5.5.2022

Avízo – Krajská zdravotní upozorňuje na otevírací dobu lékáren o státním svátku Den vítězství

Krajská zdravotní, a.s., upozorňuje na otevírací dobu lékáren zajišťujících lékárenskou pohotovost o státním svátku Den vítězství v neděli 8. května 2022. Pohotovostní lékárenská služba ve městech působnosti nemocnic spadajících pod společnost Krajská zdravotní, a.s., v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě, Chomutově a Litoměřicích bude zajištěna takto:

Děčín:

Nemocniční lékárna Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Děčín, o.z., U Nemocnice 1 (telefon 412 705 440) bude otevřena pro veřejnost od 9:00 do 15:00 hodin.

Ústí nad Labem:

Lékárna Dr. Max – Kaufland, Všebořická 396 (telefon 472 717 275) bude otevřena pro veřejnost od 8:00 do 20:00 hodin.

Teplice:

Lékárna BENU – OC Galerie, Náměstí Svobody 3316 (telefon 731 638 173) bude otevřena pro veřejnost od 9:00 do 21:00 hodin.

Most:

Lékárna BENU – OC Centrál, Radniční 3400 (telefon 731 638 040) bude otevřena pro veřejnost od 8:00 do 20:00 hodin.

Chomutov:

Nemocniční lékárna Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Chomutov, o.z., Kochova 1185 (telefon 474 447 248) bude otevřena pro veřejnost od 10:00 do 20:00 hodin.

Litoměřice:

Nemocniční lékárna, KZ a.s. – Nemocnice Litoměřice, o.z., Žitenická 2084 (telefon 416 723 505) bude otevřena pro veřejnost od 10:00 do 14:00 hodin.

     

Zdroj: info@kzcr.eu

 


5.5.2022

Krajská zdravotní nabízí při hledání nových zaměstnanců pomoc se zajištěním bydlení

Krajská zdravotní, a.s., se jako většina zdravotnických zařízení potýká s nedostatkem kvalifikovaného zdravotnického personálu, a proto se snaží zatraktivnit nabídku zaměstnání pro nové zdravotníky. Jedním z těchto motivačních kroků je pomoc novým uchazečům se zajištěním bydlení. To v současné době představuje hlavně pro mladé absolventy značný problém, proto společnost dlouhodobě usiluje o to, aby nově příchozím zaměstnancům pomohla zajistit vhodnou formu dočasného nebo trvalého bydlení. Dá se předpokládat, že každý nový uchazeč bude mít své konkrétní požadavky a představy ohledně svého budoucího bydlení, a proto pro ně Krajská zdravotní, a.s., připravila několik možných forem podpory.

Krajská zdravotní, a.s., nyní disponuje bytovým fondem napříč městy v Ústeckém kraji. Tyto byty má možnost poskytnout k užívání svým zaměstnancům. Většinou se jedná o městské byty, a to za velmi výhodných finančních podmínek. Tyto byty primárně slouží k ubytování zaměstnanců na kratší dobu, např. jednoho roku, než se jim samotným podaří najít vlastní bydlení.

Další formou podpory nových zaměstnanců je poskytnutí příspěvku na nájemní bydlení po dobu až 2 let, a to v případě, že zaměstnanec bude bydlet v komerčním nájemním bydlení, tedy nikoliv ve finančně zvýhodněných městských bytech nebo ubytovně vlastněné Krajskou zdravotní, a.s.

V případě, že se nový uchazeč rozhodne pro koupi bytu či rodinného domu, anebo pro jejich výstavbu, připravila Krajská zdravotní, a.s., několik forem podpory. V prvé řadě je možné náborový příspěvek (který Nadační fond Krajské zdravotní, a.s. pro některé vybrané pozice nabízí) složit uchazeči přímo do banky, a to jako ekvitu nezbytnou pro získání hypotéky. Vedení Krajské zdravotní, a.s., také řeší možnost získání co nejvhodnějšího hypotečního úvěru. Tento krok je ale nyní ještě v intenzivním jednání, o jehož výsledcích bude společnost dále informovat.

Krajská zdravotní, a.s., také navazuje spolupráci s jednotlivými městy v Ústeckém kraji. Ta jsou schopna nabídnout ke koupi pozemky novým uchazečům, kteří by si na nich mohli postavit vlastní dům. V této souvislosti také společnost navázala spolupráci s architektem. Ten je připraven uchazečům navrhnout požadovaný dům, a také jim pomoci zajistit firmu, která by tento dům na vybraném pozemku postavila. Současně se povedlo navázat spolupráci se subjekty, které by byly schopny novým uchazečům nabídnout ke koupi byt pro případ, že by tento uchazeč nechtěl stavět dům, ale preferoval by bydlení v bytě.


Zdroj: info@kzcr.eu

Nově zrekonstruovaný byt pro lékaře v Nemocnici Most.

Nově zrekonstruovaný byt pro lékaře v Nemocnici Most.

Nově zrekonstruované byty pro lékaře v Nemocnici Most


4.5.2022

Krajská zdravotní představila na ortopedické konferenci chomutovské Centrum plánované chirurgie ruky a nohy

Krajská zdravotní, a.s. (KZ), představila odborné veřejnosti nově vzniklou platformu pro elektivní ortopedickou operativu v rámci Ústeckého kraje. Svou první Konferenci Centra plánované chirurgie ruky a nohy uspořádalo ve dnech 29. – 30. dubna Ortopedické oddělení Nemocnice Chomutov, o.z. Akce, která se uskutečnila v prostorách zámku Červený hrádek u Jirkova, se zúčastnila stovka zdravotníků z celé České republiky.

Odborný program uvedl blok o současných trendech, a to nejprve v operativě předonoží a zadonoží, na kterou navázaly příspěvky o využití endoskopie a artroskopie při léčbě chorob a postižení horní končetiny. Druhá část programu se věnovala léčbě ruky, např. možnosti operačního řešení rhizartrózy, náhradám drobných kloubů prstů ruky či revmatochirurgii ruky a zápěstí. V závěrečném bloku zazněly mj. příspěvky na témata progresivní kolabující noha, OT paty a Achiloodynie – možnosti řešení nebo miniinvazivní operační techniky u kladívkových prstů artrózy MTP kloubu palce a diabetických pacientů. Mezi přednášejícími byli specialisté z renomovaných pracovišť z celé České republiky – Fakultní nemocnice Motol, Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie Vysoké nad Jizerou, Krajské nemocnice Liberec, a.s., Karvinské hornické nemocnice a.s., nebo Nemocnice České Budějovice, a.s. 

Účastníky konference pozdravil MUDr. Petr Malý, MBA, generální ředitel Krajské zdravotní, a.s. „Vznik této platformy, která je součástí ortopedického oddělení v Chomutově, které vede právě pan primář Jurča, jsem velmi rád podpořil a vítám ji. Sám jsem chirurg a moc dobře si uvědomuji, jak specifická zrovna ruka je. Operovat ji tedy opravdu musí skuteční odborníci a ty v Chomutově jednoznačně máme. Panu primáři a celému jeho týmu přeji hodně spokojených pacientů. Bude to vizitka jejich skvělé práce, ale také celé Krajské zdravotní, která chomutovskou nemocnici spravuje,“ řekl.

„Myslím si, že se nám podařilo skloubit velmi zajímavý a kvalitní odborný program, odprezentovaný odborníky z celé České republiky v krásném prostředí zámku Červený Hrádek,“ zhodnotil konferenci její odborný garant MUDr. Jiří Jurča, primář Ortopedického oddělení a vedoucí Centra plánované chirurgie ruky a nohy Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Chomutov, o.z.

Centrum plánované chirurgie ruky a nohy vzniklo při Ortopedickém oddělení Krajské zdravotní, a.s. - Nemocnice Chomutov, o.z. Na chomutovském pracovišti provedou přes 300 rekonstrukčních a specializovaných výkonů na ruce či noze ročně. Cílem specializovaného centra je vytvoření podmínek pro další rozvoj chirurgie ruky a nohy v rámci Ústeckého kraje a zlepšení dostupnosti a zkvalitnění vysoce specializované péče v těchto podoborech ortopedie pro obyvatele Ústeckého kraje. Centrum umožní postupné navyšování některých specializovaných výkonů, rozšiřování jejich spektra a zavádění nových operačních technik. V budoucnu by mělo fungovat také jako specializované školící centrum pro chirurgii ruky a chirurgii nohy v rámci České republiky.

Část ortopedie, která se věnuje chirurgii nohy, se zaměřuje na část dolní končetiny pod úrovní hlezenního kloubu (včetně). Věnuje se řešení sportovních úrazů a zejména následků poranění pohybového aparátu nohy a hlezna v podobě různých nestabilit, poúrazových deformit a artróz. Patří sem rovněž v nemalé míře operační léčba rozsáhlých vrozených a získaných deformit přednoží a zadní nohy. Typické diagnózy, které patří do této části ortopedie, jsou vbočený palec, ztuhlý palec, deformity prstů a plochonoží ať již vrozené či získané, problematika zadonoží a hlezna. Samostatnou skupinou jsou deformity a postižení nohou jako součást systémového onemocnění ze skupiny revmatických či neurologických chorob.

Chirurgie ruky zaměřující se na část horní končetiny pod úrovní zápěstí (včetně) se podobně jako v případě nohy věnuje řešení traumat a jejich následků, ať již při měkkotkáňovém, kostním či dokonce nitrokloubním poranění. Jedná se o řešení problematiky následků poranění šlach, nestabilit zápěstí a drobných kloubů prstů, poúrazových osových deformit, pakloubů či posttraumatických artróz. Součástí je řešení i primárních artróz drobných kloubů prstů a zápěstí, vrozených vad a deformit. Patří sem rovněž celá řada získaných chorob a postižení měkkých tkání a struktur, od drobných včetně stenozujících tendovaginit či úžinových syndromů až po významné, jako například Dupuytrenova kontraktura či tumorózní afekce v oblasti ruky. Samostatnou skupinou je problematika revmatického postižení ruky, která je zde, jakožto na jednom z mála pracovišť v České republice, významně zastoupena.

  

Zdroj: info@kzcr.eu

Odborným garantem konference byl MUDr. Jiří Jurča  primář Ortopedického oddělení a vedoucí Centra plánované chirurgie ruky a nohy Krajské zdravotní  a.s. – Nemocnice Chomutov  o.z. Foto: Krajská zdravotní  a.s.

Odborným garantem konference byl MUDr. Jiří Jurča, primář Ortopedického oddělení a vedoucí Centra plánované chirurgie ruky a nohy Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Chomutov, o.z. Foto: Krajská zdravotní, a.s.

3.5.2022

Krajská zdravotní představila svou první mobilní aplikaci. Kázetka pomůže nejen zákazníkům Nemocničních lékáren KZ

Krajská zdravotní, a.s., (KZ) která provozuje sedm nemocnic v Ústeckém kraji, představila svou historicky první mobilní aplikaci. Kázetka usnadňuje práci s eRecepty a rezervaci léků v Nemocničních lékárnách KZ, informuje o novinkách ze společnosti a jejích nemocnic či pomůže s navigací.

Aplikace Kázetka je určena pro širokou veřejnost. Jedná se o informační zdroj o Nemocničních lékárnách Krajské zdravotní, jejich otevírací době a především slouží k jednodušší komunikaci mezi lékárníkem a pacientem. Aplikace zákazníka rychle propojí s lékárnou a umožní mu využít všechny služby. Cílem je ušetřit pacientům čas a zvýšit komfort při výdeji léků v lékárně.

„Hlavním smyslem nové aplikace Krajské zdravotní je propagace společnosti v zařízeních, která mají lidé napříč generacemi denně v ruce. Chtěli jsme pacienty v celém kraji informovat o novinkách v našich lékárnách a ambulancích. Kázetka je již volně ke stažení, ale rádi bychom řekli, že se jedná o pilotní modul, nikoli o finální podobu. V budoucnu bychom s pacienty přes naši mobilní aplikaci rádi komunikovali ještě více, pomáhali jim například s objednáváním k lékaři, připomínali termíny vyšetření či je navigovali na jednotlivá oddělení,“ nastínil budoucnost mobilní aplikace Krajské zdravotní, a.s., generální ředitel společnosti MUDr. Petr Malý, MBA.

Že se uživatelé Kázetky nemusejí bát o své soukromí, potvrdil náměstek pro řízení informačních systémů Krajské zdravotní, a.s., Jan Pejchal. „Samotná aplikace je nainstalovaná v mobilním telefonu, z osobních údajů zpracováváme jen nezbytné minimum dat, veškerá komunikace je šifrovaná. Všechny další informace k ochraně a zpracování osobních údajů uživatelé aplikace najdou ve všeobecných obchodních podmínkách, které je nutné odsouhlasit při prvním spuštění Kázetky,“ uvedl Jan Pejchal.

A jak vypadá samotná aplikace? V horní části Kázetky uživatelé najdou aktuální informace z Krajské zdravotní a jejích nemocnic, například provozní dobu očkovacích center či UA pointů pro běžence z Ukrajiny. Nechybí ani zvýhodněné nabídky Nemocničních lékáren KZ.

Tlačítko „NAŠE LÉKÁRNY“ uživatele dostane k detailním informacím o sedmi lékárnách společnosti. U každé je přesná adresa, aktuální otvírací doba, kontakty a možnost přímého spuštění navigace k lékárně. S navigací k nejbližší Nemocniční lékárně KZ pomůže samostatné tlačítko „NAJDI NEJBLIŽŠÍ“ v hlavní nabídce.

Důležitou součástí je položka „MOJE RECEPTY“. V té mají uživatelé Kázetky možnost přidávat a spravovat své recepty. Přidat eRecept je možné manuálním zadáním, naskenováním QR kódu či zkopírováním z SMS, ve které elektronický recept do mobilního telefonu přišel. ERecept je možné si uložit pro pozdější použití či léky rovnou rezervovat ve vybrané Nemocniční lékárně KZ. Po vytvoření rezervace se požadavku začne věnovat v Nemocniční lékárně KZ již konkrétní zaměstnanec, který následně se zákazníkem vyřeší podrobnosti.

„Velkým přínosem Nemocničních lékáren KZ je široký sortiment, který nabízejí. Aplikace Kázetka nabízí možnost si u nás recept snadno zarezervovat. Se zákazníkem navíc aktivně komunikujeme a jsme schopni mu poskytnout kompletní servis, například zajištění náhrady daného léku, je-li to třeba. Do naší lékárny tak pacient přijde až pro hotový přípravek a nemusí sem chodit dvakrát,“ pochvaluje si náměstkyně pro řízení lékárenské péče KZ Mgr. Olga Mučicová.

Věříme, že Kázetka pomůže všem uživatelům, kteří si ji do mobilního zařízení nainstalují, využívat služby Krajské zdravotní, a.s., ještě lépe a efektivněji.

Aplikace Kázetka je ke stažení dostupná ve verzi pro Android na Google Play i pro iOS v App Storu.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

MUDr. Petr Malý  MBA a Mgr. Olga Mučicová.

MUDr. Petr Malý, MBA a Mgr. Olga Mučicová.

Kázetka pomůže nejen zákazníkům Nemocničních lékáren KZ


29.4.2022

Krajská zdravotní počtvrté uspořádala Ústecký hematologický den

Oddělení klinické hematologie Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., počtvrté uspořádalo odbornou konferenci s názvem Ústecký hematologický den. Ústecké oddělení klinické hematologie je od roku 2013 pracovištěm s rozšířenou hematoonkologickou péčí a centrem pro léčbu krvácivých chorob pro celý Ústecký kraj. Odborná konference se konala v úterý 26. dubna 2022 v Hotelu & Restaurantu Větruše v Ústí nad Labem za účasti stovky zájemců z řad lékařů, sester a laboratorních pracovníků.

Program konference s desítkou přednášek byl rozdělen do tří bloků. V úvodu konference vystoupil s přednáškou s názvem „Interakce komplementu, trombózy a hemostázy“ MUDr. Jaromír Gumulec z Kliniky hematoonkologie Fakultní nemocnice Ostrava a primář MUDr. Petr Kessler z Hematologicko-transfuzního oddělení Nemocnice Pelhřimov s praktickými informacemi o antikoagulační léčbě. V druhém bloku sdělili své poznatky o novinkách v léčbě myelodysplastického syndromu a dále cílené léčby chronické lymfocytární leukemie specialisté ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze – MUDr. Anna Jonášová, Ph.D., z Interní kliniky a MUDr. Martin Špaček, Ph.D., z Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky (ÚLBLD).

Nově zde specialisté prezentovali také práce zaměřené na poznatky a kazuistiky s covidovými pacienty. Mgr. Ivana Malíková z Centrální hematologické laboratoře a Trombotického centra ÚLBLD Všeobecné fakultní nemocnice v Praze se zabývala heparinem indukovanou trombocytopenií u těchto nemocných. Ing. Pavla Bradáčová z pořádajícího pracoviště hovořila o využití extrakorporální membránové oxygenace (ECMO) při covidové pneumonii.  O svá zjištění z praxe a pohledy na odbornou problematiku se podělili s kolegy i další pracovníci ústeckého oddělení klinické hematologie - MUDr. Filip Černý a MUDr. Jana Langová.

„Velice nás potěšily kladné ohlasy účastníků naší konference, odborný program hodnotili jako velmi zajímavý a přínosný a vyjádřili zájem o příští hematologický den shrnula MUDr. Jana Ullrychová, primářka Oddělení klinické hematologie Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., která byla odborným garantem konference.


 Zdroj: info@kzcr.eu

Odborným garantem konference byla MUDr. Jana Ullrychová  primářka Oddělení klinické hematologie Krajské zdravotní  a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem  o.z. Foto: Krajská zdravotní  a.s.

Odborným garantem konference byla MUDr. Jana Ullrychová, primářka Oddělení klinické hematologie Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. Foto: Krajská zdravotní, a.s.


28.4.2022

Ústecký kraj odeslal přes Krajskou zdravotní na Ukrajinu zdravotní materiál za téměř půl milionu korun

Zdravotnický materiál v hodnotě téměř půl milionu korun věnoval Ústecký kraj ve spolupráci s Krajskou zdravotní, a.s., na pomoc Ukrajině. Dar předal hejtman Ústeckého kraje Ing. Jan Schiller zástupci české pobočky mezinárodní humanitární organizace ADRA, která materiál převeze na Zakarpatí, odkud bude dále distribuován dle aktuální potřeby.

„Lidem, kteří přicházejí sem do Ústeckého kraje, pomáháme, jak můžeme, ale uvědomujeme si, že pomoc potřebují i lidé na území, kde se bojuje. Zdravotnický materiál je to základní, co by měli dostat a proto jsme se rozhodli pomoci právě tímto způsobem,“ uvedl hejtman Ústeckého kraje Ing. Jan Schiller.

Krajská zdravotní se o situaci na Ukrajině zajímá od samotného začátku válečného konfliktu. „Rád bych všem poděkoval za projevy zájmu a solidarity v souvislosti s děním na Ukrajině. Tato tragédie nám rozhodně není lhostejná a od samotného začátku se snažíme lidem zasaženým konfliktem pomoci. Velmi nás těší zájem a úsilí Ústeckého kraje, který dar zdravotnického materiálu inicioval. Právě s naším jediným akcionářem intenzivně komunikujeme, aby se jednalo o pomoc skutečně efektivní,“ uvedl předseda představenstva Krajské zdravotní, a.s., MUDr. Ondřej Štěrba.

Krajská zdravotní, a.s., veškeré své aktivity s Ústeckým krajem koordinuje a nejen na pomoci Ukrajině úzce spolupracuje. Ve svých nemocnicích zajišťuje péči o běžence, občany Ukrajiny, kteří přicházejí do Ústeckého kraje. V některých z nich dokonce přistoupila k otevření nových ambulancí určených právě pro tyto pacienty, tzv. UA pointů. „O běžence se personál naší společnosti stará i v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině, řadu dalších ukrajinských občanů už společnost také zaměstnala. Od začátku války na Ukrajině přijala na čtyři desítky ukrajinských zaměstnanců, z toho 15 lékařů, 7 všeobecných sester, 6 praktických sester, 3 sanitáře a jednu porodní asistentku,“ dodal generální ředitel KZ MUDr. Petr Malý, MBA.

Za humanitární organizaci ADRA dar převzal zástupce české pobočky Jan Foltýn. „Od počátku konfliktu na Ukrajině se setkáváme s velkou vstřícností dárců i dodavatelů. Dar Ústeckého kraje a Krajské zdravotní zapadá do této mozaiky, cenný je pro nás specifičností, protože se jedná o materiál vybraný odborníky na zranění spojená s krizovou situací, která na Ukrajině panuje. Ukrajinská ADRA má vybudované distribuční kanály, které zajistí, že se pomoc dostane k těm, kteří ji opravdu potřebují,“ doplnil Jan Foltýn.


Zdroj: info@kzcr.eu

Hejtman Ing. Jan Schiller (vlevo) a Jan Foltýn

Hejtman Ing. Jan Schiller (vlevo) a Jan Foltýn


25.4.2022

Putovní výstava PytlíkART o životě lidí se stomií bude k vidění v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem

Ústí nad Labem je další v sérii měst, ve kterém proběhne putovní výstava projektu PytlíkART pacientské organizace Českého ILCO. Tentokrát se výstava bude konat v Masarykově nemocnici Ústí nad Labem. Ve spolupráci s Krajskou zdravotní, a.s., a regionálním spolkem stomiků 100MICI UL chce České ILCO přiblížit lidem život se stomií a ukázat, že za vývod není potřeba se stydět.

V rámci osvěty o životě lidí s vývodem České ILCO připravilo projekt PytlíkART, malování na stomické pytlíky. „Chceme, aby lidé věděli, jak stomický sáček vypadá, nebáli se ho dotknout a mluvit o něm,“ vysvětluje motivy duchovní tvůrkyně výstavy Jitka Svobodová z Českého ILCO.

„Pytlík je něco, co je naší součástí, ale naše okolí někdy ani netuší, že jej máme. Neví, že řešíme, jestli nám dobře drží, jestli nepodtéká, není cítit nebo vidět pod oblečením. Spousta lidí na stomii pohlíží jako na stigma. Ať už samotní stomici, jejich okolí nebo veřejnost. Za stomii se není třeba stydět, protože nám zachránila život! Abychom náš život přiblížili i lidem, co o tématu nic neví, rozhodli jsme se z naší každodenní pomůcky vytvořit umělecké dílo,“ přibližuje Jitka Svobodová, finanční manažerka pacientské organizace, která je sama mnoholetou stomičkou a dodává, že cílem osvětového projektu je dostat povědomí o stomicích mezi co nejvíce lidí a ukázat, že se stomií život nekončí. Vyzývá tak všechny stomiky, jejich blízké či ostatní, kteří se chtějí zapojit, aby pomalovali pytlík, napsali o sobě pár vět a podíleli se tak společně s Českým ILCO na boření mýtů o stomii. 

Výstava netradičního umění na stomických pytlících bude probíhat v atriu Masarykovy nemocnice Ústí nad Labem od 12. 5. do 30. 6. 2022.  Slavnostní vernisáž pak proběhne 12. 5. 2022 od 15 hodin a je určitě na co se těšit. Záštitu nad akcí převzal MUDr. Ondřej Štěrba, předseda představenstva Krajské zdravotní, a.s.

„Jsme rádi, že výstava PytlíkART proběhne právě v naší nemocnici. Sám jsem lékař – gastroenterolog a tak velmi dobře vím, jak citlivé a stále stigmatizované toto téma je a jak důležitá je tedy informovanost a osvěta právě v souvislosti s touto diagnózou. Děkuji, že jsme byli k projektu přizváni a věřím, že se pacientům a návštěvníkům Masarykovy nemocnice bude výstava nejen líbit, ale také že se něco víc dozví o tématu, o kterém se nahlas příliš nemluví,“ říká za Krajskou zdravotní, a.s., MUDr. Ondřej Štěrba.

V rámci slavnostního zahájení vystoupí zástupci  Českého ILCO i Krajské zdravotní a.s. Reprezentanti stomiků představí projekt a osvětový kalendář Českého ILCO. Chybět nebude ani pacientský příběh či zahájení dalšího ročníku ankety Moje stomická sestra. V anketě mohou pacienti nominovat své oblíbené sestřičky a poděkovat jim za jejich práci, empatii a pochopení, které mají pro každého stomika. Nejde zde o věk, ani fyzickou krásu, ale krásu srdce, laskavost a lidskost. Všechny podrobnosti jak nominovat sestřičku jsou na stránkách www.ilco.cz

 

Zdroj: info@kzcr.eu


22.4.2022

Ústečtí neurochirurgové reprezentovali Krajskou zdravotní na světovém kongresu WFNS v Bogotě

Neurochirurgové z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem úspěšně reprezentovali Krajskou zdravotní, a.s., a Českou republiku na XVII. světovém kongresu WFNS (World Federation of Neurosurgical Societies) v Bogotě, hlavním městě jihoamerické Kolumbie. O kongresu, který se konal ve dnech 14. - 18. 3. 2022, a zúčastnilo se jej 1600 neurochirurgů ze všech kontinentů, jsme hovořili s prof. MUDr. Martinem Samešem, CSc., přednostou Neurochirurgické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.

Specialisté z neurochirurgické kliniky svou práci pravidelně prezentují na kongresech v celém světě. Kam řadíte jejich účast na setkání v kolumbijské Bogotě, co ukázala? 

Kongres Světové federace neurochirurgických společností (World Federation of Neurosurgical Societies, WFNS) je nejprestižnější kongres neurochirurgů vůbec. Je pořádán každé čtyři roky, od roku 2017 se koná každým druhým rokem. WFNS byla založena již v roce 1955, sdružuje 120 národních neurochirurgických společností, pět kontinentálních asociací a reprezentuje 30 000 neurochirurgů z celého světa. Pozvání nebo přijetí přednášky na kongres WFNS je velkým úspěchem, naše pracoviště reprezentovali tři neurochirurgové.

Kteří neurochirurgové z kliniky a s jakými tématy vystoupili? Čím jsou výsledky jejich práce, s nimiž kolegy na kongresu seznámili, zajímavé pro samotné pacienty?

Společně s lékaři neurochirurgie MUDr. Ivanem Humhejem, Ph.D., a doc. MUDr. Petrem Vachatou jsme prezentovali svoje přednášky ve specializacích neurochirurgie, kterým se systematicky věnujeme. Doktor Humhej přednášel o problematice periferních nervů na celodenním specializovaném kurzu sekce WFNS. Docent Vachata přednesl sdělení zaměřené na výsledky operací krční páteře u pacientů s Bechtěrevovou chorobou. Já jsem se věnoval výsledkům radikálních operací vestibulárních schwannomů a kritikou částečných resekcí kombinovaných s ozářením gama nožem. Výsledky prezentací na světovém fóru byly přijaty velmi příznivě a jsou výrazem vyspělosti ústecké neurochirurgie. Na neurochirurgické klinice v současné době pracují tři docenti a jeden profesor, což je nejvíce akademicky a pedagogicky vzdělaných lékařů v oboru neurochirurgie v České republice. Navíc všichni lékaři kliniky získali nebo studují postgraduální vědecký titul Ph.D. 

Vedení kliniky klade velký důraz na další vzdělávání, vědecko-výzkumnou a publikační činnost lékařů. Jaké máte v tomto ohledu výsledky?

Výsledky vědecko-výzkumné a publikační kliniky jsou výborné, za rok 2021 jsme dosáhli nejlepšího výsledku v historii kliniky. V rámci Krajské zdravotní v systému hodnocení Vědeckou radou KZ lze tyto aktivity přesně sledovat a srovnávat. Nejlepšího výsledku jsme dosáhli zásluhou celého týmu kliniky neurochirurgie, publikovali jsme 15 kvalitních článků v časopisech s impakt faktorem, tři kapitoly v monografiích. Řešíme řadu grantů a výzkumných úkolů, přednesli jsme 25 zahraničních přednášek a 25 prezentací domácích - i přes komplikované podmínky v měsících covidu. V Krajské zdravotní je tým neurochirurgie od roku 2008, kdy vědecká rada výsledky systematicky sleduje, nevýkonnější klinikou.

Pro nás je však velmi důležitá i konkurenceschopnost s neurochirurgickými pracovišti v rámci České republiky i v rámci Evropy.  Naši lékaři získávají ocenění v rámci republikových soutěží, MUDr. Jan  Lodin byl letos nominován na cenu Mario Boniho na mezinárodním kongresu Cervical Spine Research Society Meeting v Paříži.

Klinika patří k mezinárodním výukovým centrům hned pro několik oblastí neurochirurgie. Na co se na pracovišti v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem zaměřujete, co zahraničním studentům nabízíte?

Výbor cerebrovaskulárních onemocnění WFNS (CVDT Committee WFNS) schválil během kongresu v Bogotě edukační fellowship pro zahraniční lékaře pro studium mozkových bypassů, neboť klinika disponuje nejmodernějším vybavením pro diagnostiku cévních chorob, jako je TCD, perfuzní CT, SPECT, QMRA, a laboratorním zázemím pro nácvik a výuku milimetrových bypassů na mozkových cévách.

Neurochirurgická klinika takto získala další výukové centrum pod křídly WFNS. Již od roku 2010 působí jako Edukační centrum chirurgie baze lební a lícního nervu. Pravidelně pořádáme mezinárodní kurzy za účasti nejlepších odborníků z Japonska, USA a Evropy. Zkušenosti s nejlepšími odborníky sdílíme nejen na anatomických kurzech, ale i během edukačních operací na naší klinice. Velmi si vážíme, že naši kliniku vyhledávají i zahraniční pacienti ze Slovenska.

Od roku 2022 působí naše klinika jako Výukové centrum spinální robotické chirurgie. Zakoupili jsme první robotickou technologii pro páteřní stabilizace v České republice a ve střední a východní Evropě. Provedli jsme 41 případů stabilizací lumbosakrální páteře, polovinu otevřenou metodou a 20 případů metodou miniinvazivní perkutánní, dále dvě stabilizace hrudní páteře pro nádor a deformitu páteře. Premiéru měla již robotická technika u stabilizace sakroiliakálního kloubu. Připravujeme robotické stabilizace na krční páteři.

 

Zdroj: info@kzcr.eu 

Plenární sekce kongresu WFNS v Bogotě. Foto: Martin Sameš

Plenární sekce kongresu WFNS v Bogotě. Foto: Martin Sameš


21.4.2022

Konference Ústecký radiologický den se zabývala zobrazováním v dětském věku

Radiologická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., uspořádala ve středu 20. dubna v prostorách výletního zámečku Větruše devátý Ústecký radiologický den. Pandemie nemoci COVID-19, způsobené novým koronavirem SARS-CoV-2, a s ní spojená opatření neumožnila konání nadregionální odborné konference v letech 2020 a 2021. Organizátoři tak letos přišli s velmi zajímavým tématem, jakým je zobrazování v dětském věku, které přilákalo téměř stovku účastníků.

Lékařští specialisté vystoupili během celodenního programu ve dvou blocích s celkem 16 přednáškami, při nichž se vystřídali radiologové, pediatři, dětští chirurgové a anesteziolog z pracovišť v ústecké Masarykově nemocnici a také z Nemocnice s poliklinikou v České Lípě. Věnovali se v nich zobrazení akutních onemocnění centrální nervové soustavy, zobrazení břicha, hrudníku, zvláštnostem dětských zlomenin a syndromu týraného dítěte. Speciálními tématy byla magnetické rezonanci plodu a pacientů s kardiologickými implantáty. Nechyběly ani zajímavé kazuistiky – popisy a výklady konkrétních případů.

„Letošní radiologický den byl tematicky zaměřen na zobrazování v dětském věku a jeho cílem bylo sdílet informace vedoucí ke zlepšení péče v nemocnicích Krajské zdravotní. Zobrazovací metody jsou nenahraditelné v diagnostice řady onemocnění. Zvláště v dětském věku je třeba dbát na důsledné snižování dávek ionizačního záření při diagnostice. Akce bohatě splnila cíl, kterým bylo předávání zkušeností mezi jednotlivými pracovišti. Vysoký počet účastníků včetně lékařů z jiných krajů a Německa je dokladem atraktivnosti zvoleného programu,“ zhodnotil konferenci její odborný garant MUDr. Filip Cihlář, Ph.D., přednosta Radiologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.

Radiologická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., je nelůžkové pracoviště, které poskytuje základní i specializovanou diagnostiku a miniinvazivní léčbu pomocí zobrazovacích metod pacientům nemocnice, Ústeckého kraje a podle potřeby i pacientům z jiných oblastí České republiky. Klinika má tedy nadregionální charakter v diagnostické i léčebné péči. Klinika splňuje podmínky pro akreditované pracoviště nejvyššího typu pro všeobecnou radiologii, intervenční radiologii a vaskulární intervenční radiologii. Je součástí center, která zajišťují nejmodernější a vysoce specializovanou léčebnou péči, např. Komplexního cerebrovaskulárního centra, Traumatologického centra, Komplexního onkologického centra.


Zdroj: info@kzcr.eu

Odborná konference Ústecký radiologický den se konala již podeváté  jejím tématem bylo zobrazování v dětském věku. Foto: Krajská zdravotní  a.s.

Odborná konference Ústecký radiologický den se konala již podeváté, jejím tématem bylo zobrazování v dětském věku. Foto: Krajská zdravotní, a.s.


20.4.2022

Nadační fond Krajské zdravotní obdržel dar ve výši 160 tisíc korun od Stanley Black & Decker

Dar ve výši 160 tisíc korun obdržel Nadační fond Krajské zdravotní, a.s., od společnosti Stanley Black & Decker, Inc. (SBD). Předání daru zprostředkovalo vedení firmy Black & Decker (Czech) s.r.o., se sídlem v Trmicích, jež je součástí korporace SBD. Závod na Ústecku se v roce 2010 stal vlajkovou lodí výroby profesionálního elektrického ručního nářadí značky DeWALT a od již roku 2002 poskytuje práci více než tisícům lidí.

„Děkujeme společnosti Stanley Black & Decker, Inc., za tento dar, který umožní pořízení další zdravotnické techniky. Věřím, že tímto naše spolupráce s donátorem neskončí a do budoucna přinese prospěch oběma stranám,“ zdůraznil generální ředitel Krajské zdravotní, a.s., MUDr. Petr Malý, MBA. 

„Dar bude s největší pravděpodobností využit na nákup zdravotnického oxygenerátoru HFNO, což je zkratka anglického high-flow nasal oxygen, přístroje zajišťujícího neinvazivní podporu dýchání,“ uvedl předseda správní rady Nadačního fondu Krajské zdravotní, a.s., Mgr. Miroslav Pajonk.

Paní Ing. Simona Králová, jednatelka ústeckého výrobního závodu Stanley Black & Decker, která dar předala, dodala: „Cílem je nejen finančně podpořit Nadační fond Krajské zdravotní, a.s., ale také vyjádřit podporu lidem, kteří se stále potýkají s covidem a těm, kteří se o tyto pacienty starají. Není nám lhostejný osud těchto lidí i proto, že ve svém blízkém okolí máme přátele, kolegy, rodiny, kterým tato nemoc zcela změnila život. A právě tato skutečnost nás přiměla si uvědomit, že pomoc není vždy samozřejmostí. Jsme rádi, že jsme mohli přispět."

Nadační fond Krajské zdravotní, a.s., byl založen v srpnu 2009 společností Krajská zdravotní, a.s., největším poskytovatelem nemocniční péče v České republice, sdružujícím v Ústeckém kraji v současné době 7 nemocnic v Ústí nad Labem, Litoměřicích, Teplicích, Chomutově, Mostě, Děčíně a Rumburku. Jednou z hlavních činností nadačního fondu je podpora budoucích zdravotnických pracovníků formou stipendia určeného pro financování nákladů vzniklých v souvislosti s prezenčním studiem, jehož hlavním záměrem je získat zájem studentů lékařských a nelékařských zdravotnických oborů, pro práci v nemocnicích Krajské zdravotní, a.s. 


Zdroj: info@kzcr.eu

Předání šeku s částkou 160 000 Kč na nákup zdravotnické techniky se uskutečnilo v centrále Krajské zdravotní  a.s.  v Ústí nad Labem. Zprava Ing. Simona Králová  jednatelka Black & Decker (Czech) s.r.o.  Mgr. Miroslav Pajonk  předseda správní rady Nadačního fondu Krajské zdravotní  a.s.  a pan Remigiusz Kazimierz Smolarek  jednatel a ředitel Black & Decker (Czech) s.r.o. Foto: Krajská zdravotní  a.s.

Předání šeku s částkou 160 000 Kč na nákup zdravotnické techniky se uskutečnilo v centrále Krajské zdravotní, a.s., v Ústí nad Labem. Zprava Ing. Simona Králová, jednatelka Black & Decker (Czech) s.r.o., Mgr. Miroslav Pajonk, předseda správní rady Nadačního fondu Krajské zdravotní, a.s., a pan Remigiusz Kazimierz Smolarek, jednatel a ředitel Black & Decker (Czech) s.r.o. Foto: Krajská zdravotní, a.s.


Prosím, čekejte