15.6.2016

Díky daru získala ústecká Masarykova nemocnice přístroj k vyšetření žlučových cest

Krajská zdravotní, a. s. – Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., získala díky daru pro gastroenterologické oddělení další moderní přístroj. Spy-Glass DS je inovativní zařízení určené k vyšetření žlučových cest a vývodu pankreatu s možností digitálního zobrazení a instrumentace cestou pracovního kanálu přístroje. Přístroj za 3 155 711 Kč darovala Krajské zdravotní, a. s. firma Boston Scientific Česká republika, s. r. o.

Zařízení se skládá ze dvou jednotek – tzv. videověže, ta vytváří digitální obraz na monitoru, a samotného „Spyscopu“, jednorázového miniendoskopu, který se zavádí pracovním kanálem běžného terapeutického duodenoskopu. Tím je umožněno přímé vyšetření – zobrazení žlučových cest a vývodu slinivky a také použitím dalších akcesorií i zákroky jako je biopsie, drcení kamenů, zprůchodnění striktury.

„Metoda v této podobě nemá přímou alternativu. Vyšetření žlučových cest s přímým zobrazením se dosud provádělo buď systémem dvou endoskopů „mother-baby“, které současně s rentgenovou kontrolou ovládali dva lékaři, anebo cholangioskopií perkutánní transhepatickou cestou, kdy intervenční radiolog přes kůži a játra napíchne žlučovod, vytvoří se  kanál  a poté zavádí přístroj endoskopista. Ani jedna z metod se v severních Čechách nikdy neprováděla. Nová metoda je šetrnější, může bezprostředně navázat na běžné ERCP, tedy endoskopickou retrográdní cholangiopankreatikografii, lze ji opakovat a pacienta nezatíží více či jinak než obvyklé vyšetření pomocí zmíněné ERCP, osvětlil primář gastroenterologického oddělení MUDr. Jiří Stehlík.

Digitální technologie umožňuje mnohem preciznější zobrazení a možnost hodnocení nálezu než fibrooptický starší přístroj. „V současnosti jde ve světě a zvláště ve střední Evropě stále o exkluzivní metodu,“ zdůraznil primář.

Podle generálního ředitele Krajské zdravotní, a. s., Ing. Petra Fialy se stává velkou výhodou, že již není nutné indikované případy odesílat do jiného zařízení. „Technologie byla dosud dostupná pouze v Ostravě a Jablonci nad Nisou. Doplní se tak škála zobrazovacích metod určených pro diferenciální diagnostiku a eventuálně i terapii onemocnění žlučových cest a pankreatu, kterou na severu Čech nikde nepraktikují,“ uvedl Ing. Petr Fiala.

„Od letošního roku budek dispozici kód výkonu s možností vykázat zvlášť účtovaný materiál. Výkon je schvalován a byl již předložen odbornou společností. Pokud bude nasmlouván jako nová modalita, bude ziskový. Endoskopické centrum a gastroenterologické oddělení naší nemocnice patří mezi renomovaná pracoviště v oboru v rámci celé České republiky a nové technologie samozřejmě zvyšují prestiž a exkluzivitu jak oddělení, tak zdravotnického zařízení,“ s uspokojením konstatoval MUDr. Josef Liehne, ředitel zdravotní péče Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. – Krajské zdravotní, a. s.

Fotografie naleznete na: www.kzcr.eu

Za správnost: Mgr. Ivo Chrástecký, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 147, mobil: 734 415 792, email: ivo.chrastecky@kzcr.eu

  S pozdravem

Ing. Eva Urbanová, vedoucí Organizačního a tiskového oddělení Krajské zdravotní, a. s.,

email: eva.urbanova@kzcr.eu
Díky daru získala ústecká Masarykova nemocnice přístroj k vyšetření žlučových cest

Díky daru získala ústecká Masarykova nemocnice přístroj k vyšetření žlučových cest


13.6.2016

Krajská zdravotní interními granty letos podpoří devět projektů

Devět z dvaadvaceti přihlášených projektů uspělo v grantové soutěži v rámci Interní grantové podpory vědecké, výzkumné a inovační činnosti zaměstnanců Krajské zdravotní, a. s., pro rok 2016. Soutěž vyhlásil generální ředitel společnosti po předchozím schválení představenstvem 29. března 2016 a na podání žádosti měli zájemci rovný měsíc. Zhodnocení návrhů projektů provedla Interní grantová komise Krajské zdravotní, a. s., ve spolupráci s pracovišti, odpovědnými za hodnocení formálních náležitostí projektů a ekonomické hodnocení žádostí.

„Předpokladem pro zařazení do soutěže bylo předložení jednoletého grantového projektu v souladu s pravidly Interní grantové podpory vědecké, výzkumné a inovační činnosti zaměstnanců Krajské zdravotní, a. s.,“ vysvětlil generální ředitel Krajské zdravotní, a. s., Ing. Petr Fiala. „Nakonec ani jeden z přihlášených návrhů nemusel být vyřazen z hodnocení. Řešení projektů musí ti, kdo uspěli, ukončit nejpozději do 31. května 2017. Alokace výzvy byla tři miliony Kč, maximální výše rozpočtu jednoho projektu 500 000 Kč včetně DPH. V dalším období bude možné předkládat žádosti na pokračovací projekty,“ sdělil Ing. Petr Fiala.

Mezi vybranými projekty jsou například „Identifikace faktorů ovlivňujících klinický výsledek u pacientů s akutní ischemickou cévní mozkovou příhodou léčených mechanickou trombektomií“, u něhož je řešitelem MUDr. Ing. David Černík, MBA z týmu Komplexního cerebrovaskulárního centra, lékař Neurologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, „Sledování a charakterizace cirkulujících nádorových buněk (CTC) u nádorů plic“ doc. MUDr. Vladimíra Bobka, Ph.D. z Oddělení hrudní chirurgie Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem nebo „Vliv tamsulosinu a solifenacinu na morfologické změny duhovky v závislosti na délce užívání“, který předložila přednostka Oční kliniky ústecké Masarykovy nemocnice MUDr. Ivana Liehneová, Ph.D.

„Další příležitost k získání podpory projektů vědecko-výzkumné povahy budou mít řešitelé projektů v připravovaném dotačním programu Ústeckého kraje s názvem Podpora vědecko-výzkumné činnosti v oblasti zdravotnictví, jehož náplní je stimulace vědeckých, výzkumných a inovačních aktivit zdravotnických pracovníků. Podporovány budou zejména projekty vědecké, výzkumné a inovační povahy, prezentace odborných výsledků na významných, zejména mezinárodních konferencích, vydávání odborných knih, publikování recenzovaných odborných článků, zejména v impaktovaných časopisech,“ upozornil Ing. Martin Zeman, tajemník Vědecké rady Krajské zdravotní, a. s., s tím, že k vyhlášení tohoto dotačního programu má dojít v nejbližším období.

Za správnost: Mgr. Ivo Chrástecký, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 147, mobil: 734 415 792, email: ivo.chrastecky@kzcr.eu

S pozdravem

Ing. Eva Urbanová, vedoucí Organizačního a tiskového oddělení Krajské zdravotní, a. s.,

email: eva.urbanova@kzcr.eu

Krajská zdravotní interními granty letos podpoří devět projektů

Krajská zdravotní interními granty letos podpoří devět projektů


10.6.2016

Krajská zdravotní uspořádala „III. Krajskou konferenci sester 2016“ s nadregionální účastí

Krajská zdravotní, a. s. – Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., uspořádala ve čtvrtek 9. března v přednáškových prostorách Vzdělávacího institutu Krajské zdravotní, a. s., „III. Krajskou konferenci sester 2016“, která si pro letošní ročník vzala motto „Jsem sestra… a kdo je víc?“. Na akci zazněly přednášky z historie ošetřovatelství až po současnost. Přednášející se zaměřili na dnešní práci zdravotních sester v nemocnici, na jejich postavení ve společnosti, včetně jejich života mimo zdravotnická zařízení. Záštitu nad „III. Krajskou konferencí sester 2016“ převzal 1. náměstek hejtmana Ústeckého kraje RSDr. Stanislav Rybák.

„Povolání zdravotní sestry je velmi náročné, takže bych vám chtěl u příležitosti této konference za vaši práci poděkovat. Nemáte to vždy jednoduché. Chtěl bych vám proto popřát, abyste se v rámci své profese setkávaly s co nejvíce pacienty, kteří dokáží pochopit vaši namáhavou práci,“ uvedl RSDr. Stanislav Rybák a poděkoval Mgr. Markétě Svobodové, která byla odborným garantem konference, za její dosavadní práci.

„Akce byla prestižní záležitostí pro nelékařské profese. K účasti jsem pozvala ředitelku Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední školy zdravotnické v Ústí nad Labem Miroslavu Zoubkovou a profesorky Fakulty zdravotnických studií Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Ivanu Lamkovou a Janu Chráskovou. Hlavními tématy konference byly celostátně diskutované otázky vzdělávání sester, jejich uplatnění na trhu práce a jejich postavení ve společnosti. Nechyběly ani přednášky zabývající se problematikou nedostatku zdravotních sester, náročností tohoto povolání, včetně kasuistik v ošetřovatelském procesu,“ řekla Mgr. Markéta Svobodová hlavní sestra ústecké Masarykovy nemocnice.

Vybrané fotografie z akce najdete zde.

Za správnost: Petr Sochůrek, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 107, mobil: 733 783 894, email: petr.sochurek@kzcr.eu

S pozdravem

Ing. Eva Urbanová, vedoucí Organizačního a tiskového oddělení Krajské zdravotní, a. s., email: eva.urbanova@kzcr.eu


10.6.2016

Krajská zdravotní uspořádala dvanáctý ročník mezioborové odborné konference „Interlab 2016“

Oddělení klinické biochemie Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., uspořádalo ve Vzdělávacím institutu Krajské zdravotní, a. s., ve středu 8. června již 12. ročník tradiční regionální mezioborové konference pro pracovníky klinických laboratoří „Interlab 2016“. V programu konference zazněly přednášky z laboratorních oborů, ale také příspěvky prezentující zkušenosti jednotlivých oddělení spolupracujících s klinickými laboratořemi. Akce se konala pod záštitou generálního ředitele Krajské zdravotní, a. s., Ing. Petra Fialy.

„Konference Interlab má v ústecké Masarykově nemocnici tradici. Odhaluje prostředí vysoce odborné oblasti, bez níž si současnou moderní, vyspělou medicínu nelze představit,“ uvedl MUDr. Jiří Mrázek, MHA, náměstek pro řízení zdravotní péče Krajské zdravotní, a. s.

Úvod programu „Interlabu 2016“ se zaměřil na onemocnění virovou hepatitidou typu E, její diagnostiku a léčbu. Další témata obsahovala například zkušenosti se stanovením léků a jejich využití v klinické praxi. Odpolední blok byl věnovaný problematice jednotlivých kroků zpracování vzorku v laboratoři z pohledu laboratoře, ale i z pohledu klinika - lékaře (emergency vs. laboratoř).

Akci navštívilo více než sto dvacet účastníků, laboratorních pracovníků, lékařů a zdravotníků nejen z ústecké Masarykovy nemocnice. „Byli jsme potěšeni velkým zájmem a účastí na této konferenci. Prezentovaná témata byla přínosem pro všechny přítomné. Všichni účastníci i sponzoři byli potěšeni kvalitou příspěvků a při odchodu se těšili na další ročník. “ zhodnotila Interlab 2016 Ing. Pavla Eliášová, vedoucí Oddělení klinické biochemie ústecké Masarykovy nemocnice, která byla odborným garantem akce.

Vybrané snímky z akce najdete zde.

Za správnost: Petr Sochůrek, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 107, mobil: 733 783 894, email: petr.sochurek@kzcr.eu

  S pozdravem,

Jiří Vondra, tiskový mluvčí, email: jiri.vondra@kzcr.eu


10.6.2016

Do Krajské zdravotní zavítal předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka a ministr zdravotnictví České republiky Svatopluk Němeček v rámci návštěvy Ústeckého kraje

Do Krajské zdravotní, a. s., zavítali v úterý 7. června 2016 v rámci návštěvy Ústeckého kraje předseda vlády České republiky Mgr. Bohuslav Sobotka a ministr zdravotnictví České republiky MUDr. Svatopluk Němeček, MBA. Navštívili ústeckou Masarykovu nemocnice, největší a nejvýznamnější z pěti nemocnic, které Krajská zdravotní, a. s., sdružuje. Během návštěvy si prohlédli nové Školicí centrum robotické chirurgie Krajské zdravotní, a. s., ve kterém se školí na novém robotickém systému Da Vinci Xi. robotičtí operatéři nejen z České republiky, ale ze střední a východní Evropy. Poté oba představitelé vlády ve Vzdělávacím institutu Krajské zdravotní, a. s., pohovořili s managementem nemocnic Ústeckého kraje a přednosty jednotlivých klinik. Následovala diskuze se zaměstnanci o současném dění v českém zdravotnictví.

Ministr zdravotnictví MUDr. Svatopluk Němeček, MBA, si prohlédl i zrekonstruovaný onkologický pavilon ústecké Masarykovy nemocnice V Podhájí s nově přistavěnou stínící kobku s druhým, moderním lineárním urychlovačem. Jeho pořízení bylo jednou z podmínek pro zachování Komplexního onkologického centra.

Oba představitele vlády České republiky během návštěvy Krajské zdravotní, a. s., za Ústecký kraj doprovázel 1. náměstek hejtmana Ústeckého kraje RSDr. Stanislav Rybák.

Předseda vlády České republiky Mgr. Bohuslav Sobotka připomněl, že na zdravotnictví Česká republika vydává relativně méně peněz, než jiné vyspělé státy – kolem sedmi procent hrubého domácího produktu. „To není, věru, úplně moc. Když se podíváte, kde v našem zdravotnictví šetříme, dospějete k názoru, že zejména na lidském kapitálu. Cítíme enormní tlak hlavně na zdravotní sestry, kterých nám začíná ve zdravotnictví ubývat. A na lékaře, kteří jsou velmi často přetíženi v nemocnicích, i množstvím přesčasů. Pokud to takhle půjde dál a nebudeme dělat rychlé efektivní kroky, můžeme mít velmi brzy zdravotnictví, které bude mít opravené nemocnice, v nich drahou techniku, ale ne lidi, kteří by byli schopni pacientům pomoci,“ je přesvědčen premiér.

„Požádal jsem ministra zdravotnictví, aby připravil určité změny, které se teď realizují. Proto předpokládáme, že příští rok by mohlo jít do zdravotnictví navíc zhruba 11 miliard korun oproti letošnímu roku. Rádi bychom, aby významná část z navýšení, zhruba 7 miliard korun, šla na zvýšení platů sester a lékařů. Ale nemůže to být jediný krok. Určitě jednou z klíčových priorit ve zdravotnictví by měla být reforma vzdělávání sester i lékařů, podpora lepší spolupráce s lékařskými fakultami a středními zdravotnickými školami,“ řekl Mgr. Bohuslav Sobotka.

„Otázka platů je v Ústeckém kraji ještě tíživější, než v ostatních regionech, kvůli konkurenci blízkého Německa. Podařilo se probojovat – a nebylo to úplně jednoduché – zajištění finančních zdrojů na desetiprocentní navýšení pro zdravotníky od 1. 1. 2017. Rádi bychom v něm pokračovali i v dalších letech, aby lékaři a sestry měli výraznější signál, že to má smysl,“ uvedl MUDr. Svatopluk Němeček, MBA.

„Bavili jsme se i o možnosti, aby část atestací probíhala v krajských nemocnicích. Pokud se všechna opatření podaří, efekt očekávejme za deset let, nikoliv ze dne na den. To si musíme říct a pak hledat ad hoc řešení, jak se kde dá pomoci a využít možnosti, které máme,“ dodal ministr zdravotnictví.

„V Ústeckém kraji by mohlo z personálních opatření připadat v úvahu rozšíření účasti v pregraduální výchově na našich pracovištích. Jsme na to připraveni a určitá jednání s lékařskými fakultami v minulosti už proběhla,“ připomněl MUDr. Jiří Mrázek, MHA, náměstek pro řízení zdravotní péče Krajské zdravotní, a. s.

„K řešení problému nedostatku zdravotních sester v regionu by přispěla i možnost absolvování sesterského specializačního vzdělávání přímo v našem vzdělávacím institutu. Máme dostatek personálních, prostorových i technických kapacit k uskutečnění tohoto záměru,“ navrhl ředitel zdravotní péče ústecké Masarykovy nemocnice MUDr. Josef Liehne.

„Je potřeba, aby naše zdravotnictví bylo nadále atraktivní a rozvíjelo se. Kromě centra robotické chirurgie máme v Krajské zdravotní, dominantně v Ústí nad Labem, ale i v ostatních nemocnicích, mezi které patří Děčín, Teplice, Most a Chomutov, další vysoce specializovaná centra. V regionu ale silně pociťujeme absenci komplexního kardiovaskulárního centra. Kardiochirurgická operativa je tak jednou z výzev pro tento region, který s přihlédnutím ke spádovým oblastem přilehlých krajů Karlovarského a Libereckého představuje oblast jednoho milionu obyvatel,“ zdůraznil MUDr. Jiří Mrázek, MHA.

Vybrané snímky z akce najdete zde.

Zpracovali:

Petr Sochůrek, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 107, mobil: 733 783 894, email: petr.sochurek@kzcr.eu

Mgr. Ivo Chrástecký, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 147, mobil: 734 415 792, email: ivo.chrastecky@kzcr.eu

  S pozdravem,

Jiří Vondra, tiskový mluvčí, email: jiri.vondra@kzcr.eu


8.6.2016

Lékaři Krajské zdravotní uspořádali tradiční letní sraz „Ústeckých minidětí“

Podporovat rodiče a blízké nedonošených dětí, na vlastní oči se podívat, jak se jejich pacientům daří, se i letos rozhodli lékaři a zdravotní sestry Novorozeneckého oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. V atriu pavilonu B ústecké Masarykovy nemocnice v sobotu 4. června uspořádali tradiční setkání „Ústeckých minidětí“.

MUDr. Ing. Martin Pánek uvedl, že srazy mají za úkol ukázat rodičům nedonošených dětí, že v tom takříkajíc nejsou sami. „Akce pro „Ústecké miniděti“ pořádaná novorozeneckým oddělením ústecké Masarykovy nemocnice se i přes nepřízeň počasí vydařila. Pozitivně ji zhodnotili rodiče, zdravotníci, tak i budoucí záchranáři a dentální hygienistky, kteří se společně podíleli na výuce dětí na svých stanovištích,“ řekl MUDr. Ing. Martin Pánek. Na akci dorazilo čtyřicet bývalých malých pacientů ústeckého perinatologického centra i se svými rodiči.

Pro nedonošené děti a jejich rodiče byly v atriu připraveny soutěže, naučná stanoviště, malování na KIWANIS panenky, malování na obličej a nechybělo ani opékání vuřtů. „Na srazu „Ústeckých minidětí“ se mi líbí, že jsem se tu potkala s lékaři, sestřičkami a maminkami z porodnice. Člověk měl srovnání a porovnání, jak se daří jeho dítku, a jak prospívají a co umí ostatní děti,“ pochvalovala si maminka Petra Straková, které se před tři a půl lety narodila v sedmadvacátém týdnu těhotenství dcera Ema, jejíž porodní váha nedosahovala ani jednoho kilogramu.

Vybrané fotografie z akce najdete zde.

Za správnost: Petr Sochůrek, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 107, mobil: 733 783 894, email: petr.sochurek@kzcr.eu

S pozdravem

Jiří Vondra, tiskový mluvčí, email: jiri.vondra@kzcr.eu

Lékaři Krajské zdravotní uspořádali tradiční letní sraz „Ústeckých minidětí“

Lékaři Krajské zdravotní uspořádali tradiční letní sraz „Ústeckých minidětí“


3.6.2016

Krajská zdravotní dokončila modernizaci prostor konvenční nukleární medicíny v chomutovské nemocnici

Krajská zdravotní, a. s., představila modernizované prostory konvenční nukleární medicíny včetně laboratoře pro přípravu radiofarmak v Nemocnici Chomutov, o. z. Podobně zmodernizovala Krajská zdravotní, a. s., prostory konvenční nukleární medicíny a laboratoře pro přípravu radiofarmak na svém druhém pracovišti - v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, o. z., v Podhájí, jejichž prezentace se uskutečnila 3. května 2016.

Krajská zdravotní, a. s., zajistila pro modernizaci chomutovského oddělení nukleární medicíny značné prostředky. Nákup přístroje Hybridní systém SPECT/CT za 13 847 240 Kč byl podpořen ve výši 85 % z Regionálního operačního programu Severozápad, konkrétně z projektu Inovace a obnova zobrazovací techniky Krajské zdravotní, a. s. Ke spoluúčasti ve výši 15 % bylo využito navýšení základního jmění Krajské zdravotní, a. s., Ústeckým krajem, jediným akcionářem společnosti.

V souvislosti s pořízením přístroje proběhly úpravy nejen potřebných prostor, ale také souvisejících čekáren, komunikačních a dalších obslužných prostor, vše za 6,43 milionu Kč, z vlastních zdrojů Krajské zdravotní, a. s. Úpravy byly dokončeny v březnu 2015 a jejich realizace trvala čtyři měsíce.

Zcela z prostředků Krajské zdravotní, a. s., konkrétně za 2,86 milionu Kč, byla vybudována laboratoř pro přípravu radiofarmak. Vybavení této laboratoře za 2 miliony Kč nakoupila Krajská zdravotní, a. s., rovněž z vlastních zdrojů.

„Pacienti a další návštěvníci oddělení oceňují, k jaké proměně zde došlo. Jejich reakce jsou nejlepším důkazem toho, že rozhodnutí představenstva přistoupit k rekonstrukci bylo správné. Celkové investice do nukleární medicíny chomutovské nemocnice přesáhly 25 milionů korun včetně DPH,“ uvedl Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s. „Tím ovšem pro další měsíce proměny v nemocnici nekončí. Dalším významným počinem bude vybudování zcela nového, moderního stravovacího provozu v prostorách bývalé gynekologie. Termín ukončení investiční akce s předpokládanou hodnotou veřejné zakázky bezmála 60 milionů Kč včetně DPH, která je nyní ve fázi výběrového řízení, je v roce 2017,“ informoval Ing. Jiří Novák.

„Ukazuje se, že síť krajských nemocnic umožňuje přiblížit pacientům i úzce specializovaná oddělení, jak tomu je v případě nukleární medicíny. Jsem proto rád, že po pracovišti ústecké Masarykovy nemocnice V Podhájí můžeme představit i zmodernizované oddělení v chomutovské nemocnici. Jako spádové slouží i pro část obyvatel sousedního Karlovarského kraje. Modernizované prostory oddělení nukleární medicíny v Chomutově a Ústí nad Labem jsou svým současným vybavením špičkovým pracovištěm, laboratoře pro přípravu radiofarmak se svou úrovní v rámci České republiky řadí hned za ty, které otevřel jako první v Česku Masarykův onkologický ústav v Brně,“ řekl Ing. Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, a. s.

Modernizovanými prostory hosty provedl MUDr. Aleš Chodacki, primář Oddělení nukleární medicíny Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., a Nemocnice Chomutov, o. z. Vysvětlil, proč bylo potřeba modernizovat. „Z pohledu diagnostického procesu se zlepšila kvalita vyšetření, šíře diagnostických možností, komfort pacienta a odpadlo jedno vyšetření a jeden případný další pobyt ve zdravotnickém zařízení. Pokud se totiž ukáže, že pacienta je nutné dovyšetřit, provádí se to rovnou na našem oddělení a nemusí navštívit ještě svého lékaře, nechat si vypsat žádanku, objednat se a dojít na další vyšetření. To je obrovská výhoda. Z pohledu pacienta máme daleko větší množství materiálu k hodnocení, množství informací, abychom se mohli dostat k co nejpřesnějšímu vyšetření pacientovy choroby. Zároveň přestavba přinesla celkový komfort pacientům, protože zde nebyly čekárny, které jsou nyní oddělené a samo prostředí je pro návštěvníky, ale i zaměstnance výrazně příjemnější.“ MUDr. Aleš Chodacki připomněl, že oddělení nukleární medicíny vzniklo v chomutovské nemocnici právě před třiceti lety.

Nukleární medicína je lékařský obor, který slouží k diagnostice a léčbě pomocí izotopů, patří mezi neinvazivní vyšetřovací metody. Na rozdíl od diagnostické radiologie, která je založena na anatomii, nukleární medicína umožňuje získávat informace nejen anatomické, ale hlavně o orgánových funkcích či metabolizmu. Laboratoře pro přípravu radiofarmak jsou prostory s deklarovanou třídou čistoty, v nichž se připravují léčivé přípravky pro diagnostiku pacientů vyšetřovaných na oddělení nukleární medicíny.

Za správnost: Mgr. Ivo Chrástecký, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 147, mobil: 734 415 792, email: ivo.chrastecky@kzcr.eu

  S pozdravem

Jiří Vondra, tiskový mluvčí, email: jiri.vondra@kzcr.eu

 

 

Krajská zdravotní dokončila modernizaci prostor konvenční nukleární medicíny v chomutovské nemocnici

Krajská zdravotní dokončila modernizaci prostor konvenční nukleární medicíny v chomutovské nemocnici


26.5.2016

Ředitel zdravotní péče ocenil lékaře a sestry na „Výroční vědecké konferenci Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem“ za nejlepší výsledky v oblasti vědy a výzkumu za rok 2015

Krajská zdravotní, a. s. – Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., v prostorách konferenčního sálu Clarion Congress Hotelu v Ústí nad Labem uspořádala ve středu 25. května již šestý ročník výroční vědecké konference, spojený s předáním ocenění za nejlepší výsledky v oblasti vědy a výzkumu za rok 2015 nejúspěšnějším jednotlivcům a kolektivům z ústecké Masarykovy nemocnice. Záštitu nad letošní vědeckou konferencí převzal 1. náměstek hejtmana Ústeckého kraje RSDr. Stanislav Rybák.

Ceny předali oceněným lékařům a sestrám Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s., Ing. Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, a. s., prof. MUDr. Martin Sameš, CSc., předseda Vědecké rady Krajské zdravotní, a. s., ředitel zdravotní péče ústecké Masarykovy nemocnice MUDr. Josef Liehne a Mgr. Markéta Svobodová, hlavní sestra Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

V úvodu všechny účastníky „Výroční vědecké konference Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem“ přivítal předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s., Ing. Jiří Novák. „Oceňuji úroveň a rozsah vědecké a  publikační činnosti v ústecké v Masarykově nemocnici. Velmi si cením toho, že zkušení lékaři již dlouhodobě vytvářejí prostor a napomáhají mladým kolegyním, kolegům k jejich zapojení do oblasti vědy a výzkumu ve zdravotnictví. Současně je velmi pozitivní i zapojení zdravotních sester a dalších odborníků do této činnosti,“ řekl Ing. Jiří Novák.

Ing. Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, a. s., uvedl, že vedle Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem obnovila předloni Krajská zdravotní vědeckou činnost také v ostatních nemocnicích, tedy v Děčíně, Teplicích, Mostě a Chomutově. „Věřím, že výsledky vědecké práce pomohou tvůrcům v jejich další praktické odborné činnosti a mediální dopad publikací lékařů pomůže přilákat do celé Krajské zdravotní více kapacit a jejich nových kolegů. Na vlastní oči tak uvidí, že vzdělávání na takovéto vysoké úrovni může probíhat i mimo pražské fakultní nemocnice,“ dodal Ing. Petr Fiala.

Výroční konferencí provázel ředitel zdravotní péče ústecké Masarykovy nemocnice MUDr. Josef Liehne. „Dnešní konference opět ukázala obrovský potenciál výzkumné a vědecké činnosti ústecké Masarykovy nemocnice. Děkuji všem, kteří se podíleli na šíření jejího dobrého jména a tím celé Krajské zdravotní,“ řekl MUDr. Josef Liehne.

V kategorii „Vědecké a odborné aktivity oddělení“ se na prvním místě umístila Neurologická klinika. Ocenění z rukou předsedy představenstva Krajské zdravotní, a. s., Ing. Jiřího Nováka převzal přednosta kliniky prof. MUDr. Martin Sameš, CSc., který je zároveň předsedou Vědecké rady Krajské zdravotní, a. s. Druhou příčku obsadila klinika anestesiologie, perioperační a intenzivní medicíny. Třetí skončila dětská klinika.

V kategorii „Republiková prvenství“ diplomy získali: MUDr. Ivana Liehneová, Ph.D., přednostka oční kliniky, MUDr. Aleš Hejčl, Ph.D. z neurochirurgické kliniky, MUDr. Ivan Humhej, také z neurochirurgické kliniky, přednosta Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny, prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D., FCCM a prof. MUDr. Martin Sameš, CSc., přednosta klinika anestesiologie, perioperační a intenzivní medicíny neurochirurgické kliniky a MUDr. Jiří Stehlík, primář gastroenterologického oddělení. Cenu oceněným lékařům předal 1. náměstek hejtmana Ústeckého kraje RSDr. Stanislav Rybák a prof. MUDr. Martin Sameš, CSc., předseda Vědecké rady Krajské zdravotní, a. s., který se podílel na předávání cen ve všech následujících kategoriích.

Další oceněnou kategorií tak byla „Příkladná reprezentace Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem“. Cenu z rukou Ing. Petra Fialy, generálního ředitele Krajské zdravotní, a. s., získali: prof. MUDr. Pavel Červinka, Ph.D., FESC, FSCAI, přednosta kardiologické kliniky, prim. MUDr. Martin Sauer, primář chirurgického oddělení, MUDr. Jan Schraml, Ph.D., přednosta kliniky urologie a robotické chirurgie, MUDr. Karel Sláma, primář otorinolaryngologického oddělení, MUDr. Jana Táborská, primářka protetického oddělení a prof. MUDr. Martin Sameš, CSc., přednosta neurochirurgické kliniky.

Ve čtvrté vyhlášené kategorii „Publikace, články, mezinárodní přednášková činnost“ si ocenění odnesli: přednosta Kliniky úrazové chirurgie MUDr. Karel Edelmann, Ph.D., MUDr. Petr Obruba z kliniky úrazové chirurgie, MUDr. Lubomír Kopp, Ph.D. a MUDr. Petra Meluzinová, také z kliniky úrazové chirurgie, Mgr. Vlasta Čejnová z oddělení lékařské genetiky, Mgr. Olga Mučicová, vedoucí odboru nemocničních lékáren a zdravotnického zásobování, PharmDr. Lucie Hromádková, Ph.D. z oddělení lékáren v Ústí nad Labem, MUDr. Michal Orlický z neurochirurgické kliniky, MUDr. Michal Tichý, Ph.D., MPH z gastroenterologického oddělení a MUDr. Martin Čegan, primář patologického oddělení. Předávajícím ocenění byl ředitel zdravotní péče Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., MUDr. Josef Liehne.

Poslední kategorie, ve které byly uděleny ceny při příležitosti „Vědecké konference Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem“, nesla název „Sesterské prezentace“. Ocenění tak získaly Pavlína Hrušková, Mgr. Bc. Michaela Rothová a Pavlína Cibulková, všechny tři z oddělení dětské chirurgie, Lucie Lippertová a Petra Navrátilová z neurochirurgické kliniky, Lucie Lippertová a Bc. Monika Tesařová také z neurochirurgické kliniky, Bc. Svatava Nováková z chirurgického oddělení a Natálie Šubecová a Iva Rejtharová, obě z oddělení centrálních operačních sálů. Ceny předávala Mgr. Markéta Svobodová, hlavní sestra ústecké Masarykovy nemocnice.

Závěrem výroční vědecké konference ústecké Masarykovy nemocnice zhlédli účastníci ukázky z muzikálu Mama Mia v podání Jitky Asterové, Bořka Slezáčka, Michala Foreta a Olgy Lounové.

Vybrané fotografie z akce najdete zde.

Za správnost: Petr Sochůrek, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 107, mobil: 733 783 894, email: petr.sochurek@kzcr.eu

 

S pozdravem,

Jiří Vondra, tiskový mluvčí, email: jiri.vondra@kzcr.eu

Ředitel zdravotní péče ocenil lékaře a sestry na „Výroční vědecké konferenci Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem“ za nejlepší výsledky v oblasti vědy a výzkumu za rok 2015

Ředitel zdravotní péče ocenil lékaře a sestry na „Výroční vědecké konferenci Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem“ za nejlepší výsledky v oblasti vědy a výzkumu za rok 2015


25.5.2016

Anesteziologové úzce spolupracují, na čtvrtý certifikační kurz přijeli i specialisté ze Slovenska

Přehled blokád břišní stěny a hrudníku, Přehled blokád v oblasti krku, Velký okcipitální nerv, Cervikální bloky či Neurologické komplikace regionální anestezie. To jsou názvy některých přednášek IV. Certifikačního kurzu – Ultrazvukově asistovaná regionální anestézie, který proběhl ve Velkých Žernosekách. Přilákal mladé specialisty nejen z České, ale také ze Slovenské republiky.

V pořadí již čtvrtý vzdělávací kurz je výsledkem oborové spolupráce specialistů - anesteziologů pěti nemocnic sdružených v Krajské zdravotní, a. s. Jeho odborným garantem byl MUDr. Daniel Nalos z Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny, Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. „Snažíme se pěstovat určitou sekci regionální anestezie v našem oboru. Dáváme akcím edukační, školicí ráz. Absolventi kurzu dostávají certifikát, že jsou schopni samostatně provádět určité úkony. V našem systému máme školitele I. a II. stupně a zde probíhají certifikační zkoušky,“ přiblížil MUDr. Daniel Nalos.

Ultrazvukové metody v regionální anestezii jsou celosvětový trend a jejich hlavní výhodou je, že zvyšují bezpečnost a účinnost regionální anestezie. „Na druhou stranu vyžadují přístrojové vybavení, k čemuž není velká tendence. Výkony totiž nejsou zvlášť hrazené zdravotními pojišťovnami,“ upozorňuje anesteziolog z ústecké Masarykovy nemocnice. „Ale potřebuje to i určitou dovednost. Naším hlavním úkolem je zajistit, aby lékaři měli možnost tu praxi, potažmo dovednost, získat. Těžko se učí nějakým samostudiem. Na kurzech tak odborníci předávají informace a zkušenosti zdarma,“ dodává.

Už třetí rok se pravidelně scházejí primáři oddělení ARO pěti nemocnic Krajské zdravotní, a. s. Součástí schůzek jsou organizační a odborné otázky. „Scházíme se, abychom se navzájem informovali a mohli tak efektivně spolupracovat. A úzce spolupracujeme proto, že pacienti jsou dováženi do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem do různých center, řada z nich vyžaduje intenzivní péči a jejich doléčování poté probíhá v ostatních nemocnicích. Takže jsme pro ně v Ústí nad Labem v určitém směru jakési centrum, což vyžaduje domluvu, organizační řád a pravidla, aby průchod pacientů nemocnicemi byl, pokud možno, optimální,“ vysvětlil MUDr. Daniel Nalos.

V současné době se schůzky konají čtyřikrát do roka v různých nemocnicích, jejich součástí je prohlídka těchto nemocnic a konzultace. „Tím, že se vídáme, člověk pak ví, s kým mluví na druhé straně telefonu. Osobně se známe a dokážeme sporné věci organizačního charakteru vyřešit daleko jednodušeji, protože každý zná zásadní problematiku těch oddělení. Cílem je tedy předávání zkušeností, pravidel a postupů, nabídka školení. Některé metody, které je potřeba ukázat, u nichž je potřeba určité zkušenosti, jezdím do nemocnic na jejich vyžádání předvádět. Jde především o ultrazvukové metody,“ osvětlil hlavní principy oborové spolupráce anesteziologů v rámci Krajské zdravotní, a. s.

„Měli jsme už dva celokrajské semináře a chystáme další, pro zdravotní sestry. Myslíme si totiž, že jsou důležitou integrovanou složkou a měly by mít možnost i ony své postupy navzájem konzultovat. V neposlední řadě jsou to standardy, jejichž garantem je profesor MUDr. Vladimír Černý, Ph.D., FCCM, přednosta ústecké kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny. Jde o ty nejnovější vědecké poznatky, které už prošly oponenturou, a mohou se tak snadněji do všech nemocnic Krajské zdravotní rozšířit,“ uzavřel MUDr. Daniel Nalos.

Fotografie z certifikačního kurzu ve Velkých Žernosekách naleznete na: www.kzcr.eu

Za správnost: Mgr. Ivo Chrástecký, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 147, mobil: 734 415 792, email: ivo.chrastecky@kzcr.eu

S pozdravem

Jiří Vondra, tiskový mluvčí, email: jiri.vondra@kzcr.eu

Anesteziologové úzce spolupracují  na čtvrtý certifikační kurz přijeli i specialisté ze Slovenska

Anesteziologové úzce spolupracují, na čtvrtý certifikační kurz přijeli i specialisté ze Slovenska


16.5.2016

Krajská zdravotní se zúčastnila 16. ročníku Evropského dne melanomu v České republice

Kožní oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Chomutov, o. z., a Kožní oddělení Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnici v Ústí nad Labem, o. z., se zapojila do 16. ročníku Evropského dne melanomu v České republice. Evropský den melanomu upozorňuje veřejnost na rizika kožních nádorů a umožňuje bezplatné vyšetření pigmentových znamének na vybraných pracovištích po celé republice. Součástí akce je i poradenství, jak se správně chránit před slunečním zářením.

V chomutovské nemocnici možnost vyšetření bez objednání a bez doporučení od praktického lékaře v pondělí 9. května 2016 využilo 154 lidí. „U 11 z nich je podezření na zhoubný nádor kůže, definitivní výsledek potvrdí histologické vyšetření,“ informovala o výsledku akce primářka kožního oddělení MUDr. Radka Neumannová.

„Prevence je důležitá. Svědčí o tom fakt, že i když stoupá počet lidí, u nichž odhalíme kožní nádor, nestoupá počet zemřelých. V roce 2014 se na oddělení začalo léčit 60 nových pacientů s maligním melanomem, v loňském roce bylo číslo poloviční. Běžně je počet nových nádorů u pacientů asi 20 na 100 000 obyvatel. Možná pro laickou veřejnost bude překvapující informace, že v Česku je zvýšený počet objevených nádorů u dívek a žen ve věku od 10 do 29 let. A melanom je nejčastější příčinou úmrtí mladých lidí v Austrálii,“ uvedla MUDr. Radka Neumannová.

V sobotu 7. května 2016 na osvětové akci pořádané Všeobecnou zdravotní pojišťovnou na ústeckém Mírovém náměstí zájemcům poradily a vyšetřily je pomocí dermatoskopu lékařky Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. „Na Mírovém náměstí bylo vyšetřeno přibližně 130 pacientů,  jeden z nich byl odeslán do melanomové komise kožního oddělení Masarykovy nemocnice  pro podezření na melanom, u dalších třech pacientů byly zjištěny nemelanomové  nádory  kůže,“ sdělila primářka kožního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem MUDr. Olga Filipovská.

Fotografie najdete na http://www.kzcr.eu/

Za správnost: Mgr. Ivo Chrástecký, Organizační a tiskové oddělení, tel: +420 477 114 147,

mobil: +420 734 415 792, email: ivo.chrastecky@kzcr.eu

S pozdravem,

Jiří Vondra, tiskový mluvčí

email: jiri.vondra@kzcr.eu

 

Krajská zdravotní se zúčastnila 16. ročníku Evropského dne melanomu v České republice

Krajská zdravotní se zúčastnila 16. ročníku Evropského dne melanomu v České republice


Prosím, čekejte