18.4.2023

Krajská zdravotní na konferenci Ústecký radiologický den představila pracoviště ve všech svých nemocnicích

Radiologická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., uspořádala ve středu 12. dubna v prostorách výletního zámečku Větruše 10. Ústecký radiologický den. Konference, které se letos zúčastnilo 70 odborníků, se věnovala tématu „Radiologie v Ústeckém kraji“.

Celodenní program obsahoval 14 vystoupení koncipovaných do dvou bloků. V tom dopoledním se představila radiodiagnostická pracoviště v nemocnicích Krajské zdravotní, a.s., v Ústí nad Labem, Mostě, Litoměřicích, Děčíně, Chomutově a Teplicích. S přednáškou o riziku nádorového onemocnění plynoucího z nízkých dávek ionizujícího záření vystoupil Ing. Radek Honzátko, Ph.D., klinický radiologický fyzik Krajské zdravotní, a.s. V další části konference se ve svých prezentacích lékaři největšího oddělení v regionu, ústecké radiologické kliniky, věnovali např. tématům „Syndrom týraného dítěte – interpretace nálezů“, „Základní optimalizace CT“, „Screening karcinomu plic“ nebo „Multifázická CT angiografie u akutní iCMP“.

„Ústecký radiologický den jsme tentokrát využili mimo jiné k tomu, abychom navzájem představili svým kolegům v rámci Krajské zdravotní oddělení v jednotlivých nemocnicích a tak i přiblížili historii našeho oboru na území dnešního Ústeckého kraje. Jsem rád, že se to podařilo a věřím, že tato konference významně napomohla k bližšímu poznání partnerských pracovišť v našich nemocnicích,“ uvedl v rámci hodnocení jubilejního ročníku Ústeckého radiologického dne přednosta pořádající kliniky a odborný garant konference MUDr. Filip Cihlář, Ph.D., který spolu s emeritním primářem ústecké radiologie MUDr. Miloušem Dernerem letošní setkání zahajoval.

Radiologická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., je nelůžkové pracoviště, které poskytuje základní i specializovanou diagnostiku a miniinvazivní léčbu pomocí zobrazovacích metod pacientům nemocnice, Ústeckého kraje a podle potřeby i pacientům z jiných oblastí České republiky. Klinika má tedy nadregionální charakter v diagnostické i léčebné péči. Klinika splňuje podmínky pro akreditované pracoviště nejvyššího typu pro radiologii a zobrazovací metody, intervenční radiologii a vaskulární intervenční radiologii. Je součástí center, která zajišťují nejmodernější a vysoce specializovanou léčebnou péči, například Komplexního cerebrovaskulárního centra, Komplexního kardiovaskulárního centra, Traumatologického centra, Komplexního onkologického centra.                      

Zdroj: info@kzcr.eu

 

Odborným garantem konference byl MUDr. Filip Cihlář, Ph.D., přednosta Radiologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.

Odborným garantem konference byl MUDr. Filip Cihlář, Ph.D., přednosta Radiologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.


11.4.2023

Krajská zdravotní uspořádala tradiční odbornou konferenci. Ústecký pediatrický den se konal již po sedmadvacáté

Dětská klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., uspořádala 1. dubna 2023 v Kampusu ústecké univerzity odbornou konferenci s názvem „27. ústecký pediatrický den“. Zúčastnilo se jí 220 lékařů a dalších specialistů z celé České republiky.

Program konference obsahoval 17 sdělení, které připravili nejen zdravotníci z pořádající kliniky, ale i dětští traumatologové, neonatologové a například neurochirurgové a ortopedi z dalších renomovaných pracovišť v ústecké Masarykově nemocnici. Své příspěvky na konferenci rovněž přednesli odborníci z Dětské kliniky Fakultní nemocnice v Motole nebo z nemocnic v Jablonci nad Nisou, Karlových Varů či Dětské psychiatrické nemocnice v Lounech.  

„Jsem rád, že se do programu letošního ročníku konference opět podařilo dostat zajímavá témata z různých lékařských oborů. Na nejvyšší odborné úrovni se příspěvky věnovaly aktuálním poznatkům nejen v samotné pediatrii, ale i v dalších odbornostech. Bez úzké mezioborové spolupráce se ani moderní pediatrie neobejde. Děkuji všem kolegům, kteří na tuto tradiční akci dorazili. Velký zájem o ni, o tento způsob sdílení zkušeností, nás moc těší,“ uvedl MUDr. Jaroslav Škvor, CSc., přednosta Dětské kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., jenž byl odborným garantem konference. Vědeckým sekretářem konference byl MUDr. Adam Cipra.

Dětská klinika v ústecké Masarykově nemocnici má regionální a v řadě subspecializací i nadregionální působnost. Poskytuje resuscitační, intenzivní a standardní diagnostickou a léčebnou péči pro novorozence, děti a dorost. Akutní stavy celého spektra problematiky dětského lékařství, provázené hrozícím nebo již rozvinutým selháním životních funkcí, jsou řešeny na jednotce intenzívní a resuscitační péče, ostatní pak v rámci standardního lůžkového fondu. Klinika hospitalizuje i dětské pacienty se závažnými polytraumatickými stavy v rámci dětského traumacentra pro severní Čechy. Na dětské klinice fungují i některá další specializovaná centra – dětské diabetologické centrum, centrum pro léčbu růstovým hormonem a dětské hematologické centrum, zabývající se především léčbou dětských pacientů s leukemií a dalšími závažnými onemocněními krevního systému. Dětská klinika úzce a všestranně spolupracuje s perinatologickým centrem, které zajišťuje regionální i nadregionální péči o patologické stavy novorozenců především nízké a extrémně nízké porodní hmotnosti. Specialisté dětské kliniky se podílejí i na superkonziliárních prenatálních vyšetřeních lidského plodu s cílem včasného odhalení vrozených vad ve fetálním období.

                  

Zdroj: info@kzcr.eu

 

Odborným garantem konference byl MUDr. Jaroslav Škvor, CSc., přednosta Dětské kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.

Odborným garantem konference byl MUDr. Jaroslav Škvor, CSc., přednosta Dětské kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.


5.4.2023

Avízo – Krajská zdravotní upozorňuje na otevírací dobu lékáren o Velikonočním pondělí

Krajská zdravotní, a.s., upozorňuje na otevírací dobu lékáren zajišťujících lékárenskou pohotovost o Velikonočním pondělí 10. dubna 2023. Pohotovostní lékárenská služba ve městech působnosti nemocnic spadajících pod společnost Krajská zdravotní, a.s., v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě, Chomutově a Litoměřicích bude zajištěna takto:

Děčín:

Nemocniční lékárna Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Děčín, o.z., U Nemocnice 1 (telefon 412 705 440) bude otevřena pro veřejnost od 9:00 do 15:00 hodin.

Ústí nad Labem:

Lékárna Dr. Max – Kaufland, Všebořická 396 (telefon 472 717 275) bude otevřena pro veřejnost od 8:00 do 18:00 hodin.

Teplice:

Lékárna BENU – OC Galerie, Náměstí Svobody 3316 (telefon 731 638 173) bude otevřena pro veřejnost od 9:00 do 21:00 hodin.

Most:

Nemocniční lékárna Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z., J. E. Purkyně 270 (telefon 478 032 540) bude otevřena pro veřejnost od 9:00 do 19:00 hodin.

Chomutov:

Nemocniční lékárna Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Chomutov, o.z., Kochova 1185 (telefon 474 447 248) bude otevřena pro veřejnost od 10:00 do 20:00 hodin.

Litoměřice:

Nemocniční lékárna Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Litoměřice, o.z., Žitenická 2084 (telefon 416 723 505) bude otevřena pro veřejnost od 10:00 do 14:00 hodin.

 

Zdroj: info@kzcr.eu


5.4.2023

Krajská zdravotní uspořádala již dvanáctý ročník celostátní odborné konference Emergency

Poprvé v nové budově Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem v nemocničním areálu na Severní Terase uspořádalo Oddělení Emergency Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., ve dnech 29. a 30. března celostátní konferenci „Emergency 2023“. Jejím odborným garantem byla primářka oddělení MUDr. Jana Bednářová. Akce, která se konala již podvanácté, přivedla letos do sálu více než tři stovky účastníků.

Na dvoudenním setkání vystoupili zástupci široké škály zdravotnických oborů, mezi nimi i specialisté z renomovaných pracovišť z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), nemocnic v sousedícím Libereckém kraji či dalších významných mimopražských pracovišť. Své zkušenosti prezentovali tradičně také zástupci Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje. Mezi přednášejícími nechyběli ani odborníci z Krajského ředitelství Policie ČR Ústeckého kraje, Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje a Vězeňské služby České republiky.

„Dostali jsme se do období, kdy stát na základě legislativy Emergency, tedy urgentní příjmy, ve zdravotnických zařízeních vyžaduje. Krajská zdravotní se proto pustila do budování těchto pracovišť napříč svými nemocnicemi, kterých má sedm. V Děčíně a Chomutově jsme de facto v letošním roce před jejich dokončením a v ostatních nemocnicích příprava na výstavbu a otevření běží. V České republice totiž ubývá praktických lékařů pro dospělé, ale i pro děti a dorost. To, co tedy nefunguje ideálně, urgentní příjmy řeší za praktiky a lékařskou pohotovostní službu. Musíme mít proto robustní, dostatečně vybavené urgentní příjmy s erudovaným personálem, abychom nápor byli schopni zvládnout,“ uvedl MUDr. Petr Malý, MBA, generální ředitel Krajské zdravotní, a.s.

„Chtěl bych vyjádřit obrovský obdiv a velké poděkování našim zaměstnancům na Emergency, protože vím, že jejich práce je skutečně mimořádně náročná. Děkuji paní primářce Bednářové, která je bez diskuzí tváří naší Emergency, a na níž se často s důvěrou jako kolegové obracíme,“ zdůraznil MUDr. Aleš Chodacki, ředitel Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. 

„Na Emergency  se odehrává spousta věcí. Ať už to začíná porodem v osobním autě při krajnici nebo končí smrtí na našich lůžkách. Toto kolegium vyžaduje mnoho trpělivosti a nadšení. Můžeme tady hodně napravit a objevit, ale můžeme také hodně pokazit. V tom všem je oddělení zajímavé,“ přiblížila primářka MUDr. Jana Bednářová. „Během dvou dnů konference jsme měli možnost vyslechnout na čtyři desítky sdělení. Jednotlivé přednášky se opět věnovaly nejen pacientům, s nimiž se každý den setkáváme na Emergency, ale také tématům mimo naše zdravotnické pracoviště, které se však zdravotnictví dotýkají. Velký zájem účastníků a zdravotníků z nemocnic z celé České republikou je důkazem toho, že se nám dlouhodobě daří držet vysokou úroveň akce,“ zhodnotila 12. ročník celostátní odborné konference.

Emergency v ústecké Masarykově nemocnici v nepřetržitém provozu zajišťuje příjem, ošetření a vyšetření příchozích pacientů s akutními potížemi, zraněných a nemocných přepravených do ústecké nemocnice posádkami Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje. Zajišťuje pro Policii České republiky vyšetření zadržených před umístěním do cely. Oddělení pro závažně nemocné pacienty je rovněž součástí zdejšího traumacentra, kardiocentra a iktového centra se spádovou oblastí pro celý Ústecký kraj a přilehlé regiony.

               

Zdroj: info@kzcr.eu


Letošní ročník odborné konference Emergency se uskutečnil v nové budově Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, která vyrostla přímo v nemocničním areálu na Severní Terase.

Letošní ročník odborné konference Emergency se uskutečnil v nové budově Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, která vyrostla přímo v nemocničním areálu na Severní Terase.


3.4.2023

Zástupci Krajské zdravotní uspěli v anketě Osobnost Ústeckého kraje

Slavnostní vyhodnocení čtenářské ankety Osobnost roku 2022 Ústeckého kraje se uskutečnilo ve čtvrtek 30. března v Zahradním domě v Teplicích. Své zástupce v anketě měla i Krajská zdravotní, a.s.

V kategorii Veřejná správa zvítězil MUDr. Eidi Hakimi, primář Chirurgického oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., pracoviště Rumburk.

„Ocenění v anketě si velmi vážím. Beru ho jako poděkování všem našim zdravotníkům, kteří pečují o pacienty ve Šluknovském výběžku,“ uvedl MUDr. Eidi Hakimi.

Skvěle si v kategorii Sport vedla i perioperační sestra teplické nemocnice Bc. Viktorie Tržilová, která vloni na Mistrovství Evropy v raketovém modelářství získala zlatou medaili v kategorii velkých maket.

Zdroj: info@kzcr.eu

Společná fotografie. Foto Dan Šeiner

Společná fotografie. Foto Dan Šeiner


29.3.2023

V mostecké nemocnici se konal sedmý ročník konference Bez laboratoře se neobejdete

Oddělení laboratorního komplementu Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z. (KZ–NM), připravilo 7. ročník odborné konference „Bez laboratoře se neobejdete“. Uskutečnila se 22. března v kinosále mostecké nemocnice a tradičně se věnovala poznatkům z oborů biochemie, hematologie, toxikologie a klinické farmacie, které jsou v této nemocnici spojeny do jednoho oddělení laboratorního komplementu.

Problematika práce v laboratořích a jejích výsledků má řadu aspektů, které na konferenci obsáhla celá řada přednášek. Ve dvou blocích bylo soustředěno 11 vystoupení. Mezi nimi se objevila i témata „Význam POCT a supervize laboratoře v Nemocnici Most“, „Monocytózy – diferenciální diagnostika a využití aplikace MWO“, „Von Willebrandova choroba a její diagnostika“, „Nanomedicína jako nadějný přístup k diagnostice závažných onemocnění“, „Toxikologie v psychiatrii – od prof. Vondráčka k výzvám budoucnosti s kazuistikou otravy olanzapinem“ či „Chování neutrofilních granulocytů v extravaskulárních tělních tekutinách včetně likvoru“.

„Specialisté oddělení laboratorního komplementu jsou dlouhodobě schopni nabízet ve všech oborech laboratorní diagnostiky stále kvalitnější služby a spolupracovat s dalšími laboratořemi. Všem zaměstnancům, kteří zajišťují chod oddělení laboratorního komplementu, za jejich práci děkuji a děkuji samozřejmě i dámám, které za pořádáním dnes již tradiční akce stojí,“ uvedl ředitel nemocnice  Ing. Pavel Markalous.

Odbornými garanty konference s 220 účastníky byly MUDr. Hana Mrázková, primářka Plicního oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z., a Ing. Eva Herkommerová, Ph.D., vedoucí Centrální laboratoře Oddělení laboratorního komplementu Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z.

„Počet zájemců o konferenci ukázal, že laboratorní diagnostika oprávněně přitahuje zájem lékařů a dalších odborníků. Vyslechli jsme zajímavá sdělení kolegů z různých oborů laboratorní diagnostiky, ale i jiných lékařských specializací nejen v rámci Krajské zdravotní, ale také z renomovaných pražských pracovišť. Snažili jsme se, aby v programu byly zastoupeny přednášky z odborností, které obsahuje náš laboratorní komplement. Všechny přednášky měly vysokou úroveň. Děkuji všem, kdo se na přípravě a úspěšném průběhu podíleli,“ zhodnotila letošní konferenci Ing. Eva Herkommerová, Ph.D.

Oddělení laboratorního komplementu KZ–NM poskytuje laboratorní vyšetření pro akutní lůžkovou, neakutní lůžkovou i ambulantní péči ve spádové oblasti okresu Most s přesně definovaným spektrem akutních, rutinních a specializovaných vyšetření. Oddělení je ve všech oborech hematologie, biochemie a toxikologie vybaveno nejmodernější přístrojovou technikou, kdy úsek forenzní toxikologie byl v roce 2019 doplněn o kapalinový chromatograf s hmotovou spektrometrií v hodnotě 6 milionů Kč, pořízený díky dotaci Ústeckého kraje. Rozvíjí se nový úsek klinické farmacie. Letošní rok bude přístrojové vybavení obohaceno o další dva špičkové přístroje – kapalinový chromatograf s hmotovou spektrometrií a plynový chromatograf s hmotovou spektrometrií, který byly pořízeny z dotací REACT v celkové hodnotě 11 milionů korun.

Spojením oddělení laboratorního komplementu a oddělení klinické mikrobiologie vznikla centrální laboratoř, která provádí biochemická, hematologická, imunologická, sérologická, toxikologická a mikrobiologická vyšetření pro spádovou oblast okresu Most. Jako součást akreditované multioborové nemocniční laboratoře KZ–NM  byla v roce 2018 otevřena nová odběrová místnost v Litvínově a v roce 2022 další v Mostě.

Zdroj: info@kzcr.cz


Odborná konference

Odborná konference "Bez laboratoře se nebejdete" v kinosále mostecké nemocnice


27.3.2023

V teplické nemocnici Krajské zdravotní proběhla konference o roztroušené skleróze

Neurologické oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Teplice, o.z., společně s Centrem pro diagnostiku a léčbu demyelinizačních onemocnění v Teplicích (RS centrem) uspořádalo ve středu 22. března v přednáškových prostorách teplické nemocnice nadregionální odbornou konferenci.

Odborným garantem konference byla MUDr. Marta Vachová, primářka Neurologického oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Teplice, o.z., a vedoucí RS centra.  V přednáškovém sále polikliniky přivítala 104 účastníky lékaře, lékárníky a zdravotní sestry ze spádové oblasti zdravotnického pracoviště, kterým je Ústecký, Liberecký, ale také Karlovarský kraj. Akce se zúčastnili také studenti Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a zástupci pacientské organizace ROSKA.

„Téma letošního ročníku konference znělo Roztroušená skleróza od diagnózy k symptomatické léčbě. Přednášející se proto podrobněji věnovali diagnostice, respektive příznakům, podle níž začínající nemoc rozpoznáme, dále možným interním komplikacím léčby roztroušené sklerózy a jedno z vystoupení ukázalo pohled farmaceuta na téma kanabionoidů a lékových interakcí. Reedukační léčba spasticity doplnila letošní seznam přednášek. Jsem velmi ráda, že prezentace opět měly vysokou odbornou úroveň a na druhé straně se potvrdil tradičně velký zájem o účast na konferenci k tak závažnému onemocnění,“ uvedla MUDr. Marta Vachová.

Neurologické oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Teplice, o.z., má nejvyšší typ akreditace (akreditace II. typu) pro vzdělávání specialistů v oboru Neurologie. Nadregionální centrum pro léčbu roztroušené sklerózy disponuje statutem centra vysoce specializované péče. Při tomto oddělení dále funguje Centrum vysoce specializované péče o pacienty s iktem, které opakovaně obdrželo prestižní diamantový statut za péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou a má mezinárodní certifikát evropské asociace ESO pro léčbu mozkových příhod. Třetím specializovaným pracovištěm při tomto oddělení je Centrum specializované péče pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. Oddělení má lůžkovou, ambulantní a diagnostickou část. Spolupracuje s organizacemi nemocných: ROSKA, SMS, Parkinson, Aura, Iktus a Sdružení nemocných s CMP.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

 

Odborným garantem konference byla MUDr. Marta Vachová.

Odborným garantem konference byla MUDr. Marta Vachová.


24.3.2023

Chomutovští neurologové uspořádali celostátní konferenci Podkrušnohorské elektrofyziologické dny

Neurologické oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Chomutov, o.z., pod vedením primáře MUDr. Jiřího Neumanna, FESO, uspořádalo 28. ročník celostátní konference Podkrušnohorské elektrofyziologické dny. Nad tradiční akcí, která se uskutečnila 17. a 18. března 2023 v prostorách Červeného Hrádku, převzali záštitu a odbornou garanci doc. MUDr. Edvard Ehler, CSc., FEAN, z Neurologické kliniky Pardubické nemocnice, pracoviště Nemocnice Pardubického kraje, a.s., MUDr. Radim Mazanec, Ph.D., z Neurologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol, a MUDr. Petr Ridzoň z Neurologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní Thomayerovy nemocnice. Odborným tématem byla "Diagnostika a léčba dědičných a získaných myopatií“.    

Multioborového setkání specialistů zaměřujících se na nejrůznější nemoci nervů a svalů od vrozených vad, zánětů, nádorů, úrazů až po získaná metabolická onemocnění se letos zúčastnilo 137 lékařů z různých oblastí České republiky. 

„První den zazněla řada zajímavých a odborných sdělení, které se věnovaly současným možnostem vyšetřovacích postupů, léčby a pomoci pacientům s vrozenými svalovými dystrofiemi a myotoniemi, jejichž důsledkem je oslabení samotných svalů. Přínosnými přednáškami byly i různé pohledy na toxické a polékové myopatie i interní komplikace, které způsobují svalové poruchy. Druhý den byl zaměřen na odborné kurzy, praktické ukázky i novinky speciálních elektromyografických a sonografických metod ve vyšetřování svalů a nervů,“ uvedl MUDr. Jan Kubík, jeden z organizátorů konference a specialista na elektromyografii.  

„Celostátního dvoudenního setkání se zúčastnili specialisté nejen z oboru neurologie a elektromyografie, ale i neurochirurgie a pracovního lékařství. Poprvé v historii byli k diskuzi a vedení odborného kurzu přizváni i sonografisté zaměřující se nejen na ultrazvukové vyšetření nervů a svalů, ale také na cílenou navigaci při aplikaci léků, jako je např. botulotoxin," doplnila MUDr. Petra Bodnárová z chomutovského neurologického oddělení.

„Konferenci jsme pořádali již 28. rok a její význam spočívá především v tom, že se jedenkrát ročně na Červeném Hrádku setkáváme a diskutujeme nad péčí o naše pacienty. Předáváme si cenné informace nejen o výsledcích naší práce, ale i o novinkách, které v oblasti nervových a svalových nemocí zavádíme, abychom zlepšili dlouhodobé výsledky léčebné péče. Jsme rádi, že konference se pravidelně zúčastňují lékaři napříč Českou republikou, kteří ze svých pracovišť přinášejí zajímavé pohledy na léčbu a diagnostiku závažných onemocnění,“ shrnul organizátor konference MUDr. Jiří Neumann, FESO, primář Neurologického oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Chomutov, o.z.

                       

Zdroj: info@kzcr.eu


Primář MUDr. Jiří Neumann, FESO, (vpravo) a MUDr. Jan Kubík z neurologického oddělení chomutovské nemocnice na celostátní konferenci Podkrušnohorské elektrofyziologické dny

Primář MUDr. Jiří Neumann, FESO, (vpravo) a MUDr. Jan Kubík z neurologického oddělení chomutovské nemocnice na celostátní konferenci Podkrušnohorské elektrofyziologické dny


22.3.2023

Neurostimulační centrum z mostecké psychiatrie se představilo na mezinárodní konferenci v Lisabonu

Psychiatrické oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z., s nově vzniklým neurostimulačním centrem se úspěšně prezentovalo na odborné akci v zahraničí. V portugalském Lisabonu na konci února vystoupil na 5. mezinárodní konferenci mozkové stimulace (5th International Brain Stimulation Conference) primář oddělení a vedoucí centra MUDr. Jakub Albrecht, Ph.D. Jeho aktivní účast na prestižním odborném setkání svědčí o tom, že na mosteckém oddělení probíhá výzkum léčby závažných onemocnění mozku na světové úrovni.

„Prezentoval jsem výsledky výzkumu, na kterém se podíleli studenti Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a která vznikla spoluprací s 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Týkala se účinnosti a zkvalitnění léčby nejzávažnějších onemocnění léčených pomocí elektrokonvulzivní terapie,“ uvedl MUDr. Jakub Albrecht, Ph.D.

Alternativou k této léčbě je magnetická nebo elektrická stimulace, které jsou běžně dostupné pacientům KZ v mosteckém neurostimulačním centru. Současně probíhá výzkum těchto tzv. biologických modalit v psychiatrii a na neuropsychiatrickém pomezí v rámci celé KZ. Podle primáře Albrechta existují plány na větší provázání mezioborové spolupráce neurologie, psychiatrie a rehabilitace.

Jak renomovaný lékařský specialista zdůraznil, péče, které se pacientům na mosteckém oddělení dostává, je srovnatelná s nejmodernějšími pracovišti u nás i v zahraničí. „Přitom v celosvětovém měřítku je tato péče mnohem dostupnější. U nás jsme nadále velmi unikátní, bereme lidi „z ulice“. Disponujeme celým arzenálem metod. Máme poradnu, kde se i lidé bez „nemoci“ mohou dostat k odborné radě a následně upravit styl života, změnit přístup k vlastnímu zdraví, začít cvičit a nastartovat další pozitivní změny. Do budoucna máme v plánu dále rozšiřovat nejen oblasti zájmu, ale i výzkum. Především chceme nabídnout začínajícím lékařům možnost dostat se k nejmodernějším poznatkům zde v České republice, v moderní nemocnici jako je mostecká,“ zdůraznil MUDr. Jakub Albrecht, Ph.D., který se stal certifikovaným medicínským garantem pro Českou republiku a státy jihovýchodní Evropy pro výuku používání nejmodernějšího přístroje SigmaStim.

Kromě  odborné a vědecké části na lisabonské konferenci podle doktora Albrechta došlo k prohloubení vztahů s renomovanými osobnostmi – světově uznávanými odborníky – např. s prof. Dr. Haroldem A. Sackeimem, Ph.D., z Kolumbijské univerzity v New Yorku, jehož cenné rady budou nápomocny k dalšímu rozvoji psychiatrie v celé KZ. „Navázali jsme spolupráci s dalšími odborníky z celého světa, mimo jiné z USA, Singapuru, Japonska či Velké Británie, a obnovili kontakty s předními českými lékaři v oboru,“ dodal ke své účasti na konferenci primář mosteckého psychiatrického oddělení.

Co je repetitivní transkraniální magnetická stimulace?

Repetitivní transkraniální magnetická stimulace (rTMS) je vysoce moderní a výborně snášená, zcela neinvazivní a nebolestivá a rychle ulevuje od obtíží. Její princip spočívá v působení magnetické energie z povrchové cívky umístěné nad různými oblastmi mozku, které léčebně stimuluje a ovlivňuje. Působí neuromodulačně, tedy zvyšuje nebo snižuje aktivitu podle zvoleného protokolu a je mnohem účinnější než samotné užívání léků. Metoda rTMS má navíc minimum vedlejších nežádoucích účinků, je plně hrazena ze zdravotního pojištění a pacient po stimulaci sám odchází domů.

Mezi diagnózy ovlivnitelné pomocí rTMS patří depresivní epizody a hypomanické epizody různé etiologie, negativní i pozitivní psychotické příznaky, úzkostné stavy a panické ataky, smíšené úzkostně-depresivní stavy, obsedantně-kompulzivní porucha, posttraumatická stresová porucha či bažení (crawing) při syndromu závislosti. Tato metoda pomáhá také při neurologických onemocněních, jakými jsou třes, migréna, některé typy epilepsie či bolestivé stavy jako fibromyalgie, orofaciální bolest, chronická bolest obličeje nebo periferní bolesti, například při diabetické polyneuropatii. Zmírňuje také esenciální tinitus (pískání v uších, ušní šelest) a komorbidní psychické poruchy.

            

Zdroj: info@kzcr.eu


MUDr. Jakub Albrecht, Ph.D., na konferenci v portugalském Lisabonu

MUDr. Jakub Albrecht, Ph.D., na konferenci v portugalském Lisabonu


20.3.2023

Portál pacienta Ústeckého kraje má nově registrační místo také na krajském úřadě

Portál pacienta Ústeckého kraje dala v závěru roku 2022 k dispozici obyvatelům regionu Krajská zdravotní, a.s. (KZ). Služba připravená ve spolupráci s Ústeckým krajem, která je přístupná na webové adrese portal.kzcr.eu, má od 13. března 2023 registrační místo také na podatelně Krajského úřadu Ústeckého kraje v Ústí nad Labem. Občanům služba umožňuje vzdálený přístup k objednávání zdravotních služeb (rezervaci termínu) ve zdravotnických zařízeních, a to i bez nutnosti předchozí registrace.

„Jsme rádi, že Ústecký kraj s Krajskou zdravotní – jako největším poskytovatelem zdravotní péče na jeho území – participuje na službě, která umožňuje občanům vzdálený přístup nejen k objednávání zdravotních služeb, rezervaci termínu ve zdravotnických zařízeních, ale umožňuje jim získat úplný přehled o poskytnuté zdravotní péči,“ upozorňuje MUDr. Petr Malý, MBA, generální ředitel KZ.

„Systém je od zahájení testovacího provozu, který stále probíhá, přístupný všem zájemcům o tuto službu.  Jednotlivá pracoviště s možností elektronického objednání do něj přidáváme postupně, přičemž nyní zpřístupňujeme ta v Litoměřicích a Chomutově, přístup k datům je možný pro všechny pacienty, kterým byla služba poskytnuta ve všech lokalitách. Děkujeme všem, kdo se dosud do portálu připojili a pomáhají s jeho testováním,“ dodává Jan Pejchal, náměstek pro řízení informačních systémů KZ.

Přihlášení do systému je možné přes lokální účet či přes identitu občana. Preferovaným způsobem, který pacientům díky řádnému ověření totožnosti poskytuje více funkcí, je přihlášení přes identitu občana, přes bankovní identitu, MojeID, eObčanku a další možnosti.

Portál pacienta Ústeckého kraje je přístupný na adrese: https://portal.kzcr.eu/

Projekt byl realizován pod registračním číslem CZ.06.3.05/0.0/0.0/16_034/0006593

Snímky k tiskové zprávě jsou ze školení pracovníků Krajského úřadu Ústeckého kraje v Ústí nad Labem před otevřením registračního místa Portálu pacienta Ústeckého kraje.


Zdroj: info@kzcr.eu


Školení pracovníků Krajského úřadu Ústeckého kraje v Ústí nad Labem před otevřením registračního místa Portálu pacienta Ústeckého kraje

Školení pracovníků Krajského úřadu Ústeckého kraje v Ústí nad Labem před otevřením registračního místa Portálu pacienta Ústeckého kraje


Prosím, čekejte