3.7.2019

Krajská zdravotní uspořádala čtvrtý ročník Konference centrálních operačních sálů a sterilizace

Oddělení centrálních operačních sálů a sterilizace Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., uspořádalo ve čtvrtek 20. června a v pátek 21. června 2019 čtvrtý ročník odborné Konference centrálních operačních sálů a sterilizace ústecké Masarykovy nemocnice. Akce se uskutečnila v prostorách Kampusu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Záštitu nad konferencí převzal hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, kterého na akci zastoupil jeho náměstek RSDr. Stanislav Rybák, a ředitel zdravotní péče Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., MUDr. Josef Liehne

„Nejen tato konference ukazuje, že naše Krajská zdravotní dokáže kromě kvalitní péče o pacienty uspořádat i akci s takovou vysokou mírou odbornosti, a o kterou je velký zájem. Děkuji za práci všech odborníku z centrálních operačních sálů a také vám i pacientům přeji, aby se již brzy povedla dostavba a mohla se péče ještě více zkvalitnit,“ pozdravil účastníky konference RSDr. Stanislav Rybák.

„Čas neuvěřitelně rychle běží a my dnes zahajujeme již 4. ročník této odborné konference. Blahopřeji panu primáři Humhejovi a jeho vrchní sestře Petře Abrahamové k úspěchu všech předchozích ročníků a věřím, že i ten letošní bude stejně úspěšný. Zároveň děkuji všem zaměstnancům našich operačních sálů za tempo a nasazení, s kterým denně pracují v podmínkách značného personálního oslabení. O významu operačních sester pro nemocnici nikdo nemůže pochybovat. Vždyť i zakladatel moderní poválečné chirurgie prof. Rödling si s sebou z Prahy jako nejbližšího spolupracovníka nepřivedl kolegu lékaře, ale vrchní sestru operačních sálů, aby měl jistotu, že vše bude fungovat jak má,“ uvedl MUDr. Josef Liehne.  

Pro celkem dvě stovky účastníků konference byly na dva dny připraveny v šesti blocích přednášky z chirurgických oborů, příspěvky přibližovaly také zkušenosti personálu centrálních operačních sálů s nemocniční sterilizací, se kterou úzce spolupracují. Mezi přednášejícími byli odborníci nejen z renomovaných zdravotnických pracovišť v Česku, jako jsou Institut klinické a experimentální medicíny, Ústřední vojenská nemocnice a Nemocnice Na Homolce v Praze nebo Fakultní nemocnice Brno, ale také z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Banská Bystrica či ze Spolkové republiky Německo. 

Odborným garantem byl MUDr. Ivan Humhej, Ph.D., primář Oddělení centrálních operačních sálů a centrální sterilizace ústecké Masarykovy nemocnice. „Hlavní nosné téma letošní konference představovaly hybridní operační sály a nové sálové technologie. Tato problematika je pro nás v současnosti vysoce aktuální, protože v rámci přípravy projektu výstavby nového pavilonu v Masarykově nemocnici bude jeho součástí také nový úsek centrálních operačních sálů, kde vznikne i hybridní operační sál s peroperační magnetickou rezonancí a angiolinkou. Druhý hybridní sál, osazený rovněž angiolinkou, se plánuje jako součást kardiologických sálů a využití nalezne nejen při kardiologických katetrizačních intervencích, ale i pro potřeby kardiochirurgie. Proto pro nás, i pro ostatní účastníky konference, byly velice přínosné přednášky týkající se právě této problematiky, včetně zkušeností kolegů kliniků z neurochirurgických a kardiochirurgických pracovišť v Praze, kteří hybridní operační sály využívají již řadu let. Jejich rozsáhlé zkušenosti nám mohou pomoci při racionálním plánování koncepce a využití těchto sálů osazených pokročilými zobrazovacími technologiemi. Mezi další hlavní témata konference letos patřily nové operační techniky, novinky v anesteziologii a nové metody očima perioperační sestry.  Nechyběl ani tradiční hygienicko-epidemiologický blok přednášek a varia. Ozvláštnění celé konference představoval blok zaměřený na správnou komunikaci jako základ úspěšného fungování týmu, protože komunikační dovednosti jsou nutnou podmínkou pro hladký provoz a úspěšné fungování každého zdravotnického pracoviště, operační sály nevyjímaje,“ uvedl v rámci hodnocení letošního ročníku konference MUDr. Ivan Humhej.

               

Zdroj: info@kzcr.eu

 


1.7.2019

Krajská zdravotní se ohrazuje proti mediálnímu tlaku k převzetí Lužické nemocnice

Krajská zdravotní, a. s. (KZ), se ohrazuje proti mediálním útokům vyvolaným prohlášením vládních představitelů, podle kterých musí KZ převzít Lužickou nemocnici s poliklinikou v Rumburku. 

Krajská zdravotní, a. s., má zájem na řešení situace, což společnost potvrzuje svým dlouhodobým konzistentním postojem, který je veden snahou o zajištění zdravotní péče pro obyvatele celého Ústeckého kraje a není důsledkem politického tlaku nebo kohokoli dalšího.

O převzetí či nepřevzetí Lužické nemocnice rozhoduje výhradně představenstvo Krajské zdravotní, a. s., v rámci obchodního vedení, přičemž musí postupovat striktně s péčí řádného hospodáře. „Představenstvo v tuto chvíli nezná výsledek zadaného auditu a nemá tak dostatek informací k učinění kvalifikovaného rozhodnutí, zda nemocnici převzít či nikoli. Lužickou nemocnici proto Krajská zdravotní v tuto chvíli převzít nemůže, jelikož by se představenstvo vystavovalo důsledkům plynoucím z porušení povinnosti jednat s péčí řádného hospodáře,“ informoval Mgr. Radek Scherfer, místopředseda představenstva KZ.

Se situací v tuto chvíli nemůže nic dělat ani Ústecký kraj, který též musí jednat s péčí řádného hospodáře a nemůže proto udělit pokyn, který by byl v rozporu s právním řádem. Nutno podotknout, že Krajská zdravotní, a. s., ani Ústecký kraj stávající situaci v Lužické nemocnici nezapříčinili. 

KZ je připravena podílet se na zajištění zdravotních služeb ve Šluknovském výběžku. Je však nutné mít na zřeteli veškerá rizika, která s sebou tato situace ponese. Těmito riziky jsou zejména rizika spojená s personální obsazeností zdravotnických oborů, která je dána legislativními normami. „Představenstvo Krajské zdravotní má primárně za úkol zajistit řádné poskytování zdravotních služeb v rámci jí provozovaných nemocnic (Děčín, Ústí nad Labem, Teplice, Most a Chomutov) a správu téměř sedmi tisíc zaměstnanců společnosti. V souvislosti s řešením situace v Lužické nemocnici nemůžeme ohrozit ekonomickou stabilitu KZ, nezbytnou pro zajištění provozních a investičních potřeb ve stávajících pěti nemocnicích, stejně jako zaměstnance, bez kterých není možné rozsah poskytovaných zdravotních služeb zajišťovat. Pro své rozhodnutí musí mít představenstvo společnosti vše podloženo náležitými informacemi a daty a nemůže spoléhat na jakékoli přísliby,“ doplnil Mgr. Radek Scherfer, místopředseda představenstva KZ. 

I přes mediálně prezentované deklarace nejsou mimo jiné v současné době známy konkrétní úhradové mechanizmy a ani konkrétní podoba kontraktace zdravotních služeb v regionu prostřednictvím KZ. Výstupy z dokončovaného posouzení, objednaného Krajskou zdravotní na základě komisionářské smlouvy s Ústeckým krajem, budou k dispozici na přelomu července a srpna.

 

Zdroj: info@kzcr.cz


1.7.2019

Kardiochirurgický tým Krajské zdravotní od loňského května uskutečnil již devět desítek operací

Tým Kardiochirurgického oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., má po více než roce od zahájení operativy za sebou již devět desítek úspěšných chirurgických výkonů na srdci. První operaci – provedení aortokoronárního bypassu - uskutečnil 22. května 2018.  Šlo o důležitý krok ke splnění v současnosti nejdůležitějšího úkolu v oblasti zajištění zdravotní péče pro vedení společnosti Krajská zdravotní, která je se svými pěti nemocnicemi největším zdravotnickým zařízením v Ústeckém kraji. Tím je získání statutu centra komplexní vysoce specializované kardiovaskulární péče pro ústeckou Masarykovu nemocnici.

„Na kardiochirurgickém oddělení již bylo do konce června odoperováno celkem 91 pacientů s nemocným srdcem. Nárůst počtu operací byl sice pozvolný, ale přístup k péči o pacienta zodpovědný, určitě profesionální a pro naše pacienty tudíž naprosto bezpečný. Postupně jsme dosáhli toho, že nám byly vyčleněny současné tři operační dny. Předpokládám, že po dobudování nových prostor pro naše oddělení a navýšení počtu personálu vznikne prostor i pro navýšení počtu operací. Na perfektně odvedenou práci na operačním sále musí navazovat neméně perfektně odvedená práce na jednotce intenzivní a pooperační péče. Tu má na starosti tým zkušených lékařů – kardioanesteziologů a sester, které se nám podařilo získat z jiných kardiochirurgických pracovišť. V současné době tento tým lidí školí již další zdravotníky, kteří se k nám přihlásili z jiných oddělení Masarykovy nemocnice nebo nemocnic mimo Ústecký kraj. Všichni naši pacienti se po operaci zotavili bez závažnějších komplikací a byli propuštění do domácí anebo lázeňské péče,“ ohlíží se za uplynulým obdobím primář kardiochirurgického oddělení MUDr. Miroslav Kolesár.

S významnou podporou Ústeckého kraje se vedení Krajské zdravotní, a. s., podařilo v uplynulém období  uskutečnit další kroky navazující na založení kardiochirurgického oddělení k 1. lednu 2018. Od 1. listopadu loňského roku funguje v rámci ústeckého kardiocentra i kardioanesteziologické oddělení. 

Krajská zdravotní, a. s., uspěla ve výběrovém řízení na poskytování akutní lůžkové péče v oboru kardiochirurgie, které se uskutečnilo na Ministerstvu zdravotnictví ČR 19. února 2019. V návaznosti na výsledek tohoto výběrového řízení jsou již v současné době uzavřena nebo finalizována kontraktační jednání se zdravotními pojišťovnami (uzavírání smluv o poskytování a úhradě akutní lůžkové péče v oboru kardiochirurgie), přičemž  všechny zdravotní pojišťovny v hlasování při výběrovém řízení vyjádřily ústecké kardiochirurgii podporu. 

Dále začaly práce na rekonstrukci prostor v Masarykově nemocnici pro kardiochirurgické oddělení a také projektové práce na novém objektu pro kardiocentrum - kardiologickou kliniku a kardiochirurgii včetně operačních sálů, intenzivní péče, intermediální péče, standardních lůžek a  ambulancí. 

„Celé Kardiocentrum Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., se přesune do nového pavilonu centrálních operačních sálů s oddělením jednotek intenzivní péče a standardními lůžkovými odděleními, které vznikne v areálu na Severní Terase. Společnost předpokládá náklady na vybudování nového pavilonu ve výši zhruba 850 milionů korun. V současné době probíhají práce na projektové dokumentaci a v návaznosti na to předpokládáme přípravu stavby ještě v letošním roce,“ informuje Ing. Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, a. s.

Na spolupráci zaměřenou na oblast kardiovaskulární chirurgie se v minulých dnech dohodla Krajská zdravotní, a. s., s Institutem klinické a experimentální medicíny, s. p. o. (IKEM), který je dalším z pražských spolupracujících zdravotnických zařízení. „Začaly se provádět kardiochirurgické operace, ale z kapacitních důvodů budeme ještě odesílat  část pacientů - na dočasnou dobu - na dvě vybraná pražská pracoviště, Nemocnice Na Homolce a Institut klinické a experimentální medicíny - IKEM. S IKEM spolupracuje především kardiologická klinika. Spolupráce spočívá ve standardním odesílání části rizikovějších nemocných k revaskularizaci myokardu nebo k operaci získané vady. S tímto špičkovým pracovištěm konzultujeme také nemocné vhodné k mechanickým podporám srdce,“ vysvětluje prof. MUDr. Pavel Červinka, Ph.D., FESC, FSCAI, přednosta Kardiologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. Vedle ní bylo založeno v roce 2018 kardiochirurgické oddělení a kardioanesteziologické oddělení, která společně s cévní chirurgií a angiologií tvoří nově vzniklé Kardiocentrum, v jehož čele profesor Červinka stojí.

Kardiochirurgický tým v pondělí 20. května 2019 absolvoval v ústecké Masarykově nemocnici pod vedením certifikovaného proktora školení na nový druh operace, kterou je implantace bezstehové aortální chlopně z miniinvazivního přístupu. „V praxi to znamená, že se naše kardiochirurgické oddělení opět medicínsky posune dále  a následně uskutečněnou operací rozšíříme  portfolio nabízených výkonů,“ konstatoval MUDr. Miroslav Kolesár.


Zdroj: info@kzcr.eu


27.6.2019

Krajská zdravotní zahájila v chomutovské nemocnici provoz babyboxu nové generace

Zástupci Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Chomutov, o. z., spolu s Ludvíkem Hessem, předsedou zapsaného spolku Babybox pro odložené děti – Statim, uvedli do provozu ve čtvrtek 27. června babybox nové generace. Zařízení pro odložená miminka je umístěné zvenku budovy „B“.

Babybox nové generace nahradil původní zařízení z roku 2008. „Za více než deset let v něm zdravotníci Dětského a dorostového oddělení chomutovské nemocnice přijali jedno odložené miminko. Jednalo se o chlapce, který dostal pracovní jméno Míša. Dvířka babyboxu se za ním zavřela a rozezněl alarm těsně před třináctou hodinou v úterý 23. října 2012,“ uvedla Mgr. Anna Marie Malá, hlavní sestra Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Chomutov, o. z.

O odložené novorozence do chomutovského babyboxu pečují zdravotníci novorozenecké stanice Dětského a dorostového oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Chomutov, o. z. Po převzetí dítěte, jeho prvotním vyšetření a ošetření, zdravotní sestry vždy vyrozumí sociální pracovnice, které rozhodují, kam bude miminko dále umístěno.

„Nový babybox je zhotovený z antikorového plechu, jeho dvoukřídlá dvířka se otvírají automaticky a po vložení děťátka a aktivaci senzoru se zcela samočinně zavřou. Ručičky či nožičky děťátka jsou chráněny proti kolizi s dvířky fotobuňkami. Vnitřní prostor bedýnky je klimatizován. Babybox je opatřen náhradním zdrojem energie a napojen mnohonásobně jištěnou signalizací na stálou službu a na mobilní telefony,“ uvedl Ludvík Hess, předseda zapsaného spolku Babybox pro odložené děti – Statim.

Krajská zdravotní, a. s., má babyboxy ve všech svých nemocnicích. V Děčíně do něho byl odložen jeden chlapec a jedna dívka, v Ústí nad Labem tři chlapci a tři dívky, v Teplicích dva chlapci, v Mostě čtyři děvčátka a jeden chlapec.

Zdroj: info@kzcr.eu

Krajská zdravotní zahájila v chomutovské nemocnici provoz babyboxu nové generace. Foto: KZ  a. s./Petr Sochůrek

Krajská zdravotní zahájila v chomutovské nemocnici provoz babyboxu nové generace. Foto: KZ, a. s./Petr Sochůrek


26.6.2019

Krajská zdravotní uspořádala již poosmé osvětovou akci „Když se chceš opalovat, musíš se chránit“

Dvě stě šest zájemců o bezplatné vyšetření pigmentových znamének a o rady specialistů z Kožního oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Chomutov, o. z., navštívilo v pondělí 24. června 2019 stan na Kamencovém jezeře v Chomutově. V areálu se uskutečnila již poosmé osvětová akce s názvem „Když se chceš opalovat, musíš se chránit“.

„Akci připravujeme pro ty, kdo se rádi opalují. Tentokrát byl zájem ze strany návštěvníků Kamencového jezera skutečně velký, protože mnoho lidí sem přilákalo slunečné, opravdu letní počasí. Z dvou set šesti lidí, které jsme vyšetřili, jsme 25 doporučili návštěvu ordinace, abychom znaménko vyndali a potvrdili, že se nejedná o kožní nádor. Pro laiky bude možná překvapivá statistická informace, že v Česku je zvýšený počet objevených nádorů u dívek a žen ve věku od 10 do 29 let,“ sdělila primářka kožního oddělení chomutovské nemocnice MUDr. Radka Neumannová.

Hlavním smyslem akce bylo upozornit na stoupající počet lidí, u nichž se vyskytl zhoubný kožní nádor. „Osvěta je v České republice, dá se říci, na vysoké úrovni. Například své stany v posledních letech na různých akcích přidaly i zdravotní pojišťovny. Lidé už mají v povědomí, že pokud zaznamenají změny u znamének na kůži, měli by si je nechat zkontrolovat. Počet pacientů s kožními nádory sice stoupá, na druhou stranu je zde pozitivní fakt, že nestoupá počet těch, kteří na zhoubné nádory kůže umírají,“ dodala MUDr. Radka Neumannová.

Dermatologové u jezera lidem také radili, jak se správně chránit před slunečním zářením, jak provádět samovyšetření kůže a jak poznat kožní nádorové a přednádorové změny. Pro všechny, kteří bezplatné vyšetření podstoupili, byly připraveny vzorky opalovacích krémů s UV filtrem.

Fotografie z akce naleznete na http://www.kzcr.eu/                                                                                                                                                                

 

Zdroj: info@kzcr.eu

 


25.6.2019

Krajská zdravotní uspořádala již posedmnácté odbornou konferenci Perinatologické dny Ústeckého kraje

Gynekologicko-porodnická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (FZS UJEP) a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., uspořádala odbornou konferenci 17. Perinatologické dny Ústeckého kraje. Akce proběhla 13. – 14. června 2019 v hotelu Ostrov u Tisé na Ústecku. Záštitu nad konferencí převzali hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček a ředitel zdravotní péče Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., MUDr. Josef Liehne.

Témata příspěvků zastupovala všechny zdravotnické obory, s nimiž se můžeme v perinatologii setkat.  Přednášky byly po oba dny rozděleny do bloků. Konference měla čtyři odborné garanty.

Konference se tradičně zabývala hodnocením výsledků perinatologické péče v regionu za předchozí rok, tentokrát tedy za rok 2018. Celkově lze dosažené výsledky hodnotit jako průměrné, kdy nemocniční péče je na vysoké úrovni,  ale nedaří se kraji snížit mrtvorozenost, která je oproti celorepublikovému průměru dvojnásobná. Letošním nosným tématem konference bylo hodnocení způsobu vedení porodu a jeho vliv na  novorozence.  Konference  se zabývala  vaginálním vedením porodu koncem pánevním, indukcí porodu a jejím vlivem na časnou poporodní adaptaci novorozence, velmi aktuální problematikou  snižování  frekvence  císařského řezu. V závěru konference zazněl apel  na zintenzivnění erudice zvláště mladých lékařů v ukončování porodu extrakčními porodnickými operacemi.

„Letošní konference ukázala, že porodnická oddělení v kraji  drží vysokou úroveň porodnické a neonatologické péče. Znovu odhalila problémy, se kterými se v  Ústeckém kraji musíme  potýkat: vysoký podíl předčasných porodů a  mrtvorozenost. Potěšila  vysoká úroveň  jednotlivých příspěvků  a pozitivní ohlas účastníků konference,“ zhodnotil sedmnácté perinatologické dny, letos se stovkou účastníků, doc. MUDr. Tomáš Binder, CSc., přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FZS UJEP a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

„Každé neformální setkání porodníků s neonatology je užitečné. Poskytuje hlavně porodníkům nezbytnou zpětnou vazbu. Konferenci v tomto ohledu hodnotím jako úspěšnou,“ uvedl MUDr. Patrik Hitka, Ph.D., přednosta Neonatologické kliniky FZS UJEP a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

„Obecně lze konstatovat na základě předložených perinatologických ukazatelů  a výsledků předložených jednotlivými porodnickými zařízeními v kraji, že pokračuje trend snižování frekvence císařského řezu. Na rozdíl od celorepublikových čísel, kde porodnost lehce stoupla, v Ústeckém kraji porodnost v loňském roce o více než 1000 dětí klesla,“ řekla  MUDr. Blanka Vavřinková, CSc., Krajský perinatolog Ústeckého kraje, lékařka gynekologicko-porodnické kliniky Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

„Úkolem do budoucna bude udržet činnost a úroveň poskytované péče především v obou perinatologických centrech v Ústeckém kraji. Díky evropským dotacím budou obě centra  přístrojově na další roky dobře vybavena, ale bez doplňování a výchovy erudovaných odborníků to bude obtížné,“ přidal své hodnocení dvoudenní akce MUDr. Pavel Gerych, vedoucí ústeckého perinatologického centra, lékař gynekologicko-porodnické kliniky.

Neonatologie patří k oborům, v nichž Česká republika dosahuje jedny z nejlepších výsledků na světě. Lékařští specialisté jsou schopni zachraňovat děti s porodní hmotností 500 gramů a z nejkritičtější nejnižší věkové skupiny a hmotnosti pod 1000 gramů přes 50 % procent úspěšně vrátit, vesměs bez většího hendikepu, do života. V České republice existuje 12 perinatologických center a z nich má společnost Krajská zdravotní dvě, v nemocnicích v Ústí nad Labem a v Mostě. Jde o centra vysoce specializované péče, prostřednictvím kterých zdravotníci poskytují komplexní péči o nejzávažnější stavy během těhotenství, porodu a šestinedělí, vyskytující se u matky, plodu či novorozence. Ústecké centrum má přesah do Libereckého kraje, mostecké na Lounsko a do Karlovarského kraje.

 

Fotografie z akce naleznete na www.kzcr.eu


Zdroj: info@kzcr.eu

 


24.6.2019

Krajská zdravotní dokončila revitalizaci vnitřních prostor „gynekologické vily“ v děčínské nemocnici

Přání specialistů Gynekologicko-porodnického oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Děčín, o. z., umístit do prostor nově zrekonstruované vily v areálu nemocnice všechny poradny se stává skutečností. V prvním nadzemním podlaží revitalizované budovy „O“ začnou fungovat dvě ambulance – jedna klasická gynekologická a druhá určená pro poradny. Revitalizace vily umožnila umístit do suterénu zázemí pro uklízečky s novým sociálním zařízením, sprchami a kanceláří pro vedoucí úseku. Ve druhém nadzemním podlaží došlo k revitalizaci prostor dispečinku a kompletního zázemí pro děčínské stanoviště pracovníků Zdravotnické dopravní služby Krajské zdravotní, a. s. 

V pátek 21. června 2019 provedla rekonstruovanou budovou předsedu představenstva Krajské zdravotní, a. s. (KZ), Ing. Jiřího Nováka, generálního ředitele společnosti Ing. Petra Fialu a náměstka pro řízení zdravotní péče MUDr. Aleše Chodackiho, hlavní sestra děčínské nemocnice Mgr. Danuše Tomášková v zastoupení ředitele zdravotní péče Nemocnice Děčín, o. z., MUDr. Michala Hanauera, MBA.

„Investičním záměrem stavební zakázky byla komplexní rekonstrukce tzv. gynekologické vily s označením „O“. Realizace je rozdělena do dvou etap. V první etapě byla provedena rekonstrukce části interiérů zejména gynekologické ambulance, odvodnění objektu a výměna všech oken. Cena za stavební práce byla 10 730 141 Kč včetně DPH. V druhé etapě bude provedena rekonstrukce střechy a obvodového pláště budovy s předpokládanými náklady přibližně 2,7 milionu Kč včetně DPH,“ uvedl předseda představenstva KZ, Ing. Jiří Novák.

Revitalizace – mimo investiční zakázku - byla financována z prostředků Odboru správy a údržby nemovitostí Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Děčín, o. z., s náklady přibližně 1,5 milionu Kč včetně DPH. 

Podrobnou prezentaci investičních akcí v děčínské nemocnici přítomným zprostředkoval Ing. Petr Fiala, generální ředitel KZ. Prezentace je přílohou této tiskové zprávy.

„Jsem rád, že se nám daří investovat do všech pěti nemocnic Krajské zdravotní. Dnes jsme si prohlédli gynekologickou vilu, dobře jsou už vidět i práce na vybudování pavilonu pro umístění magnetické rezonance a interního příjmu, ale v nedávné době se tu dělala i řada věcí, které na první pohled vidět nejsou, ale které jsou též důležité. Jedná se například o datová a telekomunikační propojení objektů, rekonstrukci střechy na objektu stravovacího provozu či opravu kotelny, “ uvedl Ing. Petr Fiala, generální ředitel KZ.

Primářem Gynekologicko-porodnického oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Děčín, o. z., je MUDr. Peter Kraus, vrchní sestrou Bc. Petra Ludviková.  „Těší mě, že se podařilo všechny ambulance a poradny umístit do prostor nově zrekonstruované vily, za což děkuji vedení Krajské zdravotní v čele s předsedou představenstva Ing. Jiřím Novákem a generálním ředitelem Ing. Petrem Fialou. Poděkování patří i řediteli zdravotní péče Nemocnice Děčín, MUDr. Michalu Hanauerovi, MBA. Věřím, že prostor bude dobře sloužit personálu i pacientkám,“ uvedl primář gynekologicko-porodnického oddělení děčínské nemocnice MUDr. Peter Kraus.


O Gynekologicko-porodnickém oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Děčín, o. z.

Oddělení provozuje následující ambulance a poradny:

Urogynekologická poradna

Indikační poradna

Centrum onkologické prevence (COP)

UZ screening I. a II. trimestr

Poradna pro rizikové těhotenství

Prenatální poradna

Poradna pro neplodnost (IVF)

Myomová poradna

Gynekologicko-porodnická ordinace

Gynekologicko-porodnická ambulance


Popis a výkony oddělení

Náplní gynekologicko-porodnického oddělení je diagnosticko-terapeutická, preventivní a dispenzární péče o ženu po celý její život při onemocnění ženského pohlavního ústrojí, péče u stavů, které souvisí s poruchou funkce pohlavního ústrojí ženy, péče o ženu a plod v průběhu těhotenství, za porodu a péče o ženu v šestinedělí.

V gynekologické části pacientkám zajišťuje komplexní diagnostickou a léčebnou péči ambulantní i za hospitalizace. V tomto případě pohodlně na vybaveném lůžkovém oddělení. Pokud nestačí léčba konzervativní, a je potřeba k vyřešení zdravotního problému přistoupit k operační léčbě, mohou se klientky spolehnout na zkušený operační tým a na špičkové přístrojové zázemí moderně vybavených sálech. Operační léčba je prováděna na malém (výkony jednodenní gynekologie) a velkém operačním sále (operační výkony břišní i vaginální cestou) v rozsahu základní gynekologické operační léčby, operace s využitím moderních minimálně invazivních endoskopických přístupů  - hysteroskopické a laparoskopické operace. Provádí se operace pro úniky moče a rekonstrukční výkony pánevního dna. V onkologické oblasti je další péče navázána na specializované jednotky Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., nebo jiných klinik. Na lůžkovém oddělení gynekologie je možnost nadstandardního pokoje. V ambulantní části zajišťujeme nechirurgické ukončení těhotenství, tzn. tabletkou.

V porodnické části poskytují specialisté oddělení péči jak o fyziologická, tak i o riziková a patologická těhotenství a o komplikace v těhotenství. V rámci poradny těhotných aktivně zachycují patologická těhotenství, např. hrozící předčasné porody, gestační diabetes, poruchy růstu plodu, nepravidelnosti uložení placenty, abnormální množství vody plodové. Poskytují komplexní ultrazvukovou prenatální diagnostiku 3D/4D – prvotrimestrální screening, screening vrozených vývojových vad, dopplerovské měření průtoku krve plodem a placentou. Dále zajišťují kompletní standardní vyšetřovací metody, např.: kardiotokografie.
V porodnici se věnují porodům od dokončeného 35. týdne těhotenství. Porody před tímto termínem převáží do perinatologických center, preferují se ty geograficky nejbližší. Pravidelně tu připravují kurzy malého rozsahu pro nastávající maminky, možná je přítomnost doprovodu u porodu. Pro I. dobu porodní jsou k dispozici dva klimatizované pokoje s televizí, hudbou, kde může při určitém respektování soukromí pobývat pár nastávajících rodičů či jiný doprovod k porodu.  V děčínské porodnici preferují přirozený způsob porodu s využitím dostupných alternativních technik (sprcha, balón, vak, aromaterapie, polohování, lokální termoterapie,…). K tlumení bolestí je připravena celá škála analgezie a peridurální anestezie, používá se inhalační analgezie 
ENTONOX dle ceníku služeb. Pro II. dobu porodní slouží dva porodní boxy se základním
a speciálním přístrojovým vybavením. Rodičkám jsou umožněny kromě klasické polohy i různé alternativní metody, a pokud jsou v souladu se zásadami lékařského vedení porodu, jsou zde ochotni vyjít vstříc požadavkům rodičky. 
V souvisejícím traktu je samostatný operační sál pro provádění císařských řezů a box pro ošetření novorozence po porodu. Oddělení provádí odběry pupečníkové krve pro
Národní tkáňové centrum a.s. Na oddělení šestinedělí lze zažádat o jednolůžkový nadstandardní pokoj.


Zdroj: info@kzcr.cz


24.6.2019

Krajská zdravotní představila nové sanitní vozy a závorový systém v chomutovské nemocnici

Deset nových sanitních aut Fiat Ducato se zástavbou pro převoz zraněných a nemocných osob přibylo do vozového parku Zdravotnické dopravní služby Krajské zdravotní, a. s. Vedení největšího poskytovatele zdravotní péče v Ústeckém kraji tak nadále pokračuje v započaté obměně vozového parku. Nové sanitní vozy nabízí pacientům lepší komfort při cestování, jako je například větší prostor, nižší hlučnost auta nebo lepší teplotní pohodlí (klimatizace, vytápění).

 

„S obnovou vozového parku jsme začali v červnu roku 2016. Od té doby je to již čtvrtá prezentace nových sanitních aut, kdy se nám podařilo vyměnit celkem 39 vozidel, 37 Fiatů Ducato a dva Volkswageny Transporter se zástavbou upravenou pro přepravu nedonošených, patologických novorozenců. Měsíčně najedou řidiči Zdravotnické dopravní služby Krajské zdravotní se sanitními vozidly při přepravě pacientů v průměru 2 800 kilometrů, což znamená 33 600 za rok. Představenstvo společnosti se dlouhodobě věnuje investicím v našich pěti nemocnicích. Máme nastavený program modernizace jednotlivých zdravotnických pracovišť, chceme docílit i toho, že pravidelně po šesti letech budou procházet obnovou i sanitní vozy, abychom plynule navázali na modernizaci vozového parku z roku 2016,“ uvedl Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s.

Generální ředitel Krajské zdravotní, a. s., Ing. Petr Fiala poděkoval současnému představenstvu společnosti pod vedením Ing. Jiřího Nováka za rozvoj zdravotnických pracovišť ve všech pěti nemocnicích a přitom nezapomíná na investice, kterými je obnova sanitních vozidel nebo parkovacího systému, který právě v chomutovské nemocnici prošel modernizací. „Důvodem obměny byl technický stav stávajícího závorového systému, kdy jeho časté poruchy a nedostatek náhradních dílů a servisních společností způsobovaly výpadky provozu tohoto systému a neplnily tak svůj ekonomický význam, zejména pak regulační prvek automobilového provozu a parkovacích ploch pro pacienty v areálu nemocnice. Celkové náklady na nový závorový systém včetně stavební připravenosti činily 2 739 806 Kč včetně DPH. Investici financovala Krajská zdravotní z vlastních zdrojů. Uvedení do běžného provozu nového závorového systému plánujeme od prvního července letošního roku,“ doplnil Ing. Petr Fiala.

Slavnostního představení deseti nových sanitních vozidel Fiat Ducato se za vedení Krajské zdravotní, a. s., spolu s předsedou představenstva Ing. Jiřím Novákem a generálním ředitelem Ing. Petrem Fialou, zúčastnil náměstek pro řízení zdravotní péče MUDr. Aleš Chodacki, zástupci dodavatele - Ing. Jiří Poběrežský, obchodní ředitel společnosti PROFI AUTO CZ a Karel Rieger, ředitel společnosti SICAR provádějící přestavby sanitních vozidel.

Celková cena deseti nových sanitek Fiat Ducato vzešlá z veřejné soutěže činí 11 355 050 Kč včetně DPH, kdy jeden vůz stál 1 135 505 Kč. V ceně je rovněž zahrnuta zdravotnická výbava, jako jsou například nosítka Medirol, infarktové křeslo Medirol Clubman, 3 sedačky s tříbodovým bezpečnostním pásem a další vybavení v souladu s vyhláškou MZ 296/2012 Sb. Nové sanitky Fiat Ducato se zástavbou pro převoz nemocných se od současných liší tím, že mohou převézt až pět osob najednou. Větší počet sedadel je výhodou pro doprovod, kdy úhrada za převoz od pojišťoven je pouze pro čtyři přepravované pacienty v jednom sanitním vozidle.

 Zdroj: info@kzcr.eu

Krajská zdravotní představila nové sanitní vozy a závorový systém v chomutovské nemocnici. Foto: KZ  a. s./Petr Sochůrek

Krajská zdravotní představila nové sanitní vozy a závorový systém v chomutovské nemocnici. Foto: KZ, a. s./Petr Sochůrek


21.6.2019

Krajská zdravotní podpořila benefiční koncert Vokálního uskupení Panoptikum

Poslechnout si krásné písně, odpoutat se od svých starostí a užít společenský zážitek měli možnost v úterý 18. května 2019 návštěvníci Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. V přízemí atria proběhl benefiční koncert sboru Panoptikum s dobrovolným vstupným. Návštěvníkům se povedlo do kasičky nashromáždit krásných deset tisíc Kč ve prospěch Mobilního hospice ústecké Masarykovy nemocnice. Hosty společenského odpoledne byly dětské pěvecké sbory ze Základní umělecké školy Evy Randové v Ústí nad Labem a Základní umělecké školy Stanislava Šebka v Krupce.

„Za Mobilní hospic děkuji všem účinkujícím, kteří přítomným všední odpoledne změnili na nevšední kulturní zážitek. Také organizátorům za to, že si na naše zdravotnické pracoviště vzpomněli, a v neposlední řadě všem, kteří přispěli. Bylo získáno neuvěřitelných deset tisíc korun. Tato částka bude tvořit základ pro nový kontinuální dávkovač, kdy jeho cena činí zhruba třicet tisíc korun. Poslouží pacientům v domácím prostředí k pohodlnější aplikaci podkožních léčiv,“ řekla MUDr. Jana Dušánková, vedoucí lékařka Mobilního hospice Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

„Deseti tisíci nás nedávno obdarovala také paní Jitka Kellerová, a tak se zdá, že dávkovač budeme moci našim pacientům brzy nabídnout. Stejně tak bych při této příležitosti ráda za celý náš kolektiv poděkovala MUDr. Martině Grimmové za její trvalé dodávky brožurek pro pacienty,“ dodala MUDr. Jana Dušánková.

Mgr. Jana Kasaničová za Vokální uskupení Panoptikum uvedla, že rozhodnutí podporovat místní aktivity a nadšence, kteří mají srdce na správném místě, přišlo, jak se říká, samo sebou. „Uvědomili jsme si, že z naší radosti ze zpívání nemusíme mít potěšení pouze my, a případně naše obecenstvo, ale že může být i někomu k užitku. Proto se snažíme alespoň jednou ročně uspořádat benefici. Aktivity, na které se zaměřujeme, většinou odráží lásku členů sboru ke zvířatům a lidem, kteří se o ně starají, takže například v roce 2017 šel výtěžek na podporu Spolku u pejska a kočičky na Čeřeništi. V roce 2018 jsme pomohli spolku Felisicat, který se stará o venkovní kočky,“ řekla ke smyslu benefičních koncertů Mgr. Jana Kasaničová.

„Letošní benefiční koncert našeho sboru a žáků populárního zpěvu ze Základní umělecké školy Evy Randové v Ústí nad Labem a Základní umělecké školy Stanislava Šebka v Krupce ve prospěch Mobilního hospice Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., je dalším malinkým dílkem vyjádření našeho obdivu a podpory těm, kteří se starají o důstojný odchod ze života našich prarodičů i rodičů. Moc nás těší, že se na našem koncertě mezi diváky vybralo skvělých deset tisíc Kč,“ dodala na závěr Mgr. Jana Kasaničová. 

Zdroj: info@kzcr.eu

Krajská zdravotní podpořila benefiční koncert Vokálního uskupení Panoptikum. Foto: KZ  a. s./Petr Sochůrek

Krajská zdravotní podpořila benefiční koncert Vokálního uskupení Panoptikum. Foto: KZ, a. s./Petr Sochůrek


21.6.2019

Krátkodobá odstávka vody v děčínské nemocnici

V Krajské zdravotní, a. s., - Nemocnici Děčín, o. z., dojde ke krátkodobé odstávce vody v pátek 21. 6. 2019 od 12:00 do 16:00 hodin. K odstávce dochází v souvislosti se stavebními pracemi v ulici Lužická, která sousedí s areálem děčínské nemocnice.

Odstávka vody pro budovu „I“, ve které sídlí pracoviště neurologie, rehabilitace, interní a dětské oddělení, potrvá déle, a to do 18:00 hodin, z důvodu stavebních prací související s výstavbou pavilonu magnetické rezonance.

„Pacienti, jejichž stav bude vyžadovat akutní ošetření, budou v čase odstávky odkláněni do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Žádáme všechny, jejichž zdravotní stav to dovolí, aby pro návštěvu děčínské nemocnice zvolili čas po odstávce. Omlouváme se za komplikace, které si stavební práce vyžádaly, jsou však nezbytné,“ uvedla hlavní sestra Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Děčín, o. z., Mgr. Danuše Tomášková.

Zdroj: info@kzcr.eu


Prosím, čekejte