14.12.2021

Výstava Hrdinové doby covidové je k vidění v atriu ústecké nemocnice

Výstava Hrdinové doby covidové, která je od úterý 14. prosince 2021 k vidění v atriu Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., ukazuje nejen v jak složité době jsme se ocitli, ale také jak je lidská vůle a odhodlání silné. Smyslem projektu je zachytit momenty z centra dění a následně vše přenést do hmotné podoby tak, aby se i člověk, který je skeptický k současnému dění, mohl sám pokorně sklonit k poděkování.

„Projekt vznikl v návaznosti na rozpolcenost našeho národa, na dezinformace a jako reakce na popírače veškeré reality doby covidové. Focení se realizovalo v domově důchodců, školách, supermarketech, továrnách či očkovacích centrech. Fotil jsem práci hasičů, policie, armády či zdravotnické záchranné služby. Mnoho materiálu jsem pořídil za pomoci Krajské zdravotní. Fotil jsem na Emergency, Klinice anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny, na infekčním oddělení či v laboratořích, na které se někdy zapomíná,“ říká fotograf a autor projektu Hrdinové doby covidové Jaroslav Noska.

„Výstava ukazuje práci našich zdravotníků v období pandemie. Rád bych poděkoval autorovi fotografií, kterému se povedlo jejich snažení zachytit, i našim zaměstnancům, kteří stále musí pandemii onemocnění COVID-19 čelit,“ říká generální ředitel Krajské zdravotní, a.s., MUDr. Petr Malý, MBA.

„Jsme rádi, že se někdo rozhodl zdokumentovat situaci v nemocnici v době covidu. Bohužel se stále jedná o každodenní realitu,“ potvrzuje primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., MUDr. Josef Škola, EDIC. „Líbí se nám, jak fotograf zachytil situace, které na Emergency zažíváme dnes a denně, navíc v době, kterou nám stále komplikuje pandemie onemocnění COVID-19,“ dodala primářka Emergency v ústecké Masarykově nemocnici MUDr. Jana Bednářová.

Autorovi se podařilo velmi úspěšně v černobílých fotografiích přinést pohled na náročnou práci zdravotníků a zdravotnických záchranářů v této nelehké době stále trvající pandemie. „Fotografie jsou opravdu krásné a velmi emotivní. Samotný autorův nápad a realizace této výstavy tak významně přispívá k ocenění jejich práce,“ doplnil Prokop Voleník, DiS., mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje, p.o.


Zdroj: info@kzcr.eu

 

Jeden z vystavených snímků. Foto: Jaroslav Noska

Jeden z vystavených snímků. Foto: Jaroslav Noska


14.12.2021

Mikuláš v nemocnici Chomutov

Odpoledne 5. 12. 2021 navštívil interní oddělení A, B a AAJ Mikuláš, Anděl a dva čerti v podání dobrovolníků z Dobrovolnického programu Krajské zdravotní, a.s.

Dobrovolníci prošli pokoje na interním odd. a rozdali pacientům sladkosti, ovoce a úsměv v této těžké době, samozřejmě za dodržení všech protiepidemických opatření. Sloužící personál dostal také malou nadílku v podobě sladkosti. Mikuláš pak poděkoval za obětavou práci zdravotníkům a popřál jim mnoho sil do dalších dnů.

Na dětském oddělení předali hračky, pastelky, omalovánky a další dárečky pro dětské pacienty sestřičce, která sloužila směnu. Tímto děkujeme dárcům, kteří přispěli.

Za krásné Mikulášské odpoledne chci velmi poděkovat dobrovolníkům, kteří se zapojili, personálu interního oddělení v čele s vrchní sestrou, která nám umožnila oddělení navštívit.

Dobrovolnický program tu již několik let funguje, bohužel doba covidová ho pozastavila. Nyní se znovu pomaličku rozjíždí.

Dobrovolnická služba ve zdravotnictví znamená bezpečné zapojení laické pomoci do systému poskytování zdravotních služeb a péče o pacienta, která je zajišťována odborným zdravotnickým personálem.

Dobrovolnictví je vědomá, svobodně zvolená činnost ve prospěch druhých, kterou poskytují občané bez nároku na finanční odměnu.

Garantem programu je hlavní sestra Ing. Bc. Lucie Šimková a novou koordinátorkou je Charlotte Přecechtělová.

Rádi bychom mezi sebe přivítali další zájemce o dobrovolnickou činnost v naší nemocnici, v případě zájmu prosím kontaktovat koordinátorku na telefonním čísle  703 471 465, která ráda odpoví na vaše dotazy a v případě zájmu projdete pohovorem a poté školením.

Budeme se moc těšit.

 

Za tým dobrovolníků Charlotte Přecechtělová

Mikuláš v nemocnici Chomutov.

Mikuláš v nemocnici Chomutov.


13.12.2021

V mostecké nemocnici přítomnost vojáků vítají

V nemocnicích Krajské zdravotní, a.s., pomáhají s covidovými pacienty opět také vojáci. Aktuálně jich působí šest také v mostecké nemocnici. Střídají se ve čtrnáctidenních turnusech a jsou nasazení do intenzivních provozů. Lékaři a sestry si jejich přítomnost na odděleních chválí a jejich pomoc hodnotí jako přínosnou. Spolupráce s vojáky si váží.

Vojáci ze 41. mechanizovaného praporu z Žatce nejsou v nemocnici v době pandemie nemoci COVID-19 poprvé. Nastupují do dvanáctihodinových směn a dělají skutečně, co je třeba. „Jsme moc rádi, že je tady máme. Práce odvedou opravdu hodně. Určitě zde nejsou jen do počtu,“ chválí vojáky hlavní sestra nemocnice v Mostě Mgr. Šárka Gregušová. „Určitě nás nikdo nemusel přemlouvat. Zažili jsme si již předchozí vlnu, a tak jsme věděli, co nás tady čeká. Snažíme se být užiteční. Zdravotní sestry se na jednotkách intenzivní péče opravdu hodně nadřou, a to nejen psychicky, ale i fyzicky,“ říká o působení vojáků v nemocnici desátník Štěpán Čermák, který má zde sloužící vojáky lidově řečeno „na povel“.

Vojáci dělají, co je třeba. Sice nejsou zdravotníci, mají za sebou povinný základní zdravotní kurz, ale to jejich zásluhy nijak nedegraduje. Pomáhají hospitalizovaným s hygienou, roznášejí snídaně, pomůžou s prádlem a hlavně, jsou fyzicky mnohem zdatnější než zdravotní sestry, a tak jejich asistence u manipulace s pacienty je opravdu neocenitelná. „Sestry obdivuji. Ono otočit několikrát za den více než stokilovým, bezvládným člověkem skutečně není úplně jednoduché,“ říká téměř dvoumetrový svobodník Karel Pangerl.

Vojáci se pohybují na covidových jednotkách intenzivní péče. V prostorách, kde se s infekcí setkávají denně. O očkování mají jasno. „Kdybychom očkovaní nebyli, tak bychom zde nemohli ani působit,“ vysvětluje desátník Čermák. Všichni se ale shodují, že svého rozhodnutí opět se zapojit a pomoct unaveným zdravotníkům nelitují. „Ano, snažíme se být opatrní. Ale víme, že děláme správnou věc. I naše rodiny to schvalují. Sice jsme doma všichni dostali rozkaz, že na sebe máme dávat pozor, ale stojí za námi,“ usmívá se přes roušku desátník Daniel Hrbáček.

„Klukům chci hrozně moc poděkovat. Kromě toho, že fakt pomáhají, tak sem vnáší i trochu jinou atmosféru. Já oceňuji jejich smysl pro řád a disciplínu a sestřičky pak určitě pohled na tyhle pracovité fešáky,“ směje se primář mosteckého anesteziologicko-resuscitačního oddělení MUDr. Miroslav Peleška a již vážně dodává: „Ta situace opravdu není dobrá, nikdo si nic nepřibarvuje, a proto vítáme tuhle pomoc, která pro nás pomocí opravdu je.“


Zdroj: info@kzcr.eu

V mostecké nemocnici nastoupili příslušníci Armády ČR na pomoc do intenzivních provozů. Foto: Krajská zdravotní  a.s.

V mostecké nemocnici nastoupili příslušníci Armády ČR na pomoc do intenzivních provozů. Foto: Krajská zdravotní, a.s.


10.12.2021

Krajská zdravotní testuje monitoraci plicní ventilace pomocí elektrické impedanční tomografie

Klinika anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny (KAPIM) Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., testuje monitoraci plicní ventilace pomocí elektrické impedanční tomografie. Do konce letošního roku mají zdravotníci kliniky zapůjčený přístroj Enlight 2100, jehož výhody přijel do Ústí nad Labem prezentovat prof. João Batista Borges, který stál u zrodu této revoluční metody.

„Jedná se o elektrickou impedanční tomografii (EIT), což je neinvazivní monitorační metoda založená na měření elektrického odporu v dutině hrudní. Pacient má kolem hrudníku měřící pás, na kterém je umístěno 32 senzorů. Dva z nich v jeden okamžik vyšlou extrémně slabý elektrický impuls a zbylé měří elektrický odpor (impedanci). Elektrický odpor je takto změřen 50x za vteřinu, pokaždé jinými senzory, čímž je generován funkční obraz plic. Toho se nyní hojně využívá k optimalizaci a individualizaci umělé plicní ventilace u pacientů, kteří mají například plíce zasažené covidovou pneumonií,“ vysvětluje prof. João Batista Borges.

Tato metoda ale využití nachází nejen u pacientů s onemocněním COVID-19, ale pomáhá všem pacientům na umělé plicní ventilaci. Například při operačních zákrocích. „Ventilátor plíce mechanicky namáhá. Pokud není optimálně nastaven, zvyšuje se riziko pooperačních komplikací. Pomocí elektrické impedanční tomografie dokáže anesteziolog analyzovat plicní ventilaci tak, aby ji nastavil podle individuálních potřeb pacienta. Jsme schopni monitorovat každého, kdo je ventilován. Systém je možné využít i u pacientů, kteří jsou ventilováni neinvazivně, je možné tuto metodu používat i v neonatologii, u novorozenců, kteří se rodí s různým stádiem vývoje plic. Dokážeme monitorovat novorozence již od 20 cm obvodu hrudníku. Mezi hlavní výhody tohoto přístroje patří, že je neinvazivní, nachází se přímo u lůžka a pacienta není nutné transportovat na jiná vyšetření, která u lůžka dostupná nejsou, například vyšetření CT,“ dodává profesor Borges.

V České republice je takových přístrojů šest, další dva jsou na Slovensku. Dalším je „demo přístroj“, který Jan Vodňanský ze společnosti Mondiag, která je distributorem přístroje pro ČR a SR, zapůjčuje jednotlivým nemocnicím. „Ústecká nemocnice je 33. českou nemocnicí, která se s technologií EIT seznamuje. Ve světě je tato metoda již velmi rozšířená. S nástupem onemocnění COVID-19 potřeba využívat tuto metodu nadále roste. Pacientů vyžadujících umělou plicní ventilaci bylo a je velmi mnoho, takže se nemocnice dostávaly do situací, kdy museli ventilovat i lékaři s méně zkušenostmi. Elektrická impedanční tomografie jim dokáže v takové situaci velmi pomoci. Lékař díky této technologii v reálném čase vidí, zda je pacient ventilován optimálně, má možnost kontrolovat, jestli je vše, jak má být. Metoda zvyšuje kvalitu léčby, komfort práce zdravotníků a zvyšuje bezpečí pacienta,“ vysvětluje Jan Vodňanský.

„Elektrická impedanční tomografie je poměrně novou metodou monitorace funkce plic a v rutinní praxi teprve hledá své místo. EIT pomáhá lékaři u lůžka přesněji a individuálně nastavit umělou plicní ventilaci, sledovat v reálném čase vývoj funkce plic a včas reagovat na změny a nově vzniklé patologie. Je známým faktem, že invazivní plicní ventilace nejenže zachraňuje život pacientům s respiračním selháním, ale může mít i velmi závažné nežádoucí účinky. Správné nastavení ventilátoru a tím minimalizace poškození plic je velmi důležitá. Stejně tak včasná reakce na nově vzniklý problém. Každý nástroj, který dá lékaři u lůžka novou a přesnou informaci o stavu plic a pomůže tak být při ventilaci maximálně šetrný, velmi oceňujeme. Z dosavadního testování u pacientů s extrémně závažným poškozením plic v důsledku COVID-19 se zdá, že EIT takovým nástrojem skutečně je,“ doplnil MUDr. Ing. Jan Beneš, vedoucí konzultant JIP KAPIM.


Zdroj: info@kzcr.eu

 

 

Elektrická impedanční tomografii je neinvazivní monitorační metoda založená na měření elektrického odporu v dutině hrudní.

Elektrická impedanční tomografii je neinvazivní monitorační metoda založená na měření elektrického odporu v dutině hrudní.


7.12.2021

S přesunem do budovy ČVUT pomůže zájemcům o očkování v Děčíně kyvadlová doprava

Očkování proti onemocnění COVID-19 se ve středu 8. prosince přesune z prostor děčínské nemocnice do budovy Českého vysokého učení technického v Děčíně. Ve středu 8. a čtvrtek 9. prosince mohou zájemci o očkování využít kyvadlovou dopravu, která je přepraví od spodního vjezdu děčínské nemocnice k budově ČVUT.

Kyvadlová doprava bude k dispozici výhradně po dva zmíněné dny. Jezdit bude jednosměrně od 8:00 do 15:00 hodin, v půlhodinových intervalech (X:00 a X:30).

Očkování v Děčíně od 8. 12. 2021:

Budova ČVUT, Pohraniční 1288/1, 405 01 Děčín
PROVOZNÍ DOBA: PO – NE 8:00 - 16:00 hodin (polední přestávka 12:00 – 12:30)
Očkování bez předchozí registrace: PO 12:30 – 16:00 hodin

Očkování zaregistrovaných dětí ve věku 12 – 15 let proti onemocnění COVID-19 probíhá na příjmové ambulanci Dětského a dorostového oddělení Nemocnice Děčín, budova I (U Nemocnice 1, 405 99 Děčín II), vždy v pátek od 8:00 do 15:00 hodin. Od 10. 12. bude očkování zaregistrovaných dětí v budově E.

Více informací k vakcinaci proti nemoci COVID-19 najdete na www.kzcr.eu  nebo na www.kr-ustecky.cz.  


Zdroj: info@kzcr.eu


3.12.2021

Očkování se v Děčíně přesune do budovy ČVUT. V teplické Fontáně vznikne WALK-IN

Očkování proti onemocnění COVID-19 se ve středu 8. prosince přesune z prostor děčínské nemocnice do budovy Českého vysokého učení technického v Děčíně. V Teplicích začne v úterý 7. prosince fungovat WALK-IN (očkování bez předchozí registrace) v nákupním centru Fontána. Očkování pro registrované zůstane i nadále v teplické nemocnici.

„Smyslem přesunu očkovacího centra v Děčíně a vzniku nového centra v Teplicích je zvýšení proočkovanosti obyvatelstva Ústeckého kraje. Ta je bezpodmínečně nutná pro uklidnění stávající situace, abychom se mohli s pandemií onemocnění COVID-19 konečně vypořádat a ulevit pacientům i zdravotníkům v našich nemocnicích,“ zdůraznil generální ředitel Krajské zdravotní, a.s., MUDr. Petr Malý, MBA.

„Jsme rádi, že se nám podařilo rozšířit provoz očkovacích center i v době, kdy jsou zdravotníci potřeba především na zaplněných covidových odděleních. Chtěla bych apelovat na všechny, kteří ještě váhají, aby se urychleně nechali očkovat a pomohli tak ukončit probíhající pandemii. Zároveň bych ráda poděkovala magistrátu města Děčín, magistrátu města Teplice a společnosti JTH Rent s.r.o. provozující nákupní centrum Fontána za vstřícnost při zřizování očkovacích center,“ doplnila Mgr. Dana Vaculíková, hlavní hygienička Krajské zdravotní, a.s., která má zároveň v gesci přípravu a koordinaci očkovacích míst v celém Ústeckém kraji.

Očkovací centrum v nákupním centru Fontána bude sloužit převážně pro neregistrované zájemce o vakcinaci. Registrovaní budou i nadále docházet do teplické nemocnice. „Žádáme zájemce o vakcinaci, aby důsledně dodržovali termín očkování, ke kterému se do teplické nemocnice registrovali. Pokud by ze závažných důvodů potřebovali využít očkování bez registrace v nákupním centru Fontána, žádáme alespoň o odregistraci termínu, aby nedocházelo ke zbytečnému blokování kapacit v nemocnici,“ dodal MUDr. Tomáš Hrubý, ředitel zdravotní péče Nemocnice Teplice.

Očkování v nemocnici Děčín bude naposledy možné v úterý 7. prosince od 8:00 do 10:00 a od 12:30 do 16:00 hodin.

Přehled očkovacích míst v působnosti nemocnic Krajské zdravotní, a.s.:

Děčín

Budova ČVUT, Pohraniční 1288/1, 405 01 Děčín (do 7. 12. v Nemocnici Děčín, budova E)
PROVOZNÍ DOBA: PO – NE 8:00 - 16:00 hodin (polední pauza 12:00 – 12:30)
Očkování bez předchozí registrace: PO 12:30 - 16:00 hodin

Očkování zaregistrovaných dětí ve věku 12 – 15 let proti onemocnění COVID-19 probíhá na příjmové ambulanci Dětského a dorostového oddělení Nemocnice Děčín, budova I, vždy v pátek od 8:00 do 15:00 hodin. Od 10. 12. bude očkování zaregistrovaných dětí v budově E.

Ústí nad Labem

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem
Infekční oddělení, budova I, Sociální péče 3316/12A, 400 11 Ústí nad Labem
PROVOZNÍ DOBA: PO až NE 7:00 - 19:00 hodin (polední pauza 12:30 – 13:00, poslední očkování v 18:15)

Děti od 12 do 15 let jsou očkováni v pondělí. Ve středu probíhá očkování samoplátců, očkují se i 3. dávky vakcíny, očkování bez předchozí registrace a očkování proti chřipce.

Teplice

Nemocnice Teplice
budova J, Duchcovská 53, 415 29 Teplice
PROVOZNÍ DOBA: PO – PÁ 8:00 – 18:00 hodin, po předchozí registraci a rezervaci termínu (poslední pacient bude naočkován nejpozději v 17:55)

Očkování zaregistrovaných nezletilých 12 – 15 let probíhá v ordinaci Lékařské pohotovostní služby, Interní pavilon J, vždy v pátek v době od 08:00 do 14:00 hodin.

Nákupní centrum Fontána Teplice (od 7. 12.)
WALK-IN (očkování bez předchozí registrace, pouze pro starší 16 let)
Náměstí Svobody 3312, 415 01 Teplice
PROVOZNÍ DOBA: ÚT, ČT 9:00 – 17:00 hodin

Most

Nemocnice Most
budova B, vstupní vestibul – přednáškový sál, 1. P - včetně očkování WALK-IN (bez předchozí registrace)
J. E. Purkyně 270, 434 64 Most
PROVOZNÍ DOBA: PO – SO 7:30 – 18:00 hodin (polední pauza 12:00 – 12:30)

Očkování bez předchozí registrace pouze ÚTERÝ – ČTVRTEK – SOBOTA. Očkování zaregistrovaných nezletilých ve věku 12-15 let proti COVID probíhá v budově B, každý pátek 7:30 – 18:00 hodin (polední pauza 12:00 -12:30).

Chomutov

Nemocnice Chomutov
budova H (je označeno, vchod od "lesa"), Kochova 1185, 430 12 Chomutov
PROVOZNÍ DOBA: PO – NE 8:00 - 18:00 hodin

Očkování bez předchozí registrace je možné denně, mimo pátků v době 9:00 – 18:00 hodin, s registrací je však jistota termínu. Očkování zaregistrovaných nezletilých ve věku 12 - 15 let proti onemocnění COVID-19 probíhá v pavilonu H, každý pátek v době od 15:00 do 18:00 hodin.

Litoměřice

Nemocnice Litoměřice
Pavilon A – hlavní vstup (vlevo za podatelnou), Žitenická 2084, 412 01 Litoměřice
PROVOZNÍ DOBA: PO - PÁ 15:00 – 20.00 hodin (poslední registrace jsou na 19:15)

Očkování zaregistrovaných nezletilých 12-15let proti onemocnění COVID probíhá v pavilonu A, v pondělí nebo ve čtvrtek v době od 14:00 do 19:30 hodin (poslední registrace k očkování je možná v 18:45).

Rumburk

Krajská zdravotní, a.s. - Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. - pracoviště Rumburk
areál Podhájí, v prostorách bývalé interní ambulance, Lesní 1062/26, 408 01 Rumburk
PROVOZNÍ DOBA: PO 7:00 – 14:00 hodin, ST a ČT: 7:00 – 15:00 hodin

Ve čtvrtek možnost očkování i bez předchozí registrace. Očkování zaregistrovaných nezletilých 12-15let proti onemocnění COVID probíhá ve čtvrtek od 12:00 do 15:00 hodin.


Více informací k vakcinaci proti nemoci COVID-19 najdete na www.kzcr.eu nebo na www.kr-ustecky.cz.          

 

Zdroj: info@kzcr.eu


1.12.2021

Krajská zdravotní vyzývá dárce krve skupiny nula negativní, je jí nedostatek

Zdravotníci z Transfuzního oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., a Hematologicko-transfuzního oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Chomutov, o.z., hlásí nedostatek krve skupiny 0 s negativním Rh faktorem. Vyzývají proto dobrovolné dárce krve skupiny 0-, aby se přihlásili na jedno z oddělení či na odběrová pracoviště v dalších nemocnicích Krajské zdravotní, a.s.

„Naše zásoba krví krevní skupiny 0- je nyní kritická. Proto prosíme dárce krve krevní skupiny 0-, aby nám pomohli a přišli darovat svou krev,“ vyzývá MUDr. Jiří Masopust, primář Transfuzního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. „Červené krvinky nula negativní jsou univerzální, lze je podat komukoliv bez ohledu na krevní skupinu, proto je její spotřeba v nemocnicích velká, hlavně při akutních operacích po urgentních příjmech, kdy pacientovu krevní skupinu neznáme,“ vysvětluje primář s tím, že přirozeně jsou vítáni po celý rok prvodárci se všemi krevními skupinami. Ústecké pracoviště zásobuje krví hned několik nemocnic v Ústeckém kraji – v Děčíně, Litoměřicích, Roudnici nad Labem, Rumburku, Teplicích, Ústí nad Labem a také Fakultní nemocnici v Motole. „Všem, kteří v této nelehké době jsou svou krev ochotni darovat, děkujeme,“ doplnil primář Masopust.

„Zásoba nula negativních krví je i u nás pod optimem. Vzhledem k probíhající další vlně covidové pandemie můžeme očekávat nižší návštěvnost dárců. I my tak budeme rádi, pokud na výzvu univerzální dárci zareagují. Potřeba krve všech krevních skupin je samozřejmě trvalá a kdykoliv vítáme i nové dárce. Těm stávajícím patří velké poděkování, zvláště těm, kteří s námi spolupracující dlouhodobě,“ řekla MUDr. Vladimíra Kašková, primářka Hematologicko-transfuzního oddělení Nemocnice Chomutov, o.z. 

Dárcovství krve v Krajské zdravotní, a.s.

Krajská zdravotní, a.s., (KZ) má dvě transfuzní oddělení – v ústecké Masarykově nemocnici a chomutovské nemocnici. V nemocnicích v Teplicích a Mostě jsou pouze odběrové prostory, které jsou detašovanými zdravotnickými pracovišti těchto transfuzních oddělení. Odběrovou místnost KZ nedávno zřídila i v Krušnohorské poliklinice v Litvínově. V děčínské nemocnici se provádějí odběry krve v samostatném odběrovém středisku, odebranou krev a plazmu zpracovává ústecké transfuzní oddělení.  

Transfuzní oddělení jak v ústecké Masarykově nemocnici, tak v chomutovské nemocnici jsou plnohodnotnými zdravotnickými pracovišti na stejné úrovni. Na každém z těchto oddělení disponují šesti odběrovými křesly.

Ústecké transfuzní oddělení eviduje téměř 8300 dárců krve, plazmy a krevních složek. Jedná se o dárce z okresů Ústí nad Labem, Teplice a Litoměřice. V chomutovské nemocnici evidují 5500 dárců krve, plazmy a krevních destiček. Zde se jedná o dárce z okresů Most a Chomutov.

Zájemci o darování krve se mohou přímo obracet na naše transfuzní oddělení nebo odběrová pracoviště v našich nemocnicích. Zde se jim bude ochotně věnovat náš zdravotnický personál. Veškeré informace zájemci o darování krve najdou na webových stránkách Krajské zdravotní, a.s.

V České republice může darovat krev každý, komu je mezi 18 a 65 lety, neprodělal nebo netrpí závažnějším onemocněním, souhlasí s odběrem krve, provedením potřebných vyšetření a vedením vybraných údajů v registru dárců (při zachování povinné mlčenlivosti).

 

Zdroj: info@kzcr.eu

Odběry krve od dobrovolných dárců na Transfuzním oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Ilustrační foto: Krajská zdravotní  a.s.

Odběry krve od dobrovolných dárců na Transfuzním oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Ilustrační foto: Krajská zdravotní, a.s.


29.11.2021

Krajská zdravotní uspořádala odbornou konferenci 14. Mostecký pediatrický den

Regionální odborná konference s názvem 14. Mostecký pediatrický den se uskutečnila 25. listopadu 2021 v konferenční místnosti restaurace Benedikt v Mostě. Akci určené pro zdravotníky se zaměřením na dětské pacienty uspořádalo pod záštitou České pediatrické společnosti a hejtmana Ústeckého kraje Ing. Jana Schillera Dětské a dorostové oddělení s perinatologickým centrem Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z. Jejím odborným garantem byla primářka mosteckého oddělení MUDr. Marie Váchová.

„Jsem rád, že jsme se ještě mohli potkat osobně, protože na nějakou dobu bude setkávání obecně kvůli dalším protiepidemickým opatřením hůře realizovatelné. Proto chci omluvit pro aktuální pracovní povinnosti nepřítomného pana generálního ředitele Krajské zdravotní MUDr. Petra Malého, MBA, a pana hejtmana Ústeckého kraje Ing. Jana Schillera. Chtěl bych Vám lékařům, mostecké nemocnici, ale i celé Krajské zdravotní svým i jejich jménem vyjádřit velký obdiv, úctu a poděkování za práci, kterou odvádíte nejen ve svém oboru, ale i v současné době, kdy je vše těžší a musíte tomu věnovat větší úsilí,“ řekl v úvodu Ing. Pavel Markalous, ředitel Krajské zdravotní, a.s. - Nemocnice Most, o.z.

Konferenci dominovala témata z oblasti dětské neurologie. Křečové stavy u dětí, spinální muskulární atrofie a nové možnosti léčby přednesli MUDr. Martin Kudr a MUDr. Petra Fuchsová, specialisté z renomované Kliniky dětské neurologie Fakultní nemocnice Motol. Komplexní problematiku a péči o PEG přednesla nutriční terapeutka z Nutriční poradny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Iveta Kosáčková. Druhý blok programu byl věnován spolupráci intervenčního centra Spirála, Ústecký kraj, z.s., s pediatry v případech domácího násilí, a dále invazivním meningokokovým onemocněním u dětí a možnostem jejich prevence. Odborné setkání tradičně zakončily oblíbené kazuistiky z mosteckého dětského a dorostového oddělení.

„Děkuji všem přítomným včetně přednášejících, kteří se konference zúčastnili. Bylo jich celkem 90. V tomto náročném období si velice vážíme toho, že se sjeli z celého Ústeckého kraje a věnovali svůj vzácný volný čas této vzdělávací akci,“ zdůraznila k letošnímu odbornému setkání pediatrů v Mostě primářka MUDr. Marie Váchová.

Dětské a dorostové oddělení s perinatologickým centrem Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z., poskytuje široké spektrum zdravotní péče o novorozence, děti a dorost nejen z okresu Most, ale i z přilehlých regionů. Svým rozsahem a zaměřením oddělení zajišťuje jak péči o neodkladné stavy včetně komplexní resuscitační péče, tak i standardní diagnostickou a léčebnou péči o děti a dorost ve většině pediatrických podoborů. Perinatologické centrum, které zabezpečuje specializovanou péči o novorozence všech váhových kategorií, je jedním z 12 superspecializovaných pracovišť v České republice. Nedílnou součástí je transportní služba a banka mateřského mléka. Ambulantní část oddělení pokrývá podstatnou část pediatrických subspecializací.


Zdroj: info@kzcr.eu

 


Mostecký pediatrický den.

Mostecký pediatrický den.


23.11.2021

Nadační fond Krajské zdravotní obdržel dar ve výši 200 tisíc korun od C SYSTEM CZ

Dar ve výši 200 tisíc korun obdržel Nadační fond Krajské zdravotní, a.s., od společnosti C SYSTEM CZ, která navrhuje a dodává zákazníkům IT produkty a služby. Do firem, zdravotnických zařízení, státních institucí a třeba do škol dodává počítače, servery, datová úložiště, síťové prvky, software, ale i komplexní IT řešení.

„Děkujeme společnosti C SYSTEM CZ za tento dar. Jedná se začátek dlouhodobé spolupráce, která bude jistě přínosná pro obě strany,“ uvedl generální ředitel Krajské zdravotní, a.s., MUDr. Petr Malý, MBA.

„Část financí z tohoto daru jsme již využili pro publikační činnost zdravotníků Krajské zdravotní. Další využití bude realizováno dle potřeb pro další podporu publikační činnosti nebo na podporu některého z oddělení Krajské zdravotní,“ uvedl předseda správní rady Nadačního fondu Krajské zdravotní, a.s., Mgr. Miroslav Pajonk.

Nadační fond Krajské zdravotní, a.s., byl založen v srpnu 2009 společností Krajská zdravotní, a.s., největším poskytovatelem nemocniční péče v České republice, sdružujícím v Ústeckém kraji v současné době 7 nemocnic v Ústí nad Labem, Litoměřicích, Teplicích, Chomutově, Mostě, Děčíně a Rumburku. Jednou z hlavních činností nadačního fondu je podpora budoucích zdravotnických pracovníků formou stipendia určeného pro financování nákladů vzniklých v souvislosti s prezenčním studiem, jehož hlavním záměrem je získat zájem studentů lékařských a nelékařských zdravotnických oborů, pro práci v nemocnicích Krajské zdravotní, a.s.

 

Zdroj: info@kzcr.eu


23.11.2021

Krajská zdravotní se připojila v Ústí a Mostě, kde má perinatologická centra, k oslavám Světového dne předčasně narozených dětí

Zdravotníci Neonatologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., a Dětského a dorostového oddělení Nemocnice Most, o.z., se zapojili do oslav Světového dne předčasně narozených dětí, který připadá každoročně na 17. listopad. Tento den je na celém světě věnován problematice předčasně narozených dětí a zároveň má za cíl podpořit a povzbudit všechny rodiče, kterým se narodilo nedonošené miminko. Symbolem Světového dne předčasně narozených dětí je purpurová barva, proto jí byl 16. listopadu nasvícen hrad Hněvín v Mostě a 17. listopadu kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem.  

Organizátorem Světového dne předčasně narozených dětí v České republice je rodičovská organizace Nedoklubko, která také letos na pracoviště starající se o nedonošená miminka přivezla dárky. Zástupci Nedoklubka předali purpurové léčivé balíčky rodičům a také limitovanou edici dárkových balíčků 2021 všem lékařům, sestrám a dalším pracovníkům, kteří na neonatologických odděleních působí. 

„Každý rok v rámci oslav světového dne s radostí a vděkem spolu s ostatními rodiči děkujeme zdravotníkům, kteří pečují o předčasně narozená a nemocná miminka. Ať už vyzdvihnutím jejich ohromného nasazení, šířením osvěty o problematice předčasného porodu a neonatologické péče, drobným dárkem nebo osobním poděkováním,“ uvedla Lucie Žáčková, výkonná ředitelka Nedoklubko, z.s.

Dále společnost Vygon věnovala u příležitosti Světového dne předčasně narozených dětí sestrám z ústecké neonatologické kliniky, které se starají o nedonešené novorozence, purpurová trička. Jejich předání se 16. listopadu zúčastnila i Lucie Žáčková z Nedoklubka. 

Předsedkyně spolku Ústecké miniděti, z.s., Mgr. Bc. Jana Jelínková pak 18. listopadu zástupcům kliniky předala dar v podobě osmi skládacích křesel pro rodičovské návštěvy předčasně narozených dětí.

„Velmi si vážíme přízně, kterou cítíme jak od Nedoklubka a Ústeckých minidětí, tak i od dalších sponzorů. Je velmi důležité, že díky těmto aktivitám se rodiče nedonošených dětí necítí osamoceni, mají se kam obrátit pro laickou podporu,“ poděkoval donátorům za přízeň MUDr. Patrik Hitka, Ph.D., přednosta Neonatologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.

„Nadace Nedoklubko plní neocenitelnou roli v rámci podpory rodin nedonošených dětí. Každé perinatologické centrum má svoji koordinátorku, která má také osobní zkušenost s narozením nedonošeného miminka a se kterou mohou maminky sdílet svoje bezprostřední pocity a obavy. Podporují se navzájem nejen v nemocnici, ale i v následné péči. Jsme rádi, že v Mostě se podařilo dne 16. listopadu s podporou Nedoklubka uspořádat lampionový průvod k purpurově nasvícenému hradu Hněvín za hojné účasti našich vypiplaných dětiček a jejich statečných rodičů. Rádi jsme se ho zúčastnili i my zdravotníci,“ připojila se MUDr. Marie Váchová, primářka Dětského a dorostového oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z.

Součástí ústeckého perinatologického centra jsou Neonatologická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., a Gynekologická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. Součástí mosteckého perinatologického centra je Dětské a dorostové oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z., a Gynekologicko-porodnické oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z.


Zdroj: info@kzcr.eu

 


Prosím, čekejte