24.11.2022

Profesor Sameš se stal na kongresu v Brně prezidentem České neurochirurgické společnosti

Přednosta Neurochirurgické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., prof. MUDr. Martin Sameš, CSc., se stal prezidentem České neurochirurgické společnosti (ČNCHS). Zvolen byl na kongresu ČNCHS, který se uskutečnil ve dnech 14. - 16. listopadu v Brně u příležitosti 30 let od založení neurochirurgie ve Fakultní nemocnici Bohunice. Ústecká neurochirurgie bude mít ve výboru odborné společnosti zástupce hned dva, doc. MUDr. Aleš Hejčl, Ph.D., zasedne v revizní komisi ČNCHS.

„Brněnský kongres byl výjimečný tím, že se pořadateli kongresu podařilo pozvat nejvyšší reprezentaci evropské i světové neurochirurgie - prezidenta Evropské asociace neurochirurgických společností EANS, past-prezidenta i prezidenta-elect EANS a dále významné neurochirurgy z USA z Bostonu a Chicaga, významné představitele neurochirurgie z Německa, Rakouska, Chorvatska, Bulharska, Ukrajiny a Slovenska,“ poukázal na význam setkání lékařských specialistů tohoto oboru přednosta ústecké neurochirurgické kliniky.

Kongres ukázal v odborné části plnou srovnatelnost české neurochirurgie s evropskou úrovní. Ústečtí neurochirurgové přednesli šest velmi úspěšných prezentací. Doc. MUDr. Robert Bartoš, Ph.D., byl pozván do prestižního úvodního bloku v anglickém jazyce, kde prezentoval neuroanatomické disekce a evoluční změny mozku od Octopus vulgaris po Homo sapiens.  Prof. MUDr. Martin Sameš, CSc., přednesl v druhém mezinárodním bloku novou vyšetřovací metodu QMRA pro hodnocení mozkového průtoku a využití pro indikaci bypassu ve vertebrobazilárním povodí. Doc. MUDr. Petr Vachata, Ph.D., MBA, přednesl originální operační techniku chirurgie baze lební pro trigeminální schwannom.

Ve druhém jednacím dnu kongresu MUDr. Tomáš Radovnický, Ph.D., referoval o nové endoskopické technice v léčbě hydrocefalu způsobeného krvácením. Docent Petr Vachata prezentoval o prvních zkušenostech v ČR se spinálním robotickým systémem u bederní páteře. MUDr. Karel Pištěk připravil e-poster pojednávající o bolestech hlavy při zvětšených mozkových komorách.


Zdroj: info@kzcr.eu


Prof. MUDr. Martin Sameš  CSc.

Prof. MUDr. Martin Sameš, CSc.


23.11.2022

Perinatologická centra v nemocnicích Krajské zdravotní v Ústí nad Labem a Mostě se připojila k oslavám Světového dne předčasně narozených dětí

Zdravotníci Neonatologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., a Dětského a dorostového oddělení Nemocnice Most, o.z., se zapojili do oslav Světového dne předčasně narozených dětí, který připadá každoročně na 17. listopad a jehož symbolem je purpurová barva. V tento den byly nasvíceny novorozenecké jednotky intenzivní péče v obou nemocnicích.

Na celém světě je 17. listopad věnován problematice předčasně narozených dětí a zároveň má za cíl podpořit a povzbudit všechny rodiče, kterým se narodilo nedonošené miminko. Organizátorem oslav Světového dne předčasně narozených dětí v České republice je rodičovská organizace Nedoklubko, která také letos na pracoviště starající se o nedonošená miminka přivezla dárky. Zástupci Nedoklubka předali purpurové léčivé balíčky rodičům a také limitovanou edici dárkových balíčků 2022 všem lékařům, sestrám a dalším pracovníkům, kteří na neonatologických odděleních působí.

„Každý rok v rámci oslav Světového dne předčasně narozených dětí s radostí a vděkem spolu s ostatními rodiči děkujeme zdravotníkům, kteří pečují o předčasně narozená a nemocná miminka. Ať už vyzdvihnutím jejich ohromného nasazení, šířením osvěty o problematice předčasného porodu a neonatologické péče, drobným dárkem nebo osobním poděkováním,“ uvedla Lucie Žáčková, výkonná ředitelka Nedoklubko, z.s.

V návaznosti na oslavy se v sobotu 19. listopadu uskutečnilo v areálu Speciální základní školy a praktické školy Pod Parkem 2788 v Ústí nad Labem na Severní Terase setkání předčasně narozených dětí a dětí, které potřebovaly péči ústecké neonatologické kliniky. Akci tradičně připravuje spolek Ústecké Miniděti, z.s.

„Velmi si vážíme přízně, kterou cítíme jak od Nedoklubka a Ústeckých Minidětí, tak i od dalších sponzorů. Je důležité, že díky těmto aktivitám se rodiče nedonošených dětí necítí osamoceni, mají se kam obrátit pro laickou podporu,“ řekl MUDr. Patrik Hitka, Ph.D., přednosta Neonatologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.

„V Mostě již v úterý 15. listopadu proběhlo na dětském oddělení předání dárků pro maminky nedonošených dětí a jejich nedonošená miminka ve spolupráci s organizací Nedoklubko, které má celorepublikovou působnost a dlouhodobě zvyšuje informovanost veřejnosti o předčasných porodech a předčasně narozených dětech. Jako poděkování dostali lékaři a zdravotní sestry tričko purpurové barvy od společnosti Vygon. Maminky vedle balíčku od Nedoklubka obdržely cestovní balíček od společnosti TESCO. Firma Woher pak věnovala oddělení speciální uspávací vydry, které rozvíjejí hmatové, vizuální a sluchové smysly dětí,“ uvedla MUDr. Marie Váchová, primářka Dětského a dorostového oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z.

Součástí ústeckého perinatologického centra jsou Neonatologická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., a Gynekologická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. Součástí mosteckého perinatologického centra je Dětské a dorostové oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z., a Gynekologicko-porodnické oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z.

 

Zdroj: info@kzcr.eu


Světový den předčasně narozených dětí - purpurově nasvícená novorozenecká jednotka intenzivní péče v Nemocnici Most.

Světový den předčasně narozených dětí - purpurově nasvícená novorozenecká jednotka intenzivní péče v Nemocnici Most.


16.11.2022

Lékařští specialisté se sešli na konferenci Internistický den Ústeckého kraje

Interní oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., uspořádalo regionální odbornou konferenci s názvem Internistický den Ústeckého kraje, která se uskutečnila v úterý 15. listopadu 2022 v Kampusu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. V červené aule se akce zúčastnilo více než 130 lékařů a dalších zdravotnických pracovníků. Konference se konala pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Ing. Jana Schillera.

Odborný program uvedla přednáška „Tekutinový management“ předního českého odborníka prof. MUDr. Martina Matějoviče, Ph.D., přednosty I. interní kliniky Fakultní nemocnice Plzeň. Dalšími tématy byly „Postavení gliflozinů nejen v moderní diabetologii“, „Desatero racionální ATB léčby“ a „Novinky v terapii srdečního selhání“, přednášejícími byli lékaři Interního oddělení, Infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice a Kardiologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.

Druhý blok přednášek patřil specialistům z pracovišť v ústecké nemocnici –  Gastroenterologického oddělení, Oddělení klinické hematologie, Oddělení klinické imunologie a alergologie, a také Nefrologicko-dialyzačního oddělení Nemocnice Teplice, o.z. Lékaři se v něm věnovali tématům „Parenterální výživa“, „Mnohočetný myelom“, „Diagnostika a management lékových alergií“ a „Rychle progredující glomerulonefritidy“.

„Internistická konference má tradičně závěrečný blok věnovaný kazuistikám, tedy popisu a výkladu konkrétních případů. Letos obsahoval devět vystoupení kolegů ze čtyř nemocnic Krajské zdravotní, a.s. V rámci konference proběhla soutěž o nejlepší kazuistiku, která byla oceněna částkou 5000 Kč. Její vítězkou se stala MUDr. Monika Bayerová z Infekčního oddělení Masarykovy nemocnice s případem Fabryho choroby. 

Velmi mě potěšilo zastoupení specialistů spolupracujících oborů a primářů těchto oddělení na Internistickém dni Ústeckého kraje, a cenné, kvalitní přednášky, které si kolegové připravili. Z rostoucího zájmu o konferenci mám radost,“ uvedl v souvislosti s hodnocením letošního ročníku  MUDr. Jiří Laštůvka, primář Interního oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., jenž byl odborným garantem akce.

Interní oddělení ústecké Masarykovy nemocnice pokrývá svou diagnostickou a léčebnou činností celou oblast interny. Dlouhodobě je oddělení zaměřeno na nemocné s metabolickými onemocněními, zvláště pak na diabetes mellitus a jeho komplikace. S nadregionální působností pracuje diabetologické centrum a také osteologické centrum s denzitometrií a revmatologie. Oddělení zajišťuje lůžkovou péči i o pro pacienty nefrologické a hematologické, úzce spolupracuje se všemi odděleními nemocnice, zvláště s kardiologickou klinikou, gastroenterologickým a plicním oddělením. V ambulantní činnosti pokrývá oblast diabetologie, revmatologie, endokrinologie, klinické imunologie a všeobecné interny.


Zdroj: info@kzcr.eu


Odborným garantem konference byl MUDr. Jiří Laštůvka  primář Interního oddělení Krajské zdravotní  a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem  o.z.

Odborným garantem konference byl MUDr. Jiří Laštůvka, primář Interního oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.


15.11.2022

Avízo – Krajská zdravotní se i letos připojí ke Světovému dni předčasně narozených dětí

Krajská zdravotní, a.s., (KZ) se i v letošním roce připojí k oslavám Světového dne předčasně narozených dětí, který připadá každoročně na 17. listopadu. Tento den je na celém světě věnován problematice předčasně narozených dětí a zároveň má za cíl podpořit a povzbudit všechny rodiče, kterým se narodilo nedonošené miminko. Symbolem Světového dne předčasně narozených dětí je purpurová barva.

V předvečer Světového dne předčasně narozených dětí, ve středu 16. listopadu 2022, bude po setmění purpurově nasvícen kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem. V návaznosti na Světový den se pak v sobotu 19. listopadu od 10 do 14 hodin uskuteční tradiční setkání předčasně narozených dětí a dětí, které potřebovaly péči Neonatologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. Akce proběhne v areálu Speciální základní školy a praktické školy Pod Parkem 2788 na ústecké Severní Terase.

KZ má ve svých největších nemocnicích v Ústí nad Labem a Mostě perinatologická centra, která si každý rok v tuto dobu připomínají Světový den předčasně narozených dětí také nasvícením oddělení purpurovou barvou.

Součástí ústeckého perinatologického centra jsou Neonatologická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., a Gynekologicko-porodnická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. Součástí mosteckého perinatologického centra je Dětské a dorostové oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z., a Gynekologicko-porodnické oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z.

             

Zdroj: info@kzcr.eu

 

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem nasvítí purpurovou barvou ve středu 16. listopadu  v předvečer Světového dne předčasně narozených dětí.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem nasvítí purpurovou barvou ve středu 16. listopadu, v předvečer Světového dne předčasně narozených dětí.


14.11.2022

Příjem litoměřické nemocnice Krajské zdravotní se stal pro pacienty přehlednější

Příjmová pracoviště s pohotovostí a chirurgickou ambulancí Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Litoměřice, o.z., se stala pro příchozí pacienty díky výraznějšímu směrování a značení přehlednější. Přesvědčit se o tom může každý, kdo do nemocnice přes prostory v 1. nadzemním podlaží pavilonu C s nějakým zdravotním problémem přichází.

„Prostory jsme upravili tak, aby se pacienti, kteří sem přijdou, mohli rychle orientovat. Chápeme, že jsou rozrušeni, protože mají pochopitelně starost o své zdraví či o zdraví nejbližších. Proto jsme prostory vymalovali, prosvětlili, zpřehlednili a zvětšili nápisy. Když jste ve stresu, většinou je přehlédnete a klepnete na první dveře. Tři hlavní segmenty urgentní a plánovaný příjem, pohotovost pro dospělé a chirurgickou ambulanci jsme výrazně označili tak, aby bylo pro klienty jasné, do kterých dveří směřovat. Změny přinášejí lepší komfort i pro zdravotníky, díky kamerám mohou dění v čekárně sledovat a v případě pacientů ve viditelně velmi špatném stavu ihned zasáhnout,“ přiblížil Ing. Vladimír Kestřánek, DiS., MBA, ředitel Nemocnice Litoměřice, o.z.

Upravené prostory příjmu litoměřické nemocnice si prohlédli představitelé vedení Krajské zdravotní, a.s., (KZ) předseda představenstva MUDr. Ondřej Štěrba, místopředseda představenstva MUDr. Leoš Vysoudil, MBA, a generální ředitel MUDr. Petr Malý, MBA, i starosta Litoměřic Ing. Radek Löwy a radní Tomáš Sarnovsky.

„Nápad na toto vylepšení vzešel z našich setkání se spoluobčany. Následně jsme ho zpracovali a iniciovali schůzku s vedením nemocnice a vedením Krajské zdravotní, doktory Štěrbou a Vysoudilem. Společně jsme si pak prošli původní prostory a řekli si, co se nám nelíbí, a co je třeba změnit,“ popsal radní Litoměřic Tomáš Sarnovsky, který je iniciátorem proměny centrálního příjmu.

„Spolupráce s městem, která je na velmi dobré úrovni, si vážíme. Rozvoj nemocnic spravovaných společností Krajská zdravotní je pro nás spolu se zajištěním dostupnosti kvalitní zdravotní péče pro obyvatele regionu hlavním úkolem a prioritou. V Litoměřicích připravujeme modernizaci stanic léčebny dlouhodobě nemocných a rekonstrukci interny, modernizaci porodnice a dostavbu urgentního příjmu,“ nastínil MUDr. Ondřej Štěrba, předseda představenstva KZ.

Jednou z možností pro nový urgentní příjem, dosud ve fázi studie, je přístavba k pavilonu C, kde se nachází současný centrální příjem. Jeho budování by podle současných odhadů, jak uvedl generální ředitel KZ, mohlo začít na jaře roku 2024. „Počítáme s náklady na stavbu zhruba 350 milionů, se zdravotnickou technikou pak asi půl miliardy korun. Část by hradil Ústecký kraj, který je jediným akcionářem Krajské zdravotní, a další financování by šlo z dotačních titulů,“ uvedl MUDr. Petr Malý, MBA.

    

Zdroj: info@kzcr.eu

 

Úprava prostor příjmu v pavilonu C litoměřické nemocnice umožňuje příchozím rychlejší orientaci.

Úprava prostor příjmu v pavilonu C litoměřické nemocnice umožňuje příchozím rychlejší orientaci.


11.11.2022

Prostory ústecké a mostecké nemocnice zdobí fotografie Petra Kováře a Filipa Holiče

V ústecké Masarykově nemocnici a v Nemocnici Most začala výstava fotografií krajin Českého středohoří a Českosaského Švýcarska od známých severočeských autorů Filipa Holiče a Petra Kováře. Jde o velkoformátové tisky na plátno.

Výstava je společným projektem Krajské zdravotní, a.s. (KZ) a obou autorů. „Hlavním záměrem je zlidštit prostředí našich nemocnic a prezentovat je také z jiné stránky, nejen té zdravotnické. Zároveň je pro nás potěšením, že můžeme zpříjemnit návštěvníkům a pacientům pobyt u nás a ukázat jim a připomenout nádhernou krajinu, která nás obklopuje a každodenně provází,“ uvedl generální ředitel Krajské zdravotní, a.s., MUDr. Petr Malý, MBA.

V atriu Masarykovy nemocnice jsou nyní k vidění fotografie Filipa Holiče. Na většině z nich mohou návštěvníci vidět krajinu Českosaského Švýcarska, na kterou se autor specializuje. „Mohu s klidným svědomím říci, že mi fotoaparát změnil život. Otevřel mi nový obzor a dovedl mne na cestu, která mne neustále motivuje a láká k dalšímu přírodnímu i lidskému poznání,“ prozradil o svém hobby Filip Holič a hned dodal, že spolupráci s KZ velmi vítá. Věří, že skrze krásné krajiny se podaří přenést na návštěvníky nemocnice alespoň trošku pozitivních emocí, které při pořizování snímků sám zažívá.

Prostory mostecké nemocnice zase zdobí fotografie Petra Kováře, jejichž společným jmenovatelem je krajina Českého středohoří. „Vzhledem ke svému pracovnímu vytížení jsem bral fotografování vždy jako relaxaci a únik do klidného světa přírody. Doufám, že se návštěvníkům nemocnice budou mé fotky líbit a třeba je i přimějí na ta krásná místa naší okolní přírody osobně zavítat,“ řekl Petr Kovář.

„Jsem opravdu rád, že jsme s Petrem Kovářem a Filipem Holičem navázali spolupráci. Jejich originálním pohledem na přírodu se nyní mohou podívat všichni, kdo naši nemocnici navštíví,“ doplnil ředitel Nemocnice Most Ing. Pavel Markalous.

Přibližně po měsíci se výstavy vymění, takže v prosinci poputují fotografie Petra Kováře do ústecké Masarykovy nemocnice a snímky Filipa Holiče budou k vidění v Nemocnici Most. Závěr výstavy je plánován na první lednový týden.   

 

Zdroj: info@kzcr.eu

Petr Kovář (vlevo) a Filip Holič při instalaci v Mostě

Petr Kovář (vlevo) a Filip Holič při instalaci v Mostě


10.11.2022

Výtěžek dobročinné akce pro dětské oddělení litoměřické nemocnice půjde na inhalátory

Šestý ročník dobročinné akce na podporu dětského oddělení litoměřické nemocnice, při které vařil Jozef Pásztor se svými přáteli, se opět vydařil. Za pravou maďarskou kapustnici a guláš lidé v sobotu 5. listopadu v Krušovické pivnici v Litoměřicích během několika hodin přispěli celkem 38 tisíc korun, z nichž čtyři tisíce půjdou Nadačnímu fondu Delfín a stejná částka i chlapci upoutanému na invalidní vozík.

Kapustnice uvařil Jozef Pásztor se svými pomocníky 60 litrů, guláše bylo o něco méně. Zájem ochutnat a zároveň přispět na dobrou věc byl mezi Litoměřičany tradičně veliký. Výtěžek akce Jozef Pásztor předal na Dětském oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Litoměřice, o.z., ve středu 9. listopadu.

„Proč to děláme? Prostě nás baví pomáhat druhým. V rodině nás bylo šest dětí, a když nám někdo něco dal nebo daroval, uměli jsme si toho vážit. A tak jsem si říkal, že bych chtěl jednou taky někomu pomáhat, aby z toho měl radost,“ vysvětlil Jozef Pásztor.

„Velmi si ceníme toho, co pan Pasztor pro dětské oddělení, obzvlášť v této těžké době, dělá. V podstatě ho již považujeme za součást naší nemocnice. Jemu a jeho přátelům patří velký dík a obdiv, s jakým nadšením se do dnes již tradičního vaření pro dobrou věc pouští. Velmi si vážíme také všech, kteří přišli, a tím ji podpořili,“ zdůraznil ředitel Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Litoměřice, o.z., Ing. Vladimír Kestřánek, DiS, MBA.

„Moc děkujeme za vaši aktivitu, která je skvělá. Moc si vážíme toho, co pro nás děláte,“ připojil se primář dětského oddělení MUDr. Vladimír Bárta, který dar společně s vrchní sestrou Boženou Haufovou převzal. „Za letošní dar pořídíme na pokoje inhalátory. Takové, aby s nimi děti i maminky mohly jednoduše manipulovat. Respirační onemocnění jsou tím nejčastějším, co naše malé pacienty trápí, děti tu inhalují hodně,“ uvedl primář Bárta.

Celková suma, kterou tato dobročinná iniciativa za šest let konání dětskému oddělení litoměřické nemocnice vynesla, již dosáhla částky 163 tisíc korun.


Zdroj: info@kzcr.eu



8.11.2022

Tým kardiologické kliniky z Krajské zdravotní využil při náhradě aortální chlopně rázovou ultrazvukovou vlnu

Nevšední zákrok na katetrizačním sále provedl tým Kardiologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. Pětaosmdesátileté pacientce nahradil aortální chlopeň, cestu k srdci si musel připravit s využitím rázové ultrazvukové vlny.

„Šlo o zajímavý výkon. Pacientka ve velmi pokročilém věku měla významně zúženou aortální chlopeň, což jí bránilo v normálním životě. Paní se zadýchávala, srdce u ní opakovaně selhávalo. U těchto pacientů se onemocnění, jakým je zúžení chlopně, většinou řeší tak, že se jim přes tříslo zavede chlopeň nová. Této moderní léčbě se říká TAVI neboli transkatetrální náhrada aortální chlopně. Dříve se tito pacienti léčili především chirurgicky, pouze operačním zákrokem, kdy se chlopeň nahradila novou. Znamenalo to rozříznout hrudník, připojit pacienta na mimotělní oběh a všít novou chlopeň. V současné době kardiologie, především ta intervenční, pokročila tak, že můžeme zavést chlopně přes třísla,“ vysvětlil přednosta kardiologické kliniky prof. MUDr. Pavel Červinka, Ph.D., FESC, FSCAI, který vedl operační tým.

Pro úspěšné provedení takového výkonu však kardiologové potřebují určité podmínky, což je především dostatečný průměr tepen v třísle, přes něž do srdce umělou chlopeň zavádějí. A ten je alespoň pět milimetrů. V případě této pacientky si museli pomoci přímo na sále.

„U ní bylo speciální, že měla postižené, zúžené tepny v pánevní oblasti i v třísle, takže jsme si nebyli stoprocentně jisti, jestli se k srdci tímto způsobem nějak dostaneme. Tak jsme zvolili atypickou metodu, jejíž princip znají chirurgové již delší dobu. Do zvápenatělých tepen jsme zavedli speciální katetr a aplikovali do nich rázové ultrazvukové vlny. Těmi jsme rozbili zvápenatění, což umožnilo zavedení katetru s chlopní a její výměnu,“ popsal princip zákroku a jeho průběh profesor Červinka.

Po čtyřech dnech od úspěšného výkonu byla zcela zrehabilitovaná pacientka propuštěna z nemocnice domů, což po kardiochirurgickém výkonu, jak přednosta kardiologické kliniky upozornil, možné není. Pacienti v takovém věku podle jeho slov absolvují rehabilitaci dlouhou řádově několik měsíců a žena byla pro chirurgický zákrok vysoce riziková.

„Tento případ je tak ukázkou, kam se v dnešní době kardiologie posunula: od tabletek a pozorování pacientů k razantní léčbě, kdy jsme u některých pacientů schopni nahradit chirurgické zákroky,“ uzavřel prof. MUDr. Pavel Červinka, Ph.D., FESC, FSCAI.

Video naleznete zde: https://youtu.be/rrwEpS04JEI

Segmenty kardiovaskulární péče v Krajské zdravotní, a.s.:

Krajská zdravotní, a.s., (KZ) získala od Ministerstva zdravotnictví České republiky pro pracoviště Kardiocentra v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, o.z., statut centra vysoce specializované komplexní kardiovaskulární péče pro dospělé. KZ je největším poskytovatelem lůžkové zdravotní péče v České republice a vedení společnosti, za významné kontinuální podpory vedení Ústeckého kraje, usilovalo o rozšíření statutu centra vysoce specializované kardiovaskulární na komplexní prakticky čtyři předchozí roky.

V lednu 2018 bylo vedle zavedené Kardiologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., založeno kardiochirurgické oddělení, na podzim téhož roku pak kardioanesteziologické oddělení. Všechna tato pracoviště společně s cévní chirurgií a angiologií tvoří od roku 2019 vše zastřešující Kardiocentrum. Vedoucím Kardiocentra je přednosta kardiologické kliniky prof. MUDr. Pavel Červinka, Ph.D., FESC, FSCAI. Kooperující zdravotnická pracoviště se přestěhují do nového pavilonu, který se v říjnu 2020 začal stavět v areálu ústecké Masarykovy nemocnice na Severní Terase.

         

Zdroj: info@kzcr.eu



7.11.2022

Krajská zdravotní láká lékaře na nové byty v ústecké čtvrti Střekov

Deset zrekonstruovaných bytů v ulici Žukovova na ústeckém Střekově může vedení Krajské zdravotní, a.s. (KZ), nabídnout novým lékařům, kteří se rozhodnou u největšího poskytovatele nemocniční péče v ČR pracovat. Právě pomoc při řešení bytové situace je jedním z motivačních kroků, které mají do nemocnice přivést nový personál.

„Personální situace ve zdravotnictví dlouhodobě není ideální. Chceme-li v našich nemocnicích poskytovat i nadále zdravotní péči na té nejvyšší úrovni, musíme získat nové lékaře a zdravotníky. Erudovaný personál je pro nás klíčový, proto se snažíme připravit pro mladé lékaře a zdravotníky takové nástupní podmínky, které by pro ně byly motivací u nás pracovat a zajištění komfortního bydlení je dle našeho názoru jednou z nich,“ říká MUDr. Petr Malý, MBA, generální ředitel KZ.

Bytový dům na Střekově prošel rozsáhlou rekonstrukcí, v místě je veškerá občanská vybavenost. Z deseti bytů je devět větších než 45 metrů čtverečních, jeden byt má velikost téměř 35 metrů čtverečních. Přímo u domu se nachází odstavná parkovací plocha, určená  pro osobní automobily nájemníků. Ubytovaní budou hradit poplatek za nájemné a energie, připojení k TV a rádiu a připojení k internetu. WIFI router je v každém bytě již nainstalován. U domu je zajištěna popelnice a je zajištěn úklid společných prostor. Prostředí bytů je řešeno velmi moderně a s důrazem na maximální funkčnost. Splňují zcela jistě současné požadavky na spokojené plnohodnotné bydlení.

Krajská zdravotní, a.s., nyní disponuje bytovým fondem napříč městy v Ústeckém kraji. Tyto byty má možnost poskytnout k užívání svým zaměstnancům. Často se jedná o městské byty, a to za velmi výhodných finančních podmínek.

Další formou podpory nových zaměstnanců je poskytnutí příspěvku na nájemní bydlení po dobu až 2 let, a to v případě, že zaměstnanec bude bydlet v komerčním nájemním bydlení, tedy nikoliv ve finančně zvýhodněných městských bytech nebo ubytovně vlastněné KZ.

V případě, že se nový uchazeč rozhodne pro koupi bytu či rodinného domu, anebo pro jejich výstavbu, nabízí KZ, několik forem podpory. V prvé řadě je možné náborový příspěvek, který Nadační fond KZ pro některé vybrané pozice nabízí, složit uchazeči přímo do banky, a to jako ekvitu nezbytnou pro získání hypotéky. Vedení KZ také řeší možnost získání co nejvhodnějšího hypotečního úvěru.

Krajská zdravotní, a.s., také navazuje spolupráci s jednotlivými městy v Ústeckém kraji. Ta jsou schopna nabídnout ke koupi pozemky novým uchazečům, kteří by si na nich mohli postavit vlastní dům. V této souvislosti také společnost navázala spolupráci s architektem. Ten je připraven uchazečům navrhnout požadovaný dům, a také jim pomoci zajistit firmu, která by tento dům na vybraném pozemku postavila. Současně se povedlo navázat spolupráci se subjekty, které by byly schopny novým uchazečům nabídnout ke koupi byt pro případ, že by tento uchazeč nechtěl stavět dům, ale preferoval by bydlení v bytě.

 

Zdroj: info@kzcr.eu   

Nové byty na Střekově

Nové byty na Střekově

Deset zrekonstruovaných bytů v ulici Žukovova na ústeckém Střekově může vedení Krajské zdravotní, a.s., nabídnout novým lékařům


4.11.2022

Krajská zdravotní zintenzivňuje spolupráci s ústeckou městskou policií

Urgentní příjem je branou do zdravotnického zařízení. Zdravotníci urgentních příjmů nemocnic Krajské zdravotní, a.s., čelí největšímu náporu akutních případů ze všech pracovišť. V ústecké Masarykově nemocnici tuto úlohu plní Emergency. Jedná se o oddělení zajišťující příjem a poskytování akutní péče pacientům s náhle vzniklým závažným postižením zdraví a pacientům v přímém ohrožení života, které do nemocnice transportuje zdravotnická záchranná služba, stejně jako těm, kteří tam s akutními problémy přijdou sami.

Mnozí si přitom Emergency pletou s pohotovostí. S tím je spojené i větší riziko konfliktů, které mohou omezit nebo ohrozit poskytovanou péči, zdravotníky či samotného pacienta. Vedení společnosti proto vítá součinnost policistů a strážníků, kteří pomáhají dohlížet na bezproblémový provoz těchto pracovišť. Vedení Městské policie Ústí nad Labem navíc nyní přislíbilo tuto spolupráci ještě zintenzivnit.

„V rámci zkvalitnění poskytované zdravotní péče je velmi důležité zajištění bezpečnosti pro naše pacienty i personál Emergency. Součinnost městské policie je vítaným a příznivým krokem,“ říká manažer kvality odboru zdravotní péče ústecké Masarykovy nemocnice Bc. Vojtěch Fišera.

V otázkách zajištění bezpečnosti Krajská zdravotní, a.s., dlouhodobě spolupracuje také s Krajským ředitelstvím policie Ústeckého kraje, a to nejen při řešení aktuálních problémů s pacienty či jinými návštěvníky nemocnice, ale také při převozu nebezpečných nebo agresivních pacientů.

„Bezpečnost je pro nás důležitá. Velmi si proto vážíme práce Policie ČR i Městské policie Ústí nad Labem a vítáme každý krok, který pomůže bezpečnost na našem pracovišti ještě zvýšit,“ dodává primářka Emergency MUDr. Jana Bednářová.

 

Zdroj: info@kzcr.eu


Prosím, čekejte