12.9.2023

V děčínské nemocnici začínají se zásadním zkrácením hospitalizace po porodu

Umožnuje-li to stav miminka a maminky, je v zahraničí zcela běžnou situací, že po porodu odchází za několik hodin domů. Toto si dali za cíl i v Děčíně a zdejší gynekologicko-porodnické oddělení od září rozšiřuje své portfolio služeb pro maminky o možnost odejít po porodu s miminkem domů zásadně dříve než doposud.

„Dosud matky s novorozenci odcházely domů po 72 hodinách a my se budeme snažit dobu zkrátit tak, jak to mamince bude nejvíc vyhovovat. Bude záležet na ní, jestli tu bude chtít zůstat třeba jen 24 hodin. Po operačních porodech předpokládáme pobyty samozřejmě delší, a to minimálně 24 hodin. Samozřejmostí je zabezpečení další péče po nutnou dobu na nově zřízené ambulanci pro novorozence, kde pediatr dítě kontroluje další den po porodu, kdyby se objevily nějaké patologie. Když žena porodí a po dvou hodinách jde domů, nemusí se všechno projevit hned. Ambulance bude otevřená každý den od 8 do 9 hodin. Na nás je, abychom vyšli rodičkám vstříc a ony v nemocnici strávily co nejkratší dobu,“ vysvětlila vedoucí porodního sálu a šestinedělí MUDr. Klára Müllerová, která je i držitelkou nadstavbové atestace z perinatologie. Na oddělení přišla z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a má tak zkušenosti i s těmi nejkomplikovanějšími porody či komplikacemi, které můžou nastat.

Od září oddělení v Děčíně zavádí i porodní kurzy, které budou probíhat zpočátku jednou za měsíc. V případě zájmu jsou zde připraveni časem pořádat je četněji. „Jejich smyslem je maminkám co nejvíce usnadnit jejich těhotenství. Nejprve je porodní asistentky provedou po porodním sále a odpoví na případné dotazy, ve druhé části pediatr poučí rodičky o výživě těhotných, kojení či jak postupovat, když se jim novorozenec nezdá v pořádku. Dále pak fyzioterapeutka zajistí cvičení pro těhotné a ukáže, jak při bolestech zad nebo spony během rostoucího těhotenství ulevit např. vyvazováním břicha, tejpováním a podobně,“ sdělila lékařka s tím, že v případě zájmu může konzultaci s porodní asistentkou a seznámení se s porodním sálem absolvovat rodičovský pár samostatně.

Porodnice v Děčíně je rodinnou porodnicí s individuálním přístupem k rodičce a respektem k porodnímu plánu. Umožňují zde doprovod nejen u přirozeného porodu, ale i císařského řezu, poskytují rooming in. Po spontánním ale i operačním porodu ve formě císařského řezu je bonding samozřejmostí. Rodičky si mohou vybrat analgesii ve formě epidurální analgesie 24/7 nebo entonoxu či nalbuphinu. Technické vybavení pracoviště umožňuje bezdrátový monitoring plodu. Certifikovaní lékaři poskytují prvotrimestrální screening, screening druhého a třetího trimestru včetně echokardiografického vyšetření, 3D ultrazvuk včetně 3D modelu. Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Děčín již před rokem zavedlo snídaně formou bufetu.  Maminky mohou využít různé pomůcky jako je balón, matrace, možnost napářky, akupunktury, aromaterapie apod. tak, aby fyziologický porod proběhl v jejich režii.

„Chystáme možnost výběru porodní asistentky či porodníka, případně i operatéra, za poplatek,“ nastínil další plány primář MUDr. Peter Kraus, který vede děčínské oddělení od roku 2016. Porodnice je maminkami nejen z Děčínska vyhledávaným místem pro porody. Ročně se jich zde uskuteční až sedm set.

V rámci dostavby Nemocnice Děčín v následujících letech vznikne Pavilon pro matku dítě s veškerým komfortem pro pacientky, novorozence i personál.

Gynekologicko-porodnické oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Děčín, o.z., najdete i na sociálních sítích:

https://www.instagram.com/porodnice_decin/

https://www.facebook.com/porodnicedecin/

 

Zdroj: info@kzcr.eu


MUDr. Klára Müllerová u porodního lůžka v děčínské nemocnici

MUDr. Klára Müllerová u porodního lůžka v děčínské nemocnici


11.9.2023

Záchranka v mobilu pomáhá lidem v nouzi i záchranářům, přesvědčí se diváci pořadu Prokopni to

Aplikace Záchranka je v mobilním telefonu vždy připravena pro rychlé kontaktování zdravotnické záchranné služby nebo horské služby stiskem jediného tlačítka. Navíc má řadu dalších chytrých funkcí a propojení, která v nouzi zásadně pomohou. Jak přesně aplikace funguje? Kde ji stáhnout a kde a jak může lidem pomoci? Sledujte v patnácté epizodě pořadu Prokopni to. Tentokrát si Prokop lékař a Prokop záchranář jako hosta pozvali Filipa Maleňáka, autora projektu Aplikace Záchranka.

Cílem pořadu je společně s Prokopem a Prokopem prokopnout strach a obavy z poskytování první pomoci či z návštěvy nemocnice. V hlavních rolích se představují MUDr. Prokop Seif, lékař Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice Most, a Bc. Prokop Voleník, záchranář a tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

Zleva: Prokop Seif  Filip Maleňák a Prokop Voleník

Zleva: Prokop Seif, Filip Maleňák a Prokop Voleník

Patnáctý díl pořadu Prokopni to


11.9.2023

Anesteziologové v ústecké Masarykově nemocnici zachránili ženu s poškozenými plícemi. Ta pak porodila v Děčíně zdravého chlapečka

Velký úspěch si připsali specialisté Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. (KAPIM). V kritickém stavu při těžkém zápalu plic způsobeném virem chřipky letos v dubnu převzali do péče mladou pacientku. Při vstupním vyšetření po nasazení maximální možné léčby pak náhodně zjistili těhotenství. Mnoho týdnů trvající léčba byla úspěšná a dobře dopadl také porod, který maminka absolvovala na konci srpna v porodnici nemocnice v Děčíně.

„Poškození plic pacientky bylo natolik závažné, že nebylo možné zajistit dostatečnou dodávku kyslíku běžnými prostředky, tedy připojením na plicní ventilátor. Proto lékaři KAPIM a ECMO centra KZ pacientku připojili na mimotělní membránovou oxygenaci VV ECMO. Po připojení bylo při standardním ultrazvukovém vyšetření náhodně zjištěno těhotenství pacienty, přibližně 15 týden, o němž paní v době onemocnění nevěděla. I přes možné vyšší riziko poškození plodu během kritického onemocnění se s manželem rozhodli, po konzultaci s lékaři, těhotenství nepřerušit a doufat, že vše dobře dopadne. Po téměř třech týdnech trvající mimotělní náhradě plic a třech měsících umělé plicní ventilace pacientka nabyla dostatek sil a mohla být propuštěna z jednotky intenzivní péče,“ přiblížil neobvyklý případ podrobněji MUDr. Ing. Jan Beneš, primář KAPIM.

Příběh má šťastný konec, ženě se narodil v děčínské porodnici 22. srpna zdravý chlapec. „Narodil se v 36. týdnu těhotenství císařským řezem v dobrém stavu. Po šesti dnech byli s maminkou propuštěni do domácí péče. Oba zdraví, takže vše proběhlo bez problémů,“ sdělila MUDr. Klára Müllerová, lékařka Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Děčín.

„Máme radost, děkujeme personálu KAPIM a dalším kolegům a přejeme hodně zdraví mamince i chlapci,“ připojuje MUDr. Ing. Jan Beneš.


Zdroj: info@kzcr.eu


Pacientka po úspěšné léčbě těžce poškozených plic porodila zdravého chlapečka.

Pacientka po úspěšné léčbě těžce poškozených plic porodila zdravého chlapečka.


1.9.2023

Klinika anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny má nového přednostu

Od 1. září 2023 je jmenován přednostou Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. (KAPIM) doc. MUDr. Marek Nalos, Ph.D., FCICM, EDIC. Specialista s bohatými znalostmi a praktickými zkušenostmi z fakultní nemocnice a ze zahraničí povede největší oddělení v rámci nemocnic Krajské zdravotní, a.s.

„Těším se na tu výzvu a doufám, že Krajské zdravotní a Masarykově nemocnici přinesu to nejlepší, co bude v mých silách, že dáme dohromady dobrý kolektiv a zajistíme kvalitní péči o pacienty. Samozřejmě bych rád navázal dobrou spolupráci s kolegy z ostatních klinik a oddělení v nemocnici,“ přeje si při svém nástupu do čela KAPIM doc. MUDr. Marek Nalos, Ph.D., FCICM, EDIC.

Doktor Nalos pracoval dvacet let v Austrálii. Působil jako senior konzultant na jednotkách intenzivní péče a perioperativní medicíny v řadě nemocnic v Sydney a ve státě Nový Jižní Wales. Vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Plzni v roce 1995. Byl výzkumným pracovníkem na univerzitě Kuopio ve Finsku v letech 1995-96 a na univerzitě v německém Ulmu od roku 2000 do roku 2002. V období let 1996-2000 pracoval na I. Interní klinice a na Klinice anesteziologie a resuscitace Fakultní nemocnice Plzeň. Je držitelem titulů Ph.D. a docent v oboru Intenzivní péče na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v České republice a je klinickým docentem na Australské národní univerzitě v Canbeře. Zajímá se o echokardiografii v kritické péči, ultrazvuk plic, telemedicínu, o patofyziologii sepse, imunitní funkce a metabolizmus u kriticky nemocných. Je autorem a spoluautorem více než 70 článků v recenzovaných zahraničních publikacích.

„Jsem velice rád, že jsme do našeho zdravotnického zařízení získali takovou kapacitu a odborníka. Pana přednostu čekají velké úkoly, protože jsme před dokončením výstavby nového pavilonu, kde bude fungovat i KAPIM, a s tím je spojené stěhování a rozjezd kliniky v nových prostorách. Doufám, že nás také obohatí o své zkušenosti týkající se provozu oddělení,“ uvedl ředitel Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem MUDr. Aleš Chodacki.


Zdroj: info@kzcr.eu


MUDr. Aleš Chodacki  ředitel Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem   a doc. MUDr. Marek Nalos  Ph.D.  FCICM  EDIC  nový přednosta Kliniky anesteziologie  perioperační a intenzivní medicíny Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní  a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem  o.z. (na snímku vlevo)

MUDr. Aleš Chodacki, ředitel Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, a doc. MUDr. Marek Nalos, Ph.D., FCICM, EDIC, nový přednosta Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. (na snímku vlevo)


1.9.2023

Ambulanci klinické farmacie otevírá teplická nemocnice. Poradí pacientovi, jak optimálně sestavit léčiva

Činnost ambulance klinické farmacie zahajuje Krajská zdravotní, a.s. (KZ) 4. září 2023 ve své nemocnici v Teplicích. Ambulance v 5. nadzemním podlaží polikliniky je určena pacientům nejen z okresu Teplice, otevřena bude pro ně od středy do pátku od 13 do 15 hodin. V dopoledních hodinách je činnost ambulance vyhrazena hospitalizovaným pacientům.

„Konzultační činnost, kterou poskytuje klinický farmaceut, jde nad rámec poradenských služeb poskytovaných praktickým lékárníkem v lékárně. Lékař hledá příčinu pacientových obtíží, klinický farmaceut se zaměřuje na optimální sestavu léčiv, která pacient k řešení svých obtíží potřebuje. Sleduje, zda se léčiva navzájem „neperou“ více než by bylo zdrávo a pokud ano, navrhuje taková opatření, která „bitvám“ mezi jednotlivými léky brání. Někdy mohou být pacientovy obtíže projevem například nežádoucího účinku léčiv – zejména v situacích, kdy pacientovi nefungují úplně ideálně játra nebo ledviny či se rozvinula masivní forma zánětu a léčivo se tak v těle může hromadit. Tyto potíže je potřeba včas rozeznat a upravit dávku medikamentu, či jej nahradit látkou s vhodnějšími vlastnostmi,“ vysvětluje Mgr. Olga Mučicová, náměstek pro řízení lékárenské péče KZ.

Do ambulance klinické farmacie musí být pacienti vždy předem objednáni. Objednat se mohou na telefon čísle 704 873 941, a to od středy do pátku mezi 8.00 – 10.00 hodin. S sebou by měli mít seznam užívaných léků, včetně jejich gramáže a frekvence užívání, dále poslední laboratorní výsledky, propouštěcí zprávu z poslední hospitalizace, jestliže byli hospitalizováni, zapsanou aktuální váhu a hodnotu krevního tlaku.

„V ambulanci nejsou předepisována žádná léčiva,“ upozorňuje ještě Mgr. Olga Mučicová.

Tato služba je plně hrazena ze zdravotního pojištění ve frekvenci 8 konzultací (po 15 minutách) za rok pro ambulantního pacienta formou vyžádané péče praktického lékaře či specialisty – nutno předložit lékařem vyplněnou a podepsanou žádanku typu K.

Pokud pacient přijde bez žádanky svého praktického lékaře či specialisty, bude mu poskytnuta klinickofarmaceutická konzultace, ale formou výkonu nehrazeného ze zdravotního pojištění.

 

Pro jaké pacienty je tato služba vhodná?

Pacient užívající trvale 8 a více léčiv.

Pacient s renální nebo hepatální insuficiencí (s dialýzou i bez dialýzy).

Pacient, se syndromem krátkého střeva nebo po bariatrickém výkonu.

Pacient, který má zavedenou výživu střevním vstupem (např. PEG).

Pacient, který užívá léčivo vyžadující monitoraci lékové hladiny (farmakokinetická interpretace hladin pomocí farmakokinetické modelace).

Pacient s podezřením na jakoukoliv lékovou interakci mezi užívanými léčivy.

Pacient s atypicky nízkou či naopak velmi vysokou tělesnou hmotností.

Pacient se suspektními polékovými nežádoucími účinky (kromě alergií).

Pacient, u něhož je podezření na selhávání účinnosti léčby (např. zvyšování dávky k dosažení stejného terapeutického cíle).


Zdroj: info@kzcr.eu



28.8.2023

Pozor na alkohol a drogy, varuje renomovaný psychiatr v novém díle Prokopni to

Alkohol a návykové látky lákají přes léto více než kdy jindy. Počasí nás žene do přírody, je i spousta hudebních festivalů… A je horko, takže hrozí dehydratace a na lehkou váhu rozhodně nemůžeme brát množství, které zkonzumujeme. Jak se chovat a čeho se vyvarovat, řekne ve čtrnáctém díle pořadu Prokopni to speciální host, kterého si Prokopové pozvali – MUDr. Jakub Albrecht, Ph.D., přednosta Psychiatrické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. Podívejte se na další epizodu pořadu Prokopni to.

Cílem pořadu je společně s Prokopem a Prokopem prokopnout strach a obavy z poskytování první pomoci či z návštěvy nemocnice. V hlavních rolích se představují MUDr. Prokop Seif, lékař Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice Most, a Bc. Prokop Voleník, záchranář a tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

 

Zleva Prokop Voleník  Jakub Albrecht a Prokop Seif

Zleva Prokop Voleník, Jakub Albrecht a Prokop Seif

Čtrnáctý díl pořadu Prokopni to


28.8.2023

Sestřička „přes srdce“ maluje ze srdce

Malou vernisáží byla zahájena výstava obrazů sestry z Kardiochirurgického oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., Milady Němcové. Malířka pracuje jako zdravotní sestra v ústecké nemocnici již 26 let a je další tváří sedmi nemocnic, které Krajská zdravotní, a.s., dává prostor k prezentaci svých aktivit a dovedností mimo pracovní náplň.

„Povolání zdravotníků je náročné a zodpovědné, proto by každý z nás měl umět ve svém volném čase takzvaně dobíjet baterky. V Masarykově nemocnici máme řadu kolegů, kteří provozují sportovní aktivity, ale máme i kolegy, kteří se věnují uměleckým zájmům. Mezi ně patří také Milada Němcová. Je mi velkým potěšením, že jsme její obrazy nyní mohli představit širšímu publiku,“ řekl MUDr. Aleš Chodacki, ředitel Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.

Milada Němcová začínala na traumatologii a nyní se stará o pacienty na kardiochirurgickém oddělení. Většinu její práce tvoří předoperační a pooperační péče o pacienty, kteří prodělali operaci srdečních chlopní. Při tomto náročném zaměstnání se Milada často zamýšlela nad způsobem odpočinku a duševní relaxace. Ten pro sebe našla před malířským plátnem s akrylovými barvami a štětci.

K malování dříve vztah neměla, i když kreativita a chuť tvořit prostupuje celou Miladinou rodinou. A když se dočetla, že malování je ideální činnost pro fungování obou mozkových hemisfér a udržování jejich rovnováhy, pustila se s chutí do práce a výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat.

I když Milada o svých obrazech mluví se vší skromností a pokorou, pravdou je, že její způsob relaxace zdobí stěny kardiochirurgického oddělení a dělá radost nejenom pacientům, ale také všem zaměstnancům a návštěvníkům. Obrazy plné sytých barev nelze přehlédnout a pacienti po operaci mají o to větší důvod k aktivní chůzi po oddělení, aby si všechny prohlédli. Podle Milady Němcové nejde při malování o dokonalost, ale hlavně o odpočinek a regeneraci, a to v dnešní době potřebuje každý z nás.

„Jsem velice rád, že na našem oddělení máme nejenom velice šikovnou sestřičku, ale také talentovanou malířku. Obrazy Milady Němcové zpříjemňují pacientům pobyt na našem oddělení a máme na ně jen pozitivní reakce,“ prozradil primář Kardiochirurgického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem MUDr. Miroslav Kolesár.

Těšit se z obrazů, které sálají pozitivní energií, mohou pacienti, návštěvníci a zaměstnanci nemocnice až do konce září.

Na video z výstavy se můžete podívat na našem YouTube kanálu: https://www.youtube.com/watch?v=_N-HJ33FL20

Zdroj: info@kzcr.eu

 

Milada Němcová se svými obrazy v atriu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Milada Němcová se svými obrazy v atriu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Výstava obrazů sestry Kardiochirurgického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Milady Němcové


21.8.2023

První pomoc není otrava, ale při otravě může zachránit život

Třináctý díl pořadu Prokopni to je nejen o vaření a letním grilování. Prokop a Prokop se v něm věnují také úklidu a dalším věcem, které mohou lidi doslova otrávit. Diváci v aktuálním díle zjistí, že otrava z potravin se může projevovat nevolností, zvracením, průjmem, křečovitými bolestmi a klidně i teplotami. Důležité je nahradit tekutiny a použít třeba aktivní uhlí nebo léky proti průjmu. Nebezpečné jsou otravy z jídla zejména u malých dětí a starších osob. Při sběru hub by se lidé měli vyhýbat těm, které stoprocentně neznají, stejně jako u různých plodů a bylinek. Samostatnou kapitolou intoxikací jsou pak otravy domácími chemickými prostředky. Jak jim co nejefektivněji zabránit a co dělat v případě požití? Sledujte ve třinácté epizodě pořadu Prokopni to.

Cílem pořadu je společně s Prokopem a Prokopem prokopnout strach a obavy z poskytování první pomoci či z návštěvy nemocnice. V hlavních rolích se představují MUDr. Prokop Seif, lékař Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice Most, a Bc. Prokop Voleník, záchranář a tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje.


Zdroj: info@kzcr.eu

Prokop Seif (vlevo) a Prokop Voleník

Prokop Seif (vlevo) a Prokop Voleník

Třináctý díl pořadu Prokopni to


14.8.2023

Při poskytování první pomoci vždy myslete na vlastní bezpečí, radí Prokopové v dalším díle svého pořadu

V nejnovějším díle pořadu Prokopni to se Prokop s Prokopem zaměřují na stavy, se kterými si většina lidí sama neporadí a musí tak volat záchranku nebo vyrazit do nemocnice. Diváci tentokrát zjistí jak postupovat v případě, že si při práci s pilou amputují prst či jeho část, co dělat s vyraženým zubem nebo jak zastavit velké krvácení. I při poskytování první pomoci, ať už se jedná o autonehodu či sportovní úraz, je nutné myslet v první řadě na vlastní bezpečí, upozorňují hlavní protagonisté pořadu Prokopni to a přidávají praktický tip pro úschovu rukavic.

Cílem pořadu je společně s Prokopem a Prokopem prokopnout strach a obavy z poskytování první pomoci či z návštěvy nemocnice. V hlavních rolích se představují MUDr. Prokop Seif, lékař Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice Most, a Bc. Prokop Voleník, záchranář a tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje.


Zdroj: info@kzcr.eu

Prokop Seif (vlevo) a Prokop Voleník

Prokop Seif (vlevo) a Prokop Voleník

Dvanáctý díl pořadu Prokopni to


7.8.2023

Kvůli každému komárovi do nemocnice nemusíte, vysvětlují odborníci v dalším díle Prokopni to

Druhá polovina letních prázdnin je tu a s ní další díl pořadu Prokopni to věnovaný první pomoci. Tentokrát se v něm naši odborníci věnují takovým stavům a úrazům, které lidé dokáží vyřešit sami doma. Prokop lékař a Prokop záchranář divákům vysvětlí jak postupovat při odřeninách, úžehu či úpalu, jak řešit bodnutí hmyzem nebo zastavit krvácení z nosu.

Cílem pořadu je společně s Prokopem a Prokopem prokopnout strach a obavy z poskytování první pomoci či z návštěvy nemocnice. V hlavních rolích se představují MUDr. Prokop Seif, lékař Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice Most, a Bc. Prokop Voleník, záchranář a tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje.

 

Zdroj: info@kzcr.eu

Prokop Voleník (vlevo) a Prokop Seif

Prokop Voleník (vlevo) a Prokop Seif

Jedenáctý díl pořadu Prokopni to


Prosím, čekejte