20.4.2022

Primář mosteckého oddělení následné péče Tomáš Zelenka: Naděje vrací chuť do života

Oddělení následné péče Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z., se sídlem v Zahražanech poskytuje následnou lůžkovou zdravotní péči. V praxi to znamená (do)léčení a rehabilitaci pacientů s převážně chronickými chorobami a po stabilizaci akutních onemocnění prakticky všech lékařských oborů vyjma pediatrie, nejvíce interny, neurologie, ortopedie, traumatologie, chirurgie. Pacientům je poskytována komplexní odborná lékařská, ošetřovatelská a rehabilitační péče – fyzioterapie i ergoterapie. Primářem mosteckého oddělení následné péče je MUDr. Tomáš Zelenka. 

Pane primáři, řada lidí si plete pojmy LDN, následná péče, rehabilitace. Můžete nám je osvětlit a hlavně vysvětlit rozdíly mezi těmito pojmy? 

Zásadní rozdíl mezi LDN, což je v podstatě lůžková dlouhodobá péče, a následnou péčí je v tom, že do následné péče se překládají pacienti, kteří mají tendenci zlepšení zdravotního stavu, k návratu do normálního života. Jsou to pacienti, kteří potřebují doléčit, intenzivně rehabilitovat. V LDN jsou pacienti, jejichž zdravotní stav je chronický, stacionární, nepředpokládá se jeho zlepšení a naopak se čeká na nějaké sociální řešení pacientovy situace. Jsou to např. lidé, kteří nejsou schopni vrátit se do domácího prostředí. Nedílnou součástí následné péče musí být rehabilitace. Na tom si zakládáme i na našem zdravotnickém pracovišti. Snažíme se o rehabilitaci co nejintenzivnější – samozřejmě s přihlédnutím k zdravotnímu stavu, psychickému stavu pacienta. To je hlavní, co lidi, kromě ještě další léčby staví na nohy, dává jim sílu a víru, že se ještě dokáží do běžného života vrátit.

Následná péče je stále ještě trochu tabuizovaná. Proč se tomu tak dle vašeho názoru je?

To je dáno historicky. Prakticky 99 % populace, a tím nemyslím jen té laické, ale i zdravotníky, si plete následnou péči a LDN. Je v tom však zásadní rozdíl, jak jsme si vysvětlili. Do normálního života se z našeho oddělení vrací 60 % pacientů. A dá se říci, že ve stavu, v jakém byli před nemocí či úrazem. Za jak dlouho dobu se jim to povede, záleží na tom, jak se jim na problém choroby nabalují, na věku pacienta atd. Z LDN se do normálního života prakticky nikdo nevrací.

Představte prosím stručně vaše oddělení. Víte o něčem, v čem se vymyká v porovnání s obdobnými zařízeními?

Naše oddělení následné péče má 99 lůžek, přebíráme především pacienty z jiných oddělení mostecké nemocnice a obecně z Mostecka. Podle toho, jak se k nám dostávají pacienti z různých nemocničních oddělení, s námi na léčbě spolupracují lékařští specialisté prakticky všech oborů, na které si jen vzpomenete. Snažíme se pacienty co nejvíce aktivizovat, maximálně rehabilitovat. I v rámci ergoterapie, která u nás probíhá a na níž máme prostory. Snažíme se těm lidem zajistit nad běžný rámec zařízení tohoto typu něco víc, jako je např. canisterapie, dobrovolníci, kadeřnice. Dámy, které tu leží i několik měsíců, nabudí, že vypadají k světu, mají třeba nabarvené vlasy a vidí se v zrcadle, najednou vidí, že se to někam hnulo! Stejně tak k nám dochází pedikérka. Ženy si zakládají na tom, že mají pěstěné nehty. Což je v důsledku velmi důležité pro jejich psychiku a perspektivu návratu do normálního života. Spolupracujeme s celou řadou mosteckých základních škol, středním odborným učilištěm zahradnickým, které zvelebuje náš park. Snažíme se pacientům dát co nejvíc. Vidíme, že pak spoustě lidí se vrací chuť do života.

Co považujete za největší úspěch ve vaší práci? A co je naopak na vaší práci to nejtěžší?

Máme radost z každého pacienta, který se díky našemu úsilí může vrátit do normálního života. Když se nám daří dávat lidem naději, když vidí postupné, byť malé pokroky v rehabilitaci. Takové světlo na konci tunelu je pro pacientovu psychiku nesmírně důležité. Na druhé straně je asi nejtěžší připravit ty, u nichž už nemůžeme předpokládat po opuštění oddělení soběstačnost jako dříve, na nový život s určitými omezeními. Aby tu skutečnost přijali. To ale častokrát bývá těžší s blízkými těch pacientů…

Jaká byla vaše profesní cesta do čela oddělení následné péče v nemocnici v Mostě?

Souhra okolností. Studoval jsem na lékařské fakultě v Hradci Králové, která v té době měla s Nemocnicí Most smlouvu o poskytování praxe studentům. Byl jsem tu na praxi ve čtvrtém a pak i v šestém ročníku. Nabídli mi práci. A mostecká nemocnice vždy měla dobré jméno. Nastoupil jsem na chirurgickém oddělení a udělal si atestaci z chirurgie. V roce 2015 příspěvková organizace Nemocnice následné péče zde v Zahražanech přešla pod Krajskou zdravotní a vzniklo oddělení následné péče jako součást Nemocnice Most. Jsem atestovaný chirurg, ale jezdím se záchrankou, takže musím umět internu, akutní medicínu a další. Hledali primáře, který má široký záběr a vazbu na mosteckou nemocnici. Někoho, kdo nové oddělení povede, dá jeho činnosti řád. 

Teď trochu zafilozofujeme… o začátku života se mluví, neustále se řeší zlepšování podmínek v porodnicích, maminky mají čím dál více možností. Ale k životu patří také jeho konec, kterému někdy právě pobyty v zařízeních následné péče předchází. Vnímáte vy osobně nějakou změnu v přístupu veřejnosti, ale i zdravotníků?

Záblesky se objevují. Ale konkrétní výsledky nejsou příliš patrné. Podíváme-li se na vzpomínané porodnice, tak za rok se narodí určitý počet dětí. Ale lidí v seniorském věku, nad 65 let, je nesrovnatelně víc. Zdravotní péči čerpají mnohem výrazněji, protože ji daleko více potřebují, než jiné věkové skupiny. Demografický vývoj ukazuje, že populace stárne, ale pokud jde o reakci na tento trend, moc se pro to nedělá. Protože to samozřejmě stojí peníze a bude to stát peníze. Myslím si, že čím později začneme situaci řešit, tím větší náklady budou potřeba.

Jak tuto situaci řešit?

Poptávka je taková, že kdybychom zde měli dvě stě lůžek, byla by obsazena. Lidí, kteří rehabilitaci a následnou péči potřebují – s vidinou toho, že vrátí do normálního života a ještě něco společnosti přinesou – je poměrně hodně. Navýšení lůžek by tak bylo optimální. Jak už jsem říkal, zhruba 60 % našich pacientů se vrací domů. A oněch zbývajících 40 % se zdravotně sice zvedne, dostane se na určitou úroveň a jsou částečně soběstační, ale doma už to nezvládnou. Pro ně musíme vymyslet sociální řešení, přičemž sociálních lůžek je neskutečně málo. Ti lidé čekají měsíce a někdy až roky na umístění do nějakého domova, ať už je to penzion, kde potřebují jen občasnou dopomoc, nebo domov důchodců. Když nejsou místa, pomyslná lokomotiva se zabrzdí a my nemůžeme z oddělení a z nemocnice nikam nikoho překládat. A my je nemůžeme postavit před bránu s tím, že se už o ně nepostaráme… Oni u nás musí na lůžko v domově čekat. To nás nejvíce trápí a brzdí možnost posunout se.

Lze odhadnout, jakým směrem se bude váš obor ubírat v následujících deseti letech?

Je jasné, že k navyšování počtu lůžek na odděleních následné péče musí docházet, stejně jako k navyšování počtu fyzioterapeutů, kteří jsou nesmírně důležití. Kteří vědí, jak v rámci gerontologie se staršími lidmi cvičit. Ale pozor, je i spousta mladých lidí, kteří v dnešním uspěchaném světě tzv. jedou život na doraz a dostanou infarkt nebo mozkovou mrtvici. Tyto případy jsou čím dál častější. A pro ně nemáme šanci na umístění – nesplňují důchodový věk. Zařízení pro ně velmi chybí. Všeobecně panuje zkreslená představa, že všichni mladí musí být zdraví. Jen kolik lidí se po prodělaném onemocnění COVID-19 nedostalo do kondice, v níž byli před ním, a problémy jim trvale zůstávají. My se o ně musíme v rámci zdravotnicko-sociálního systému postarat. Z toho jednoznačně vyplývá, že změna přijít musí, se systematickým řešením musí přijít stát, potažmo ministerstvo zdravotnictví. 

Je zřejmé, že bez fungování následné péče se žádné zdravotnictví prostě neobejde…

Jedno s druhým těsně souvisí, což si jen málokdo uvědomuje. Např. jako chirurg pacienta odoperuji excelentním výsledkem - bude mít nádherně sešroubovanou nohu. Ale když nebude mít správně vedenou rehabilitaci, stejně tu končetinu potáhne za sebou. U pacientů, kde se následná péče dostala na nějakou úroveň a ukazuje se, že další posun již nelze předpokládat, ale ještě potřebují nějakou zdravotní péči a terapii, máme velký problém s jejich dalším umístěním. V okrese Most totiž není jediná LDN. Akutní lůžka, rehabilitační lůžka, lůžka následné péče, lůžka pro léčbu dlouhodobě nemocných a případně sociální řešení – kdyby všechno návazně fungovalo, byli bychom maximálně spokojeni. Věřím, že se toho dočkáme.


Zdroj: info@kzcr.eu

MUDr. Tomáš Zelenka  primář Oddělení následné péče Krajské zdravotní  a.s. – Nemocnice Most  o.z.  se sídlem v Zahražanech. Foto: Krajská zdravotní  a.s.

MUDr. Tomáš Zelenka, primář Oddělení následné péče Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z., se sídlem v Zahražanech. Foto: Krajská zdravotní, a.s.


14.4.2022

Krajská zdravotní uspořádala konferenci s demonstrací endoskopických výkonů v přímém přenosu

Již 25. ústecké gastroenterologické sympozium s názvem „Endo-Live X.“ uspořádala v úterý 12. dubna Krajská zdravotní, a.s. Účastníci konference sledovali v Červené aule Kampusu J. E. Purkyně v Ústí nad Labem live demonstraci endoskopických výkonů ze sálu Endoskopického centra Gastroenterologického oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. Vzdělávací akce se uskutečnila pod záštitou České lékařské komory, České gastroenterologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně a MUDr. Ondřeje Štěrby, předsedy představenstva Krajské zdravotní, a.s. (KZ). 

Průběh vyšetření prováděných živě přímo na pracovišti ústecké Masarykovy nemocnice komentovali nejen specialisté z pořádajícího oddělení, ale i z jiných pracovišť v rámci diskuze. Samotné intervenční výkony pokročilé digestivní endoskopie prezentovali lékaři a endoskopické sestry gastroenterologického oddělení Masarykovy nemocnice ve spolupráci s předními českými endoskopisty z nemocnic v Ostravě – Vítkovicích, Jablonci nad Nisou a Kolíně. Přenosy ze čtyř endoskopických sálů byly doplněny ústními prezentacemi týkajícími se léčby portální hypertenze, také zavádění transjugulární intrahepatální portosystémové spojky (TIPS) katetrizační technikou a videokazuistikami. 

„Konference jsem se účastnil v roli předsedy představenstva, ale také jako gastroenterolog, což je moje lékařská specializace. A jsem velice rád, že jsem mohl být takříkajíc mezi svými a zároveň sledovat velmi zajímavé endoskopické výkony v reálném čase,“ řekl MUDr. Ondřej Štěrba, který byl jedním z předsedajících odpolednímu bloku konference. V její první části zasedl v předsednictvu sympozia i náměstek pro řízení zdravotní péče KZ a primář Interního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., MUDr. Jiří Laštůvka.

„Velmi nás jako organizátory Endo-live sympozia těší velký zájem o něj. Letos jsme zaznamenali 150 přihlášených zdravotníků v aule a 30 lékařů a sester se podílelo na demonstracích v endoskopickém centru. Ukazuje se, že forma přímého přenosu s komentováním právě probíhajícího výkonu a možností interakce s kolegy v konferenčním sále je nesmírně efektivní i atraktivní. Velmi děkuji kolegům, sestrám a všem, kdo se na organizaci sympozia a technickém zajištění obrazu a zvuku z obou míst podíleli,“ zhodnotil letošní Endo-live sympozium primář Gastroenterologického oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., a vedoucí endoskopického centra MUDr. Jiří Stehlík, jenž byl odborným garantem akce.

Endoskopické centrum Gastroenterologického oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., poskytuje široké spektrum diagnostických i terapeutických metod a je součástí oddělení, které má k dispozici i lůžkovou část a specializované ambulance. Jde o komplexní endoskopické pracoviště, jedno z nejlépe vybavených v České republice, poskytující vyšší úroveň intervenčních výkonů digestivní endoskopie. Toto pracoviště získalo také statut centra pro screeningovou koloskopii v rámci Národního programu screeningu kolorektálního karcinomu. Gastroenterologické oddělení je akreditovaným pracovištěm vyššího typu pro postgraduální vzdělávání v oboru gastroenterologie. Endoskopické centrum je rovněž vzdělávací základnou pro endoskopické sestry z Národního centra ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů v Brně.


Zdroj: info@kzcr.eu


MUDr. Jiří Stehlík  primář Gastroenterologického oddělení Krajské zdravotní  a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem  o.z.  online přibližoval účastníkům 25. ústeckého gastroenterologického sympozia dění na sálech endoskopického centra. Foto: Krajská zdravotní  a.s.

MUDr. Jiří Stehlík, primář Gastroenterologického oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., online přibližoval účastníkům 25. ústeckého gastroenterologického sympozia dění na sálech endoskopického centra. Foto: Krajská zdravotní, a.s.


13.4.2022

Avízo – Krajská zdravotní upozorňuje na otevírací dobu lékáren o Velikonočním pondělí

Krajská zdravotní, a.s., upozorňuje na otevírací dobu lékáren zajišťujících lékárenskou pohotovost o Velikonočním pondělí 18. dubna 2022. Pohotovostní lékárenská služba ve městech působnosti nemocnic spadajících pod společnost Krajská zdravotní, a.s., v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě, Chomutově a Litoměřicích bude zajištěna takto: 

Děčín:

Nemocniční lékárna Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Děčín, o.z., U Nemocnice 1 (telefon 412 705 440) bude otevřena pro veřejnost od 9:00 do 15:00 hodin.

Ústí nad Labem:

Lékárna Dr. Max – Kaufland, Všebořická 396 (telefon 472 717 275) bude otevřena pro veřejnost od 8:00 do 20:00 hodin.

Teplice:

Lékárna BENU – OC Galerie, Náměstí Svobody 3316 (telefon 731 638 173) bude otevřena pro veřejnost od 9:00 do 21:00 hodin.

Most:

Nemocniční lékárna Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z., J. E. Purkyně 270 (telefon 478 032 540) bude otevřena pro veřejnost od 9:00 do 19:00 hodin.

Chomutov:

Nemocniční lékárna Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Chomutov, o.z., Kochova 1185 (telefon 474 447 248) bude otevřena pro veřejnost od 10:00 do 20:00 hodin.

Litoměřice:

Nemocniční lékárna, KZ a.s. – Nemocnice Litoměřice, o.z., Žitenická 2084 (telefon 416 723 505) bude otevřena pro veřejnost od 10:00 do 14:00 hodin.


Zdroj: info@kzcr.eu

 


8.4.2022

Krajská zdravotní uspořádala jedenáctý ročník celostátní konference Emergency

Na akademické půdě kampusu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem uspořádalo Oddělení Emergency Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., ve dnech 6. a 7. dubna celostátní konferenci „Emergency 2022“. Akci, která se konala již pojedenácté, tradičně podpořil Ústecký kraj.

Na dvoudenním setkání vystoupili zástupci široké škály zdravotnických oborů, mezi nimi i specialisté z renomovaných pracovišť z Institutu klinické a experimentální medicíny nebo fakultních nemocnic v Olomouci a Bulovka v Praze. Své zastoupení mezi přednášejícími měli i odborníci z Krajského ředitelství Policie ČR Ústeckého kraje a Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje.

„Konference Emergency tak, jak je dnes pořádána, se od roku 2019, stejně jako řada dalších odborných konferencí Krajské zdravotní, kvůli covidové pandemii neuskutečnila. Je dobře, že se nyní může konat nikoliv online, ale právě prezenčně. Platí totiž, že řada věcí se na takových akcích řeší v kuloárech, a to přinese účastníkům mnohem více než online přednášky,“ řekl v úvodu Ing. Petr Severa, vedoucí Odboru zdravotnictví Krajského úřadu Ústeckého kraje v Ústí nad Labem a krajský koordinátor očkování proti nemoci COVID-19. 

„Krajská zdravotní má díky primářce MUDr. Janě Bednářové velmi dobře organizovanou Emergency v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, která vznikla již před 14 lety. Nechali jsme se inspirovat a stavíme další urgentní příjmy v Chomutově, Děčíně a stejný záměr máme i v Rumburku. Velmi mě těší, že policejní prezident udělil za skvělou spolupráci se složkami Integrovaného záchranného systému paní primářce medaili, kterou v minulých dnech převzala z rukou ředitele Krajského ředitelství Policie ČR Ústeckého kraje, k čemuž jí blahopřeji,“ zdůraznil MUDr. Petr Malý, MBA, generální ředitel Krajské zdravotní, a.s.

Odborným garantem konference byla právě MUDr. Jana Bednářová, primářka Oddělení Emergency Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. „Jednotlivé přednášky se letos věnovaly nejen pacientům, s nimiž se každý den setkáváme na Emergency, ale také tématům mimo naše zdravotnické pracoviště, které se však zdravotnictví dotýkají. S přednáškami na konferenci vystoupili kriminalisté z Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje, člen Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje. Těší mě, že letošní ročník byl nejúspěšnější ze všech, o čemž svědčí i velký zájem účastníků a zdravotníků z nemocnic napříč Českou republikou,“ uvedla MUDr. Jana Bednářová.

Emergency Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., v nepřetržitém provozu zajišťuje příjem, ošetření a vyšetření příchozích pacientů s akutními potížemi, zraněných a nemocných přepravených do ústecké nemocnice posádkami Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje. Zajišťuje pro Policii České republiky vyšetření zadržených před umístěním do cely. Oddělení pro závažně nemocné pacienty je rovněž součástí zdejšího traumacentra, kardiocentra a iktového centra se spádovou oblastí pro celý Ústecký kraj a přilehlé regiony.


Zdroj: info@kzcr.eu

 

Odborným garantem konference Emergency 2022 byla primářka MUDr. Jana Bednářová. Foto: Krajská zdravotní  a.s.

Odborným garantem konference Emergency 2022 byla primářka MUDr. Jana Bednářová. Foto: Krajská zdravotní, a.s.


6.4.2022

Neurostimulační centrum Psychiatrického oddělení Nemocnice Most poskytuje pacientům repetitivní transkraniální magnetickou stimulaci

Novou léčebnou metodu, repetitivní transkraniální magnetickou stimulaci, nabízí pacientům Neurostimulační centrum Psychiatrického oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z. Mezi diagnózy ovlivnitelné touto metodou patří řada psychiatrických a neurologických onemocnění a bolestivých stavů.

Repetitivní transkraniální magnetická stimulace  (rTMS) je vysoce moderní a výborně snášená, zcela neinvazivní a nebolestivá a rychle ulevuje od obtíží. „Její princip spočívá v působení magnetické energie z povrchové cívky umístěné nad různými oblastmi mozku, které léčebně stimuluje a ovlivňuje. Působí neuromodulačně, tedy stimulačně i inhibičně podle zvoleného protokolu a je mnohem účinnější než užívání léků,“ říká k metodě primář psychiatrického oddělení a vedoucí neurostimulačního centra MUDr. Jakub Albrecht, Ph.D. Metoda rTMS má navíc minimum vedlejších nežádoucích účinků, je plně hrazena ze zdravotního pojištění a pacient po stimulaci sám odchází domů.

Mezi diagnózy ovlivnitelné pomocí rTMS patří depresivní epizody a hypomanické epizody různé etiologie, negativní i pozitivní psychotické příznaky, úzkostné stavy a panické ataky, smíšené úzkostně-depresivní stavy, obsedantně-kompulzivní porucha, posttraumatická stresová porucha či bažení (crawing) při syndromu závislosti. „Tato metoda pomáhá také při neurologických onemocněních, jakými jsou třes, migréna, některé typy epilepsie či bolestivé stavy jako fibromyalgie, orofaciální bolest, chronická bolest obličeje nebo periferní bolesti, například při diabetické polyneuropatii. Zmírňuje také esenciální tinitus a komorbidní psychické poruchy,“ vysvětluje primář Albrecht.

Jednou z pacientek, která již rTMS v mostecké nemocnici vyzkoušela, je slečna Zuzana. Ta je léčena pro úzkostně-depresivní obtíže nasedající na polytopní algický syndrom, tedy bolest v různých částech těla bez zjevné příčiny, a v současné době absolvuje již čtvrtý cyklus se zaměřením na bolesti dolních končetin.

Slečna Zuzana se od roku 2017 se potýká s potížemi s bolestmi při pohybu i v klidu. „Různě mi otékají klouby a nevydržím základní fyzickou aktivitu, ani například déle stát nebo sedět. Občas byly bolesti tak silné, že jsem vůbec nemohla vycházet z domu, po bytě jsem se pohybovala na vozíčku a musela mi pomáhat druhá osoba,“ popisuje své potíže pacientka, u níž lékaři většinou hovoří o nespecifickém zánětu pojiva.

Z dlouhotrvajících potíží je slečna Zuzana vyčerpaná, má depresi. Z léků jí aktuálně pomáhají kortikoidy, ale obává se nežádoucích účinků. „Táta se doslechl o možnosti stimulační léčby mozku a já jsem se rozhodla to zkusit. Od roku 2019 jsem absolvovala tři stimulační série a nyní docházím na čtvrtou. Během stimulace sedím napolohovaná v křesle a věnuje se mi sestřička. Celé to trvá asi patnáct minut a normálně si můžu povídat. Po stimulaci pomalu cítím změnu, například už teď mě méně bolí levá noha, asi se dovedu i lépe pohybovat,“ pochvaluje si pacientka, která je velmi spokojená i s prostředím a přístupem personálu Nemocnice Most, kam se s léčbou přesunula za primářem Albrechtem, který psychiatrické oddělení v Mostě vede od začátku února.

K repetitivní transkraniální magnetické stimulaci se pacienti mohou objednávat přes své lékaře nebo sami přes e-mailovou adresu rtms.mo@kzcr.eu.


Zdroj: info@kzcr.eu


MUDr. Jakub Albrecht  Ph.D.  primář Psychiatrického oddělení Nemocnice Most  Lenka Tichá  vrchní sestra oddělení  a pacientka slečna Zuzana. Foto: Krajská zdravotní  a.s.

MUDr. Jakub Albrecht, Ph.D., primář Psychiatrického oddělení Nemocnice Most, Lenka Tichá, vrchní sestra oddělení, a pacientka slečna Zuzana. Foto: Krajská zdravotní, a.s.


5.4.2022

V atriu ústecké Masarykovy nemocnice začíná prodejní výstava fotografií, výtěžek poputuje na Emergency

Rosnička, sysel, sova či kamzík v nemocnici? Ano! V atriu Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., začíná prodejní výstava fotografa české přírody Radima Hlaváče.

Radim Hlaváč se na fotografii přírody a hlavně zvířat zaměřil v roce 2016, jeho snímky se začaly brzy umisťovat mezi nejlepšími a v roce 2019 se stal ambasadorem společnosti Olympus. Jeho práce je k vidění na výstavách od Austrálie po Spojené státy americké. Od úterý 5. dubna si jeho fotografie mohou prohlédnout a zakoupit také pacienti a návštěvníci ústecké Masarykovy nemocnice.

„Jsme rádi, že po snímcích z projektu Hrdinové doby covidové, který vznikal i v naší nemocnici, a autorského kalendáře naší společnosti, můžeme v letošním roce zahájit v nemocničním atriu již třetí výstavu. Ta bude navíc prodejní, za což autorovi fotografií děkujeme. Výtěžek pomůže personálu i pacientům na Emergency,“ uvedl generální ředitel Krajské zdravotní, a.s., MUDr. Petr Malý, MBA.

„Když mě oslovila Krajská zdravotní s myšlenkou uspořádat fotografickou výstavu v nemocnici, rád jsem souhlasil. Napadlo mě, že by bylo dobré, aby výstava byla prodejní a výtěžek z ní by mohl někomu pomoci,“ řekl autor snímků Radim Hlaváč.

Každá z vystavených fotografií Radima Hlaváče je odrazem trpělivosti a citu pro perfektní záběr fotografa, který se soustředí na českou přírodu. Nejraději fotí bezobratlé, hmyz, ptáky a veverky. V atriu Masarykovy nemocnice se tak objevuje rosnička, mlok, sysel, ale i majestátní sova či kamzík.

Vystavené fotografie jsou vytištěny na plátno a prodejní cena každé z nich činí 3 000 Kč. Vybrané peníze následně poputují na jedno z nejvytíženějších pracovišť Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, na Emergency. Plátna si zájemci mohou prohlédnout přímo v nemocnici, ve fotogalerii na webu Krajské zdravotní či na facebookové stránce společnosti. Kontaktní osobou pro prodej je Tereza Komanová, tel. 477 112 030, tereza.komanova@kzcr.eu.


Zdroj: info@kzcr.eu


Radim Hlaváč vystavuje své fotografie v atriu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Foto: Krajská zdravotní  a.s.

Radim Hlaváč vystavuje své fotografie v atriu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Foto: Krajská zdravotní, a.s.


Mostecké perinatologické centrum nově nabízí novopečeným maminkám online screening psychosociálního stresu

Perinatologické centrum Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z., spouští od dubna 2022 projekt ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví (NÚDZ) a projektem Signály České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělání (ČOSIV). Jde o online screening psychosociálního stresu maminek po porodu.

Až 75 % žen po porodu nevyhledává v případě psychických potíží žádnou pomoc, řada z nich pak dlouhé měsíce strádá, bojí se se svými pocity svěřit a často popisují počátky svého mateřství jako „zahalené v mlze“. Včasná pomoc šetří stovky hodin trápení, které může maminka věnovat svému miminku. Pro dítě je ostatně psychická „přítomnost“ matky velmi důležitým aspektem jeho zdárného duševního vývoje. Pro ženy bývá těžké o jejich pocitech a stavech hovořit, protože předpokládají, že se jim děje něco ojedinělého a nepatřičného. Testováním pochopí, že jsou psychické potíže běžné a není důvod se za ně stydět. I to jim přiblíží tolik potřebnou pomoc.

„Jsme rádi, že díky projektu Signály může náš program časné detekce žen a jejich dětí, které jsou ohroženy vysokým psychosociálním stresem po porodu, běžet v Nemocnici Most. Díky jednoduchému dotazníku tak dokážeme identifikovat ženy v riziku a dále jim nabídnout pomoc cestou peer podpory od konzultantek z Úsměvu mámy nebo specializovanou sociálně psychologickou pomoc přímo v regionu. Nemocnice Most se tak zařadila v přístupu k péči o psychiku rodiček k předním českým porodnicím jako je Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí, porodnice Thomayerovy nemocnice nebo Fakultní Nemocnice Olomouc, kde již náš program běží,“ uvedl MUDr. Antonín Šebela, Ph.D., vedoucí Centra perinatálního duševního zdraví z Národního ústavu duševního zdraví a přední odborník na mateřskou psychiku.

„Včasná identifikace rodiček v psychosociální zátěži a tedy i potenciálně ohroženého dítěte a následná pomoc jim oběma může mít zásadní vliv na kvalitu celého jejich života. Projekt Perinatal.cz pana doktora Antonína Šebely z Národního ústavu duševního zdraví právě toto pomáhá zajistit a my jsme velice rádi, že jsme dohodli spolupráci s mosteckou nemocnicí, která bude první porodnicí v Ústeckem kraji s tímto unikátním screeningem,“ uvádí předsedkyně ČOSIV Klára Laurenčíková. Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělání také pomáhá s napojením na místní podpůrné služby a výhledově bude maminkám nabízet i program rozvoje rodičovských kompetencí.

„Našim maminkám v rámci komplexní zdravotní péče nabízíme při pobytu v porodnici možnost vyplnit jednoduchý test na tabletu, který umí vypočítat riziko, že se u nich můžou objevit psychické obtíže. Navíc všem maminkám předáme letáček s kontakty lidí v Ústeckém kraji, kteří se touto problematikou zabývají a jsou schopni jim pomoci, pokud by se nějaké psychické obtíže objevily i později než v porodnici,“ dodala primářka Dětského a dorostového oddělení Nemocnice Most MUDr. Marie Váchová. 

Zdroj: info@kzcr.eu

Perinatologické centrum nabízí novopečeným maminkám online screening

Perinatologické centrum nabízí novopečeným maminkám online screening


4.4.2022

Krajská zdravotní zřídila Centrum plánované chirurgie ruky a nohy v chomutovské nemocnici

Centrum plánované chirurgie ruky a nohy vzniklo při Ortopedickém oddělení Krajské zdravotní, a.s. - Nemocnice Chomutov, o.z. Jeho cílem je vytvoření podmínek pro další rozvoj chirurgie ruky a nohy v rámci Ústeckého kraje a zlepšení dostupnosti a zkvalitnění vysoce specializované péče v těchto podoborech ortopedie pro obyvatele Ústeckého kraje. Centrum umožní postupné navyšování některých specializovaných výkonů, rozšiřování jejich spektra a zavádění nových operačních technik. V budoucnu může fungovat také jako specializované školící centrum pro chirurgii ruky a chirurgii nohy v rámci České republiky.

„Centrum plánované chirurgie ruky a nohy vzniká při stávajícím ortopedickém oddělení nemocnice v Chomutově, kde bude péče o tyto pacienty v rámci Ústeckého kraje centralizována s možným nadregionálním přesahem. Tento projekt je plně podporován vedením Krajské zdravotní, a.s., která sdružuje sedm nemocnic v Ústeckém kraji, v součinnosti pěti ortopedických pracovišť, které jsou její součástí,“ uvedl generální ředitel Krajské zdravotní, a.s., MUDr. Petr Malý, MBA.

„Centra či specializovaná pracoviště pro chirurgii ruky a nohy jsou v současné době v evropských zemích běžnou součástí péče o ortopedické pacienty. V České republice jsou takto specializovaná centra či pracoviště v této oblasti spíše výjimkou. Jsme proto rádi, že jedno takové teď vzniká i v Ústeckém kraji, a to v chomutovské nemocnici,“ uvedl náměstek pro řízení zdravotní péče Krajské zdravotní, a.s., MUDr. Jiří Laštůvka.

Ortopedické pracoviště Nemocnice v Chomutově se na chirurgii ruky a nohy specializuje již několik let. „Provádí se zde vysoce specializované operační výkony z oblasti revmatochirurgie a rekonstrukčních výkonů na ruce a noze. Jedná se o operace od drobných zákroků až po rozsáhlé výkony včetně totálních náhrad drobných kloubů prstů rukou a zápěstí, korekčních osteotomií, limitovaných či kompletních artrodéz kloubů zápěstí, řešení poúrazových deformit a pakloubů, stabilizačních výkonů a artroplastik zápěstí, rekonstrukcí šlachového aparátu při revmatickém postižení či u poúrazových stavů. Řešíme také problematiku Dupuytrenovy kontraktury, úžinových syndromů včetně jejich endoskopického řešení, vrozené i získané deformity a postižení rukou a nohou včetně kompletní problematiky přednoží i zadní nohy,“ uvedl primář Ortopedického oddělení Nemocnice Chomutov MUDr. Jiří Jurča. „Dále provádíme artroskopie zápěstí a hlezenního kloubu, řešení chondrálních a osteochondrálních defektů hlezenního kloubu, stabilizačních výkonů, totálních náhrad hlezenního kloubu, operací plochonoží vrozených i získaných u dětí i dospělých, korekčních osteotomií a případných déz v oblasti tarsu a přednoží,“ doplnil primář s tím, že jeho oddělení jako z mála pracovišť v ČR provádí i miniinvazivní chirurgické přístupy a perkutánní výkony k řešení problematiky přednoží a zadní nohy.

Část ortopedie, která se věnuje chirurgii nohy, se zaměřuje na část dolní končetiny pod úrovní hlezenního kloubu (včetně). Věnuje se řešení sportovních úrazů a zejména následků poranění pohybového aparátu nohy a hlezna, v podobě různých nestabilit, poúrazových deformit a artróz. Patří sem v nemalé míře operační léčba rozsáhlých vrozených a získaných deformit přednoží a zadní nohy. Typické diagnózy, které patří do této části ortopedie, jsou vbočený palec, ztuhlý palec, deformity prstů a plochonoží ať již vrozené či získané. Samostatnou skupinou jsou deformity a postižení nohou jako součást systémového onemocnění ze skupiny revmatických či neurologických chorob.

Chirurgie ruky zaměřující se na část horní končetiny pod úrovní zápěstí (včetně) se podobně jako v případě nohy věnuje řešení traumat a jejích následků, ať již při měkkotkáňovém, kostním či dokonce nitrokloubním poranění. Jedná se o řešení problematiky následků poranění šlach, nestabilit zápěstí a drobných kloubů prstů, poúrazových osových deformit, pakloubů či posttraumatických artróz. Součástí je řešení i primárních artróz drobných kloubů prstů a zápěstí, vrozených vad a deformit. Patří sem celé řada získaných chorob a postižení měkkých tkání a struktur, od drobných včetně stenosujících tendovaginit či úžinových syndromů až po významné jako například Dupuytrenova kontraktura. Samostatnou skupinou je problematika revmatického postižení ruky a podobně.

Ortopedie v Chomutově disponuje dvěma samostatnými aseptickými sály pro kostní operativu, kdy jeden z nich je pravidelně využíván právě na chirurgii ruky a nohy a je plně přístrojově a materiálově vybaven pro všechny typy zákroků chirurgie ruky a nohy. Pracoviště má dvě artroskopické věže, jedno moderní C-rameno, sadu malých AKU vrtaček a pil včetně jedné prstové, a přístrojové vybavení pro miniinvazivní perkutánní operativu na noze pomocí specializovaných fréz. Dále je pracoviště vybaveno celou řadou specializovaných instrumentárií právě pro chirurgii ruky a nohy.

„V součinnosti s anesteziologickým pracovištěm provádíme výkony na ruce a noze v závislosti na rozsahu výkonu v periferních blocích samostatně či v kombinaci s celkovou anestezií či analgosedací. To umožňuje zahájit časnou rehabilitaci a zkracuje dobu hospitalizace. Ročně se na našem pracovišti provede přes 300 rekonstrukčních a specializovaných výkonů na ruce či noze, a to nejen u regionálních pacientů, ale i klientů z jiných krajů,“ dodal primář chomutovské ortopedie MUDr. Jiří Jurča.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

Primář MUDr. Jiří Jurča při totální endoprotéze zápěstí

Primář MUDr. Jiří Jurča při totální endoprotéze zápěstí


1.4.2022

Krajská zdravotní má tři nové koordinátory zdravotní péče

Tři nové koordinátory zdravotní péče jmenoval ve středu 31. března 2022 generální ředitel Krajské zdravotní, a.s., MUDr. Petr Malý, MBA. Koordinátoři budou fungovat jako poradní orgán náměstka pro řízení zdravotní péče. Jejich hlavním cílem je optimalizace péče napříč Krajskou zdravotní (KZ).

Koordinátory zdravotní péče se stali MUDr. Jiří Stehlík, primář Gastroenterologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, MUDr. Renata Přibíková, primářka Dětského a dorostového oddělení Nemocnice Děčín a pro urgentní příjem MUDr. Eva Smržová z anesteziologicko-resuscitačního oddělení děčínské nemocnice.

„Jsem velmi rád, že námi oslovení lékaři přijali nabídku stát se koordinátory zdravotní péče v rámci své specializace. Jsou skutečnými odborníky, kteří svými znalostmi a zkušenostmi jistě přispějí ke zefektivnění zdravotní péče v Ústeckém kraji,“ zdůraznil při předání pověřovacích dekretů novým koordinátorům MUDr. Petr Malý, MBA, generální ředitel KZ.

„Gastroenterologie je základní obor interní medicíny a svým rozsahem úzce souvisí s dalšími obory, jako je chirurgie, onkologie, radiologie a intenzivní medicína. Péče o pacienty zajišťují ambulantní specialisté i pracoviště v lůžkových zařízeních. Což se týká všech nemocnic Krajské zdravotní. Na jedné straně je třeba dobře definovat a vybavit pracoviště poskytující základní metody a postupy léčby, a na druhé straně pracoviště provádějící nadstavbové výkony a tzv. centrovou péči. Odpovídající personální zajištění, technické vybavení, oborová i mezioborová spolupráce pak umožní poskytovat kvalitní zdravotní péči pacientům s nemocemi trávicího traktu,“ řekl MUDr. Jiří Stehlík.

„Za pediatrii jako obor vidím hlavní úkol informačně a logistiky propojit pracoviště v nemocnicích Krajské zdravotní s centrem zdravotní péče pro dětské pacienty, kterým je ústecká Masarykova nemocnice a kam z ostatních nemocnic specializovanou péči směřujeme,“ vidí jako zásadní MUDr. Renata Přibíková.

„Segment zdravotní péče, kterým jsou urgentní příjmy, se v Krajské zdravotní etabluje. Tato pracoviště ještě nemáme ve všech nemocnicích. My máme velkou šanci nastavit pro něj pravidla, která pro plánovaný systém budou dobře fungovat,“ uvedla MUDr. Eva Smržová.

Tři koordinátoři zdravotní péče KZ nyní doplňují šestici, kterou pro lékařské obory do funkce jmenoval generální ředitel KZ v minulých měsících. Jsou jimi MUDr. Filip Cihlář, Ph.D., přednosta Radiologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., a další specialisté z pracovišť v ústecké nemocnici - MUDr. Tomáš Novotný, Ph.D., MBA, přednosta ortopedické kliniky, MUDr. Josef Škola, EDIC, primář kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny, MUDr. Jan Špička, MBA, primář oddělení klinické biochemie, MUDr. Marcel Vančo, Ph.D., z gynekologicko-porodnické kliniky a MUDr. Jan Kordík, který působí jako internista v Nemocnici Teplice a také jako vedoucí Centra pro poruchy dýchání ve spánku v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.

           

Zdroj: info@kzcr.eu


Zprava MUDr. Jiří Laštůvka  náměstek pro řízení zdravotní péče Krajské zdravotní  a.s.  MUDr. Renata Přibíková  MUDr. Petr Malý  MBA  generální ředitel společnosti  MUDr. Eva Smržová a MUDr. Jiří Stehlík. Foto: Krajská zdravotní  a.s.

Zprava MUDr. Jiří Laštůvka, náměstek pro řízení zdravotní péče Krajské zdravotní, a.s., MUDr. Renata Přibíková, MUDr. Petr Malý, MBA, generální ředitel společnosti, MUDr. Eva Smržová a MUDr. Jiří Stehlík. Foto: Krajská zdravotní, a.s.


1.4.2022

Vedení Mostu připravilo pro lékaře Krajské zdravotní pět zrekonstruovaných bytů

Pět bytů v rámci komplexní rekonstrukce jednoho z bytových domů v ulici Jaroslava Seiferta poskytlo vedení města Most pro potřeby Krajské zdravotní, a.s. (KZ), která v Ústeckém kraji provozuje sedm nemocnic včetně té mostecké. Právě pomoc při řešení bytové situace je jedním z motivačních kroků, které mají do nemocnice přivést nový personál.

„Personální situace ve zdravotnictví není dlouhodobě růžová, a to se samozřejmě týká i našich nemocnic. Snažíme se připravit pro mladé lékaře a zdravotníky takové nástupní podmínky, které by pro ně byly motivací u nás pracovat a zajištění komfortního bydlení je dle našeho názoru jednou z nich. Myslíme si, že pokud u nás mladí lékaři a zdravotníci takzvaně zapustí kořeny právě i tím, že zde budou mít byty nebo domy, budou u nás spíše zůstávat, nebudou se chtít překotně stěhovat,“ řekl MUDr. Petr Malý, MBA, generální ředitel KZ.

Bytové domy, které prošly rozsáhlou rekonstrukcí, se nachází v klidné lokalitě, vzdálené od nemocnice zhruba jeden kilometr, jež má veškerou občanskou vybavenost. Byty se tedy výborně hodí pro zdravotnický personál, který by mohl posílit stávající tým zaměstnanců Nemocnice Most. Jeden z bytů je již přidělený, ostatní na své nájemce čekají. Velkou výhodou je také samostatné parkovací místo ke každému bytu. 

„Aktuálně máme pro nově příchozí lékaře připravených celkem pět městských bytů a náš dík patří vedení města, které nám byty poskytlo. Všichni si uvědomuje, že musíme získat nové lékaře a zdravotníky, chceme-li v naší nemocnici poskytovat i nadále zdravotní péči na co nejvyšší úrovni. Erudovaný personál je pro nás opravdu klíčový, ten nenahradí sebelepší technické zázemí, jedná se o spojené nádoby. Že jsme se vydali správným směrem, nám potvrzuje i fakt, že jeden z bytů zná již svého nájemce. A my věříme, že brzy přibudou i další,“ doplnil Ing. Pavel Markalous, ředitel Nemocnice Most, o.z.

Jednotlivé byty jsou v uspořádání 2+1 ve vyšších poschodích čtyřpodlažního domu. Prostředí bytů je řešeno velmi moderně a s důrazem na maximální funkčnost. Splňují zcela jistě současné požadavky na spokojené plnohodnotné bydlení.

 

Zdroj: info@kzcr.eu


Prosím, čekejte