29.3.2022

Děčínskou nemocnici i nadále povede ředitel Hanauer, ve vedení Nemocnice Teplice zůstává ředitel Hrubý

Představenstvo Krajské zdravotní, a.s., schválilo na základě výsledků výběrových řízení jména ředitelů Nemocnice Děčín, o.z., a Nemocnice Teplice, o.z. Děčínskou nemocnici i nadále povede MUDr. Michal Hanauer, MBA, v čele teplické nemocnice zůstává MUDr. Tomáš Hrubý. Nově však již nebudou řediteli zdravotní péče, ale řediteli odštěpných závodů, tedy nemocnic.

„Oba pánové jsou zkušení manažeři. Stáli v čele nemocnic coby ředitelé pro zdravotní péči. Gratuluji jim a přeji hodně úspěchů. Jsou před nimi úkoly, které ne vždy budou lehké, ale opakovaně říkáme, že je naším záměrem vybudovat z nemocnic Krajské zdravotní taková zařízení, která odpovídají potřebám a nárokům pacientů 21. století,“ říká ke jmenování ředitelů nemocnic v Děčíně a Teplicích předseda představenstva Krajské zdravotní, a.s., MUDr. Ondřej Štěrba.

„S doktorem Hanauerem a doktorem Hrubým již nějakou dobu spolupracujeme, oba odvádí skvělou práci a prostředí svých nemocnic znají. Očekávám, že budou i nadále ve své práci pokračovat tak, abychom našim pacientům poskytovali co nejkvalitnější zdravotní péči. Obě nemocnice mají před sebou celou řadu významných aktivit, které by k naplnění tohoto cíle měly přispět,“ dodává MUDr. Petr Malý, MBA, generální ředitel Krajské zdravotní, a.s.

„V děčínské nemocnici právě probíhá dlouho plánovaná dostavba. Vzniká zde nový pavilon Emergency včetně operačních sálů, centrální sterilizace a jednotek intenzivní péče. Naše nemocnice tak vstupuje do úplně nové fáze a já jsem moc rád, že mohu být u toho,“ řekl MUDr. Michal Hanauer, MBA, který v děčínské nemocnici od roku 2016 působil v pozici ředitele zdravotní péče.

„Zdravotnictví má za sebou náročné dva roky pandemie, které personál nemocnic zcela vyčerpal. Toto obtížné období ale zdaleka nekončí, mění se jen problémy, které s tím souvisí. A já bych hrozně nerad odcházel od nedokončené práce, proto mě velmi těší, že se mohu i nadále podílet na chodu teplické nemocnice. Čeká nás například kompletní rekonstrukce porodnice a porodních sálů,“ uvedl MUDr. Tomáš Hrubý, který byl od roku 2014 ředitelem zdravotní péče Nemocnice Teplice.

Pozice ředitele odštěpného závodu, tedy nemocnice, je novinkou v organizačním řádu KZ, kterou dochází k významnému posunu, jímž se nově definuje. Dosavadní post ředitele zdravotní péče odštěpného závodu získává nové kompetence a zodpovědnosti. Konkrétně jde o větší pravomoci i odpovědnost především v provozních záležitostech, mzdové politice a hospodářském výsledku daného odštěpného závodu. Ke změnám v jednotlivých nemocnicích dochází postupně, po výběrových řízeních na nově definované pozice ředitelů. V říjnu loňského roku na pozici ředitele odštěpného závodu Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z., na základě výsledku výběrového řízení nastoupil Ing. Pavel Markalous. Funkci ředitele odštěpného závodu Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Litoměřice, o.z., zastává od 1. října 2021 Ing. Vladimír Kestřánek, MBA, DiS.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

MUDr. Tomáš Hrubý

MUDr. Tomáš Hrubý


25.3.2022

Generální ředitel Krajské zdravotní podepsal Memorandum o spolupráci s Hasičským záchranným sborem Ústeckého kraje

Navázání hlubší spolupráce při poskytování zdravotnických služeb příslušníkům a zaměstnancům Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje (HZS ÚK) je hlavním cílem podepsaného memoranda, jehož platnost 24. března 2022 stvrdili podpisem generální ředitel Krajské zdravotní, a.s. (KZ), MUDr. Petr Malý, MBA, a ředitel HZS Ústeckého kraje plk. Ing. Roman Vyskočil. 

„Memorandum zrcadlí náš veliký dík všem zaměstnancům hasičského záchranného sboru, protože s námi byli od počátku vypuknutí pandemické krize a byli nám obrovskou oporou. Pokud jim můžeme pomoci další možnou spoluprací, tak to činíme velmi rádi. Není to poděkování nás, vedení Krajské zdravotní, ale všech našich zdravotníků,“ prozradil osobní rovinu memoranda generální ředitel Petr Malý.

Příslušníci a zaměstnanci HZS ÚK mohou využívat zdravotní služby v odborných ambulancích i na lůžkových odděleních jednotlivých odštěpných závodů KZ. Hlubší spolupráce je myšlena zejména využitím zdravotní péče v případech akutních stavů na odděleních emergency, semiakutních a chronických obtíží v rámci programu „Bílá klientská karta“ v odborných ambulancích a také samozřejmě při nutnosti hospitalizace na jednotlivých lůžkových odděleních KZ.  

„Pro mne osobně je podpis memoranda vynikajícím krokem. Všichni si přejeme, aby naši zaměstnanci mohli poskytovat pomoc lidem v nouzi, a to mohou jen tak, že budou zdravotně v pořádku a v případě onemocnění či úrazů se díky skvělé péči budou moci co nejdříve vracet do výkonu služby,“ prozradil k podpisu spolupráce plk. Ing. Roman Vyskočil a dodal, že pro hasiče, stejně jako pro zdravotníky hraje čas významnou roli a setrvávání zaměstnanců v pracovní neschopnosti se může negativně promítat například v době krize.

Hlavní hygienička KZ Mgr. Dana Vaculíková, která byla u prvopočátku spolupráce s HZS ÚK při vypuknutí nemoci COVID-19 připomíná, že role hasičů společně se zdravotníky byla neoddiskutovatelná a spolupráci s ústeckými hasiči si nemůže vynachválit. Díky nim a jejich mnoha tisícům odpracovaných hodin se měli zdravotníci o koho opřít. „Chtěli jsme společně s panem generálním ředitelem Petrem Malým vyjádřit hasičům velké poděkování. Uvědomovali jsme si, že jen slova nestačí, chtěli jsme poděkovat zásadněji, něčím, co jim můžeme předat a co nebude pouhým gestem, ale opravdovým přínosem. Proto vzniklo toto memorandum o zdravotní spolupráci, které budeme rádi plnit,“ doplnila Dana Vaculíková.    

Hlavní hygienička KZ ještě připomněla, že spolupráce mezi hasiči a zdravotníky má samozřejmě mnohem hlubší kořeny, než v covidové době. Transport pacientů s obrovskou hmotností, problematické převozy a další realitou prověřené situace si spolupráci obou záchranných složek vyžadovaly již dříve. Společná činnost na covidových jednotkách přišla až později, ale je třeba přiznat, že některé tyto jednotky držela v chodu právě jen podpora hasičů. Podepsání memoranda o zdravotní spolupráci je jen logickým a správným vyústěním. 

 

Zdroj: info@kzcr.eu

Generální ředitel KZ MUDr. Petr Malý  MBA  a ředitel HZS ÚK plk. Ing. Roman Vyskočil podepsali Memorandum o spolupráci.

Generální ředitel KZ MUDr. Petr Malý, MBA, a ředitel HZS ÚK plk. Ing. Roman Vyskočil podepsali Memorandum o spolupráci.


23.3.2022

Krajská zdravotní zajišťuje ve svých nemocnicích péči o běžence z Ukrajiny, otevírá i nové ambulance

Krajská zdravotní, a.s., (KZ) v souvislosti s přílivem uprchlíků od počátku válečného konfliktu na Ukrajině zajišťuje ve svých nemocnicích péči o běžence, občany Ukrajiny, kteří přicházejí do Ústeckého kraje. Z důvodu jejich rostoucího počtu přistoupila k otevření nových ambulancí určených právě pro tyto pacienty, tzv. UA pointů, v části svých zařízení.

Nemocnice Děčín, o.z.:

UA point nemocnice Děčín

Adresa: U Nemocnice 1, 405 99 Děčín II

Pro dospělé bude ošetření v rámci odborných ambulancí v pracovní době 7:00 – 15:30 hodin. Poté možnost ošetření na urgentním příjmu.

Pro dětské pacienty možnost ošetření v ambulanci dětského oddělení 7:00 – 15:30 hodin.

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.:

UA point v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem

Adresa: Sociální péče 3316/12A, 401 13 Ústí nad Labem, budova I, 2. NP

Provozní doba: PO - PÁ 7:00 – 15:00 hodin

Kontaktní telefon: 477 112 696 

Nemocnice Teplice, o.z.

Adresa: Duchcovská 53, 415 29 Teplice

Péče nepřetržitě poskytována v rámci urgentního příjmu.

Nemocnice Chomutov, o.z.

Adresa: Kochova 1185, 430 12 Chomutov

Péče nepřetržitě poskytována v rámci urgentního příjmu.

Nemocnice Most, o.z. (od 28. 3. 2022):

UA point nemocnice Most

Adresa: Poliklinika Nemocnice Most, J. E. Purkyně 270, 434 64 Most

Provozní doba: ÚT 13.00 - 15.00 hodin, ČT 14.00 - 16.00 hodin

V ostatní dny zajištěno ošetření na urgentním příjmu.

Nemocnice Litoměřice, o.z.:

Adresa: Žitenická 2084, 412 01 Litoměřice

Péče nepřetržitě poskytována v rámci urgentního příjmu.

 

Zdroj: info@kzcr.eu


18.3.2022

Očkovací a odběrová centra Krajské zdravotní upravují provozní dobu

Očkovací centra proti nemoci COVID-19, jejichž provoz zajišťuje prostřednictvím svých nemocnic Krajská zdravotní, a.s., upraví provozní dobu. Mění se také provozní doba odběrových center vzorků na testy k nemoci COVID-19. Většina změn začne platit v pondělí 21. března 2022.

Přehled očkovacích míst proti nemoci COVID-19 v působnosti nemocnic Krajské zdravotní, a.s., po úpravě provozní doby:

Děčín
Nemocnice Děčín, budova E, I. patro
PROVOZNÍ DOBA OD 21. BŘEZNA: PÁ 8:00 – 11:00

Ústí nad Labem
Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem
Infekční oddělení, budova I, Sociální péče 3316/12A, 400 11 Ústí nad Labem
PROVOZNÍ DOBA OD 14. BŘEZNA: PO, PÁ 7:00 – 19:00 hodin
Děti od 5 do 15 let jsou očkovány v pondělí.

Teplice
Nemocnice Teplice
budova J, Duchcovská 53, 415 29 Teplice
PROVOZNÍ DOBA OD 1. DUBNA: PÁ 8:00 – 12:00 hodin

Most
Nemocnice Most
od 1. 4. 2022: budova A – poliklinika, 2. podlaží, J. E. Purkyně 270, 434 64 Most
PROVOZNÍ DOBA OD 1. DUBNA: PO, SO 8:00 – 15:00 hodin (polední přestávka 12:00 – 12:30 hodin)

Chomutov
Nemocnice Chomutov
budova H (je označeno, vchod od "lesa"), Kochova 1185, 430 12 Chomutov
PROVOZNÍ DOBA OD 14. BŘEZNA: PÁ 8:00 – 18:00 hodin (polední přestávka 12:30 – 13:30 hodin)

Litoměřice
Nemocnice Litoměřice
Pavilon A – hlavní vstup (vlevo za podatelnou), Žitenická 2084, 412 01 Litoměřice
PROVOZNÍ DOBA OD 1. DUBNA:
15:00 – 19:00 hodin

Rumburk
Krajská zdravotní, a.s. - Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. – pracoviště Rumburk
od 1. 4. 2022: v suterénu objektu PAVILONU I, U Nemocnice 1298/6, 408 01 Rumburk
PROVOZNÍ DOBA OD 1. DUBNA: PO, ČT 10:00 – 13:00 hodin
Děti od 5 do 15 let jsou očkovány v PÁ 10:00 – 11:00 hodin.


Přehled odběrových center v nemocnicích Krajské zdravotní, a.s., k testování přítomnosti viru způsobujícího onemocnění COVID-19 :

Ústí nad Labem
Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem
Budova T, Sociální péče 3316/12A, 400 11 Ústí nad Labem
PROVOZNÍ DOBA OD 21. BŘEZNA: PO, ST, PÁ 7:00 – 15:00 hodin

Teplice
Nemocnice Teplice
Budova J, Duchcovská 53, 415 29 Teplice
PROVOZNÍ DOBA OD 21. BŘEZNA: PO, ST, PÁ 8:00 – 12:00 hodin

Most
Nemocnice Most
Budova F, J. E. Purkyně 270, 434 64 Most
PROVOZNÍ DOBA OD 1. DUBNA: ÚT, ČT, 8:00 – 11:00 hodin

Chomutov
Nemocnice Chomutov
Budova A, Kochova 1185, 430 12 Chomutov
PROVOZNÍ DOBA OD 21. BŘEZNA: PO, ST, PÁ 8:00 – 11:00 hodin  

Litoměřice
Nemocnice Litoměřice
Žitenická 2084, 412 01 Litoměřice, v pavilonu A, vstup okolo Nemocniční lékárny KZ
PROVOZNÍ DOBA OD 21. BŘEZNA:
PO, ST, PÁ 8:00 – 11:00 hodin

Rumburk
Krajská zdravotní, a.s. - Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. - pracoviště Rumburk
U Nemocnice 1298/6, 408 01 Rumburk
PROVOZNÍ DOBA OD 14. BŘEZNA: ÚT, PÁ 8:00 – 8:30 hodin

Více informací k vakcinaci proti nemoci COVID-19 najdete na www.kzcr.eu nebo na www.kr-ustecky.cz.


Zdroj: info@kzcr.eu


10.3.2022

Lékaři Kardiocentra v ústecké nemocnici Krajské zdravotní provedli unikátní zákrok u pacientů s významnou nedomykavostí mitrální chlopně

Lékaři Centra vysoce specializované komplexní kardiovaskulární péče pro dospělé (Kardiocentrum) Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., provedli během února letošního roku unikátní zákrok u dvou pacientů s významnou nedomykavostí mitrální chlopně. Kardiochirurgický výkon byl v obou případech pro extrémní operační riziko nemožný.

Lékaři ve zmiňovaných případech nahradili mitrální chlopeň novou, samoroztažitelnou chlopní zavedenou katetrizačním způsobem přes hrot srdeční. Tento výkon se nazývá Transkatetrová náhrada mitrální chlopně (TMVR). „Jedná se o logisticky náročný, multidisciplinární výkon, na kterém participovalo celé Kardiocentrum – kardiochirurgie, kardiologie i kardioanesteziologie. Výkon provádí celosvětově i v České republice pouze ta nejvyspělejší kardiocentra, která zvládla všechny ostatní náročné perkutánní výkony pro chlopenní srdeční vady. Zvládnutím této techniky potvrdilo ústecké Kardiocentrum, že patří mezi špičková pracoviště nejen v ČR,“ uvedl vedoucí Kardiocentra a přednosta Kardiologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., prof. MUDr. Pavel Červinka , Ph.D., FESC., FSCAI.

Unikátnost výkonu spočívá v opravdové náhradě postižené dvojcípé srdeční chlopně, umístěné mezi levou síní a levou komorou srdeční, katetrizačním způsobem, tedy přes kůži pomocí katetrů. „Podobná onemocnění se dosud léčila pouze chirurgickou náhradou chlopně, tedy rozříznutím celého hrudníku a všitím nové chlopně, nebo u některých vhodných nemocných pomocí perkutánního zavedení speciálních kolíčků – MitraClipů. Kostra chlopně je z nitinolu. Vlastní chlopeň má tři cípy a je vyrobena z prasečího perikardu. Aby nedošlo k jejímu uvolnění, je fixována k srdečnímu hrotu speciální zátkou,“ doplnil profesor Červinka.

Jedním z operovaných pacientů byl devětašedesátiletý Lubomír Časár z Ústí nad Labem. „Před rokem jsem zkolaboval na nákupu. Lékaři zjistili, že mám špatnou chlopeň. Celý rok jsem trpěl především dýchacími potížemi, bolelo mě na hrudi. Musel jsem se každých sto metrů zastavit,“ popisuje své potíže Lubomír Časár, který proto s operací ani chvíli neváhal. „Teď je mi mnohem lépe, už jsem se byl trochu projít. Těším se, až budu moct doma normálně fungovat, věřím, že to bude dobré. Rád bych poděkoval lékařům i veškerému personálu nemocnice, který se tu o mě bezvadně staral,“ dodal Ústečan necelý týden po operaci.

      

Zdroj: info@kzcr.eu

Zavádění chlopně přes srdeční hrot.

Zavádění chlopně přes srdeční hrot.


9.3.2022

Práce lékaře je univerzální možnost pomoci a zároveň hlubšího pochopení světa, říká kardioanestezioložka z ústecké nemocnice, která se pravidelně účastní zahraničních misí

Lékařka Kardiochirurgického oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., MUDr. Eva Sedláčková se nedávno vrátila z mise v Nairobi. Jednalo se pro ni už o pátou zahraniční misi, kde pomáhá dětem s nemocným srdcem.

„Pomáhat je možné na mnoha stranách a nejrůznějším způsobem. Myslím, že každý může najít svou možnost, pokud chce, vůbec není nutné být lékař ani cestovat do vzdálených krajin. Občas dostávám otázky, zda vysoce specializované operace deseti dětí v situaci, kdy v jejich zemích není zajištěna ani základní péče a vzdělání pro obrovské množství dětí, mají smysl. Jsem hluboce přesvědčená, že ano. Každé zachráněné dítě je zázrakem pro něj i jeho rodinu,“ říká MUDr. Eva Sedláčková.

Další a zásadní věcí je, že při zahraničních misích se vše učí místní lékaři, sestry a vedení nemocnice. „To je hlavní cesta k tomu, aby jednou byly operace dostupné pro všechny, kdo potřebují. A konečně kontakty, sdílení toho, jak kdo žijeme, pochopení odlišností a zjištění, že nejsou vlastně tak veliké, to je úžasné. Je to tak i s adopcemi na dálku - jistě lze vždy říci, že jedno dítě chodí do školy a tisíce dalších ne. Změní se tak osud jednoho individuálního dítěte, člověka, a to není málo. Ten pak se svou profesí a vzděláním ovlivní již osudy možná celé komunity. A zároveň je nadějí pro ostatní, že i na ně jednou dojde, že svět není místo, kde by bylo vše lhostejno,“ vysvětluje lékařka.

Kolik misí jste už absolvovala a kde to bylo?

Na mise jsem začala jezdit v roce 2018. První byla v Indii, v Andhra Hospital ve městě Viayawada. Další pak následovala do Mater Hospital v keňské Nairobi. V listopadu 2019 pak opět Indie, tentokrát Sri Sathya Sai Hospital ve městě Bangalore. A v prosinci opět Mater Hospital v Nairobi. Další plánovaná mise v březnu do Keni však musela být po vypuknutí pandemie zrušena. Po velkém úsilí organizátorů, v tomto případě NUSCH Bratislava spolu se Slovak Aid, byla mise do Keni realizována od 27. listopadu do 7. prosince 2021. Všechny mise jsou charitativní projekty, kdy tým lékařů a sester pracuje zadarmo, náklady na cestu hradí vysílající organizace.

Jaká byla vaše motivace k první cestě?

První myšlenka je z dávného dětství. Četla jsem o expedici Lambarene dr. Alberta Schweitzera v Africe, o práci dr. Axela Muntheho na Capri, o výzkumech Marie Curie Sklodowské. Vždy jsem milovala cestování, ne však jako turista. Hledala jsem kontakty, přátele, aktivity, při kterých bych zemi zažila, pochopila…  A práce lékaře je univerzální možnost pomoci a zároveň hlubšího pochopení světa. Jakmile se s pádem komunizmu uvolnily hranice, to jsem již třetím rokem pracovala jako lékařka, odeslala jsem své CV na nejrůznější dobrovolnické organizace a v roce 1990 mi úplně nečekaně přišla nabídka pracovat jako dobrovolník OSN na opuštěném atolu v souostroví Maledivy. Neváhala jsem ani chvíli, roční kontrakt přijala a během měsíce odjela. Mé plány pokračovat dále jsem pak na 20 let odložila a věnovala se rodině s jasnou představou, že až mé čtvrté dítě bude souhlasit, hned se pustím do nových možností. Pracovala jsem určitou dobu v dětském kardiocentru v Motole a to byl už jen krok od kontaktu na jejich misijní program. Nabídla jsem své služby a tak se první cesta uskutečnila. Vedlejším, ale důležitým motivem pro mé cesty do Nairobi je fakt, že tam v rámci programu adopce na dálku mám "dítko", dnes již třináctiletou Marion, se kterou tak mohu být ve velmi osobním kontaktu.

Kde to fungovalo nejlépe? Kde vás nejvíce potřebovali, kde to naopak třeba vůbec nefungovalo? Měla jste někde strach?

Myslím, že mé tři dosavadní destinace fungovaly všechny velmi podobně. Nemocnice, kde lze operovat dětská srdce s vrozenou vadou, musí mít jistý standard péče i přístrojové zajištění, musí tam být dobrý místní kardiolog, a také určitý systém péče o nemocné děti. To vše se zjišťuje předem a všechna místa mají s programem misí již zkušenost, jezdí tam odborné týmy i z jiných zemí.  Strach jsem nikde neměla, jediný, ale zato pořádný strach jsem měla teď v prosinci, aby nám Omikron nezrušil lety a neuvízli jsme někde v karanténě!

Jak dlouho taková mise obvykle trvá? A jak to celé probíhá?

Mise jsou týdenní, od soboty do neděle, někdy se to mírně liší. Možná to vypadá málo, ale dle zkušeností je to přesně doba, kterou vydrží celý tým a místní personál, jež je nezbytnou součástí. Obvyklá sestava jsou 2 kardiochirurgové, anesteziolog, 2 kardiologové, intenzivista a nejméně 2 zdravotní sestry, lépe 4. V případě misí do Keni také koordinátor celého projektu. Po příletu se ihned jede do nemocnice, ještě před tím tam zamíří materiál. Rozsah se liší podle vybavení nemocnice. Na místě jsou již připravené zprávy s vyšetřením dětí a pacienti na první operace. Operační program se orientačně stanoví již v Praze. Děti je třeba znovu vyšetřit a zhodnotit naším kardiologem. Od pondělí do pátku se operuje, obvykle 2 děti za den, naši 2 chirurgové s asistencí místních - velmi důležitá součást misí je výuka, cílem je nakonec zcela samostatný rozvoj místní dětské kardiochirurgie - tedy pracují od rána do přibližně 17 hodin, často až do hodin večerních. Anestezie, perioperační a pooperační péče je v rukou zkušené anestezioložky.  Péči o děti je zajišťujeme 24 hodin denně, na noc denní tým střídá intenzivista. Naše sestry se mimo jiné pečlivě věnují místnímu personálu, nastavují standardy péče středního zdravotního personálu. Děti operované v prvních dnech obvykle vidíme odcházet v náručí rodičů na běžné doléčení na standardní oddělení, páteční děti předáváme stabilizované do rukou místních lékařů a zůstáváme v úzkém kontaktu až do jejich propuštění. Vzhledem k tomu, že mise do Indie jsou organizované a financované organizací HLH (Healing little hearts) z Anglie, jedná se o tým anglicko-český. Mise do Keni jsou naopak týmem slovensko-českým. Zásadní a pro mě nesmírně přínosná a zajímavá je spolupráce tolika specializovaných lékařů, sester a nepochybně i osobností. Nad jakoukoli odlišností stoprocentně převládá cíl a vůle poskytnout nejlepší pomoc malým pacientům a jejich rodinám.

Co je potřeba absolvovat, abyste mohla vyrazit?

Nic speciálního. Musíte mít odbornost, která je na misi potřeba do týmu, je třeba umět a chtít se se všemi domluvit, pracovat opravdu týmově. Hodí se být přizpůsobivý změnám a neplánovaným situacím, které vždy nastanou (krysa v pokoji, kde byly ubytované anglické sestry v Bangalore, patří k zábavnějším). Zásadní je též schopnost vhodné a nekonfliktní spolupráce s místními sestrami, lékaři, vedením nemocnice a všemi nezbytnými lidmi okolo, kam patří i taxikář, bez kterého se v Nairobi do nemocnice nedostanete… Angličtina je nezbytností. Smysl pro humor se hodí vždycky v jakémkoli množství!

Jak se na vaše cesty dívá vaše rodina?

Myslím, že jde o dvě věci, jednak moje nepřítomnost doma, proto jsem čekala, až děti vyrostou do věku, kdy to již nebude problém. A pak jejich názory na svět, pomoc a medicínu. Všechny jsou velmi vnímavé k problémům současného světa a podle svého zaměření účinně pomáhají tam, kde cítí své místo, kde realizují své schopnosti. Myslím, že to vlastně považují za úplně normální, že jako lékařka jedu realizovat zase to, co umím já, na potřebné místo! Nejmladší dcera byla v době první mise devítiletá, nebylo to pro ni snadné. Přesně vyjádřila svůj názor: mami, moc se mi stýská, ale jsem šťastná, že tam pomáháš. Můj muž je dobrý kuchař a nikdy mne od misí nezrazoval.

Jste v kontaktu kromě zúčastněných lékařů třeba i s bývalými pacienty?

Ano, kontakt mezi sebou udržujeme, známe se a tým je schopen obvykle do určité doby vyrazit. Kontakt s pacienty závisí hlavně na tom, jak jsou rodiny dětí v kontaktu s nemocnicí. Pokud tam dochází, obvykle se hned o nich od místních kolegů dovídáme. Je samozřejmě nesmírně radostné vědět, že jsou v pořádku a prospívají. Bohužel, součástí mise je i to, že přes všechnu snahu dítě nemůžeme zachránit, neboť vada je příliš komplikovaná. Obvykle to personál i rodina přijímá s pokorou a pochopením.

Nedávno jste se vrátila z mise v Nairobi. Je po návratu nutná dlouhá regenerace, ať už fyzická či psychická, nebo už plánujete nějakou další cestu?

Já se potřebuji jen vyspat, vzhledem k tomu, že přebírám práci v nemocnici na noc. Začnu rovnou při zpátečním letu… Doma se protáhnu, dám do pořádku domácnost, podělím se o zážitky a už se těším na další misi!  Obvykle však není možné absolvovat více než 2 mise ročně, protože máme všichni pracovní povinnosti ve svých nemocnicích a i příprava zabere obvykle zhruba dva měsíce. Mohu jen a jen poděkovat primáři Kardiochirurgického oddělení a ředitelství Masarykovy nemocnice za nesmírně vstřícný postoj, který k celé akci bez váhání zaujali. Opravdu si toho vážím a pevně věřím, že i pro naše oddělení a nemocnici mohou být získané zkušenosti přínosem.

Co pro vás osobně zahraniční mise znamenají?

Pro mě osobně jsou mise opravdu radostnou akcí, kde nasazení, schopnosti a úsilí všech je zaměřeno k jasnému cíli, kde vůbec nejde o uplatnění osobních ambic, kde spolupráce a ochota jsou samozřejmé. Já již léta pracuji pouze na dospělém oddělení a návrat k dětem je pokaždé pro mě skutečnou pracovní odměnou. Doplňuji v nočních hodinách celodenní práci všech a snažím se ráno předat děti o krůček blíže k návratu domů.

loga-oz-UL-rgb

Zdroj: info@kzcr.eu

 

 

MUDr. Eva Sedláčková v ústecké Masarykově nemocnici.

MUDr. Eva Sedláčková v ústecké Masarykově nemocnici.


8.3.2022

V děčínské nemocnici Krajské zdravotní slavnostně zahájili provoz babyboxu nové generace

V pořadí čtvrtý babybox nové generace v rámci nemocnic Krajské zdravotní, a.s. (KZ), je v areálu Nemocnice Děčín, o.z. Slavnostního zahájení provozu modernizovaného zařízení v děčínské nemocnici se v úterý 8. března 2022 zúčastnili Ludvík Hess, iniciátor babyboxů v České republice a předseda zapsaného spolku Babybox pro odložené děti – Statim, zástupci KZ, donátoři a příznivci babyboxů. Zařízení nové generace již zprovoznila 24. listopadu 2017 Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., 6. prosince 2020 Nemocnice Most, o.z., a 2. dubna 2021 Nemocnice Teplice, o.z.

V současnosti je v celé České republice rozmístěno celkem 81 babyboxů, do nichž bylo během bezmála 17 let jejich existence odloženo 232 dětí. KZ má babyboxy ve všech svých nemocnicích. V Teplicích do něho byli odloženi dva chlapci a jedna holčička, v Mostě čtyři děvčátka a jeden chlapec, v Děčíně jeden hoch a jedna dívka, v Ústí nad Labem byl počet odložených dětí obou pohlaví stejný – tři a v Chomutově jeden chlapec. V pěti nemocnicích je to pak v součtu dosud 17 dětí. V Litoměřicích dítě do babyboxu dosud nikdo neodložil.

Původní babybox v děčínské nemocnici byl uveden do provozu před bezmála 12 lety – 12. dubna 2010.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

Slavnostní zahájení provozu babyboxu nové generace v děčínské nemocnici. Foto: Krajská zdravotní  a.s.

Slavnostní zahájení provozu babyboxu nové generace v děčínské nemocnici. Foto: Krajská zdravotní, a.s.


8.3.2022

Pandemie nemoci COVID-19 pozvolna ustupuje, v Ústeckém kraji zdravotníci do začátku března podali milion a čtvrt dávek vakcíny

Pandemie nemoci COVID-19 způsobené novým koronavirem SARS-CoV-2 pozvolna ustupuje. Jsou tomu právě dva roky, co prvního pacienta s tímto onemocněním v České republice indikovali specialisté z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem v Krajské zdravotní, a.s. (KZ). Během tohoto období zdravotníci v Ústeckém kraji při několika vlnách čelili náporu více než 17 tisíc pacientů vyžadujících zdravotní péči, přes tři tisíce z nich potřebovalo hospitalizaci na jednotkách intenzivní péče. V Ústeckém kraji zdravotníci do 1. března 2022 podali jeden a čtvrt milionu dávek vakcíny, 304 tisíc lidí obdrželo posilující dávku.

KZ v koordinaci s Ústeckým krajem s vakcinací proti onemocnění COVID-19 začala 30. prosince 2020, a to ihned po obdržení první dodávky vakcíny od společnosti Pfizer/BioNTech. Prvními očkovanými byli zdravotníci v první linii z ústecké Masarykovy nemocnice, konkrétně z Infekčního oddělení, Emergency, Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny a plicního oddělení. Hned čtrnáct dní poté, 13. ledna zahájili zdravotníci očkování seniorů, kteří již od počátku byli nejohroženější věkovou skupinou kvůli možnému těžkému průběhu nemoci COVID-19. Krajská zdravotní jako největší poskytovatel zdravotní péče v regionu spolu s Ústeckým krajem proto připravila další mobilní očkovací tým pro seniory v kategorii 80 let a více. Právě vakcinace obyvatelstva byla absolutní prioritou. V Ústeckém kraji od konce ledna 2021 zahájilo činnost 16 vakcinačních center včetně pěti v nemocnicích KZ. Dva ze tří mobilních týmů pro Ústecký kraj pak měly základny v ústecké Masarykově nemocnici, respektive v Nemocnici Most. Rychlost očkování v následujících týdnech limitoval nedostatek očkovací látky.

Se vzrůstajícím zájmem o očkování proti nemoci COVID-19 se v dubnu a květnu 2021 stěhovala centra do nových prostor s kapacitou 500 – 1000 naočkovaných denně ve všech větších městech Ústeckého kraje. Po zprovoznění nového centra v chomutovské nemocnice se očkování stěhovalo i do budovy Českého vysokého učení technického v Děčíně, do Sportarény v Teplicích, Sportovní haly Most, bývalého rektorátu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a do největšího pavilonu výstaviště v Litoměřicích.

V polovině června 2021 mělo za sebou očkování proti onemocnění COVID-19 více než 337 tisíc obyvatel Ústeckého kraje. Přes 170 tisíc lidí dostalo dvě dávky vakcíny. Celkový počet vyočkovaných dávek se v Ústeckém kraji přehoupl přes půl milionu. První dávku tak do té doby obdrželo více než 42 procent obyvatel Ústeckého kraje, více než 21 procent lidí už mělo očkování ukončené. Zájem o očkování rychle stoupal po otevření všech věkových skupin pro registraci, s blížícími se termíny letních dovolených v zahraničí.

Ale počty lidí přicházejících do očkovacích center šly v červenci, oproti květnu a červnu, o 50 % dolů – na poklesu se podepsaly dovolené, ale i letní prázdniny. Snaha o naočkování i těch, kteří by se na cestu do očkovacího centra vydali jen stěží, vedla k zahájení výjezdů mobilních očkovacích týmů do vyloučených lokalit. Ten první zdravotníci uskutečnili, s nabídkou jednodávkové vakcíny Janssen, 16. července 2021 za ve čtvrti Mojžíř v Neštěmicích na Ústecku. V obchodním centru Forum v Ústí nad Labem bylo 27. července uvedeno do provozu první očkovací centrum proti nemoci COVID-19 pro příchozí bez nutnosti registrace v Ústeckém kraji. V srpnu KZ umožnila očkování pro neregistrované příchozí i v Děčíně, Chomutově a Mostě. Na konci prosince 2021 bylo zahájeno očkování dětí ve věku 5 – 11 let. KZ je pro nejmladší věkovou skupinu zajišťuje ve svých nemocnicích v Ústí nad Labem a Rumburku.

„K datu 1. března 2022 zdravotníci podali celkem 1 244 647 dávek vakcíny a proočkovanost obyvatel Ústeckého kraje přesáhla šedesátiprocentní hranici. Minimálně jednu dávku obdrželo 509 762 osob, což představuje 62,55 %, ukončovací dávku má 503 318, tedy 61,61 % obyvatel. Pro posilující dávku si přišlo 303 965 lidí, tedy 60,39 % z nich. Toto číslo představuje 37,2 procenta z celkové populace v Ústeckém kraji,“ informuje Ing. Petr Severa, krajský koordinátor očkování proti onemocnění COVID-19 a vedoucí Odboru zdravotnictví Krajského úřadu Ústeckého kraje.

„Od samého počátku jsme nepřestávali tvrdit, že očkování je jedinou cestou, jak se ze situace, která paralyzovala život celé společnosti, dostat. Že je to jediné řešení, jak se vyhnout těžkému průběhu onemocnění COVID-19. V praxi se pak potvrdilo, že nemocní, ale očkovaní lidé tolik nezatěžovali nemocnice a především jejich jednotky intenzivní péče, protože díky vakcíně neměli závažný průběh nemoci,“ konstatuje Ing. Petr Severa.

„Dva roky od diagnózy prvního pacienta s COVID-19 v Ústeckém kraji a ČR obecně, s vizí slábnutí viru v příštích měsících a s nadějí, že to všechno snad již skončí, nastává příležitost ohlédnout se zpět. V Ústeckém kraji jsme za poslední dva roky provedli celkem 3 686 131 testů na SARS-CoV-2. Nemoc COVID-19 se oficiálně vyskytla u 253 500, což je 31 % obyvatel kraje. Hospitalizace byla nutná u 17 205 osob, z toho 3 107 pacientů potřebovalo péči intenzivní. Celkem 3 274 lidí na COVID-19 v Ústeckém kraji zemřelo, což představuje 0,4 % obyvatel kraje, tedy každého dvou set padesátého z nás. Celková úmrtnost na COVID-19 byla 1,3 %, u nemocných vyžadujících hospitalizaci pak 19 %,“ rekapituluje a zároveň doplňuje souhrn koordinátor intenzivní péče v Ústeckém kraji MUDr. Josef Škola, EDIC, který je primářem Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.

„Pandemii jsme zvládli díky enormnímu nasazení a úsilí všech zdravotníků i těch, kteří jim pomáhali. Všem za to patří obrovský dík a vděk,“ zdůrazňuje MUDr. Josef Škola, EDIC.

Součástí tiskové zprávy je prezentace „Očkování proti COVID-19, souhrnná informace 1/2021 – 2/2022“.    


Více informací k vakcinaci proti nemoci COVID-19 najdete na www.kzcr.eu nebo na www.kr-ustecky.cz.

 

Zdroj: info@kzcr.eu


7.3.2022

Krajská zdravotní upozorňuje na omezení spojená s výstavbou v chomutovské nemocnici

Z důvodu probíhajících stavebních prací na novém pavilonu Emergency a nadzemním koridoru spojujícího budovu C a D v Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnici Chomutov, o.z., byly zcela uzavřeny některé cesty a vchody do budov a areál není přímo průjezdný. Parkoviště, které se nachází za autobusovou zastávkou, bude po celou dobu stavby pro veřejnost uzavřeno.

„Prosíme všechny, kteří míří do budovy C na chirurgický příjem nebo na RDG pohotovost, aby zhodnotili své možnosti. V akutních případech, u pacientů se zhoršenou pohyblivostí a u akutních stavů, kdy pacient nemůže na příjem dojít, je možné využít vjezd do areálu hlavní vrátnicí, z ulice Edisonova. To je však možné pouze po domluvě s bezpečnostní službou v služebně před závorou u hlavního vjezdu. Upozorňujeme ale, že je to jediný vjezd pro složky integrovaného záchranného systému, tedy je potřeba nezdržovat se v těchto místech a urychleně tento prostor opustit. Ostatní pacienty žádáme, aby vjeli do areálu ve směru z ulice Beethovenova a na určené místo došli pěšky a tím tak pomohli k plynulému provozu naší nemocnice,“ uvedl MUDr. Michal Zeman, Ph.D., zástupce ředitelky zdravotní péče chomutovské nemocnice.

„Zároveň všechny prosíme o dodržování bezpečnostních opatření z důvodu probíhající výstavby. Omlouváme se za komplikace a věříme, že pro nás pro všechny budou nové stavby přínosem,“ dodal MUDr. Michal Zeman, Ph.D.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

Mapa areálu Nemocnice Chomutov.

Mapa areálu Nemocnice Chomutov.


4.3.2022

Primáři Krajské zdravotní Jana Bednářová a Pavel Dlouhý převzali ocenění policejního prezidenta

Pamětními medailemi policejního prezidenta byli 3. března 2022 oceněni primáři MUDr. Jana Bednářová a MUDr. Pavel Dlouhý, lékaři Krajské zdravotní, a.s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. Významné ocenění za jejich práci předal plk. Mgr. Jaromír Kníže, ředitel Krajského ředitelství Policie ČR Ústeckého kraje.    

MUDr. Jana Bednářová je primářkou Emergency, kde je zdravotnický personál v denním kontaktu s přivezenými nebo příchozími pacienty. Není ojedinělé, že bývají vystaveni z jejich strany velikému psychickému a někdy i fyzickému tlaku, proto s policisty úzce spolupracují. Stejně tak policisté služby zdravotníků Emergency využívají velmi často.

MUDr. Pavel Dlouhý, primář Infekčního oddělení ústecké nemocnice, byl mezi prvními lékaři v České republice, do jehož odborné péče se dostali pacienti s onemocněním Covid 19. Již více než dva roky vede jejich léčbu a podílí se na osvětě problematiky v odborném i veřejném prostředí.

Policejní medaile byly oběma primářům Krajské zdravotní uděleny za dlouhodobou a významnou spolupráci s Policií ČR v oblasti plnění služeb důležitých k zajištění akceschopnosti, zejména při realizaci očkování policistů a občanských zaměstnanců Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje, proti Covid 19.

„Ocenění od policejního prezidenta si velmi vážíme. Úzká spolupráce ukázala, jak zdravotníci i policisté dokáží udělat všechno proto, abychom pomohli pacientům a našim spoluobčanům,“ komentoval ocenění primář Pavel Dlouhý.

V podobném duchu na něj navázala primářka Jana Bednářová: „Ocenění si velice vážím, spolupráce s policií je pro mne nad rámec, je velmi zajímavá a mohu opravdu říct, že mne těší. Pevně věřím, že bude trvat i nadále.“

Na skvěle probíhající spolupráci upozornil i krajský ředitel PČR Jaromír Kníže: „Předali jsme ocenění pana policejního prezidenta, ale je to skutečně poděkování od všech policistů z Ústeckého kraje. A hlavně, je to poděkování z celého srdce. Bez nadsázky mohu říci, že spolupráce mezi policií, Krajskou zdravotní a samozřejmě paní primářkou a panem primářem je excelentní a nadstandardní a za to jim patří od nás všech veliké poděkování.“

Slavnostní předání medailí proběhlo v sídle Krajské zdravotní, a.s., a prvním gratulantem vyznamenaných lékařů byl samozřejmě generální ředitel Krajské zdravotní MUDr. Petr Malý, MBA, který ke slavnostní ceremonii prozradil: „Spolupráce s Policií České republiky si velmi vážíme a ocenění MUDr. Jany Bednářové a MUDr. Pavla Dlouhého právě z její strany mě těší nejen jako zástupce vedení Krajské zdravotní, ale i osobně. Právě v této době, která rozhodně není pro nikoho lehká, a to ani pro zdravotníky, je součinnost s policejním sborem pro nás velmi zásadní a já věřím, že bude úspěšně pokračovat i nadále.“

 

Zdroj: info@kzcr.eu

Slavnostní předání medailí.

Slavnostní předání medailí.


Prosím, čekejte