. Celkové způsobilé výdaje bez DPH jsou 100% hrazeny z prostředků Evropské unie, DPH pak z Krajské zdravotní. Rozhodnutí o poskytnutí dotace vydalo Ministerstvo zdravotnictví dne 4. 12. 2024, ukončení realizace projektu se předpokládá 31. 12. 2025.

Cílem projektu je zlepšení časného záchytu nádorů. Stejný cíl přebírá rovněž Národní onkologický plán ČR 2023, jehož hlavní vizí je zajistit každému obyvateli České republiky možnost prevence vzniku onkologického onemocnění a v případě jeho rozvoje zajistit nejvyšší možnou kvalitu péče a života bez ohledu na geografickou polohu či stadium nemoci. V rámci projektu budou realizovány činnosti zaměřené na pořízení nového přístrojového vybavení, zdravotnických prostředků a technologií vedoucí ke zlepšení technologického vybavení gastroenterologického oddělení ústecké nemocnice a dále ke zvýšení kvality a dostupnosti preventivního screeningového programu kolorektálního karcinomu.

„Centrum vysoce specializované péče pro digestivní endoskopie Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem se podílí na Národním programu screeningu kolorektálního karcinomu v České republice od jeho počátku. Byl zahájen již v roce 2000: screeningovou metodou tehdy byl test okultního krvácení do stolice, v roce 2006 byl otevřen celonárodní registr, od roku 2009 si mohli lidé starší 55 let zvolit jako primární screeningovou metodu koloskopii, v roce 2020 byla věková hranice snížena na 50 let. Endoskopické vyšetření tlustého střeva a konečníku je nezbytnou metodou diagnostiky předmaligních i zhoubných lézí, ale současně také metodou k odstranění většiny těchto nádorů miniinvazivním postupem. K tomu všemu je zapotřebí dokonalé endoskopické techniky s vysokým stupněm obrazového rozlišení a možnostmi intervenční zákroky provádět. Je tedy nutné tuto techniku stále doplňovat a obnovovat, aby byl naplněn smysl screeningového programu, což je snížení výskytu pokročilé kolorektální rakoviny a snížení úmrtnosti na toto zhoubné onemocnění,“ říká primář gastroenterologického oddělení MUDr. Jiří Stehlík.

Realizací projektu se rovněž docílí zkrácení čekacích dob na vyšetření a navýšení podílu preventivních kolonoskopií ze všech provedených vyšetření na našem screeningovém pracovišti.

„Krajská zdravotní v maximální možné míře využívá všechny možnosti vícezdrojového financování, mezi které patří i dotační programy Evropské unie. V rámci zmiňovaného projektu, financovaného prostřednictvím Národního plánu obnovy ČR, dojde jednoznačně ke zkvalitnění poskytované vysoce specializované péče a také k navýšení její dostupnosti,“ konstatuje Ing. Jakub Komárek, místopředseda představenstva Krajské zdravotní.

Informace o projektu:

Projekt „Preventivní screeningový program – kolorektální karcinom, Krajská zdravotní, a.s. – Masarykova nemocnice Ústí nad Labem o. z.“

Číslo projektu: CZ.31.8.0/0.0/0.0/24_118/0010251

Rozpočet projektu: 2 420 000,00 Kč, z toho částka dotace 2 000 000,00 Kč

Doba trvání projektu: 4.12. 2024 – 31. 12. 2025

Výzva: č. 11 „Podpora a zvyšování kvality preventivních screeningových programů II – kolorektální karcinom“ z Národního plánu obnovy, komponenta 6.2

Projekt je financován Evropskou unií z Nástroje pro oživení a odolnost prostřednictvím Národního plánu obnovy ČR. Struktura financování uznatelných výdajů je 100% z Evropské unie.


23.12.2024

Krásné svátky a hodně zdraví v novém roce přejí Prokopové!

Protagonisté pořadu Prokopni to ve vánočním speciálu – s kulisou vánočních trhů v Ústí nad Labem – lehce bilancují právě končící rok 2024. Jaký byl z pohledu zdravotnického záchranáře a lékaře intenzivní medicíny, co se povedlo? A zazněla i předsevzetí, jak už to v takových chvílích bývá… Všechno nejlepší, krásné svátky a hodně zdraví v novém roce přejí za celý natáčecí tým Prokopové!

Prokopni to je autorský videopodcast Krajské zdravotní, který běží od května 2023. Cílem pořadu Prokopni to je společně s Prokopem a Prokopem prokopnout strach a obavy z poskytování první pomoci či z návštěvy nemocnice. V hlavních rolích se představují MUDr. Prokop Seif, lékař Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice Most, a Bc. Prokop Voleník, záchranář a tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje.


Třicátý osmý díl Prokopni to


20.12.2024

Jen den – a domů. Prostory stacionáře na dětské klinice v ústecké Masarykově nemocnici inspirují pediatry z dalších regionů České republiky

Jednodenní stacionář na Dětské klinice v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem inspiruje pediatry z nemocnic v jiných částech České republiky. Je jedinečným pracovištěm v rámci Krajské zdravotní, které díky rekonstrukci dětského pavilonu v roce 2016 získalo pro stacionář velkorysé prostory. Naposledy se přijela na ústeckou kliniku v prosinci podívat z Dětského oddělení Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi primářka MUDr. Jaroslava Chrtková s lékařem a vrchní sestrou.

Jednodenní stacionář na dětské klinice je podle slov jeho přednosty MUDr. Jaroslava Škvora, CSc., v České republice poměrně originální. „Ambulantní pracoviště má provozní dobu v pracovní dny od 6:00 do 18:00 hodin. Pacienti buď jdou domů – a těch je většina, anebo v případě, že jejich stav není dořešen, jsou přijati na lůžko. Jsou tam stabilní sestry, které se střídají, a snažíme se, aby tam byli i stejní lékaři. K dispozici máme osm lůžek: tři jsou pro malé děti včetně kojenců a pět pro větší děti. Každé lůžko má monitorovací systém životních funkcí a přívod léčebných plynů,“ popsal MUDr. Jaroslav Škvor, CSc.

Stacionář přes den využije i více než osm dětí, stabilně minimálně čtyři děti. Jednak jsou to pediatričtí pacienti kliniky, kteří vyžadují jen krátkodobou, dočasnou péči, například po alergické reakci, dospávající po výkonu na oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie, na klinice ORL a chirurgie hlavy a krku, dále po endoskopických výkonech, jako je třeba kolonoskopie, po vyšetření zobrazovacími metodami – magnetické rezonanci, CT. Provádí zde také různé diagnostické testy, jako je stimulace na růstový hormon, předčasnou pubertu, které dříve vyžadovaly hospitalizaci a krátkodobě lůžko přece jen potřebují.

„V naší nemocnici máme klasické dětské oddělení a část jeho prostor v současnosti není využitá. Proto jsme se do Ústí nad Labem přijeli nechat inspirovat. Stacionář ovšem nebude mít takový rozsah. Jsme přece jen malá nemocnice a pro spoustu diagnóz nebude možné jej využít,“ vysvětlila MUDr. Jaroslava Chrtková, primářka Dětského oddělení Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi.

„Výhody jednodenního stacionáře jsou nasnadě. Děti nemusejí být hospitalizovány, jdou hned domů, a můžou mít tady rodiče. Při provozování takové stanice je ale potřeba počítat s tím, že klesne obložnost na tradičním lůžkovém oddělení. Na druhou stranu nikdo v evropských zemích nepochybuje o kladech takového pracoviště, které šetří síly zdravotníků a v důsledku zlevňuje provoz,“ konstatuje přednosta Škvor. 


Jednodenní stacionář Dětské kliniky v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem si prohlédli pediatři z Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi. Vlevo primářka MUDr. Jaroslava Chrtková  vpravo přednosta kliniky MUDr. Jaroslav Škvor  CSc.  který prostory stacionáře ukázal a přiblížil chod tohoto originálního pracoviště.

Jednodenní stacionář Dětské kliniky v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem si prohlédli pediatři z Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi. Vlevo primářka MUDr. Jaroslava Chrtková, vpravo přednosta kliniky MUDr. Jaroslav Škvor, CSc., který prostory stacionáře ukázal a přiblížil chod tohoto originálního pracoviště.


Prosím, čekejte