2.11.2022

Testování na covid v ústecké nemocnici končí

Odběrové místo v Krajské zdravotní, a.s. – Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, o.z., ve čtvrtek 3. listopadu 2022 ukončí svou činnost. Testování na onemocnění covid-19 bude v rámci Krajské zdravotní, a.s., (KZ) nadále možné v Litoměřicích, Mostě a Litvínově.

„Provoz odběrového místa v ústecké nemocnici jsme se rozhodli ukončit na základě nízké poptávky po testování, která souvisle klesá prakticky celý letošní rok. Zatímco v lednu k testu do ústecké nemocnice přišlo 10 379 zájemců o odběr na covid-19, v říjnu jich bylo už jen 37,“ říká hlavní hygienička KZ Mgr. Dana Vaculíková.

V rámci KZ testování na přítomnost koronaviru stále probíhá v Litoměřicích, Mostě a Litvínově. Rezervace je možná na webu www.kzcr.eu/testcovid.

S testováním na onemocnění covid-19 začala KZ v březnu 2020. Od té doby odebrali pracovníci odběrových center celkem 286 642 vzorků. Jen v Ústí nad Labem jich bylo 107 800.

„Celou situaci ohledně onemocnění covid-19 a zájem o testování na přítomnost viru nadále bedlivě sledujeme a jsme připraveni reagovat dle aktuální situace,“ uklidňuje závěrem Mgr. Dana Vaculíková.


Zdroj: info@kzcr.eu

Počátky testování v ústecké nemocnici

Počátky testování v ústecké nemocnici


31.10.2022

Chomutovská porodnice s příchody mladých lékařů zavádí moderní trendy. Ke spokojenosti maminek

Boxový systém na porodním sále, po porodu otisky nožiček miminkám, předporodní seminář i laktační poradna zdarma. A jako nejčerstvější novinka bufetové snídaně. To jsou hlavní zprávy, které dnes má pro budoucí rodičky personál porodnice Gynekologicko-porodnického oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Chomutov, o.z. Připraveny však má i další „vychytávky“, kterými se tu snaží maximálně zpříjemnit pacientkám chvíle před porodem, porod samotný i první dny po něm. 

Chomutovská porodnice se snaží reagovat na moderní trendy v porodnictví. Souvisí to s omlazením lékařského kolektivu, který byl během posledních tří let posílen nástupem celkem 8 lékařů - absolventů. „Shodli jsme se, že nás chomutovská porodnice během našich stáží na medicíně oslovila, a to hlavně v přístupu a zkušenostech stávajících lékařů. Většina z nás do té doby ani gynekologii nechtěla dělat. Kolega přišel na stáž rozhodnutý stát se chirurgem a po krátké době tady změnil rozhodnutí a stal se porodníkem. Máme zde prostor pro moderní progresivní přístup ve skvělém týmu, a to se projevuje v naší práci a doufáme i ve spokojenosti klientek,” vysvětluje lékařka gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Kamila Žižková.

Budoucí maminky se mohou předem seznámit s prostředím, lékařským týmem i možnostmi při porodu a po něm, a to jak online ze svého domova, tak i při návštěvě oddělení při bezplatných předporodních seminářích (neplést s porodním kurzem). Porodnice pořádá semináře v předem vypsaných termínech, při kterých je možné porodnici navštívit a seznámit se s prostory a dostat přímo na místě informace, s čím se chodí do porodnice, jak se na porod připravit, jak probíhá porodní péče. Rodiče mají možnost si s ošetřujícím personálem popovídat.

„Rád bych zdůraznil, že komunikace s maminkami je pro nás nesmírně důležitá. Bereme je jako rovnocenné partnery, s nimiž se všechno snažíme probrat, nabízet možnosti, respektovat přání. Samozřejmě s ohledem na to nejdůležitější, a to je zdraví maminky i dítěte. Věřím, že snaha o co největší informovanost rodiček a naši otevřenost je patrná z facebookového a instagramového profilu chomutovské porodnice. Na první z nich dáváme např. krátká edukační videa a odpovídáme na dotazy budoucích rodiček. Na instagramovém profilu zase lékaři vysvětlují a ukazují metody své práce, nové možnosti, seznamují se zajímavostmi,“ přibližuje MUDr. Michal Zeman, Ph.D., primář chomutovského gynekologicko-porodnického oddělení a ředitel Nemocnice Chomutov, o.z.

Co rodičku čeká, pokud se pro chomutovskou porodnici rozhodne? Díky nově upraveným porodním boxům má maminka i s doprovodem zajištěné soukromí, stráví zde celý porod, není již nutné nikam přecházet. K uvolnění při porodu může využívat nefarmakologické metody, např. nafukovací míč, žíněnku, masážní oleje či aromalampu. Pro nastávající rodiče je k dispozici televize, v plánu je muzikoterapie. Maminka si bude moci pouštět hudbu podle vlastního výběru, již doma si nachystat „playlist“ k porodu. Doprovod může s rodičkou trávit nejen dobu porodu na porodním boxe,  ale porodnice umožňuje v rámci nadstandardní péče být s maminkou na pokoji i na oddělení šestinedělí.

Pokud porod probíhá normálně, může si maminka vybrat polohu, ve které chce rodit. Případně jí můžeme polohu doporučit s ohledem na průběh porodu.  Maminku o jejím stavu zdravotníci průběžně informují, plánované úkony s ní konzultuje a snaží se respektovat přání rodičky formulované v porodním plánu. Chomutovská nemocnice nabízí zdarma tlumení bolesti při porodu cestou epidurální analgesie.

Zajímavý je pro rodičky postup při takzvaném vyvolávání porodu. V případě nezralého nálezu u vyvolávaného porodu se chomutovským porodníkům velmi osvědčila příprava hrdla foley katetrem, tedy balonkem, zavedeným mezi hlavičku plodu a čípek děložní. Jde o efektivní nefarmakologickou metodu přípravy k porodu. Obvykle je maminka jeden den k plánovanému porodu přijata a druhý den porodí. Lékaři se co nejvíce snaží snížit počet nastřižení hráze při porodu.

Samozřejmostí je, pokud je miminko v pořádku a nevyžaduje akutní péči, poporodní bonding. Miminko se ještě před přestřihnutím pupeční šňůry přikládá na hruď matky a nechává se dotepat pupečník. Pokud je maminka po císařském řezu nebo z jiného důvodu nemůže své miminko přiložit na kůži, může ji zastoupit tatínek. Pupeční šňůru může přestřihnout tatínek nebo jiný doprovod maminky. Po příchodu na svět také následuje otisk nožičky miminka do pamětní kartičky. A každé dostává i pletenou čepičku, jako svůj vůbec první kousek oblečení.

„Možné jsou u nás i ambulantní porody. Po dohodě s dětským lékařem může maminka po několika hodinách od nekomplikovaného porodu odejít z nemocnice,“ upozorňuje lékařka.

O co největší zpříjemnění pobytu maminkám se pak snaží na stanici šestinedělí. Ustoupili tu od vážení miminka před kojením a po něm. Bylo to pro ženy stresující. Pokud je vše v pořádku, stačí vážení jednou za den, častěji pouze pokud se naskytne problém s kojením. Po porodu mohou maminky využít služeb laktační poradkyně či nutriční terapeutky. Pokud si nejsou jisté s kojením ještě v době pobytu na oddělení nebo i po odchodu domů, mohou poradkyni kontaktovat. Stejně tak nutriční terapeutku, která poradí se stravováním například po těhotenské cukrovce, při kojení, nedostatku železa a podobně. Obě služby jsou pro chomutovské rodičky zdarma. 

O novopečené maminky je na oddělení velmi dobře postaráno. „Cílem je, aby si žena přinášela s sebou co nejméně věcí, protože kromě běžných potřeb nabízíme kruh na sezení po porodním poranění, moderní odsávačky mléka, hřejivé či chladivé polštářky, krémy na bradavky, zklidňující sprej na hráz a podobné nadstandardní pomůcky, k zapůjčení jsou kojící polštáře. Plánujeme i úpravu nemocniční stravy pro maminky, jelikož jde o specifickou skupinu pacientek se specifickými nároky na výživu,“ rekapituluje primář oddělení MUDr. Michal Zeman, Ph.D.

Úplnou novinkou na oddělení jsou od 17. října 2022 snídaně formou bufetu, podle přání rodiček. Navíc je trvale k dispozici kojící čaj a mléčné výrobky. Projekt bufetových snídaní prostřednictvím nutričních týmů realizuje Krajská zdravotní, a.s., od letoška postupně na gynekologicko-porodnických odděleních svých nemocnic. Maminky po porodu a hospitalizované těhotné pacientky je využívají již také v nemocnicích v Mostě a Děčíně.

Video z chomutovské porodnice naleznete: https://youtu.be/jrFs6_DUK9M


Zdroj: info@kzcr.eu


27.10.2022

Avízo – Provoz nemocničních lékáren Krajské zdravotní krátkodobě omezí inventury

Krajská zdravotní, a.s., upozorňuje na krátkodobé omezení provozu svých Nemocničních lékáren, kde budou v týdnu od 31. října 2022 probíhat inventury. Léčivé přípravky Lagevrio a Paxlovid k léčbě onemocnění COVID-19 zákazníci v Nemocničních lékárnách KZ dostanou i v době inventur.

V těchto termínech budou Nemocniční lékárny KZ kvůli inventuře pro veřejnost uzavřeny:

Děčín:

Od 31. 10. 2022 (12.00 hodin) do 2. 11. 2022 (včetně) – výdej léčivých přípravků Lagevrio a Paxlovid možný na interní ambulanci Nemocnice Děčín, o.z.

Ústí nad Labem:

Od 31. 10. 2022 (12.00 hodin) do 3. 11. 2022 (včetně) – výdej léčivých přípravků Lagevrio a Paxlovid možný po domluvě na telefonním čísle +420 705 693 476.

Lékárna V Podhájí bude uzavřena v pondělí 31. 10. 2022 bez možnosti výdeje Lagevria a Paxlovidu.

Teplice:

Od 31. 10. 2022 (14.00 hodin) do 2. 11. 2022 (včetně) – výdej léčivých přípravků Lagevrio a Paxlovid možný od 7.30 do 16.00 hodin v pohotovostním okénku.

Most:

Od 31. 10. 2022 do 1. 11. 2022 (včetně) – výdej léčivých přípravků Lagevrio a Paxlovid možný od 7.30 do 17.00 hodin v pohotovostním okénku.

Chomutov:

Od 31. 10. 2022 (14.00 hodin) do 2. 11. 2022 (včetně) – výdej léčivých přípravků Lagevrio a Paxlovid možný od 7.30 do 18.00 hodin po zazvonění na zvonek.

Litoměřice:

Od 31. 10. 2022 (12.00 hodin) do 3. 11. 2022 (12.00 hodin) – výdej léčivých přípravků Lagevrio a Paxlovid možný od 7.30 do 17.00 hodin po zazvonění na zvonek.


Zdroj: info@kzcr.eu


26.10.2022

Avízo – Krajská zdravotní připomene osvětovou akcí Světový den cévní mozkové příhody

Mrtvice je závažné onemocnění s vysokou úmrtností a často s následnou trvalou invaliditou v případě přežití. Před riziky cévní mozkové příhody varuje i Světový den cévní mozkové příhody, který si připomeneme 29. října. Odborníci z Krajské zdravotní, a.s., (KZ) nabídnou zájemcům v návaznosti na to veškeré důležité informace o tomto onemocnění i možnost následného preventivního vyšetření.

Znáte příznaky cévní mozkové příhody? Víte, jak správně reagovat a jak pomoci postiženému při mrtvici? Chcete vědět důležité informace o iktovém centru v nemocnici ve vašem městě? Iktová centra a neurologická oddělení KZ ve spolupráci s iniciativou Čas je mozek a Zdravotnickou záchrannou službou Ústeckého kraje připravily osvětovou akci, která proběhne u příležitosti Světového dne cévní mozkové příhody v pondělí 31. října 2022 v prostorách nemocnic KZ, kde budou připraveny také tištěné materiály, ale také ve dvou obchodních centrech.

Ústí nad Labem

Atrium Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem 10:00 – 13:00 hodin, OC Forum 9:00 – 13:00 hodin (také Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje, sanita a ukázky resuscitací, první pomoci)  

Most

OC Central Most 9.00 – 15.00 hodin (s přestávkou 12.00 – 13.00 hodin)

Děčín

Neurologické oddělení Nemocnice Děčín, o.z., pavilon C (budova staré interny) 13.00 – 14.30 hodin stánek, poskytování informací a letáků o CMP 

Teplice

Urgentní příjem Nemocnice Teplice, o.z., přístavba pavilonu F – stanoviště s poskytováním informací a letáků o CMP

Chomutov

Neurologické oddělení Nemocnice Chomutov, o.z. – informační stánek bude umístěn v předsálí neurologické jednotky intenzivní péče (budova D, 3. nadzemní podlaží) a neurologické ambulance (budova B, poliklinika) – k dispozici budou informační letáky a brožury o cévní mozkové příhodě, jejích příznacích, co dělat při jejich vzniku a také jak mrtvici předcházet

Litoměřice

Neurologické oddělení Nemocnice Litoměřice, o.z., před ambulancí (pavilon B, 1. nadzemní podlaží) a na oddělení (pavilon E, 4. nadzemní podlaží) budou k dispozici informační letáky o CMP

Ve všech iktových centrech KZ od roku 2021 probíhá akce iktového programu Ústeckého kraje - „Odhal své aneuryzma“ k prevenci rodinných výskytů mozkových krvácení v souvislosti s prasknutím mozkové výdutě (aneuryzmatu). Pokud se v rodině pacienta vyskytla krvácivá cévní mozková příhoda nebo přímo poznaná ruptura aneuryzmatu, bude po poučení nabídnuto pacientovi a blízkým příbuzným vyšetření, které skrytou výduť odhalí.

Možnost přihlásit se na vyšetření mají zájemci i nadále cestou e-mailového kontaktu na adrese kcc.mnul@kzcr.eu.

Informace také na https://www.facebook.com/events/524204982415744.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

 


26.10.2022

Krajská zdravotní uspořádala odbornou konferenci Jerieho kardio den. O léčbě srdce specialisté diskutovali v Ústí nad Labem již poosmnácté

Kardiocentrum Krajské zdravotní, a.s., (KZ) uspořádalo ve čtvrtek 20. října 2022 odbornou konferenci „Jerieho kardio den“. Pod názvem připomínajícím průkopníka kardiologie na severu Čech a jejího zakladatele v ústecké nemocnici MUDr. Pavla Jerieho se nadregionální akce uskutečnila potřetí, celkově se specialisté na kardiovaskulární péči sešli v Ústí nad Labem na konferenci již poosmnácté.

Záštitu nad akcí, která se uskutečnila v aule Kampusu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, převzal hejtman Ústeckého kraje Ing. Jan Schiller a předseda představenstva Krajské zdravotní, a.s., MUDr. Ondřej Štěrba. Odborným garantem akce byl prof. MUDr. Pavel Červinka, Ph.D., FESC, FSCAI, přednosta  Kardiologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., a vedoucí Kardiocentra KZ. Konference se zúčastnily dvě stovky zdravotníků z celé České republiky.

„Jste srdce celé kardiovaskulární péče v Ústeckém kraji, na které jsme všichni pyšní. A myslím si, že nám je závidí i v jiných větších městech,“ ocenil při zahájení akce vysokou úroveň Kardiocentra KZ v ústecké Masarykově nemocnici Ing. Jan Schiller, hejtman Ústeckého kraje. „Jsem velmi rád, že můžeme poskytnout půdu pro to, abyste mohli společně čerpat nové poznatky a vyměňovat si zkušenosti. Takové konference zvedají nejen vaši odbornost, ale zároveň také prestiž Ústeckého kraje,“ zdůraznil Ing. Jan Schiller.

„Věřím, že výstavba nového Kardiocentra v Masarykově nemocnici, která je dnes de facto před dokončením, se podaří zdárně završit. V současnosti vybavujeme kardiologii novými přístroji, běží k tomu výběrová řízení. Tým profesora Červinky pak bude mít k dispozici tři angiolinky. To je, myslím, úctyhodný počet. Jsme rádi, že se podařilo komplexní Kardiocentrum vybudovat,“ řekl MUDr. Petr Malý, MBA, generální ředitel KZ.

„Děkuji vedení Krajské zdravotní, děkuji vedení Ústeckého kraje, protože bez jejich podpory bychom nedosáhli úrovně, na níž jsme. V současné době jsme schopni léčit všechna onemocnění srdce, a to nejen koronární – ischemickou chorobu srdeční, ale také strukturální, tedy vrozené či získané srdeční vady. A to je na krajskou nemocnici opravdu velký počin. Tím jsme na úrovni fakultních nemocnic a spektrum výkonů máme i širší, než některé fakultní nemocnice. Za uplynulých dvacet let pro obyvatele Ústeckého kraje poskytujeme péči, která je srovnatelná s tím nejlepším nejen v rámci České republiky, ale i Evropské unie,“ řekl prof. MUDr. Pavel Červinka, Ph.D., FESC., FSCAI, vedoucí Kardiocentra KZ.

Po dopoledních blocích konference, z nichž první byl věnován arytmologii, následoval přímý přenos z katetrizačního sálu. Odpoledne se účastníci konference věnovali strukturálním onemocněním a kazuistikám.

Segmenty kardiovaskulární péče v Krajské zdravotní, a.s.:

Krajská zdravotní, a.s., (KZ) získala v roce 2021 od Ministerstva zdravotnictví České republiky pro pracoviště Kardiocentra v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, o.z., statut centra vysoce specializované komplexní kardiovaskulární péče pro dospělé. KZ je největším poskytovatelem lůžkové zdravotní péče v České republice a vedení společnosti, za významné kontinuální podpory vedení Ústeckého kraje, usilovalo o rozšíření statutu centra vysoce specializované kardiovaskulární na komplexní prakticky čtyři předchozí roky.

V lednu 2018 bylo vedle zavedené Kardiologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., založeno kardiochirurgické oddělení, na podzim téhož roku pak kardioanesteziologické oddělení. Všechna tato pracoviště společně s cévní chirurgií a angiologií tvoří od roku 2019 vše zastřešující Kardiocentrum. Vedoucím Kardiocentra je přednosta kardiologické kliniky prof. MUDr. Pavel Červinka, Ph.D., FESC, FSCAI. Kooperující zdravotnická pracoviště se přestěhují do nového pavilonu, který se v říjnu 2020 začal stavět v areálu ústecké Masarykovy nemocnice na Severní Terase.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

 

Odborným garantem konference byl prof. MUDr. Pavel Červinka  Ph.D.  FESC  FSCAI  přednosta  Kardiologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní  a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem  o.z.  a vedoucí Kardiocentra KZ.

Odborným garantem konference byl prof. MUDr. Pavel Červinka, Ph.D., FESC, FSCAI, přednosta Kardiologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., a vedoucí Kardiocentra KZ.


25.10.2022

Avízo – Krajská zdravotní upozorňuje na otevírací dobu lékáren na státní svátek Den vzniku samostatného československého státu

Krajská zdravotní, a.s., upozorňuje na otevírací dobu lékáren na Den vzniku samostatného československého státu, který připadá na pátek 28. října 2022. Pohotovostní lékárenská služba ve městech působnosti jejích zdravotnických zařízení bude zajištěna takto:

Děčín:

Nemocniční lékárna Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Děčín, o.z., U Nemocnice 1 (telefon 412 705 440) bude otevřena pro veřejnost od 9:00 do 15:00 hodin. 

Ústí nad Labem:

Lékárna Dr. Max – Kaufland, Všebořická 396 (telefon 472 717 275) bude otevřena pro veřejnost od 8:00 do 18:00 hodin.

Teplice:

Lékárna BENU – OC Galerie Teplice, Náměstí Svobody 3316 (telefon 731 638 173) bude otevřena pro veřejnost od 9:00 do 21:00 hodin. 

Most: 

Lékárna BENU - OC Central, Radniční 3400 (telefon 731 638 040) bude otevřena pro veřejnost od 8:00 do 20:00 hodin.

Chomutov:

Nemocniční lékárna Krajské zdravotní, a.s. - Nemocnice Chomutov, o.z., Kochova 1185 (telefon 474 447 248) bude otevřena pro veřejnost od 10:00 do 20:00 hodin.

Litoměřice: 

Nemocniční lékárna Krajské zdravotní, a.s. - Nemocnice Litoměřice, o.z., Žitenická 2084 (telefon 416 723 505) bude otevřena pro veřejnost od 10:00 do 14:00 hodin.

 

Zdroj: info@kzcr.eu


19.10.2022

Bufetové snídaně nově připravují pro maminky v porodnici děčínské nemocnice, v Mostě je rozšířili i pro hospitalizované těhotné pacientky

Bufetové snídaně si mohou vybrat nově maminky po porodu a hospitalizované těhotné pacientky v Nemocnici Děčín, o.z. Společný projekt nutričního týmu a vedení nemocnice úspěšně zavedla Krajská zdravotní, a.s. (KZ) nejprve v červnu letošního roku v Nemocnici Most, o.z., kde měl velký ohlas, a od 10. října snídaně formou bufetu také pro hospitalizované těhotné pacientky i tam.

„Maminkám se nový způsob snídaňového servisu v děčínské porodnici líbí, má jednoznačně úspěch. Poprvé jsme jim takto snídani připravili 3. října a funguje to velmi dobře i díky skvělé spolupráci s naším stravovacím provozem. Nabídku mají vyloženou na pultě i v lednici. K dispozici je široká nabídka sýrů, jogurtů, ovoce a zeleniny, několik druhů čaje, melta, caro, kakao, džus, dostatek pečiva,“ uvedla k novince Bc. Petra Ludviková, vrchní sestra Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Děčín, o.z.

„I když jsme tento projekt rozjeli na oddělení porodnice jen před čtrnácti dny, již nyní jsou výsledky skvělé. Bufetové snídaně se pro matky po porodu ukazují jako vítaná změna. Kromě zvýšení komfortu při pobytu v porodnici chceme maminkám v naší nemocnici tímto způsobem nabízet nutričně správnou a vyváženou stravu a zároveň vyjít vstříc jejich potřebám. Děkuji všem, kdo se na přípravě projektu podíleli, a hlavně všem, kdo nyní zajišťují jeho realizaci na děčínském gynekologicko-porodnickém oddělení,“ řekl MUDr. Michal Hanauer, MBA, ředitel Nemocnice Děčín, o.z.

„Bufetové snídaně se nám velmi osvědčily, proto jsme rádi, že je můžeme nabídnout i těm budoucím maminkám, které u nás musí být hospitalizované,“ připojil Ing. Pavel Markalous, ředitel Nemocnice Most, o.z.

Gynekologicko-porodnické oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Děčín, o.z., vede od roku 2016 primář MUDr. Peter Kraus a je maminkami nejen z Děčínska vyhledávaným místem pro porody. Ročně se jich zde uskuteční až sedm set.

    

Zdroj: info@kzcr.eu


Snídaně formou bufetu připravují v děčínské porodnici.

Snídaně formou bufetu připravují v děčínské porodnici.


18.10.2022

Klinika úrazové chirurgie připravila výroční konferenci. Traumatologie v Ústí nad Labem slaví 70 let

Výroční traumatologickou konferenci s podtitulem „70 let traumatologie v Ústí nad Labem“ uspořádala ve dnech 13. – 14. října 2022 Klinika úrazové chirurgie Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. Akce s 240 účastníky se uskutečnila v prostorách Kampusu ústecké univerzity a její součástí byl i jednodenní Workshop hojení ran, kterému se věnovala sesterská sekce. Záštitu nad tímto odborným setkáním převzali hejtman Ústeckého kraje Ing. Jan Schiller a předseda představenstva Krajské zdravotní, a.s., (KZ) MUDr. Ondřej Štěrba.

Dvoudenní odborný program lékařské části čítal celkem 53 vystoupení rozdělených do 8 tematických bloků. Kromě odborníků z pořádající Kliniky úrazové chirurgie a s ní úzce spolupracující Ortopedické kliniky a Oddělení následné péče v Ryjicích byli mezi přednášejícími hosty semináře a přednášejícími zkušení specialisté z dalších pracovišť ústecké Masarykovy nemocnice, jako jsou Oddělení Emergency, Chirurgické oddělení, Oddělení dětské chirurgie, Oddělení sportovní medicíny, Radiologická klinika, Klinika anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny a Klinika urologie a robotické chirurgie. Všichni vystoupili v bloku příznačně nazvaném Traumatologie v rukách netraumatologů. Své zkušenosti na konferenci předávali i odborníci z Liberce, Českých Budějovic, Brna a fakultních nemocnic v Praze, ale také z partnerských pracovišť ve Spolkové republice Německo – Drážďan a Coswigu.

„Setkání odborníků zabývajících se léčbou úrazů v České republice i v sousedním Sasku je jedinečnou možností ke zlepšení vzájemné spolupráce, která spěje k dosahování lepších výsledků v léčbě. Konference, kterou jsme pořádali poprvé v takovém rozsahu, nám umožňuje porovnání postupů a výsledků v léčení a díky přednáškám pozvaných odborníků mimo Krajskou zdravotní, a.s., i zvyšuje odbornou úroveň našich nemocnic. Děkuji všem, kdo se na přípravě a realizaci této velké akce podíleli,“ uvedl její odborný garant MUDr. Karel Edelmann, Ph.D., přednosta Kliniky úrazové chirurgie Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.

„Sesterská sekce měla samostatný odborný program. Rozdělen byl do dvou bloků, do kterých se vešlo celkem 16 přednášek. Tématem workshopu bylo hojení ran, což je velmi významná součást péče o pacienta po úrazu. Zabývali jsme se mimo jiné současnými prostředky léčby, novými materiály pro ni, ale také možnostmi komplikací při hojení ran a jejich řešením,“ shrnula Ing. Bc. Soňa Brabcová, vrchní sestra Kliniky úrazové chirurgie Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., hlavní sestra ústecké nemocnice a odborný garant sesterské sekce konference.

„Oddělení traumatologie bylo založeno v roce 1952 jako druhé v republice, což je úžasný mezník, a spolupodílelo se na vývoji oboru. To oddělení není jen pilíř zdravotnictví, ale je za ním obrovská vědecká činnost, protože jeho specialisté jsou napojeni i na mezinárodní struktury, publikují výborné práce,“ připomněl předseda Vědecké rady Krajské zdravotní, a.s., prof. MUDr. Martin Sameš, CSc. 

Klinika úrazové chirurgie je pracovištěm akreditovaným Ministerstvem zdravotnictví ČR. Má působnost regionálního úrazového centra Ústeckého kraje se spádem přibližně 800 000 obyvatel. Základním posláním pracoviště je provádění vysoce specializované péče v traumatologii. Jedná se především o následující stavy: polytraumata, sdružená poranění, závažná monotraumata, poranění, která vyžadují multidisciplinární spolupráci, artroskopická operativa, péče o pacienty s poruchou kostního hojení a s infektem.

Klinika úzce spolupracuje s ostatními traumacentry v České republice. Přednosta kliniky je členem výboru České společnosti pro úrazovou chirurgii. Atestaci z traumatologie má 13 lékařů kliniky. Šest lékařů je členy a aktivními lektory AO Alumni CZ, pobočky globální organizace AO ASIF, která určuje směr v ošetřování úrazů. Lékaři kliniky dále působí v redakčních radách celostátních traumatologických časopisů, přednáší jako externisté na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy nebo působí jako soudní znalci.                    

                                                           

Zdroj: info@kzcr.eu


Odborným garantem konference byl MUDr. Karel Edelmann  Ph.D.  přednosta Kliniky úrazové chirurgie Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní  a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem  o.z.

Odborným garantem konference byl MUDr. Karel Edelmann, Ph.D., přednosta Kliniky úrazové chirurgie Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.


14.10.2022

Oční specialisté na odborné konferenci Ústecký oftalmologický den probrali dilemata v diagnostice a léčbě

Dvoudenní odbornou konferenci „32. Ústecký oftalmologický den“ uspořádala Oční klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. Na výletním zámečku Větruše se letos sešlo 120 odborníků z celé České republiky. Konferenci zahájil již ve čtvrtek 6. října 2022 vzdělávací kurz zaměřený na topografii rohovky – k pomoci především mladým očním lékařů správně diagnostikovat. V pátek 7. října program pokračoval přednáškami na téma „Dilemata v diagnostice a léčbě“.

„Náplní vzdělávacího kurzu bylo jak nahlížet na obrázky, které nám poskytují zobrazovací techniky předního segmentu oka, jak rozpoznat keratokonus, astigmatismus rohovky a nenechat se svést artefakty na scestí špatné diagnózy. Prostě to, co je důležité pro klinickou praxi a co bychom měli znát,“ uvedla k úvodní části programu MUDr. Ivana Liehneová, Ph.D., přednostka Oční kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., která byla odborným garantem konference.

„Téma samotné odborné konference jsme rozčlenili do přednáškových bloků Dilemata onemocnění víček a očnice, Dilemata rohovky, Dilemata onemocnění sítnice, Dilemata vitreoretinální chirurgie a Dilemata dětské oftalmologie. Celkem zaznělo čtrnáct příspěvků, mezi nimi i od kolegů ze Všeobecné fakultní nemocnice Praha, Fakultní nemocnice Brno, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Fakultní nemocnice Motol a Krajské nemocnice Liberec. Konferenci v Ústí nad Labem tradičně navštěvuje odborná veřejnost nejen z Ústeckého kraje, ale také ze sousedních regionů a Prahy. Velký zájem o toto profesní setkání nám dělá radost,“ shrnula MUDr. Ivana Liehneová, Ph.D.

Oční klinika Krajské zdravotní, a.s., patří mezi excelentní centra Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. Ročně zde lékaři odoperují bezmála 2500 pacientů. Nachází se zde i vitreoretinální centrum pro operace zadního segmentu oka v Ústeckém kraji. Pacienti s onemocněním glaukomu jsou na pracoviště odesíláni z celé České republiky. Ústecká oční klinika má statut makulárního centra, probíhá zde výuka sester, lékaři přednáší a publikují nejen v České republice, ale i v zahraničí.

Klinika se specializuje na operace glaukomu (zeleného zákalu). Republikové prvenství patří ústecké klinice v provádění několika unikátních operací glaukomu jako jsou: kanaloplastika, minimálně invazivní chirurgické postupy s využitím mikroimplantátu XEN z gelového materiálu a nový typ laserového ošetření výběžků řasnatého tělesa přes stěnu oka s infračerveným světlem.

Na ústecké oční klinice v červnu 2021 jako první v České republice provedli novou minimálně invazivní operaci u pacientů s glaukomem. Jednalo se o nový typ mikroimplantátu IStent, který se zavádí po otevření přední komory oka 1,8milimetrovým rohovkovým řezem do místa trámčiny komorového úhlu. Vytváří zde přemostění neboli mikro bypass oblasti, kde je odtoku nitrooční tekutiny z oka kladen největší odpor. Cílem je zjednodušit a zároveň snížit riziko některých perioperačních a časných pooperačních komplikací klasické chirurgie glaukomu.


Zdroj: info@kzcr.eu

 

MUDr. Ivana Liehneová  Ph.D.  přednostka Oční kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní  a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem  o.z.  byla odborným garantem konference.

MUDr. Ivana Liehneová, Ph.D., přednostka Oční kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., byla odborným garantem konference.


13.10.2022

Krajská zdravotní má nové hlavní sestry ve svých nemocnicích v Ústí nad Labem a Chomutově

Krajská zdravotní, a.s., má od 1. října 2022 nové tváře ve vedení dvou svých nemocnic. Funkci hlavní sestry Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., vykonává Ing. Bc. Soňa Brabcová, která zatím zůstává i vrchní sestrou Kliniky úrazové chirurgie Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. Funkci hlavní sestry Nemocnice Chomutov, o.z., vykonává Mgr. Jana Rejhonová, dosavadní vrchní sestra tamního interního oddělení.

„Na spolupráci s novou hlavní sestrou se těším a jsem rád, že pracovní výzvu přijala. Přeji jí hodně sil, protože k řízení ošetřovatelského personálu v největší nemocnici Krajské zdravotní je úkol nelehký. Jistě zúročí své dlouholeté zkušenosti z kliniky,“ uvedl v souvislosti se jmenováním Ing. Bc. Soni Brabcové hlavní sestrou MUDr. Aleš Chodacki, ředitel zdravotní péče Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. 

„Magistra Rejhonová přichází na pozici hlavní sestry z postu vrchní sestry chomutovské interny a také hlavní sestru zastupovala. O její fundovanosti není pochyb. V nové roli jí držím palce a věřím, že společně s ní a dalšími spolupracovníky se nám podaří, vedle cíle zkvalitnit zdravotní péči a služby v nemocnici, zajistit všem kolegům zázemí, které odpovídá vyspělému zdravotnictví 21. století,“ řekl MUDr. Michal Zeman, Ph.D., ředitel Nemocnice Chomutov, o.z.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

 


Prosím, čekejte