5.6.2023

Zdravotničtí záchranáři loni v Ústí nad Labem přijali téměř 150 tisíc hovorů, zjistí diváci v pátém díle Prokopni to

V pátém díle pořadu Prokopni to, který je ke zhlédnutí na YouTube kanále Krajské zdravotní, a.s., nás  Prokop a Prokop zavedou na dispečink zdravotnické záchranné služby. Divákům ukáží, jak vypadá práce záchranářů a co se konkrétně děje při volání na tísňovou linku.

Cílem pořadu je společně s Prokopem a Prokopem prokopnout strach a obavy z poskytování první pomoci či z návštěvy nemocnice. V hlavních rolích se představují MUDr. Prokop Seif, lékař Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice Most a Prokop Voleník, DiS., záchranář a tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje.

Prokop Voleník (vlevo) a Prokop Seif

Prokop Voleník (vlevo) a Prokop Seif

Pátý díl pořadu Prokopni to


2.6.2023

První Pacientská akademie Krajské zdravotní vysvětlila, co vás čeká před operací

Na akademické půdě Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (FZS UJEP) se ve středu 31.května 2023 konala první Pacientská akademie Ortopedické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. (MNUL). Budoucí pacienti ortopedie, kteří se chystají na endoprotézu některého z kloubů, se detailně dozvěděli, co je čeká, zhlédli edukační video a vyzkoušeli si chůzi o francouzských holích.

„Projekt má za cíl představit pacientům průchod naší nemocnicí v průběhu jejich plánované operace – implantace endoprotézy kyčelního nebo kolenního kloubu. Často může celý proces provázet strach a nejistota a naším cílem je tyto obavy pacientů odbourat a vysvětlit jim, jak jejich hospitalizace bude probíhat,“ popsal cíle projektu přednosta Ortopedické kliniky FZS UJEP a MNUL MUDr. Tomáš Novotný, Ph.D., MBA.

„Operací jako takových se všichni obáváme a těch ortopedických zvlášť, protože se týkají našeho pohybového aparátu a ohrožují naši soběstačnost. Proto seminář pro pacienty velmi vítáme, pomůže všem přítomným se po operaci velkých kloubů zařadit rychleji zpět do běžného života a doufáme, že jim ulehčí dobu rekonvalescence,“ v úvodu řekl generální ředitel Krajské zdravotní, a.s., MUDr. Petr Malý, MBA.

Na začátku setkání zhlédlo několik desítek přítomných pacientů premiéru edukačního videa, jehož obsahem je právě zmiňovaná pomyslná cesta pacienta celým procesem výměny kloubu. Tento krátký film pro Ortopedickou kliniku FZS UJEP a MNUL zpracovala pod vedením jejího přednosty a za mimořádné podpory Krajské zdravotní, a.s., jako bakalářskou práci studentka FZS UJEP Alžbeta Pillárová. Dále následovaly krátké přednáškové bloky a diskuze s odborníky, které pacient během své hospitalizace potká. Své postřehy k operaci přednesl ortoped MUDr. Jan Černý, primář ústeckého rehabilitačního oddělení MUDr. Pavel Maršálek, vrchní sestra Ortopedické kliniky FZS UJEP a MNUL Bc. Dagmar Mandovcová a fyzioterapeutka této kliniky Bc. Radka Pavlovská.  Na závěr akademie dostali účastníci možnost naučit se správnému způsobu chůze o francouzských holích za pomoci studentů oboru Fyzioterapie na FZS UJEP.

Další Pacientská akademie Ortopedické kliniky FZS UJEP a MNUL je naplánována na září 2023 a dále v pravidelných intervalech po celý rok.


Zdroj: info@kzcr.eu

 

Pacientská akademie

Pacientská akademie

První Pacientská akademie


2.6.2023

Ústecká lékařka získala prestižní cenu od výboru České diabetologické společnosti

Vedoucí Diabetologického centra Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., MUDr. Lucie Radovnická získala prestižní cenu profesora Páva od výboru České diabetologické společnosti (ČDS). Tato cena se každoročně uděluje na kongresu ČDS v Luhačovicích za nejlepší originální publikaci uplynulého roku.

„V minulém roce se nám podařilo publikovat naši studii z reálné praxe Corridu life v časopise Diabetes Technology and Therapeutics. Tato studie porovnává vliv dvou typů kontinuální monitorace glukózy, tedy glukózových senzorů, na parametry kompenzace diabetu jako je glykovaný hemoglobin a ostatní moderní ukazatele kompenzace diabetu. Tuto práci jsem měla možnost prezentovat na kongresu Americké diabetologické společnosti v New Orleans v červnu minulého roku,“ uvádí MUDr. Lucie Radovnická.

Glukózové senzory jsou symbolem rozvoje moderní diabetologie a v České republice jsou plně hrazeny z veřejného pojištění pro diabetiky 1. typu. Staly se tak zlatým standardem péče o pacienty s tímto typem diabetu.

„Tato studie navazuje na randomizovanou studii Corrida, která vyšla v roce 2020 v prestižním časopise Diabetes Care. Obě studie vznikly ve spolupráci s lékaři z 3. Interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jejichž práce na poli diabetologie a vůbec celé interny si dlouhodobě velmi vážím. Korespondenčním autorem byl MUDr. Jan Šoupal, Ph.D, který patří momentálně k nejvýraznějším osobnostem moderní diabetologie, další spoluautor, prof. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D., nyní zastává funkci předsedy ČDS,“ říká MUDr. Lucie Radovnická.

Dalším významným oceněním této publikace pro celé Diabetologické centrum ústecké Masarykovy nemocnice, pak byla cena předsedy představenstva Krajské zdravotní, a.s., (KZ) za nejlepší vědeckou práci lékaře, kterou MUDr. Lucie Radovnická převzala na Výroční vědecké konferenci KZ.

„Tato ocenění nepatří určitě jen mně, ale patří zaslouženě celému našemu týmu včetně primáře interního oddělení MUDr. Jiřího Laštůvky. Znamená pro nás mohutný impulz k dalšímu rozvoji interny a diabetologického centra. Díky našim edukačním sestřičkám a mým kolegyním a kolegům se nám podařilo v Masarykově nemocnici vybudovat centrum, které je schopno pracovat s nejmodernějšími technologiemi v diabetologii a poskytnout nadstandardní zázemí nejen pro diabetiky 1. typu. Díky grantu, který jsme od KZ dostali, máme nyní možnost zkoumat vliv uzavřených inzulinových hybridních okruhů na kompenzaci našich diabetiků. Ve spolupráci s ostatními diabetologickými centry se podílíme svou aktivní účastí na významných tuzemských kongresech, konkrétně s 3. interní klinikou mám možnost se podílet na certifikačních kurzech pro ambulantní diabetology. Nyní usilujeme o nákup přístroje k vyšetření diabetické retinopatie pomocí umělé inteligence, pacientům by tak odpadla další návštěva u lékaře na oční klinice,“ dodává MUDr. Lucie Radovnická, jejímž velkým přáním je diabetologické centrum dále rozšiřovat a připravit tak mladým lékařům půdu pro jejich další profesní růst a rozvoj tak krásných oborů jakými jsou diabetologie a endokrinologie.


Zdroj: info@kzcr.eu

MUDr. Lucie Radovnická  s týmem na Výroční vědecké konferenci KZ

MUDr. Lucie Radovnická s týmem na Výroční vědecké konferenci KZ


1.6.2023

Ústecká neurochirurgická klinika spolupořádala světový kongres Massin 2023

Neurochirurgická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (FZS UJEP) a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., (MNUL) spolupořádala ve dnech 25. až 27. května 2023 světový kongres Massin 2023 v Praze. Kongresu se účastnili neurochirurgové z 29 zemí světa.

„Uspořádat oborný program byl nesmírně zajímavý a kreativní proces, neboť řada významných neurochirurgů považuje tento kongres za značně prestižní setkání. Zároveň bylo nutné vtěsnat program pouze do tří dnů jednání kongresu,“ uvádí přednosta Neurochirurgické kliniky FZS UJEP a MNUL prof. MUDr. Martin Sameš, CSc., který působil jako předseda vědeckého výboru kongresu a byl zodpovědný za odborný program.

Mezinárodní společnost Massin (Madjid Samii Society International of Neurosurgery) byla založena v roce 2007 žáky uznávaného íránského neurochirurga prof. Dr. med. Dr. h. c. mult. Madjida Samiiho. Profesor Samii je jednou z nejvýznamnějších osobností světové neurochirurgie. Za svůj profesní život vychoval řadu vynikajících odborníků na všech kontinentech. Celý svůj pracovní život působil v německém Hannoveru.

„Naše klinika se specializuje na operace vestibulárních schwannomů (nádorů sluchového nervu) a do Hannoveru jsem na intenzivní workshopy Madjida Samiiho poctivě dojížděl. Živé přenosy operací a diskuze probíhaly dlouho do večera a byly pro mě fantastickou školou pro operace těchto nádorů,“ říká profesor Sameš.

Typickou vlastností profesora Samiiho je důslednost, přesnost a preciznost, nejen ve smyslu indikací a operování. Na kongresu v Praze vyslechl všech 120 odborných sdělení a ke každé přednášce se krátce vyjádřil a srovnal současné trendy se svými šedesátiletými zkušenostmi. Příští kongres Massin 2024 se uskuteční v Miami, v roce 2025 bude v Číně.

Neurochirurgická klinika FZS UJEP a MNUL současně organizovala ve dnech 22. až 24. května 2023 pre-kongresový anatomický kurz v Praze. Přednosta kliniky prof. MUDr. Martin Sameš, CSc., a lékař doc. MUDr. Petr Vachata, Ph.D., MBA, organizovali tento mezinárodní kurz už podeváté. První kurz byl organizován v ústecké Masarykově nemocnici již v roce 2003.

„Za dvacetiletou tradici a vysokou úroveň těchto anatomických kurzů byl kolega a významný člen týmu profesor Rokuya Tanikawa z Japonska vyznamenán Čestnou medailí rektora Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ocenění obsahuje současně poděkování za systematický rozvoj České neurochirurgické společnosti JEP ČLS a rozvoj Neurochirurgické kliniky v ústecké Masarykově nemocnici,“ dodává profesor Sameš.

Profesor Tanikawa je nejvýraznějším odborníkem v provádění mozkových bypassů a o kurzy s touto tematikou je ve světě značný zájem. Letošního kurzu se účastnili specialisté z 12 zemí a v týmu vyučujících bylo 8 špičkových odborníků ze zahraničí a 8 odborníků z České republiky. Vynikající schopnosti instrumentování na mezinárodním poli předvádějí tradičně sestry Oddělení centrálních operačních sálů a sterilizace ústecké Masarykovy nemocnice Mgr. Věra Zemanová, Jaroslava Rokošová a Renata Kunová.


Zdroj: info@kzcr.eu

Profesor Samii (vpravo) a profesor Sameš

Profesor Samii (vpravo) a profesor Sameš


30.5.2023

Osvětová kampaň zvyšuje povědomí veřejnosti o poruchách štítné žlázy a možnostech léčby

Onemocnění štítné žlázy je často bezpříznakové, ale časný záchyt a léčba předejdou možným komplikacím. I proto vznikla osvětová kampaň Týden štítné žlázy, jejíž 15. ročník probíhá právě v těchto dnech. V letošním roce nese podtitul „Spolupráce endokrinologa a všeobecného praktického lékaře“.

Cílem kampaně dlouhodobě je zvýšit povědomí veřejnosti o poruchách štítné žlázy a možnostech léčby a vyvrátit tak spoustu omylů a mýtů, které jsou s onemocněním štítné žlázy často spojeny. Jedním z těchto omylů je představa, že všechny poruchy štítné žlázy musí být trvale v péči specialisty – endokrinologa. V České republice je tento projekt zaštítěn Českou endokrinologickou společností ČLS JEP.

Onemocnění štítné žlázy se týká 15 až 20 procent populace, častěji se objevuje u žen a ve vyšším věku. Snížená funkce štítné žlázy se vyskytuje desetkrát častěji u žen a až 60 procent lidí trpících tímto onemocněním není diagnostikováno. „Pacienti musí často na vyšetření štítné žlázy u specialisty endokrinologa čekat i půl roku, protože endokrinologů není mnoho a jejich kapacitní možnosti jsou omezené. O pacienty, kteří jsou zaléčení a jejich funkce štítné žlázy je stabilizována, se mohou starat praktičtí lékaři. Endokrinologickým ambulancím by se tak uvolnily kapacity pro nově diagnostikované a závažnější případy, které by měly být pravidelně dispenzarizovány u endokrinologa. Je zde pak důležitá spolupráce specialisty a praktického lékaře ke spokojenosti pacienta,“ říká MUDr. Lucie Radovnická, lékařka Interního oddělení a vedoucí Diabetologického centra v ústecké Masarykově nemocnici.

K praktickým lékařům by se dle odhadů mohlo přesunout 5 až 10 procent pacientů s lehkou poruchou štítné žlázy. „Péče o ně má jasná pravidla, k dispozici jsou v doporučeném postupu pro praktické lékaře. Tento doporučený postupu byl zaslán do ordinací praktických lékařů, dozví se z něj jak se o tyto pacienty starat a kdy je potřeba tyto pacienty odeslat k endokrinologovi,“ dodává MUDr. Lucie Radovnická.

Více informací zájemci najdou na webu www.tydenstitnezlazy.cz


Zdroj: info@kzcr.eu

MUDr. Lucie Radovnická

MUDr. Lucie Radovnická


30.5.2023

Avízo – Plánujete podstoupit výměnu kloubu? Přijďte na Pacientskou akademii ústecké Ortopedické kliniky

Krajská zdravotní, a.s., spolu s Ortopedickou klinikou Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (FZS UJEP) a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., (MNUL) přináší jedinečnou akci s názvem Pacientská akademie. Je to možnost pro budoucí pacienty se ještě před nástupem do nemocnice setkat nejen s operatéry a zdravotní sestrou ortopedické kliniky, ale i s rehabilitačním lékařem a fyzioterapeutkou rehabilitačního oddělení.

Akce se bude konat na Fakultě zdravotnických studií Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, Sociální péče 3652/13, Ústí nad Labem 400 11 (v areálu Masarykovy nemocnice), 31. května 2023 od 15:30 do 16:30 hodin.

Co na účastníky čeká:

·         Seznámení se s průběhem plánované hospitalizace od příjmu, přes operaci, až po propuštění.

K zodpovězení dotazů pacientů bude k dispozici přednosta ortopedické kliniky MUDr. Tomáš Novotný, Ph.D., s dalším zástupcem lékařského týmu kliniky, dále primář Rehabilitačního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem MUDr. Pavel Maršálek, vrchní sestra ortopedické kliniky a fyzioterapeutka rehabilitačního oddělení.

·         Představení Ortopedické kliniku FZS UJEP a MNUL

·         Pro zájemce proběhne škola chůze v rámci režimu po totální endoprotéze kloubu na dolní končetině

Ve spolupráci se studenty Fakulty zdravotnických studií UJEP si bude moci budoucí pacient vyzkoušet chůzi o francouzských holích tak, aby pooperační adaptace proběhla co možná nejplynuleji.


Zdroj: info@kzcr.eu 


29.5.2023

Při podezření na infarkt s návštěvou nemocnice neváhejte. Klíště si ale vyndejte doma, radí odborníci ve čtvrtém díle Prokopni to

Čtvrtý díl pořadu Prokopni to je ke zhlédnutí na YouTube kanále Krajské zdravotní, a.s. Prokop a Prokop v něm divákům vysvětlí, s čím přijít na urgentní příjem a proč někdy musejí pacienti v nemocnici na vyšetření čekat.

Cílem pořadu je společně s Prokopem a Prokopem prokopnout strach a obavy z poskytování první pomoci či z návštěvy nemocnice. V hlavních rolích se představují MUDr. Prokop Seif, lékař Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice Most a Prokop Voleník, DiS., záchranář a tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

Příprava na natáčení. Zleva: Prokop Seif, Prokop Voleník a David Hlinka

Příprava na natáčení. Zleva: Prokop Seif, Prokop Voleník a David Hlinka

Čtvrtý díl pořadu Prokopni to


24.5.2023

Lékaři ústecké nemocnice Krajské zdravotní zavedli možnost vybavit pacienty odlehčenou fixací Opencast

Na Klinice úrazové chirurgie Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (FZS UJEP) a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., (MNUL) lékaři nově zavedli možnost vybavit pacienty odlehčenou a hlavně provzdušněnou fixací Opencast.

„Naše první pacientka, paní Eva, mohla díky této nové fixaci pro svou třídu zorganizovat pobyt v Paříži. Fixaci si vedle pohodlnosti chválí i jako hezký módní doplněk oproti klasickým sádrovým dlahám,“ říká lékař Kliniky úrazové chirurgie FZS UJEP a MNUL MUDr. Vojtěch Kunc, Ph.D.

Nová odlehčená fixace je vhodná především po operacích horní končetiny, kdy je použita jako ochrana zavedeného osteosyntetického materiálu. Tak tomu bylo i u paní Evy, kdy lékaři MUDr. Vojtěch Kunc, Ph.D., a MUDr. Roman Mišičko řešili složitější vazivové poranění zápěstí pomocí titanových kotviček a transfixací dráty.

„Oproti zavedeným plastovým fixacím je Opencast výrazně vzdušnější a tím i mnohem komfortnější na udržování hygieny. Možnosti jejího použití vždy upřesní ošetřující lékař a poté aplikuje náš specialista na tvorbu fixací Tomáš Zimerman,“ dodává MUDr. Vojtěch Kunc, Ph.D.

                              

Zdroj: info@kzcr.eu


Nová odlehčená fixace Opencast  je vhodná především po operacích horní končetiny.

Nová odlehčená fixace Opencast je vhodná především po operacích horní končetiny.


22.5.2023

Prokop a Prokop jsou tu zas! Ve třetím díle pořadu Prokopni to se podívají na urgentní příjem

Třetí díl Prokopni to, osvětového pořadu Krajské zdravotní, a.s., a Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje, je online. Prokop lékař a Prokop záchranář tentokrát divákům ukáží, co se děje s pacientem, kterého přiveze záchranka na urgentní příjem. Trochu podrobněji se také podíváme na to, jaký je rozdíl právě mezi urgentním příjmem, neboli emergency, a pohotovostí.

Cílem pořadu je společně s Prokopem a Prokopem prokopnout strach a obavy z poskytování první pomoci či z návštěvy nemocnice. V hlavních rolích se představují MUDr. Prokop Seif, lékař Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice Most a Prokop Voleník, DiS., záchranář a tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

Prokop Seif (vlevo) a Prokop Voleník

Prokop Seif (vlevo) a Prokop Voleník

Třetí díl pořadu Prokopni to


17.5.2023

Krajská zdravotní připomenula osvětovou akcí Světový den proti mrtvici

Krajská zdravotní připomenula osvětovou akcí Světový den proti mrtvici

Před riziky cévní mozkové příhody varuje Světový den proti mrtvici, který má v kalendáři místo 15. května. Odborníci z komplexního cerebrovaskulárního centra a iktových center Krajské zdravotní, a.s., ve spolupráci s iniciativou Čas je mozek připravili osvětovou akci a v některých městech, kde společnost spravuje nemocnice, poskytli veškeré důležité informace o tomto onemocnění i následné preventivní vyšetření.

V atriu hlavní budovy ústecké Masarykovy nemocnice byl připraven stánek s materiály k prevenci cévní mozkové příhody s přítomností zdravotnického personálu. V Ústí nad Labem měli lidé stejnou možnost také v OC Forum. Zájemci si mohli na obou místech nechat změřit krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Kontaktní bod pro osvětu byl zřízen i v přízemí budovy B chomutovské nemocnice, také s možností měření krevního tlaku a hladiny cukru v krvi. V Teplicích byly v areálu nemocnice k dispozici informační letáky k cévní mozkové příhodě. Stánek s možností měření krevního tlaku a hladiny cukru v krvi zdravotníci otevřeli také v OC Central v Mostě.

V mosteckém obchodním centru na osvětové akci nechyběl MUDr. Ján Macko, primář Neurologického oddělení Nemocnice Most, o.z. „Nabízíme návštěvníkům měření tlaku krve a hladiny cukru v krvi, protože hypertenze a cukrovka patří k hlavním rizikovým faktorům cévní mozkové příhody. Riziko mrtvice se dá významně snížit právě prevencí. Je třeba dodržovat zásady zdravého životního stylu, mít pravidelný pohyb, nekouřit, docházet na pravidelné lékařské kontroly a pravidelně užívat předepsané léky,“ vysvětluje doktor Macko, který zároveň vede mostecké iktové centrum.

V chomutovské nemocnici se akce konala v budově polikliniky, kde lidé možnost nechat si změřit hodnoty hojně využívali, jak informoval primář tamního neurologického oddělení a iktového centra MUDr. Jiří Neumann, FESO. „Vyšetření během čtyř hodin, kdy zde pro příchozí byly k dispozici lékařka a dvě sestry, podstoupilo 150 zájemců. V několika případech se takto podařilo zachytit vysoké hodnoty dosud nezjištěné glykémie a vysokého krevního tlaku, o kterém dosud lidé nevěděli. Všem byly rovněž poskytnuty informace jak se před cévní mozkovou příhodou chránit, jaké jsou její příznaky a jak správně reagovat a pomoci při jejím vzniku. Akci hodnotíme jako velmi úspěšnou,“ uvedl primář Neumann.

Cévní mozková příhoda je druhou nejčastější příčinou úmrtí a hlavní příčinou trvalé invalidity osob ve středním a vyšším věku v České republice. Riziko vzniku mrtvice se zvyšuje věkem, ale není vzácností ani u mladých lidí do 30 let života. Nicméně, pokud mrtvice udeří, jde o čas. Čím dřív se dostane pacient do iktového centra, tím větší šanci má, že mrtvice neskončí smrtí, ale záchranou života a uzdravením s malými nebo i žádnými následky. K nejčastějším příznakům patří náhlá slabost nebo pokles ruky či nohy na jedné polovině těla, pokles ústního koutku, potíže s mluvením a porozuměním řeči, náhlá porucha zraku, rovnováhy či koordinace, případně prudká a velmi silná bolest hlavy bez zjevné příčiny. Pokud toto u svého příbuzného zjistíme, správnou reakcí je na nic nečekat a volat záchrannou službu.

Ve všech iktových centrech KZ od roku 2021 probíhá akce iktového programu Ústeckého kraje „Odhal své aneuryzma“ k prevenci rodinných výskytů mozkových krvácení v souvislosti s prasknutím mozkové výdutě (aneuryzmatu). Pokud se v rodině pacienta vyskytla krvácivá cévní mozková příhoda nebo přímo poznaná ruptura aneuryzmatu, bude po poučení nabídnuto pacientovi a blízkým příbuzným vyšetření, které skrytou výduť odhalí.

Komplexní cerebrovaskulární centrum Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., (KCC) ve spolupráci se všemi iktovými centry v kraji trvale poskytuje nejvyšší možnou péči v léčbě akutní cévní mozkové příhody. „S nemenším nasazením se věnujeme i aktivitám v oblasti prevence vzniku mozkové příhody. Naším zapojením do iniciativy Čas je mozek se tak aktivně účastníme i osvětové činnosti v problematice cévní mozkové příhody. Proto jsme s akcí Odhal své aneuryzma před dvěma lety přišli,“ vysvětlil MUDr. Ing. David Černík, Ph.D., MBA, vedoucí KCC.

V Ústí nad Labem se 15. května odpoledne uskutečnil již 5. ročník charitativního běhu s názvem Předběhněte mrtvici. Z tradičního startu před hlavní budovou Speciální základní školy Pod parkem na Severní Terase letos na trať vyrazilo 69 aktivních účastníků. Akce upozorňuje na zákeřnost cévní mozkové příhody, jejíž příznaky stále většina Čechů včas nerozpozná. Výtěžek 17 650 Kč šel tentokrát na pomoc pacientce Kláře Vlčkové, kterou potkala mrtvice v jejích 29 letech. Běh organizuje Česká společnost intervenční radiologie, Cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti ČLS JEP a Nadační fond Čas je mozek pod záštitou statutárního města Ústí nad Labem.


Zdroj: info@kzcr.eu

 

Osvětová akce ke Světovému dni proti mrtvici v mosteckém OC Central

Osvětová akce ke Světovému dni proti mrtvici v mosteckém OC Central


Prosím, čekejte