14.6.2022

Dnes je Světový den dárců krve. Přijďte darovat vzácnou tekutinu před odjezdem na dovolenou, apelují primáři transfuzních oddělení Krajské zdravotní

Cílem Světového dne dárců krve, který každoročně připadá na 14. červen, je poděkovat dárcům a uvědomit si potřebu bezpečné krve a transfuzních přípravků i zásadní význam dobrovolného bezpříspěvkového dárcovství krve. V období letních prázdnin navíc transfuzní centra často bojují s dočasným nedostatkem dárců, kteří odjíždějí na dovolené.

„Během léta nám pravidelně ubývá přibližně dvacet až třicet procent dárců. Nejprve chybějí kvůli probíhajícím dovoleným a následně je musíme často dočasně vyřadit, dle rizikovosti oblasti, ze které se vrátí. Někde je to měsíc, někde i půl roku. Přesvědčujeme proto dárce, aby krev darovali před odjezdem na dovolenou,“ vysvětluje MUDr. Jiří Masopust, primář Transfuzního oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.

Spotřeba krve v letním období navíc neklesá, přibývá závažných úrazů. „Rostoucí spotřeba je u nás způsobena i vznikem kardiochirurgie, a některá oddělení také dohánějí operace, které odkládaly kvůli covidu. V roce 2019 byla spotřeba krve v ústecké Masarykově nemocnici o 20 procent nižší než v roce 2021,“ dodává primář oddělení, které krví zásobuje velkou část nemocnic Krajské zdravotní, a.s., nemocnici v Roudnici nad Labem a částečně také Fakultní nemocnici v Motole.

Na ústeckém oddělení krev každý měsíc daruje kolem patnácti set dárců. „Počet dárců krve postupně pomalu klesá. Populace stárne a mladší generace často raději navštěvují placená plazmacentra. Objevují se ale noví dárci mezi 30 až 40 lety, za což jsme moc rádi,“ těší primáře Masopusta.

Podobná situace je také v Chomutově. „V evidenci máme aktuálně 5252 dárců krve. Potřeba krve všech krevních skupin je samozřejmě trvalá a velmi rádi přivítáme i nové dárce. Těm stávajícím patří velké poděkování, zvláště těm, kteří s námi spolupracující dlouhodobě,“ řekla MUDr. Vladimíra Kašková, primářka Hematologicko-transfuzního oddělení Nemocnice Chomutov, o.z.

Dárcovství krve v Krajské zdravotní, a.s.

Krajská zdravotní, a.s. (KZ), má dvě transfuzní oddělení. V ústecké Masarykově nemocnici a v chomutovské nemocnici. V nemocnicích v Teplicích a Mostě jsou odběrové prostory, které jsou detašovanými zdravotnickými pracovišti těchto transfuzních oddělení. V děčínské nemocnici se provádějí odběry krve v samostatném odběrovém středisku, odebranou krev a plazmu zpracovává ústecké transfuzní oddělení. 

Transfuzní oddělení jak v ústecké Masarykově nemocnici, tak v chomutovské nemocnici jsou plnohodnotnými zdravotnickými pracovišti na stejné úrovni.

Zájemci o darování krve se mohou přímo obracet na naše transfuzní oddělení nebo odběrová pracoviště v našich nemocnicích. Zde se jim bude ochotně věnovat náš zdravotnický personál. Veškeré informace zájemci o darování krve najdou na webových stránkách Krajské zdravotní, a.s. V České republice může darovat krev každý, komu je mezi 18 a 65 lety a neprodělal nebo netrpí závažnějším onemocněním, kdy by odběr krve mohl ohrozit jeho zdraví.


Zdroj: info@kzcr.eu

Odběr krve v ústecké Masarykově nemocnici

Odběr krve v ústecké Masarykově nemocnici

Odběr krve v ústecké Masarykově nemocnici


3.6.2022

Informace z rumburské nemocnice jsou nově na webu Krajské zdravotní

Internetová prezentace Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., pracoviště Rumburk, se přesunula na web Krajské zdravotní, a.s.

Na internetové adrese www.kzcr.eu je nově v horní částí stránky záložka Rumburk, kde zájemci najdou veškeré informace o tomto pracovišti ústecké Masarykovy nemocnice. K dohledání jsou podrobnosti k jednotlivým zdravotnickým pracovištím a možnostem objednání, důležité kontakty i novinky, které se nemocnice v Rumburku týkají. Nechybí ani další potřebné informace pro pacienty či návštěvy.

Na webu www.kzcr.eu v současnosti zájemci najdou všechny potřebné informace o šesti ze sedmi nemocnic ve správě společnosti. Nyní se Krajská zdravotní bude soustředit na přesun internetové prezentace litoměřické nemocnice, aby byly informace na webu společnosti kompletní, a především dostupné a přehledné pro pacienty.


Zdroj: info@kzcr.eu


3.6.2022

Krajská zdravotní uspořádala odbornou konferenci VI. Děčínské chirurgické dny

Chirurgické oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Děčín, o.z., uspořádalo celostátní odbornou konferenci VI. Děčínské chirurgické dny. Akce se uskutečnila ve dnech 30. a 31. května 2022 na děčínském zámku pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Ing. Jana Schillera a primátora Statutárního města Děčín Ing. Jiřího Anděla, CSc. Mezi 180 účastníky dvoudenní akce byli i lékařští specialisté ze Slovenska. 

MUDr. Petr Malý, MBA, generální ředitel Krajské zdravotní, a.s., (KZ) při zahájení konference poděkoval všem, kdo ji připravili a podpořili. Připomněl velkou aktivitu vedení děčínské nemocnice, které velmi pomohlo a zasadilo se o probíhající dostavbu, na jejímž konci bude nový pavilon pro urgentní příjem a na něj navazující obory, a také pavilon pro péči o matku a dítě. „Společnost Krajská zdravotní má také zpracován generel, který dává představu, jak by měla nemocnice v Děčíně v 21. století vypadat,“ připomněl generální ředitel.

„S radostí jsem přijal pozvání na tuto akci, která se stala krásnou tradicí - a jsem na to hrdý. Se stejnou radostí jsem nad ní přijal záštitu. Covidové období nás o taková setkání připravila, nicméně jsem moc rád, že se nyní můžeme v Děčíně vidět," přivítal ve městě účastníky konference primátor Statutárního města Děčín Ing. Jiří Anděl, CSc. „Dostavba děčínské nemocnice mě opravdu těší. Chirurgický obor v Děčíně má tradici. První etapa dostavby se týká právě chirurgických pracovišť. Děkuji Krajské zdravotní i vedení Ústeckého kraje, že tato rozsáhlá investiční akce začala, pro naše město a jeho obyvatele je to jedna z priorit," dodal.

 

„Napadají mě v souvislosti s tímto setkáním dvě věci: tradice, nové informace a nové zkušenosti. Za to, že teď můžeme pobývat v těchto prostorách, musím poděkovat všem, kdo nás tradičně finančně i morálně podporují. Primátorovi Děčína a magistrátu, okresní hospodářské komoře, sponzorům a organizačnímu týmu. Náročnost přípravy a okolnosti byly letos výrazně jiné než v letech předcházejících, proto přeji odbornému garantovi akce MUDr. Janu Rejholcovi, aby konference byla úspěšná,“ řekl MUDr. Michael Hanauer, MBA, ředitel zdravotní péče Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Děčín, o.z.

Program konference čítal celkem 38 odborných příspěvků rozložených do osmi tematických bloků, z toho 17 se týkalo laparoskopické a roboticky asistované chirurgie.

„Konferenci Děčínské chirurgické dny si dovolím nazvat tradiční, letos jsme ji pořádali již pošesté. Děkuji vedení Ústeckého kraje, primátorovi Statutárního města Děčín, Okresní hospodářské komoře v Děčíně a vedení Krajské zdravotní, a.s., bez jejichž podpory by nebylo možné konferenci uskutečnit. Poděkování patří i České chirurgické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně a její Sekci miniinvazivní chirurgie, které nad akcí převzaly záštitu. Myslím, že se nám podařilo sestavit odborný program plný velmi kvalitních přednášek špičkových chirurgů, gastroenterologů a dalších lékařských specialistů z České republiky i ze Slovenska,“ zhodnotil za organizátory šestý ročník mezinárodní odborné konference MUDr. Jan Rejholec, primář Chirurgického oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Děčín, o.z., který nově působí i jako koordinátor chirurgické péče Krajské zdravotní, a.s.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

MUDr. Jan Rejholec  primář Chirurgického oddělení Krajské zdravotní  a.s. – Nemocnice Děčín  o.z.  byl odborným garantem konference.

MUDr. Jan Rejholec, primář Chirurgického oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Děčín, o.z., byl odborným garantem konference.


1.6.2022

Krajská zdravotní zahájila v rumburské nemocnici provoz urologické ambulance, „snižuje uhlíkovou stopu“

Krajská zdravotní, a.s., zahájila 31. května 2022 provoz urologické ambulance v nemocnici v Rumburku, která je od poloviny loňského roku detašovaným pracovištěm Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Jednou z výhod tohoto propojení je možnost efektivního využívání kapacit obou zařízení tak, aby byla nejen obyvatelům Šluknovského výběžku, ale i Ústeckého kraje, zajištěna dostupnější a co nejkvalitnější zdravotní péče. V Nemocnici Rumburk v minulých měsících zahájily své operační programy specialisté z ústecké nemocnice v oborech chirurgie a ortopedie.

Otevření urologické ambulance v Rumburku, která dosud nebyla pro pacienty Šluknovského výběžku v nemocnici součástí segmentu zdravotnických služeb, jim přináší jasný bonus. „Snižuje uhlíkovou stopu,“ usmívá se MUDr. Jan Schraml, Ph.D., přednosta Kliniky urologie a robotické chirurgie Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., a dodává: „Tím chci poukázat na dosavadní úmorné cestování obyvatel této vzdálené části děčínského okresu za vyšetřením do ústecké nemocnice, což představuje – jen jízda autem tam a zpátky – tři hodiny. Otevřením urologické ambulance tak šetříme nejen čas pacientům, ale také zdravotním pojišťovnám náklady na proplácení cestovného.“

Přednosta Schraml se bude věnovat pacientům v poradně v Rumburku, zaměřené především na onkourologickou problematiku, vždy jedno úterý v měsíci. Termíny provozu urologické ambulance v nemocnici jsou v tuto chvíli jasné do srpna včetně (viz přehled na konci textu).

„Rozšíření a zkvalitnění péče, nikoliv pouze její zachování, je prioritou od chvíle, kdy nemocnice přešla pod správu Krajské zdravotní 1. června 2021. Dalším důkazem toho je otevření urologické ambulance pod vedením pana přednosty kliniky z ústecké Masarykovy nemocnice. Jsem rád, že se postupně daří do rumburské nemocnice zavádět obory, za nimiž doposud museli jezdit až do 70 kilometrů vzdáleného krajského města,“ uvedl MUDr. Michal Tichý, Ph.D., MPH, ředitel zdravotní péče Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., pracoviště Rumburk.

 

UROLOGICKÁ AMBULANCE NEMOCNICE RUMBURK:

Ordinace jednou měsíčně pro zvané.

Úterý 21. 6., 26. 7. a 23. 8. 2022

Objednání: sestra Venuše Gazdová, telefon 412 359 306

 

Zdroj: info@kzcr.eu

Přednosta MUDr. Jan Schraml  Ph.D.  a sestra Venuše Gazdová v urologické ambulanci v Nemocnici Rumburk.

Přednosta MUDr. Jan Schraml, Ph.D., a sestra Venuše Gazdová v urologické ambulanci v Nemocnici Rumburk.


26.5.2022

Rozsáhlé investiční projekty Krajské zdravotní zdárně pokračují

Krajská zdravotní, a.s., s významnou podporou Ústeckého kraje úspěšně pokračuje v realizaci rozsáhlých investičních projektů ve svých odštěpných závodech. Aktuálně probíhá výstavba nových pavilonů hned ve třech ze sedmi nemocnic, které největší poskytovatel nemocniční péče v České republice spravuje – v Ústí nad Labem, Děčíně a Chomutově. Již v roce 2020 zahájila provoz pracoviště centrálních operačních sálů, centrální sterilizace a jednotky intenzivní péče anesteziologicko-resuscitačního oddělení v novém pavilonu areálu Nemocnice Teplice. 

V areálu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., na Severní Terase zahájil práce v říjnu 2020, v Nemocnici Děčín, o.z., v říjnu 2021, ve stejném měsíci i v Nemocnici Chomutov, o.z. V letošním roce bude na stavbě v ústecké nemocnici již dokončena hrubá stavba a zahájena kompletace profesí. V děčínské a chomutovské nemocnici se pak do konce roku počítá s dokončováním hrubé stavby a zahájením instalace rozvodů technického zařízení budovy.

„Jsem rád, že stavby objektů, které jsou pro budoucnost nemocnic, respektive pro zajištění zdravotní péče pro obyvatele regionu v trvale vysokém standardu zásadní, pokračují podle harmonogramů. Věřím, že tomu bude i v dalších měsících až po ono očekávané trojité finále v závěru následujícího roku. Děkuji všem, kdo se na realizaci těchto - v historii rezortu zdravotnictví v Ústeckém kraji unikátních - dostaveb nemocnic doposud podíleli a v současnosti nadále podílejí,“ řekl MUDr. Ondřej Štěrba, předseda představenstva KZ. 

 

Nový pavilon s operačními sály, odděleními JIP a standardními lůžkovými odděleními vč. umístění kardiochirurgie, Krajská zdravotní, a.s. -  Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.

Výstavba pavilonu s cenou díla dle veřejné zakázky 1 397 493 298 Kč včetně DPH bude probíhat v areálu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., do 20. 12. 2023 (plánované předání stavby, a legislativní povolení užívání stavby). Investiční akce bude částečně financována z dotačních zdrojů, a to konkrétně z 98. výzvy IROP, kde je výše dotace 500 000 000 Kč, z finanční investiční podpory Ústeckého kraje, pro zajištění vyrovnaného cash flow bude Krajská zdravotní, a.s., využívat investiční úvěr od Komerční banky, a.s.

Předmět investičního záměru:

Předmětem tohoto investičního záměru je nový pavilon s operačními sály, odděleními JIP a standardními lůžkovými odděleními vč. umístění kardiochirurgie v areálu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. V objektu je navrženo celkem 12 nových operačních sálů, 54 lůžek pro intenzivní či intermediární péči, 70 standardních lůžek a 11 ambulancí.  Dále nezbytné technické a administrativní zázemí včetně např. nového centrálního dispečinku pro sanitáře. Nový pavilon bude sloužit zejména pro ústecké Kardiocentrum, dále pak pro oddělení Centrálních operačních sálů, KAPIM (Klinika anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny) a Oddělení hrudní chirurgie.

Základní informace o stavbě:

Předání staveniště: 29. 10. 2020

Doba realizace:  do 20. 12. 2023

Celková cena díla dle veřejné zakázky: 1 397 493 297,69 vč. DPH

Zhotovitel: sdružení společností s názvem „Společnost Metrostav – DIZ – BAK – NEPRO – Masarykova nemocnice“


Nový pavilon Emergency včetně  operačních sálů, centrální sterilizace a jednotek intenzivní péče, Krajská zdravotní, a.s. – Nemocnice Děčín, o.z. (I. etapa)

Výstavba pavilonu s cenou díla dle veřejné zakázky za téměř 784,5 milionu Kč včetně DPH bude probíhat v areálu Nemocnice Děčín, o.z., do poloviny prosince 2023. Investiční akce bude částečně financována z dotačních zdrojů, a to konkrétně z 98. výzvy IROP, kde je výše dotace 150 000 000 Kč, z finanční investiční podpory Ústeckého kraje, pro zajištění vyrovnaného cash flow bude Krajská zdravotní, a.s., využívat investiční úvěr od Komerční banky, a.s.

Předmět investičního záměru:

Předmětem tohoto investičního záměru je nový objekt tvořící přístavbu ke stávajícímu pavilonu „E“ v areálu Nemocnice Děčín, o.z. Novostavba je navržena jako nový pavilon funkčně propojený se stávajícím pavilonem E.

Jedná se o I. etapu dostavby Nemocnice Děčín, o.z., jejíž součástí je demolice stávajících objektů, výstavba nového pavilonu Emergency (expektační pokoj, 2 zákrokové sálky, 3 lůžka crash room, RDG – CT),   4 operačních sálů, centrální sterilizace, jednotek intenzivní péče (8 lůžek) a ARO (6 lůžek). Dále modernizace energocentra – trafostanice včetně náhradního zdroje elektrické energie a výstavba patrového objektu pro parkování osobních automobilů.

Základní informace o stavbě:

Předání staveniště: v týdnu od 4. 10. 2021

Doba realizace:  do 15. 12. 2023

Celková cena díla dle veřejné zakázky: 784 406 795 Kč vč. DPH

Zhotovitel: Sdružení firem VW WACHAL a.s. a Zlínstav a.s.

 

Nový pavilon péče o matku a dítě vč. hemodialyzačního střediska a nadzemního propojovacího koridoru, Krajská zdravotní, a.s. – Nemocnice Děčín, o. z. (II. etapa dostavby)

Základní informace:

Předmětem tohoto investičního záměru je nový objekt na místě stávajícího nevyužívaného objektu, bývalého dětského pavilonu. Stavební program nového pavilonu tvoří gynekologicko-porodnické oddělení, konkrétně se jedná o porodnici (3 porodní pokoje, 4 lůžka 1. doby porodní, 1 operační sál - porodní, 17 standardních lůžek), gynekologie (16 standardních lůžek, 4 pooperační pokoje, zákrokový sál) a hemodialyzační středisko (14 křesel, 2 lůžka a ambulance).

Zároveň je součástí investičního záměru i výstavba nadzemního propojovacího koridoru, který propojí nový pavilon Emergency a operačních sálů (I. etapa) s novým pavilonem Péče o matku a dítě včetně hemodialyzačního střediska (II. etapa), a též se stávajícím pavilonem I.

Předpokládané náklady stavby: 384 milionů Kč včetně DPH (dle rozpočtu projektové dokumentace z r. 2021)

Dokončení PD: 4/2021

V současné době je k předmětnému záměru již vydáno stavební povolení a dále probíhají intenzivní jednání, a to jak s jediným akcionářem, tak interně v rámci vedení Krajské zdravotní, a.s. Hlavním bodem jednání je ujednotit se na takovém postupu, aby bylo zaručeno co nejvíce kontinuální a bezprostředně navazující zahájení druhé etapy v komplexní dostavbě strategické investice v děčínské nemocnici. Jde o jednu z hlavních priorit v rámci celé Krajské zdravotní, a.s.


Nový pavilon Emergency, COS, vč. JIP a nadzemní spojovací koridor se stávajícím pavilonem D, Krajská zdravotní, a.s. – Nemocnice Chomutov, o.z. – stavební práce II.

Výstavba pavilonu s cenou díla dle veřejné zakázky 833 862 444 milionů Kč včetně DPH bude v areálu Nemocnice Chomutov, o.z., probíhat do poloviny prosince roku 2023. Investiční akce bude částečně financována z dotačních zdrojů, a to konkrétně z 98. výzvy IROP, kde je výše dotace 150 000 000 Kč, z finanční investiční podpory Ústeckého kraje, pro zajištění vyrovnaného cash flow bude Krajská zdravotní, a.s., využívat investiční úvěr od Komerční banky, a.s.

Předmět investičního záměru:

Předmětem tohoto investičního záměru je výstavba nového pavilonu s urgentním příjmem (5 ambulancí, RTG, 5 expektačních lůžek, crash room), COS (5 operačních sálů), centrální sterilizace, JIP (10 lůžek), ARO (10 lůžek) a technickým a administrativním zázemím, a to v návaznosti na stávající pavilon C. Novostavba je navržena jako samostatně stojící objekt, avšak s provozním a technickým propojením na stávající pavilon C vč. nadzemního spojovacího koridoru na stávající pavilon D.

Základní informace o stavbě:

Předání staveniště: 23. 09. 2021

Doba realizace:  do 15. 12. 2023

Celková cena díla dle VZ:   833 862 444  Kč vč. DPH

Zhotovitel: Společnost „Emergency Nemocnice Chomutov – OHL & MQ“


Zdroj: info@kzcr.eu

Nový pavilon v ústecké Masarykově nemocnici.

Nový pavilon v ústecké Masarykově nemocnici.


24.5.2022

Krajská zdravotní uspořádala již pošestnácté konferenci INTERLAB, poprvé pod hlavičkou nového akademického pracoviště

Celostátní konferenci s názvem „INTERLAB 2022: Laboratorní diagnostika coby integrální součást moderní medicíny“ uspořádal ve dnech 19. a 20. 5. 2022 v Kampusu UJEP v Ústí nad Labem Ústav biomedicíny a laboratorní diagnostiky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. Záštitu nad touto akcí převzal hejtman Ústeckého kraje Ing. Jan Schiller.

„Chci vyslovit obrovský dík našim kolegům v laboratořích za to, jakým způsobem se zhostili svého dílu péče o covidové pacienty. V dubnu roku 2020 se požadavky na ně staly, z tehdejšího úhlu pohledu, extrémní. Jako ředitel nemocnice jsem nikdy neslyšel z těchto pracovišť, že něco nejde. Vždy šlo všechno hladce. Maximálně na stůl přišel požadavek na přístroj, což bylo celkem pochopitelné. Bez nich si nedovedu zvládnutí covidové vlny představit,“ vyzdvihl při zahájení akce MUDr. Aleš Chodacki, ředitel zdravotní péče Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. (MNUL).

Vystoupení v úvodní části konference podpořila význam pořádajícího Ústavu biomedicíny a laboratorní diagnostiky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. (ÚBLD), coby nového pracoviště zastřešujícího vybrané obory laboratorního komplementu.

„Ustavení ÚBLD si velmi vážíme a považujeme jej za dosažení další významné mety v rozvoji laboratorního komplementu v Masarykově nemocnici, potažmo v celé Krajské zdravotní. Zároveň jej vnímáme jako vyjádření podpory vědecko-výzkumným a pedagogickým aktivitám na poli teoretických a laboratorních oborů v ústeckém regionu,“ uvedli RNDr. Ing. Petr Kelbich, Ph.D., a MUDr. Jan Špička, MBA, z ÚBLD, kteří byli odbornými garanty konference.

Význam ÚBLD v kontextu vědecko-výzkumných ambicí KZ zhodnotil doc. MUDr. Aleš Hejčl, Ph.D., z Neurochirurgické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. O zapojení ústavu do výuky FZS UJEP pak promluvil její proděkan RNDr. Karel Hrach, Ph.D.

Konference proběhla v přátelské a tvůrčí atmosféře za aktivní účasti kolegů z úzce spolupracujících domácích i přespolních pracovišť. Na přetřes přišla témata týkající se vyšetřování likvoru a některých dalších extravaskulárních tělních tekutin, hovořilo se o nově zavedených laboratorních metodách v klinických laboratořích KZ, o řízení a optimalizaci procesů v klinických laboratořích a také o cirkulujících nádorových a endometriálních buňkách.

Konference INTERLAB 2022 byla završena slavnostním aktem předání pořadatelství na rok 2023 Oddělení laboratorního komplementu Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

RNDr. Ing. Petr Kelbich  Ph.D.  z Ústavu biomedicíny a laboratorní diagnostiky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní  a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem  o.z.   byl  spolu s MUDr. Janem Špičkou  MBA  ze stejného pracoviště odborným garantem konference INTERLAB 2022.

RNDr. Ing. Petr Kelbich, Ph.D., z Ústavu biomedicíny a laboratorní diagnostiky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. , byl spolu s MUDr. Janem Špičkou, MBA, ze stejného pracoviště odborným garantem konference INTERLAB 2022.


23.5.2022

Krajská zdravotní pokračuje v rozšiřování zdravotní péče v Rumburku. Přednosta ortopedické kliniky tam odoperoval prvních osm pacientů

Rumburská nemocnice se stala v loňském roce součástí společnosti Krajská zdravotní, a.s., jako detašované pracoviště Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Jednou z výhod tohoto propojení je možnost efektivního využívání kapacit obou zařízení tak, aby byla nejen obyvatelům Šluknovského výběžku, ale i Ústeckého kraje, zajištěna dostupnější a co nejkvalitnější zdravotní péče. Dalším cílem této spolupráce je také maximální efektivita při plánování operací v obou zařízeních. Jedním z oborů, kterých se toto propojení týká, je ortopedie.

Plánované ortopedické výkony byly v poslední době kvůli proběhlé pandemii způsobené onemocněním COVID-19 odkládané a současná poptávka po ortopedických operacích napříč republikou výrazně převyšuje možnosti zdravotnických zařízení. Vedení Krajské zdravotní, a.s., (KZ) proto využilo možnosti volné kapacity na operačních sálech v rumburské nemocnici a pacientům tak byla nabídnuta možnost podstoupit plánované operační výkony právě tam. V minulých dnech v Rumburku operoval MUDr. Tomáš Novotný, Ph.D., přednosta Ortopedické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. Provedl zde osm výkonů v celkové anestezii. Jednalo se převážně o artroskopie velkých kloubů, operoval ale také jeden nezhoubný nádor bérce nebo tzv. Dupuytrenovu kontrakturu dlaně ruky. Operační tým doplnili zdejší zdravotníci.

„Jsou dva zásadní parametry, které tímto postupem řešíme. Operační sály Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem jsou nyní při maximálním nasazením všech zdravotníků vytíženy téměř na 100 %. Vzhledem k centraci řady operací do ústecké nemocnice, ke které dochází mimo jiné také vzhledem k přítomnosti dalších navazujících lékařských specializací a komplementu tohoto zařízení, je pro nás ideální a efektivní možnost využívat a budovat další rezervní sálovou kapacitu pro menší a neakutní výkony mimo ústeckou nemocnici. Dalším neméně podstatným důvodem je posílení zdravotní péče přímo v tomto regionu, kde je ortopedická péče výrazně personálně oslabena, a my rádi přijedeme pomoci. Pacienti tak nebudou muset dojíždět k menším ortopedickým operacím mimo svůj region, což je pro ně praktické a pro systém ekonomické. Věřím, že si na tento model časem zvykneme a bude pro všechny přínosem. Dnes zde operuji poprvé. S ředitelem rumburské nemocnice MUDr. Michalem Tichým, Ph.D., MPH, a také s primářem rumburské chirurgie MUDr. Eidim Hakimim jsme však již domluveni na další pravidelné spolupráci, jejíž frekvence bude záviset na místní poptávce po ortopedických operacích. Z naší kliniky přijede vždy atestovaný lékař, popřípadě vícečlenný tým, který odoperuje místní pacienty, a když bude rezervní kapacita, tak i pacienty z jiných regionů Ústeckého kraje, kterým nebude vadit za operací dojet do Rumburku,“ říká přednosta Novotný.

Zájem ze strany pacientů jednoznačně je, a to jak ze strany obyvatel Šluknovského výběžku, tak i těch, kteří čekali na operaci v Masarykově nemocnici. Plánované operace jim byly často odkládané kvůli covidové pandemii, a proto možnost operace v Rumburku uvítali a dojezd pro ně nebyl problém. „Zájem u našich pacientů předpokládáme a budeme je objednávat na další termín, který je plánován na červen,“ doplňuje staniční sestra z chirurgického oddělení rumburské nemocnice Leona Havlasová.

 „My od začátku, co nemocnice přešla pod správu Krajské zdravotní, říkáme, že péči zde chceme nejen zachovat, ale rozhodně rozšířit a zkvalitnit. Spolupráce s ústeckou ortopedií je toho jednoznačným důkazem. Pacienti mají nyní možnost být odoperovaní týmem tvořeným zdejšími lékaři spolu se špičkovými odborníky z jiných nemocnic KZ. Jsme opravdu vybaveni, a to jak personálně, tak technicky tak, že operace jako jsou například právě artroskopie, zde lze bez problémů provádět. Pro pacienty, kteří na zákrok dlouho čekali, se tak otevírá možnost, jak v podstatně kratší době operace podstoupit a vyřešit tak často své vleklé problémy,“ popisuje MUDr. Michal Tichý, Ph.D., MPH, ředitel zdravotní péče Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., pracoviště Rumburk.

Nejedná se o ojedinělou spolupráci. Dalším pracovištěm Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, který s rumburskou nemocnicí začíná spolupracovat je Klinika urologie a robotické chirurgie Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. Její přednosta MUDr. Jan Schraml, Ph.D., zde bude provozovat urologickou poradnu zaměřenou zejména na onkourologickou problematiku.


Zdroj: info@kzcr.eu

V Rumburku operoval MUDr. Tomáš Novotný  Ph.D.  přednosta ortopedické kliniky.

V Rumburku operoval MUDr. Tomáš Novotný, Ph.D., přednosta ortopedické kliniky.


20.5.2022

V mostecké nemocnici začala prodejní výstava fotografií Radima Hlaváče. Z výtěžku pořídí Krajská zdravotní lékové stolky na anesteziologicko-resuscitační oddělení

Vernisáž prodejní výstavy fotografa české přírody Radima Hlaváče se uskutečnila ve čtvrtek 19. května 2022 v budově B Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z. Snímky je možné si v nemocničním atriu prohlédnout do konce června.

Radim Hlaváč se na fotografii přírody a hlavně zvířat zaměřil v roce 2016, jeho snímky se začaly brzy umisťovat mezi nejlepšími a v roce 2019 se stal ambasadorem společnosti Olympus. Jeho práce je k vidění na výstavách od Austrálie po Spojené státy americké. V dubnu byly jeho fotografie vystaveny v atriu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, další sérii snímků si teď mohou prohlédnout a zakoupit lidé v Nemocnici Most.

„Vítáme každou aktivitu, která zlidští prostředí nemocnic, které v posledních dvou letech zažily kvůli covidu poměrně zásadní změny. Aktuální výstava v mostecké nemocnici je prodejní, výtěžek bude upotřeben na zdejším anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Rádi bychom se s panem Hlaváčem domluvili i na dalším pokračování v jednotlivých odštěpných závodech naší společnosti,“ uvedl generální ředitel Krajské zdravotní, a.s., MUDr. Petr Malý, MBA.

„Jsme rádi, že jsme výstavu fotografií mohli uspořádat a autorovi výstavy, panu Hlaváčovi, děkujeme. Vystavené snímky jistě potěší pacienty i návštěvy, které do nemocnice přicházejí,“ doplnil ředitel Nemocnice Most Ing. Pavel Markalous.

„Je pro mě až překvapující, jak krásné snímky je možné v okolí Mostu nafotit. Děkujeme za krásnou výstavu i za to, že výtěžek může být využit na nákup lékových stolků pro pacienty na ARO,“ dodal primář Anesteziologicko-resuscitačního oddělení mostecké nemocnice MUDr. Miroslav Peleška.

„Dnes zahajujeme mou druhou výstavu v nemocnici Krajské zdravotní. Budu rád, když fotky rozzáří oči pacientů, kteří tak mohou přijít na jiné myšlenky,“ uzavřel autor fotografií Radim Hlaváč.

Každá z vystavených fotografií Radima Hlaváče je odrazem trpělivosti a citu pro perfektní záběr fotografa, který se soustředí na českou přírodu. Nejraději fotí bezobratlé, hmyz, ptáky a veverky. Právě veverky jsou hlavním tématem výstavy v mostecké nemocnici.

Vystavené fotografie jsou vytištěny na plátno a prodejní cena každé z nich činí 3 000 Kč. Vybrané peníze následně využije ARO mostecké nemocnice. Plátna si zájemci mohou prohlédnout přímo v nemocnici, ve fotogalerii na webu Krajské zdravotní či na facebookové stránce společnosti. Kontaktní osobou pro prodej je Tereza Komanová, tel. 477 112 030, tereza.komanova@kzcr.eu.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

Snímek z vernisáže výstavy.

Snímek z vernisáže výstavy.

Vernisáž výstavy v mostecké nemocnici


17.5.2022

Avízo – Prodejní výstava fotografií Radima Hlaváče pomůže mostecké nemocnici

Prodejní výstava fotografa české přírody Radima Hlaváče bude k vidění v budově B Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 19. května 2022 od 14:00 hodin za účasti generální ředitele Krajské zdravotní, a.s., MUDr. Petra Malého, MBA, a autora fotografií Radima Hlaváče. Výtěžek z prodeje vystavených snímků pomůže mostecké nemocnici.

Radim Hlaváč se na fotografii přírody a hlavně zvířat zaměřil v roce 2016, jeho snímky se začaly brzy umisťovat mezi nejlepšími a v roce 2019 se stal ambasadorem společnosti Olympus. Jeho práce je k vidění na výstavách od Austrálie po Spojené státy americké. V dubnu byly jeho fotografie vystaveny v atriu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, další sérii snímků si teď budou moci prohlédnout a zakoupit lidé v Nemocnici Most.

Každá z vystavených fotografií Radima Hlaváče je odrazem trpělivosti a citu pro perfektní záběr fotografa, který se soustředí na českou přírodu. Nejraději fotí bezobratlé, hmyz, ptáky a veverky. Právě veverky budou hlavním tématem výstavy v mostecké nemocnici.

Vystavené fotografie jsou vytištěny na plátno a prodejní cena každé z nich činí 3 000 Kč. Plátna si zájemci budou moct prohlédnout přímo v nemocnici, ve fotogalerii na webu Krajské zdravotní či na facebookové stránce společnosti.


Zdroj: info@kzcr.eu


17.5.2022

Krajská zdravotní připomenula osvětovou akcí Světový den proti mrtvici

Před riziky cévní mozkové příhody varuje Světový den proti mrtvici, který má v kalendáři místo 15. května. V pondělí 16. května odborníci z Krajské zdravotní, a.s., (KZ) nabídli v některých městech, kde společnost spravuje nemocnice, veškeré důležité informace o tomto onemocnění i možnost následného preventivního vyšetření.

V atriu hlavní budovy ústecké Masarykovy nemocnice byl připraven stánek s materiály k prevenci cévní mozkové příhody s přítomností zdravotnického personálu. Zájemci si zde mohli nechat změřit krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Kontaktní bod pro osvětu byl zřízen ve stejný den i v budově D chomutovské nemocnice, v předsálí neurologické jednotky intenzivní péče a neurologické ambulance. V Teplicích kontaktovaly dva týmy sester z iktového centra s informacemi pacienty a návštěvníky areálu nemocnice a polikliniky. V Mostě se osvětová akce s možností měření krevního tlaku a hladiny cukru uskutečnila v OC Central. Akce připravila iktová centra a neurologická oddělení KZ ve spolupráci s iniciativou Čas je mozek.

Cévní mozková příhoda je druhou nejčastější příčinou úmrtí a hlavní příčinou trvalé invalidity. Může postihnout každého a pak jde o čas. Čím dřív se dostane pacient do specializovaného iktového centra s včasným určením diagnózy a správnou léčbou, tím větší šanci má, že mrtvice neskončí smrtí, ale záchranou života a uzdravením s malými nebo i žádnými následky. K nejčastějším příznakům patří náhlá slabost nebo pokles ruky či nohy na jedné polovině těla, pokles ústního koutku, potíže s mluvením a porozuměním řeči, náhlá porucha zraku, rovnováhy či koordinace, a prudká a velmi silná bolest hlavy bez zjevné příčiny.

„Riziko mrtvice se také dá významně snížit prevencí. Je třeba dodržovat zásady zdravého životního stylu, mít pravidelný pohyb, nekouřit, docházet na lékařské kontroly, a pokud je to potřeba, užívat léky, které jsou určeny k ovlivnění rizikových faktorů. Mezi hlavní rizikové faktory patří vysoký krevní tlak, cukrovka, vysoký cholesterol, kuřáctví nebo poruchy srdečního rytmu. Mrtvice nepostihuje jen starší lidi, ale i často i osoby středního věku a objevuje se u mladých od 20 let. Očekává se, že v příštích dvaceti letech se počet nemocných zvýší asi o 20 procent,“ zdůrazňuje MUDr. Jiří Neumann, FESO, primář Neurologického oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Chomutov, o.z.

Mrtvice je závažné onemocnění s vysokou úmrtností a často s následnou trvalou invaliditou v případě přežití. Ve všech iktových centrech KZ proto od roku 2021 probíhá akce iktového programu Ústeckého kraje „Odhal své aneuryzma“ k prevenci rodinných výskytů mozkových krvácení v souvislosti s prasknutím mozkové výdutě (aneuryzmatu). Pokud se v rodině pacienta vyskytla krvácivá cévní mozková příhoda nebo přímo poznaná ruptura aneuryzmatu, bude po poučení nabídnuto pacientovi a blízkým příbuzným vyšetření, které skrytou výduť odhalí.

Komplexní cerebrovaskulární centrum Krajské zdravotní, a.s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., (KCC) ve spolupráci se všemi iktovými centry v kraji trvale poskytuje nejvyšší možnou péči v léčbě akutní cévní mozkové příhody. „S nemenším nasazením se věnujeme i aktivitám v oblasti prevence vzniku mozkové příhody. Naším aktivním zapojením do iniciativy Čas je mozek se tak aktivně účastníme i osvětové činnosti v problematice cévní mozkové příhody. Proto jsme v minulém roce s akcí Odhal své aneuryzma přišli,“ vysvětlil MUDr. Ing. David Černík, Ph.D., MBA, vedoucí KCC.

„Léčení neprasklých aneuryzmat má výborné výsledky a je nejlepší prevencí těžkého krvácení při ruptuře. Pokud výduť praskne, je z velkých studií známo, že třetina pacientů ataku ruptury nepřežije, druhá třetina má neurologické postižení, pouze třetina se vrátí do plnohodnotného života,“ upozorňuje přednosta Neurochirurgické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., prof. MUDr. Martin Sameš, CSc.

Možnost přihlásit se na vyšetření mají zájemci i nadále cestou emailového kontaktu na adrese kcc.mnul@kzcr.eu.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

Osvětová akce ke Světovému dni proti mrtvici v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.

Osvětová akce ke Světovému dni proti mrtvici v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.


Prosím, čekejte