18.10.2024

Děčínská nemocnice Krajské zdravotní nabízí nově screening osteoporózy – měření hustoty kostí. Pracoviště se hlásí ke Světovému dni osteoporózy

Světový den osteoporózy vychází každoročně na 20. října. Letos se k němu nově hlásí i Děčínská nemocnice, která otevřela pracoviště denzitometrie. Pacientům nabízí screening osteoporózy měření hustoty kostí. Po ústecké a litoměřické nemocnici je tak třetím pracovištěm v rámci Krajské zdravotní, kde se pacienti mohou nechat vyšetřit. Cílem je odhalit počínající či již rozvinutou osteoporózu a včas zahájit vhodnou léčbu řídnutí kostí. Osteoporóza je onemocnění bez příznaků a může mít za následek vážné zlomeniny. Denzitometrie spolehlivě diagnostikuje hodnoty vápníku v kostech pacienta.

Osteoporóza, nebo také řídnutí kostí, je bezpříznakové onemocnění, kterým jsou nejčastěji ohroženy ženy po menopauze a muži starší 65 let. Při osteoporóze dochází k úbytku minerálů z kostní hmoty, který vede ke zvýšené křehkosti kostí. „Jsem rád, že se v děčínské nemocnici podařilo otevřít nové pracoviště pro diagnostiku denzitometrem. V rámci Krajské zdravotní jde o pacientsky velmi významnou spádovou oblast. Měření hustoty kostí spadá pod naše gynekologické oddělení a zajistí našim pacientkám i pacientům ještě komplexnější péči. Onemocnění osteoporózou totiž nebolí, ale může mít za následek i velmi komplikované a fatální zlomeniny,“ vysvětluje ředitel děčínské nemocnice – MUDr. Michal Hanauer, MBA.

Nejčastějšími komplikacemi osteoporózy jsou zlomeniny krčku stehenní kosti, obratlů a předloktí. Ty mohou vést až k úmrtí. V České republice podle statistik trpí osteoporózou až 8 % obyvatel, tedy téměř 900 000 lidí. Ti o své nebezpečné diagnóze často neví.

Komu je vyšetření primárně určeno:
• ženám ve věku 50-59 let a mužům ve věku 65-69 let na základě dotazníkového šetření rizika
osteoporózy u praktického lékaře.
• všem ženám nad 60 let
• všem mužům nad 70 let
 
JAK SE OBJEDNAT
Online přes Portál pacienta Krajské zdravotní (zdravotnické pracoviště DENZITOMETRIE)
Telefonicky: 412 705 370 | 412 705 361
 
Adresa a otevírací doba pracoviště denzitometrie:
Oddělení Denzitometrie
Vila O, vchod 2 (u horního parkoviště)
U Nemocnice 1, Děčín II
8.00 – 14.00 hodin (denně mimo víkendy a svátky)
 
Kontakt pro média:
Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu
Leták osteoporóza

Leták osteoporóza

17.10.2024

Chomutovská nemocnice získala darem špičkový přístroj pro diagnostiku poruch dýchání ve spánku

Centrum poruch spánku při neurologickém oddělení chomutovské nemocnice získalo na počátku října transkutánní kapnometr. Jedná se o špičkový přístroj, který ve spánkovém centru výrazně zpřesní a zrychlí neinvazivní diagnostiku chronické hyperkapnie (vzestup koncentrace oxidu uhličitého v krvi). Pracovišti jej darovala firma ResMed. Pacientům v Ústeckém kraji s nervosvalovými a plicními chorobami, nebo obezitou omezující schopnost optimálně dýchat, se tak výrazně zlepší přístup k indikaci domácí plicní ventilace.

Nový přístroj významně zpřesní a zlepší efektivitu neinvazivní ventilační léčby například u pacientů s chronickou alveolární hypoventilací (nedostatečná výměna vzduchu v plicních sklípcích). „Naše centrum, jako jedno z mála v České republice, nyní disponuje přístrojem s možností manuálního nastavení neinvazivní plicní ventilace, vylepšené na nejvyšší možnou úroveň díky funkci kapnometru,“ popisuje MUDr. Kamil Slowik z Neurologického oddělení chomutovské nemocnice.

Další významné využití najde kapnometr u pacientů chomutovské neurologické Jednotky intenzivní péče s akutním dechovým selháním, například po cévní mozkové příhodě. Včasnou detekcí vzestupu oxidu uhličitého a následným zásahem neinvazivní ventilací s monitorací efektu v reálném čase zlepší prognózu těchto pacientů.

„Technologie společnosti ResMed zahrnující hardware, software i telemedicínské nástroje jsou navrženy tak, aby poskytovatelům péče usnadňovaly práci a zároveň zapojovaly pacienty do procesu léčby. Jsou komplexním řešením pro léčbu spánkové apnoe a dalších respiračních onemocnění zlepšujícím životy milionů lidí na světě. Jsem rád, že jsme mohli transkutánní kapnometr poskytnout zdarma chomutovské nemocnici Krajské zdravotní,“ konstatuje Tomáš Kubal, zástupce darujíci firmy ResMed.


Kontakt pro média:

Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Email: petra.roubickova@kzcr.eu
Telefon: 739242382
Chomutovská nemocnice získala darem transkutánní kapnometr od společnosti ResMed

Chomutovská nemocnice získala darem transkutánní kapnometr od společnosti ResMed

16.10.2024

Automatizovaný externí defibrilátor? Při srdeční zástavě s ním můžete zachránit lidský život

Víte, co se skrývá pod zkratkou AED? Tímto přístrojem jsou vybaveny objekty, místa, kde bývá velká koncentrace lidí. Automatizovaný externí defibrilátor je určený k laické resuscitaci při zástavě srdce pomocí elektrických výbojů a navádí nás hlasitými mluvenými pokyny. I tento způsob resuscitace určitě zvládnete! Aktéři Prokopni to vše ukáží v díle, tentokrát z ústecké Větruše, kde AED, jako součást projektu Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje, mají.

Prokopni to je autorský videopodcast Krajské zdravotní, který běží od května 2023. Cílem pořadu Prokopni to je společně s Prokopem a Prokopem prokopnout strach a obavy z poskytování první pomoci či z návštěvy nemocnice. V hlavních rolích se představují MUDr. Prokop Seif, lékař Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice Most, a Bc. Prokop Voleník, záchranář a tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje.

Prokop Seif (vlevo) a Prokop Voleník

Prokop Seif (vlevo) a Prokop Voleník

Třicátý pátý díl Prokopni to


14.10.2024

V anketě pořádané Unií pacientů České republiky získali titul Lékař roku ve svých kategoriích hned dva specialisté z nemocnic Krajské zdravotní

Odpověď na otázku, který z lékařů je mezi pacienty nejoblíbenější, přinesl 16. ročník ankety „Lékař roku“. Nejvyšší počet hlasů od pacientů v anketě, nad níž dlouholetou záštitu drží Česká lékařská společnost J. E. Purkyně, a titul „Lékař roku 2023“ tentokrát získali specialisté z nemocnic Krajské zdravotní (KZ) hned ve dvou kategoriích. V kategorii „Lékař lůžkového zařízení“ uspěl primář Dětského oddělení Nemocnice Rumburk MUDr. Dalibor Karbula. MUDr. Pavel Novák z Ortopedického oddělení Nemocnice Chomutov získal nejvíce hlasů v kategorii „Lékař specialista“.

Oba „Lékaře roku“ velká pozornost pacientů potěšila a takového ocenění své dosavadní práce si váží, jak dokazují jejich slova v reakci na vítězství v anketě.

„Ocenění respektuji, je milé, že přišlo od pacientů, přesněji od rodičů dětí. V Rumburku působím jako pediatr 24 let a lidé mě znají,“ říká primář MUDr. Dalibor Karbula. Stát se panem doktorem jako dítě netoužil, bavilo by ho být truhlářem. Vyhověl ale přání maminky a zamířil na medicínu. Nad výběrem oboru nezaváhal, stal se pediatrem. „Když už jsem měl být lékařem, tak dětským. Děti mám rád. Voní i pokakané – na rozdíl od dospělých,“ dodává s humorem sobě vlastním, který společně s dobrou náladou již mnoho let rozdává malým i velkým, nejen v rumburské nemocnici.

„Samozřejmě, že mi ocenění udělalo velkou radost a vážím si ho. Je to pro mě čest, ale také milé překvapení, přeci jenom jsem neočekával, že by pro mě pacienti hlasovali,“ je potěšen MUDr. Pavel Novák, který na chomutovském ortopedickém oddělení působí šestým rokem. „Dráhu ortopeda jsem si zvolil již během druhého ročníku medicíny, kdy jsem věděl, že budu chtít dělat chirurgický obor, a směrem k ortopedii mě postrčila tchyně. Následně jsem zjistil, že náplň ortopedie je mi ze všech oborů nejbližší. Ambulantní práci jsem si velmi oblíbil. Přijdu do kontaktu s pacienty a mohu s nimi diskutovat jejich aktuální problém či naopak probíhající léčbu,“ přibližuje pacienty oceněný ortoped.

„Blahopřeji oběma kolegům z nemocnic Krajské zdravotní k ocenění od pacientů. Potvrdilo fakt, že asertivita, empatie a jasná komunikace ze strany zdravotníků směrem k pacientům je základem pro vybudování vztahu založeného na důvěře. A právě toho, jak je z výsledků ankety zřejmé, si lidé nejvíce všímají a kvitují ho. Jsem rád, že naši lékaři takoví jsou,“ uvádí MUDr. Jiří Laštůvka, zastupující generální ředitel a náměstek pro řízení zdravotní péče KZ.

 
Kontakt pro média:
Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
E-mail: petra.roubickova@kzcr.eu
 
MUDr. Dalibor Karbula během slavnostní večera "Lékař roku 2023"

MUDr. Dalibor Karbula během slavnostní večera "Lékař roku 2023"


10.10.2024

Paliativní péče v Krajské zdravotní rozšiřuje své služby. Díky chladící kolébce od spolku Spinkey

Dar v podobě takzvané chladící kolébky v hodnotě téměř 60 000 korun obdržela Neonatologická klinika v ústecké Masarykově nemocnici od spolku Spinkey, který podporuje paliativní péči v České republice. Chladící kolébka je zařízení umožňující rodičům, kteří při porodu ztratili své dítě, získat více času se důstojně a podle svých představ rozloučit s děťátkem, vytvořit si vzpomínky a lépe se tak vyrovnat se svou ztrátou. Z rukou předsedkyně spolku Štěpánky Pokorníkové dar převzala porodní asistentka Eliška Nekolná, která se v rámci paliativního týmu v Krajské zdravotní věnuje perinatální paliativní péči a lékař Martin Pánek z Neonatologické kliniky.

I v současné moderní medicíně nastávají situace, kdy je během těhotenství, porodu či krátce po porodu u dítěte stanoveno život ohrožující nebo život limitující onemocnění, nebo dojde k úmrtí miminka těsně před porodem či po něm. Tyto situace jsou značně náročné nejen pro rodiče, ale také pro personál, který o dítě a rodinu pečuje. V těchto situacích vystupuje do popředí perinatální paliativní péče. „Cílem naší péče je především zajistit rodině co možná, v uvozovkách, nejkvalitněji společně strávený čas. Naplnění rodičovských kompetencí je jednou z našich priorit. Každá rodina má jinou prioritu, každá požaduje něco jiného. Podpora rodiny při vyrovnání se svou ztrátou, provázení během rozhodování a plánování další péče, limitace péče, Best supported care, jsou velmi, velmi důležité. My se snažíme neomezovat maminkám čas na porodním sále, aby se mohly se svým zesnulým dítětem rozloučit. Díky speciální kolébce získá rodina více času se vyrovnat s bolestnou ztrátou, možnost se důstojně rozloučit a potřeby a rodičovské kompetence tak budou ještě lépe naplňovány,“ říká Eliška Nekolná, DiS.

„Daru, který přispěje k rozšíření naší komplexní paliativní péče, si velmi vážíme a nadaci Spinkey za něj děkujeme. Chladící kolébku budeme využívat nejen zde v Masarykově nemocnici, ale i v dalších pěti nemocnicích Krajské zdravotní, konkrétně v Litoměřicích, Chomutově, Děčíně, Teplicích a v Mostě,“ poděkoval MUDr. Ing. Martin Pánek z Neonatologické kliniky v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.

„Účelem našeho spolku je zajistit finanční prostředky na nákup chladících kolébek. Máme velkou radost, že téma chladicích kolébek získává stále větší pozornost, a že se nám daří naplňovat naše poslání. Ústecká Masarykova nemocnice je již sedmou nemocnicí, které jsme mohli toto speciální zařízení předat. Finance jsme získali od dárců přes platformu darujme.cz, kde se podařilo nashromáždit 89 800 korun, což je neskutečných 128 % z cílové částky,“ sdělila Štěpánka Pokorníková, předsedkyně spolku Spinkey.

Kolébce požehnal kaplan ústecké Masarykovy nemocnice Bc. Roman Jonczy, DiS.

Kromě chladicí kolébky nabízí zdravotníci rodičům při perinatální ztrátě i tak zvaný memorybox – vzpomínkovou krabici s věcmi, které pomáhají uchovat památku na dítě. „Memoryboxy obsahují to, co rodiče uznají za vhodné. Velmi se nám například osvědčila práce s rozpustným papírem a s psaním dopisů na rozloučenou nebo přání, co by rodina chtěla se svým dítětem zažít,“ upřesňuje Eliška Nekolná.

Chladící kolébka CudlleCot:

·        váží zhruba 3,5 kilogramu

·        skládá se z malé kolébky, která má pod matrací chladící jednotku, jež ochladí tělo miminka na ideální teplotu

·        používání chladící kolébky CuddleCot je mezinárodně uznáváno

·        CuddleCot poskytuje čas truchlícím rodinám pro další rozhodování

 

Kontakt pro média:

Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu

Štěpánka Pokorníková (vlevo) a Eliška Nekolná  DiS.  s chladící kolébkou

Štěpánka Pokorníková (vlevo) a Eliška Nekolná, DiS., s chladící kolébkou


8.10.2024

V rumburské nemocnici začala výstavba laboratoří, je významným krokem k modernizaci nemocnice

Krajská zdravotní (KZ) začala v Rumburku s výstavbou dočasné modulární stavby pro umístění laboratoří. Modulární stavba umožní kontinuální provoz laboratoří hematologie a biochemie v době modernizace rumburské nemocnice. Výstavba náhradních laboratoří je nezbytná před rekonstrukcí, na kterou budou navazovat další kroky rekonstrukce nemocnice, zejména přestavba budovy polikliniky a dále výstavba a heliportu. Systém modulární stavby pro hematologické laboratoře byl zvolen kvůli dočasnosti umístění laboratoří, následné možnosti jejího rozebrání na jednotlivé části a použití buněk jako další provizorní stavby při modernizacích ostatních nemocnic Krajské zdravotní.

Samotná výstavba laboratoří měla začít v létě letošního roku, zahájení stavby pozdržely úpravy projektu i vládní digitalizace stavebního řízení. „V rámci zpracování projektu došlo k několika nezbytným úpravám na základě požadavků orgánů veřejné správy, zásadní bylo dojednání situování heliportu na vytipovaném městském pozemku a následné zapracování do dokumentace. Dvouměsíční zpoždění zapříčinila i vládou nedostatečně připravená digitalizace stavebního řízení, což vedlo k nebývalému zahlcení stavebních úřadů, a tak i řadě problémů pro stavební úřady a stavebníky,“ vysvětlil Ing. Jakub Komárek, předseda představenstva KZ.

Jedním z důvodů výstavby modulárních buněk v rumburské nemocnici bylo opuštění nevyhovujícího a vzdáleného pavilonu v Podhájí. Pacientům i personálu se tím zkrátí trasa do laboratoří z nemocničního areálu. Modulární stavba zajistí profesionální provoz laboratoří až do přestěhování do nového pavilonu vedle stávající budovy Chirurgie, kde budou ve finále umístěna i oddělení Emergency, Centrální operační sály, Jednotka intenzivní péče a lékárna.

„Smyslem výstavby objektu laboratoří je potřeba uvolnění prostor pro možnost realizace dalších záměrů, a to zejména modernizace administrativní budovy v areálu nemocnice a budovy polikliniky v Jiráskově ulici. Projektová dokumentace pro záměr rekonstrukce administrativní budovy je již hotová a současně se dokončuje projektová dokumentace na modernizaci polikliniky, která bude finalizována v průběhu listopadu 2024. Na ni bude navazovat příprava veřejné zakázky na dodavatele stavebních prací.“ uvedl Ing. Jakub Komárek, předseda představenstva Krajské zdravotní. 

  • podpis smlouvy o dílo:                                             27. 11. 2023
  • předání staveniště                                                    7. října 2024
  • předpokládaný termín dokončení stavby             březen 2025
  • vybraný dodavatel                                                    POHL cz, a.s.
  • náklady                                                                       dle veřejné zakázky 22 721 110 Kč včetně DPH
  • zdroj financování                                                      dotace Ústeckého kraje (SOHZ - financování Služeb obecného hospodářského zájmu)       

Projekt výstavby laboratoří je realizován tak zvanou metodou Design & Build, která je charakteristická tím, že vybraný dodavatel zajišťuje kromě samotné výstavby (Build), také zpracování projektové dokumentace a zajištění stavebního povolení (Design).  

 
Kontakt pro média:
Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu
 

Vizualizace modulární stavby pro umístění laboratoří

Vizualizace modulární stavby pro umístění laboratoří

3.10.2024

Přijďte na Akademii pro pacienty do litoměřické nemocnice Krajské zdravotní. Prvním tématem budou kardiovaskulární onemocnění

Chcete se dozvědět více o nemocech, o režimových opatřeních při jejich léčbě a dostat odpovědi od zdravotnických specialistů na své dotazy? Nyní je to pro zájemce jednodušší! Zveme vás na Akademii pro pacienty, sérii přednášek pro širokou veřejnost ze škály lékařských oborů. Právě pod tímto názvem s nimi přichází litoměřická nemocnice Krajské zdravotní, aby zájemcům zpřístupnila formou přednášek frekventovaná témata, pomohla odbourávat mýty a pacientům přinesla uspokojivé odpovědi reflektující současné medicínské poznatky.

První setkání se uskuteční v Nemocnici Litoměřice v úterý 8. října 2024 od 13 hodin.

Přednášku na téma „Kardiovaskulární onemocnění“ povede zkušená vrchní sestra interního oddělení Mgr. Romana Heringová, její vystoupení doplní primář interního oddělení MUDr. Jan Zbořil a nutriční terapeutka Bc. Tereza Nejedlá.

Nejbližší připravovaná témata Akademie pro pacienty v Nemocnici Litoměřice:

§ Hypertenze

§ Diabetes mellitus

§ Onemocnění ledvin

§ První pomoc

§ Závislosti

§ Mozková mrtvice

Přednášky se budou konat každé druhé úterý v měsíci a je nutné se na ně předem nahlásit, a to na telefonu 416 723 225 nebo přes email: romana.heringova@kzcr.eu.

 

Kontakt pro média:
Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu
 

3.10.2024

Studenti gymnázia měli možnost nahlédnout do nejmodernějších pracovišť ústecké Masarykovy nemocnice

V rámci Projektových dnů proběhla exkurze studentů ústeckého Gymnázia a Střední odborné školy dr. Václava Šmejkala v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Projektové dny je motivují k budoucímu profesnímu směřování. Gymnazisté měli výjimečnou příležitost proniknout do zákulisí zdravotnického provozu, prohlédnout si nejmodernější pracoviště a získat praktické zkušenosti s poskytováním první pomoci. Navštívili Kliniku anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny (KAPIM), kde se seznámili s moderními lékařskými technologiemi a postupy. Navštívili stanice intenzivní péče a novou ambulanci cévních vstupů.
 
Projektové dny hrají zásadní roli nejen ve zvyšování povědomí o práci zdravotníků, ale také v motivaci studentů k budoucímu profesnímu směřování. Ředitel ústecké nemocnice, MUDr. Aleš Chodacki, zdůrazňuje význam těchto aktivit: „Tyto projektové dny mají za cíl ukázat, že moderní zdravotnictví a Masarykova nemocnice nabízejí atraktivní zaměstnání s potenciálem do budoucna.“
 
Díky těmto akcím získávají studenti nejen povědomí o zdravotnických profesích, ale i osobní zkušenost s prostředím nemocnice, což může výrazně ovlivnit jejich další vzdělávací i kariérní rozhodování.
 
Praktickou prezentaci KAPIM pro studenty vedli:
Ervín Wittenberg DiS., – Klinika anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny – vrchní sestra
MUDr. Petr Vojtíšek – Klinika anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny – primář
MUDr. Adam Holeček – Klinika anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny
 
Kontakt pro média:
Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu
 
Studenti z ústeckého Gymnázia a Střední odborné školy dr. Václava Šmejkala

Studenti z ústeckého Gymnázia a Střední odborné školy dr. Václava Šmejkala

3.10.2024

Celostátní konference Neonatologické dny se v Ústí nad Labem zúčastnily na čtyři stovky odborníků

Ústecká neonatologie, ve dnech 25.–27. září 2024, organizovala XXXIX. Neonatologické dny pod odbornou záštitou České neonatologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Kongresu se zúčastnilo na 400 odborníků jak z českých, tak i slovenských novorozeneckých pracovišť. Mezi hlavní témata v lékařské sekci patřila novorozenecká analgezie a péče o novorozence s chirurgickými onemocněními nebo infekcemi. Sesterská část byla věnována komunikaci a podpoře rodičů a sledování vývoje dětí.

Presympozium se uskutečnilo ve středu 25. září 2024 v hotelu zámečku Větruše v Ústí nad Labem a bylo určeno pouze lékařům a vrchním sestrám.

Hlavní odborný program proběhl ve čtvrtek 26. září 2024 v moderním prostředí Kampusu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem rozdělený na lékařskou a sesterskou sekci.

Páteční program pořádaný formou plenární sekce v pátek dne 27. září 2024, byl společný pro všechny účastníky sympozia. Součástí programu byl i posterwalk, workshop komunikace, společenský večer v hotelu Clarion v Ústí nad Labem a prohlídka Pivovaru Velké Březno s ochutnávkou piva. 

„Celorepublikový kongres Neonatologické dny přinesl svým účastníkům nejen řadu odborných informací, ale i milá společenská setkání a navázání nových profesních kontaktů. Kongres považuji za jedinečnou příležitost k setkání pro všechny specialisty, kteří se věnují tak krásnému a rozsáhlému oboru, jakým neonatologie bezpochyby je,“ hodnotí průběh kongresu MUDr. Patrik Hitka, Ph. D., přednosta Neonatologické kliniky

XXXIX. Neonatologické dny se konaly pod záštitou České Neonatologické společnosti ČL JEP (České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně), hejtmana Ústeckého kraje Ing. Jana Schillera a předsedy představenstva Krajské zdravotní, Ing. Jakuba Komárka.

 

Kontakt pro média:
Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu
 
2.10.2024

Mobilní hospic v ústecké Masarykově nemocnici slouží pacientům a pomáhá jejich blízkým již deset let

Krajská zdravotní ve své Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem provozuje mobilní hospic již celou jednu dekádu. Pro krajské město a jeho okolí začal fungovat na podzim 2014. Mobilní hospic postupně rozšiřoval své služby a nyní je bezplatně nabízí dospělým i dětským pacientům v terminálním stavu s onkologickými i neonkologickými onemocněními nejen na Ústecku, ale také na Děčínsku, Teplicku a v okolí Bíliny.

U zrodu ústeckého mobilního hospice stála MUDr. Jana Dušánková, onkolog a paliativní lékař s bohatými zkušenostmi. „Služba je určena pacientům, u kterých jsou veškeré možnosti léčby vyčerpány a jejich celkově se zhoršující zdravotní stav neumožňuje nadále dojíždět na kontroly do zdravotnického zařízení a sám pacient si přeje zůstat v domácím prostředí,“ připomíná doktorka Dušánková s tím, že odborný tým je důležitý i pro rodinné příslušníky a pečující osoby, protože i tito lidé potřebují odbornou pomoc, informace z oblasti sociálních služeb a zejména psychologickou pomoc.

„Každým rokem se počet pacientů, kterým je umožněno dožít doma, zvyšuje a minulý rok jich byly více než tři stovky. Od loňského října můžeme nabídnout další službu, a to péči na oddělení paliativní medicíny, kde se snažíme pro pacienty, kteří z různých důvodů nemohou být doma, zajistit maximálně komfortní péči. Oddělení aktuálně disponuje čtyřmi dvoulůžkovými pokoji. Na plánování paliativní péče u hospitalizovaných pacientů se v úzké spolupráci s primárním ošetřovatelským týmem podílí konziliární tým paliativní péče, který byl utvořen díky grantu ministerstva zdravotnictví. Všechny tyto složky paliativní péče včetně ambulance paliativní medicíny pracují v souhře tak, aby bylo dosaženo péče, jakou si pacient v závěru života přeje,“ vysvětluje doktorka Dušánková.

Moderní medicína se díky vývoji v posledních desetiletích dostala na úroveň, která nám umožňuje u pacientů mnohá onemocnění vyléčit a prodloužit jim život. Ale často zapomínáme na to, že všichni tito lidé budou potřebovat důstojně provést koncem své životní cesty. Proto si velmi cením nesmírně náročné práce členů paliativního týmu a upřímně za ni děkuji,“ říká MUDr. Jiří Laštůvka, zastupující generální ředitel a náměstek pro řízení zdravotní péče KZ.

Zveme vás na Benefiční odpoledne na podporu mobilního hospice v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, které se koná při příležitosti 10. výročí založení mobilního hospice v Ústí nad Labem a bude probíhat na hlavní pláži Jezera Milada. Setkání se uskuteční v neděli 6. října 2024 od 12:30 do 19:00 hodin. Výtěžek z této akce půjde na nákup mobilního ultrazvuku Vscan Air SL, který přispěje k dalšímu zkvalitnění péče o pacienty v domácím prostředí.

 

Kontakt pro média:
Petra Roubíčková
Tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.
Telefon: 739242382
Email: petra.roubickova@kzcr.eu
MUDr. Jana Dušánková

MUDr. Jana Dušánková


Prosím, čekejte